dei' landbouw-ongevallenverzekerlng was onvermijdelijk, moest komen. De herziening der Ongevallenwet zou weldra in ontwerp gereed zijn, doch de afdoening der ziekteverzekering moest voorafgaan, omdat daarmede samenhing oen ander stelsel van eerste uitkeering en van decentralisa tie van alle verzekeringswetten. Hij hoopte, dat de invaliditeits- en ouder- domsverzekering nog dit jaar zijn departement zou verlaten. Daar niemand het woord verlang de, werd de beraadslaging door den Voorzitter gesloten. Maar toen bleek, dat men nog had willen repliceeren. En daarover zal nu heden te 11 uur nog wel een woordje worden gezegd. HET ONTSLAG VAN DR. DE GELDER TE AMSTERDAM. Naar 't Ilbld. verneemt heeft het bestuur der „Sociaal-Technische Ver een Iging van Democratische Inge nieurs". van welke organisatie de heer De Gelder lid, en bestuurslid is, telegraphisch aan den waarnemend Burgemeester, een onderhoud ver zocht. naar aanleiding van het ont slag aan den heer De Gelder verleend. Rij liet bureau der Vereeniging, dat in Den Haag is gevestigd, is daarop onmiddellijk telegraphisch een weige rend antwoord ontvangen. De Vereeniging zal zich thans met een breedvoerig udre3 wenden tot den Gemeenteraad. VERGIFTIGING De officier van justitie, mr. II. H. A. Sluis, te 's-Hertogenbosch. begaf zich, vergezeld van den deskundige dr. Hesselink uit Arnhem, naar Eind hoven, orn een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van een plotselinge a'gemeene ongesteldheid van de man schappen der brigade marechaussée te Eindhoven, bij wie zich dezer da gen na het eten van soep verschijnse len voordeden die aan vergiftiging doen denken. UIT DEN OUDEN TI.TD. De heer O. Wijma te Delftstrahui- zen (Fr.) heeft eervol ontslag ge vraagd als hoofd der school aldaar en ook ais gemeentelijk klokluider. NEUTRALITEIT DER SCHOOL. Do heer J. li. Meerkerk, te Sappe nneer, heeft de vroeger aangekoudig- de vergadering thans uitgeschreven tegen Vrijdag 25 dezer te Utrecht, en noooigt alie geestverwanten, die hel met hem in zake het openbaar onder wijs 111 verband met de rede van den heer ü.vsendorp eens zijn, ter vergade ring. De heer Meerkerk merkt daar bij op, dat, schoon het jongste mani fest van deu li. van N. O. in slag-om- deii-arnislijl aauuiei kelijk van bij- draaüug schijnt te getuigen, er nog veel Ie bespreken overblijft, o. a. wat gedaan kan worden desgowenscht in roroeniging met andere corporaties, om de 'kloof te dempen, die de Bond ran N. O. cegraven heeft tnsschen het grool/o publiek en zich zelf. V1SSCHERIJ-EXAMENS. De centrale commissie voor de vis- echerij-examens zal, aanvangende 5 April zitting houden te 's-Gravenha- ge Zij. die aan deze examens wen- schen deel te nemen, moeten zich vóór j>G Maart schriftelijk wenden tot den heer J- van Scheers te 's-Gravenhage, voorzitter der commissie. ARBEIDSBEURZEN. Do agenda voor de algemeene ver gader tig der Vereeniging van Neder- landscho Arbeidsbeurzen, te houden op 30 Maart te Utrecht., bevat o.a. do volgende onderwerpen: Rogeling bijdrage voor kleinere ar beidsbeurzen; Samenwerking inet de „Deutsche Felda-rbeiter-Zontrals lelie"; Bespreking dor vraag of het wen- echelijk Is voor de verschillende vak ken oen loongrens te bepalen bene nden welke de Arbeidsbeurs g werklieden plaatst. Over het laatst gemelde onderwerp Ls uitgebracht een praeadvies. lo. door don heer J. W. Albarda: Waar sprake is van de bemoeiing Van arbeidsbeurzen met loonvoorwaar den wil het hem voorkomen, dat de Xwilhouding der arbeidsbeurzen op dit gebied ten onrechte voor onpartijdig heid wordt aangezien; en dat deze 'onlhouding verre van onzijdigheid te zijn ten aanzien der verhoudingen op de arbeidsmarkt