Eea gevaüc koude SCÖÏTS Emulsion Wij willen het kind plaatsen in de j zij, die met groote persoonlijke en zaak ze!t. wij willen tiet loeren, dat het zijn naaste moet liefhebben, omdat het zelfbevrediging zal hebben als bet dit doet. Zoo willen wij de openbare fic'uool voor jood en Katholiek en pro testant, de schooi voor allen. En dan do neutraliteit, dis niet het onderwijs doodt, maar alien voreenlgt. (Ap- jpiaus). Do heer E. J. van Det betoogde hier- *ua, dat het gaat „orn onze rechten als onderwijzers, om onze rechten tegen over net schoolkind, om onze rechten els staatsburger." (Applaus). Hij zei e. a. Zoo min als do onderwijzers van de godsdienstige dogma's wat moeten hebben, zijn zij van politieke dogma's gediend, Gceü enkele partij weuschen zij te dienen, alleen het kind. Spreker betoogde, na voorlezing van een gedeelte cr van, dat Ossendorp's Leidselio rede-niet anti-nationaal was. Wij willen wel het „Wilhelmus" la ten zingen. Niets hebben wij daarte gen. liet „Wilhelmus'' is een monu ment uit den strijd voor de wording van ons land, een stuk eerbiedwaar dige geschiedenis. Vervolgens ieverdo spreker een lang durige critiek op de circulaire van B. en W, van Botterdam. Wij bevinden ons, zei spreker in zijn peroratie, op wettelijk standpunt; wij hebben de besto tradities van het liberalisme overgenomen wij staan op paeda°Tigische br>.3is, daarbij zui len wij de rechten van de ambtenaren buiten het ambt verdedigen. In uwe tegenwoordigheid zien wij een steun voor ons neulraliteitspunt, ook voor ori3 streven naar een algemeone volks school, beheerd door verstandige re geerders (langdurig applaus). Hierna "vcrrl een socialistisch lied aangeheven. De voorzitter deelde me lde, dat nog 45 telegrammen waren in- gekv oen. (Daverend applaus). HL.ma trad de heer A. H. Gerhard, als dede eu laatste spreker op. Hij •verdcuigde de stelling, dat in den on derwijzer niets in de laatste 15 jaren .veranderd is, maar dat de verande- xing bij de arbeiders ligt. (Applaus). De hoerschende klasse wil de school nis haar instrument behouden, daar tegen gaat ons verzet. De tijden, de Inzichten zijn veranderd, en hieruit vloeit de strijd, de botsing voort. Wij willen het kind geven wat des kinds 13, de school door niemand tot instru ment gebruiken laten. Spreker kan zich ook een Juliana- feest voorstellen, maar zich niet een opdracht denken aan een onderwijzer om in school iets te gaan leeren, wat hij zelf in strijd met zijn geweten acht. Paedagogisch is dit niet moge lijk de onderwijzer moet het kind kuqnen geven, wat hij goed acht voor het kind en nuttig. Maar hem moet niet met de zw< e,p kunnen worden op gedrongen, wn'. hij verkeerd vindt. Do voorzitter dankte de sprekers en öLokle voor de volgende motie. „De vergadering, van oordeel, dat de openbare Iage- ve school toegankelijk moot zijn en blijven voor de kinderen vun alle bur gers, "-'verschillig welke godsdiensti ge of j .leke overtuiging deze bur gers zijn i.egedaan. vau oordeel ,du.t daarom reeds de ^jder wijzer zich t.e onthouden heeft van iets te leeren, te doen of toe te la ten wat strijdig is met de godsdien stige of politieke begrippen van an- idcrsd enkenden, overwegende, dat deze onthouding- ook in het direct belang is van het kind zelf. omdat het inprenten van dergelijke dogma's slechts schaden kan aan de verstandelijke en zedelijke ontwikkeling, spreekt, als haar mooning uit, dat JhH openbaar onderwijs neutraal he li rt te zijn ten opzichten van gods- en politiek, en protesteert levens ten ernstigste zegen elke aanranding van de vrijheid rvan den ouderwijzer, om buiten de school voor zijn politieke on paedago- gischo inzichten propaganda te ma ken." De heer