NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8193. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 10 MAART 1910. A HMRLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: Vnftt p„r. m PER DR,B MAANDEN: Van 1—5 reSe,s 50 Cts-j iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement voor Haarlem -••••• Haarlem van 1—5 regels/l.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der l"B'i Abonnemem aanzienlijk rabat. P 8 gemeente).. 'w\\k AdvertentiCn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 (T féBjT 50 Cts. voor 3 plaatsingln k contant F P g' Afzonderlijke nummers0.02H V WtV Ife?- 'UttS "iTm Ir n j x- - Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037M Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 IntercommunaalTelefoonnummerderRedactie600enderAdministratie724. Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. 'DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 11 MAART. Schouwburg: Wiener Operette: Die förster Christl, 8 uur. Bloemendaal: .lotel „Duin paal": Concert Amslerdamsch Trio, uur. Bloemendaal. Ned. Ilerv. Kerk: poneert van gewijde Muziek, 8 u- Stadsnieuws V- OmOnsHeen. In het Tweede Blad van dit num ber vinden onze lezers een artikel „Nabetrachting van den Gemeente raad" in de rubriek Om Ons Heen. HOOGVEEN. Voor de, slechts matig opgekomen, leden van het „Natuurkundig Genoot schap", dat een afdeeling van het de partement Haarlem der Maatschappij van Nijverheid vormt, sprak Woens dagavond onze stadgenoot Dr A. Borgman in 't gezellige Kroon-boven- xaaltje overDe hoogvenen van N'e- 'dei land. In 't berin zijner rede haalde spre ker een tweetal werkjes aan, twee eeuwen na elkaar door Hollanders ge schreven, waaruit wel blijkt hoe on- eeEs men 't steeds over den oorsprong der hoogvenen geweest is. Staring schreef de vorige eeuw in zijn bekend werk De bodem van NederlandDe hoogvenen zijn uit boomen ontstaan, Prof. Schook te Groningen schreef in 1658 een werkje, waarin hij de boo men als secondair beschouwde. Met heide opvattingen verschilde Dr. Borg man van meening volgens spreker is een veen een geologisch individu, dat uit planten geformeerd is. Toch zijn alle vragen hiermee niet beantwoord. Heel Drente werd eens door een wel drie uur gaans breede strook hoog veen omgeven in 't midden der pro vincie bevindt zich evenwel een groot stuk grond, evenals 't omringende .land met heiplanten bedekt, staande onder dezelfde temperatuur en geen onkel uiterlijk verschil biedend, waar- in toch niet 't minste spoor van veen- vorming gevonden wordt. Waaraan dit ligt is niet te zeggen. De vraag is ■nog niet opgelost. Sprekers persoonlij- 'ke meening is, dat op de grens der beide gebieden een ontzaglijke strijd door micro-organismen over de heer schappij van veen of zand gevoerd wordt. Bij een ontwikkeld veen zijn drie lagen ie onderscheiden de onder ste is ontstaan uit heideplanten, de middelste uit wollegras, de bovenste uit veenmos. Overal waar hoogveen gevonden wordt, in Duitschland, in Zwitserland, in Noorwegen, zien we juist 't zelfde verschijnsel. Vele venen zijn "er, waarin absoluut geen boom- resten voorkomenStaring's ont- Btaans-opcraaf moet dus onjuist zijn. De veenbewoners zelf zeggen steeds De venen zijn hier komen aandrijven, 'en dat is hun niet uit het hoofd te praten. De veenproducten zijn turf, turf- strooisel, karton-papier, verbandwat ten, die zeer anti septisch zijn en ga ren. Spreker meende, <lat binnen een eeuw geen turf