fceudec groote mooting voor Stoats- Scusiormeerlng hadden zich tot he- ;n 46 organisaties tot medewerking aangemeld. Van den burgemeester Van Zaandam was toestemming ver kregen toj. het houden van een op tocht met muziek., onder beding, dat geen rood© banieren of vlaggen zullen mogen meegevoerd worden. Dit punt gaf, vooral waar ook reeds afdeelln- gen van de S. D. A. P. zich tot mede werking opgaven, aanleiding lot een discussie, waarvan het resultaat was, dat ter dezer zake nogmaals een con ferentie met den Burgemeester zal aangevraagd worden. Namens do Federatie werden voor. Öen beschrijvingsbrief der alg. ver- gaderimr van den Bond een i ge voor stellen ingediend. Een punt van bree- de discussie maakto daarbij uit een voorstel van de afdeeling Amsterdam, dat de Bond maatregelen zou nemen omtrent liet in den boezem der S. D. A P. gerezen geschil in zake „Staats- pousionneering", in 't bijzonder naar aanleiding van de uitingen van mr. Troelstra in de Tweede Kamer ten op zichte van dwangverzekering. Met meerderheid werd besloten zich ia deze aangelegenheid niet te moei en. .VALSCHE KWARTJES-LEVERAN CIERS. De „Tel." schrijft Reeds gerulmen tijd wordt telken male bij do politie te Amsterdam aan gifte van de ontvangst van valsche Kwartjes gedaan Soms is het een winkelier, die het slachtoffer is ge worden. Meestal Is het een tramcon ducteur, die tot de onaangename ont dekking komt, dat men van de drukte gebruik heeft gemaakt, om hem zoo'n waardeloos muntstukje in de hand te kloppen. Iloe de politie ook speurde, het mocht haar maar niet gelukken, de personen, die deze valsche kwartjes in omloop brachten, te ontdekken en achter slot en grendel te zetten. Thans schijnen een paar van deze heeren flink togen de lamp te zijn geloopen. Zaterdagavond had er een zijn slag geslagen bij een winkelier in de Java- huurt. De winkelier ontdekte evenwel het bedrog spoedig, nadat de bezoe ker zijn winkel had verlaten. Hij waarschuwde de politie, die er in mocht slagen, den man op zijn aan wijzing op straat in de buurt van de Muiderpoort te arresteeren. De arrestant werd naar het politie bureau Muiderpoort overgebracht, waar bij fouilleering niet minder dan 46 valsche kwartjes op hem werden bevonden. Iiij bleek iemand te zijn uit Utrecht en zijn arrestatie leidde nog denzelfden nacht tot aanhouding vau een familie-lid, te Utrecht, die verdacht wordt de valsche munt te hebben vervaardigd. LEGATEN. Door wijlen den heer C. H. A. En- geleuberg, te Kampen overleden, is gelegateerd, vrij van successierechten: a. aan de gemeente Kampen 2.UOO.OOO voor den bouw Yan een nieuw ziekenhuis of armenhuis b. aan dezelfde gemeente ƒ10.000 voor onderhoud der algemeene be graafplaats c. aan de gemeente IJsselmuideD ƒ1.000.000 voor een armenhuis. HET MISDRIJF OP DE NICOLAAS WITSENKADE TE AMSTERDAM. Het Hbld. kan omtrent deze zaak nader nog het volgende mededeelen: Gebleken is dat de „tante", door wier toedoen het meisje ln betrekking kwam op de Nicolaas Witsenkade, geen werkelijke tante was, maar do moeder van den eveneens aange houden vrijer der dienstbode! Het heette volgens deze „tante", dat het meisje nog nooit gediend had. Volko men in strijd hiermede ls het feit, dat vorachillende Amsterdammers uit ei gen beweging bij de politie zijn ko- tntr> verklaren, dat het meisje bij hou voor korter of langer tijd in dienst is geweest. Wel is juist gebleken ae bewering, dat het meisje sedert kort wees was. Haar moeder was reeds eenige jaren geleden gestorven, haair vader is half November overleden. Da dienstbode had te Amsterdam slechts een oom en tante wonen. Het laatst heeft zij daar den tweeden Kerstdag doorgebracht; na dien tijd heeft men