Engeische Zieiite SCOff S Emulsion 3bij d© hoogste waterstanden der vor!- ïge en voor-vorige week een houten «steigertje toegang moest verschaffen •tot beido. Ook uit Wartena bereikt ons hot ge ruststellende bericht, dat door de da ling van het water de grindweg be westen het dorp weder bruikbaar ge worden Is. ook voor voetgangers en wielrijders. Wel staan eonige plaatsen van den weg nog onder wuter, maar daar heeft rnen planken gelegd. De mannen, die per schouw een geregel- dcn dienst naast den overstroomden weg onderhielden, hebben Zondagmid dag hun werk moeten rtakcn bij ge brek aan passagiers-. Om twee ondcr- 'geloopen polders heeft men de dijken •hersteld, zoodat het drocgmalen kan beginnen. De andere polders zullen woldra volgen. (L. CL) Land en Tuinbouw IIOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Te Amsterdam werd de 8ie buiten gewone algemeone vergadering ge- li ouden van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, onder voor zitterschap van den neer C. P. Zaayer uit Rotterdam. In de openingsrede wijdde de voor zitter waardcerende woorden aan de nagedachtenis van oen 20 Dec. j.l. te 's-Gravenhage overleden oud-voorzit ter der Maatschappij, de hoor T. F. A- Bauduin. Allereerst kwam san de orde een voorstel om het hoofdbestuur te machtigen om zich Ie wenden tot do Staten der provinciën Noord-Holland eu Zuid-Holland om in ieder dier provinciën eon provinciaal zuivel- consulentschap in te stellen en te re gelen en don tegenwoordigen zuivel- consulent der Hollandsche Maat schappij tot provinciaal zulvolconsu- lont te benoemen. De hee>r Croesen, die gedurende 9 jaren provinciaal consulent was in Overijsel, gaf in overweging, alvo rens het voorstel te willen uitvoeren, een commissie van inderdaad deskun digen te benoemen, tiie tusschen Ge deputeerden en den consulent staan, een advies-commissie dus. Dit voorstel werd met algemeeno 6*ammen goedgekeurd. Vervolgeus deed de beer F. E. Pos- luma, directeur der Centrale Land- bouw-Onderlinge, eenige ruededoe- lingen omtrent den stand van de Lanubouw-Onderlingo Ongevallen- Verzekering. Deze mededeelingen werden door de vergadering toegejuicht. Omtrent de prijsvraag door de Maatschappij uitgeschreven voor een verhandeling over veredeling van zaaiz >ad, deelde het hoofdbestuur me de, dat één antwoord, een zeer lijvig, Is Ingekomen. Dit circuleert bij de jury. Do heer Memelink, hoofdambtenaar hij de NederL Heile-Maatschappij, hield eon voordracht over „Grondver betering door drooglegging en draina ge," welke voordracht tot een leven dige discussie aanleiding gaf. Do heer J. Kaïnphuijs buermondt, uit Den Haag, deed eenige mededee lingen omtrent de Onderüuge Brand verzekering, en wekto tot toetreding tot die verzekering op. De afgevaardigde voor de afdeeling Haarlemmermeer "erzocht het hoofd bestuur bij de regeering aan te drin gen de spoorweg-maatschappij en aan te sporen tot maatregelen die het sneller vervoer van vee en paarden kunnen bevorderen. Het Ho-fdbestnur uchtte een derge lijks opdracht ongewenscüt, daar reeds meermalen -equesten over die zaak en ook over te weinige zorg oh het vervoer lot den Minister rijn gericht, zonder dat zulks tot po sitief resultaat leidde. MAATSCH. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De .Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde hield Dinsdag tc Utrecht, hare winterbijeen- komst. De heer A. J. van Laren, uit Amsterdam hield een voordracht over „Het Nut van Tuinbouwonderwijs op de Lagere Scholen". In een buitengewone vergadering ter verkiezing van een lid van het hoofdbestuur werd de heer S. R. von Franck, te Bergen-op-Zoom, die reeds bij candidaatstelling de volstrekte meerderheid van het door de afdeelin- gen uit te brengen aantal stemmen had verkregen, als zoodanig verkozen verklaard. Rechtszaken EEN VRIJ-SOCIALISTISCH ORGAAN VERVOLGD. Dooi de rechtbank te Middelburg is (volgens de „Tel.") rechtsingang ver leend tegen drie drukkers van het \r:j-socialistisch weekblad „De Toe komst", dat aldaar verschijnt, ver dacht van het misdrijf, genoemd on der art. 419 van liet Wetboek van Strafrecht (persdelict). Leger en Vloot BEZOEK AAN HOSPITALEN. Aangezien het vermoedelijk niet van algemeeue bekendheid is, achten wij liet niet ondiecst'; mede le dee- len. dat blijkens het o, Januari in werking getreden hospita*?:reglement aan ouders, voogden cn echtgenootcD van militairen ben aden den rang van officier, die in een militaire zieken- inrichting ter verpleging opgenomen zijn en wier leven in gevaar wordt ge acht of die daarin overleden zijn, zoo zij dit verlangen, de gemankte reis kosten b'nnen&Iands -- heen en terug zullen worden \orgoed, berekend naar de laagste klasse der tarieven. Uit den aard der zaak wordt van het levensgevaar door of namens den chef van het militair hospitaal ken nis gegeven. (Hbl<L) Kerk en School DOCTORAAT HONORIS CAUSA. De Senaat van de Rijksuniversiteit ie Utrecht heeft het doctoraat hono ris causa in de plant- eu dierkunde toegekend aan den hoor J. J. Smith, waarnemend chef dor lo afdeeling van het departement van landbouw te Buitenzorg. ACADEMISCHE EXAMENS. Utrecht. Geslaagd cand. Godgel. de heeren B. ter Haar Romeny en C. Verloop. Sport en Wedstrijden DAMMEN. De uitslag van den gisteren te Gou da gehouden damwedsirijd tusschen de clubs Gouda en Utrecht is, datdoor beide clubs 1U punten werden behaald. 2 partijen waren remise. SCHAATSENRIJDEN. Wereldkampioenschap hardrijden. Do wedstrijden ie Heisingfors gehou den voor het wereldkampioenschap hardrijden hadden het volgend re sultaat: 500 M 1. Oscar Mattdesen, Noor, in 46 3/10 s., 2. Saterhaug, N., in 47 1/10, 3. Stroennlkof, Rus, ln 49 3/10, Jobansen, N., was no. 10. 5000 M. 1. Johansen, in 9.27 9/10, 2. Oscar Malhiesen in 9.30 6/10, 3. Stroonnikof in 9.31 8/10, 4. Saterhaug in 9.32, 5. Boernof, Rus, ln 9.37. WORSTELWEDSTRIJD TE BOEDAPEST. Zwaar gewicht, lo Egeberg (Dene marken), 2e Schmitz (Weenen), 3e Bechyne (PraagJ. Middelgewicht. le prijs schitterend gewonnen door Westerop (Zaandam). Licht gewicht le Beeskon (Berlijn), na een strijd van vijf uur Icgeu Mro- sek (Weenen). Het enthousiasme voor de Hollan ders was zeer groot Zwaar gewicht 4e Rosuin (Wee nen), 5e Tischer (Hongarije). Middel gewicht £e Ahlgren (Zwe den), 3e Christensen (Denemarken), 4e Duym (Rotterdam). Licht gewicht, ie Halik (Praag), 3e Steiner (Hongarije). Gemengd Nieuws NA DE RAMP IN FRANKRIJK. De „Matin" verzekert, dat niet een paar dagen alle leed in Parij» geleden zal zijndan rijdt de Metro weer overal, varen de „bateaux-mouches werken de electrlsche installaties, cn is Parijs weer in den vollen zin des woords la ville lumière. Het blad geeft ook eenige cijfers uit de gemeen telijke statistieken, waaruit blijkt, dat tot nog toe tenminste, de overstroo ming voor de gezondheid der Parij- zenaars niet schadelijk is geweest. Het totale sterftecijfer over de eer ste acht weken van 1910 is 7,713 ge weest op een bevolking van 2.722.731 zielen "over dezelfde tijdruimte in 1909 was dit cijfer 8,919; het gemiddol de cijfer is 8,850. DE VESUVIUS. Uit Napels wordt bericht, dat de Vesuvius, voor het eer-:t na de hevige uitbarsting in