HAARLEM'S DAGBLAD. Buitenlandsch Overzicht £en Minister-Crisis la Engeland? Reeds vele dagen achter elkaar is deze vraag gesteld en nog altijd is geen beslist antwoord te geven. liet is geregeld wachten, afwachten Maar met dit uitstellen bereikt men, het spreekwoord ten spijt, nu eens geen afstel I Vandaag of morgen moei hot besliste en tc.vens beslissende woord toch gesproken worden. De kansen van het ministerie dolen en stijgen gedurig, maar de politieke barometer wijst toch het meest naar .veranderlijk". Heden heeft het wij- tertje evenwel een gedachten stoot rehad ruw weer, stormDit bet.ee. kent zooveel als aftreding van dit ministerie waarschijnlijk. In do laatste 24 uur zijn eeulge telegrammen ontvangen, die mede deel en, dat men in Londen nu alge meen een kabinetscrisis vrecsl {én hoopt Wat precies tot dezen ommekeer in pessimistische richting gelei. - wordt niet geseind, maar de lljkheden, waarmee de excellenties te kampen hebben, zijn overbekend. Wel wordt gemeld, dat er gisteren twee keer ministerraad is gehouden een feit, op zichzelf al beteekenend. De ministers hebben niet v«el rust. Vandaag wordt niet vergaderd, maar Maandag moet alles -.veer op het. appèl zijn dan toch -s het ecu .gewichtige dag 1 Voor we daarop wijzen,'mouten we even aan het terugblikken, liet La gerhuis heeft het adres van antwoord op de troonrede met algemecne slem- men aangenomen. Dit is dus een succesje yoor de regeering, maar een 'dat pus verkregen is na dé spannende stemming over de motie van tarief- hervorming van Chamberlain. Men weel, dat de regeering slechts een ikleine meerderheid tegen deze motie kreeg, omdat do Ieren builen stem ming bleven. Onder de telegrammen heeft men gisteren nog kunnen lezen, (waarom ze zich zoo onzijdig hielden, po Ieren wilden de regeering niet op fiot tariefhervormings-amenderaent fier unionisten laten vallen, omdat ze geen nieuwe verkiezing wensehon, waarbij het om do handelspolitiek kou gaan. Het Hoogethuis moet h. i. liet groote vraagstuk blijven. Maar nis de regeering ten deze niet flink klour bekent en ferm handelt, zal zij ia do leren onverzoenlijke tegenstan ders vinden. Dat do Ieren voet hij stuk lioudcn blijkt ook wel uit het besluit van hun Jiond, om geen liberaal regcerings- cundidaut in Groot-Brittuuuió te |teuntn, tenzij de regeering voor do Indiening der hegrooting als voor- Waarde voor haar aanblijven weet gi-daan te krijgen, dat er waarborgen worden gegeven, dat het voorstel om een einde te maken aan liet veto recht van het Uoogerhuis nog in dit jaar in behandeling zal komen. Er zullen eventueel middelen worden bo- inamd om te beletten, dat lersche kiezers in Groot-BriUanniö voor re- gceringscaudidaten stommen. Nu de zitting van Maandag Dan komt dadelijk aan de oide een ivoorstcl van den premier om, tot de parlementaire vacantia van 24 Maart, alleen rcgeeiingswerk in behandeling te nemen. Dan zal Daiziel een voor stel indienen, waarin het Huis zegt, geen tijd beschikbaar te stellen voor beraadslaging over eenig voorstel tot hervorming van hot Uoogerhuis, aan gezien de kiezers daartoe geenerlei opdracht licbhen gegeven. Dat voorstel, zoo denken do unio nisten, zal de regeering in liet nauw drijven, aangezien zij, naai- uit de troonrede valt op te maken, niet ai- leen aan liet Hoogerhuis eeuige macht wil ontnemen, maar ook zijn samenstelling wijzigen. Zekerheid heeft men daaromtrent nog niet. Asquith zei in het Lagerhuis Wat de plannen dor regeering zijn, zal zoo spoedig mogelijk aan het Huis worden meegedeeld. Kan de minister geen tijd bepalen vroeg John Redmond, de Ier. Neen, zei