er haar niet meer gezien, 't Blijkt nader dat zij ireeds Woens dags vóór Kerstmis op de Nicolaas .Witsenkade is in dienst gekomen. liet vinden van een gouden arm- baud bij het meisje, welk sieraad in elk geval Woensdags voor het ge beurde nog in het bezit der overlede ne was, is voor de justitie van groot belang. En wel daarom1 omdat het haar in staat zal stellen in elk ge- vul tegen do dienstbode een aan klacht wegens diefstal te formulee- iren, wanhcer het niet mocl.t geluk ken ten aanzien van het gebeurde op den bewusten Zaterdagmorgen vol doende bewijsmateriaal tegen de ver dachte bijeen te brengen. Zaterdag zijn op last der justitie eenige kleedingstukken in beslag ge nomen, welke aan het meisje toebe hoorden en zich nog in de woning op dc Nicolaas Witsenkade bevonden. De instructie in deze zaak, welke geleid wordt door den rechter-com- rnlssaris mr. Quintus, is thans in vol len gang. Tal van getuigen zijn reeds gehoord, doch tot dusver is het nog niet mogen gelukken, veel licht over deze nog steeds geheimzinnige zaak te verspreiden. Het meisje blijft met ongelooflijke bedaardheid ontkennen iets van de zaak te weten. Daarente gen heeft de jonge man ook in de in structie. evenals bij de politie, dade lijk erkend in do woning geweest te zijn om te stelen, aangespoord door het meisje. Hij verzekert telkens, dat wat hij zegt, de volle waarheid is. Zoo heeft hij o. a. verklaard, dat het meisje hei kokend water in twee ge deelten over haar meesteres heeft uit- "Vstort. En wat het misdrijf des te ontzet tender maakt ook heeft hij meege deeld. dat do dienstbode, toen het slachtoffer ginena naar ae voorsamer snelde, om uit bet raam om hulp te roepen, de arme vrouw nog heeft vastgegrepen om haar tegen te hou den, zoodat zelfs een worsteling ont stond. Een gestommel als van een worsteling moet ook door een der bu ren gehoord zijn. Maar 't meisje blijft ijzig-kalm ontkennen. En brutaal, met een glimlach op het gelaat, staat ze tegenover de getuigen, die met haar geconfronteerd worden Gisteren Is o. a. de moeder van den jongen man door mr. Quintus aan een langdurig verhoor onderworpen. HET SPINMAAL EN DE DRANK. Men meldt uit Uffelte (Dr.) aan „De Ned." „Een spinmaal, zooals in deze stre ken en iD geheel Drente nog al veel, mogelijk al te veel gehouden wordt, is con visite van menigmaal een groot aantal boerenmeisjes. In do meeste gevallen zijn de ouders van het gezin, waai "in het spinmaal gegeven wordt bij zoo'n gelegenheid niet thuis, doch bij kennissen op bozoek. De jongens uit den omtrek zijn steeds goed op dc hoogte met tijd en plaats van bedoelde visites en trekken er in gro'ote troepen heen. Komen er meer jongens dan er meisjes zijn, dan trekken di overigen, waaneer ieder zijn uitvffikorene heeft, weer of. ln de meeste vevallen wordt bij zoo'n gelegenheid ïoverflesch terdege aangesproken, veelal tot onaan genaamheden en vechtpartijen leidt Bij een onzer ingezetenen nu was het spinmaal. Alles ging, zooals hier boven beschreven. Na afloop begon de drank te werken en werden oude veten opgehaald. Het mes moest, dat schijnt nu eenmaal hier niet anders te kunnen, beslechten. Op gruwelij ke wijze werd er mee rondgeslagen. Een vijftal spinmaalbezoek-rs liepen over het gezicht en op andere plaat sen van het lichaam ernstige verwon dingen op. Een bleef zelfs met een ernstige wonde in de zijde aan den weg liggen, waar hij later gevonden werd. Per rijtuig moest hij naar den dokter to Havel te vervoerd worden, waar ook de wonden van de anderen genaaid werden. EEN ONAANGENAAM PLEIZIER- TOCHTJE. Zondagmiddag moest een chauffeur in zijn auto een familie van Amster dam naar Woudenberg (nabij Zeist) overbrengen. Twee