r Verouderen Wekel'Jkich BsarmerzlcM ran Mersns Tleleman WEEKBERICHT TOT 27 FEBRUARI 1910. De zeldzame kalmte, welke de laat- •te dagen aan de New-Yorksche beur» heerschte. 1» het beste bewijs, dat, nu de leidende speculanten op winter- vacantle zijn. en de beurs aan zich zelf hebben overgelaten, het gevaar voor scherpe reactie voor het oogen- bllk voorbij is. Als een der voornaam ste oorzaken, welke thans de markt het meest verontrusten, Is de meer en meer in zwang komende agitatie tegen de groote corporatie» in de Ver- eenigde Staten, welke opgericht zijn, of opgericht zullen worden met het doel de prijzen van een of ander pro duct te beheerschen. Telkens worden er klachten Ingediend orn fusie-plan nen van deze of gene groote onderne ming onwettig te verklaren, en dit zal voonoopig verlammend werken op het doen van zaken ter beurze. Overigens blijven de beurzen ruim Van geld voorzien en dit 's een factor van beteekenls, daar deze het ten uit voer leggen van financieel© plannen teer vergemakkelijkt. Ook in den loop van dit Jaar 2al voorzien moe ten worden in de aflossing van ver vallen schulden der Amerikaansche spoorwegen de daan-oor benoodlgde middelen zijn zeer belangrijk en het is derhalve een welbegrepen eigen belang der marktbeheerschers, om de markt voorloopig nog in een gunstige stemming te houden, teneinde vol doenden afzet voor hun flnancleele operaties te hebben. Volgens mededee- llng uit New-York heeft de Southern Railway Co. een buitenkansje gehad; de rechtbank heeft een beslissing ge nomen ten gunste dezer maatschappij ten opzichte van het proces met den Stoat Alabama, omtrent het terug betalen der jaarlijksche belasting. Tegen de verschillende belastingen op de netto-winst verzetten de corpora ties zich door deze niet te betalen. Reeds ls aan de laatsten door de Regeering tegemoet gekomen, door bet terzijde stellen van do daarbij be- hoorende verplichting tot het publi- ceeren der balansen, hetgeen zek^r te betreuren Is, daar deze verplichting Juist ls vastgesteld om het zoo dik wijls bedrogen publiek tegen de vele vroegere valsche voorstellingen te be schermen. Ook president Taft was daarvan kort geleden nog overtuigd, want an ders zou hij niet, op de bewering van sommige speculanten, dat do vervol ging dor trusts de oorzaak zou zijn van de depressie op de fondsenmarkt, het antwoord gegeven hebben „Indien do uitwerking van de wet belemmerend workt op het zakendoen dan pleit dit niet voor de Amerikaan sche wijze van zakendoen en behoort die wijze in overeenstemming met de wet veranderd te worden." Zooals gezegd, is de beurs een rus tiger studium ingetreden, on zijn tie koersen vast gestemd. De liquidaties zijn opgehouden en ofschoon bij iede re grooiere stijging, tijdelijk gefinan cierde fondsen zullen opgeruimd wor den, zoo kan men toch aannemen, dal hel ergsto voorbij is, en daaivun in het voorjaar een langzame stijging het gevolg zal zijn. Do berichten uit de IJzer- en Staalnijverheid, die on langs ongunstig luidden, toen do bais siers zich danig weerden, komen nu de werkelijkheid meer nabij en luiden gunstig. Het valt dus niet te verwonderen, dat Steclshares in het bijzonder zeer vost liggen, er bestaat in dit fonds te New-York een uitgebreide contrami- ne-positie, waarvan vroeg of laat dekkiugsaankoopen zullen moeten worden uitgevoerd, waarvan een rij zing het gevolg zal zijn. Ook voor Missouri's, Union en Southern Pacific soorten worden veei betere prijzen verwacht. Met uitzondering van oliewaarden, met Koninklijke aan het hoofd, was do stemming in de locale afdeclingen niet willig, ofschoon de koersen van tabakken en Rubbersoorten toch een veel