een wezenlijke be gunstiging dor ondernemers en een .teven wezenlijke benadeeling der ar- boidorsklasse is. 2o. door mr. J. Wolterbeek Muller, die ontkennend beantwoordt do vraag jof het wenschelijk is voor de verschil lende vakken een loongrens te bepa len, beneden welke de Arbeidsbeurs geen werklieden plaatst. Hot doel, om het arbeidsloon te doen vaststellen op minstens het mi nimum van het bedrag, waarvoor de Ibcurs hare medewerking nog ver leent, kan door dit middel, naar zij- no meening, niet bereikt worden. BRIEVEN „MET PORTRET". In het verslag van de laatstgehou den gemeenteraadsvergadering te Waspik (N.-B.) lozen we „Benoeming van een onderwijzeres aan do openbare school. Voorzitter Voor deze betrekking ihebben zich zeven sollicitanten aange roeid. Op do voordracht zijn geplaatst de dames S meets, Bouiutui en Bik kers. Nadut door de voorzitter allo moge lijke s'.ukkoi. o voorgelezen en een jyan de heeren had voorgesteld, er voortaan ten portret bij te lateu voe gen, wordt mej. Smoels met algeraee- £e stemmen benoemd." („De Bode.") Gemengd Nieuws EEN ENQUèTE. Hot onderzoek in zake de onregel matigheden door den Bulgaarschen minister-president Slamboelow gedu rende zijn drie ministeries gepleegd, waartoe de Bulgaarsche Sobranja do teer dagen besloot, zal licht brengen in een der duisterste perloden van de Bulgaarsche parlementaire geschie denis. In Bulgarije doen over Stamboe- low's ministeries do meest fantasti sche geruchten de rondo. Eenigen zij ner ministers zouden den staal voor millioenen opgelicht hebben. De be schuldigingen richtten zich niet in de eerste plaats tegen Slamboelow zelf, maar tegen zijn ambtgenooten. Hoofd zakelijk tegen generaal Petrow en dr. Gudew Ook de sindsdien vermoorde minister Petkow schijnt niet van schuld vrij te pleiten te zijn. Do commissie, die het onderzoek leidt, zal voor den herfst rapport uit brengen. ROOVERS. Uit Cleveland wordt gemeld, dat drie kassiers van kolenmijnen in Ohio, die te zamen reisden, door roo- vers zijn aangehouden. Twee van hen zijn gedood, de derde werd in den strijd ernstig gewond. De gelden, die de mannen bij zich hadden,, werden geroofd. Een groots politiemacht is uitgetrokken om de misdadigers te zoeken. DE TEMPERATUUR DER ZON. Professor Nordmann van het Parij- sche observatorium, wien het onlangs gelukte de temperatuur van de zon op 5320 graden vast te stellen, heeft thans met behulp van een nieuw, door hem uitgevonden toestel, de lichtmassa der zon gemeten. Deze massa in kaarsen uitgedrukt geeft een niet uit te spreken getal van 27 nullen 1 Volgens de nauwkeurige berekenin gen van den hooggeleerde stroomt van eiken kwadraat-centimeter der zon een lichtgloed van 319.000 kaarsen uit. Aan een interviewer deed professor Nordmann nog eenige typische mede- ueelingen. „Omtrent de kracht van het zon licht", zeïde hij, „kunt ge u wellicht eenige voorstelling maken, als ik u zeg, dat van elk stuk der zou-opper- vlakto, dat ongeveer de grootte van een vingernagel heeft, genoeg licht uitstraalt om 's nachts de geheele Avenue de l'Opéra te verlichten. Daar het oppervlak der zon 509 millioen kwadraat K.M. meet, Is de van het zonnelichaam uitgaande lichtmassa ongeveer 51000 bilhoen maal zoo groot als de iieele verlichting van de Ave nue de l'Opéra." EEN GEFOPTE MINISTER. De „Matïn" ontving uit Londen het verhaal van een eigenaardige poets, die men minister Winston Churchill zou hebben gespeeld. De minister had kolen besteld en dus vond het dienstpersoneel het vol komen ln den haak dat 'n wagen met tv.ee ton steenkolen voor de deur stil hield. Deze kolen werden naar den kelder gebracht. Nauwelijks echter was de eerste voerman weg, of