iAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Donkere Schaduwen DINSDAG 15 MAART 1910 Buitenlandsch Overzicht Gisteren is de door den minister Mc, Kenna bij 't La gerhuis ingediend. In zijn rede ver telde Z. Excellentie, dat deze raming van kosten nóch overdreven nóch on voldoende is. Ten aanzien van de maritieme posi tie van Engeland in de toekomst, deel de Mc. Kenna mee, dat er in Maart 1012 20 Dreadnoughts zijn, welk uan- tal in den loop van den zomer van dat jaar mot 2 vermeerderd zal worden, die gebouwd worden door do regeering van Australië en Nieuw-Zeeland en die uit de Australische wateren eerst zullen vertrekken in den herfst van het volgend jaar, wanneer de 5 Dread noughts van het nieuwe program ha re voltooiing naderen. Dus zou in het jaar 1912, van Maart af, de Britsche absolute superioriteit, wat het nieuwste scheepstype betreft, verzekerd zijn. Mc. Kenna verklaarde zich ernstig tegen een in bijzonderheden afdalen de bespreking der buitenlandsche vloolprogramrna's, maar- hij achtte zich tocl) overtuigd, dat een vergelij king van de uitbreiding der Britsche zeemacht en die van andere naties, hot program der admiraliteit zou rechtvaardigen. In antwoord op een interruptie wees hij er op, dat Duitschlund 13 Dread noughts ir aanbouw heeft en dat nog vier andere op eiken dag van de ja ren 1910 en 1911 op stapel gezet kun nen worden. Dit zul misschien geschie- den op 1 September en dan zullen zij gereed zijn in twee jaren cn twee maanden. Do regeering heeft behoorlijk reke ning gehouden met alle mogelijke orn- standigheeon en de Sinister verklaar de dus le hopen, dat hetgeen hij ge zegd had, geen aanleiding zou geven tot de vrees, dat ten of andere mo gendheid de afwerking van liaar pro gram zou verhaasten mot vijandige bedoelingen jegens Groot-Brititinnië. ,,I3ij onzen aanbouw luidden wij re kening te houden met feiten", zoo ver volgde do minister, „en wij nemen onze voorzorgen door uitvoering van hot. huidige program," ten einde ons te verzekeren tegen mogelijke gevaren". Mon ziet 't uit dit program weer dui delijk opdrijving van de oorlogslas ten, voroorzaakt door den concurren. tic-strijd der mogendheden onderling. Reeds meermalen hebbeu we op 't betreurenswaard! ;o van deze feiten gewezendaaro n zullen we 't nu maar bij een enk aio verwijzing laten. Lee, conservatief, verklaarde te moeten erkennen, dat dp begrooting beter was dan do oppositie verwachtte, maar hij kon toch nog niet toegeven, dat zij bevredigend is. 't Debat over de inarinc liep giste ren zonder incident af en werd daar op \erdaagd. Bij zoon marine-debat spookt Duitschlund altijd achter de scher men. Oppervlakkig zou men evenwel zeg gen, dat de betrekkingen tusschen ENGELAND EN DUITSCHLAND nogal vritiüdschuppelijk zijn. De broe der van Keizer Wilhelm heeft dezer dagen in Hamburg aangezeten bij een feestmaaltijd van handelslieden. Do prins, pas uit Engeland teruggekeerd, hield een redevoering, waarin hij o. a. zei „Men wete, dat ik eonige dagen ge ilden uit het land uan gene zijda van het Kanaal ben teruggekeerd. Met een dankbaar gemoed ben ik uit Enge land vertrokken. Gastvrijheid, liefde eu openhartigheid, dat zijn de grond slagen, waarop het wezen der Engel sche „Vettern" .steunt, ik ben daar gmds absoluut on-officieel geweest, maar heb met vclo gezaghebbende per sonen gesproken, en kan verzekeren, dat oiij uit 'Engeland oen eerlijke, op recht" gezindheid tegemoet komt. Een aanvallend optreden is verre van de Engelsche regeoringskringen. Dit berust echter op wedorzijdsciiheid. Er mag niets worden nagelaten, om liet verjrouwen van beide