vaster aanzien gaven, dan <n tij den is gebeurd. Koninklijke Olie's waren do eerste dagen zeer vast, doch moesten de laatste dagen dezer week weder een groot gedeelte van het behaalde avans prijsgeven. Voor een aandeel, waar op vermoedelijk een dividend van 30 pCt. zal worden gedeclareerd, is een koers van 400 pCt ook ruim betaald. De obligation 6 pCt. Cuba Gold Debentures, die dezer dagen door ver koop aan de markt werden gebracht, hadden een zeer goed onthaal een koers van 97 pCt voor dat fonds is niet hoog, zoodat deze bonds bij ons publiek wel in den smaak vielen. Het geld bleef steeds ruim, tua- schen 1 3/4 en 2 1/4 pCt Stadsnieuws GEREF. ZANGVER „HOSANNA." Zooals ons uit een toegezonden pro gramma blijkt, hoopt de Zangver. van bovenstannden naam eerstdaags een concert te geven. Evenals bij het 'laatstgehouden concert herat ook thans het program ma oonige punten, die werkelijk het noemen waard zijn. Behalve eenige kleine nummers, rooals: Nu zijt wellekome, een oud Hollandsch liedje, Weinachtsgesang, van Gounod en Hymne, van Mendels sohn, vinden wij den Bruldsznng van Loots en de Messe van Mozart, welke) stukken heide met strijkorkest-bege leiding van ons Stedelijk Muziek korps, dir. W. Kriens, ten gehoore zullen worden gebracht; de solo-ge deelten zullen waargenomen worden door de vier bekende solisten, de da mes: Joh. v. d. Linden, sopraan, Am sterdam, en Joh. Roeser, alt, Haar lem, en de heeren Carl Phlippeau, tenor, Haarlem, en J. Krul, bas. Over veen. Bovendien zal mej. Reeser nog eoni- go solonummers geven, nl. Gebet, van F If liter; Lifanei, van Schubert, en Wo du hingehst, van Hlldach. Uit de Omstreken BENNEBROEK. Raadsvergadering. Gisteren vergaderde de Raad, on- dor presidium van den burgemeester, trw. ZublL Onder de ingekomen stukken wa ren missives van Ged. Staten van N.- Holland, die de goedkeuring bevatten van de gemeente-begrooting en van de overdracht van een stuk grond aan den heer Braam. De VOORZITTER deelde mede, dat het verschuldigde geld door den laat ste gestort is. De gemeente-kas en boeken zijn In Januari nagezien en in orde bevoo-j den. In kas was toen f 4129.075, een groot bedrag, zooals de VOORZIT TER opmerkte, waarvan echter de voorjaarsrekeningen nog moeten vol-: daan worden. De VOORZITTER deelde mede, dat met Ingang van 1 Januari 191D het] doceeren van vrije- en orde-oefenin gen verplichtend is gesteld. De dis-1 trfets-arrondissements schoolopzie-1 ner heeft daarom een bezoek gebracht aan de gemeenteschool, wat tenge-1 volge heeft gehad, dat lokaal no. 4] voor die oefeningen zal worden inge-j richt. Tot.dusver werd dit lokaal aan het harmonie-korps „Kunst na Arbeid" afgestaan. Aangezien dit nu bezwaarlijk meer goat, hebbon B. en W. aan het be-' stuur der vcreeniging kenaus gege ven, dat naar een andere lokaliteit moet worden uitgezien. Opdat nu de muzikanten niet op eens zonder ver- eenlglngs-lokaaJ zouden zijn, Ls over eengekomen, dat zij tot 1 Maart van' genoemd lokaal mogen gebruik ma ken, op welken datum ook de gym-' mastiek leasen zullen aanvangen. I Aangezien bij goed weer de kind©-j ren ook in de open lucht moeten oe-j fenan, stelden B. en W. verder voor, op de schoolplaats een cementen vloer te laten aanbrengen, an een schot' aan de Schoollaan om ongewenschte kijkers te weren. Een en ander zal ruim 100 kosten. De Raad vond 't goed. Voor cLa veiligheid ls aan een bocht aan den Meerweg een lantaarnpaal' geplaatst, wat de Raad eveneens goedkeurde. Uit het verslag dier commissie tot' wering van schoolverzuim bleek, dat' met succes een paar ouders gewaar-' schuwd zijn geworden. De hoeren j Kouwenaair, Kölüer, Braam, Parle- vltet en