"K WARTJES ADVERTENTIE N VRAAC-EN-AANBODS ADVERTENTIE?!: TS REGELS 25 CE1TS 3 PLAATSINGEN fOiSO BIJ VOORUITBETALING dat men bij dit toestelletje, in Jaar geleden, de ontwikkeling der plaat in 't daglicht kon doen geschie den, iets waarnaar men thans nog coekt, Natuurlijk zou men thans dié oude methode niet kunnen toepas sen op de snelle platen van thans, darir zij in zulk een toestelletje spoe dig bederven zouden. Kl;.merkend voor den tijd, na<uu <fU toestelletje gebezigd werd, Ls, dn: er oen inrichtinkje aan gemankt was, waarmede men het op de cuudelabres in huiskamer of salon kon bevesti gen. Ken kandelaar had toen wel ieder een in huis. De clichés van dit toestelletje, dat maar 40 francs kostte, waren maar 4 1/2 c.M. van middellijn. Er werden door Dubroni echter ook grootere ge maakt. Stadsnieuws EXAMENS L. O. Tot deskundigen bij het examen Ier Verkrijging der acte, bedoeld bij art. 77a van de wet op het lager onderwijs, dat te Haarlem zal worden gehouden «ijn benoemd de volgende heeren Voor Ned. taal en lezen J. 11. Buis, Th. Lancée, J. E. Dijkstra, hoofden van O. S. te Amsterdam en W. Wes tendorp, H O. S. te Helder. Voor rekenen J. A. Bakker, H. B. S. on C. F. A. Zernike, H. O. S. tc Amsterdam. Voor teekenen A. C. Burgersdijk, II. O. S. en van Soeren, onderwij eer te Amsterdam. Voor aardrijkskunde G. S. van Krieken en B. P. Prakken, hoofden van O. S. te Amsterdam. Voor geschiedenis S. Postmus, leeraor bijzonder gymnasium en K. Westerling, H. O. S. te Amsterdam. Voor kennis der natuur E. Hoi- rnuus, H. S., E. van Nickerkeu, loc raar bijzonder gymnasium P. I'eu- nissen, oud-ouderwijzer te Amsterdam en M. van Wamelen. H. S. te Lei den. Voor paedagogiek H. Douma, 1L O- en H. J. Emous. H. B. S. te Aru sterdam. Voor zang en schrijven G. J; H. Beyerle, onderwijzer en G. J. van Zan ten, H. B. S. ie Amsterdam. Voor vak J G. Staaiman <m G. H Harung, cymnastiek-ondei wijzers te Amsterdam. Voor vak K Mej. A. Teunisse ec mej. A. M. van der Velden, onderwij i te Amsterdam. DE „JAN STEEN Eenigen tijd geleden meldden wij, dut de hee-r WJ. Pollé Jr., meubel maker en stoffeerder, Gasthuisvcsl 17a—23, door een toeval ia het bezit was gokomen van een schilderijtje, wuarvan vermoed werd dat Jan Steen de vervaardiger was. Van verschillen de kunstkenners en kunstschilders heeft de heer Pol ié sinds dien tijd be- xoek gehad. Allen waren 't er over eens dat het paneeltje, zoo 't al niet van de hand van Steen is, dan toch van zeer ouden datum zijn moet. Dat is reeds te zien aan 't hout zelve, .waarop geschilderd is: De kleui* vau dit mahonie wijst er op, dut men hier met een plankje van zeker 275 jaar ou dte <ioon heeft, want niet kunstmiddelen is deze eigenaardig donkere tint niet aan te brengen. 't Schilderij zelf lijkt volkomen op no. 2233 in "t Rijksmuseum te Amsterdam, ook wat de grootte be treft. T Verschil is echter dat het stukje in 't museum de naamteeke- nlng van Jan Steen draagt, en dat van den heer Pollé niet Eigenaardig is hier van, dat die handtcekening bij dit ééne werk rechtop staat, terwijl Steen op al zijn andere stuk ken steeds coTslef teekende. Een kunstschilder, van wien de heer Pollé bezoek kreeg, achtte dit stuk niet van "t penseel van Jan Steen, nraar evenmin dat in 't Rijks museum. Toch bezit dit werkje een groote kunstwaarde: de