NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8189. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 5 MAART 1910. A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Vcor Haarlem 1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.66 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37W n de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 6 MAART. Teylers Museum geopend van 14 uur. Schouwburg: Noord-Ned. Tooneel- ge/..: De man met de wassenbeelden, 8 uur. De Kroon: Bioscoopvoorstellingen. Soc. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling. KI. Vereeniging: Specialiteitenvoor- etelling, 71/2 uur. Heemstede: Bloemententoonstelling. MAANDAG 7 MAART. De Kroon: Bioscoopvoorstelling. Stadsnieuws VERLAGING VAN DEN BROOD PRIJS. De Haarlemsche-Bruod- en Meelfa- lubriek heeft inderdaad haar brood prijs ,voor wittebrood en kropbrood) met twee cents verlaagd. Voor kren-' tebrood is de verlaging één cents. J Naar aanleiding van de verlaging van den broodprijs schrijft men ons, dat de arbeiic - c: operaties den prijs verlagen kunnen, omdat zij met wei nig onkosten werken. Zij leveren ai- leen op bestelling en bliïvcü dus nooit met oud i ind zitten, dat ande- re bakkerijen tegen minderen prijs moeten van de hand doen. Verder kunnen zij bezorgen op dag en kunnen daarvoor van 12—5 uur den tijd nemen, daar hare leden heti brood niet op den middag wenschen, orr t. zij dan bun warm middagmaal j gebruiken. Tegen den avond hebben zij brood noodig en hebben dat dan verscb, Daar deze bakkerijen zoo- -ve... tijd kunnen besteden aan liet be zorgen, kunnen zij volstaan met min der personeel (rondbrengens). Eindelijk produceren deze bakke rijen voornamelijk groot brood, geen kiem of luxe brood, zoodat hun bak sel minder arbe.d vereischL De bakkerijen voor den midden stand en meer gegoeden werken met "te \eel onkosten, om ongestraft verlag jig van 2 cents te lijden, rneeui onze uerichtgever. PROTESTANTENBOND. Voor de ufuee.iug Haarlem van den Ned. Protestantenbond sprak gister avond Dr. G. J. IT ©ring uit Dord- lecnt -over bet geloof in de Voorzie nig ue.d van God. De oude Israëlieten zochten de oor zaak van bet menschelijk lijden in eigen scimid, in bedreven zonden en deze vergeldingsleer vindt nog ingang bij een deel der Christenen. De ramp van Messina wordt b.v. door ben be schouwd ais een straf voor de slecht heid der bevolking. Er zijn dus menschen, die hel God delijk optreden waarnemen, met mensciielijken vinger nawijzen, ande ren gelooven daar slechts aan. Spre ker meende, dat een geloof in God, gegrondvest op hetgeen men ziet om deze'Iae reden wel eens verloren zou kunnen gaan, daar dan bet eeue waar geuomene bet geloof versterken, bet andere bet verzwakken zou. Daar om maet het geloof een vasten onder grond hebben in innerlijke ervaring. Men btuoeft zijn verstand daarom niet op zij te zetten voor het gevoel, maar men moet beseffen, dat er een grens is, waar het verstand uit heeft. Het menschelijk verstand kan de Goddelijke wijsheid niet bef.'ij pen. Algemeen gelooft men thans, dat de wereld geregeerd wordt door natuur wetten, welnu, die wetten zijn afkom stig van den Wetgever, die daarnaar bestuurt. De rede van den heer Heerhig werd met zeer veel aandacht gevolgd. SOCIËTEIT VEREENIGING. In de gisterenavond onder voorzit terschap van den heer Dr. J. Tim mer gehouden vergadering van het College van Gecommitteerden der So ciëteit werd de rekening over 1909 goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de feeeren J. G. van Dapperen en T. L. (fan Wagtendonb, werden door de ■zergadering als candidaat voor de ♦vacatures aangewezen. Felle brand. Vrijdagmiddag omstreeks kwartier na zes brak er brand uit in pand no. 5 van de Moiensteeg, een der verbin dingswegen van Lange Heerenvest en Spaarnwoudorstraat. In dat