Heemskerk, die periodiek als leden dier commissie moesten aftre-j den, werden alle herbenoemd. Uit dien post voor onvoorziene uit-' gaven zijin enkele posten reeds vol-' daan, wat de goedkeuring van den] Raad wegdroeg. Mej. G. Paassen, werkzaam aan 't telefoonkantoor vroeg eene tegemoet-1 koming voor do schade die zij gele-] den beeft doordat het kantoor twee maanden later geopend is, dan ver-j wacht werd, waardoor zij die belde maanden zonder verdienste is ge weest. De VOORZITTER stelde voor, niet alleen aan mej. G. Paassen, maar ook aan de andere telefoonjuffrouw één maand extra-salaris uit te kee-j ran, omdat ze Ln die twoe maanden geen dienst hoefden te doen. Do Raad vond 't goed. Door do commissie, die voor elec- tiische tram verbinding in de bollen streek ijvert, is een crediet van 25 aangevraagd voor eventueels onkos ten. Aangezien ook Bennebroek door die tram gebaat zal worden, stelde de VOORZITTER voor, het crediet te verleenen. Goedgekeurd. Het harmoniekorps „Kunst na Ar beid," dat met teleurstelling de nood zakelijke ontruiming van het school lokaal vernomen heeft, veTzocht om een subsidie ten einde in zaalhuur te voorzien. B. en W. hadden besloten aan den Raad voor te stellen,, een tegemoetko ming te geven, zoodra het bestuur de huurkosten kon opgeven, als bewijs van waardeeiring voor de wijze, waar op de bevolking van tijd tot tijd op ninzlekklanken wordt onthaald. Evenwel was een tweede schrijven in gekomen, waamit bleek, dat de heer Van Ittersum zich bereid had ver klaard. der muziek vereeniging een lokaliteit te verschaffen, waardoor 't voorgenomen voorstel van B. en W. kon vervallen. De VOORZITTER bracht den heer Van Ittersum dank voor zijn welwil lendheid. Do Woningverceniging Bennebroek verzocht een stukje gemeentegrond te mogen aanknopen. De VOORZITTER deelde mede, dat het eigendomsrecht der gemeente op bedoelden grond niet bewezen kan worden en stelde voor, 't bestuur der vereen'ging te melden, dat daarom die grond niet door de gemeente kan worden verkocht, maar dat zij wel wil medewerken tot het kosteloos op naam der bouwvereeniging laten zet ten daarvan, wat dan aangevraagd moet worden aan Ged. Staten Goedgekeurd. Notaris Boerlage heeft In een schrij ven gevraagd, of de gemeente nog rechten oo bovenbedoelden grond zal laten gelden. De Raad keurde goed, dat dit niet geschieden zal. De bonwvereenig:ng Bennebroek verzocht verder erfpachtsrechlen, die de gemeente heeft op een stuk grond van mevrouw Willink, over te mo gen nemen. Ann R. on W. Is gebleken, dat niet duidelijk is. of die erfpacht is ver leend over 8 40 Are, dan wel over 48 Are. Wel is waar staat in de oude nkto 48 Are vermeld, maar volgens andere gegevens moet dit 8 40 Are wezen. Daarom stelde de VOORZIT TER namens B. en W. voor eerst de oude erf-pachtsacte te recllficeoren of te vernieuwen, alvorens tot over draging over te gaan. De heer VAN ITTERSUM vroeg, of een nieuwe acte de kosten wel waard is De VOORZITTER stelde vervolgens voor, te trachten de rectificatie te verkrijgen, en zoo dit op bezwaren' mocht stuiten, op andere wijze te' voorzien in de overdracht der 8.40 Are aan de bouwvereeniging, mits deze de eventueele kosten wil dragen. I De Raad keurde dit goed, evenwel met dien verstande, dat de bouwver-1 eeniging Bennebroek eerst erkend en toegelaten moet zijn als een vereent-j ging, werkzaam in het belang der volkswelvaart. Daarna werd de vergadering geslo ten. INGEZONDEN MKDEDEELINGEN A 30 Cts. n<*r regel. Nlerverglften cmtrooven den lijder zijn gezondheid, geluk en leven. De nieren zijn de belangrijkste or ganen van het lichaam, omdat zij het bloed filtreeren. Waaniew zij