April 1906, weder tee kenen van werkzaamheid begint te vertoonen. lu den nacht wierp de berg kleine hoeveelheden asch en steenen uit en de berggidsen hebben verklaard, dat zij onderaardsch gerommel hebben gehoord. BENZINE-BRAND. Dezer dagen brak te Genève In een benzine-depót een brand uit, die in korten tijd buitengewoneu omvang kreeg, doordat voortdurend vaten met benzine ontploften. De geheele stad was in een rookwolk gehuld. De brandende olie stroomde over een af stand van 300 M. om het magazijn heen. Brandweer eu troepen waren voortdurend in de weer om te trach ten uitbreiding van den brand te voor komen. Tien personen werden gewond en er werd aanzienlijke inuterieele scha de aangericht. REUSACHTIGE VERDUISTERINGEN. Groot opzien wekt in Frankrijk de gevangenneming van den liquidateur Duez. Reeds eenigen tijd geleden was door den rechter van instructie een onder zoek der boeken van den verdachte gelast door een accountant. Eorst vond deze niets verdachts, doch plot seling ontdekte hij reusachtige ver duisteringen. Duez bekende bij twee liquidaties van kerkelijke goederen zich respectievelijk vier eu een half millioeu francs toegeeigend te heb ben. De rechter ging in op zijn aan bod, binnen 24 uur het tekort te dek ken, doch liet hem arresteeren, toen de termijn verstreken was, zonder dat Duez iets gestort had. Pers-Overzicht HET ENQUéTE-VOORSTEL. Het Vaderland schrijft onder meer over de exceptie Jat rnen in dezen niet de Enquêtewet inaar de wet op de ministerieele verantwoordelijkheid te huip had moeten "oepen: Het is merkwaardig, hoe men tel kens die twee dingen heeft verward. „Wanneer het doel dei enquête zou zijn te komen tot een uanklacht, we gens een door een minister gepleegd umbtsmisd'rijf zoo herinneren „ve le leden," dan zou toepassing der Enquête-wet uitgesloten zijn." De voorsteller ovenwei heeft zoo duidelijk mogelijk ln zijne Memorie van Toelichting gezegd, dal men het best handelt door het doel eener en quête, en dus ook vau deze, eenvou dig te zoeken in het onderzoek zelf, enz. Deze enquête lezen wij elders in het V. V. is eene phase in de be handeling der tegen een minister ge richte beschuldiging. Dit kan zij zijn, maar het sluit niet uit, dat het recht van enquête ook bestaat buiten eenig verband met de vervolging van een minister wegens ambtsmisdrijven. Dit volgt reeds daaruit, dat de Enquête-wet 5 jaren vóór de wet op de ministerieele ver antwoordelijkheid 'n het Staatsblad stond. Dat de parlementaire commis sie van onderzoek, die in geval vun een aanklacht tegen een minister be noemd wordt, ingevolge art 11 der wet op de Ministerieele Verantwoor delijkheid over de bevoegdheden be schikt, die de Enquête-wet aan de hand doet, wil volstrekt niet zeggen, dat het recht van enquête alleen in dit geval zou mogen worden uitgeoe fend. Trouwens dat recht heeft zoo vaak voor andere doeleinden dienst gedaan, dan als „phase in de behan deling van eene tegen een minister gerichte beschuldiging," dat de recht matigheid van deze wijze van aan wending geen nader betoog meer be hoeft. Nog onaannemelijker dan deze ex cepties zijn enkele, welke de heer Do Savornin Lohman in zijne nota op werpt. Het door den voorsteller geheel ter zijde gelaten denkbeeld van een straf rechterlijke vervolging, dirmgt hij de zen letterlijk op. Hij citeert (blz. 6) des heeren Troelstra's meening, dat, ind.en der Kamer voldoend. ernstige beschuldigingen van misbruik van macht door tegenwoordige of gewe zen ministers, of van corruptie te harer kenuisse komen, zij het recht heeft, deze te onderzoeken; vervol gens dat de