Asquith. Eu do unionistische bladen schrij ven de regeering weet zelf nog niet wat ze zal voorstellen. Men ziet het, alles is nog onzeker. Nog altijd, nu zelfs meer dan an ders, klinkt de vraag zal liet tot een kabinetscrisis komen? Eu wat dan 7 Wat nu Zoo vraagt men la verband mei do De eerste lezing is ia de commissie uit liet Huis van Afgevaardigden ge ëindigd, met de hekendo resultaten. Van 't regeerinsgontwerp is niets overgebleven De regeering wilde directe verkiezing de commis sie besloot indirocte verkiezing aan te bevelen de regeering wilde open bare verkiezing de commissie is voor geheime stemming der kies mannen. Zooais de commissie er over denkt, zal hel geheolc Huis wel denken, want de politieke samenstelling is vrijwel gelijk. Hot regeeringsontwerp is dus pre cies omgekeerd. Wat een succes Wat zal de regeering nu doert De eerste minister heeft in de bekende troonrede van 1908 gezegd, dat kies- rechtliervorming een vau do drin gendste eischen van don lijd is, en bovendien medegedeeld, dat de indi recte verkiezingen zich zelf overleefd hebbt-n, dus moeien worden afge schaft. En nu dit resultaat t Nog eens wat 'n succes 1 DE ONTMOETING TUSSCHEN DEN GROOTEN EN DEN KLEI NEN TSAAR. De groote Tsaar is die van Rusland, do kleine die van Bulgarije. Do laat ste is te Petersburg op visite geweest, en daar met veel plechtigheid ont vangen. liet is genoeg c-eu utltrekse! van de toasten te geven. Rusland's Tsaar zei o. a. „Met gevoelens vun zeer bijzondere vreugde begroet ik de aankomst van Uwe Majesteiten, na het volbrengen van liet voor mijn hart cn dat van ge heel Rusland zoo dierbare werk der Bulgaarsche onafhankelijkheid. Die gedenkwaardige gebeurtenis heeft de groote daden van mijn grootvader, ouvergelijkelijker nagedachtenis, ge kroond, die den jongen Slavisclien staat tot eeu onafhunkclijk loven ge roepen heeft. Ik ben er van overtuigd, dat het onafhankelijke Dulgarije on der dc wijze leiding van 1). M. een nieuwe eu krachtige waarborg zal zijn vu or vrede, eendracht en orde in do Balkanianden, en dot ons beider regeeringen er naar streven zullen, de historische banden van broeder lijkheid en eenheid, die onze volken reeds zoo lang verbonden hebben, nog meer aan te halen." Dulgarije's Tsaar antwoordde om.: ..Na de verklaring der onafhanke lijkheid van Bulgarije, een der idea len, die de doorluchtige grootvader van Uwe Majesteit, het Bulgaarsche volk vermaakt had, heb ik als onaf hankelijk heerschar van het onafhan kelijk Bulgarije het voor mijn aan ge- naamslen plicht gehouden, voor alle.3 de residentie van U. M. te be7,ookcn, om juist bier, namens mij zelf en na mens liet Bulgaarsche volk, U. M. hartelijk rlank te zoggen voor alles, wat het broederlijke Rusland en zijne keizers voor de erkonning dor onaf hankelijkheid van Bulgarije gedaan hebben." Wat een Ruslnwl-vorhcerlijkmg 1 Bulgarije herinnert zich de hulp der Russische regeering. die 50 mil- lioon cadeau gaf, alleen om een drei genden oorlog tusschen Bulgarije cd Turkije te voorkomen Amsterdanische Kout CCCXXIV. De Daiu, eenmaal het karakteris tiekste punt der hoofdstad, door zoo menig schilder op het doek gebracht, do Dam, dien mon zich als oud-Am sterdammer het best eu voordeeligst voor kan stellen door de oogen dicht te knijpen en zich dan twintig jaar terug te verplaatsen, toon de oude Beurs nog stevig op haar grondvesten stond, de paardentram der A. O. rustig het plein stoffeerde en de daar uit stralende vage lichten zoo fantas tisch schemerden door lichtgrijzen nevel, van grauwen motregendag, het liefst nog bij het vroeg vallen van den avond, de