Mannoury, die in de stalles zat, sprong overeind on vroeg het woord. Hij had amendementen.. Een onbeschrijfelijk tumult ont stond. Zaalwachters trokken de heer Man- .noury van zijn spreekgestoelte om laag. De Voorzitter haniert, protesteert. Hetzelfde tumult begint opnieuw in alle toonaarden door de geheele zaal. Do heer Vliegen Dat lapt 'm nou écn zoo'n kwajongen 1 In do zaal staat alles overeind. De heer Mannoury wordt door zaalwach ters bedreigd. Vrienden van do S. D. P, beschermen hem. De motie schijnt te zijn aangeno men. Zoo komt er to vier uur een eind aan de meeting, loopt de schouwburg- zaal leeg. Buiten, vóór het Paleis voor Volksvlijt, zeiten de verhitte gemoede ren do politieke discussies voort. Een ■oogenblik dreigt het tot kloppen te zullen komen, maar de heer Wijn koop verwijdert zich uit de woeling. Dan gaat do massa langzamerhand uiteen. Do andere bijeenkomsten waren ook druk bezocht. Daar werd dezelfde mo- '|io aangenomen. financieele opofferingen de Vereent ging tot nog toe het bestaan mogelijk hadden gemaakt, meenden niet lan ger to kunnen voortgaan met het-ver- loenon van voorschotten. Het grootste deel van het passief, ruim f 10.000 bestaat uit schuldvorderingen van do bestuursleden, het overig bedrag be staat uit een aantal kleine vorderin gen. Aangezien er geen kasgeld meer is, en de bezittingen der Vereeniging be staan... uit één lap gordijnstof, laat het zich aanzien, dat hot faillisse ment mag verwacht worden opgehe sen te worden wegens gebrek aan actief. (Bbld.) Tijdschriften. liet Leven. Het juist verschenen nummer vau Het Leven (No. 11, van Maart 1910) bevat do volgende ge ïllustreerde artikelen en foto's: Fraai portret van ons Prinsesje op een ha- ■er wandelritjes in Den Haag; De voetbalwedstrijd BelgiëNederland te Antwerpen; E enige tooneelen uit „Een Vergissing" van Carry van Bruggen en het portret van de schrijf ster; De komeet van IlaJley; Licht verschijnselen, populair verteld door G. van Beukenslot Jtr.; Chrétien- nl en Louisette in Londen; De worstel kampioen van Europa; De inzending van „Tessclschade" op de Brussel- sche Tentoonstelling en verder de ge wone rubrieken. De bijlage bevat de twaalfde afleve ring van de serie: „De Troonopvol- Europa" en geeft 't portret van Grootvorst Alexis Nicolajewitsj van Rusland. Het laatste nummer van „De Au to" geeft weer veel wetenswaardigs: Twoe-, vier- en zestaktmotoren. Uit de praktijk van den automobilist Carrosserieën. De nieuwe 1520 P.K. Mercédès cardanwogen. smering. Fransche brief. Over het rijden des nachts. De auto- amateur. Motorbooten. Motor- wlelrijdeu. Een drietal Jaren prak tijk. Van hier en daar. Vragen- bus voor motor wielrijders. Ontvan gen boekwerken. Indus trieele me- dedeelingen. Handels- en Financi eele mededeelingon. Allerlei. „De Luchtvaart" van 18 Maart be vat artikelen over Vaartbericht van 8 Maart 1910. De luchtvaart en het volkenrecht. Het vliegen der vogels. Vliegen boven water. Kleine mo- dedeelingen. Voorts de gewone ru briek. „Eigen Haard" van deze week be vat Een nieuwe Hollandsche vereeni ging in de „Far West". De auto ln dienst der volksweerbaarheidszaak. D« voetbidwedstrijd HollandBelgië. De vrouw van Leendart Oldhuys, door Louise B. B. Nederland vóór honderd jaren door generaal Wüp- permann. Dr. It. W. van Gorkorn. Het Stedeke Diepenheim, door G. du Chemin. Kinderleed, door Edith Heide. Verscheidenheid. Een vergissing. Een bericht Yan Louis Bouwmeester. Kapitein Bonjer. Amsterdam op rolletjes. Een we reldkampioen. Kerk en School 'ACADEMISCHE EXAMENS. 