mogendhe den to vursterkeu. De Duitschërs hadden melde Eugel- s. hen in Oost-Azid schouder aan schouder gestaan en de ervaring op- goii.'iiui, dat de weUerzijdsclie belan gen ook door wcdorzïjdsch vertrouwen weiden bevorderd. In het korps der marine-officieren koestert men te'on zen p/.lehte oprecht vriëndsciiappelij- ke, gevoelens daarvoor blijf ik borg." De prins besloot, met te verklaren, dat, naast do mlltair, ook de koopman een beschavingslaak heeft te vervul len, reden waarom hij op de kame raadschap tusschen die twee dronk. De woorden van den Prins aldus een der Berlijnsche bladen zullen in wijden kring weerklank vinden, of schoon do spreker zelf elk politiek en officieel karakter aan ziju Engelsche reis ontzegde. ■Tammer alleen, dat 't ontkende wan trouwen nu weer uit de gepubliceerde marine-bee rooting spreekt, DE HOOGERI1UIS-QUAESTIE is gisteren in't Iloogorhuls bespro ken. 't 4-dnngsch debat over de moties van Lord Roseborry is gisteren be gonnen. In oen rede, die twee uren duurde, drong R"seberry aan op goedkeuring der afschaffing van liet erfelijkheids- beginsel en op instelling van con krachtige gekozen Tweede Kamer. Alhoewel de Unionisten geen blijken gaven van directe oppositie tegen de voorstellen van Roseberry, ivei-den de ze tocli geenszins met geestdrift ont vangen. daar een aantal peers zich on genegen betoonden om over te gaan tot gelieele afschaffing van het begin sel der erfelijkheid. 't. Huis van Afgevaardigden nam gisteren do rest der in tweede lezing aan, naar do beken de besluiten der commissie, met enko io onbeleekeuende wijzigingen. Vol gons het voorstel wordt dus de ge trapte verkiezing behouden en is de keuze der kiesmannen geheim, doch die der afgevaardigden door de kies mannon openbaar. Wat zal de regeering nu doen EEN GRONDWET VOOR ELZAS- LOT1IA1UNGEN is in den maak, uldus kondigde de Rjjkekuusalicr gisteren in den Duit- schen Rijksdag in bedekte termen aan. Bij 't debat over du bfegrooling, waarbij vooral de Elzassers en Lotha- ringers aandrongen op regeling van de conslilutioueele positie van bet RijkslanJ door verleening van autono mie, verklaarde de Rijkskanselier, dat do breedvoerige debatten over de El- zas-Lothuriugsclie constitutioneel© quaestie het bewijs hebben geleverd, dat de Rijksdag ernstig streeft naar bevordering van de samensmelting van de Rijkstanden niet liet Rijk. Spre ker heeft reeds op 13 Dec. 1909 ver klaard, dat do uitbreiding van de staatkundige zelfstandigheid van do Rijkstanden voor do regeering de aan gewezen weg iszij stolt dlo uitbrei ding evenwel afhankelijk van de waarborgen, die de ELzas-Lotharin- gers zelf geven. Do Rijkskanselier verklaarde geen waarde to hechten aan de zoogenaamde hoera-vader- landsliefde, maar verlangde waarbor gen voor loyaliteit eu trouw jegens den staat. Tot do verlangde waarborgen be hoort niet vaderlandsliefde bij allo in dividuen, dié eerst door het vorleenen van zelfstandigheid bevorderd moet worden. Hij heeft daarom een wetsontwerp doen samenstellen, dat do verbetering van don grond wettigen toestand van de Rijksla'ndcn beoogt. (Levendige toe juichingen). Ook deelde do Rijkskanselier mee, dat nadere bijzonderheden eerst na verkregen toestemming van de ver bonden regeoriugea kunnen worden medegedeeld. In de Fraasche Kamer is gisteren weer over DE I.IQUIDATEURS gesproken. Minister Barthou trachtte aan te toonon, dat do regeering nooit pogin gen in liet werk heeft gesteld om staatkundige vrienden tot liquiualcurs te doen benoemen. Duez was aange steld op verzoek van zijn voorganger en twee anderen op aanwijzing van de kanselarij. Do noodige