huis woonde de brooddepót- houder Krum, die zijn zaak daar eenigen tijd had, maar nu Dinsdag pas zijn winkeltje, een depótje van Van Dijk's Brood- en Beschuitfabriek, bad heropend. Om zes uur wilde de vrouw met een brandende petroleumlamp naar bo ven gaan om de bedden op te maken. Daarbij had ze echter 't ongeluk de lamp te laten vallen, waardoor de vlam :n aanraking kwam met klee- dingstukken, geborgen In een kast on der de trap In korten tijd stond de trap in vlammen en nauwelijks was de vrouw met haar kinderen 't ge zin telt er vier de straal op geloo- pen, of boven cn onder stond bet huisje in brand. Dadelijk werd brandweerhulp in geroepen, maar er viel niet veel meer te doen. Spuit X en een politie-slangenwagen- tje waren snel ter plaatse, maar de paarden-filangenwageii kon niet zoo vlug aankomen, daar, naar we ver namen juist de Gravesteenenbrug ge opend werd. toen hij er voor kwam. De „Tien" was juist de brug over. Met energie werd de brand door de brandweerlieden bestreden. Maar des ondanks brandde het buisje geheel uit Boven werd niets gered beneden droeg men eenige tafels en stoelen uit; maar veel was t met. De bewoner was verzekerd. Terwijl 't zoo fel brandde in no. 5 ging men in allerijl den inboedel in no. 3, bewoond door den ai beider Oi- dem&rk, in veiligheid brengen. Dat bleek wel noodig, want achter brand de het even. Bij 't naar buiten bren gen van 't inboeltje werd veel be schadigd. Van het venster waren de raamroeden geheel uitgeslagen. Oldemark lijdt daardoor veel scha de, die hij niet vergoed krijgt, omdat hij niet verzeseru is. Dat Kuint hem te minder te pas, wijl bij 't niet te breed heeft. De bewoners van het uitgebrande huis, werden voorloopig in bet pak huis van de lirmu Van Hemert onder gebracht. De man was zeer ontdaan, toen hij, om 7 uur thuis komende, zijn huisje verbrand zag. Gelukkig son men zijn ontsteltenis wat stillen door de inededeeling, dat vrouw en kinderen in veiligheid wa ren. NATIONALE BLOEMENTEN TOONSTELLING. Voor deze teuioonsteling zijn nog de volgende eereprijzeu en medailles toegezegd: gouden medailles door den heer J. R. Kemper boron van It- tersum te Benoehroek en door de af deeling Noordwijkerhout der Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur; verguld zilveren medailles door de ge meente Bovenkarspel, door de afdee- ling Bovenkarspel en Omstreken der Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur e i door de Maatschappij tot exploita tie van de Victoria-Bron te Ober- lahnstein; zilveren medailles door de gemeente Oegslgeest (2 stuks), door de afd And ijk en Bovenkarspel en Omstreken der Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur. Geslaagd. Alle leerlingen der Huishoud- en Industrieschool slaagden voor het examen nuttige handwerken, n.L de dames B. Hazenkacnp. C. Heuvel, B. de Jong, G. Klijn, M Kerkhoven, J. Luitingh en M. Schuring Bach. In de concertzaal der Sociëteit „Vereeniging" wordt de volgende week het vijfde Bach-concert gegeven. Ais solist treedt dan op de heer Alexander Siloti (piano), met werken van Schubert Liszt. Het Concertge bouw-orkest, onder leiding van den heer W. Mengelberg, geeft behalve de begeleiding, stukktu van Mozart (strijkorkest), Schubert, Makler en R. Strauss. Verkiezing D ia kenen en Ouderlingen. Gisteren had de stemming voor ouderlingen en diakenen der Ned. Herv. Gemeente plaats, wegens perio dieke aftreding van eenigen hunner. Als ouderlingen werden herkozen de heeren J. t Hart, J. B. Lasschuit. R. Geus, J. Bos en Dr. K. E. de Jong, als diakenen de heeren H. J. Bronkhorst, J. L. Tieleman, W. C. Lasschuit en F. W. Martin. In de plaats van den heer H. van Niel Hzn., die overleden is, werd ge kozen de heer P. F. Cramer. BOND VOOR STAATSPENSIO- NEERING. Vrijdagavond vergaderde de afdee- ling Haarlem van den Bond voor