NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Donkere Schaduwen 27e Jaargang. No. 819^.. mSSSimm herschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 8 MAART 1910. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENT1ËN: per drie maandeni mllL Van 1—5 reÊe,s 50 Cts.j iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissémetï Voor Haarlem1-20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen te den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij' Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)'-30 /tjJjPvll'l AdvertentiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing, Franco per pos) docr Nederland,1.65 Jr-x I ^ts" v00r plaatsingen k contant. C&ijistreerd Zondagsblad, 'voor Haariem 1 1 0%X Redac,ie en Admlnlstrafiet Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie600en der Administratie 724 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. {><£>- Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. OM ONS HEEN No. 1105. Ons aller Stiefkind. Ons aUer stiefkind is de linker- hard. Voordat we kunnen loopen of pra ten wordt ons de minderwaardigheid van de linkerhand ingeprent Het be vel „geef eens een handje 1" slaat op toet rechter als t wicht het andere reikt, wordt dat uitgemaakt voor het ieelijke handje. In diezelfde richting gaat onze opvoeding voort. Eten met de linkerhand is een gruwel, probee- ren ie teekoncn met de linkerhand een misdaad. Ais het kind naderhand eens wat onhandig doet, krijgt het te hooren ,,foei, wat ben je linksch 1" en wanneer iemand voor buitenge woon onbruikbaar moet worden uit gemaakt, dan heet het„dat is er ook een met iwcc linkerhanden 1" Het lijkt er op, of we onze linker hand alleen hebben gekregen, omdat het zoo onsymmetrisch zou staan, wanneer we alleen maar een rechter hadden. Zooiets als een mandje, dat toch twee ooren hebben moet! En ik zelf, die dit schrijf en door een onge val in mijn jeugd mij met een gebrek- kigen arm en een uiterst zwakke rechterhand behelpen moet, heb zelfs niet met de linker leercn schrijven. Mijn brave onderwijzer heoft er wel eenige moeite voor gedaan, maar toen tk mij instinctmatig tegen die linksche schrijfles verzette (een kind is al te vreden, wanneer het eenzijdig aan de eisclien kan voldoen) heeft hij bet er ook bij gelaten en zijn wij samen het pad der minachting voor linkshandig heid verder opgegaan. Nu en dan gaan er stemmen op, die de linkerhand uit haar vernedering willen opheffen. Dr. Ch. Bles, de fris- sche redacteur van het weekblad voor gezondheidsleer en populaire genees kunde Moleschott. brak een lans voor het links leeren schrijven in de Amsterdamsche Schoolcommissie en nu enkele weken geleden is in dat zelfde tijdschrift een artikel over „het oefenen der linkerhand" opgenomen, geschreven door den lieer Jan de Quack, architect en rijksdistricts- bouwkundige in den Haag. Wat Dr. Bles wilde ook door linkerhand schrijfoefeningen laten doen vindt hij uitstekend, ma begin voor de ontwikkeling van de linkerhand. En hij geeft een aantal voorbeelden, om aan te toonen nu reeds, terwijl toch algemeen het gebruik van de linkerhand verwaar loosd wordt, sommige personen berei ken, wanneer hun vak tot oefening van die linkerhand noodzaakt. Zoo moet, volgens den heer Quack, een beeldhouwer zijn twee handen gebruiken bij het boetseeren, bij het beitelen komt telkens voor, dat „creux" (holten) zoodanig in blad ornament of draperie gelegen zijn, dat de rechterhand het bijna onmogelijk kan bewerken. De timmerman, die zijn vak ver staat „in de puntjes", zaagt, schaaft, boort, disselt en steekt evengoed met de linker- als met de rechterhand. Zelfs moet de metselaar ten op zichte van het „omgooien" van den steen meer geoefend wezen in de lin ker-, dan in de rechterhand. De vio list verricht