HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Donkere Schadnwen VRIJDAG 25 MAART 1910 Buitenlandsch Overzicht Al hebben de Lagerhuis-leden nu een paar dagen Paasch-vacantie, "t is toch nog geen vrede in DE ENGELSCHE POLITIEK. Integendeel De politiekers zijn el kaar weer geducht aan het bevech ten. De strijdlustige minister Lloyd George heeft in Londen een redevoe ring gehouden ter inwijding van de Gladstone League. Het doel dezer ver- eeniging is te strijden tegen de poli tieke vrees-aanjaglng bij verkiezin gen, en te ijveren voor de handhaving van den vrijhandel en de oppermacht van het volk door middel van het La gerhuis. 't Was net iets voor dezen Excellen tie, om de openingsrede voor deze vereeniging te houden. Hij heeft dan ook met veel vuur gesproken, en had bij zijn duizenden hoorder» reusachtig succes. Lloyd George berispte de partij ge uootcn, die de regeering niet schijnen te vertrouwen, en haar steeds be dillen Hij zei o. a Het iieen wonderlijke zaak. Niets verbaast den hervormer meer dan het geduld, waarmede het volk on recht draagt, tenzij het ongeduld, dat het toont, wanneer het tot het besef van het onrecht is gekomen. Een volk zal, geslachten aaneen, onrecht, on derdrukking en bedrog dragen zonder jnurmureeren, of met nu en dan een enkel gegrom de eeuwen door. Het geduld van het volk Is in alle tijden een wonder geweest Dan Ineens wordt het gevoel van onrecht wakker, en als het volk zich dan in zijn macht verheft, wekt niets meer verbazing dan zijn ongeduld. Het luistert dan niet meer naar raad om voorzichtig te zijn in zijn pogingen om het kwaad te herstellen, dat het eeuwen lang heeft verduurd. Wij zijn nu bezig om de oude en groote rekening met het Hoogerhuts te vereffenen (Een stem Weg er mee I) Akkoord, maar laten wij we tenschappelijk te werk gaan, en ver trouw uw voormannen. De strijd zal lang duren, maar als wij aaneenge sloten blijven, zullen wij het winnen. Geloof mij, onze generaal zal ons tot den slag voeren I Hierna sprak de minister over vrees- aanjaging hij verkiezingen. Z. L heb ben de liberalen daaraan vele verlie zen op het platteland toe te schrij ven. Evenals een strooper met opsluiting wordt gestraft, omdat hij zich ver grijpt aan de hazen en konijnen van een ander, zou de minister willen, dat de gevangenis inging, wie zich vergrijpt aan de stem vau een kiezer. De Gladstone-club zal strijden voor een strenge wet ten deze. Vervolgens haalde de minister een aantal voorbeelden aan van arbeiders die met ontslag of met uitzetting uit hun huis waren gestraft, omdat zij by de loutslo verkiezing op den libe raal gestemd, of voor hem gewerkt hadden. Daarop vertelde hij, hoe de toestand oudtijds in Wales was, hoe de lanil- heeren onder elkaar uitmaakten, wie er naar hot Parlement zou gaan, tot de liberalen in verzet kwamen, Het regende toen wel ontslag en uilzet ting, maar de zege was aan de onaf hankelijke kiezers gebleven. Zoo moest het in Engeland ook gaan. Nog eens Lloyd George had bij zijn hoorders veel succes. Anders is het evenwel bij de unionistische pers, die in sterk afkeurenden zin over de rede schrijft. De „Daily Telegraph" spot o. a. üver 's ministers nieuwe ontdekking van een der oorzaken van de liberale nederlaag. De „Standard" ontkent eensdeels, dat er vreesaanjaging Ls geweestzij is, zegt het blad, in alle geval niet gebleken, en by geeneen verkiezing bewezen. Anderdeels geeft het te ver staan, dat de liberalen en vooral de vakvcreenigingsmenschen veel meer drang op plattelandskiezers hebben geoefend ten bate der liberalen. Kort om, de ..Standard" vindt, dat de mi nister zich onmogelijk maakt. Reeds meldden we in 't kort, dat gesproken heeft. Het was voor 't Ame- rikaansche Vredes- en Arbitrage-ge- nootschap. In een tafelrede toonde Taft zich een groot