'Groningen. Bevorderd lot arts heer U. M. WIevsema, geboren Be- dum, VRIJE UNIVERSITEIT, Bevorderd tot doctor rechtsweten schap de heer J. F. van Besok Cal- koen, op proefschrift: „Onderzoek naar den rechtstoestand der geestelij- k-v en kerkelijke goederen in Holland i)3 do Reformatie.' Letteren en Kunst het berouw van bekL en de langduri- plaats, wat een verbetering go hecliteale die hij, gevolg van de' jjr uitlevering, heeft cmdorgaan, eischte varoordeeling wegens verduistering tot negen maanden gevangenisstraf Gemengd Nieuws MIJN BRAND. In de mijnen van llouchamp is een hevige brand uitgebroken. Het werk in deze mijnen heeft, tengevolge van de stuking, eenigen tijd stilgestaan, en de deskundigen zijn nu, daar ge durende dien tijd niemand in de mijn is neergedaald, van meening, dat men hier te doen heeft met een geval in zelfontbranding. Er zijn krachtige maatregelen ge nomen om bet vuur in te dammen. Uit de Arbeiderswereid WERKZOEKENDEN IN HET DUIT- SCHE KOLENDISTRICT. Aan arbeiders, welke zich om wei'k te zoeken naar 't Duitsclie kolendis- trict begeven, wordt, ter voorkoming van moeilijkheden en teleurstellingen, ernstig aangeraden zich zoowel van eene geboorte-akte als van een bowijs van Nederlanderschap te voorzien. DE OPERA-VEREENIGING, j 7-oals medegedeeld, is bij vonnis 'Va nde Amsterdamsclio Rechtbank de 'Oporavereeniging ie Amsterdam in (staat 'van faillissement verklaard. (Het tekort over liet vorig jaar was fcóó groot geweest, en de lust om de onderneming op do been te houden, jbleek t>ij zoo weinigen te best aap, dat' Rechtszaken TWEE AVONTURIERS. Begin Februari 1909 kwam op het kantoor van den heer S. Nabarro, handelaar in zijden stoffen te Am sterdam een 19-jarig jongmensch als volontair in dienst. Snugger knaap niet, maar hij kweet zich be hoorlijk van de opdrachten, die hem meermalen gegeven werden, om groo- lo bedragen te innen. Zoo moest hij iedere maand een quitanue op het bijkantoor der Credietvereenigiilg in ontvangst gaan nemen, en op 1 No vember 1.1. bedroeg die quitantie t 1700. Nu werd de kuaap iederen morgen van zijn woning afgehaald door een kuferaaad. In den avond van 31 Octo ber had hij dezen ook ontmoet en toen had hij, doelende op de bood schap die hij den eersten van iedero maand te verrichten had, geksche rend gezegd: „willen wij er eens van door gaan?" De vriend ging den vo lontair den volgenden ochtend weder om afhalen en vergezelde hem ook naar het kantoor der Credietvereeni- ging. En nadat de volontair de 1700 ontvangen had, stelde hij hem f lor hand. Samen reisden zij daarop naar Haarlem, vertrokken vervol gens ovetr Enkhuizen naar Groningen en vandaar naar Duitschland, waar zij o.a. Hamburg en Berlijn bezoch ten, om eindelijk den 12en November te Triest aan te landen en daar ge arresteerd te worden. Op den volon tair werden nog 650 gevonden; op den vriend, die behalve de 800 ook nog 50 van den volontair had ge kregein, werd een bedrog van J 300 in beslag genomen. De vriend werd te Triest veroor deeld tot tien dagen gevangenisstraf wegens begunstiging. De volontair werd aan de Nederlandsche Re gee ring uitgeleverd en stond voor do 5e kamer der Rechtbank te Aaister lam terecht. Berouwvol bekende de knaap. Het O, M., rekening houdende mét'Haak verwisselde met Philips® Koloniën DRIEVOUDIGE MOORD. In kampong Sirilaba, gelegen in een der bovenafdeelingen der onder neming Deli Toewa zoo meldt d'e Deli Courant van 19 Februari heeft drievoudig© moord plaats gehad. Een der Bataksche karnpongbewo- ners, een man van meer dan 60 jaar, die een gehuwde vrouw haat toe droeg, heeft tijdens afwezigheid dier vrouw en van haar echtgenoot wraak genomen, door haar kinderen, twee meisjes van 8 en 10 jaar, en een knaapje van 13 jaar, met behulp van ui mes om het leven te brengen. De dader is aangehouden en zwaar geboeid naar Soengal overge bracht, alwaar hij terecht zal staan. Spart ea Wedstrijder. VOETBAL. H. V. V.