voornamer functie met de linker-, dan met de rechterband. Wordt, zoo vraagt de heer de Quack, het schietgeweer niet gesteund en hoofdzakelijk gericht door linkerarm hand? Beduidt bij pianospel de linkerhand minder, dan de rechter? Dit laatste is inderdaad een eigen aardig punt. Ieder, die pianoles geeft, weet hoe moeilijk het is den leerlin gen bij te brengen, dat de partij van de linkerband in den regel onderge schikt is aan die van de.rechter. om- onder 90 graden op de werkwand staat. Koppeling der lokalen, ligging van gangen, trappen, portalen, berg plaatsen, privaten, alles heeft men meer in de hand om bij 't ontwerpen te geraken tot eenvoudiger, oplossin gen, kleiner grondvlak van 't geheel en goedkooper bouwsom. En nu moet niemand zeggen, dat het ons koud kan laten, of ons nage slacht over een halve eeuw goedkoo per scholen bouwt. Zóo is inderdaad veler redeneering bij bespreking van nieuwigheden, maar zoo zou er ook nooit iets nieuws totstand kunnen ko men. Wordt er over een halve eeuw nog wel met één hand geschreven Zal dan niet iedereen een zak-schrijf- machine bezatten Zulke dubia hebben geen bcteeke- nis. Om het algemeene beginsel is het te doen. En wanneer ik lees, dat niet enkel ln scholen, maar ook in labora- dat deze laatste bijna altijd de melo-toria, fabrieken, ateliers, kortom over- die heeft, die boven de begeleiding Al waar gewérkt wordt, gereeder in door de linker dient uit te klinken. 1 schikking van plaatsen, prettiger Alleen bij langdurige oefening wordt disposities, kleiner grondvlakken en de noodzakelijke bescheidenheid in goedkooper inrichtingsmethoden mo de linkerhand bereikt, wat ook zeer 1 8el>Jk zuUen wezcn b'ï gelijkwaardig- wel een gevolg kan wezen, niet van heid van de twee handen, dan lijkt gebrek aan kracht (integendeel) j het me toch de moeite waard de zaak maar aan onvoldoende beheerschlng j eens te overwegen, van de linkerhand ln de ieugd. w« d»">l>en in don togenwoord.gen De heer de Quack haalt nog aan do «i<< harmonische liehaains-onh beteekenis van de linkerhand bij «'Ikkeling en laten een van oom nut- tigste ledematen in een ondergescnik- zwemmen, roeien, worstelen, turnen, in 't algemeen bij duwen, trekken, rekken, saamvoegen, neerhouden, hef- ■fen en omvademen. Op dit alles valt geen critiek te le veren. Zoo is het, moeten we toege ven. Maar de schrijver, meegesleept door zijn onderwerp, gaat wat ver wanneer hij 't over den oorlog heeft. Hij is trouwens niet de eenige, die bij den oorlog in dubbelen zin z ij n hoofd verliest. Als ik lees, dat een soldaat, die in de linie ligt te vuren, het geweer van zijn gesneuvelden huurman grijpt en daarmee óók gaat schieten, dan vraag ik toch of we niet daareven met elkaar zijn overeengeko men, dat de soldaat steunt en richt met de linker- en het wapen aftrekt met de rechterhand. Hoe zul hij dan twee geweren tegelijk bedienen? Geef hem, zou ik zeggen, dan maar dadelijk een snelvuurkanon mee, dan tan hij nóg meer kogels op den vijand afzenden 1 Wee onzer, als de Duitsche minister van oorlog van de militaire bespiegelingen des hceren de Quack hoortZijne Excellentie is in staat, dadelijk aan ai zijn fuseliers een ge weer op den rechter- en een op den linkerschouder mee te geven. Maar zonder gekheid, de schrijver zegt goede dingen, wanneer hij op zijn terrein blijft, de bouwkunst. Zich te positie 1 Het is inderdaad onlogisch en onverklaarbaar, dat dit voortduren kan, ten spijt van gymnastiek, sport en den Bond voor Lichamelijke op voeding Zou inderdaad niet juist deze Bond het lichaam zijn, waaraan het verkrij gen van de gelijkwaardigheid der linkerhand kon worden opgedragen Zsj hoeft toch ten doel, om door het lichaam ook de karaktereigenschap pen tot groei te brengen. Door ontwik keling van de linkerhand moet het zelfvertrouwen bij