donkere ach tergrond is niet meer In dezen lijd na te maken, evenmin het witte ja- quet van Catharina van Keizars- vvaard, de wouw van bakker Oostr wand. die juist uit zijn woning komt. Toch blijft er nog altijd mogelijk heid bestaan, dat de schilder twee Stukken naar 't zelfde model maakte. Uoeds werden den antiquair ver schillende bedragen geboden, die voor een Jan Steen 't stuk in het Rijksmuseum heeft 37000 gekost evenwel'veel te gering zijn. Twee En- gelschen, de heeren Howard, zullen de zou kUians nader onderzoeken en aiju daartoe 't kopy-archief te Am sterdam gaan bestudeeren, welke on derzoekingen nog geen resultaat heb ben opgeleverd. Hinderwet. en W. van Haarlem doen weten, «lat bij hunne beschikking van 57 Maart jl. aan G .A. Hardebelt ver gunning is verleend tot oprichting van eene smederij in het perceel aan je Magdalenasteeg no. 11 en aan W. War.ge tot oprichting van een sme derij in het perceel aan de Lange Hc-arenvest no. 124. R ij n 1 a b d. Tot secretaris van het hoogheem raad Rijnland is benoemd de heer nrr. C. W. van der Pot Bzn hoofd commissie «e. .inciale griffie van Overijssel te Zwolle. MARS. De onderofficieisvereeniging „Mars" gaf Zaterdagavond in het Brongebouw haar derde uitvoering in dit seizoen. De regimentscommandant, kolonel P. A. Spaan, vereerde deze uitvoering met zijn tegenwoordigheid. Mede wa ren tegenwoordig c* eere-vporzitter der vereeniging, «ie kapitein-adjudant W. C. Schönstedt, benevens eenige of ficieren, wat natuurlijk op hoogen prijs werd gesteld. De voorzitter, do peer W. C. Pletors Graafland, liet dan ook met na, ln zijn openingswoord voor dit groote bewijs van belangstel ling te bedanken. Vervolgeus heette hij de talrijke aanwezigen welkom, die in groepjes gezellig in de zaal za ten en sprak de hoop uit, dat doze avond zou meewerken tot den bloei der verconiging en tot verhooging van de goede verstandhouding tusschcu militair en burger. Een vijftal gymnasten voerden ver volgens onder leiding van den ser vant C. J. J. Kunigs vrije oefeningen uit, wat on de bekende, kranige wijze van de leden van Mars geschiedde. Een gemengd dubbel kwartet, waar van de heeren onderofficieren waren, bracht op. zeer verdienstelijke wij ze, gedirigeerd door den heer W. A Kwantes, Woudgedachten, van F. Abt 'en gehonre, wat later gevolgd werd door „Rustig ondergaan", iets minder gelukkig en een vrooiijk dingetje toe. De zanders werden erg toegejuicht cu niet meer dau billijk was dan ook, dat don dames elk een mooi bloem stuk werd aangeboden .Een partijtje schermen roocut natuurlijk bij een uitvoering als deze niet ontbreken en daarom konden de aanwezigen hun hart achtereenvolgens ophuien aanae vlugge en vaardige bewegingen, die een partij floret, een partij geweer en een partij sabel tegen geweer tus- schen geoefende tegenstanders vcr- cischeu. Bewijzen v an groote lenigheid gaven daarna een achttal werkers aan de brug. De keurig uitgevoerde oefeningen werden besloten met een stand, en het behoeft geen betoog, dat dit nummer zeer in den smaak viel. Het strijkkwartet van het harmonie orkest ,dut onder leiding van den be kenden kapelmeester Eugèue Rap reeds verschillende nummers met op wekkende muziek had begeleid en de hiaten aangevuld, bracht vervolgens een heel fijn en gevoelig stukje ten ge- hoore, n 