Dam, vergeten en over het hoofd gezien door haar nu al jaren lang geworio alledaagsche leelijkheid en banaliteit, de Dam, waax- Amstelstad eenmaal trotsch op was als Parijs op de Place de la Concorde, Brussel op de Groote Markt, da Dam, i3 op dit moment het meest besproken, meest uctueele stadsdeel der hoofc id. Ge zoudt geen krantenlezer zijn, als ik u moest inlichten, waarover het ging. Wat zal men er van maken Wat moet nog van do omgeving ver dwijnen en wat moet er voor in do plaats komen Zul er tegenover het Paleis een stadhuis gebouwd worden, clan wel zal do gemeente haar Huls, dat zij koning Lodowijk Napoleon ter woning afstond, weer terug krijgen Het Paleis, een attractie voor vreem delingen, is door Amsterdammers maar in heel klein percentage inwen dig aanschouwd. Dat gaat meer zoo. En toch kent ieder het als het achtste wereldwonder, ai vindt het als zoo danig in het buitenland nogal con currentie. De zeven eerste wonderen hebbeu die niet 1e duchten, dit zijn, zooals u mogelijk en misschien ook niet bektnd isle. do Egyptische py- ramiden, 2e. de liangende tuinen van Semiramls to Babylon, 3e. de tempel van Diana te Efeze, 4o. het heeld van Zeus in den tempel te Olympia, 5e. het Mausoleum van Artemisia, Ce. de Colossus van Rhodus, 7e. do Vuur toren van Alexandria. De zeven wer ken zijn door Philo van Byzanthium beschreven in zijn „De septem mun- di iniraculis". De toepassing van den naam Acht ste wereldwonder vindt zijn grond in het bekende gedicht van Constantijn Huygens, bij do inwijding van dit ge bouw in 1665, hetwelk aldus begiut „Doorluchte Stichtoren van 's We relds Achtste wonder, Van zoo veel steens omhoogh op zoo veel houts van onder." Ook Vondel heeft die uitdrukking gebruikt en wel in zijn bekend graf schrift op den bouwmeester Jacob van Campen ,,D' aertsbouheer uit de stam Van Kampen rust hier onder, Die 't raadthuis t' Amsterdam Gebout heeft, 't achtste wonder." De spraakmakende gemeente is al tijd gereed geweest om te pairodiee- ren. Zij maakte van die andere zeven uit de grijze oudheid, zeven dito's die men tegelijk met het achtste alle op de Dam kon bewonderen, altijd op de oude Dam. Daarbij werden aange haald: de „kleine steentjes" vóór het Paleis (die door haar bestrating in tegenstelling van do hobbelige ktin- kerbestrating uitsluitend voor voet gangers bestemd scheen), het beeld van Naatje Eendracht, de Nieuwe Kerk, het cafó de Bisschop, do Beiers (waarschijnlijk op eeu moment dat er ook veel in ,/\merikaantjes" was gespeculeerd), het Couoniandantshu-is (bureel postpakketten) ea de Sociëteit Zeemanshoop. De eerste zeven Dam- wereld-wonderen werden aldus aan geduid: 1. Een straatweg, svaar je niet op mag loopen; 2. Een Eendracht door Tweedracht opgericht (1830); en- zoovoorts. Waarbij als achtste wonder uit muntend paste: Een Paleis zonder Koning. Dat alles zal over afzionba- reu tijd wel tot de Geschiedenis be- hooren. De oude Dam krijgen wij niet terug. Er zal iets nieuws gebo ren worden na dit overgangstijdperk, maar laten wij hopen dat dan ook de oude levendigheid terugkeert, want zoo doodsch als het nu is op de Dam en in de naaste omgeving is het werkelijk een l>eeld vau verval. Am sterdammers, dia zelden of nooit hun veste verlaten, hebben de daar plaats gegrepen verandering geleidelijk aan schouwd. Zij zien het dus niet zoo. Maar den vreemdeling valt het op. De eerste indruk van hem, die In NBor land's hoofdstad voor 't eerst bij avoud do voet zet is weinig vroolïjk, en zoo'n indruk blijft lang bij. 