maatregelen zullen wor den genomen en de regèérlng zal de aandacht der rechtbanken vestigen op enkele uitspraken, die liet gevolg wa ren van een overeenkomst tusschen do liquidate me en de congregaties. Wat Duez betreft verklaarde de mi nister, dat hij tot diens inhechtenis neming luid geadviseerd. Het corps administrateurs zul gere organiseerd worden, de liquidateurs zullen hoofdelijk aansprakelijk zijn, wanneer oen hunner in staat van fail lissement wordt verklaard. Er zal zeer streng toezicht worden geoefend. De regeering heeft noch om persoon lijke, noch om partij redenen belang bij onderdrukking; van do waarheid. Het werk van de republiek zal niet worden gecompromitteerd door eenige afzetters, zoo besloot de minister. Iioden zal 't debat over deze zaak weer vervolgd worden. DE KRETENSER-QUAESTIE. is weer actueel I Op 20 Maart zullen de verkiezingen voor de Kretenser Nationale vergade ring plaats hebben, en zal het blijken, welke richting de Kretensers uit wil len of zij de verzoenende richting willen inslaan, die Venizelos voor stelt, en zich schikken in de besluiten der beschermende mogendheden of dat zij den radicalen stroom zullen volgen, die tot eiken prijs de onmid dellijke vereeniging met Griekenland wil en voor oen verzet tegen de wen- schen der beschermende mogendheden niet terugschrikt. Stadsnieuws Een onwillige tram. De Electrische tram uit Amsterdam die Zaterdagavond te half 12 uit Am sterdam vertrekt, staakte op den Ad miraal de Ruyterweg, even voor Slo- terdijk, den dienst. Het trampersoneel en de nieuwsgie rige passagiers bekeken de onwillige tram van onder tot boven, zonder dat deze er zich aan stoorde. Het perso neel maande de ongeduldigeu tot kalmte. Een der passagiers, die den vvagen- voerder vroeg, hoe het nu moest, kreeg ten antwoord.: Bewaar je kalmte maar, dat doo ik ook, welk lakoniek antwoord een ander tot de scherts verleidde Dat heeft hij zeker van de tram geleerd, want die heeft haar kalmte het eerst getoond, door te blijven staan. Eindelijk, te kwart over twaalf, kwam de laatste tram van Amster dam de onwillige tram achterop rij den en duwde haar op. Vier tramwagens achter elkaar gle den nu met een mooi gangetje langs de Amsterdamsche Vaart. Do reizi gers waren nog niet overtuigd, dat alles wel goed af zou loopen. Zou do brug bij Halfweg wel sterk genoeg zijn, om vier trams te dragen Een ander meende van weL Maar de Liede-brug ook vroeg de angstige passagier weder. Het b'eef gelukkig bij vrees on alles kwam behouden de gevreesde brug gen over. Even voorbij de Lïede kwam een hulptram uit Haarlem tegemoet eu stopte, hetgeen door de trammenreeks werd gevolgd. Het trampersoneel hield krijgsraad. Nadat de opperste in den krijgsraad alles duidelijk met de noodige hand gebaren bad uiteengezet, betrok een iegelijk weer zijn post. Voort ging het m optocht, het hulptrainmetjo moest weer terug, want het kon bier geen1 hulp bieden. Aan den Heerensingel eerst kou de onwillige tram door een hulptram op sleeptouw worden genomen. Vóór de brug over het Spa-urne werd bet ook haar te machtig cn de gelieele stoet bleef staan. Nadat door rappe handen zaud op de rails was geworpen, om de liefUg doorslaande wielen tot reden te bren gen, ging het weer verder. Om dik kwartier over éénen kwaui men in Haarlem, de reis had dus 7 kwartier geduurd. N'u ging alles goed tot aan do Em- mabrug bij de Leidseho Vaart, waar de motorwagen, die naar de Rciniso ging en nog passagiers in had. er ook genoeg van kreeg, en zijn verdere mo dewerking staakte. Ooi-zaaklood- versmelting. Dit ongeval waren we echter gauw te boven, waarna