—HAARLEM, 4-1. Een groote menigte had zich langs do lijntjes en op de tribune verza meld, om van Haarlem's laatsten competitie-wedstrijd in dit seizoen ge tuige te ziju. Daartoe werkte natuur lijk het prachtige voetbahveer sterk mee, en ook het gerucht van 't prach tig samenspel der groote H&agsche, die door de meestem reeds als kam pioen Yan 1910 gedoodverfd werdt Het Haarleru-veld was prachtig droog en gelijk, en beide elftallen hadden hun beste krachten in 't veld gebracht.' Als scheidsrechter A. Kappen- burg's fluitsignaal klinkt, zien we de volgende elftallen in he* veld treden H. V. V. Paul de Groot, Van Leyd-en, Heymng, Heyting, Mundt, Pop, Aernout, T. Kessler, D. Kessler. Lut- jens, Besseling. Haarlem Philipse, Alb. Haak, Bij level d, Bouw meester, Patrick Miller, Jo Verwey, Healey, Veen, Serné, De Wolff, Utermark. Al dadelijk na den aftrap doet H. V. V. een pittigen uitval, die door Serné evenwel uitstekend onderschept wordt. Dan komt Haarlem even ojj- zetten, maar veel samenspel zit er nog niet in, het verband tusschen midden- linie en voorhoede is geregeld zoek. Toch krijgt Do Groot eerder werk dan Utermark, Bijleveld haalt een bal zeer fraai om, maar II. V. V.'s doelman gt kalm en geeft het leder snel zijn aanvallend quintet terug. Lutjous schiet een moment later kei hard tegen de bovenlat was de bal even lager geweest, dan had Uter mark er hoogstwaarschijnlijk het na kijken vau gehad. Een corner op het 11 V. V.-doel le vert niets op. De groote fout der rood- broeken is vooral, dat ze niet vlug genoeg zijn, wanneer ze het leder heb ben, houden ze dat net zoo lang, tot dat een H. V. V."er er in slaagt, het lien ie ontnemen. Van vlug centeren heeft de voorhoede geen flauw be grip. Daarbij zijn de geel-zwarte backs geweldig in conditie, vooral Van Leyden is eenvoudig schitterend; alles wat hij te bewerken krijgt, wordt zuiver en hard retour gezonden, zijn schot faalt geen enkel maal. Na een twintig minuten 'n snelle II. V. V.-doorbraak, het broederpaar Kessler centert even, en Tonny geeft Uterinark geen kans. (10). Haarlem geeft nog lang niet gewon nen, de voorhoede zet goed op, Phi lipse geeft een pracht van een voor zet, maar Bijleveld schiet in 't zijnet. Een moment daarna zendt Alb. Haak een mooien bal in, maar Do Groot stond op zijn plaats en redt met ver bluffende handigheid. Een kwartier later komt II. V. V. weer geweldig opzetten en na goed samenspel met Lutjens zet Deetje Kessler onhoudbaar in. (2—0). De rood-broeken zijn thans hun hoofd totaal kwijt en doen de vreemd ste dingen. Patrick Miller trapt de verkeerde richting uitBijleveld ziet niets raeer, en trant maar in 't wilde weg. Alleen De Wolff en Serné blij ven kalm en weten zoo menigen Haagschen aanval te keeren. Uter mark krijgt maar weinig te doen. De geel-zwarten zijn zeer forsch, niet unfair, gaan spelen, en het publiek laat zijn afkeuring over hen, waarin ook scheidsrechter Kapponburg be grepen is, luide hooren. Een corner op het geel-zwarte doel wordt door De Groot mooi gevangen. Philipse schijnt zijn dag niet te heb ben en verknoeit een paar goede kan sen Bijleveld is eenvoudig beneden alle peil. Vijf minuten voor tijd maakt Heyting hands, maar Bijleveld trapt hoog over. Even later wordt weer hands gemaakt., doch nu binnen de gevreesde lijnen. „Penalty",' zegt Kappenburg. Bijle veld neemt 'm, schiet vrij goed, maar te veel op het midden, zoodat De Groot met een snellen uitval prachtig houden kan. Dadelijk daarop is het rusten. Van den strijd na de thee valt wei nig bijzonders te vertellen. Spannen de momenten ontbraken, want H. V. V. nam de zaak