1. „Grootmoedertje", van Langen Plet geheele orkest verklankte later de Potpourri Burlesque, van Rap, die vele populaire wijsjes bevat te en de fantasie „lm Tannenwold" van Krug Men kent de prostaties van het muziekkorps van het 10de regi- ment. wij hoeven «laarvan dus niets meer te zeggen. Iets nieuws vormden de knotsoefeningen. die door 6 man geschiedde op de maat van de muziek. De sergeant König had hier weer de leiding. Een nummer, waarnaar ve- erlangd zuilen hebben, was de colonne geweer, want hier had de po pulaire sergeant Th. v. d. Leyken do leiding, die voor het in elkaar zetten vun zoo iets geknipt is. Reeds bij de opkomst van het twintigtal soldaten in At.Jeh-pakjes met den helmhoed op, de broodzak op zij, slobkousen aan, den bajonet op het geweer, een medaille op de borst, begon het applaus, De aanvoerder zelf had zich in de uniform van een Indisch tweede-luitenant ge stoken. Nadut een aantal krijgshafti ge stellingen waren aangenomen werd een troep op expeditie voorgesteld. De soldaten vlijden zich in schilderach tige houding neer, terwijl twee hun ner op post bleven. De vreedzame too- nen van een fluit weerklonken in de avondstilte. Het tooueei stekie een bi- ouak voor. Plotseling sclieen eender schildwachten onraad te naspeuren opeens knalde eau schot. Daar was vijand 1 De trompetter blies het alarmsignaal, onmiddellijk gevolgd door hel sein tot attaqueeren. Een schitterende apotneose stelde een pe riode uit den stormaanval voor. Toen kregen we verschillende pakkende ta bleaux uit den oorlog te zien als de verdediging van het vaaadel en de verpleging van gewonden op het slag veld, die een enorm succes hadden en daarom inogen we den sergeant v. iL Leyken een woord van hulue niet ont houden. Hiermee was liet program ma evenwel nog niet afgeloopeu, we kregen een zeer vermakelijk tooneeL stukje te zien. getiteld De luitenant en zijn oppasser. Deze klucht werd op gevoerd door vier onder-officieren en twee dames, en «Ie inhoud komt hier op neer, dat een luitenant, die een avond de wacht heeft, juist dien avond vrij wil hebben, om een bezoek te brengen aan den vader van zijn meisjo. die bijna nooit thuis is. Do luitenant heeft een oppasser, die veel op hem lijkt en nu verwisselen beiden van uniform en zal de oppasser op wacht gaan. De pseudo-luitenant wik kelt zich door zijn eigenaardig optre den in tallooze moeilijkheden en do komische incidenten, die zich daar bij voordoen, moeten het succes van het stuk vormen. En dit succes werd verkregen, doordat de fourier Rosenland, die eerst voor oppasser en later voor luitenant fungeerde, zijn rol uitstekend verstond en een mooi type gaf van een cynisch soldaat. Hij was de drager van het stuk, echter komt oo keen groot deel van het succes op rekening van de dame, die voor Trui, do keukenmeid speelde. En aangezien ook de andere dames-rol op verdienstelijke wijze vertolkt werd, was bet volkomen in den haak, dat hier weer twee bouquettou werden aangeboden De voorzitter bracht aan de aanwezigen de betuigingen van hooge tevredenheid van den regi- ïncnts-commandant over het gepres teerde over, en wanneer men nu weet, «lat de uitvoering besloten werd door een bal, waarbij de baltoiletten der domes beurtelings afstaken tegen een uniform en tegen het costuum van den burger, dan mag men aannemen, dat door