de trams zonder verdere kuren naar de Remise reden. Het thans aanwezige personeel op do vijf rijtuigen, anders 8 man, uu een kleine 20, luchtten hun ongenoe gen over iict oponthoud wei eens op krachtige wijze, maar wie de reis meemaakte, zal dit begrijpelijk heb ben gevonden. Dr. GRESHOFF. Onder het wel gekozen motto „uuu- quain otiosus" nooit zonder bezig heid leest men in het Chemisch Weekblad van het leven en het werken van wijlen dr. Greshoff. Do schrijver dir. Quiutus Eoez en do heer F. K. van lterson, beidon ver bonden aan het Koloniaal Museum, laten op dit overzicht een zoo volle dig mogelijke bibliographie volgen van Greshoffs werken. Deze lijst om vat zekar wel 170 studiën en versla gen tusschen 1882 en 1910 versche nen, een lijst, die beter dan eenig le vensbericht doe tuitkomen met hoe veel waarheid er van Greshoff tuigd is: „zijn uitspanning was Slechts verandering van arbeid." EEN IIAARLEMSCH MUSICUS. De hoer M. Ruiter, eerste violist bij 't Huarlemsch Muziekkorps, vertrekt Donderdag naar Winterthur in Zwit serland, waar hij benoemd is tot 2e concertmeester bij het Stedelijk Or kest aldaar, directeur de heer Ra- decke. Gevonden voorwerpen. Een gouden ring, Frans Halsplein No. 7. Een notitieboekje, ten name van Roest, Prinsenhof 4. Een Hollandsche herdershond, Am sterdamsche vaart i>2. Een rozenkrans, Nieuw Heiligland No. 5. Een huissleutel, aan het Politiebu reau. Een bril in étui, Bakkerstraat No. 59 rood. Een porlemonnaie .inhoudende geld en twee re^u's van postwissels, Kou- denhorn 8. Verloren. Aan het politiebureau alhier Is aangifte gedaan van het verliezen van een gouden broche en van een darnes-romontoirhorloge. Brandje. De brandweer werd Zondagavond gealarmeerd voor een brand op den Heerensingel nabij de Amsterdam sche poort De paardenslangenwagen en „de Tien" rukten uit, ma air behoefden geen water te geven. Het brandje was van weinig befeekenis en kon daarom zonder braudweerhulp ge- bluscht worden. PRINS HENDRIK EN DE BLOE MENTENTOONSTELLING. Naar het Ilaagsch Correspondentie- buroau mol lit heeft de Prins na zijn jongste ongesteldheid weer voor het eerst op straat gewandeld. De Prins zal op 23 dezer, bij gele-' genheid van zijn bezoek aan de groo ts bloemen tentoonstelling te Haar lem, aldaar don lunch gebruiken ten huize van den Commissaris der Ko- rvugin jn Noord-IToIland, Mr. G. van Tienhoven. De Pnins, die vergezeld wordt door zijn adjudant, kapitein jhr. Van S.uchlelcn van de Haaire, koint 's avonds voor het diner in de residentie terug. B r o 6 d p r ij z e n k w o s t i e. Door de Coöp. Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging „Vooruitgang" is aan de leden medegedeeld, dat,, hoe wel de meelprijzen hot geenszins wet tigen, do broodprijs met ingang van 14 Maart nogmaals niet 1 cent per Kg. wordt verlaagd, zoodat nu de brood prijs met 2 cent is verlaagd. Steun voor de stakende bouwvakarbeiders. Dc muziekvereeniging ..Voorwaarts" heeft op den gezelligen avond van de ze vereeniging en de Ned. Vereen, tot Afschaffing van Alc. Dranken, welke Zaterdagavond plaats had in St. Ba- vo, besloten voor de stakende bouw vakarbeiders te Amsterdam f2.50 uit to trekken. GECOMBINEERDE UITVOERING. De arbeiders-tconeeivereen. „Voor uitgang", do gem. zangvereou. „De Stem des Volks" en de harmenie-mu- ziekvereen. „Vooruitgang" hebben hi combinatie een uitvoering gegeven in het Brongebouw. De bijeenkomst word geopend door Jou heer Peper, met een woord van wejkom aan de aanwezi gen. en ten opwekking ma zich bij een der vcreenigingen aan te sluiten. Hij deelde levens mede, dat in do pau ze zou worden