voorstander van de denkbeelden van het genootschap Maar hij wees er op, dat men niet mocht verwachten, dat eenig land zijn juist ter waarborging van den vrede ondernomen bewapening zou opgeven. Hij was volstrekt niet in consequent, dat hij hier optrad ten gunste van vrede en arbitrage, en in- tusschen van het Congres gelden voor nieuwe slagschepen vroeg. Amerika moest zijn vloot uitbreiden. Wellicht echter zouden er middelen worden gevonden, om In het algemeen tot een beperking der oorlogstoerustingen te komen, want de beweging in deze richting won aan kracht President Taft verklaarde verder, dat naar zijn oordeel zelfs quaesties van nationale eer aan arbitrage kon den worden onderworpen. De Duitsche gezant (graaf Bern- storff), die eveneens een toespraak hield, bleek het hiermee niet geheel eens te zijn. Hij verklaarde, dat Duitschland jzroote sympathie had voor het denkbeeld, quaesties, die n i e t de nationale eer of de levens belangen eener natie betroffen, langs arbitralen weg op te lossen. De gezant wees ten slotte nog op het uitsluitend vredelievend doel van de Duitsche vloot. Over het bezoek van den Duitschen rijkskanselier aan Rome wordt druk geschreven. Een officieuse nota ver klaart, dat „het bezoek opnieuw heeft bewezen, dat Duitschland en Italië door banden van hartelijk vertrou wen verbonden zijn. De op het DRIEVOUDIG VERBOND gegrondveste staatkunde zal thans blijvend gevolgd worden, onafhanke lijk van de wisseling van personen In beide landen. Bome en Berlijn zijn eensgezind met Weenen in het streven om den status quo in het Oosten te handha ven en zijn bezield met de beste wen- sclien voor de welvaart der Balkan- stalen." Dat is andere taal dan in de beken de Balkaucrisis-dagen. Zou Italië zich bedacht hebben De Matin" geeft een uittreksel van het rapport over de gevraagde aanvui- lingscredieten voor de Uit dit verslag blijkt, dat Frankrijk tot 31 December 1.1. voor Marokko heeft uitgegeven 73 millioen 668 000 fr., in welk cijfer de kosten vervat zijn van de actie langs de Algerijn- sche grens en rondom Casablanca. Het totaal der verliezen, hieronder ook begrepen die tijdens het jongste optreden tegen de Zaèr, is 177 doo- den en 605 gekwetsten. Op 15 Maart telde de Fransche troepenmacht 11.026 man en 420 officieren. DE WERKING VAN DE ETNA. De telegrammen zijn niet gerust stellend. De lava blijft naar beneden stroomen en bedreigt reeds het dorpje Borello, de wijnbergen vernielend en huizen bedekkend er hebben zich ir het geheel twaalf kraters gevormd. Een lavastroom ter breedte van 500 M. bewoog zich met een snelheid van 20 M. per uur langs den Monte Sanleo. Te Milo werd een hevige aardschok gevoeLd. De verschrikte bevolking vluchtte uit hare woningen. Een artillerist kwam met een bran dende sigaret in den mond het bus- kruitmagazijn te Tanger, in Marokko, binnen. Een ontploffing volgde, waar bij acht soldaten gedood werden, en talrijke gekwetsten vielen. EEN SCHIKKING MET HET AME- RIKAANSCHE SPOORWEG PERSONEEL. Er is een schikking getroffen tu3- sclien de directies van de westelijke spoorwegen en het personeel. Men kwam omtrent alle punten tot eene overeenstemming, behalve in de looii- quaestie, waarover bij wederzij (lach goedvinden later een arbitrale uit spraak zal volgen. Stadsnieuws LIJKVERBRANDING. Voor de afdeeiing Haarlem van de Vereeniging voor facultatieve lijkver branding, sprak gisteravond in de bovenzalen van De Kroon de heer M. A. Poel, architect te Hilversum, die het crematorium, dat op de hegraaf- plaats bij Westerveld komt, zal bou wen. De heer Poel deelde mede, hoe in den laatsten tijd in het buitenland hoe langer hoe meer crematoria zijn verrezen, zelfs in Japan, hoe in Haar lem de bouw van een crematorium reeds voor eenigen tijd ls ter sprake gebracht, doch toen een afwijzend