gezond zijn, dragen zij zorg voor de afschei ding van allo vloeibare onzuiverhe den uit het lichaam. Zijn zij daaren tegen ziek, dan Is 't geheelo lichaam ziek, omdat het bloed do onzuiverhe den op zijn weg door hot lichaam me- dedraagt en ziekte in plaats van ge-! zondhei den kracht met zich brengt. I Duizeligheid, rugpijn, nheumatiek, schele hoofdpijn, waterzucht, ontste king van de blaas, hevige lendenpijn bij het bukken slapeloosheid, enz. j warden veroorzaakt door de onzul-l verheden in het bloed, die de nieren er uit hadden dienen te verwijderen. Een goede gezondheid kon slechts verkregen worden, wanneer deze be langrijke organen gezond zijn. Het bloed moet Arisch, rein en zuiver zijn. Foster's Rugpijn Nieren Pillen gene zen de nforen en verwijderen de ziek te-verwekkende stoffen. Zij genezen i de gevolven van zwakke of zieke nie-l ren, doordat zij de nieren genezen. I Wij waarschuwen tegen namaak en I maken koopers er cup attent, dat op iedere doos de handteekeiüng van Ja mes Foster dient voor le komen. Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Haarlem verkrijgbaar hij da hoeren J. J. Göppimger, Groote Houtstraat 147a, on K. v. Eden, Spaarne 38. Toe zending geschiedt franco ma ont vangst van postwissel A f 1.75 voor één, of één, of f 10.-— voor zes doozera. Verreweg het beste Laxeermiddel. Heerlijk van smaak. Verkrijgbaar in Apotheken. Prli» 1.25 p«r flacon Tepn let Dr. Hommers Haematogen WAARSCHUWING 1 Binnenland DE PRINS WILLEM II. Hoewel de directie van den Kon. West-Indischen Maildienst te Amster dam nog immer zonder bericht is om trent de Prins Willem II, blijft zij alsnog het waarschijnlijk achten, dat het vaartuig hulploos op zeo rond drijft met defect aan machines of schroef. Er zijn nog voor vele maan den voldoende levensmiddelen aan boord. j Het st. Pnns Willem V van den Ko-1 ninklijken West-Indischen Maildienst arriveerde 21 dezer te Paramaribo. Van de Prins Willem 11 wa» niets ge zien. De Prins Willem IV, uitgezonden om te zoeken, is nog niet terugge keerd. Het Hbl<L schrijft: Wanneer een.g ernstig ongeluk plaats vindt of, zooals thans met de I Willem II het gevai ls, daarvoor ge-' vreesd wordi, is het een zeer na-j tuur lijk verschijnsel dat gezocht wordt of er ook iets nagelaten of ver- keerdelijk gedaan is, dat de ramp1 had kunnen afwenden of den ernst er van verminderen. Aldus naar een „schuldige" zoekende, vergeet men j echter vaak, dat met lichtvaardige be- schuld gingen men slechts nieuw leed sticht. Zoo bespraken wij de onverent- woordelijke verspreiding van één on waarheid. Thans lezen wij in De Nieuwe Courant, overgenomen uit de Dag Beurseourant (waarom is da aandacht van den fondsenhandel zoo bijzonder op deze zaak gevestigd?) de volgende \Taag; Heeft de Mij., nadat van St. Mi guel het passeeren niet was geseind, gewacht op bericht uit Paramaribo? j Het is voor verwanten en vrienden heel aardig om in de schocpstijdin- j gen het „passeeren" vermeld te zien, maar dienen alleen daarvoor deze scheepstijdingen? Had niet direct na het ontbreken van bericht uit S. Mi- quel, dus ongeveer 28 a 29 Januari, oen schip moeten uitvaren om de „Prins Willem II" te zoeken? Het blad meent, dat zulke zaken In on zen tijd te eer overweging verdienen, nu ongelukken met mailbooten tot de zeldzaamheden behooren en dus bijzondere voorzorgsmaatregelen al licht minder noodzakelijk geacht war den. Wij kunnen hierop antwoorden, dat die berichten uit St. Miguel slechts komen, Indien het «chip overdag dicht genoeg dat station passeert. Het uitblijven van een dergelijk be richt uit St. Miguel had dus slechts deze bo tee ken is, dat de „Prins Wil lem II", zooals