gecollecteerd voor de Amsterdamsche bouwvakarbeiders, w elke werkloos zijn geworden, tenge volge van do werkstaking aldaar. Het programma werd aangevangen door do niuzickvereenigiug met de „Marseillaise", gevolgd door „Bou quet do Mélodie", onder leiding van den directeur, den heer Harriot, waar van het tweedo nummer ons beter be viel, wat uitvoering betreft, dan het oerste. Ook de verdere nummers wa ren goed van uilvoering. Door de zangvereeniging werden een 5-tal nummertjes ten gehoore ge bracht, onder leiding van haar direc teur, den heer Kwuntcs. Het „Propa- gamia-liedje" oogstte veel bijval in. De tooneelverec». voerde vóór do pauze uit het drama in één bedrijf van Int. Onsman „Naar 't Huis", dat over hel algemeen goed word gespeeld en in den smaak viel. Na de pauze werd nog opgevoerd een kluchtspel. Te ongeveer half éen ving liet bal aan, dat de aanwezigen nog langen tijd gezellig bijeenhield. De collecte, in de pauze gehouden, bracht ƒ4.07 1/2 op. Rubriek voor Vragen Geaboiineeru.-ii li ebben het voorrecht vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Reductie vu Hiuirlo.-u'a Dagblad, O route Houtstraat 68. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven -en zoo spoedig mogelijk Aan vragen, die niot volledig nam. en woonplaats ran don inzender vermelden v - - cht gwebonken. VRAAG: Wij zijn getrouwd ia ge meenschap van goederen eu hebben één zoon. in geval dc zoon komt to overlijden, erven dan de echtgenoo- ten van elkander of is het in zooda nig geval uoodlg, dut zij een testa ment maken ten behoeve van elkan der? ANTWOORD: Ja, dit is beslist nood zakelijk, want zonder testament zou den zij absoluut niets uit elkanders nalatenschap bekomen, term ijl het juist de bedoeling zal ziju om elkan der alles na te laten. Binnenland HOFBERICHTEN. Tegen het laatst van April a.s. ont vangt het hof weor eon liosook van I twee leden dor keizerlijke familie I van Japan. H.H. lieiz. H.H. Prins en Prinses I Foesjini Hiroyumi toch zijn voorne mens van 25 tot 30 April op hun reis door Europa hier to lande te vertos-1 ven, wolk verblijf het Keizerlijk Echt-1 paar grootendeels in de residentie hoopt door te brengen. COMMISSIE GRONDWETS HERZIENING. We lezen in De Tijd: Zijn wij wel ingelicht, dan zullen de Kathoüekeu :u de gvoote grond wetscommissie vertegenwoordigd worden door do hoeren mr. F. J. M. A. Roekers, lid der Eerste Kamer en de heeren mr. J. A. Loeff en d'f. W. II. Nolens loden der Tweede Kamer. De Commissie krijgt, zooals roods ge meld is, als voorzitter: de Minister president evenals do Commissie van 11 Mei 1883, toen do vader van den togenwoordigen premier ais Minister president voorzitter was. In dio Com missie, welke 15 leden telde, hadden toen o.a. zitting do heeren Lobman en Roëll, die dnarin thans vermoe delijk beiden zullen warden opgeno men. Het lidmaatschap moet hun al thans zijn aangeboden eu door deu heer Roëll zeker aanvaard. De Katho lieken waren in do Commissie van 11 Mei vertegenwoordigd door de heeren mr. Verheyen, lid der Eerste Kamer on jhr. v. Nispen, lid der Tweede Ka mer. Een uitvoerige memorie van toe lichting vergezelt liet omwerp-wet op do -winkelsluiting, aan dc Koningin door de Staatscommissie voor don handeldr ij veilden eu induslrioelen middenstand aangeboden. (Zie ons blad van Zaterdag). Daaraan ontkenen we Het is du stellige overtuiging der commissie, dat eene verplichte rege ling van een vervroegd sluitingsuur van winkels wenscheiijk en noodig is eu wel in het belang van de patroons en van het personeel. Ware eene minnelijke oplossing buiten dwang van de wet mogelijk, dan zou de commissie