prae-advies van B. en W. verwierf, welk college meende dat artikel 1 der begrafeniswet lijkverbranding niet zou toestaan. De vereonigfng voor lijkverbranding had thans de gelden bij elkaar gekregen voor een crema torium, waarvan de bouw zou aan vangen over eenige maanden en dat vermoedelijk het volgende Jaar om dezen tijd gereed zal zijn. Of de re geering de lijkverbranding in ona land zai toelaten, daarover zijn de meeningen verdeeld en spreker hoop te, dat zijn voordracht ten gevolge zou hebben dat verscheidene leden zich bij de afdeeiing zouden aanslui ten, daar veel leden noodig zijn om eventueel een krachtige actie te kun nen voeren. De heer Poel ging de verschillende vormen van lijk-verzorging na, vroe ger en thans ln verschillende landen in gebruik en verduidelijkte ziin mee- deelingen met een aantal Ifchtbeel- den. Toen besprak hij de voordeelen van lijkverbranding uit een hygië nisch, een aesthetisch en een econo misch oogpunt boven de gebruikelijke manier vim begraven. Kerkhoven zijn meermalen de" oor zaak geweest van epidemische ziekte, zei spreker, schadelijke ontbindings producten kunnen door grondwater of door insecten verspreid worden. Door een lijk te verbranden wordt in elk geval een groote bron van be smetting weggenomen. Begraafplaat sen kunnen onschadelijk zijn, cre matoria z ij n onschadelijk. Ook uit een aesthetisch oogpunt zijn de laat sten het verkieslijkst, want al lijkt een kerkhof mooi en stil en vredig de grafsteenen en bloemen geven een valsch beeld van het walgelijk ont bindingsproces, dat zich onder de® grond* afspeelt. In een heeteluchtoveri is alles binnen 1 1/2 uur afgeloopen, de asch wordt in een urn verzameld, die zeer goed versierd kan worden en bijgezet En wat het economische aangaat, lijkverbranding is veel goedkooper. De begraafplaatsen in groote steden moeten, wanneer eon kerkhof vol is, gezocht worden ver buiten de stad, wat groote vervoer kosten meebrengt In Duitschland be dragen de verbrandingskosten, het vervoer en 't bijzetten inbegrepen ƒ50 60, in Leipzig slechts 18. Een der argumenten, die de tegen standers der lijkverbranding adnvoe ren, is van juridischen aard, n.l. dat met do verbranding elk spoor van mis daad verdwijnt. Dit is niet geheel juist, sommige vprgiften b.v. kunnen wel degelijk in de asch worden terug gevonden. Van justitieel» zijde is lot dusver in het buitenland tegen ver branding geen bezwaar gemaakt, zelfs heeft een verbranding door de daar aan verbonden verplichte lijkschouw geleid lot het ontdekken van een mis drijf. Een ander argument is van ker kelijke» uard Verbranding wordt ge acht m strijd te zijn met detl Bijbel, met het Christelijk bewustzijn. Do verbranding hoeft dan ook absoluut niet verplichtend gesteld te worden, zei spreker, maar daartoe moet de ge legenheid opengesteld worden v< or menschen. die er van overtuigd zijn, dat hun stoffelijk overschot anders gevaar kan opleveren voor de meae- menscheu. Een leil is, dat in Pruisen ook omier de kerkdijken velen zijn, die een verbranding verkiezen bo\en een begraving, waarom daar bmncn kort opiieffing van iiet verbod, dut geestelijken eereuienstea in cremato ria mogen verrichten, te gemoet wordt gezien. Spreker toonde vervolgens met zijn lamaarnpJaten vele crematoria in het buitenland ook de toedracht van een verbranding, wat geschiedt dooi- toe voer van verhitte lucht van KM) gr. Celsius, die de lijkkist omspoelt en met den inhoud bmut'n 11/2 uur ver teert, zonder dat vlammen liet li- chaam raken, en vervolgeus eenJge afbeeidintren van het te Westerveld te bouwen crematorium. Dit gebouw, dat een schoonen vorm vertoont met een lioogen, puntlgen koepel, heefteen voorgang, een brcede hul of zaal, een vertrek, waarin de katafalk rust op een lift, een rouwkamer, waar de fa milie bijeenkomt om d" plechtigheid hij te wonen en een lijkenkamcr <»p één verdieping. De lift voert de kata falk naar beneden naar den kelder, waar zich de heete-luchtoven bevindt Vóór het gebouw koint een begraaf plaats voor urnen, die ook in t ge bouw zelf in een daarvoor aangewe zen vertrek geplaatst kunnen worden. 