zaak Kuyper naar des voorstellers gevoelen vatbaar is \oor zulk eenoiiquète, en wel wegens ha ren aard: beschuldiging van oonrup- tie in de uitvoering dei Uitvoerende Macht. En op die citaten laat de af gevaardigde van Goes een dus volgen dat er in geenen deele op slaat: dus is het te doen om een strafrechterlijk onderzoek en niets ai.ders. Waarom toch dergelijk mLsverstaan bij gevolgtrekking, dus langs den in- directen weg, terwijl de voorsteller het langs den directen weg zoo duide lijk en beslist mogelijk heeft uitge sproken: het doel der enquête die ik voorstel, is het onderzoek zelf. Doch de steller der nota gaat op dat eenmaal gesticht misverstand door en concludeert: het behoeft wel geen betoog, dat, waar het gaat om een minister in staat van beschuldi ging te stellen, (hetgeen echter, zoo als wij zagen, niet de zaak is waar het om gaat!) de bovenbedoelde wet op de Ministerieele Verantwoorde lijkheid nl. moet worden nage leefd. DR. KUYPER EN MR. DE JONG. Het verhaal van de julsto toedracht door mr. De Jong in „De Rotterdam mer" gegeven, heeft mej. v. d. Vlies opnieuw naar de pen doou grijpen. Zij schrijft in „Het Volk" het volgende Volgens „De Rotterdammer" heoft mr. De Jong gezegd ik kan mij best begrijpen, dat iemand, die de herhaal delijke onjuistheden en de onderlinge tegenspraak ziet, met name als het geen geestverwant van dr. Kuyper is, zegt: hij „liegt, en verdraait alles." Ook dit zou voor dr. Kuyper niet zeer vleiend zijn, maar het is zoo met gezegd, geachte redactie. Do heer De Jong heeft zich op den bewusten avond wel degelijk met den geheim- zinnigen „iemand dien hij hier in zijn blad laat optreden, vereenzelvigd en als zijn eigen meening verkon digd „Dr. Kuyper liegt alti'd, en hij stelt altijo. alle duigen verkeord voor. Ik ben voor mijzelf tot de conclusie geko men, dat hij 't onbewust doet" Zooals mr. De Jong nu in zijn „Rot terdammer" schrijft, zou zijn betoog een betoog ten gunste van Ur. Kuyper geweest zijn, hierop neerkomend, dat dr. Kuyper wel door allerlei onjuist heden den schijn tegen zich heeft, maar in werkelijkheid niet liegt. Maar, geachte redactie, hoo had op zulk een betoog mijn opmerking kun nen passen, waarmee ds. Wagenaar instemde „is dit niet het allerergste, en een bewijs, dat dr. Kuyper verleu- genci is?" Deze opmerking waarover ik door niemand der aanwezigen terecht ge wezen werd, en naar aanleiding waar van ds. Wagenaar en ik nog aan het bekende oordeel van dr. Bronsveld over dr. Kuyper herinnerden, deze op merking klopt alleen op de persoonlij ke meening van mr. De Jong „Dr. Kuyper liegt altijd, en hij stelt altijd de dingen verdraaid voor. Ik ben voor mijzelf tot de conclusie geko men, dat hij 't onbewust doet." Voorts deelt de schrijfster nog mode, dat mr. De Jong „zelf gevoelend dat (zijn) oordeel, in dit gezelschap ge uit, kwalijk paste bij de meemngen in (zijn) blad verkondigd" ook nog ge zegd heeft, dat hij in „De Rott" wel eveneens op die wijze geschreven had, maar het niet kon blijven doen, „want dan ging mijn blad C.Be Rott.") er aan." De „Nieuwe Courant" schrijft Deze volgeling en geestverwant van dr, Kuyper ziet dus in zijn leider, in den man die zijn partij groot gemankt heeft niet alieen, maar die aan het hoofd van 's lands bestuur heeft ge staan, eerste raadsman der Kroon is geweest en, hadden zijn naaste parlij- genooten het voor 't zeggen, opnieuw de teugels van het bewind in handen zou nemen deze geestverwant ziet in dien leider een man die ter goe der trouw liegt, die het onderschei dingsvermogen tusschen waar en on waar verloren, wie