meer in Nederland zal te vinden zijn, gezien de reusachtige exploitatie zooals te Einmen en Hele- na-veen b.v. Teekenijigeu eu lurven maakten de voordracht, verder aanschouwelijk. Dr. Brongersma bedankte spreker voor zijn boeiende voordracht, nadat van de gelegenheid tot vragen stellen druk was gebruik gemaakt, SMAL OF BREED SPOOR Naar wij vernemen, komt prof. Franco in zijn rapport tot de con clusie, dat het alle aanbeveling ver dient, voor de tram van de IIoll. Spoor in Haarlem normaal, dat wil zeggen breed spoor voor te schrijven. Naar men weet, wordt dit ook door de Maatschappij zelve gevraagd, ter wijl B. en W. aan smalspoor de voor keur geven. Besmettelijke Ziekten. In de week van 2 tot en met 8 Maart zijn ter kennis gekomen van den cen- tralen gezondheidsraad Twee gevallen van roodvonk te Haarlem. Drie gevallen van diphtherltis te Zand- sort Twee gevallen van diphtherltis te Sloten. Een geval van roodvonk te Bever wijk. Het bouewn van een viller In Har- ienlustDl oerb endaal, onder beheer Van den architect F. L. Janssen Jr., Js onderhands opgedragen aan den êsnnemer J, W. van Santé alhier. Toch Zondagswedstrijden op Woestdoln. Dezer dagen moet opgericht zijn, een renvereoniging „Woestduin", die te beginnen op 30 April a.s. op 24 Zon dagen wedstrijden zal houden en één op een werkdag. Men vraagt zich bij de lezing van dit bericht af, of iets dergelijks mo gelijk is, na het besluit van het Ge meentebestuur van Bloemendaal, om geen vergunning meer te verleenen voor wedstrijden op Zondagen. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft do nieuwe vereen iging een middel vonden, om zonder die vergunning publiek te trekken raar Woestduin. Deze vereeniging moet nl. zóó wer ken. Ieder, die de renbaan wil bezoe ken, kan dit kosteloos doen. Hij wordt n.l. terstond lid van de vereeniging, zoodat de wedstrijden alleen toegan kelijk zijn voor de leden. Dit schijn-lid maatschap, dat ook met veel succès wordt toegepast door sommige speelgelegenheden in de groote steden, maakt derhalve, dat de rennen alleen gehouden worden ten aanschouwen van besloten gezel schappen. De Autoriteiten staan daartegenover, naar men meent, vrij wel machteloos. Althans het Gemeentebestuur van Bloemendaal, dat echter nog niet officieel deze aangelegenheid behan deld heeft moet van oordeel zijn, dat er niet veel tegen te doen valt. Men kent onze meening ten opzich te der wedstrijden te Woestduin. Het behoeft dus geen verwondering te wekken, dat wij het zouden betreu ren, als inderdaad B. en W. van Bloemendaal onmachtig zouden staan tegen een dergelijke vereeni ging, aangenomen dan, dat onze inlichtingen over deze zaak juiist zijn. In -geen geval zijn we 't met de geestdriftige redactie van de „Tele graaf" eens, die constateert, „dat het bericht van de oprichting dezer ver eeniging ongetwijfeld in hippische sportkringen met groote voldoening zal vernomen worden" en dat „deze nieuwe vereeniging ongetwijfeld een geduchte opflikkering m hippische kringen ten gevolge zal hebben, het geen natuurlijk de inlandsche paar denfokkerij ten goede komt." In de artikelenreeks in „Haarlem's Dagblad" verschenen, toen B. en W. van Bloemendaal de vergunning voor Uit de Rechtszaal Verduistering door een Notaris Hedenmorgen werd door de Haor- lemsche Rechtbank behandeld de zaak tegen den 55-jarigen notaris J. N.. uit Aalsmeer, die terecht sLond wegens de opzettelijke toeëigening van 9 stukken 21/2 pCt.'s Ned. Werk. Schuld, elk groot f 