de menschen niet weinig worden versterkt- Dat is wel wat inspanning waard 1 J. C. P. iiuitenlandsch Overzicht Uit de nadere berichten en tele grammen blijkt, dat DE BERLIJNSCHE STRAATBETOO- G 1.NGEN TEGEN HET PRUI SISCHE KIESRECHT een grooten omvapg hebben genomen. Men weet, dat het blad der sociaal democraten, de „Vorwarts", had op gewekt, om Zondagmiddag van 1 uur tot half drie in hei park van Treptow (een dorpje aan de Spree) te gaan wandelen, om in massa een zwij gende betooging te houden. De politie chef had deze betooging verboden, maar alles wees er op, dat de deelne mers zich toch niet zouden laten af- voorstellende dat over vijftig Jaarschrikken. Immers Zondagochtend iedereen de linkerhand ,,e„ vaardig JSÏ&VXï' tot zijn beschikking zal hebben als dogroote macht agenten en gendarmes rechter, betoogt de heer de Quiack, de toegangen tot het park afgesloten, dat de scholen anders zullen kunnen "et scheen, dat de politie de baas worden, dan ze nu zijn. Het zal dan bleef' wfnt ,de met ,Mer talrÜke be- tougers konden zonder veel moeite op onverschillig wezen, of de lichtwand een afstand gehouden worden en nu van een schoollokaal rechts of links en dan uit eikaar gejaagd. stad een wandelende betooging te be letten, werd deze gehouden in.... het hartje der stad, in den keizerlijken Thiergarten, op de trappen van het Rijksdaggebou.w en 't gedenkteeken der Siegersallee. De socialistische leiders hadden het parool reeds den avond le voren voor deze verrassing gegeven, en de poli tie had er niets van gemerkt Zondagochtend had de Thiergarten z'n gewone uiterlijk vertoond, zoodat een oningewijde niet kon verwachten, dat er iets dreigde. Om 12 uur nam het getal wande laars ongewoon sterk toe. Velen za ten vreedzaam rookende op de ban ken. De politie werd reeds schichtig, maar zij vermoedde den omvang, dien de betooging zou nemen, nog niet. Toen stroomde opeens van alle kan ten het volk langs de toegangswegen naar binnen. En alle wegen en plei nen in hei keizerlijke park werden gevuld. De orde-bewakers, door de betoogers zeiven aangesteld, hand haafden een zoo strenge tucht, dat niemand zelfs het gras betrad- Precies 1 uur klonk uit alle rich tingen het „Hoch" op het algemeen, gelijk, en direct kiesrecht; ook werd de Arbeiders-Marseillaise gezongen. De ijlings versterkte politie trachtte de betooging te verhinderen. Er wer den eenige aanvallen gedaan, om de betoogers uit elkaar tc jagen, maar dezen waren zóó talrijk, dat daaraan geen denken was. liet opdringen der bereden politie bracht evenwel veel schrik onder de menschen en ver oorzaakte zélfs een klein panïekje. Eenige personen (o. a. een sociaal democratisch lid van den Rijksdag) mankten kennis met de sabels of ge raakten onder de paarden. Het groote plein voor het Rijksdag- gebouw was zwart van menschen, die elkaar verdrongen op de groote trap van het gebouw. De bereden politie reed zelfs te paard deze trap op, toen de roode vlag ontrold werd met het opschrift„Vrijheid, gelijkheid en broederschap Geroep van „moorde naars bloedhonden 1" klonk. Een der leiders trachtte ae menigte kalm te houden, sprong op het onder stuk van het Bisniarck-standbeeld en hield een korte toespraak. Inmiddels waren nog meer agenten gekomen, die op de menschen inre den, tot het plein ontruimd was. Togen half vier was de betooging afgeloopen. Toen reden de keizer en keizerin in een auto door het park, alsof er niets gebeurd was.... Over het getal betoogers bestaat verschil van meening. De bladen der sociaal-democraten schatten de deel nemers op 100.000, maar de politie houdt vol, dat het er hoogstens 30.000 kunnen geweest zijn. Nogal een ver schil 1 De politie heeft ook bekend gemaakt dat tien personen zóó gewond zijn ge worden, dat ze zich in de ziekenhui zen lieten verbinden. Hoeveel zich niet lieten verbinden en toch gewond wei den Het getal gearresteerden bedraagt 62. De Berlijnsche bladen zijn 't er over eens, dat deze Zondag een blamage is voor den politiechef Von Jagow. 