doze In alle opzichten go ede uitvoering bereikt is. wat de voorzitter in zijn openingswoord wcuschte verhooging van de goede verstandhouding tusschen militair en burger, wat ongetwijfeld aan den bloei van de onder-officiers-vereenlging Mars ten goede zal komen. UITSLAG der gehouden openbare veiling in het Verkooplokaal „De Gouden Leeuw" in de Kromme Elleboogsteeg nabij de Zijlstraat te Haarlem, op Zaterdag 19 Maart 1910, 's avonds na 5 uur. 1. Een liuis en erve met plaats aan de O.z. van de Groote Houtstraat, get. No. 129. Uit de hand verkocht. 2. Een huis en erve mei plaats aan hot Korte Spaarne, get. no. 17. C. J. Cramer, 3500. 3. F.en winkelhuis en erve met plaats aan de Z.z. van de Cornei In steeg, get. No. 12 Opgehouden f 2505. 4. Een huis eu erf met voor- en ach tertuin te Heemstede aan de Leld- schevaart, get No. 211. 5. Een stuk grond met schuur te Heemstede, ten N.o. van den achter tuin van perceel 4. De perceeien no. 4 en ueerd. Opgehouden f 5970. 6. Een winkel- en woonhuis met af zonderlijk opgaande bovenwoning en erf met turn aan de Sch er nierstraat, get. No. 22 zwart en rood. Opgehouden 4780. 78. Twee Burger woonhuizen met groote tuinen aan den Bronsteeweg, te Heemstede, als: No. 7., get No. 4. No. 8, gei. No. 6. De perceeien noa 7 en 8 gecombi neerd, opgehouden f 7125. 9. Een Villa met voor- en achter tuin aan den Wagenweg te Heemste de, t. o. de Haarl. Hout, get No. 205. P. Kuipers Jr., J 10.500. 10. Een winkelhuis met daarachter gelegen pakhuis en erven aan de W.z. vau de Jansstraat, get. no. 44. Firma Rijbroek en Kelderman, I 10.500. 11. Een huls en erve aan O.z. van do Morinnesteeg, got. No. 21. J. Booij Cz., f 1725. 12. Een heerenhuis, erf en tuin aan de Bakenessergvacht, get No. 51. F. Reyneveld, 5000. 13. Een winkelhuis met afzonderlijk opgaande bovenwoning en erf aan de Kruisstraat, get. No. 40 zwart en r<L O. F. H. Schönliuth, 14000. 14. Een werkplaats met ai::aderlijk opgaande bovenwoning en erf aan de Lange Margarethast' aat, get no. 6. H. Grootveld, f 4450. 15. Tweede 'ruime werkplaatsen met afzonderlijk opgaande bovenwoning te Schoten, op den hoek van de Krit- wateren, is bepaald op 7 Mef, tuilen- poogd tich zwemmende met behulp de de Prins aan boord van dezen oor logsbodem de reis modemaken Scandinavië, ten einde eenige weken in Zweden. Noorwegen en Denemar ken te verblijven, bij welke gelegen heid de Prins voornemens ls een be- ziK>k te brengen aan de Hoven te Stockholm, Chrlstianla en Kopenha gen. EEN DYNAMIET-PATROON. Zntenlagmiddag heeft de wagen maker J. Moei an ds in de Centrale erkploats der Staatsspoorwegen te Tilburg in een goederenwagen een luis, vermoedelijk een dynamietpa- troon, afkomstig uit een der kolen mijnen, gevonden. Bij het slaan met zijn hamer op dat gevaarlijke voorwerp, sprong 1 et met een hevigen knal en vlam uit een, waarbij M. erg aan het hoofd en de borst verwond werd en de vingers aan een hand afgescheurd werden. Men heeft den onvoorzichtigen werkman naar het ziekenhuis ver voerd. Hoewel men zich afvraagt, hoe die gevaarlijke bus daar op een iedigen goederenwagen kan achterblijven, wordt toch geen kwaad opzet ver moed. HET KAMER-INCIDENT. De heer Snoeck Henkemans heeft voor de aitnoodiging, de togen Maan dag door de S. D. A. P. te Amster dam uitgeschreven protestmeeting in zake