Staatspeusioneering onder voorzit terschap van den penningmeester, den heer W. G. Droog, aangezien de voorzitter, de lieer D. de Clercq, van Bloemendaal, wegens drukke werk zaamheden verhinderd was de verga dering bij te wonen Na goedkeuring der notulen, deel de de heer Droog mee dat zich op 31 December 1909 een saldo van 35.51 in kas bevond. De heer C. L. F. Sar- let die volgens r ester aftreden moest werd niet algemeene stemmen als be stuurslid herkozen. Tot afgevaardig den ter jaarvergadering der provin ciale federatie van Noord-Holl andsche afdeeliiigen van den Bond, die Zon dag a.s. te Zaandam gehouden zal worden, werden benoemd de heeren G. Swart en A. Kanis. Alsnu was de bespreking van de propaganda-meeting, die door de Prov. Fed. van Noord-Holl. Afd. van den Bond 2en Pinksterdag te Zaan dam gehouden zal worden, aan de orde. Het bestuur van de Haarlemsche afdeeling had het plan opgevat op dien dag een boottocht naar de Zaan te maken, waaraan leden maar ook nict-leden konden deelnemen; plan werd met groote instemming begroet. Een gemengd koor zal van Spaarndam af eenige nummertjes ten beste geven, terwïji ook een mu ziekkorps den tocht zal meemaken. De kosten zouden on 40 ct. per hoofd kunnen gesteld worden. Besloten werd geen personen bene den achttien jaar toe te laten. Tot leden der Commissie van Bij stand, die met het bestuur der afdee ling de zaak verder zal regelen, wer den benoemd de heeren II. de Groot, G. Swart, E. J. Klein, A. Kanis, Hessela en H. F. v. d. Goes. Nadat nog meegedeeld was, dat het rapport van de heeren. Ds. D. A. van Krevelen en Frans Netscher, in zake de werking van de Deensche Staats- pensiunneeriugswet, door de leden voor 'n gering bedrag kon worden aangekocht, werd de vergadering gesloten. LIEDERENAVOND MEVR. MAR- CHANT-RAMBONNET EN WILLEM ANDR1ESSEN. De Prov. Overijsselsche en Zwol- sr.he Courant van 17 Fehr. schrijft: „Reeds eerder waren wij in de ge legenheid het sonore alt-geluid van Mevrouw Marchant te roemen Ook heden trof ons wederom het mooie timbre harer stem. Met een vijftiental liederen op het programma, de aandacht gaande en gespannen te houden, daar hoort heel wat toe. I-Iet liefst roepen wij in onze herinnering terug „Die Lo- tosblume" van Schumann, welk num mer met veel voordracht werd gezon gen, het eenvoudige „lm Abend- roth" van Schubert werd stijlvol voor gedragen. Met ..Zur Ruh" van H. Wolf, wist Mevr. Marchant diepen indruk te mar ken. Hier zij herinnerd aan de mar- canfe begeleiding die trouwens ook bij de andere liederen goed verzorgd was van den heer Andrïessen. Deze Jeugdige pianist, van origine muzikaal, gaf in „Prélude, choral et Fugue" van César Franck, een ex posé van zijn technisch kunnen, even als tn de „Rhapsodie", van J. Brahms", Centrale Verwarm mg. Evenals in de Doopsgezinde school In de Ripperdastraat, zal centrale verwarming nu ook ln de Doopsge zinde school op het Groot Heiligland aangelegd worden. Voor dn blinden. De weldadigheids-kermis, gehouden tijdens de solréc van Doopsgezind Zangkoor^ bracht, na aftrek der on vermijdelijke onkosten, ƒ23.41 op, welk geld ten bate komt van den Ne- derlandschen Blindenbond. Bioscoop-exploitatie. Ons wordt verzocht te verwijzen naar een annonce betreffende een bioscoopvoorstelling ln het Bronge bouw, die de lezers in de adverten tiekolommen kunnen vinden. VALLENDE ZIEKTEN. Men schrijft ons De Chr. Vereeniging voor de verple ging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem hield gisteren haar jaar- lijksche algemeene vergadering De directeur bracht het 28e jaarverslag uit. de geneesheer gaf een overzicht van wat zich meer speciaal op me disch terrein gedurende 1909 ln de in richtingen te Haarlem en Heemstede had voorgedaan, en de penningmees ter gaf een gedetailleerde uiteenzet ting van den staat der geldmiddelen. De