aan haar Je voorkeur geven boven eene wettelijke regeling. .Men heeft echter slechts de prak tijk te raadplegen, mn tot de overtui ging te komen, dat een dergelijk een drachtig samengaan te doz- r zake een utopie is. Tevens zij geconstateerd, dat uiet alleen bij dit, doch ook bij verschil lende andere vraagstukken, den mid denstand betreffende, gebleken k", dut de winkelier in zijne vakyenooten vaak zijne grootste vijanden vindt. Veie goedbedoelde plannen, ut», door het eigen initiatief onoeri.og t rï het bereiken van hei beoogde d- e. U komen, zijn dan ook reeds ocvwor pen, doch ten eenenmale misluiii ie Rotterdam in do coof^ctiaiwdrl). ven, le Amsterdam in hei mode- en hoedenbednjf, ie Amersfoort voor do gelieele slad, te Bussum, Leeuwar den, Groningen, enz.). is derhalve gebleken, dat particu lier Initial iet hier niet baten kan, en is dus wettelijke regeling noodig, dau dient In de eerste plaats de vraag lor sprake te komen of de Staat Injur- daad het recht heeft, om den burgera eene dergelijke regeling door dwang op te legger, in het algemeen beLng Onmiddellijk volgt dan daarop de vraag ef werkelijk een algemeen he laas bij deze zaak betrokken is V Om deze vragen t8 kunnen beant woorden, dient men eerst na te gaan, wat in de praktijk gebleken is. Dan ziet men, dut de winkels, vooral in de grnote steden, nu er geene welteïJko regeling is en dus de concurrentie strijd feitelijk de beslissing aan een of enkelen overlaat, zeer iaat sluiten. Het personeel wordt bij de tegen woordige toestanden veel te lang aan het werk gehouden. Bij liet nagaan der arbeidstijden vun personeel en patroons is geble ken, dat gewone werktijden van d"s morgens 8 uur tot des avonds 10 uur lang geen uitzondering zijn, »?rwijl verschillende winkels des Zaterdags tot 12 uur r-n zelf* later geopend blij ven. Wanneer nieu daarbij bedenkt, dat niet eens altijd anderhalf uur voor etenstijd wordt gegund, komt men tot normale werk' 'den van 121/2 en 111/2 uur en langer Bij dit te lang gebonden zijn vun het personeel staat een sociaal belang op het spel. En dit geldt ni aüeen voor het personeel, doch speciaal ook voor do kleine winkeliers, die, thans zonder personeel werkend, den gehceleD dag tot laai in den avond gebonden ziju, zonder ook maar even vrij te zijn. Daaronder moet de gezondheid cn le vens de arbeidslust lijden. In den laatste» tijd is daarenboven de mid denstander tot liet bewustzijn geko men, dat hij er zich op moet toeleg gen, om zijn vak beter te beheer- sclten. De Staat, wiens roeping het is, om het belang zijner burgers, hun gees telijk en materieel welzijn te bevorde ren, moet ingrijpen, wanneer blijkt, dat een groot dee! van de burgers ge bukt gaat onder een last, waarvan zij zich zonder inmenging van den Staat niet kunnen bevrijden. Hiertegenover is aangovoerd, dat dit ingrijpen van Staatswege inbreuk zou maken op de persoonlijke vrij heid, met name op de vrijheid van het bedrijf, doch daarbij wordt echter voorbij gezien, dat de dwang, dlo hieraan verbonden is, juist den weg tot vrijheid opent. De thans bestaande zoogenaamde vrijheid, waarop uien zicii in dezen beroept, is tocli wél be schouwd dwang. Doen do winkelier is de dupe, wunt zich inbeeldend, dat hij vrij is, daar geene wet hem eeu bepaald sluitings uur voorschrijft, is hij inderdaad on vrij. Door liet ingrijpen van deu Staat, dat op bovenstaande gronden niet alleen gev.enscht, maar zelfs plicht is, zal juist de vrijheid aan den winkelier worden hergeven, „do vrij heid waarbij hij, vrij van onnatuui- ïijkan dwang, leeft in een sfeer van normale verhoudingen, overeenkom stig