'k Her inner van mij zelf, toen ik, nu mis schien 12 jaa<r geleden voor 't eeisl in Praag arriveerde. *k Kwam op de Wenzelaus-plaats, een prachtig plein met monumentale gebouwen en schitterend verlicht, maar dat bijna geheel verlaten sctieen. Amstc.i-dam was toen nog Amsterdam en heel lang heb ik her innering behouden aan Praag als een prachtig kerkhof. Denke men als tegenstelling maar oens aan Brussel. Ook daar vindt men buurten en stra ten genoog, waar 't 's avonds doodsch en unheimlich Is, maar hoe is de eer ste indruk? Als do vreemdeling aan do gare du Nord !s aangekomen, do place Rogier oversteekt met haar vroolijk lichte café's, langs den Bou levard du Nord wandelt en op de Place de Broucklièro de schitterende verlichting en drukte bewondert, dl© op den Boulevard Anspach worden voortgezet om bij de Beur3 haar hoogtepunt te bereiken, is er lieel wat nöodlg om hem van het denk beeld of to brengen, dat hi] rich in een tweed© Parijs bevindt. Van Brussel gesproken, Rido, de revue-acteur, dien ik bij do zilveren jubileum-voorstelling van „Finale Uitverkoop" bij Prot heb kunnen toe juichen, heeft een goed werk verricht dooi- vele Amsterdammers van zoo veel Brussolsche grappen, melodieën on spirit to laten genieten. Hel. zal den lezers van dit blad niet onbekend zijn, dat ik nu- een Jaar geleden in de BeKfische hoofdstad verblijf hield en de eer en het genoegen had van daar uit aan dit blad mee te werken. Toen Ik daar do revue van de „Scala" en vooral do uitmuntende revue „Fuut voir Cu" iu het Theatre Royal do 1'- Aicazar bijwoonde, voorstellingen, waarover ik u destijds nog al uitvoe rig schreef, zou ik niot gedacht heb ben, zoovele dier aardige trekjes nog eens iu Amsterdam, ia een llol- landsch kleedje gestoken, terug te zullen zien. Do controleur der spoorwegen, die het te laai komen en andere spoorw eg- misère bezong, was nu de lofredenaar- zangor bij het standbeeld van zekeren minister, die, door een lintworm-po litiek, is overleden, de heer, die opna men voor do bioscoop moet maken eu deswegen altijd staat to trillen, wus ook hij „Prut" present. Zeker ander toonecltjo bracht m ijde Scala-revue wear In de gedachte, het moment voor de pauze was identiek aan het too- ueN voor de pauze van „Faut voir Ca" hot opkomen van eenige eenigs zins vergeten, maar nog altijd fris- schc opcrettcu als „de Dochter van den Tamboer-Majoor", Mad. Angot, enz. Ik herhaal hetRido heel*, oen goed work verricht door Amsterdam in do gelegenheid te stollen, met den Brussolschon geest kennis le maken. Bovendien is het aardig saamgesteld en vcrlriacht door enkele actualitei ten. Vooral voor hen, die niet in de ge- tegenheid zijn geweest te vergelijken, is deze opvoering ©en buitengewone geweest, waardoor volkomen begrijpe lijk is de stormloop, die nu aL sinds Nieuwjaar naar dit theater beslaat. Toch hebben do bezoekers, die in zoo groote getaleu opkwamen, omdat zij. oen Amsterdamsche revue verwach ten, eigenlijk iets anders gekregen, eon burlesque A grand spectacle. Maar 't was óók aardig en daarom bleef het stormloopen, zoodat bij do 25sto opvoering do zaal nog stampvol vas. Bovendien wordt „Finale Uit- erkoop" uitmuntend gespeeld Kelly is iu al zijn trekjes, onverschillig of zij aan 't Fransch dan wel aan de Berlijnsche revueHallo zijn ont leend, even grappig en mevr. Irma Lozin staat in zang en dictie veel hoo- ger, dan men Lij dergelijke lagere kunst gewoon is. En wat de Apache dans betreft, die zij rnct den compe re maakt, deze staat in geen enkel opzicht beneden het prachtige voor beeld, dat verleden jaar, toen als no viteit, do reeds genoemde Scala-revue bevatte. De heer Lageinan is voortref felijk in het eerste bedrijf liet voor spel dat technisch het besté is van het heele stuk. 