er meldde zich een tweede, ditmaal van de firma, bij wie werkelijk de kolen bpsteld waren Hu rnoest echter on verrichter zake terugkeeren, daar de kelder propvol waa. Maar daaTtnede was het niet uit. Den heelen dag door voLgde de eene wagen, volgeladen met kolen op de andere, zoodat de heer Churchill te 4 uur 's middags reeds ongeveer 50 ton kolen had moeten weigeren. Bij onderzoek is gebleken, dat de be stellingen grooteudeels gedaan wa ren op papier van het ministerie van binnerilundsche zaken en men ver wacht, dat de minister daarin aanlei ding zal vinden de zaak voor de recht, bank te brengen. AMBACHTSONDERWUS OP DE LAGERE SCHOOL IN ENGELAND. De „Westminster Gazette" vertelt van een belangrijke vereeniging, die er voor wil werken, eenvoudig am- bachtsonderwijs aan de lagere school te verbinden. De beweging gaat uit van R. Apple- garth, een man van 76 jaar, zegt do „Westminster Gazette". Applegarth heeft in zijn leven ai veel gedaan voor het lager onderwijs, voor vak- vereenigingen en coöperatie. Van 1861 tot 1871 is hij secretaris geweest van het Vereenigde Verbond van Timmer lieden en Schrijnwerkers, ln 1871 ging hij een eigen zaak drijven, ver leden jaar trok hij zich uit de zaken terug. Ik probeerde te rusten, zet hij tot iemand van de „Westminster Ga- zette", maar het ging niet. O, die rustNeen, nu htj uit de zakeu Ls, begint hij te werken. Hij wil wat hen; nog aan leven gelaten is, besteden aan de taak voor tipt Engelsche am bacht den voorrang te behouden, dien het heeft. ln het najaar heeft hij zich reeds, door vrienden aangespoord om hei voortouw te vatton, tot de vakraden gericht Ier stichting van een Natio naal Ambachtsonderwijs-Verbond. Hij had altijd bepleit, om lager- en am- bochtsonderwijs te laten samengaan. Bij duizenden verlaten de jongens de lagere school en voegen zich bij het leger van werkloozen en onbruikba- ren. Die misdadige verspilling van het kostbaarste bezit der natie moet ophouden. Op de lagere schooi moe ten de jongens door mannen van liet vak opgeleid worden in een ambacht of bedrijf, waartoe zij het best ge schikt zijn. Applegarth heeft van 89 vakraden, vertegenwoordigende 235 steden en 299 vakken, met meer dan drie inil- lioen arbeiders, een instemmend ant woord gekregen. De Loudeusche Ka mer van Koophandel heeft hem haar steun toegezegd, en zoo ook vele man nen en vrouwen, die met het onder wijs te maken hebben. Nu zal de ver eeniging op poolen worden gezetzij zal natuurlijk geen politieke kleur hebben en zal trachten haar doel to bereiken, bij welke soort lagere school ook. Binnenkort zal er te Londen een vergadering worden gehouden. EEN VOORBEELD. Een onderwijzer te Keulen heeft te gen een apotheker te Bonn, die hem een prospectus voor een middel tot voorkoming van groote gezinnen had in huis gestuurd, een klacht inge diend wegens beleediging. Het Land gericht Bonn heeft den apotheker tot boete veroordeeld. De „Münch. med. Wochenschr." zegt, dat men den on derwijzer dankbaar moet zijn, omdat hij een weg heeft aangewezen, om op te treden tegen de overstrooming der bevolking met reclame voor dergelijke middelen. {N. T. v. G.l Rechtszaken EEDSWEIGERING. Gister deed het Gerechtshof te Am sterdam uitspraak in de zaak van den koetsier J. Hoogland, die als ge tuige ln een strafzaak voor de Recht bank te Haarlem den eed weigerde af te leggen, omdat hij, hoewel katho- liep gedoopt, niet meer in God ge looft. Het Gerechtshof overwoog, dat in het vonnis geen overweging noch be slissing voorkomt omtrent het al dan niet bewezene van de schuld van be klaagde aan het als bewezen aange nomen fait, hetgeen nietigheid ten ge volge heeft. Daarom werd het vonnis vernie