Amsterdamsche jongens, die, tuk op een gratis auto tochtje, het oogenblik van vertrek met spanning hadden verbeid, spron gen achter op de vertrekkeude auto. en reden door Amsterdam, via den straatweg, steeds verder en verder, en in razende vaart, tot zij eindelijk in Utrecht aanlandden. Blijkbaar hadden zij van het goede reeds lang te veel, doch daar de chauffeur zijn auto ook door de bisschopsstad met een tamelijk gangetje liet tuffen, durfden de bengels niet afspringen, en steeds verder raakten zij van huis, tot zij eindelijk, half suf van den uit- gpstanen angst, nabij Woudenberg konden afstij gen- Te voet aanvaardden zij den terug tocht via De Bilt Hier werden zij echter door de politie aangehouden en aan de Utrechtsche politie overge leverd, die hen op transport stelde naar Amsterdam. Voorloopig zal hun de lust tot gra tis-autotochtjes wel vergaan zijn, zoo meldt de „Tel.". DE S. D. P. Ten tweeden male heeft de Sociaal- DemocratLsche Partij zich tot het In ternationaal Socialistisch Bureau ge wend met verzoek lot aansluiting aan dat Bureau. Ter motiveering van dit verzoek is verwezen naar de brochure „Die Grilndung". waarin de motieven tot oprichting der S. D. P. zijn vervat. TWEE MENSCHEN VERDRONKEN. Zondagavond is te LeuT de 60-ja- rige landbouwer S. v. E. en de arbei der H. M. door het schrikken van het paard in de haven gereden. Beide personen verdronken. DESERTEURS. Twee soldaten uit het garnizoen te Gouda, aan wie eenige dagen politie kam ersbraf was opgelegd, zijn Zater dag uit hun garnizoen gevlucht. Toen de vermissing bekend werd ging een patrouille uit om hen terug te halen; echter wisteo de vluchtelingen na een flinken wedloop hunne vervolgers te ontkomen door het omdraaien van een brug aan den Winterdijk. Een der vluchtelingen moet in het bezit van een flink bedrag aan geld zijn dat hij van een erfenis heeft overge houden, zoodat vermoed wordt dat de deserteurs voorloopig wel niet zullen terugkeeren. KWAADWILLIGEN. Zondagavond hebben kwaadwilli gen de sluis op den Bolerdaui te Dra- ton opengezet. Het werd bemerkt door een postbode, die de omwonen den waarschuwde. De buurtschap De Heuvel zou geheel cmdergeloopen zijn. GESTRAFTE NIEUWSGIERIGHEID Te Maastricht heeff Zondagmorgen een ongeluk plaats gehad. Terwijl men bezig was do lading van het schip, dat Zaterdag van Luik komen de. In de Maas is vastgeraakt op een ander schip over te brengen, knapte! de ijzeren kabel, waarmede dit laat ste schip aan den linkeroever beves tigd was, middendoor. Honderden toeschouwers, die zelfs door de poli-; tic niet op een afstand te houden wa- ron, stonden naast en op dien ka bel. De gebroken kabel verwondde 5 perso nen ernstig, terwijl meerderen lichte kwetsuren bekwamen. Binnenge bracht in het bureau van den Rijks waterstaat, werd door dr. Strfiter de eerste geneeskundige hulp verleend, waarna de gewonden naar het ge sticht Calvarienberg werden overge bracht. De verwonden zijn twee meis jes uit Oud-Vroenhoven, van wie de eene het rechter onderbeen gebroken en de andere een reehterond er been breuk heeft: een man, Watrin, beide onaeroeenen genronen; een maai met wonden aan been en hoofd en een man met verschillende huidwonden. DE LAUWERZEE. Naar het Hbld. verneemt ls thans het rapport van den hoofdinspecteur- generaal en de beide inspecteur-ge neraals van 's Rijks waterstaat be treffende het Lauwerzeevr? agatuk medegedeeld aan Gedeputeerde Sta ten van Friesland en Groningen. Er bestaat grond om aan te nemen, dat d9 strekking van de plannen der Re geering in extra verbetering van den waterafvoer in Friesland, wat de voornaamste hoofdzaken betreft, zich aansluit aan hetgeen bij behandeling der