'u Enkel oorspronke lijk coupletje (o. a. do parodie op Daar zijn geen bloemetjes, daar is geen hei) is nog al zouteloos; oen mooi lied ie uit 't Fransch (Ik heb mijn hart verloren) is te mooi otn zoo te worden voorgedragen. Summa Summaruin er valt veel te lachen en to prijzen hij Prot, al zou van sommige krachten als mevr. Vau Westerhoven en mevr. Van Bicne meer partij te trekken geweest zijn. Deze „Finale-Scala-Alcazar-nullo-liit. verkoop" is voor Amsterdam iets nieuws en pukkends. Maar dc goede, groote Anistcrdainscho revue, waar aan bijzondere eischen worden go- fstcld, waardoor een dramatische draad moet. leojien en do gebeurtenis sen op allerlei gebied de journalis tiek in dichtmaat, noot, costuum cu decor' de revue moeten passou ren, daarop zit Amsterdam nog te wach ten. EL HENNING Jr. Onze Lachhoek Stadsnieuws DIENSTREGELINGEN SPOOR WEGEN. Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bekend, dat ter se cretarie der gemeente .(7c afdeoiing) tor inzage zijn nedergelegd liet ont werp van do zomerdienst regelingen 1910 van de treinen der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, dat van de treinen der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij on dat van de treinen der Nedovlandsche Centraal Spoorweg Maatschappij, cn dat oventueele opmerkingen dienaan gaande vóór of op 1 Maart 1910 recht streeks aan het Departement van Wa terstaat ziju in te zenden. Rubriek voor Vragen G(-abonneerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, inita voor beuuiwoording vatbaar, in te zenden hij de Redactie var. Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat S3. Allo antwoorden worden geheet kosteloos ïgoveu en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig onent en woonplaats van den inzender vermelden iOtdt geen aandacht geschonken. VRAAG. Mijn dochter heeft uict 1 Febr. baar betrekking opgezegd lo gen 1 Mei. Nu heeft mevrouw haar toet weken opgezegd. Moet u\ haar nu het volle loon plus kostgeld uitbe talen ANTWOORD. Neen, mevrouw is ten volle gerechtigd om met 6 weken op te zeggen en na ailoop daarvan heeft uwe dochter niets meer to vorderen. VRAAG. Ik ben 25 jaar en wil trou wen. Mijn vader wil niet toekenon. lioe moet ik het nu aanleggen ANTWOORD. U moet zich tot den kantonrechter wenden om diens tus- sclienkomst te verzoeken. Uw vader wordt dan opgeroepen. Ilc-t kan dan nog hoogstens drie maanden duren eer het huwelijk doorgaat. VRAAG. Ik zou gaarne willen we ten als iemand, die gelden vermoede lijk is te kort gedaan, ontstaan uit de nalatenschap der ouders. Nu zou ik gaarne het grootboek willen laten lichten, doch kan dat niet bekostigen. Is dat ook gratis te bekomen en waar moet ik mij vervoe- ë*»- ANTWOORD. W ij kunnen u op die vraag niet antwoorden, omdat zij ons ten ©enenmale onbegrijpelijk is, maar wij twijfelen niet of een der advoca ten zal u wel eens willen inlichten. In dien u in staat zijt hem duidelijk de bedoeling uwer vraag aan liet ver stand to brengen. KRAS. Een wijnreiziger geeft het volgende verhaal van do ontzettende koude io Zweden In Haparanda woonde «k den dag vóór ixuju vertrek een - oorstelling iu den schouwburg bij. Het was een treurspel. Iedereen weende, maar 't was zóó koud, dat de tranen van d# toeschouwers op de galerij als hagel- steencn neerkwamen op het publiek beneden. STEUNPILAAR Ja, zei de moeder, onze kleine Freddy, die pas vier jaar oud 's, be wijst me al heel veel diensten. Hij houdt zijn zusje minstens even goed bezig als een kindermeisje. Op hei oogenblik spelen ze aam on ln