het in de Tweede Kamer ge beurde na het verzokeringsdebat te komen bijwonen, bedankt. In zijn schrijven aan het federatiebestuur der S. D. A. P. zegt de hetv Henko- dnt hij het zeer betreurt, dat zooveel tijd in het parlementair de bat wordt besteed aan zuiver persoon lijke zaken. Die behooren z. L slechts behandeld te worden in vergaderin gen, belegd door de gezamenlijke kic-svereenigingen, en daar uitge maakt zingorstraat, get. No. 22 rooi en de Maraisslraat no. 2 en 4. J. H. Bierboom, f 3200. 16. Een huis en erf te Schoten aan de Beitzstraat, get no. 83. J. Verbeek, f 1600. 17. Een huis en erf te Schoten aan de Reitzstraat, get., no. 85. Opgehouden f 1600, 18. Een huis en erf te Schoten aan de Reitzstraat, get. No. 87. Opgehouden 1575. 19. Een huis met afzonderlijk op gaande bovenwoning en erve met tuin aan de O.z. van het Klein Hei ligland. get no. 71 zwart en rood. P. F. Bonfrèr, 2955. 20. Een heerenhuis met erve en tuin aan de O.z. van den Wagenweg, get. no. 25. F. Reyneveld, 11500. 21. Een Heerenhuis met erve en tuin aan de Z.z. van de Hazepaters- laan, get no. 2. C. van Veen, 10775. 22. Een hoerenhuis met erve en tuin ten O. van het vorige perceel. Get. no. 4. W. Velthuis, f 11000. 23. Een huis en erf aan de Noor- der Schoolsteeg, get. No. 9. A. Franken. 590. 24. Een winkelhuls en erf aan de Z.z. van de Noorder Schoolsteeg, get. no. 4. Opgehouden f 505. 25. Een huis en erve met open plaats aan de Z.z. van «is Tombard- stceg, get. no. 10. A. Witkamp, 580. binnenland PRINS HENDRIK. De uitreis van het pantserschip „Heemakerck" yoor het maken van - de oeicningsrels naar de Noordzee- Wat nu de onderhavige uitnoodi- ging betreft is de heer Henkemans van tneeming, dat contradictoir de bat behoort te worden gevoerd onder bescherming der verschillende bestu ren, en onder leiding van een onpar tijdig persoon. De lieer Snoeck Henkemans heeft zich bereid verklaard in April ter openbare vergadering van de recht- scha kiesvereonlgingen ln Amster dam II over het vorzekerlngsdebat te spreken. (Hbld.) HET MISDRIJF OP DE NIC. WIT- SENKADE TE AMSTERDAM. Ofschoon de gerechtelijke instructie lu deze geruchtmakende zaak nog niet is gesloten, moet. naar «Ie TeL uit vertrouwbare bron verneemt, de sub stituut-officier van justitie, mr. LuiJ- ken Glashorst, na overleg met den of ficier van justitie, mr. Baart de ia Faiile, hel vaste voornemen koeste reu, verwijzing van beide beklaagden naar de openbare terechtzitting te vor- deren. DE „PRINS WILLEM II". lie directie van den Kon. West-IndL- 6cheu Maildienst deelt mede, dat, opgave van 18 dezer, nog zijn aange spoeld te Auray (Frankrijk)een halve reddingboei, gemerkt „Prins Willem II", een zwemvest van 1 M. in 12 stukken, bekleed met linnen, ge merkt K. W. L M. Willem II (bijna onleesbaar), een zwemvest gelijk aan voorgaanden. (merken onleesbaar), een zwemvest, geiijk aan voorgaan den, gemerkt K. W. L M. ss. „Pr.. Willem 11". En te Le Crolsie (Frankrnk) t planken de eene 2.25 bij 0.27, <le an dere kleiner, beide gemerkt „Prins Willem II". Het vinden van zwemvesten brengt (volgens 't Hbld.) wel volstrekte zeker heid, dat de „Prins Willem II" met man en muis vergaan is. Blijkbaar hebben opvarenden van het schip, toen dit in zinkenden staat verkeerde. van zwemvesten te redden. Zulk een wanhoopspoging wordt