1000, in den loop van het tweede halfjaar van 1909, die hij onder zich had uit de nalaten schap van de wed. v. D. en toebehoo- rende aan J. v. D. Vijf van de stukken had hij beleend. Het tekort is later door de familie aangezuiverd, Als verdediger trad op mr. D. W. Stibbe, te Amsterdam. Op de publieke tribune was meer don gewone belangstelling. Na de voorlezing van de acte van beschuldiging bevestigt beklaagde, dat hij de 9 certificaten in een pak ef fecten heeft gekregen van den heer H. P. H., te wiens huize, te Leeuwar den, mevr. v. D. inwoonde. Na de begrafenis heeft v. R. de brandkast opengemaakt en den inhoud aan den notaris ter hand gesteld, om te bewa ren. Deze heeft toen 5 van de stukken beleend bij den makelaar R. ie Aals meer. Beklaagde zegt, dat hij de andere stukken niet kon beleenen, omdat dan de beleeningssom te groot werd. Waar zijn die andere stukken ge bleven vraagi Mr. Marees van Swin- deren, de Vice-President der Recht bank. Ik heb ze gewoon achtergelaten, om later af te rekenen, zegt beklaagde. U had "een toestemming om over de stukken ais heer en meester te be schikken. Beklaagde schudt ontkennend het hoofd- HET GETUIGENVERHOOR. De eigenaar der stukken, J. v D., bevestigt het gebeurde met de stuk ken. Hij was na 3 Juli, den datum van overlijden zijner stiefmoeder, bij tes tament eigenaar der effecten gewor den. Hij had den notaras geen mach tiging gegeven, om de stukkeu to be leenen. Door de rechters worden eenige vra gen gesteld over de certificaten, het opmanen van het testament. Mr. Stibbe, de verdediger, stelt de vraag, hoeveel malen de heer v. D. aan den notaris om afrekening heeft gevraagd. De heer v. D. antwoordtTwee ma len. Toen daarop geen afrekening volgde, heb 'k hem gemeld, dat 'k mij tot den Officier van Justitie zou wen den, wanneer de afrekening niet spoe dig volgde. De verdediger Hoeft getuige daar- de Zondagswedstrijden niet langer ver over een brief geschreven Ik vraag leenen wilden, hebben wij op gezagdat, omdat bekL zegt, door de klacht van deskundigen aangetoond, dat debii <*e Justdie overrompeld te zijn en paardenfokkerij dergelijk, weds.rij- "tjeSge^v. D^lk tob op 17 Decern- den met iiüodig heeft. j een aangeteekenden brief aan den Hoewel we met de „Tel." veel op notaris gezonden, toen 'k op 15 Dec. hebben met „mooie en eerlijke sport", j de afrekening had ontvangen. Toen hopen we van harte, dat deze vereeni ging een kortstondig bestaan zal heb- ONBESTELBARE EN GEWEIGER DE PAKETTEN. Blijkens de Staatscourant blijven bij het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie gedurende een maand ter beschikking van de rechthebbenden de postpaketten, die aan de volgende adressen op bijgaande data's zijn verzonden: Uit Haarlem: Travouillon, Tours, 15 April, P. Roozen, Orleans, 22 Mrt.: O. Jellinck, Dresden, 2 Juli. W. Schmiedl, Kaaden, 17 Sept. Uit Bloemendaal: W. Brans, Hor den, 8 Mei. Uit Zandvoort: N. Tilkema, Leeu warden, 28 Juni. Uit Beverwijk: Cliern. fabriek het Gooi, Hilversum, 28 Juli. Uit Santpoort: A. Rochefort, Evlans les Bains, 18 Sept. Uit Hillegom: K. Ladangi, Mozobe- zeny, 7 October. Gezellige avond. De muziekvereeniging „Laurens Jansz. Coster" houdt deze week een feestavond voor de leden met hun da mes. DejongeS. D. P.-a f d e e 11 n g. De eerste cursusvergadering, van het drietal, deze maand door den heer H. Gorter te geven over het S. D. P.