weet nooit beze ten heeft, die voor de keus tusschen' waarheid en leugen geplaatst waar voor ieder mensch in zijn leven bijna lederen dag staat niet weet, wer kelijk niet weet, wat hii doen moet en „herhaaldelijk", zooals aan allen be kend is, verkeerd heeft toegetast Een zedelijk minderwaardige dus I Ziedaar dr. Kuyper in de oogen van een der groepscommandanten van zijn partij Wij vinden zoo Iets verschrikkelijk. Maar dat er zóó over den leider ge sproken kan worden onder do man nenbroeders, bewijst wei meer dan iets anders, dat het uit is met nem. Is met de uitkomsten van zulk een zielkundige enquête voor oogen, vraagt hei blad, nog een parlemen taire enquête uoodig om den terugkeer van het 'Kuypergevaar voor het land te bezweren. BESCHERMENDE RECHTEN ALS BELASTING. Id de Troonrede van 21 September 1909 werd een herziening van tiet ta rief van invoerrechten in uitzicht ge steld. Een vliegend blaadje van de Veree- niging „Het Vrije Ruilverkeer" bevat een eerste beschouwing over dit voor nemen der Regeering. liet oordeel is saam te vatten in de volgende zin snede „Degenen, die het minst in staat zijn belasting te dragen, zullen dus het zwaarst worden gedrukt door do tariefsverhooging. Of deze belasting- politiek ook uit zuiver fiscaal oog punt op den duur de verstandigste is, mag ernstig worden betwijfeld. Im mers het grootste aandeel der inko mende rechten zal moeten worden gedragen door die klassen, waar een verhooging van uitgaven op den eenen post van liet huishoudbudget noodzakelijk besparing eisclit op an dere posten." Stoomvaartbericliten TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Amstelland, van Buenos-Ayres naar Amsterdam, arri- veeirde 8 Maart te Duinkerken. Het stoomschip R ..ndara, van Rot terdam naar New-York, is 7 Maart, 2.10 min. nam., van Brow Head ge signaleerd (afstand niet hepaald). Het stoomschip Kawi, van Rotter dam naar Java, arriveerde 8 Maart, nam. 3 uur, te Marseille. Het stoomschip Rembrandt, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 9 Maart Ouessant. Het stoomschip Konir.g Willem III, \an Amsterdam naar Batavia, arri veerde 9 Maart te Sabang. Het stoomschip Oranje, van Am sterdam naar Batavia, vertrok 9 Mrt. van Suez. Het stoomschip Java, van Amster dam naar Batavia, passeerde 8 Maart Perirn. Het stoomschip Van Waerwyck vertrok 9 Maart van Amsterdam naar Java. Het stoomschip Zaandijk vertrok 8 Maart van New-York naar Rotter dam. FAILLISSEMENTEN. Opgeheven J. Perreyn, schoenmaker le Koude kerk. Geëindigd L. E. Falter (firma P. A. C. Stam), te Doesburg. A. Repko, horlogemaker en winke lier, te Alkmaar. G. Treffers, koopman tc Kaatsheu vel. G. van den Akker, sigarenfabrikant te Bergeyk. INGEZONDEN MEDEDF KLINGEN h 30 Cts. per rogol. kan de gezondheid Uwer kinderen voor poed verwoesten, indien ge er niet *poedig by :vt. Scott's Emulsion stuit de Engelse..c ziekte onmiddellyk door bet beendergestel te verster ken en om de vroeger zoo magere beenderen zal zich weder stevig vleesch vormen. fis de Standaard-Emulsie zoowel in zuiverheid, liebtverteerbsarbeid als voedende kracht. De echte Scott's Emulsion wordt uitsluitend bereid door Scott Bowue Ltd., fabrieksmerk (de Visscher met de Vïsch) op elke verpakking vuor- By alle Apothekers en Drogisten. Vervoig Gemeenteraad De VOORZITTER deelt mede. dat Ingekomen i3 het rapport van Profes sor Franco te Delft, over breed en smal spoor bij de tram der Holl. Spoor, dat dezer dagen in druk aan da leden zal worden tof gezonden, en dat hij zich voorstelt deze kwestie in de eerstvolgende vergadering aan de orde te stellen. Do