tigd en, opnieuw rechtdoende, over woog het Hof, dat als de bewoordin gen van een artikel duidelijk zijn, uitlegging daarvan niet geoorloofd is; dat art. 161 alinea 2 van het Wet boek van Strafvordering een stellig recht ls; dat hoewel de wetgever zich niet duidelijk uitdrukt in welke ge vallen de eed en in welke gevallen de belofte moet worden afgelegd en niet de wijze van eedsaflegging regelt, het artikel toch duidelijk beveelt dal óf de eed óf de belofte moet worden afgelegd; dat evenwel uit de bewoor dingen van het artikel volgt, dat de getuige vrijgelaten is in de keuze van eed of belofte af te leggen en de ge tuige dus met. de belofte volstaan kan niettegenstaande hij tot een kerkge nootschap behoort, dat den eed ge biedt; dat deze opvatting is overeen komstig de bepalingen van nze te genwoordige Grondwet; dat vrijheid van keuze tnsschen eed en belofte ook volgt uit de verschillende eeds- voorschriften; dat wettig en overtui gend bewezen is dat bekl. geweigerd heeft den eed af te leggen; dat dit be wezene echter niet valt onder eenige qualificatie van een strafbaar fe't Op deze gronden werd bekl. ook door het Hof ontslagen van alle rechtsvervolging. Als verdediger trad ln deze zaak op mr. J. A.' Levy. Soort en Wedstriiden AMSTERDAMSCHE HOCKEYSPE LERS NAAR HAMBURG. Aan de wedstrijden, die met Pa- schen jaarlijks te Hamburg warden gehouden en waaraan verleden jaar een Amsterdarosch elftal mededeed, zal, naar de „N. S." verneemt ,ook ditmaal op Hollandsche deelneming kunnen worden gerekend. Het elf to! zal, evenals het vorig jaar, onder lei ding staan van den heer Korthals Al- tes en verscheidene goede spelers be vatten. Voor deze wedstrijden worden weder een drietal Engelsche clubs verwacht, terwij look van Fransche zijde medewerking is beloofd, zoodat, het .nternationale karakter wel aan wezig zal zijn en belangrijke matches kunnen worden verwacht. Letteren en Kunst DE WARE JACOB. Naar het „Roti. Nbl." verneemt, zal het sportblad „De ware Jacob" na on geveer negen jaar bestaan te hebben, met 1 April a. s. ophouden te ver schijnen. RACH. Togen einde October wordt een drle- daagsch H&ch-feest voorbereid te Hei delberg, door do Bach-verceniging en de Academische Zangvereoniging al daar, Dirigenten zullen Wolfram en Mottl zijn. Men wil de H-mol Mis den eersten dag geven den tweeden or kestwerken, een cantate, klavier- en vioolconcerten den derden 's morgens kamermuziek, des avonds orgelmu ziek en zang met orgel. Als medewer kende solisten worden reeds genoemd: Maria Philippl, Rich. Fischer, Felix Kraus, Carl Flesch, Max Reger. Kerk en School "ACADEMISCHE EXAMENS. "Amsterdam. Met gunstig gevolg ls afgelegd het doctoraal examen in de plant- en dierkunde cum laude dooir den heer A. B. Droogleev er Foirtuijn. Leiden. Geslaagd voor het docto raal examen Semitische letteren, de heeg C. van Arendonk. Land en Tuinbouw aangetast; het goedje ls niet bijlend,1 als da kalk, voor oogoi- en handen; de zakken hebben er ook veel minder door te lijden; het la niet zoo noodza kelijk ofschoon beter als bij kalkbemestiiïg, om, wanneer tevens stalmest wordt aangewend, de mergel onmiddellijk onder te bouwen. Deze voordeelen zijn lu de praktijk niet zonder beteekenis, maar zouden natuurlijk niet voldoende zijn de kalk mergel te doen handhaven, indien ook niet haar werking voldeed. Ook de resultaten met deze meststof zijn echter volstrekt niet minder dan van de gewone kalk, zelfs voldoet zij in vele gevallen beter. Op de lichte en niet-zure gronden en voorts op alle, welke niet rijk zijn aan humus (teel aarde), is zij de kalkbemestiiïg bij uitnemendheid gebleken De go- bi uschte kalk werkt vaak te sterk, doet de