zoo vaak gebeurde, niet overdag dat station gepasseerd Ls, dan wel dat de kapitein om de een of andere reden koers genomen heeft niet langs St. Miquel, hetgeen meer malen het geval ls, en ten gevolge waarvan men dan met dit station geen seinen wisselen kon. Er was dus geen enkele aanleiding om zich na het uitblijven van dat bericht on gerust te maken en Iets anders te doen don te wachten op liet bericht uit Paramaribo. En het is daarom ook allerminst zeker, dat de Prins Willem II zich tusschen Havre en de Azoren, niet tusschen de Azoren en Paramaribo bevindt. Stel echter eens, dat dio schepen ook 's nachts trachtten communicatie met St. Miguel te krijgen en door lichtseinen hun aanwezigheid ken baar te maken. Dan zou, behalve de „aardigheid" om het passeeren ver meld te zien, niets bereikt zijn. Men had aich eerder ongerust gemaakt, men had eorder met zoeken naar het schip kunnen beginnen? Goed, maar de ramp zou er niet door afgewend zijn, de kans op redding zou niet met een kleine fractio vermeerderd zijn. Er zijn twee mogelijkheden: de eerste ls, wat wij allen hopen en geloovecn dat niet gebeurd is: dat liet schap door het atoornen tegen oen wrak, door een ketolontploffing, door groote schade door oen orkaan aangericht, of door oonige andere onbekende oor zaak, vergaan is. Dan had niets en niemand hulp kunnen verleenen. Do tweede mogelijkheid doet nog de hoop in aller harten leven: een scha de aan de machine of de voortstuwers maakt dat het schip geen voortgang heeft. Is het schil pdan echter op het traject IlavreAzoren, dan ia het haast ondenkbaar dat het niet bin nen enkele weken, lang voordat tot zoeken uitgezonden schepen het had den kunnen vinden, door een ander schip zou zijn opgemerkt. Bevindt het schip zich ln diion toestand op het weinig bevaren üraject Azoren—Pa ramaribo, dan is do toestand geheel anders, vooral nadat het onbestuur de schip door wind en stroom uit den gewonen koers Azoren—Guyana ge voerd ls. In dat laatste geval waarin het sea men met da Azoren thans geen nut zou hebben gehad, zal echter een zoe kend sclilp al bijzonder weinig kans hahben de drijvende stoomboot to vin don. Groot gevaar ia er don niet; na weioen en weken zal wel een schip gezien worden en ton slotte zal het schip wel vei 11 g ergens binnen ko- Maar een schip dat het gaat zoo- kenl Van af eon schip ziet mem een: cirkelvormig zeeoppervlak met een] middellijn van ongeveer 30 K.M. Een schip van Paramaribo naar de Azoj ren stoornende, verkent dus een 30 K.M. breede strook zeo. De strook, waarop het schip zich, na iroeds en-j kele weken te hebben rondgedreven kan bevinden, is echter verscheidene honderden kilometers breedI Dat zoe-l •kende schip zal gerustheid geven door de, overtuiging die het schenkt: er wordt iets gedaan, doch een noe menswaardig grootere kans van red ding wordt niet verkregen. De TeL schrijft nog Er zijn verschillende mogelijkhe den. In 1881 verging het stoomschip „Koning der Nederlanden", vuu do Maatschappij „Nederland". Oorzaak dor ramp was liet breken der schroef as. Het overblijvende schroefasgedeel te werd door den romp heen gesla gen, met het gevolg, dat nu eeu half uur het groote, zeewaardige schip go- zonken was. Hot meerendeel der pas sagiers en bemanning wist zich in de sloepen te redden'n twoetal sloepen met opvarenden, herinneren we ons goed. zijn nooit terecht gekomen. Eeu dergelijk onheil kan ook de „Willem 11 hebben getroffen. Mocht eventueel 'n dergelijke ramp zijn ge beurd, dan nog hoeft de toestand der opvarenden geen buitengewone onge rustheid te baren. Menschon van het vak verklaarden ons, dat de zee van de Azoren tot aan Paramaribo zóó