VOORZITTER deelt mede a. dat zijn gesteld ln handen vnn B. en VV. om advies lo. een verzoekschrift van de firma Rijserwijk en Co. te Zutfen in zake de verwerking van uitsluitend Neder landsche cement voor werken der ge meente 2o. een verzoekschrift van de com missie van beheer van het Koloniaal Museum om voor het jaar 1911 voor dat museum weder ƒ100 subsidie te verleenen 3o. een verzoekschrift van het Be stuur van den „Algemeens Neder landsche Politiebond", om voor het jaar 1911 weder subsidie te verleenen voor het examen ter verkrijging van het politiediploma 4o. een verzoekschrift van H. Schol ten, om aan hem te verkoopen den hem verhuurden grond nabij zijn ho tel in den Hout; 5o. een verzoekschrift van F. Hel lingman, om afwijking toe to staan van het bepaalde bij art 7, la, der Bouwverordening voor den bouw van eene bakkerij op een terrein aan de Groote Houtstraat 6o. een verzoekschrift van het Be stuur der Vereeniging van Nederland, sche ïoodwitfabrikanten ln zake het gebruik van lood- en zinkwit 7o. een verzoekschrift van C. van den Bogaerde, gepensioneerd agent van politie der 4e klasse, om het hem toegekende pensioen le willen verhoo- gen 8o. een verzoekschrift van K. San ders ln zake de belaling van wator- geld, verschuldigd wegens het verlo ren gaan van waier door een lek ln de waterleiding 9n. een verzoekschrift van de Ver eeniging van concierges en amanuen ses aan inrichtingen van onderwijs betreffende de salarisregeling van de bewaarders der onderwijs-inrichtin- gen lOo. een verzoekschrift van mc-J. G C. ia Basfide, om haar tegen 15 Mei a a. eervol ontslag te verleenen als leerares in de Fransche taal aan de Meisjesschool voor middelbaar onder wijs .ter afdoening) b. dat zijn ingekomen lo. een schrijven van B. en w. In zake verlaging van het maximum der vergunningen krachtens de Drank wet; 2o. een voorstel van B. en w. tot vaststelling van het uitbreidingsplan van gronden in den Veerpolder 3o. de verslagen over 1909 der Com- missiën A en C tot wering van school verzuim 4o. het ODtwerp-reglement voor de Gemeentelijke Arbeidsbeurs 5o. een verzoekschrift van Bestuur- deren van het Schilderkundig Genoot schap „Pulchri Studio" te 's-Graven hage in zake de belichting van de schilderijen van Frans Hals In het nieuw in te richten museum 6o. een voorstel van den heer J. J. Snelljes tot verhooging van do Jaar wedde van het Hoofd der Opleidings school voor jongens, H. M. Hubregtse. c. dat door den Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Holland ontslag is verleend als buitengewoon gemeente-veldwachter aan C. van der Bogaerde, eervol ontslagen agent van politie der 4e klasse, en aan H. van Leeuwen, ontslagen noodhulp-brug wachter. d. dat voor de leden ter lezing Ls nedereelegd een rapport van den Di recteur van Openbare Werken om trent de opslagplaats voor beotra- tin gsmateri eel aan de Oostzijde van de Parklaan. e. dat door B. en W. aan C. van der Brgaerde. eervol ontslagen agent van politie der 4e klasse, met ingang van 10 Februari J.l. een pensioen is verleend van f 257 per Jaar. f. dat door B en W. aan J. Wester met ingang van 1 April a s. eervol ontslag is verleend als le stoker aan de gemeentelichtfabrieken. g. dat vow de leden ter lezing Is nedergelegd een schrijven van den Commissaris van politie in zake be weerde wanordelukheden in de Groo te Houtstraat, uit welk schrijven hl ijkt, dat de ln de vorige week in enkele plaatselijke Maden gegeven voorstelling van die wanordelijkhe den overdreven zijn te noemen. h. dat zijn ingekomen: lo. een schrijven van Gedeputeer de Staten der provincie Noord-Hol land, ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit van 19 Ja nuari J.l. no. 9, tot onderlaandsche aanbesteding van den bouw van een verb rond ingsoven; 2o. een (schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 16 Februari J.l., no. 5 tot het instellen van een rechts vordering; 3o. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door ben goedgekeur- dj raadsbesluit von 2 Februari j.l. no. 9 tot verhuring van grond aan J. P. Boten; 4o. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 16 Februnri J.l., no. 11 tot ingebruikgeving van een lokaal aan den kerkeraad der Evan gelisch Luthersche gemeente; 5o. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 16 Februari j.l., no. 12 tot aanvaarding van een mo numentale bank, te plaatsen op de binnenplaats der 11. B. S. aan de Zijl vest; 6o. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 16 Februari j.l., no. 14 tot ingebruikgeving van loka len aan J. M. Wentink. PUNT 4 B. en W. stellen voor drie pcrcee- len grasgewas aan de Slachthuis- straat alhier te verkoopen voor f 176 aan J. van den Bosch, die bij de in schrijving de laagste dor vijf in schrijvers was. Goedgekeurd. PUNT 5. Ilendrikus van Dijk, gepension- neerd werkman bij de Gemeente-reini ging, te Haarlemmermeer, verzoekt herziening van zijn pensioen. B. en \V. advisee ren afwijzend op dat verzoek te beschikken* Aldus besloten. PUNT 6. B. en Wr. stellen voor, goed te keu ren de rekening over 1907 van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken ten bedrage van /491.59. Aldus besloten. PUNT 7. B. en W. stellen voor, een rechts vordering in te stellen tegen E. Klui- teuberg te Schoten, daar deze de bij drage in de verpleegkosten ten behoe ve van ziin echtgenoot© in 't gesticht „Meerenberg" niet betaalt en bij daartoe wel in sfaat is. Het bedrug der verpleegkosten is f 32.85 1/2. Goedgekeurd, PUNT 8. B. en w. stellen vów de Commieali ln zake het dlepboringBonderzoek' voor de waterleiding te doen bestaan uit drie leden, waarvan één aun te wijzen door B. en w. van Bloem&a- daal en één door B. en w. van Haar lem, welke twee dan samen een derd* kunnen kiezen. Do heer WILLINK acht deze sa* mcnstelling voor een dergelijke Com- missie niet zeer gelukkig, omdat de geheele Commissie er een van deskun digen moet zijn. De VOORZITTER acht ook moge lijk, de zaak anders te regelen, maar dit is in overleg met B. en VV. van Bloemeudaal geacht de beste wijze le zijn. Het voorstel wordt goedgekeurd. PUNT 9. Wegens uitbreiding van werkzaam heden van den bewaarder van hel Raadhuis stcilen B. en VV. voor, de toelage van hel dagelijkach schoon houden van 3 tot o per week te ver- hoogen. ln verband daarmee stellen B. en VV. voor, de begrooting voor 1910 met 150 te verhoogen. Goedgekeurd. PUNT 10. B. en VV. zetten nader uiteen, waar om zij in afwijking van de sub-com missie vau bijstand in hel beheer Ier duinwaterleiding en den directeur van dat bedrijf een gunstig prae-ad- viea-uitbrengen in zake het veizoek van B. en W. van Heemstede, om da duinwaterlevering aan de perceelen op Basch en Vaart aan die gemeente over te dragen. Reeds in het jaar 1906, toen van wege het gemeentebestuur van Haar lem bij de Regeering er op aange drongen werd, om de toen aanhan gige grenswijziging niet te bevorde ren, werd door B. en W. verklaard, dal het het 6treven zou zijn, om aan een zelfstandig bevorderen van eigen, belangen te verbinden, waar moge lijk, een samenwerking tot bevredi ging van gemeenschappelijke behoef ten. Onze gemeente en de aangren zende hebben t.J van gelijke