humus te snel verteren, oe fent niet zelden een te drijvende en dientengevolge bodem-uitputtende kracht uit, maakt sommige gronden te pareus en minder waterhoudend. Dit alles te zamen werkt nodeelig, de- primeerend op den oogst. Met mergel ondervindt men deze nadeelen niet. Wij ziagen er de laatste jaren bij de meest ulteenloopende gewassen, goede, vaak schitterende resultaten van. Niet het mr'rst bij klaver, die nu voortwilde op akkers, welke „klaver moe" werden geheeten; ook in den tuin bij allerlei peulvruchten, bleek de werking der kalkmergel een uit stekende te zijn. Voor boomgaarden en oofttuinen kunnen wij haar niet genoeg aanbevelen. Ooft boom en be hoeven veel kalk, In de eerste plaats kalk, maar wordt deze voedingsstof cresreven in den vorm van geblnschte kalk, dan werkt deze menigmaal schadelijk, soms zelfs vernietigend op rle wortels; daarom geve men geen bijtende kalk, maar mergel. Die bij tende werking der gewone knik doet waarschijnlijk meer kwaad, don nog bewezen is, misschien ook door scha delijken invloed op het bacterie-leven in den bodem. La- tst deelde iemand in eou vaktijdschrift mee, hoe bij hem een ontginning met lupinen mislukte bij kalk, maar aansloeg bij mergelge- bruik. Dit geeft te deuken en spoort aan tot voorzichtigheid, tot het ne men van meerdere proeven In die richting. Een paar voorbeelden geven we var nicrgftlresiiltaton op door ons aangelegde proefvelden. Bij haver oogstten we van 4 dubbele perceelen, met en zonder mergel, respectievelijk: 2430 en 2040 KG. zaad; 350 en 232 K.G.; 1284 en 750 K.G.; 1G50 en 1200 K.G. Overal gaf de mergel dus een belangrijke verhooging. Bij rogge waren van de 4 dubbele perceelen de opbrengsten als volgt: 1730 en 1462 K.G.; 1870 en 1050 K.G.; 343C en 1222 K.G.; 1830 en 1496 KG. Ook hier zooals men ziet, even tref fende verschillen. Beide akkers wa ren op hoogeu zandbodem Het vori ge jaar vergeleken we kalk en kalk- mergel bij mangels en koolrapen. Op 't lo veld (mangels) waren de oogsten ongeveer gelijk: ruim 79000 K.G. per II.A.; zeer mooi dus! Op 't 2e veld won de kalk het: zij gaf 62533 ILG. koolrapen tegen 52267 de mergel. Op het 3e was echter de mergel verre de baas: 63508 K.G. tegen 45170 K.G. met gewone kalk. Lezers, neemt eens een proef met kalkmergoH C. B. besluit de slaking te prociameeren bij de leden der A. P. V., van Arn- stels Bouwvereeniging, van de Met- selaaTspatroonsvereeniging „Eensge zindheid" eu van den Nederlandscben Aannemcrsbond, werk hebbende ln .Amsterdam en Omstreken." INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. Uit de Arbeiderswereld KALKMERGEL. Het gebruik van kalk gebrande of bijtende kalk is in den land- en tuinbouw vrij algemeen, zelfa mag men zeggen, dat velen er maar op los kalken en een kalk bemesting toe passen, welke verre van rationeel is. Minder bekend is nog een andere kalksoort, de kalkmergel of gemalen koolzure kalk, welke eerst in de laat ste jaren meer op den voorgrond is getreden en om haar goede eigen schappen en dikwijls voortreffelijke werking, bij de gebruikers geliefd is geworden. Meer bepaald hebben wij hier op het oog de koJkmergel, welke zich kenmerkt door groote fijnheid en hoog koolzure-kalkgehalte (85 90 pet.), zooals tegenwoordig in ons land wordt ingevoerd, en wel onder schelden dient te worden van andere minderwaardige kalksoorten. Die kalkmergel is, waar zij werd aange wend, spoedig ingeburgerd, men pre fereert haar verre boven de geblusch- te kalk, en wel om velerlei redenen. Zij behoeft niet gebluscht te worden, dus niet aan hoopjes te worden ge zet of met water vermengd of verban den; men kan ze dus direct uitstrooi en, zoodat het werk niet wordt opge