waterstaatsbegrooting in de Tweede en de Eerste Kam or door den Minister van Waterstaat in korte trekken is aangegeven, namelijk dat boven indijking van de Lauwerzee de voorkeur ware te geven aan oprich ting van voldoende stoomgemalen en uitdieping van de strooingeulen der sluizen m de Lauwerzee. SC APRIL-BLOEM EN TUBERCU- LOSE-BESTRL/DING. Vanwege de Centrale Yoreemging tot bestrijding der tuberculose wordt de volgende mededeeling gedaan: „Sedert 1907 wordt in Zweden jaar lijks op don lsten Mei op straat een celiuloid-bloempje verkocht, waarvan de opbrengst nt voor de verple ging van tuberculoselijders en da zorg voor tuberculeuze en praetuborculeu- ze kinderen. In 1909 heeft de netto opbrengst van den verkoop van dit Meibloempje meer dan honderddui zend. gulden bedragen. Noorwegen heeft het vorige jaar het voorbeeld van Zweden gevolgd, en in Denemar ken is in 1909 op 2 October- een herfst- bloemendag ingevoerd. De bloempjes worden op dien dag op straat door dames en jonge meisjes verkocht. Er waren 350.000 besteld, en de geheele voorraad was reeds in den middag uitverkocht Bijna iedereen droeg op jas, rok, mantel of muts hel welda digheidsbloempje. In het Weekblad voor den handel - drijvenden en industrieelcn Midden stand weid in December j.l. door den heer II. J. Roelofs, te Amsterdam, de vraag gedaan, of de Nedorlamdsche Centrale Vereenigiug tot bestrijding der tuberculose zich niet van deze gedachte kon meester maken, om de kassen van de tuberculose bestrijden de vereenigingen ln het land te stij ven. Het bestuur was van gevoelen, dat geen dag ons Nederlanders ln opge wekter en dankbaarder en dus in milder en geefiustiger stemming zal vinden, dan de geboortedag van H. IC H. Prinses Juliana, en dat dus geen dag in Nederland voor een proef zich beter zal leen en dan de 30ste ApriL Deze opwekking is In goede aarde gevallen, en zoo zal in een groot aan tal gemeenten in ons land de 30ste April 1910 voor het eerst worden ge organiseerd als een nationale welda dig heidebloemendag. AUerwege wor den comlté's gevormd van dames, die zich op dien dag beschikbaar stellen, op de straten, in koffiehuizen, stati ons, treinen, trammen, enz. het cellu- loid-bloempje te koop aan te bieden. Het bloempje krijgt den vorm van het madeliefje (Meizoentje, Margeriet), met witte bloemblaadjes op een sterk naar voren tredenden oranje bloem bodem. Welke ingezetene zou weige ren, het aldus aangeboden bloempje voor 10 cent te koopen en dien dag zichtbaar te dragen? Het wordt vervaardigd door de Eerste Nederlandsche Celluloidwaren fnbriek{ A. N. Honig, te Koog aan de Zaan, en in den handei gebracht door de firma Stappers en Ca, 's- Gravenhage. Beide firma's hebben zich voor dit,weldadige doel volko men belangeloos ter beschikking van de Centrale Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose gesteld Dat dit geen phrase Js. moge blijken uit bet feit, dat het bloempje ln Nederland bil inkoop aan de bij de Centrale Ver eeniging aangesloten plaatselijke ver- eenigingen minder zal kosten dan het in Zweden gekost heeft. Het 1» te verwachten, dat de 30ste April in 1910 en volgende jaren een gelukkige dag zal warden voor talrij ke zieken, volwassenen en kinderen, aangetasten en door de tuberculose bedreigden, voor wier verpleging of bescherming de kassen van de ver schillende plaatselijke vereenlgingen bij lange na nog niet genoeg kunnen doen; en tevens, dat het 30-April- bloempje zal worden een symbool van de propaganda voor deze ln kracht groeiende, maar nog altijd niet krachtig genoeg gepropageerde beweging tegen de ziekte, die niet fel woedt en daardoor tot séel ingrijpend verweer noopt, rnaar die langzaam moordt en