de ka mer hiernaast. Freddy 1 Ja, mama. Pas je goed op kleine zusje Ja, mama. Wat doen jullie nu Jk heb haar juist ingezeept, ma ma, net als pa doet. Nu zoek ik het scheermes ONZE PROFFEN. De professor stond voor het loket, en legde een iientje neer. Welk station ;\>cg de juf frouw. De professor scheen te ontwaken. Welke stations heeft u zooa» vroeg hij. TACT. Een heer. die nagenoeg heelemaal kaal was, dineerde in een restaura»1 cn riep plotseling geërgerd uit Kellner, daar ligt een haar ür mijn soep De kellner bleek een menschenkcn- ner te zijn, want hij zei O, meneer, wat een prachtig haar, bepaald van monger's hoofd De zeer gevleide oudo heer glim lachte en vond, dat dergelijKc kb-uiig heden wel meer voorltwamfcn. Uit de Omstreken UMU1DEN. DE RAAD VOOR DE SCHEEPVAART EN DE VISSCHERIJ. Men schrijft uit Hmuiden aan het IlblcL Bij de door den „Raad voor de Scheepvaart" behandelde strandingen cn aanvaringen, welke in den «aat- sten tijd met Nedertondsche vis- sehersscbepeii plaats hadden, werd door den voorzitter en eenige ledeu hunne verbazing kenbaar gemaakt over de weinige theoretische kennis \an de meeste .-chippers, terwijl tego lijkertijd dc wenschetijkheid werd uitgesproken, dat de re-roering snoe- dig mocht overgaan tot het verplich tend stellen van het diploma voor stuurman eu schipper op zeevisschers- Y aar tuigen. Wanneer men do verslagen «lor zit tingen in do bladen volgt, moet men werkelijk erkennen, dat de opmerkiug van bovenbedoelde hoeren heusch niet zoo overdreven was. De ééno schipper weet uiet hoe eeu journaal bij te houden oon ander uiet hoe te manoeuvreeren ten opzichte van in beweging zijnde zellvoartui- gen weer een derde hoeft nog nooit gehoord van do „berichten aan Zee varenden", die door hot Ministerie vau Marino gratis aan belanghebben den worden toegezonden enz. Men zou nu meeuen, dat velen zich genoopt zonden gevoelen oiu rich te bekwamen ten e»n<le het diploma vooi stuurman en schipper te kunnen ver krijgen, waardoor zij z:ch ten kennii bijbrengen, die hun hij do practLsehe uitoefening van hun bedrijf ten goede komt. Mots is echter minder waar. Wanneer men eens den toestand te IJmuideu bekijkt, omdat in die haven de meeste stoomvissrhorsvaartnigen thuisbehooren (dus do r il vaartuigen nog buiten lieschouwing latend) «lau riot men, dat vau do ruim 70 trawl- schippers. <lie van daar uit varen, slechts één het diploma bezit. Van alle, op de IJ muider vloot va Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Toen indertijd mijn zoon Jan van ccn tante hoorde, dat zij kinine slikte .voor de koorts, een drankje voor do rhoumat-ek in den schouder en pillen legen dn hoofdpijn, zei hij verbaasd „hoe is het mogelijk; tante, dat al die medicijnen precies weten, waar zo we zen moeten. Tante vond destijds die opmerking niet aardig, dacht dat ze voor de gek gehouden werd on gaf geen antwoord. Toch was de vraag uit kindermond niet ongepast. Wij ouderen vragen ons wel eens af, hoe in de ingewikkelde maatschappij alles nog komt waar het wezen moet en nieenen nu en dan op te merken, dat meermalen iemand dan ook minder goed op zijn plaats is. In dea letterlijken zin is dat nog deze week aau een bewoner van Heem stede overkomen. Tegen acht uur ver scheen hij op een vergader-lig in Haarlem, zei goeienavond en ging zit ten De aanwezigen keken wat verbaasd. Zis waren zoo niet gewoon hem te zien, zelfs had hij zich pas als lid op- ge™ ven. Maar ook do nieuwkomer scheen minder op zijn gemak. Hij nam de aanwezigen eens op, vond na genoeg alleen onbekende gezichten, besloot eindelijk te inlormeeren en.... was