houden; het uitstrooien kan zeer re gelmatig geschieden en ook met de machine, welkt er niet door wordt Bier en Spiritualiën oefenen een zeer schadelijke werking uit op de nieren en blaas, en veroor zaken waterzucht, graveel, steen, rheumatiek, rugpijn en verlies van de macht om de urine op te houden. Alcoholische prikkeling is verre weg in de meeste gevallen de oorzaak van nier- en biaaskwaien. De door al cohol geprikkelde en aangetaste nie ren verliezen hun kiracht om het bloed te filtreeven en om de niergiflen af te voeren, die waterzucht, rheumatiek, graveel, lendenjicht, en zoovele ande re noodlottige ziekten veroorzaken. Indien gij eenig ken toeken van een nier- of blaasaandoening hebt, en vooral wanneer gij aanleg hebt voor nierzwakte, dient gij het gebruik van alcohol na te laten en onmiddellijk te beginnen met een geregelde kutur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Gij dient mot dit geneesmiddel door te gaan, totdat de geringste sporen der verschrikkelijke ziekte verdwe nen zijn, want zoo lang gij nog de gering?te verschijnselen kunt opmer ken, zljt gij nooit veilig voor vernie tiging der nieren en kan de blaas haar macht over de urine verliezen. Hoe lunger gij uw kwaal veronacht zaamt, des te dieper schiet deze wor tel, en krijgt gij misschien last van blijvende hartzwakte. Het kan zijn, dat uw ziekte zich reeds meer ont wikkeld heeft dan gij vermoedt en uitstel van behandeling is zeer ge vaarlijk, zoodat gij niet spoedig ge noeg beginnen kunt met het gebtruik der echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die door mannen en vrouwen geroemd worden, welke genazen en genezen bleven. De handteekening van James Fos ter op de doos waarborgt de echtheid. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij den heer J. J. Göppingeir, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaanie 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor één, of 10.— zoor zes DE STRIJD IN DE BOUWVAKKEN TE AMSTERDAM. In „Handwerkers Vriendenkring" werd gister een openbare vergadering gehouden vootr de vverklooze bouw vakarbeiders. Een motie werd aangenomen, waar in werd uitgesproken, dat de werk- looze bouwvakarbeiders, gelioord de weinige hoop, die er bestaat om door tusschenkomst van den heer Del- prat of eenig comité van hunne werk loosheid te worden verlost, besluiten de stakende metselaars en opperlie den zoo krachtig mogelijk te steunen tot verkrijging van hun goed recht door hen zoo veel mogelijk te helpen bij posten en al wat zij zullen verlan gen. Eveneens werd aangenomen de vol gende motie: De vergadering enz. gelezen hebbende dat doorr de be moeiingen van den heer Delprat een groot aantal feestcommissie-leden zijn benoemd voor de a.s. Jullana- feesten. ls van oordeel, dat er op een schan delijke wijze met de belangen der werkloozen wordt gespeeld om ln een tijd, waarin de gemoederen zoo ge spannen zijn, wel een groot aantal ge goede ingezetenen bij elkander brengen, die tot doel hebben, veel gel dbijeen te zamelen ter versiering der stad, terwijl er in de arbeiders wijken de grootste ellende heerscht." In een gisteravond gehouden huis houdelijke vergadering van Amster damse he metselaars en opperlieden ls de volgende motie aangenomen: „De vergadering enz. gehoord het verslag over den stand van zaken betreffende staking en uit sluiting gehoord verder dat tot heden bij de leiding der staking heeft voorgeze ten, de staking niet onnoodlg uit te breiden, is van oordeel, dat de houding der patroonsorganisaties ons dwingt de staking alt te breiden. Neemt U dagelijks een likeurglaasje Dr. HOMMEL'* Haemato- gen onmiddellijk voor den hoofdmaaltijd I Uw eetlust