slechts door een hardnek- kigen strijd, waaTaan allen deelne men, kan worden overwonnen." DE VERMISTE JONGEN TE ZEIST. Omtrent de geschiedenis van het verdwenen knaapje. Jan van der Wiel, wordt aan de St. Ct. meege deeld, dat naar alle waarschijnlijk heid de heer, die 't ontvoerd heeft, zich met zijn slachtoffer naar Amster dam heeft begeven. Daar moet hij een melksalon 's avonds hebben bezocht, en dadelijk het tweetal zeer de aan dacht der huisvrouw getrokken heb ben. Het kwam haar voor, dat die twee heelemaal niet bij elkaar hoor den het iongetje, boersch van voor komen, schuw rondziende, en die zeer net gekleede heer, wiens prachtige chroomleeren schoenen opvielen. De moeder van Jan is naar Amster- 'cam geweest, voorzien van een por tretje, waarop een groepje schoolkin deren. Onder dat groepje bevond zich Iook de vermiste knaap, maar veel Jonger, terwijl een ouder broertje, toen iets jonger dan thans de verdwe nen 13-jarige, ook daarop voorkwam. Toen mej. Van der Wiel 't groepje schoolkinderen liet zien, wees de da me uit den melksalon direct het broer tje aan. Bij 't verdere gesprek werd het der moeder hoe langer hoe duidelijker, I dat haar kind daar den bewusten lldsn Februari met dien hoer des avonds moest geweest zijn. vooral ook viel haar op de manier, waarop het kind hot kopje aangevat had en de wijze van antwoorden, die precies overeenkomen, met de wijze van doen van haar kind, toen zij het bij zich thuis had en dan dat zeer lichte haar, en de beschrijving der schoo- iieu, alles klopte zeer nauwkeurig. 1 Alleen de kleeren waren niet dezelf de. De dame uit den melksalon meerit, dat het ventje ©en nieuw confectiepak- je droeg. I VRIJZ.-DEM. BOND EN DE ONDER WIJZERSQL'AESTIE. Men meldt uit Leiden, 4 Maart In een druk bezochte vergadering van de afdeoling Leiden van den Vrij- zinnig-Democratischen Bond werd na uitvoerige discussie over de motie in zake de neutraliteit, door het hoofd bestuur voorgesteld, met bijna alge meene stemmen een motie aangeno men, waarbij het hoofdbestuur wordt uitgenoooigd, zijn motie in te trekken Indien op de algemeene vergadering deze motie moclit worden verworpen, kregen <1© afgevaardigden mandaat om tegen deze motie van het boofdbe- stuur te stemmen. HOOG WATER. Door den groeten val van de Waal is de veerweg te Wamel Maandag droog gekomen en het verkeer voor voertuigen met Maas en Waal her steld. Men meldt uit Tiel: Door den krachtigen oostenwind Js het water van de Beersche Maas in den omtrek van Lith en Lithaijen, ■vaar, zooais men weet, de binnen dijk is doorgebroken, sterk gestegen- Vrijdag liep het in Iaatslgenoemdo pleats de kerk binnen. Wanneer men nu weet, dat de ker ken alle met het oog op vloedgevaar hoog gebouwd zijn, kan men zich den i-«stand der andere woningen voor stellen. In den provincialen weg tusschen Oijen en Ossl die als traverso dienst doet voor een gedeelte van de Beer sche Maas, is door den geweldigen stroom een gal gelopen, zoodat de passage voor rijtuigen gestremd is. DE NEUTRALITEÏTSQL'AESTIE IN DEN ROTTERDAMSCHEN RAAD. Zaterdagmiddag werd in den ge meenteraad van Rotten!am het debat over de circulaire van B. en W. aan de onderwijzers voortgezet. In een rede van anderhalf uur.be antwoordde de heer Spiekman de ver schillende sprekers in de vorige ver gadering, waarbij hij het standpunt der sociaal-democraten, wat betreft de neutraliteit in de school, nader uiteen zette. Wat het antwoord door den burge meester op zijne vragen gegeven be treft, constateerde hij volgens het versla# der TeL dat deze geen en kel feit heeft aangetoond, dat het af zenden van de circulaire rechtvaar digt. Alsuog vroeg hij aan te toonon, waar de neutraliteit op