zijne bestemming." De commissie meent hiermede het recht en deu plicht van staatsinmen ging voldoende te hebben aangetoond. MOORDAANSLAG OP EEN KIND. In het Sterrebosch te Schiedam ia Zondagmiddag een moordaanslag ge pleegd op een 8-jorig meisje. Aaltje de Bruin, wonende op net ter rein van de zalrnvisseherij. Het kind kwam uit de Zondagschool on moest zich uaajf huis ie gaan door het Stenebosch begeven. Vermoedelijk waren zedeioozo bedoelingen in het spel. De komst van oen wand l.iar belette deu imsdadiger zijn voorne men te volvoeren. Het kind nad drie messteken aun den huls. Pogingen om den moordenaar te pakken te krijgen, mislukten, iiui.it do wandelaar alleen was en do t» staud van het kind veel zorg eisclito. Het wer ddeor- hem !ta3r de oudcr- lijko woning gedragen en van daar per stoomboot naar dc stad ervoerd en iu het Stadsziekenhuis opgeno- FEUILLETON Naar het Duitse h. Door PAUL HENKKS. 13) Karl Beck, zei de rechter op plechtig erustigen toon, als go den moed daartoe iiebt, kijk dan naar do ze vrouw I Dc nicchaniciën deed, wat van hem gevraagd werd. Herkent ge deze vrouw vroeg Alberli weer. Ja, antwoordde de mechani cian. -- Hot is liet üjk van fro ie v. Gcratonberg. Wil li bekennen, dat ge in nau were betrekking lol de duo ie ge staan licbt Neen Deze Ju me beantwoordde nauwelijks mijn groeten. Zij was zeer trotsch er ik stond in goenerlcl be trekking tot harir I De rechter wilde nog meer vragen d K'n, maar toen viel Beek hem haas tig In da rede. - ffwid op mij verder niet noode- looze vragen ie kwellen. Mijn han den zijn rein, en mijn geweten is zui ver I Ik weet, dat u mij tocli niot ge looft, daarom zal ik u ook niet meer antwoorden I Inderdaad hulde Beek zich van dit oogenblik af in een onverstoorbaar zwijgen. Ziju hoofd hing op do borst, en hij scheen de vragen niet eens te liooren, die do rechter van instructie noodig vond uog tot hem te richten. Tegen een dergelijkcn tegonstand gaf do laatste liet spoedig op, nog langer te strijden. Op zijn wenk verliet het sombere gezelschap spoedig de woonkamer der vermoorde Dora weor hadden de po litieagenten Beek bij den arm gegre pen. De rechter van instructie liep voor aan, bloef echter midden in do gang staan. Op zijn bevel had de dienaar weer oen lamp moeten halen. I.eg uw linkerhand op dit af druksel, beval de rechter den ge- vangeuo. Deze gehoorzaamde stilzwijgend. De mede aanwezige commissaris van politie legde onderzookond do hand van Bock op liet bewuste bloedige spoor. Toon was duidelijk een levendige teleurstelling op zijn gelaat te lozen. De hand ran den gevangene is veel breeder, de vingers daarentegen veel korter, zei hij toen op ge- dempten toon tot den vechter van in structie. Een bijzonder fijn besneden hand moet het zijn, die hier eeu spoor heeft achtergelaten. Alberti knikte peiuzend. Toen wend de hij zich tot de politiedienare Breng den gevangene in de slaapkamer van den baron. Beek voelde zich zenuwachtig aan gedaan toen hij ten tweeden mulo het slachtoffer van een moordaanslag moest aanschouwen; tocli bleef hij uiterlijk kalm en onbewogen. Beschuldigde, vroeg de rech ter, horkent ge uw tweede ölaclit- offer Bock gaf geen antwoord. Zwijgt u - ging Alberti voort. Volhardt go in uw besluit, verder het stilzwijgen te bewaren Beek knikte bevestigend. Heel goed I ging do beambte met verheffing van stem voort. Ik kan u niet tot spreken dwingen, maar men kan heel gemakkelijk de reden van uw stilzwijgen raden. Enkele minuten later zat Beek weer tusschen de politieagenten in een snel wegrollend rijtuig. N'u sloeg hot de straat in, waarin Beek tot zijn gevan