toestond der vereeniging viel in 't algemeen goed te noemen Al die ver slagen waren dan ook op den goeden toon van dank gestemd Alleen werd met eenige zorg gedacht aan de uit- I breiding der gestichten, die door al- i lerlei, maar voornamelijk door toene- tiling van het aantal verpleegden en de voor hen geëischte deskundige be- haudeliug, schier onvermijdelijk is ge worden, doch waarbij de vereeniging vanwege de geldelijke uitgaven, door die uitbreiding gevorderd, gevaar loopt van in moeilijkheden te gera ken. ToL eene beslissing op dit punt kon dc vereeniging dan ook nog niet komen. Eene commissie uit het dage- lijksch bestuur zal da zaak nader overwegen. I Het aantal patiënten bedroeg 1 Jan. 1909 401 en 31 Dec. 413. terwijl Ln den loop van dit jaar niet minder dan 72 krunken zijn opgenomen De penningmeester constateerde, dat de jaarrekening sloot met een na- deelig saldo van ruim ƒ4000. Eene be grooting van uitgaven voor 1910 was ter tafel, die een eindcijfer van pi. min. ƒ9000 aanwees. De tegenwoordige toestand en het in de naaste toekomst noodzakelijke, gaf aanleiding lot een ernstige bespreking van het punt verbooging der verpleeggeldeu Hoe ongaarne ook, de stijging van levens middelen ou andore artikelen, enz enz., zullen het bestuur er wel toe moeten brengen, de verpleeggclden, j waarvan de opbrengst in zeer ongun- I stige verhouding staat tot het geheel der uitgaven, te verhoogen. j Van de afgeschrevenen zijn G vrou- wen en 11 mannen naar het krankzin- nigengesticht overgebracht. Dat de directeur der inrichting, de heer J. L. Zegers, na 20 jaren aan het hoofd der stichting te hebben ge staan, met het oog op de vordering zijner jaren, oordeelde zijn omvangrij ke taak langzamerhand aan jeugdiger kracht te moeten overlaten, en daar om tegen het voorjaar van 1911 zijn ontslag aanvroeg, werd met leedwezen vernomen, ook en niet het minst mei bet oog op de opleidiugsleiuiug van de diakenen en didkouessen. Nadat de zaak reeds met den directeur beepro- ken was en deze bij zijn voornemen meende te moeten volharden, stelde de voorzitter voor, den directeur het gevraagde ontslag op de meest eervol le wijze te verieeuen, ingaande na de jaarsvergadering van 1911. Mej. J. van Heukelom ie Heemste de, verzocht wegens gezondheidsrede nen ontslag als bestuurslid De hee ren Mr. W. K. F. P. Graaf van By- landt, voorzitter der Tweede Kamer, te 's-Gravenhage, en Ds. C. J- van Paassen. predikant te Haarlem, wer den tot bestuursleden herkozen, en de heer C. F. Bierens de Haan werd als penningmeester herbenoemd. Na afloop der vergadering hield de heer J. L. Zegers een lezing over liet onderwerp Hoe te denken over de be zetenheid? Den Bijbel tot grondslag nemende, trachtte spreker aan te tooueu, dat er z. i. e©n rijk des lichts en eer. voor de duisternis bestaat, waar de duivel met zijn schaar van I booze geesten de heerschappij voert. Die booze geesten nu maken zich van den mensch meester en nemen hem geheel in beslag. Dit was in vroeger dagen de verklaring, die men van de bezetenheid gaf, dit moet zij, volgens spreker, nog steeds zijn. Want Jezus heelt het immers zelf gezegd En als men Hem niet als een tot bijna-volma- kiug gekomen sterveling beschouwt, maar werkelijk als de Zoon Gods, dan moet men ook gelooven. dat ziju mond 6lechts ware en reine woorden sprak. Daarop toonde spreker aan, dat z. i. beeldspraak en oneigenlijke opvat tingen beslist waren buitengesloten, en hier alleen was neergeschreven, wat ook letterlijk zoo gebeurd was. De met het vuur der overtuiging uitgesproken rede werd met veel aan dacht gevolgd. Berooving. Gisternamiddag is een schipper, wonende in een der buitengemeenten, verzeild geraakt in een verdacht huis in de Ossenhoofdsteeg en daar be hoefd van zijn portemonnaie, inhou dende een bedrag van 38 gulden. Aan gifte bij de