de school ooit tot misbruik heeft geleid. Door de circulaire drukt de overheid door haar overmacht geestelijk een zeer groot deel der stadgenootcn, en hij noemt het onrechtvaardig, dat men wel rekening wil houden met de ker kelijke partijen en niet met de sociaal democraten. De voorzitter op de repliek van den heer Spiekman antwoordende, gaf de verzekering, dat hij na de debatten gehoord te hebben, nog slechts te meoir overtuigd, is van de juistheid van don gedanen stap, te meer daar deze al reeds een goede uitwerking blijkt gehad te hebben. Wie den inhoud van het jongste manifest van de onderwijzers verge lijkt met de woorden, door den heer Ossendorp gesproken, zal begrijpen, dat er wel degelijk voor de overheid aanleiding bestond in de circulaire te wijzen op de noodzakelijkheid, dat eerbied voce do wet en voor de over heid geëischt wordt. Nog eens citeerende, wat in ge noemde circulaire geschreven staat, trachtte spreker aan te toonen, dat daaruit duidelijk genoeg blijkt hoe de socialisten over het openbaar on derwijs denken en wat daarvan te verwachten is, waar de overheid niet anders wordt voorgesteld als een be drieger en baatzuchtige leugenaar. Nadat de heer Spiekman nogmaals geantwoord had, was het deoat ge ëindigd. DOOR EEN STAKER LASTIG GEVALLEN. Nader vernemen wij zoo schrijft 't Hbld. dat de man die bedreigd is door den opperman A. van den Bosch een van de drie metselaars is een vader met itiu twee zoons die voor eigen rekening een werk ln de Nieuwe Kerkstraat te Amsterdam afmaken. Van een z.g. werkwillige kan dus ln dit verband niet gespro- ben worden. Van den Bosch was Vrijdagmid dags al eenige uren in de Dusart- straat opgemerkt, met eenige kame raden, die hem blijkbaar den noodi- gen moed voor zijn wandaad hebben bijgebracht door eenige bezoeken in naburige ner&ergen. «Iét bon grootetf klinker verbrijzelde hij de spiegelruit van den winkel, waar de metselaars- vrouw eon zaak drijft, en begaf zich daarna zwetsende tegen dan bewoner naar binnen. Deze had zijn revolver getrokken, die met losse patronen was geladen, en waarschuwde Van den Bosch om niet nader te komen: toch bleef deze op hem aanschuiven, met de linkerhand in den zak, en toen hij binnen een meter afstand ge naderd was, loste Van der H. een schot op hem, waardoor hij van den schrik neerviel. Op het politie bureau Kmsteldijk, waarheen Van den Bosch vervoerd werd, ging hij zoo verschrikkelijk te keer- In het cachot, dat hem de boelen moeeten aangelegd wonden Voor loopig is de man in verzekerde be waring gehouden. DE WETHOUDERSBF.NOEMING TE ROTTERDAM. In de Zaterdag gehouding zitting van den gemeenteraad te Rotterdam werd tot wethouder benoemd C. van Dorp, 1 beraal, met 22 stemmen. De heer De Jang, antt-rev., kreeg 19 stem men. De N. R. Ct. meldt nog: De linkerzijde heeft met de rechter zijde overleg gezocht omtrent den persoon van den condidaat voor het wethouderschap, daar er bij haar een sterke st rooming bestond om de benoeming van een lid der rechter zijde to bevorderen. Dit overleg heeft niet tot overeenstemming geleld, daar namens de rechterzijde verklaard werd dat men geen ander wenschte voor te dragen dan den heer mr. A. de Jong, tegen wiens caadidatuur bij de linkerzijde bezwaar bestond. In deze zitting was de mededeeling Ingekomen van jhr. Van Citters, dat hij tegen 1 Juli a.s. weneoht ontslag te nemen als wethouder. ONGELUKKEN. Zaterdagmiddag is de seinw_chter P- v. E. door den sneltrein 147 tus schen station N ij kerk en halte Bier man gegrepen en gedood. De overle dene laat een vrouw en zes jeugdige kinderen achter. INGESTORT. Zaterdag is het graanpakhuls Al pha van SchflUmls en Co. aan de Oosterhaven te Groningen