- program, kon wegens to weinig be langstelling niel doorgaan. Deze ver gaderingen worden gehouden door de afdeeling Haarlem van de S. D. P* was 't met de effecten niel in orde. De notaris gaf voor, dat mijn stief moeder hem de effecten bij haar le ven had ter hand gesteld. In dit aan geteekend schrijven heb 'k geschreven, dat, wanneer de zaak op 23 December niet in orde was, ik de zaak in handen zou geven van den Officier van Jus titie. De PresidentHeeft u dien brief ontvangen Bekl. Neen I Getuige v. D. 'k Begrijp niet. hoe de notaris dit kan ontkennen, want hier heb 'k den brief van den notaris, 22 December geschreven, waarin hij zegt den brief pas in zijn bezit te heb ben gekregen wegens uitstedigheid door 't overlijden van zijn schoonva der. Eerstdaags beloofde hij breedvoe rig over de zaak te zullen schrijven. Do getuige H., te wiens huizo mevr. v. D. overleed, heeft de sleutels over gegeven aan den notaris. Deze heeft de brandkast geopend. De getuige F. R., de makelaar, bij wien de stukken beleend werden, ver- klaa,op nadere vragen van den raadsman van den bekL, dat ultimo October ƒ4000 op de certificaten was opgenomen. Op 3 Nov. wefd 1000 af gelost Mr. Stibbe Hoe beschouwt getuige nu die beleening? Hoeveel stukken waren beleend Op elk stuk zou 1700 geleend kunnen worden, in 't geheel kon dus ƒ6300 opgenomen worden, dus waren voor die 4000 maar 6 cer tificaten ter beleening noodig. Getuige verklaart, dat hij slechts zooveel certificaten als onderpand be schouwde, als er noodig waren voor de dekking der leening. Hij inaakto den notaris opmerkzaam op het feit, dat er certificaten over waren. Maar deze zou hij wel terugkrijgen bij de afrekening. VerdedigerZou bekl., wanneer hij daarom vroeg, de overig© stuk ken hebben kunnen terug krijgen 7 GetuigeZeker I Rechter Mr. Nes van Meerkerk En als hij nu gekomen was, om meer geld op te nemen, zou u dat dan hebben gegeven Getuige - Ja. voor zoover de rest der stukken als onderpand konden die nen. Als getuige décharge treedt op mr. F. R. C. te Haarlem, die bekl. 151/2 jaar kent en niets te zijnen nadcele weet. Hij leefde bescheiden in zijn gezin er waren twee kinderen. Toen hij eens in moeilijkheden ver keerde, heeft deze getuige hem een 2de hypotheek verschaft. Mr. Stibbe vraagt, of getuige hem nog een 3de hypotheek zou verstrekt hebben, op grond van meerdere waar de van zijn woonhuis. Getuige verklaart, dit wel te hebben willen doen ter wille van bek!, en zijn gezinmaar niet op grond van de overwaaide van het perceel. Pastoor N. P. te Haarlem, vroeger in de woonplaats van bekl. woonach tig, verklaart eveneens, dat hij bekl. 15 jaar kent. Deze zaak wekt in de ge meente, waar de notaris is gevestigd, veel leedwezen. Hij stond er bekend als een achtenswaardig man en getui ge gc-looft niet, dat deze zaak dien indruk overwegend heeft geschaad. Na de aanhangigmaking dezer zaak zijn hem nog twee groote verkoopin- gen opgedragen. Evenzoo verklaart de pastoor der oud-Katholieken A. B. D., ter plaatse, waar bekL gevestigd ls. De bevolking betreurt het gebeurde zeer, maar stel', niettemin nog het volste vertrouwen in den beklaagde. Desgevraagd door Mr. Iloyer, Substituut-Officier van Justitie er kent bekl. vroeger een waarschuwing gehad te hebben van den Raad van Toezicht in verband met te trage af rekeningen. HET REQUISITOIR. Nadat de verklaring van den bekl. In instructie is voorgelezen, neemt Mr, Hoyer het woord, om zijn requisitoir uit te spreken. De Substituut-Officier acht de tenlastelegging wettig en over tuigend bewezen door de