kalm is slecht weer, stormen en or kanen kent men er met dal beman de sloepen cr zoo veilig zijn als op on ze binnenwaleren. Zeelui, die de rou te kennen zeiden ons, dut een onge luk op het gedeelte van hier tot aan de Azoren daarom moot gerekend worden te zijn uitgesloten, wijl daar van, wegens de buitengewoon drukke vaart op dit traject, reeds langeenig bericht zou zijn ingekomen. Uit Delfzijl Donderdagnacht Is op het Hambur- gerzand het tjalkschip Nieuwe Zorg, schipper Havinga, gestrand. De manning is gered. ONWEDER. Bij Van der Staay te Druten is Donderdag de bliksem ingeslagen. Huis en inboedel verbrandden. Alles was verzekerd. Bij een buurvrouw ontstond evenzeer brandy deze werd echter gebtuscht. MAKELAARS. De gemeenteraad van Arnhem be noemde onlangs iemand tot makelaar in onroerende goederen. Nu zou de benoemde door de Rechtbank worden beëedigd. De Rechtbank weigerde evenwel hem tot de eedsaflegging toe ta laten, op grond dat de wet geen makelaars in onroerende goederen kent DE OVERSTROOMING IN FRIES LAND. Dozer dagen had te Snoek de aan gekondigde vergadering plaats om do tegenwoordige treurige watertoe standen in de provincie Friesland te bespreken en de middelen om herha ling in de toekomst te voorkomen. De vergadering is een gevolg van diie, welke te Leeuwarden wend gehouden en waar word aangedrongen op het plaatsen van stoomgemalen. Als een merkwaardige Illustratie van het beJang der vergadering, was vóór liet hotel al het vee verkocht van den veehouder Jansen, nabij Sneek, die door dijkbreuk, ten gevol ge van den hoogon waterstand ge noodzaakt was van zijn hoeve te vluchten. De vergadering werd geleid door den heer G. W. Koopmans van Leeu warden. De commissie heeft gemeend een adres tot de Regeering te richten om aan te dringen op het plaateen van stoomgemalen. De commissie is, zoo deeldo de voor zitter mede, bij den Minister van Wa terstaat in audiëntie ontvangen. De Minister was zeer welwillend. De commissie wees den Minister op de ellendige gevolgen van den water stand, zooals die op 't oogenblik be staat en lator weer kan ontstaan. Do Minister zeide toe dat binnen enkele dagen gegevens gepubliceerd worden omtrent de werking van stoomgemalen. Do Minister zal zoo spoedig mogelijk Friesland bezoeken; do Minister van Landbouw zal hem zoo mogelijk vergezellen. Spreker'» gevoelen is n>a de audiën tie, diat het dure Lauwerzee-plan van de haan gaat en dat plannen zullen komen tot het vestigen van stoomge malen. De vergadering hechtte hare goed keuring eenstemmig aan de actie van liet comité. Sportpraatje STRANDING. Men meldt uit Terschelling: Gisternacht is op den En gelachen hoek een viermaslor gestrand. Vier sleepbooton vertrokken ter assisten tie. Hot gestrande schip ls het Duit- sche schip Hou», van Hamburg naar Purt Talbot. De sleepboot Admiraal de Ruyter haalde do reddingsboot, Deze was met loodspersoneeJ bemand. De reddingboot heeft met de sleep boot Admiraal de Ruyter 3 man van do Nana aldoor aangebracht. De ove rige 29 man zijn op het schip, dat reeds water maakt en, naar men ver moedt. wrak zal worden, gebleven. DE VERMISTE JONGEN TE ZEIST. Omtrent den bij Baarn gevonden oity-bag, aan weilce vondst waarde ward gehecht, te meer waar zich daarin een adres zou hebben bevon den, kan gemeld worden., dat deze tasch niet de gesignaleerde kan zijn. Het z.g.n. adres was een reclamepa- pier. De onder Hilversum gevonden klee deren bleken niet van den knaap te zijn. In verband met het bericht, dat in Apeldoorn en Barneveld een jongen is gezien, wiens signalement overeen zou komen met dat van den vermis- j ten knaap ls te melden, dat uit een door de Zeisber-polltie