tijdens een orkaan, waardoor de „Prins Willem II" schijnt te zijn beloopen, zelden of nooit met succes bekroond. De aange dreven zwemvesten leveren hiervun ook thans weer het droevige bewijs. EEN GESTOLEN BANKBILJET DAT VALSCH WAS. Een colporteur van beroep had de zer dagen in Haarlem een vrouw ont moet, «iie hij meermalen in logemen- ten had aangetroffen. Zij gingen sa men naar Den Haag en namen daa intrek ia een logement aan het Lag« Zand. M. was goed voorzien van gele en had ook een reclamebiljet, dat veel geleek op een bankbijjet van f 40. De vrouw had dat biljet gezien en toen hij zich 's avonds onder den invloed van sterken drank ter ruste had be geven, nam zij hel biljet uit zijn por- tetnonnaie, die hij ouder zijn hoofd kussen had geborgen. De vrouw ging met het biljet naar een winkelierster in boter en kaas. deed daar inkoopen eu gaf het biljet in betaling. De u inkelierster gaf geld terug en bemerkte eerst na het ver trek der koopster, dat ze bedrogen was. Ze deed aangifte bij de politie, die de vrouw aanhield te Rotterdam, waar ze het geld inmiddels naar haar beweren, had verleerd. Do aangehoudene werd naar 's-Gra- venhage overgebracht en in het Huis vau Bewaring opgesloten. („Hbld.") VERGIFTIGING. N.a een bruiloftsmaal in een dorp van den kreits Kösem zijn vele perso nen, ten gevolge van kopergroenver gif tigiug, ziek geworden. PAARDENFOKKERIJ. Blijkens de Staatscourant zijn in het jaar 1909 door goedgekeurde hengsten 4263 merncn gedekt uit de provincie Noord-Holland, waarvan 4114 binnen de provincie en 149 daar- I buiten, en 63376 in ons geheele Land. RIJKSVEEARTSENIJSCHOOL. De directeur-generaal van den landbouw brengt ter kennis, dat het examen om als leerling Rijks veeartsenijschool te Utrecht te worden toegelaten zal plaats hebben in de eerste helft der maand Juli Aan gifte moet geschieden vóór 1 Mei bij den directeur van genoemde schooi Nadere bijzonderheden bevat Staats courant no. 66. DOODGESCHOTEN. Vrijdagnacht is op de Haard, ge meente Beilcn, doodgeschoten Harm Pekel. De marechaussee van Hooge- voen heeft den dader reeds gevat. LIJK GEVONDEN. Zaterdag bracht d8 vlet EH 30, schipper Jaap Lub, te Enkhuizen, een lijk binnen, ongetwijfeld van het laatste slachtoffer van de in October van liet vorig jaar vergane stoom boot Handel en Nijverheid. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. De burgemeester is gemachtigd me de te deeleu, dat H. M. de Koningin het voornemen heeft het aangekon digde bezoek aan de hoofdstad te brengen op eenige nader definitief vast te Êtelian dagen tusschen Woensdag 25 Mei en Zondag 5 Juni ROODE KRUIS. De heeren jhr. mr. A. P. C. van Karucbeek, jhr. mr. O. F. de Savor- nin Lobman, te s-Gravenhage en dr. P. Tempelman van der Hoeven, te Utrecht, hebben het voornemen, bin nenkort aan H. M. de Koningin eer vol ontslag te vragen als lid van het hoofdconnté van het Nederlandsch Roods Kruis. G. L. v. d. ZWAAG. Het oud-Tweede Kamerlid, lid van Ged. Staten van Friesland, de hear G. L. v. d. Zwaag, heeft het voorne men, tot geheel herstel van zijn ge zondheid, eenigen tijd in een sanato rium te gaan doorbrengen. De heer v. d. Zwaag i3 aan de be terende hand. DE TOESTANDEN DER KOUWE LIJKE WINKELBEDIENDEN. Naar de Tel. verneemt is door mi nister Talma, in overleg met den heer Van