belan gen, welker behartiging door samen werking beter kan geschieden. Ook bij voorziening van goed drink water springt het voordeel van sa menwerking in het oog, immers zoo wel Haarlem als de gemeenten uit hare omgeving hebben liet groots-.e belang bij het bevorderen van den al- gerneenen gezondheidstoestand, waar van de drinkwater-voorziening een machtige factor is, men denke slechts aan melk- en groenten-toevoer. Daarom mag het behalen van winst niet op den voorgrond staan, om Je omgeving van Haarlem van goed drinkwater te voorzien, en de ge meentelijke waterleiding is niet in t leven geroepen om winst te maken, zooals reeds vroeger door B. en W. aan den Minister van Bmnen- iandsche Zaken is medegedeeld en heeft ook nimmer groote geldelijke voordeelen afgeworpen. Wanneer nu het gemeentebestuur van Heemstede mededeelt, dat met B. eu VV. van Amsterdam een overeen komst zal worden gesloten, waardoor het mogelijk zal zijn, alle ingezetenen van Heemstede van uitstekend dri.m- water te voorzien, en daarop grondt het bovengenoemd verzoek tot over dracht, waartoe het recht in de over eenkomst in Augustus 1909 tusscüea het gemeentebestuur van Heemstede en de Maatschappij „Bosch en Vaart" uitdrukkelijk is voorbehouden, Jaar achten B. en W. geen enkel bezwaar tegen de inwilliging aanwezig, al vindt de sub-commissie van bijstand in navolging van den directeur der duinwaterleiding in het verliezen van geldelijke winst een motief, om niet aan het verzoek te voldoen. De heer SNELTJES vraagt het woord. Spreker heeft met andere lo den der Commissie een ander advies uitgebracht, dan B. en VV., maar zij is nu tot andere gedichten gekomen; wel meent ze, dat het een beiaug- rijke winstderving voor de gemeente geldt, maar ook is zij het eens met B. en VV., dat die voor een goede verstandhouding met Heemstede dient" te worden gebracht Het voorstel wordt goedgekeurd. PUNT 1L Sinds 1?36 werden op uitnoodiging von B. en VV. minstens drie naaien per jaar vrijwillige schoolvergaderin gen belegd door de hoofden der open bare lagere schole". Die vergaderingen gaven geen aan leiding tot moeilijkheden Wegens 't nut van dergelijke geregel urien- sprekingen tusschen het hoofd cn 't ouderwijzend personeel, stellen B. en W. thans voor die vergaderingen bij reglement te regelen. Zij stellen daarom voor te bepalen, dat het hoofd van elke schooi min stens driemaal per jaar zulk een ver gadering belegt Het personeel is ver plicht die vergaderingen bij te wo nen. Het houden dier vergaderingen kan bij een door B. en VV. vast te stellen regiement nader geregeld worden. De verplichting tot het bijwonen .der schoolvergaderingen is ook opge legd aan de leer-.r;hii het M. O. De heer VAN STYRUM heeft dit verzoek met verwondering en zonder mpathie ontvangen. De hoofden hebben aan de uitnoodiging, oin schoolvergadering te beleggen, allen gevolg gegeven en daarom acht spre ker het voorschrijven daarvan on- noodig. De heer TIMMER vraagt Inlichtin gen. De heer SCHRAM constateert met genoegen, dat de verstandhouding tusschen hoofden en personeej om trent schoolvergaderingen, niet to wenscben overlaat. Spreker zal r gaan met het voorstel, omdat er nog een schakel kan bestaan, die uoodig dient ingevoegd. Naderhand kan tiet nrnder vlot gaan. Daarom ichten we een voorschrift wei gewcnscht, wat geen draconische maatregel is. De heer THJJ5SEN heeft als lid der Commissie van toezicht over dit onderwerp de op.nies der schoolhoof den gehoord. Met genoegen verneemt spreker, dat nu de stemming gunstig

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 7