genneming gewoond had, daar stieten plotseling zijn lippen een half verstik ten kreet uit. Eeu hevig sidderen deed zijn geheele lichaam beven. Met uit- godoofden blik keek hij uil hot ven ster. Een lijkwagen siond voor de deur van zijn huis. Juist droea men een zwarte lijkkist naar buiten, met eeu overvloed van bloemen bedekt. Dade lijk daarop kwam zijn dochter met beschreide oogen en geheel in het zwart gekleed, naar buiten in gezel schap van eon jongen man van iiooge gestuite. Laat mij gaan laat mij gaan 1 schreeuwde Bock wild. Laat mij los het is mijn vrouw mijn lieve, lieve Katchen snikte hij met ge broken stem. Maar de politieagenten hielden hom stevig vast. VI. In du villa van den vermoorden baron v. Engler vervulden de artsen intusschen hun ambtelijke plichten. De diagnose van den eersten des kundige bleek juist te zijn. Zijn col lega's waren liet met hem eens, dat alleen ecu bijzonder geoefende eu krachtige hond den doodelijken dolk steek in het hart van den baron had kunnen toebrengen. Ook was de oor zaak van den dood van Dora v. Ger- steuhei'g boven allen twijfel verheven. Die dood was werkelijk het gevolg van hot zoogenaamd© Öcuna-vergift. Een voorloopig op de plaats des onhöils ingesteld microscopisch on derzoek naar den inhoud van de maag hief allen twijfel op. Er werd een protocol van opge maakt. en daarna zorgde de rechter van instructie, dut de lijken vervoerd werden. De artsen namen afscheid en vei lieten het iiuis des onheils. Alberti zelf had nog het eeu eu un der in de villa te doen. Hij had de even moeilijke als tijdroovende plicht te vervullen, om met behulp van den commissaris vun politie een uitvoeri- gen inventaris op te maken van het geen in de brandkast aanwezig was, om die lijst voorloopig aan liet ge recht te overhandigen. Eindelijk waren zij daarmee klaar. In gezelschap van don commissaris verliet Alberti de villa, om naar het paleis van justitie terug le rijden. Hij noodigdo deu commissaris uit, met Item mee te rijden, en bood hem, die al zooveel jaren met hein luid sa mengewerkt, een sigaar aan. Tijdeus den rit wisselden de heide mannen met elkaar vun gedachten over het geval, dat aan de orde was, en de rechter vun instructie was niet weinig verbaasd, van den commissa ris de bekentenis to hooren, dat deze van de schuld Van den gevangene al- ierminst overtuigd was. Och kom, viel Alberti hem on geduldig iu de rede, hij moet vroe ger ook al alles behalve hink geweest zijn. Hij was heelemaal geen man van zaken, was altijd \ervuld van allerlei illusies eu verwaarloosde zijn fabriek. Ik herinner mij nog heel goed het praatje, dat er ging. toen hij bankroet sloeg. Voor mij is zijne schuld have» allen twijfel verheven. De commissaris schudde peinzend het hoofd. - Dc hand past niet op den bloed afdruk, zei hij bedenkelijk. Eu ongetwijfeld heeft toch de moorde naar oven nadat hij ziju slacht offer had verlaten die bloedvlek daar achtergelaten. Waar kan boven dien die man, die blijkbaar in zeer behoeftige omstandigheden leeft, liet zoo zeldzame ticunn-vergift vandaan hebben, dat alleen maar zoo nu on dau door een toeval in Duitschlaud te krijgen is? Tegenover de zoo overtuigende bewijzen van zijn schuld zijn doze tiijkwr.stighcdcn nauwelijks ouzo aa. di.rht waard, zei Alberti op booten toon. - Het hoe en waar van dezen moord zullen wij met het oog op het verstokte ontkennen van schuld van deu gevangene wel nooit kunnen ophelderen, het is alleen voor ons van groot belang en ecu reden van vreugde, dat wij in R.v'< den werkelijken moordenaar te pak ken hebben. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5