IJselstein, directeur van Arbeid, mevrouw Van Herwerden, te Rotter dam, opgedragen, een enquête in te stellen naar de verhoudingen, waar in zich hier te lande het vrouwelijk personeel, werkzaam in winkels en magazijnen, bevindt. Deze enquête geschiedt door mevr. Van Herwerden persoonlijk en wel door de verschillende winkels te be zoeken en daar van het vrouwelijk personeel inlichtingen te vragen. Dit onderzoek werd «loor mevr. V Herwerden in het begin van het vorig Jaar te Rottertlam gehouden, voor dat zij nog officieel opdracht hier voor had. Daarna werd het onder zoek gehouden te Leiden, Haarlem en andere plaatsen. Thans worden door haar de Am sterdam sche winkels bezocht. Naar de Tel. verneemt is de bedoe ling, dat de resultaten der enquête tot basis zullen dienen voor wetsarti kelen ter bescherming van deze ca tegorie arbeidsters, die door de ar beidswet niet voldoende beschermd kunnen worden. ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND. Zaterdag werd ta Zwolle de alge- moene vergadering van groep Ne derland van het Algemeen Neder- landsch Verbond gehouden. Aan het JaarveraLagi, uitgebracht door den heer C. van Son, secretaris van do groep Nederland van het A. N. V., ontlecnen wij het volgende: Op 31 December 1908 bedïoeg het aantal leden van de groep 6910; op 31 December 1909 7392 en op 1 Maart 1.1. 7980. De grootste afdeelingen waren op 1 Maart 1.1.: Amsterdam 864, stu- denton-afd. 173, vrije universiteit-afd. 34, jongelieden-afd. 176; 's-Gravenha- ge 1030, jongelieden-afd. 105, Rotter dam 655, joiigclioden-afd. 102 Alge- moene K-den waren er 654 binnens lands en 589 buiienslunds. Fr zijn 28 burger-, 7 studenten- en 6 jongelie- den-afdeelingen. In 1909 zijn er bij gekomen de burgerafdeeling Zwolle en de Jongelieden-afdceling Maas tricht, beiden opgericht na een le zing van dr. W. van Everdingec. Vooral <te vooruitgang in Neder land laat te wenschen over. Een aan was van biina 400 leden V-jwijst wel, dat het aantal der nieuwe leden dat der afsevoerde nog verre overtreft, maar als men bedenkt, dat de groei der groep hoofdzakelijk het gevolg was van het werken door den propa gandist, dan mag de vraag gesteld «orden, nu het hoofdbestuur den hoer Post op zijn verzoek eervol ont slag verleende on deze ijverige voor stander van het A. N. V. de beginse len niet meer dagelijks zal verbrei den, of er geen tijdperk van stilstandi voor onze groep dreigt, wat de leger- stërkto betreft. Tot vertegenwoordigers van Groep Nederland ln het hoofdbestuur wer den gekozen de heeren d.r. II. F. R. Huhrecht, Amsterdam, aftr.; mr. W. Dicke, Dordrecht, aftr. Tot leden var. het groepsbestuur werden gekozen de heeren dr II. J. Kiewiet de Jonge, Dordrecht, aftr.; 11. Brandt Velp, aftr.; C. vau Son, Dordrecht, aftr.; mr. M. P M. an Dam, Bretla; A. Welcker, 's-Gra- enhage. Het voorstel-Amsterdam om eene commissie te vormen met vertakkin gen in de voornaamste plaatsen, ter behartiging der belangen van land- orhuizers van Nederlandscten stam, werd in den breedc door den afge vaardigde toegelicht. Verder werdeo nog enkele huishou delijke aangelegenheden behandeld. J. B. Schepers van Haarlem, besprak het nut der Jongelitden-af- doeliugen. De Neutraliteitsmetioy te Amsterdam. De aangekondigde groote openbare vergadering van den Bond van Neder- landsche Onderwijzers