Ingesteld on derzoek bleek, dat ook deze aanwij zing geen licht heeft gebracht in de zaak van den vermisten J. v. d. Wiel. EEN DUEL. Naar de Tel. meldt, heeft een Am sterdammer, de ingenieur J. Ph. S., oonige dagen geleden te Brussel ge duelleerd met een cavalerie-officier aldaar. Het duel had plaats op de sabel. Beiden werden verwond, de ingenieur licht, de officier ernstig. Onze landgenoot wordt ln een zie kenhuis te Brussel verpleegd. GEEN PLAATS. In do afgeloopen week zijn door de marechaussees uit 't arrondissement Breda niet minder dan 100 personen aan de politie voorgeleid, die wegens bedelen en iandlooperlj waren opge pakt, doch waarvan de justitie 90 in vrijheid moest laten, daar er in het huis van bewaring te Breda geen plaats meer was. DOOR DEN DRANK. De brievenbesteller H. v. d- W. te Oostwold (Oldambt) is in zijn betrek king geschorst, verdacht van verduis tering van brieven en poststukken. Deze postbeambte, die gehuwd en va der van twee kleine kinderen ls, maakte ln den laatsten tijd veel mis bruik van sterken drank. (N. R. CL) NATIONALE TENTOONSTELLING VOOR HUISVLIJT. Verschillende afdeelingen van de nationale tentoonstelling voor huis vlijt, welke dezen zomer te Schevenin- gen onder ©ore-voorzitterschap van Prins Hendrik gehouden wordt, be- ginnon langzamerhand vorm aan te nomen. Voor de afdeeling der mo derne huisvlijtschooi wordt inzon derheid veel moeite gedaan, en de historische afdeeling belooft interes sant te worden. Ook bijzondere attrac ties zullen ln grooten getale te aan schouwen zijn, dlaar buitenland en koloniën goed vertegenwoordigd zul len zijn. De ruimte der expositie be- draagt rmgoveer 2400 vierk. M. De vorige competitie-Zon dag bracht geen groote verrassingen. Het eenige eenigszins onverwac.ite resultaat was de nederlaag, die de Cadetten op het academie-terrein tegen de blauw» witte Haagsche Haneaburgere leden. Velocitas hield zich zoo rnooL Wed strijd na wedstrijd verd gewonnen, of in het minst gunstige geval gelijk gespeeld, en toen de u flital-en in Den Haag op het b»ru<"" beroemde Qulck- terrein ook een der rree te behalen puntjes in de wacht sleepten, toen was ieder er van overtuigd, dat bij de contra-ontmoeting de 3rabantsch« kleuren wel over de Zuid-Hollandschs zouden zegevieren. Maar het is ander» geloopen, en Blume c. s. hebben de gasten met de tw©e puntjes zien ver trekken. Niet dat dit den Cadetten veel kwaad zal doen. Och neen, ze slaan op de dorde p'.aats tamelijk vast, en we meenen dan ook met bijna zekerheid te kunnen zeggen, dat Ve locitas wel als derde zal eindigen. II. F. C. speelde met H. B. S. ge lijk en wist zich daardoor weer een paar plaatsen in de hoogte ie werken. Een paar plaatsen! het 1 ij k t heel wat, maar als het op den keper beschouwd wordt, 1 s 't niets. Want èn Ajax èn Hercules, beiden zitten ze de „Good old" vlak op de hielen, hij beiden verschilt het doclgemiddeldo maar o 1 zoo weinig. Buiten gevaar zijn de Spanjaardslaan-bewoners ook nog lang niet. En er dient deze lnatste weken flink aangepakt te worden, anders worden ze n o g, misschien in do laatste ronde, door Stichtenaren en Sleulelstad-mcnschen overvleu geld. Oolc de zwarte Haagsche staat nog erg zwakjes, maar in ieder geval veel beter dan de drie laatste-plaats-can» didaten. II. V. V. en Sparta, no-s. 1 en 2, bevochten de vorige maal Hercules en Ajax. nos. 10 en 9. Men ziet het Les extrêmes se touchent. Dat die aanraking voor de respectievelijke gastheeren nu heel aangenaam is go- woest, wagen we te betwijfelen. Op beide velden wisten do kampioen- schaps-candidaten te zegevieren, wa' ook trouwens niet meer dan natuur lijk was. Mot dit al