zeer kalm op- De achterhoede moest al het werk doen, wat zij dan ook naar behooren deed. Bijna de gansche drie kwartier was Haarlem sterker, maar dank zij do voorhoede, die geen flauw begrip van juist schieten meer scheen te hebben, bleven de goaltjes uit. Albert niet merkbare beteekenis was. Een paar corners op beide doelen leverden nle& op. Tonny Kessler en Aernout weten elk nog eens den bal langs Utermark te jagen (40), waartegen Bouwmees ter twee minuten voor tijd met een werkelijk schitterend schot een on houdbaar tegenpunt maken kan (41). Even daarop is het tijd, en do groote Ilaagsche heeft twee puntjes gevoegd bij het respectabele aantal, dat zij reeds veroverd heeft. Van de spelera dit. De Haarlem- voorhoede heeft ln dezen laatsten wedstrijd bewezen nog niets geleerd te hebben. Het was een even treurig hopeloos geknoei als bij het begin van 't seizoen. Niet alleen, dat er geen samenspel in zat, maar een goed schot was totaal zoek. Philipse had zijn dag niet, evenmin als Patrick Miller, beider voorzetten leek ditmaal naar niets. Albert Haak ging nog wel, terwijl Bouwmeester beslist de beste van het quintet was. Van Bijleveld zullen we maar niets zeggen, maar alleen willen vragen Is dat nu een speler voor het eerste elftal Is er in Haarlem II' werkelijk niets beters te vinden De middenlinie werkte hard en vooral Jo Verwey toonde meermalen zijn balfback-talenten. De backs wa ren ais steeds uitnemend. Utermark kreeg weinig te doen, zóó weinig, dat we over zijn werk liever geen oordeel vellen. Bij H. V. V. sloot alles als een bus. e achterhoede in één woord schit terend. De Groot veel en veel betrouw baarder dan BeeuwkesWe hopen den sympatliieken Hagenaar dan ook 10 April op het H. F. C.-veld tusschen de palen te zien. De gebroeders Kessler in de voor hoede de sterren. Lutjens minder dan anders, maar toch nog zeer vol doende. De middenlinie goed voe dend vooral Heyting was onover trefbaar. Scheidsrechter Kappenburg's fluit spel was niet steeds in overeenstem ming met de publieke opinie. BEKERCOMPETITIE. De loting voor de derde ronde had het volgend resultaat: U. V. V. of Victoria—Neptunua. Quick II—H. 1? S. II. D. E. C. I—Quick I Nljm. Volharding I—H. V. V. IL Sparta II of O. D O.—A. F. C. L D. O. S.Neerlandia of V. U. C. Haarlem II—Concordia of R. A. P. Xerxes—P. W. I. DE BONDSFEESTEN TE ARNHEM. Naar de „Kampioen" meldt, zijn de volgende data voor de bondsfeesten, die dit jaair te Arnhem worden ge houden, definitief vastgesteld op 15, 16 en 17 Juli as. REVANCHE-SCHAAKMATCH DA VIDSON—ESSER. De heer J. Davidson te Londen, deelt mede, dat hij, „met het oog op de onrechtvaardige houding, welke de dagbladen zich ten aanzien van (zijn) match met den heer dr. Esser aangematigd hebben," t zijn plicht acht, den lieer Ar. Esser uit te dagen tot oene 'revanche-match,. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. de deur waardoor menige ernstige ziekte .ar binnen komt. maar Sootl's Emulsion sluit de deur, voordat de ziekte bare intrede kan doen. Door bare zuiverheid, lieht-vertcerbanr- keid eu genezende kracht heeft Scott'a de reputatie verkregen van DE standaard-emulsie te zyn. Om echter zeker te zyu dat men de standaard.emulsie werkelyk krygt, is het noodig te weten dat de echte Scott's Emul sion uitsluitend bereid wordt door Scott Eowdo Ltd., Londen, Engeland, wier naam en fabrieks merk (de Visscher met de Visch) op elke verpakking voorkomt. Zonder deze kenmerken is de emulsie niet de eebte B7 alle Apothekers en Drogisten- Pers-Overzicht fs verhandeld „van xelf sprekend ge heim" is en moest blijven. In de „verklaring" heet het woordelijk „De heer Van Heeckoren beweert toch, daargelaten of dit juist