wordt flinker, uw zenuw stelsel versterkt, de loom heid verdwijnt en heel spoedig zult gij U lichame lijk prettig gevoelen. Waar schuwing I Men veriange uitdrukkelijk den naam Dr. HOMMEL. DOET DE HOEST IN EEN gebruik VEHO'S BLIKSEMSNEL HOESTBENCESMIDOtL. Hoettan komt door t*n dor navolgtr.lt oerakM I Catarrhal* Verkoudhodcn. Ontsteking. Opgerotte Mangelen. Longontsteking. Influenza. Tering. Opgezette Huig. Pleuris en Croup. Ontstoken Keel. Maagkwaal. Bronchitis. Asthma. Een hoeat kan droog en scherp of los met veel opgeven iyn. Het kan zyu i eene catarrhale met droge prikkeling in de keel, vergezeld van een ver stopt gevoel in den neus en kortademigheid Veno's Bliksemsnel» Hoestgeneesmiddel is bereid met het doel de oorzaak van den hoest weg te nemen, niet den hoest te smoren, of tegen te houden, of gemakkelyker te maken, maar integendeel den nekclyken toestand te genezen, die er de oorzaak van is. Het is ontegenzeggelyk een wetenscbappelyk middel, aanbevolen en gebruikt door doctoren. De voornaamste Engelsche scheikundigen spreken er met dea meesten lof over. Het is oneindig beter en heilzamer dan de meeste hoest genees middelen, hoest-pastilles, en dergelyke, dis meerendeels geen andere waarde hebben, dan dat zy den hoest op het oogenbhk verzachten. Veno's Bliksemsnel Hobst- ceneesmiddel geneest niet alleen den hardnekkigsten hoest maar versterkt de longen en verruimt de ademhaling. Beproeft eens Veno's Bliksemsnel Hoest- GENEESMIDDEL, pryS 55 CtS., 75 Ct*. x,8o per flesch verkrygbaar by Te Haarlem: J. VAN GUI.1K, Zijl straat 98; Wed. W. PLAATZER v. HULL, Jonsstr. 28; J. J GóPPINGER Groote Houtstraat 147a; K. VAN EDEN. Spaarne 38; D. J. WEIJEN BERGH, Zijlstraat 34; Firma J. v. d. PAVORD SMITS, Kruisstraat 31. H. SANT, te IJmuiden; H. VAN DER STAD, K. HUSING, te Bever wijk, H. SUK, te IJmuiden; C. SUK, te Velseroord, W. VAN DER SCHAFT M. VAN GEELEN, te Velsen, P. BER KEVELD, J. VERHAGEN, te Scho- ten; D. H. VAN INGEN, Drogist te ZandvoorL Bij de voornaamste Drogisten ln Nederland; waar niet verkrijg baar direct per post van de Veno Drug Co., N. V. Voorburgwal Amsterdam, na ontvangst van post wissel met 10 cents verhooging. nooit bestaan hebbenden brief van den Duitschen Keizer maar al blijft voortborduren, ook onzerzijds eens korte verklaring. Dat gedurende de International» spanning in 1904 eu 1905. die veroor zaakt werd lo. door itou Russisch- Japanscbeu oorlog (Febiuari 1904 tot Augustus 1905), en 2o. door de be duchtheid voor een oorlog tusscüeu Duitschland en Frankrijk, die eerst op 8 Juli 1905 door de aanvaarding te Parijs van de Conferentie te Algeci- ras, week, zich een en auder kan heb ben voorgedaan, dot ook onze Ungea ring tot verdubbelde waakzaamheid en tot verhoogde omzichtigheid noop te, spreekt te zeer vanzelf, om er een woord aan te verspillen. Op zooiets nu blijkbaar doelend, heeft de heer Van Heet keren thans, allicht teneinde hiervan iets nader» te hooren, getracht een der toenmar lige ministers uit zijn tent te lokken, die hiertoe uiteraard zich nimmer zou mogen leeneu zonder opzettelijk door II. M. de Koningin daartoe gemach tigd te zijn. Zulk een machtiging nu is aangevraagd eu verkregen, toen de DuUsche zaakgelastigde in November 1908 inlichting op een Depaald punt verzochtmaar het zou toch ln al te flagranten strijd zijn met de meest elementaire opvatting van den eer bied, door een gewezen minister aau de Kroon verschuldigd, zoo deze ge lijke machtiging aau ging vragen, alleen met het oog op de door een Kamerlid nog al ln zijn eigen stelsel van beweren begane schending van geheim. We zeggen in zijn eigen stelsel. De heer Van Heeckeren beweert toch, daargelaten of dit