zijn wo nog even ver. Steeds nog is er niets van te zeggen, wie dit jaar het slagveld gelauwerd Vvl'laten zal. Zal het Sparta aijn Zullen de kampioenen van het vorig seizoen ook ditmaal de premiers wor den Of zal H. V. V., die nu reeds twee seizoenen door zich telkens do eereplaats ontgaan zag, zich als van ouds weer No. 1 plaatsen t Wel i3 de groote Haagsche drie punten voor, maar daar staat tegenover, dat Spar- fa een wedstrijd minder gespoeld heeft We zullen doen als ieder ander, niet voorspellen, maar afwachten. In hot Oosten werd maar één eerste klasse wedstrijd gespeeld, Vitesse— Wilhelmina. De match had een nor maal verloop en de 2—0-overwinnlng van Vitesse wijst vrijwel do juiste krachtsverhouding aan. Onze stadgenooto E. D. O. bracht het er in do tweede klasse al heel slecht af, verloor met 130 van hot sterke Deutsche „Concordia". Wo weton niet precies wie dc makers van al deze doelpuntjes zijn, maar Tho- meo zal zeker de grootste helft wel voor zijn rekening genomen hebben. Zooveel staat vast, dat E. D O. in deze competitie vrijwel afgedaan heeft, en als het niet extra zijn best gaat doen, heeft het veel kans in de derde klasse te zinken, en dan voor langen tijd In Rotterdam ging de strijd tus schen de 2e-klossers V. O. C. en A. F. C. Wel staan de Amsterdam mers een goed stuk hij hun Rotter- damsche collega's achter, maar een nederlaag zou V. O. C., ook met hot oog op Concordia, sterk verzwakt hebbon. Het was dus te begrijpen, dat de afloop met eenige spanning tege moet gezien werd. Maar 7. O. C. heeft zich weten te handhaven en met een 20-noderlaag zijn do Amsterdam mers naar de hoofdstad terug gezon den. De Rotterdammers zijn hierdoor vrij zeker van de eerste plaats in hun afdeeling geworden, maar daar mee zijn ze nog lang geen eerste klasser Daar moeten nog twee zware wedstrijden gespeeld worden. Ten eerste tegen de kampioen van afdee ling 13., dus ongetwijfeld tegen 11. A. P. of Kampong, en ten tweede tegen No. 10 van de eirste klasse, tegen H. F. C., Ajax of Hercules. Kampong zal al een zwaar tegenstander zijn dat blijki wel uiv de nederlaag, die no. 3 der afdenhng, Alcroaria Vio trix, leed. Met 5—1 moesten de Alk- maarders het onderspit delven. En over den wedstrijd tegen den eerste klasser behoeven wo niet eens te spreken. Welken tweede-klasser is het in de laatste jaren gelukt, een Westelijken eerste-klasser in een pro motic-match te slaan Komenden Zondag staat de compe titie vrijwel stil, dit in verband met den oeftmwedstrijd van h*t Nationaal elftal tegen de Zwaluwen op het H. B. S.-veld. Scheidsrechter C. J. Groothoff zal dan weer voor het eerst de fluit han- teereu. Een waardig opnieuw-begin 1 De Schoterwegsche rood-broeken al leen competitiSn lustig voortditmaal zal de strijd tegen het Leidsche Ajax aangebonden worden. We twijfelen niet. of de Haarlemmer» zullen de kostbare puntjes wel mee terug naai; de Bloemenstad brengen. Daarmee doen zij meteen een dienst aan hun blauw-witte collega's. Hoe zwakker Ajax en Hercules komen te staan, hoe meer H. F. C.'s positie verbetert. Ook deze laatste zal den corn petitie dag niet werkloos laten voorbijgaan. De Alkmaarsche cadetten komen op het Spanjaardslaan-veld een vriend- schappelijken wedstrijd spelen. Als H. F. C. met goede krachten opkomt is deze match natuurlijk gewonnen, maar als het team grootendeels uit 2e- en 3e-elftal-spelers bestaat, ls een militairen-overwinning volstrekt niet buitengesloten. E. D. O. ten slotte ontvangt Achilles en heeft geen schijn van kans. Van een derden eerste-klosser zal de Spaarne-»tad nog lang verstoken blijven 1

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6