is, nog dienstdoend gezant zijnde, destijds door een der ministers over een ge wichtige internationale gebeurtenis in consult te zijn geroepen een consult, dat uiteraard nooit andere kon heb ben plaats gehad dan in stipt g e h e i ra, en waarbij van een nog orl ettelijk opleggen van geheim nooit sprake kon zijn." Verstaan wij de gesluierde taal van „De Standaard" hier goed, dan Is dus het geheim niet opzettelijk opgelegd. In deze veronderstelling zijn do woorden „daargelaten of dit juist is" (namelijk wat de heer Van Heeckeren beweert) bevreemdend. Immers juist uit den aard van het gesprek, en uit de omstandigheden, waaronder het gevoerd is, zou moe ten worden afgeleid, of er inderdaad van zulk eene van zelf sprekende ge heimhouding kan sprake zijn. Hoe dit zij, volgens de mededeeling van „een oud-minister, oud-Kamerlid" in „De Telegraaf" heeft Dr. Kuyper der gel ijke mededeelinge.:, als hij den heer Van Heeckeren deed, ln 1904 aan de heeren Tal ma en Heemskerk ge daan. Deze heeren bekleedden ln 1904 geen ambten, waarin zij op de mede- deelingen aanspraak kenden maken. Dr. Kuyper heeft dus zelf zijne weten schap of „pure verzinning" niet als zóó „stipt geheim" beschouwd. t „Algemeen Handelsblad" schrijft: Wij vragen ons af, of wij thans niet ongeveer genoeg van deze zaak we ten. Wij hebben met klem aangedron gen op meer licht zoolang er sprake van kon zijn, dat door eenige buiten- landsche macht getracht was invloed te oefenen op onze binneniandsche aangelegenheden op onze weer middelen. Na de zoo krachtige ver klaring van minister Van Swinderen, nadat bovendien gebleken is, dat de bron voor het gerucht zijn oorsprong vindt bij dr. Kuyper, die blijkens de laatste ,,Standaard"-verklaring de be teekenis van zijn eigen woorden niet begrijpt, meenen wij, dat ar geen re delijke grond voor dit vermoeden be staat Slechts zoo lang er eenig landsbelang bij betrokken is, schijnt het ons noodzakelijk toe de waarheid dergelijke in het openbaar geda- verklaringen in het openbaar na te gaan de heer Van Heeckeren ma ke zijn zaak verder uit met zijne kiezers in de Staten van Zuid-Hol land de vraag in hoeverre dr. Kuy per inderdaad waarheid gesproken heeft, toen hij den heer Van Heecke ren een dementi gaf, kan thans hoog stens voor dr. Kuyper van belang zijn. Mocht men de laatste verklaring van dr. Kuyper belang hechten, dan is de eenige vraag, waarop nog een officieel antwoord geëischt zou kun nen worden deze heeft eenige buitenlandsche macht op eenige e getracht invloed op onze bin neniandsche aangelegenheden te oefe nen. Doch dit lijkt ons wèl een zeer ernstige vraag, om te doen alleen naar aanleiding van het vaag lnsinu- eerende „Standaard"-driestarretje. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of iet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teraggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Eedactie zich niet aansprakelijk. Dr. KUYPER—VAN HEECKEREN. De „Nieuwe Rotterdamsche Cou rant" scJirijft De stand van zaken is dus nu weer, dat Dr. Kuyper, althans de verant woordelijke redacteur van „De Stan daard" niet ontkend wil hebben, dat er over een brief gesproken is het woord in „De Nederlander". indertijd tegènover den Duitsent Chargé d'Affaires gebruikt of va gedachten gewisseld; niet ontkend wil hebben, dat do gebeur tenis, waarop de heer v. Heeckeren doelde, hem is medegedeeld door den toennialigen minister-presi dent doch slechts dit ontkent, dat bij dat spreken, bij die gedachten- wisseling, bij die mededeeling, ve r zekering zou zijn gegeven van de ontvangst van den „veronder stelden" brief hetgeen nooit, bij ons weten, door den heer v. Heecke ren is gezegd. Misschien begrijpen wij de