heeft Zondag in het Paleis voor Volksvlijt plaats gehad, en is door duizenden" bezocht. Het bestuur liet het aantal vergade ringen van de opkomst afhangen en toen de groote schouwburgzaal lang vóór 1 uur stampvol liep, werden in twee zijzalen van het Paleis voor Volksvlijt on vervolgens nog in Plan- cius gelijke bijeenkomsten belegd. In de schouwburgzaal stonoen op het tooneel eeu vijftigtal banieren va:i landelijke en plaatselijke organisaties opgestekL Toen het doek opging brak uit de schouwburgzaal een stormach tig applaus los. Te ruim 1 uur sprak de heer F. L. Ossendorp, voorzitter van het hoofd bestuur van den Bond v. N. O., een openingswoord. Naar aanleiding van de openingsrede te Le'dec, is in het land tegen de onderwijzers en tegen den B. v. N. O een beweging ont staan. Wat gebeurd is na de Juliana- feesten gaf den Bond aanleiding eens te praten over de neutraliteit in stuat- kundig opzicht. Waar men wil, dat de openbare s hooi neutraal In gods- «iienstig opzicht is, mccht zeker de vraag bespro: *u wordei of de open bare school «i.. ook niet uit staatkun dig oogpunt behoorde tr zijn- Echter had de Bond op steun van de Vrijz.-Democrat>sche en van de li berale pers gerekend. We hadden recht «Hen te verwachten op grond van onze beginselen, zoo zei spreker. Don memoreerde spreker wat den laatstcu tijd door verschillende ge meentebesturen is besloten, o. m. door dat van N aarden, waar men de gevoe lens van sollicitanten over de neutra- liteitsvraae kennen wil. Maar jl. Za terdag is iu Naaiden een sollicitatie voor een vacature gesloten, zonder dat een onderwijzer zich aangemeld heeft. (Langdurig gejuich en applaus). De Bond heeft voor deze meeting de hulp ingeroepen van de S. D. A. P. De tegenstanders zuilen nu wel zeg gen, dat het een socialistisch boeltje is, maar de liberalen en dc vrijz.-de- mocraten hadden «lus met de soc.-de- mocraten moeten steunen, en omdat dit niet geschiedt behoeven wij do hulp der S. D A. P. toch niet af te wij zen. Integendeel, wij aanvaarden haar hulp graag. (Applaue). Medegedeeld werd, dat vertegen woordigd waren de hoofdbesturen van 26 vakbonden, hoofdbestuur eu partijbestuur van de S. D. A. P. en de S. D. P.. de Kamerfractie der S. D. A. P.. 28 bestuurdersbonden, 198 vak- afdeelingen, met 376 afgevaardigden, een afdeeling van den Vrnz -Pemocra- tischen Bon' (applaus), 105 afdeelin gen van den Bond van Ned. Onderwij. ze rs met 347 afgevaardigdenzonder «1e hoofdbesturen waren er 375 afde-> lingen van organisaties mo' 365 afgo- aardigden vele konden om finan- cieele redenen geen afgevaardigde zenden, maar 1~3 afdeelingen schre ven brieven en 25 vereenigingen zon den telegraphische bewijzen van In stemming. Zoo werdt de beweging, al dus berekende de Voorzitter, totaal door 578 vereenigingen In ons land gesteund. (Applaus). foor J. .1. Lamers, nlg. secretaris den Bond .tad ju als eerste spre ker op. ving aan met een herinnering ann den schoolstrijd. Spreker gisp te de houding van het N. O. G.. dat- overal vertelt, dat de openbare school toch zoo godsdienstig is. De Bond wil de goilstlienst niet uit de school we ren," maar zijn leden willen kinderen van 7 tot 12 jaftT niet opdringen een levensbeschouwing, i. c. een gods-i dienstige levensbeschouwing.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6