gerechtelijke bekentenis van den beklaagde en door do verklaringen van de getuigen a charge. Mr. Hoyer is van meening, dat de niet beleende stukken achter gelaten kunnen zijn met het oogmerk om er later meer geld op op te ne men. De teruggaaf van het geld is wel een belangrijke factor bij 'i toemeten van de strafmaat, maar dit feit tast het delict der verduistering niet aau. Beki. zelf was in een toestand, dat hij het geld onmogelijk kon teruggeven. Door de toevallige omstandigheid, dat de familie zijner echlgenoote daartoe in staat was, is 't geld terug gegeven. Was dit niet 't geval ge weest, dan was er niets gerestitueerd. Dit is dus geschied door de liberali teit zijner familie. BekL heeft gespe culeerd op de mogelijkheid, dat dit zou geschieden ter wille van zijn ge zin. Dit werpt een ongunstig licht op zijn karakter. De getuigenissen k décharge acht de ambtenaar van het O. M- te vaag, om gewicht in de schaal te leggen. De Substituut-Officier vordert daar om veroordeeling van den beklaagde tot 5 maanden gevangenisstraf. HET PLEIDOOI. Mr. D. W. Stibbe, de raadsman van den beklaagde, het woord verkrijgen de, herinnert aan het gebeurde te Am sterdam, waar een meisje, dat eeu rij wiel verduisterd had, bij den Officier van Justitie werd geroepen, die haar zei de zaak te zullen laten loopon, wanneer zij het geld binnen een be paalden tijd had terugbetaald. Door een samenloop van omstandig heden is de zaak toen toch vervolgd. Maar de Officier verklaarde deze zaak hoogst antipathiek te achten, daar hij in de vervolging van dergelijke zaken oen poging zag, om den strafrechter in den arm te nemen, om schulden te innen. Op die wijze werd de Recht bank een soort incassobank. Pleiter betreurt liet, dat de Haar- lemsche Officier niet eveneens zoo heeft gehandeld. Hoe geheel anders zou 't dan met den notaris zijn afge- loopen. Hij was gespaard voor den inoreelen ondergang en het financlee' nadeel was hersteld, gelijk 't nu her steld is. Wel heeft getuige v. D. gepoogd dcu Officier van Justitie te bewegen de zaak te laten rusten, maar deze heeft overwegende redenen gehad, aan dat verzoek niet te voldoen. Mr. Stibbe betreurt dan de 'ezing door den Substituut-Officier aau de bedoeling der verpanding ier stuk ken gegeven en betoogt, dat op zijn hoogst vijf stukken beleend zijn. De verdediger geeft toe, dat bekl. de effecten opzettelijk wederrechtelijk heeft beleend, maar uit het enkele feit, dat hij die stukken heeft beleend, volgt niet dat beklaagde zich die j6tukken wederrechtelijk heeft toege ëigend, zooals in de dagvaarding staat vermeld. Professor Simons zegt, dat beleoning of «erpanding toeëige ning kan zijn, doch dit is niet het ge val, wanneer de .'.ader de bedoeling lieeft het verpande in te lossen en terug te geven. In dat geval is slechts sprake van, een wederrechtelijke beschikking. Wanneer iemand positief zeker weet, dat hij nooit in staat zal zijn het ver- j ponde In te wisselen, dan is dat toe ëigening. Maar wanneer er gegronde kans op inlossing Is, dan is er spra- ke van beschikking. En nu deelde spreker iets mede, wearvan hij de hoop koesterde, dat het de rechtbank zo uovertuigen, dat de daad van bekl. er een is van groote laksheid, haast zou spreker zeggen van lamlendig- heid, aangezien de toestand van het vermogen van bekl. hem toestond op andere wijze de benoodigde gelden j te krijgen, waardoor hij niet in die I zee van moeilijkheden zou gekomen zijn. Bekl. heeft nl. juist tot een bedrag