verkla ring en de nadere toelichting nog niet goed, en hebben wij nog een of ander fijn gekozen, verdekt opgesteld woord over het hoofd gezien, doch, eerlijk gezegd, het lust ons niet, in dit schuilevinkje spelen achter woorden ons verder te vermêicn. Daarin moet niemand zijn kracht willen zoeken. Heeft Dr. Kuyper met den heer Van Heeckeren over een brief, als waarop de heer Van Heeckeren doelde, met dezen en anderen „een oud-minis ter, oud-Kamerlid" wees dezer dogen de heeren Talina en Heemskerk zoodanig aan gesproken, zij geweest uit „pure verzinning" of niet, zij het geweest met verzekering van ontvangst of niet deze bijkomstig heden laten ons koud dan heeft hij voor die gesprekken de verantwoor delijkheid op zich te nemen en te er kennen. Tot twee maal ioe verzekert ,T>e Standaard", dat hetgeen tusschen Dr. Kuyper en den heer Van Heeckoren Haarlem, 19 Maart 1910. Geachte Redactie! Naar aanleiding der opvordering on den heer O. 1) aan het bestuur van de Coöp. Bakkerij „Vooruit gang", om in het openbaar mee te deelen, welke redenen hem hebben geleid otn opnieuw den prijs van het brood te verlagen, kan ik niet beter doen dan de circulaires daarover, door dat bestuur aan de leden toege zonden, hier af te drukken. Zij luiden als volgt: Haarlem, 7 Maart 1910. Aan onz© leden. Het lijkt ons goed en noodig u ten opzichte van de alarm eerende brood- prijsverlaging welke zoo plotseling en zoo sterk te voorschijn komt het 6en on ander mede te deelen. Toen het vorig jaar na een voort durende stijging dor meelprijzen, broodprijsverhooging zeer noodig go- worden was, maar onderlinge vrees voor conourrentie de bakkerij'en weer hield om daartoe over te gaan, werd ten slotte, door eene vergadering van bakkerspatroons waarop ook de coö peraties waren vertegenwoordigd, be sloten tot die verhooging over gaan. Dit gebeurde echter niet dan nadat door ons aan de bakkerspa- troons den eisch was gesteld, dat voortaan tot eventuecle verhooging of verlaging niet zou worden overge gaan, dan nadat daarover eerst on derling oveirleg was gepleegd. Dit werd door het bestuur dor bakkerspa troons toegezegd, en ook geen enkel der daarbij aanwezigo bestuursleden der coöperaties heeft daarop een: aanmerking gemaakt. Wij konden dus aannemen, dat daarover overeenkomst bestond, die, ai stond zij ook niet op papier, toch voor ie der die van goede trouw was zede lijk bindend zou zijn. Het spreekt van zelf, dat niemand zich kon verbinden de broodprijzen niet te veranderen Indien anderen dat niet deden, maar wel moest het vaststaan, dat niemand de hroodprij zen zou veranderen, vóór met ande ren althans overleg gepleegd te heb ben. Dit is niet gebeurt. Eea dar bakke rijen, n.l. onze zustercoöperatie Eendracht" heeft zonder eenig voor afgaand overleg, eer.voud.g de ande re bakkerijen medegedeeld, dut zij haair broodprijs verlaagde. Het spreekt van zelf, dat deze, zon der overleg gedane daad wrevel moest wekken bij anderen. Het sterkst moest dit wel wikkelen de directie. der HaarL Brood- en Meelfabriek^ zonder wie men, als het gold verhoo ging der broodprijzen, bijna niets durfde doen. Een gevolg daarvan Is dan ook geweest, dat deze Directie, zonder dat de meeiprljzen een der gelijke verlaging wettigden, besloot haar prijzen niet met 1, maar met 2 centen tegelijk per K.G. te verlagen. En dus zitten wij nu midden in den broodprijzenoorlog. Voor de arbeiders kan het ons na tuurlijk niet dan aangenaam zijn dat zij daardoor gedurende eenigen tijd goedkoop brood kunnen eten. Voor onze zaak echter, dat zal men begrij pen, is deze toestand minder aange naam. Wij hebben ons brood vocxr- loopig met 1 cent per K.G. verlaagd en zullen nu eerst maar eens kalm