juist ts, rog dienstdoend gezant zijnde, destijds door een der ministers over eene ge wichtige internationale aangelegen heid ln consult te zijn geroepen een consult, dat uiteraard nooit ander» kon hebben plaats gehad dan in stipt geheim, en waarbij van een nog op zettelijk opleggen van geheim nooit sprake kon zijn. In verband met de ln 1908 "erkre- geu machtiging, kan dan ook alleen worden uitgesproken, dat de bedoelde voorzitter van den Ministerraad nooit aan eenig minister, Minister van Staat, Kamerlid of aan wieu ook, da verzekering heeft gegeven, dat door Hare Majesteit de Koningin van Z. M. den Duitschen keizer destijds een brief, nota of telegram zou zijn ontr angen, waarin met vreemde inmen ging in de biunenlandsche aangele genheden van onze Landsverdediging zou gedreigd zijn. Zulk een brief of stuk is hem, gelijk hij reeds in 1908 aan de Temps" berichtte, nooit on der de oogen geüomeii, noch ooit, al» bestaande, ter zijner kennis gebrachL VAN HEECKEREN-KUYPER. Naar aanleiding van den door de N. RotL Ct. uitgesproken twijfel, en van meening, dat dr. Kuypcr Uier geroe pen was om te spreken, zegt „De Ne derlander" de juistheid van zijn mo- dedeeling volkomen te handhaven, daar „uit de beste bron" aan het blad bekend is „dat dr Kuyper teg mover don minister van Buitenlands ie Za ken ten sterkste en ten stellig e heeft ontkend ooit met dqp hoer Van Heec keren over een brief van den Duit schen Keizer aau H. M. de Koningin gesproken te hebben." FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Amsterdam. J. H. Re kers, aldaar. Rechter-oomimssaris mr. P. A. Rut gers van der Loeffcurator mr. Ju les Goudeket Azn. A J. Bakker, aannemer aldaar. Rechter-coramissaris mr. P. A. Rut gers van der Loeffcurator mr. L Goudeaet. ivlej. M- Deitmers Liecker, vroe ger aldaar, thans te Berlijn. Rechter commissaris mr. J. W. Huijsinga; curator mr. P. F. Swagerman. 's-Gravenhage. G. A. van deu Ark. aldaar. Reehter-commissaris mr. H. W. van Sandickcurator mr. F. L F. de Veije. Mej. X. Brossman, openbare koopvrouw, echtgenoote van Evert Meijer, aldaar. Recliter-commissarls mr. fcL W. van mr. P. Polvlietcurator mr. M. de L. A. Kok, jockey, aldaar. Rech- ter-coinmissaris mr. C. W. Schlinge- mann curator mr. J. M. v. Stipiraan Luiscïus. N. de Klerk, boekhandelaar t« Leiden Rechter-oomraissaris jhr. mr. P. L. van Meeuwen curator mr. A. O. de Haai Geëindigd J. J. Erkclens. te Delft. N. B. van Alhpen. te Naaldwijk. H. Romeyn, te Nootdorp. P. Breugelmans, koopman, te Roo- sendaal- H. van Ginkel, te 's-Gravenhage. Opgeheven D. van den Berg, winkelier in siga ren, te Amsterdam. Stoomvaartberichten Pers-Overzicht DE ZAAK-VAN HEECKEREN VAN KELL. De „Standaard" schrijft Nu men in de Fransche en Belgi sche per» op den onderstelden, maar Het stoomschip Vondel arriveerde 14 Maart van Batavia te Amsterdam. Het stoomschip Rembrandt, ven Amsterdam naar Batavia, passeerde 12 Maart Gibraltar. Het stoomschip Flores, van Bata via naar Amsterdam, passeerde 12 Maart Gibraltar. Het stoomschip Timor, van A meter dam naar Batavia, passeerde 13 Mrt. Dungeness. Het stoomschip Sumatra, von Am sterdam naar Bata"*ia, -ertrok 13 Maart van Suez. Het stomoechip Madura, van Ba tavia naar Anist-rdani, passeerde 13 Maart namiddags 4 uur Dungenesa. Het stoomschip Oranje, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 13 Maart Perim. Het stoomschip Ixion, van Aalster- da mnaar Java, arriveerde 12 Maart te Liverpool. Volgens draadloos bericht vkf Crookhaven bevond het stoomschip Potsdam, van Rotterdam naar New- York, zich 13 Maart, des avend* 1® uur, op ongeveer 220 mijlen van Ll«> zard.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 7