van plus minus f4000 In Aalsmeer geld uitgeleend aan kennissen en nu j heeft hij de domheid gehad dit geld niet binnen een bepaalden tijd terug vorderen, maar het makkelijker ge j vonden, de effecten an den heer Van Dijk te beleenen. Bovendien had be klaagde nog ander geld te wachten, o.a. een honorarium van 1800 uit! België. Beklaagde is dus het slacht-j offer geworden van zijn verregaan- de stommiteit Waar nu bet actief grooter is dan het passief, meende de verdediger, dat bekl. niet gehad heeft het opzet om zich de effecten toe te eigenen, daar hij ïedelijke vooruit zichten had om da stukken weer in te lossen. Ilier kon dus alleen maar ge sproken worden van weden-echtelijke beschikking. Verder maakte de verdediger aan merking oi) de wijze, waarop de dag vaarding was gesteld, en meende dat op deze dagvaarding geen veroordee ling kon volgen. Spreker deelde nede, dot zich het merkwaardige feit voordeed, dat het vertrouwen in dezen notaris volstrekt niet geschokt is, dat zijn practijk in Aalsmeer zich daarentegen uitbreidt, en waar de hoofdgetuige J. van Dijk te kennen heeft gegeven, dat hij geen verdere vervolging wenschf, hoopte sproker, dat de Rechtbank het met hem eens zou zijn, dat een gevange nisstraf van 5 maanden voor dezen man, die moreel al zeer geleden heeft een misplaatste straf zou zijn. Het notaris-ambt zou hem verder onmogelijk gemaakt worden waar een strafartikel de oplegging eener geldboete mogelijk maakt in gevallen, waarin gevangenisstraf een totale ruïne zou ten gevolge hebben, hoopte spreker, dat de Rechtbank dat artikel zou toepassen. De beklaagde was gedurende de be handeling zijner 2aak uiterlijk vrij kalm, eu slechts nu en dan toonde hij zich zenuwachtig. Toen echter de getuigen i\ déchar ge spraken over zijn vertrouwen bij zijn mede-ingezetenen en zijn gezin, was hij blijkbaar zeer aangedaan. Het Koninklijk Echtpaar te Haarlem. Naar wij vernemen is reeds in het laatst van het vorig jaar bij het Ge meentebestuur de gedachte gerezen, mede in verband njet de Bloemeuten- toonstelling, of het niet mogelijk zou zijn, dat het Koninklijk Echtpuar een officieel bezoek aan de Gemeente zou brengen. Het denkbeeld is toen door B. en W. in geheime Raadsvergade ringen ter sprake gebracht, waarop een officieelc uitnoodiging door het Gemeentebestuur tot Koningin en Prins Is gericht. Die uitnoodiging is evenwel ge schied. geheel los van het feit, dat dit jaar de Bloemententoonstelling gehou den wordt. Evenwei is het niet onmogelijk, dat, in verband met deze tentoonstelling het bezoek vervroegd wordt, en dit in het eind van April zal plaats hebben. Er wordt verluid, dat de Kóningin tevens een bezoek aan Bloemendaal zou brengen. Bij het Bestuur dezer gemeente 's van een dergelijk voorne men echter niets bekend. De tijding van het Vorstelijk be zoek, gistermiddag onmiddellijk na de meedeeling van den Burgemeester in den Raad, door onze bulletins door de stad verspreid, wekte algemeen be langstelling. VROEGERE KONING1NNB- BEZOEKEN. Omtrent vroegere lioninginnebezoe- ken hebben we 't een en ander nage slagen in onze redactie-liggers. Het eerste bezoek van Koningin Wilhelmina geschiedde op Vrijdag 23 September 1S92, onder geleide van de toenmalige Koningin-Regentes. We vinden van dien datum een feestnummer op Oranje-papier ge drukt, waarvan een exemplaar door onze Redactie aan de Koningin is aangeboden. Te 10.20 arriveerden de Koningin nen, opgewacht aan het station door de civiele en