binnen een halve minuut verdwe nen, want hij moest op de vergade ring van Landbouw wezen en *at op een bijeenkomst van Blooiubo'leucul- Zöoiets kan Iemand l-cht overkomen en vergissen is monschclijk. Ais het geen onaangename gevolgen heeft, wordt niemand er door gehinderd. In dat opzicht was oen flater, die een dame dezer dagen overkwam, minder plezierig. Toen ze bij een kapper heur haar had laten hehandolen, bleek dat haar hondje inmiddels was aangeval len op een stuk haarwork (noemen ze zooiets niet een toer?) en dat voor een gedeelte opgepeuzeld had. 't Stom me dier had zich in d©n vorm vergist en het haargcwrocht voor een worst aangezien. Het eenige middel om dc kwaal te verhelpen was, zooals iedereen licht begrijpt, betalen. Aan <lie verplich ting zal de dame zich niet onttrekken, al moet het haar dubbel zwaar zijn gevallen door de gedachte aan de go- varen, die Caro of Loulou in den vorm van een maagziekte nog konden be dreigen. Gelukkig kan ik moedeelen, dat het lieve dier geen last heeft on dervonden. Zijn onderscheidingsver mogen mag wat zwak wezen, zijn maag is blijkbaar sterk genoeg. In dat opzicht kan hjj dus concnr- reeren met de leden van den Raad, die ook een geducht veiduwingsver- mogou moeten bezitten, om al de stukken, rapporten, plannen, teoke- nlugen, die zij voor elke Raadsverga dering te slikken kii:,'en, naar behoo- ren te verteren. Geestelijk voedsel, r.eer zeker, maar daarom dikwijls ntet gemakkelijker to slikken. Nu hoor ik, dat er in dit opz.ichte bij de leden van den Raad ook gradpn van kracht, bestaan. De een laat zich maar kor ten tijd zien, heeft dus waarschijnlijk een zwakke maag, oen ander staat voor niets, snuffelt zolfs de gemeento- rekening door, waax stapels beschei den bij behooren, kortom laat bijna niets aan zijn waakzaam oog ontgaan. De alterijverigste in dit opzicht moot een Raadslid wezen, dien ik uit mij aangeboren bescho'deuhcid niet zal noemen, maar van wlcn ik toch zeg gen mag, dat hij zijn ley en gesteld heeft in den dienst van het bedrijf van loodgieter en zinkwerker. llij is dus, zal men zeggen, gewoon aan ar tikelen, die zwaar op de hand zijn. Nu dient men te weten, dat de notu len van de Raadsvergaderingen niet moer worden voorgelezen. Vroeger gebeurde dat wel. ik herinner mo nog heel goed, hoe de toenmalige Secreta ris, ftlr. Land, in de oude raadszaal zichzelf en ons stond te vermaken niet de voorlezing van dit en dat wat be sloten was „volgt het besluit", heette het dan, om ten minste eenlgen tijd te winnen. Twintig minuten duur de deze alleenspraak al licht, een halfuur was niet ongewoon. Toen de welsprekendheid van de leden groei de, was bet aoodig, die van den secre taris iu te perken. Het lezen van de notulen word dus afgeschaft, een af druk van die notulen ter Inzage ge legd voor de Raadsleden en zoo kan men in iedere Raadsvergadering hoo ien, dat de burgemeester voorstelt, de notulen goed te keuren, daar geen itmmerking daarop door de leden van den Raad is gemaakt. Waarmee dan de Raad in een welsprekend stil zwijgen instemming betuigt. Dit alles is zeer gewoon en niets bij zonders. Maar merkwaardig Ls, dat onlangs hot gedrukte exemplaar van do 11 aodsno tulen, dat voor de loden ter inzage lag, bleek niet te zijn opon- gesneden. Zelfs de ijver van hot Raadslid, dat ik op 't oog had, was aan do lezing van dit stuk niet toege komen. Ik steek zelden iemand in de hoogte, tuaar dat het feit een bewijs is vau het onbegrensd vertrouwen in den Secretaris, mag worden gecon stateerd. Was ik geen journalist, ik zou se cretaris vau de gemeente Haarlem willen wezen. Maar, nu