't „Berliner Tageblatt" schrijft o.a.: „Ieder niet bevooroordeelde getuige kan en moet constateeren, dat in den Thiergarten alleen en uitsluitend da politie den vrede van dezen mooi en Maart-dag heeft verstoord, wanorde lijkheid stichtte en 't leven van vrnu w en en kinderen in gevaar bracht. Da I heer Von Jagow heeft gepoogd, bij da verdediging van het park te Treptow een uitnemend strateeg te zijn, maar het kan niet geloochend worden, dat de strategie van de sociaal-democra- ted de zijne overtrof. Het is niet be kend, om welke reden de heer Von Jagow benoemd is tot politie-presi- dent, maar na het schitterende fiasco van Zondag zou hij redenen hebben, om zich terug te trekken. Om recht vaardig te zijn, moet men echter zeggen, dat dit fiasco, deze kolossale blamage, waarover geheel Europa lachen zal, niet hem alleen treft, doch het systeem, om het volk te regeeren met paardenhoeven." De autoriteiten zelf denken er na tuurlijk anders over. De Norddeütsche Allgcmeine Zeitung (dc spreektrompet der regeering) schrijft „De betoogingen van Zondag heb ben getoond, wat voor de sociaal-de mocratie een kiesrechtwandeling be- teekent. Voor de sociaal-democratische lei ders Is de kiesrecht-quaestie niets an ders dan een middel om de massa's te laten zien, wat de sociaal-demo cratische organisatie wel vermag, ter wijl zij er tevens gebruik van maken, om het gevoel voor wet en orde te on dermijnen. Een wandeling van een aaneenge sloten menigte, waarbij de Arbeiders- Marseillaise wordt gezongen, ge zwaaid met roode vlaggen, hoera voor de sociaal-democratie werd geroepen, en waarbij sprekers optreden is, wan neer daarvoor geen goedkeuring is verkregen, een onwettige demonstra tie. Dat de betoogingen weder eenige offers hebben geëischt, is de schuld van de leiders der betoogingen, die tevens de leiders der sociaal-democra tische partij zijn. Dat men te doen heeft met een vol gens een vast plan op touw gezette sociaal-democrafi-sche agitatie blijkt uit de ingekomen berichten. Waar hier dus eigenlijk sprake is van verzet tegen de wet. is het ten eenenmale onverantwoordelijk, dat bladeu van de burgerlijke partijen de betoogingen verheerlijken als eene overwinning op de politie." Over den politieken strijd in Enge land is weer weinig nieuws te schrij ven. Het is nog altijd afwachten de plannen der regeering, ten opzichte DE HOOGERIIUIS-QUAESTIE. Uit gezaghebbende bron wordt be weerd, dat de plannen van het kabi net met de hervorming van het Hoo- gerhuis in hoofdzaak uldus zijn Nadat (en indien) bij do wet het veto van het Hoogerhuis over finan- cieele aangelegenheden en dat over gewone wetgeving beperkt zijn, zal de regcering ten opzichte van de beper king van het veto over gewone wet geving, een nieuwe regeling voorstel len, namelijk een hervorming van het Hoogerhuis, zoodat het slechts uil een betrekkelijk klein aantal leden zal be staan en die leden verkozen wor den. Kunnen het Hooger- en Lager huis het over een wetsvoorstel niet eens worden, dan stemmen zij er sa men over. Een regeering met eene eenigszins ruime meerderheid in het Lagerhuis, zou op die wijze haar wil kunnen doorzetten. Om het tegen woordige Hoogerhuis tot aanneming van een dergelijke regeling te krijgen, zal de regeering nu eerst, met mede werking van de kroon, een wet trach ten aangenomen te krijgen, waardoor overeenkomstig Campbcll-Banner- man's plan, een wetsontwerp ook te gen den zin van het Hoogerhuis tot wet wordt, wanneer het Lagerhuis het twee- of driemaal binnen den duur van een Parlement heeft aangeno- 1 men. EEN VORSTELIJKE VERLOVING? „The New-York