politie is gedaan Baden ln het Douchebadhuis aan den Kou- denhorn zijn in de afgeloopen week 592 baden genomen in dat aan het Leidscheplein 895. MUSEUM VAN KUNSTNIJVER HEID. De bijzonder mooie collectie Indi sche krissen zal Zondag voor het laatst in de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid tentoongesteld zijn, terwijl het emailwerk van me juffrouw Regitze Ingerslev nog eeni gen tijd in het Museum ter bezichti ging geëxposeerd zal blijven. Zondag is de toegang kosteloos. HUISVLIIT TENTOON'- STELLING. Bij Koninklijk besluit Is aan de af deeling Haarlem van den Volksbond tegen drankmisbruik vergunning ver leend tot het houden eeuer verloting tijdens de Huisvlijt-tentoonstelling iu de maand April a.s. De prijzen zullen worden aange kocht tuit de op die tentoonstelling in gezonden voorwerpen. GYMNASTIEK-VEREENIGING „JONG-HAARLEM". Men schrijft <>us Als een bewijs van de steeds op bloeiende belangstelling iu het gym nastiekonderwijs hier ter stede die- ne, dat de vereeniging „Jong-llaar- lein", directeur de heer A. J. Meye- rink, opgericht 15 October van liet vorig jaar met een GO-tal jongens en meisjes, nu, nog geen vijf maanden later, reeds meer dan 100 leden telt. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. HET NIEUWE SPORTTERREIN. Men schrijft ons leder wélgezind inwoner van Bloe mendaal ouder wie voor dit geval niet behoort de bouw-exploilant zal met leede oogeu b-hben gezien, dat het sportterrein m .iet park ten noor den van hotel Duin en Daal is ver drongen door villa's. De kinderen van Bloemendaal, die daar in den zomer met zoo'n opgewektheid speel den, zouden dat in 1910 niet meer mogen doen zij waren verjaagd van hun terrein, waarvan zij niel wis ten, dat het 't h u n n e niet was De Bloemendaalsche Bond voor Licha melijke Ontwikkeling was in moei lijkheden Wol was op iedere alge meene vergadering van den Bond door het bestuur aan de leden ge vraagd „ziet uil voor ons naar een terrein, dat wij krijgen voor niet of in erfpacht maarBloemendaal kent slechts bouwterrein en geen spurtterrein Een stoute stap diende gewaagd bouwterrein moest ge maakt worden lol sportterrein Het bestuur van den Bond voor Lichame lijke Ontwikkeling heeft succes van zijn arbeid Een welgeziud inwoner van onze gemeente kocht verleden week het weiland, gelegen achter den moestuin van hotel Duin eu Daal, met het doel, dat terrein voor sport terrein van de liloemoiniaulsche Schuolvereeuiging en den Bond voor Lichamelijke Ontwikkeling ter be schikking te stellen. Bij zoo n voor beeld bleven de andere welgezinden niet achter en velen droegen een steen bij om het nieuwe sportterrein van een hekwerk te voorzien. De Bin- nenlandsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen gaf den Bloemendaalschen Bond voor Licha melijke ontwikkeling den hooiberg, staande op bedoeld terrein; ten ge schenke, op voorwaarde, dat van den hooiberg een clubgebouwlje gemaakt zal worden, dat niet schaden zal aan het natuurschoon van de omgeving Dat dit niet zal geschieden, zal Bloe mendaal te danken hebben aan de architecten de heeren Mulder en Van Asdonk, die zich belangeloos ter be schikking van het bestuur van mcer- genoemden hond stelden, om de ar chitectuur van het hekwerk en van het clubgebouwlje op zich te nemen, liet succes is volkomen Wanneer wij over eenigen tijd bij de Oriènteer- tafel van het Bloemendaalsche Wil- helminaduin staan, zullen wij de kinderen op het nieuwe sportterrein aan den voet van het duin zien spe len en we zullen denken Bloemen daal is mooi Bloemendaal is éénig frissche lucht hebben we hier bo ven, maar beneden is toch ook nog een plaatsje gereserveerd, om die zuurstofrijke lucht te verwerken den bloedstroom te versnellen en de spieren te stalen ter versterking van het opkomende Bloemendaalsche ge slacht Door B. en