vaa bin nen ingestort. Alle vijf zolders zijn naar beneden gekomen, zoodat thans zwarte haver, witte haver, gerst en tarwe tot 8 meter hoogte door elkaar liggen, semen eenige honderden lost. Het personeel kon intijds vluchten. TEGEN DEN WOEKER. Zaterdag ls te 's-Gravenhage dc eer ste Beleen- en Spaarbank vo.n de Maatschappij tot oprichting en ex ploitatie van Credietinstellingen to gen woeker geopend. BOUW VAN DE ZUIDERGASFA BRIEK TE AMSTERDAM. Naar het Hbld. verneemt, hebban B. en W. van Amsterdam besloten den bouw van de derde of z.g. Zui dergasfabriek aan den Amstel met spoed en kracht door te zetten. De fabriek wordt noodig geacht in 1913. Voor de reeds uitgevoerde werken inclusief den aankoop en ophooging der terreinen is 1.200.000 uitgege ven. Ruim 3 millioeu gulden moeten na nog verwerkt worden. Men schat nu, dat de geheele fabriek niet meer dan 4.500.000 kosten zal, zoodat 5 ton beneden de oorspronkelijke ra ming gebleven wordt. Rechtszaken DE SCHEEPSRAMP VAN DE „ORANJE". Zaterdagmiddag deed de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam uit spraak in de zaak van de scheeps ramp van de „Oranje" van de maat schappij „Nederland". Den lOen November 1909 had op de reis van Amsterdam naar Java een aanvaring plaats tusschen de „Oran je" en het Italiaansche stoomschip „Sicilia". Beide schepen kregen toen ernstige schade. De raad, overwegende, dat de schuld der aanvaring niet is te wijten aan de „Oranje", doch aan gebrek aan oplet tendheid en goede zeemanschap bij de „Sicilia", verklaarde, dat den kapi tein Versteegh in dezen geen blaam kan treffen. Gemengd Nieuws DE ZAAK HOFRICHTER. Uit Weenen wordt aan het „Berli ner Tageblatt" geseind De politie te Agram heeft een op- lichtster, genaamd Mimikewis, wier eigenlijken naam Marianowitsj is, ge arresteerd. Zij wordt er ernstig van verdacht spionnagedieDstea voor Ser vië gedaan te hebben. Bovendien heeft men verdenking tegen haar, dot zij de cyaankalipillen aan verschil lende officieren van den Oostenrljk- schen staf verzonden heeft, zoodat Hofrichter onschuldig zou zijn. Een feit is. dat zij zich juist ln den tijd der vergiftigingen te Weenen en te Linz heeft opgehouden, en aldaar vaak met stafofficieren In aanraking kwam. Ook is het bekend, dat zij een doodelijken haat koestert tegen alle Oosten rij ksche militairen. Men h"<->pt haar tot bekentenis te brengen. EEN NEGER GELYNCHT. Te Dallas, ln Texas, is een neger gelyncht. Twee Jaar geleden had de neger Allan zich aan een twee jarig kind vergrepen. De zaak werd nu voor de rechtbank behandeld. Onder de verhooren stormden eensklaps een 50-tal blanken de gerechtszaal bin nen. £fj grepen den neger, en wferped hem uit het raam, waarna hij dooï de buitenstaande menigte opgev&zw gen, de stad rondgesleept en eindelljll aan een lantaarnpaal opgehungeif werd. Toen de zwarte dood was, legdj men hem op een kar en reed er med* voor het raadhuis, waar een paar, mannen een toespraak hielden. De geheele stad was opgewonden. Dé magistraat kondigde den staat van1 beleg af, en de drankwinkels werdea gesloten. EEN MIJNRAMP Men verneemt, dat in de goudmijn van Tredwell in Alaska een hevig* ontploffing heeft plaats gehad, ten ge volge van een begin van brand in het magazijn, dat met een groote hoeveel*- held ontplofbare stoffen gevuld wa*.