Herald" deelt me de, dat binnenkort de verloving van koning Manuel van Portugal met prinses Patricia van Connaught offi cieel zal worden bekend gemaakt. Allegaartjes. XIII. EEN WATERTOREN OP DEN BLINKERD. In Bloem endaal denkt men er over. om den Watertoren voor de nieuwe Waterleiding te zetten op den Blin- kerd. Gaarne zou men hem op een an der duin zotten, maar daartegen maakt de familie Van dor Vliet be zwaar, doordat een toren daar het uitzicht zou schaden. Gaan de plannen door, dan wordt de duintop om wiens kruin belangrij ke landhistorische herinneringen zweven, dienstbaar gemaakt aan nut tige doeleinden. W aarom ook niet? We leggen wel 'n tram over 't Haag- Bche binnenhof en vangen het water van de Niagara-falls op, om er far brieken mee te drijven. We trekken ons daarover geen har nas meer aan. ...„Geld is 't al," rijmde Beets, maar de goedmoedige dichter zou tol een hekeldicht in slaat zijn geweest» indien hij z'n Blinkerd zoo zag utili- seeren. Zijn Blinkerd? Kent ge niet 't aardige versje, dat hij schreef ovei „De oude olm bij „Kraautje"-Lek aan den voet van den Blinkerd? Daarin heeft hij 't al over de de generatie van het oude duin door de natuur en door de menschen: Uw Blinkerd, door Van Walré's lied Zoo luid en hoog geprezen, Is sedert lang de Blinkerd niet, Waarvoor zijn zangen rezen. De mensch heeft hem te zeer geplaag Zijn hooge schedel is verlaagd Zijn romp ineen gezonken, Zijn lenden zijn geslonken. Van Walré wie kent nog diens „bloemtjes en helde-spruitjes? schreef in 1825 een „Ode aan den Blinkert". In den onreallstischen en gezwol len toon dier dagen, vergeleek hij den duintop zelfs met den vulkaan „Etua" op Sicilië: Hef, glanke Corusca; uw luisterrijk. hoofd Sicilie s Etna ten trots; Van Walré roemde zeer: Haar aanzien, haar vastheid, schoon los en als stof. En hij haalde de Grleksche mytholo gie er bij om de sterkte van het duin te beringen: Uw wondere kracht, die Eöol niet ontziet. Vreest ook geen Orion, Zeus' dondet zelfs niet. Beets zag omstreeks 1850 nog geen verandering; „maar in de laatste ja- FEUILLETON Naar hot Duitse h. Door PAUL HENKES. 7) Heeft u er zich zooeven niet over uitgelaten, dat uw meester den lunsts'.otenmaker Beek gisterenmid dag b j zich had laten komen, om zijn brandkast te openen vroeg hij aan den dienaar. Ja. Eu bewoont hij in dut huls de eerste verdieping? Om te d-.-nen. Zuu hij z.ch in geldelijke moei- lijkhedeu beviudeu De diex-a.r trok de wenkbrauwen op. Ik heb mij aitijd maar weinig om andere menschen bekommerd, bo- vr. i «.ui» in oen heel an- achtermuur. Deze deur leidt zeker naar den tuin van het huis, dat ge deeltelijk door dien slotenmaker be woond wordt, niet waar De dienaar knikte van ja. Is zij op slot Met die woorden was hij vlak bij de deur gaan staan. Nu draaide hij aan den klink, maar de deur was geslo ten. Behoort die muur bij dit huis of bij dat De muur behoorde nog aan mijn meester, zei de dienaar. Freule Dora gebruikte haar heel dikwijls alg zij uitging. In de Kochstrasze zijn geen winkels als freule Dora dus bood schappen moest doen, wat regelmatig iederen dag gebeurde, ging zij door den tuin van onzen buurman direct naar de Linkstrasze. Wie bezat den sleutel voor de ver bindingsdeur Freule Dora droeg hem aitijd bij zich, Er kwam een veelbeteekenende trek op het magere gezicht van den rech ter. -- Ah zoo, misschien past dan de 'ra rokzak van deur 1 merkte de dienaar nu haas tig op. De rechter van instructie had maar weinig moeite om de deur te openen. Zijn blik viel op een kleine, tamelijk v<_. .vaarloosde binnenplaats, waar 't gras tusschen de ongelijke keien groeide. Vlak tegenover hem stond het huls met het lfouten balcon. Ha, nu begrijp ik het, zei hij, met de hand naar de openstaande gang deur wijzend, dc freule liep over de binnenplaats de