afwachten wat gebeurt. Zal het brood btj anderen met 2 centen per KG. verlagen, dan zullen wij het spreekt van zelf dit eveneens doen. Het eenige wat dan in het gedrang zal komen, sal natuurlijk ons divi dend zijn. Voor onze leden zal, hopen wij, do- ze kwestie een bijzondere aanleiding zijn om voor hunne zaak weer eanx goed hun best te doen. „Vooruitgang", die zich In deze kwestie niets heeft te verwijten re- kent op u voor het aanbrengen ven nieuwe leden. Het Bestuur van „Vooruitgang", W. A. J. BREMER, Voorzitten JL MULDER, Secretaris. Haarlem, 12 Maart 1910. Aan onze leden. In vervolg op onze circulaire van 7 Maart deelen wij u mede, dat de bijna algemeen gevolgde broodprijs- afslag der Haarl, Brood- en Meelfa briek ons heeft doei. besluiten, ook den prijs van ons brood van as. Maandag af opnieuw met 1 cent per KG. te verlagen. Wij vrij zen er echter nogmaals op dat deze verlaging lang niet voldoen de gemotiveerd Is door lagere tneel- pr ijzen, maar la hoofdzaak voort komt uit een poging van andere bak kerijen om elkaar in den knel te brengen. Van die pogingen wen- schen wij, ook niet in de geringste mate, de dupe te worden. Reeds nu echter moeten wij er op wijzen, dat deze toestand waarschijn lijk "niet lang zal duren, en wordt de mee-lmarkt niet blijvend gemakkelij ker, binnen niet al te langen tijd de prijs van het brood weer zal stijgen. Het Bestuur van „Vooruitgang," W. A. J. BREMER, Voorzitter. M. MULDER, Secretaris. De heer O. kan dus hieruit zien, dat geen andere overweging ons leidde, dan het feit dat anderen Vooruitgang in dien afslag waren voorgegaan. De coöperatie die steeds uitgaat van het beginsel, waren te leveren tegen den algemeen gelden den prijs, vond geen redenen om on der de tegenwoordige omstandighe den van dat beginsel af te wijken. De redactie dankzeggend voce- de plaatsing hiervan. J. JOOSTEN, Bestuurslid van Vooruitgang. 1) Waarom betracht dezen heer welke zoo gaarne een openbaar antwoord ontvangt, zelf niet de open baarheid door zijn naam te noemen. Stoomvaartberichten TRANSATLANTISCH ELIJNEN. Het stoomschip Medan vertrok 19 Maart van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Maiang, van Rot terdam naar Java, arriveerde 19 MxL te Padang. Het stoomschip Ternate, van Rot terdam naar Java, passeerde 19 MxL, voormiddag, Malta. Het stoomschip Mores arriveerde 19 Maart van Batavia te Amsterdam. Het stoomschip Koning Willem I veilrok 19 Maart van Amsterdam a. Batavia. Het stoomschip Banda, van Bata» vla naar Amsterdam, passeerde 19 Maart Perlm. Het stoomschip Sumatra, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 18 Maart Perim. Het stoomschip Java, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 18 Maart Point de Gaiie. Het stoomschip Rembrandt, van Amsterdam naar Batavia, was 18 Maart, des avonds 9 uur 50 minuten, dwars van Stromboli. Het stoomschip Rhipcus, van Bata via naax Amsterdam, arriveerde 18 Maart te Suez. Het stoomschip Niéuw-Amsterdam vertrok 19 Maart van Rotterdam n. New-York. Het stoomschip Prins der Neder landen, van Amsterdam naar Para maribo, passeerde 19 Maart, 9 uur voorm., Eastbourne. Het stoomschip Zaanland vertrok 18 Maart van Montevideo naar Am sterdam. Het stoomschip Bulow, van Rotter dam naar Japan, passeerde 18—19 Maart Gibraltar. Het stoomschip Sindoro, van Rot terdam naar Java, vertrok 19 Maart van Lissabon. Het stoomschip Nieuw-Amsterdam, van Rotterdam naar New-York, ver trok 19 Maart des avonds 7 uur 30 min. van Boulogne. Het stoomschip Kediri vertrok I'd Maart van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Oranje, van Am sterdam naar Batavia, vertrok 13. Maart van Colombo.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 7