militaire autoriteiten en door het gemeentebestuur, mr. E. A. Jordens en de wethouders. De schutterij deed als eerewacht dienst. Het toenmalige 12-jarige Ko ninginnetje veroverde aller hart op haar rijtoer door de stad, toen zij naar de menigte in de feestelijk ver sierde straten zeer lieftallig kus handjes wierp. Op het Raadhuis werd een aubade van „Zang en Vriendschap" aange hoord De hal van het Stadhuis was voor deze gelegenheid in een feestzaal herschapen. In de Raadszaal werden H.H. M.M. ontvangen door den Raad der ge meente, die daar geschaard stond. Al leen voor den Burgemeester en den Secretaris waren de zetels blijven staan. De leden van den Raad werden daar aan de Koningin voorgesteld, die plaats had genomen in een fau teuil vóór den Burgemeesterszetel. Daarna werden bezocht het Stede lijk Museum, de Groote Kerk, waar na op liet Stadhuis een déjeuner dina- toire werd aangericht voor 70 gasten, waaronder alle Raadsleden. Mr. Jordens sprak de Koningin toe, waarop de Koningin-Regentes ant woordde. Des middags werd bezichtigd de fa briek der firma Beynes, waarna een rijtoer langs de Kleverlaan naar Bloemendaal werd gemaakt. Op Sclïo- tcnsch en Bloemendaalsch gemeente- gebied werden de Koninginnen ge complimenteerd door de gemeente besturen. Te Haarlem werden be zocht het Leidsche kwartier, den Hout en de Musea. Omstreeks zes uur vertrokken de Hooge Gasten. De stad was allerwegc keurig ver sierd. Op den Kruisweg bij de Park laan prijkte een are de triomphe en bij de Groote Houtpoort een imitatie van de oude poort daar ter plaatse. Beide waren van gemeentewege opge richt. Groote Houtstraat. Barteljorisstraat, Kruisstraat, Kruisweg, Zijlstraat, Damstraat, Gierstraat, Anegang, Lange Veerstraat en Ged. Oude Graciit waren met groen en bloemen versierd en werden des avonds ge ïllumineerd. Op 11 December 1899 brachten Ko ningin Wilhelmina en Koningin Em ma incognito een bezoek aan de stad en bezochten toen de Musea. Op 29 September 1900 brachten de Koninginnen een kort bezoek aan de stad, nadat zij te Beverwijk de fort- manoeuvres hadden bijgewoond. Op 14 Juni 1901 kwamen de Ko ninginnen wederom in de stad, om het standbeeld van Frans Hals te ont hullen. En ihans zal de Koningin wederom officieel een bezoek brengen aan de gemeente. Ongetwijfeld zal van Gemeentewege een even feestelijk karakter aan dit' bezoek gegeven worden, als in 1892. En de Haarlemsche burgerij za! niet' nalaten, als toen, blijk te geven van haar groote vreugde, door versiering' en illuminatie der stad, kan het zijn op nog fraaier wijzo als bij hot eer ste bezoek. Haarlem zal zijn Hooge Gasten waardiglijk weten te ontvangen. (Zie verder Stadsnieuws onder le&fc» ste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. De 17-jarige J. B.( werkzaam bij den bakker S., alhier en afkomstig uit het weeshuis te Huizen, was ver leden week in stilte vertrokken, een briefje achterlatende, dat hij zich in het weeshuis te Huizen zou aanmel den. Tot ieders ongerustheid was hij daar echter niet aangekomen. Thans heeft hij zich aan die inrich ting aangemeld. Hij had eerst een reisje naar Brussel gemaakt. Gisteravond is In het Kwcekduin een met paard bespannen melkwagen van de Sierkan aangereden door den zundtrein. De as van den wagen brak, maar merkwaardig genoeg, geen enkel# flesch. De oorzaak was dat het paard uit eigen beweging omkeerde, juist toca de zondtreiu om een hoek kwam.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1