gang van dit huis door en was dan dadelijk in de Linkstrasze. Zoo is het, bevestigde de die naar. De commissaris van politie was in- tusschen met een onderzoekenden blik langs de stallen geloopen. Nu ver zocht hij den rechter even bij hem te komen. Midden in den smallen muur van den stal, die tegen den scheidings muur aanstiet, was een getralied ven ster. Op de ijzeren staven daarvan was nog straatvuil zichtbaar alsof het van schoenzolen afkomstig was. Te gen don bovenkant van het venster i nog I- stukken steen wij zullen zien, zei .lo roch- het s •af. Tooi» wees hij me' zijn poos. gaf hem liét 'i nkf fluisterde de commissaris. Eenmaal op den muur gekomen, zal het den schurk gemakkelijk gevallen zijn zich op het houten balcon te slingeren. De rechter van instructie knikte toe stemmend. U kan gelijk hebben, antwoordde hij. „Maar heeft u al bedacht, dat in uw woorden een ernstige aanklacht tegen den bewoner van dit huis ligt opgesloten Met die woorden wees hij op de bij het huis van den kunstslotenmaker behoorende vensters. Wie weet, verdacht is de gehee- le geschiedenis in ieder geval, zei de commissaris. Dal graveermes geeft veel te denken, ofschoon het mij aan den andereu kant al heel gek voor komt, dat een misdadiger die zooveel overlegen koelbloedigheid schijnt te bezitten, zoo onvoorzichtig zijn zou om zijn moordwapen daar achter te laten, waar het hem noodwendig ver raden moest. Nu, in elk geval gaan wij, zoo dra ons werk hier achter den rug is, naar het huis van den kunstsloten maker, besloot Alberti. Toen wendde hij zich tot een politie agent, die om hem een boodschap io brengen, Juist, ln diensthou- brandkast te openen Laat ons dan in huis teruggaan, zei de rechter. Hij liet de verbindingsdeur weer af sluiten en stak het stalen sleuteltje bij zich. Toen zij in de werkkamer terug kwamen, stond de brandkast open. Do slotenmaker deelde den rechter mee. dat de rechte sleutel in de brand kast gelegen had, en dut de deur al leen maar dichtgeslagen was ge weest. Op het eerste gericht scheen <ie in houd van de brandkast onaangeroerd gebleven te zijn. Zelfs pijnlijk netjes op orde lagen daar de papieren van waarde, in kleine bundeltjes saamge- bondeu verdeeld in de verschillende vakjes. De commissaris onderwierp den in houd aan een nauwkeurig onderzoek, Len lijst von de voorhanden pa pieren van waarde is nergens te vin den, antwoordde hij op een desbetref fende vraag van zijn superieur. Het zijn voo.rnamelijk pandbrieven en ef fecten. Baar geld schijnt heelemaal niet voorhanden te zijn. De dienaar viel hem verbaasd in de redo. Jawel, zeker I Er moet baar geld voorbonden zijn. Ik moest gisteren bij Vuikier tienduizend mark op 00" ch'que ii halen, liep hij met de bankbiljetten wisselde ik om eeni ge kleine rekeningen te kunnen beta len, de overige moeten echter nog in de kast aanwezig zijn, want mijnheer de baron heeft verder niets verzon den. De commissaris keek alles nog een» Er is niets voorhanden, zei hij toen hoofdschuddend tot zijn supe rieur. —Maar zij moeten in de kast zijn I hield de dienaar met aandrang vol. De rechter van instructie wierp zijn inferieur een snellen, veelzeggenden blik toe. U heeft de nummers natuurlijk niet opgeschreven vroeg hij den die naar ais terloops. Deze knikte echter ijverig met zijn hoofd en haalde een zakboekje te voorschijn. Jawel, ik ben in geldzaken heel voorzichtig, meende hij. Jaren geleden heb ik eens een bankbiljet vun hon derd mark van den baron verloren en toen moest ik het geld teruggeven, omdat ik het nummer niet had opge*. teekend- Sinds dien tijd schrijf ik aV le nummers op. Alberti nam het zakboekje ln onU vangst en las„098,463 tot 098,472"» U kreeg dus opéenvolgende num mers Juist. Edelachtbare. ;\v 'oltf

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5