- Er waren honderd arbeiders in d» mijn men vreest, dat ten minste twéé derden zijn omgekomen. Vijf en twin tig lijken zouden reeds gevonden zija« Letteren en Kunst HET NIEUWE STUK VAN J. FABRICIUS. De afdeeling Rotterdam van hel Tooneelverbond heeft Zaterdagavond de eerste-vertooning gehad van een tooneelspel door J. Fabrfcius, dea schrijver van Eenzaam. Dé RechteLijnlsal eenigen tijd ge leden voltooid, doch de schrijver heeft nu het vóór zijn vertrek naar Indië vertoond zou worden, er de laatst* hand aan gelegd. Do N. R Ct. schrijft o.m.: Ook dit stuk speelt ln Indië, docü niet om de werking van Indische ia. vloeden of de beelding van Indischs toestanden la het te doen. Om ka- rakterteeker.ing gaat het. Om de mef blijkbare liefde ondernomen en krach tig uitgevoerde teekening van een Idealist, een men, een krachtige va* wil en plicht Breedvoerig is de bewerking en cm- z eaandacht word' gestadig beeig ge houden; In het voortreffelijke eersté bedrijf door gesprekken, in de twe* volgende door gebeurtenissen. Dit tooneelsluk is vol levendig ga- beuren, maar vol belangwekkende menschetoekenlng tevens. Het moei lijke, het wreede leven komt voor ons bloot te linnen ln een zuiver realis me. dat, nu het van Indië vertelt, on willekeurig doe* denken aan de zeer goede romans van Mauri ta Doch er boven uit komt het Idealisme van den auteur. net stuk ls zeer, zeer goed gd- speeld. Iedereen voldeed volkomen lq de rol hem toebedeeld 't Publiek, dat de zc.al vrijwel vul de, heeft vooral aan het slot zijn In genomenheid getoond en toen behal ve den heer Tartaud, die een krané kreeg en Mevrouw De Jong-Wertwijn d.ie hijzonder goed de rol van Wilko'a vrouw vervuld had, den auteur toe gejuicht De TeL schrijft Het stuk, dat uitmunt door kaak te rtee kening was een succes voor den schrijver en tevens ook voor het too- neelgezelschap, dat aan de opvoering de grootste zorg had besteed. 't Alg. Hbld. Uit het voorafgaande zou men al licht opmaken, dat „De rechte lijn'' een vrijwel waardeloos product is Dit is echter het geval niet. Ondanks de vele tekortkomingen van verschillend karakter, ls er uan dit tooneelwerk een zeer te waardeeren kant. Dr is oen mooi gevoel, zooal niet ln uitgespro ken, dan toch aangeduid het gevoel van onbuigbare mannelijke kracht en mannelijken wil, die als was kneed-" baar is in vrouwehand. Da vertoo ning duurde van achten tot half elf, en is ondanks de vele fouten geen oogenblik lang gevallen. Dit ls een niet gering te schatten deugd van Fa bricius hij weet te boeienmaar na afloop blijft er niet bijster veel van over. EEN STEM UIT DE BERGEN. We lezen in 't Hbld. Het Bioscoop-theater zal weldra eeö nieuwigheid brengen, tenminste voor Amsterdam. Men gaat er een stuk vertoonen, met toestemming van den schrijver opgebouwd uit den mono loog „Een stem uit de bergen" door Jhr. A. W. G. van Riemsdijk. Julia van Lier, die zooveel succes heeft met „Silvia Silombra", speel! het 't Geval handelt ln de bergen. Een gids gaat uit met een dame, valt, hangt boven eon afgrond, snijdt zich los om de vrouw, die hem bef heeft, niet mee in de diepte te sleuren. Dit geval, in drama gebracht, zal op zichzelf wel publiek trekken. Doch men is niet voor niets ln een bioscoop theater. De ondernemer heeft er de attractie bij bedacht van tons op- en ondergang per bioscoop vertoond. Men zal het Alpengioelen zien on da zon zien stijgen achter de Jungfrau- Financiëele Berichten LABOUCHèRE OYENS CO S BANK. Het bestuur zal aan de binnenkort te houden algemeene vergadering van aandeelhouder! voorsteüeu. na af schrijving van 30,000 (v. j. 25,000) op dubieu96 vorderingen, en van ƒ114,902,28 (v. J. ƒ20,000) op huizen, erveD en meubilair en na toevoeging van ƒ34,071.40 (v. j. 28,000) aan het reservefonds, een dividend uit te kee- ren van 41/2 (v. j. 4 Sport en Wedstrijden DE NUMEEGSCHE VLIEGER. Men schrijft uit Nijmegen aan de N. R. Crt Reeds eenlgen tijd was ons bekend, dat in onze stad pogingen in het werk gesteld worden om een geheel nieuw*

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 7