ik dan toch van gemeentelijke function spreek, géén volksteller. Voor twee centen per persoon, onverschillig man, vrouw of kind, moesten zij de kaarten rond brengen, ophalen en weer uitwerken. Soms was 't al een heel werk. om ze kwijt te raken. In een stad als Haar lem zijn tal van menschen. die je overal vinden kunt, behalve thuis. Was dit evenwel gelukt, dan kwam het or op aan, de kaarten ingevuld terug to krijgen, wat ook geen kleinig heid was, omdat menigeen door die strenge, gedrukte vragen in de war raakt en er heelemaal geen ruad mee weet, waarop dan de derde periode volgde het bruikbaar maken en uit- worken. Wie op deze manier duizend of twaalfhonderd zielen had behan deld, (en dat is eeu klein' legertje heeft twintig of vier en twintig gul den verdiend. In donzelfden tijd verdient een op perman meer en vermoeit zich min der. Naar ik gehoord heb, maar strikt onder voorbehoud overbreng, is men dan ook iu de gemoento Haarlem min der scheutig geweest, dan in andere gemeenten, waar behalve de twee centen, die het Rijk betaalt, ook van het plaatselijk bestuur nog een ver goeding werd ontvangen. liter krij gen, als ik wel ben ingelicht, de amb tenaren en do volkstellers alleen hot overblijvende van de door de gemeen te voor het werk uitgetrokken som, 1 s er wat overblijft Zoo niet, dan krijgen ze ook niemendal. Dit is wel een democratische maat regel, die volkstelling. Je kunt wezen ie je wilt, voor meer dan één tel je niet en er wordt voor je persoon niet meer betaald, dantwee centen. Voor medeburgers, die zich wat voel op hun beteekenis laten \oorstaau, kan dit een nuttige vingerwijzing zijn geweest. Wie zijt gij 1 Eén. Hocvcol zijt gij waard Twee cent. Ik ril er van. Laat ons over iets anders spreken Deze week heeft het laatste van de vier concerten plaats gehad, dat Haarlemsch Muziekkorps voor de in- tcekeuaars heeft gegeven. Allo vier zijn zeei goed bezet geweest, de stem ming Ls tot het einde toe uitstekend geblcv -n, zelfs zóó, dat er hulde is ge bracht,- bloemstukken en cadenux zijn aangeboden en pogingen worden ge daan, om nog een vijfde concert te doen geven, wat denkelijk wel lukken zal. Wonderlijk ls toch de mensch I Toen de heer Kriens voor eigen reke ning de zoogenaamde populaire con certen gaf, moest er door allerlei hip- voegsels, die met. muzikale kunst nie mendal hadden uit te staan, publiek worden getrokken en dan kwam het nog nie.t in grootcn getale. Nu dp menschen, voor wie deze concerten bestemd zijn, zelf hot initiatief voor de concerten hebben genomen, is er zooveel deelneming, dat naar ik hoor liefhebbers geweigerd rijn moeten worden. Waaraan is dat toe te schrijven Aan het gevoel van voldoening, dat den mensch nu eenmaal eigen is, wanneer hij iets krijgen kan, dat niet iedereen deelachtig kan worden Of mogelijk aan den geest van sa menwerking, die voortdurend meer iu. onze samenleving doordringt, zoodat. er nu ook al concerten worden gege ven op coöperatieven grondslag Kan het ook een gevolg wezen van de keus van den dag, die voor de vroegere populaire concerten altijd en voor deze reeks uitvoeringen nooit Zondagavond was Of is het mogelijk, dat de menschen. op de moppenmuziek van het popu lair concert niet meer gesteld waren en iets beters verlangden De heer Kriens zelf pleegt te zeggen, dat hij voor een syiuphoni© van Beethoven^ geen aandachtiger hoorders kan wen- schen, dan Juist het publiek van een voudigere Als dit ten slótte de oplossing van het raadsel is, dan noem ik deze con*, ce'-tenreeks een heuglijk -.cTschijncel.. FIDKLIO.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 9