W. is aan den heer P. Hoogeveen te Haarlem vergunning verleend tot het bouwen van vier woonhuizen aan den Bloemendaal schen weg. Door B. ©n W. van Bloemendaal Is bij onderhaadsche aanbesteding het uitbreiden van het buizennet der ge meentelijke duinwaterleiding gegund aan de minste inschrijfster. de firma J C. Bonarius aldaar SCHOTEN. Gisterenavond vergaderde onder voorzitterschap van den heer Föhrhop de afdeeling Schoten van Het Witte Kruis. Tegenwoordig waren 9 leden. Tot bestuurslid (vacature Drijvers) werd gekozen de heer Boks. Tot boden werden benoemd de heeren Noveros en Bosnia, en wel tegen een vergoe ding van 10 per jaar Voor elk nieuw aan te brengen lid ontvangen ze nog 10 cent. Als ad', iscerende leden werden be noemd de heeren Dr. Ootmar, Dr. A. de Groot, en Dr. Schuijlcnburg. Eerstgenoemde heeft toezegging ge daan eenige voordracht-avonden te zullen ln uidon over de hygiënische toestanden. HAARLEM M ER M EER. Het wordt ernst met liet stichten van een polderhuis te Hoofddorp. Er is reeds een onderzoek ingesteld naar den mogelijken aankoop van 2 percee- len in de kom van Hoofddorp HILLEGOM. C. Been, die met zijn broer aange nomen heeft otn in den polder zand te vervoeren voor de 1 eeren Gocmans in z g. kiep-karren, kreeg zoo n kar met zond op zijn beide beenen, waar door die boven de wreef braken. De eerste geneeskundig© hulp werd ver leend in het St. Jozef Gesticht, waar na de verwonde vervoerd is naar het ziekeuhuis te Leiden. HEEMSTEDE VOORUIT. Men schrijft ons: Als hel waar is dat het onderwijs de thermometer van den vooruitgang is, dan kan er sprake wezen van vooruitgang, ook te Heemstede. Wij zijn in staat mede te deelen, dat op aanhoudend aandringen van vele ou- ders uit deze gemeente en na her haald overleg eindelijk besloten werd ook in Heemstede te geraken tot meer uitgebreid lager onderwijs voor de kinderen van alle ouders die dat begeeren. De poging daartoe zal uitgaan van de Bijz. ProL school alhier, en zoo eenigszins mogelijk hoopt men 1 Mei a.s. er mee te beginnen. Dan behoe ven vele ouders hunne kinderen niet meer naar Haarlem te zenden, om dat in deze gemeente geen voortgezet onderwijs gegeven wordt. Nog is niet alles geregeld, maar het h©eft allen schijn, dat men hoven verwachting zal slagen, vooral wanneer bij den aanvang reeds velen hun steun toe zeggen en hunne kinderen zenden. Een commissie, bestaande uit de hee ren Jac. Roest, W G. Klijn, Jac. Moo- lenaar, N. Wildschut. L. H de Haan en J. A. Hoekendijk, bereidt deze zaak verder voor, en kan alle ge- wenschte inlichtingen verschaffen. Ho© grooter het aantal leerlingen is, dat nu reeds kan worden ingeschre ven, hoe beter het erwijs zijn kan en hoe zekerder in deze noodige zaak doeltreffend zal worden voorzien. Waarlijk: Heemstede gaat vooruit! DMU1DEN. De heer W. F Jansen is benoemd tot onderwijzr nan de openbare school le WehL Door het te dicht bij de kachel han gen van beddegoed, dat gedroogd moest worden, ontstond gisteren brand ten huize van den heer Snij ders in de Anriastraul. De brand kon in den aanvang gebluscht worden met de koolzuurspuit van de politie. („Hbld.") ZANDVOORT. Door de politie alhier is een valsch dubbeltje in beslag genomen, dragen de de beeltenis van 11. M. de Ko- igin, het jaartal Is onleesbaar. Door den burgemeester is tot agent van politie 3de klasse alhier benoemd J. A. Steen, onbezoldigd gemeente veldwachter te Loosduin en. Maandagavond te half acht uur zal een openbare raadsvergadering wor den gehouden. De agenda luidt Ingekomen stukken en niededee- lingen. Benoeming doodgraver. Voorwaarden strandverpachting. Binnenland BEZOEK H. M. DE KONINGIN AAN AMSTERDAM. Naar de Tel verneemt, zal H. M. dl Koningin met Prinses Juliana vax 2328 Mei een bezoek aan Amster dam brengen.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1