08 verbrand ingskostcn bedragen tnoedelijk 50 tot 70. De voordracht werd met zeer veel belangstelling aangehoord en een achttal nieuwe leden gaven zich op voor de afdeeiing Haarlem van de Vereeniging voor facultatieve lijkver branding. wat de waarnemende voor zitter, de heer J. B. A. Saeijs een be vredigend resultaat vond. Uit de Rechtszaal KRACHTIG VERZET. In Zaandam surveilleerden twee polltie-mannen in uniform, toen zij gewaarschuwd werden, dat eenige straten verder een vechtpartij in vol len gang was. Zij snelden derwaarts en kwamen tot de ontdekking, dat het gevecht momenteel afgeloopcn, doch dat het publiek nog zeer opgewonden was en daarom achtten zij het noodig handelend op te treden en zekeren J. B. vast te grijpen, die in kennelijke» staat verkeerde en zich zeer vechtlus tig betoonde Volgens de twee agenten is toen J. B. aan het schelden gegaan, hij rukte en verzette zich om los te komen.* Daarin werd hij bijgestaan (h or zekeren G. B., die er ln sloagdf J. B. Ie doen ontsnappen, doch toen zelf naar het politiebureau werd mee genomen en op weg daarheen de po litie uitmaakte voor ploerten en ploer tenkerels. Beklaagde beweerde, dat deze woor den voor iemand anders dan de po litie bestemd waren, doch dit nam de ofLf.cr van justitie niet aan. Geeischl werd tegen J. B. 45 dagen en legen G. B. twee maanden hech tenis, orudat het Lier om het prestige ging van de geuniformde mannen der DIEFSTAL. In een café ln Landsmeer vermiste een der bezoekers, toen hij nog een potje bier wou nemen, een zakje met geld, waarin 4 gulden zaten. Dit geld werd naderhand gevonden in het be zit van J. van S., die dadelijk de ver denking op zich had geladen, doordat hij de eerste was, die het café verliet, zoodra de eigenaar var. het geld er over sprak, dut hij het kwijt was. J. van S. bekende, dat hij hét geld had meegenomen, hij had het zakje op een stoel zien liggen en was er toen subiet op gaan zitten. I)e eigenaar beweerde Jnlusschen, dat het uit zijn jaszak moest gehaaid zijn, doch hoe dit zij de officier oischte één weck gevangenisstraf. DE TRAM EN DE AUTO. In hooger beroep van hot Kanton gerecht werd voor de Rechtbank be handeld het geval met de auto van den heer M. te Bloemendaal, die ge reden werd door den chauffeur II. P van M. en op den Amsterdom.schcn straatweg in botsing kwam met een motorrijtuig van de E. S. M. Volgens genoemden chauffeur was de toedracht van do qimostie als volgtHij was met zijn auto do tram buiten de Amsterdamsche poort voor bij gereden en voorgebleven, tot hij bij de Liebrug een vrachtwagen was achterop gereden, die in stede van den rechterkant van den weg te hou den, naar links was afgeweken, waar op hij dat voertuig ter rechterzijde was gepasseerd en toen met de tram lil aanraking was gekomen. De chauffeur beweerde, niet naar rechte afgeweken te zijn, doch slechts de rechterzijde van den weg, die hij steeds gevolg had, gehouden te heb ben. De wagenvoerder der tram deelde mede. dat de auto wel degelijk naar rechts was afgeweken in plaats van achter den vrachtwagen te blijven, tot de tram was gepasseerd. De chauf feur had don vrachtwagen niet rechts, van achteren oprijdende, mogen pas- seeren. De koetsier van den vrachtwagen vertelde, dut hij links van den weg was gaan rijden, omdat hij Je tram- fluit achter zich gehoord had, en be vreesd woe, dut de paarden zonden schrikken, wanneer Je tram op zoo korten afstand voorbij kwam. Na het trainsignaal had hij dat van do auto gehoord. Mr. Gerritszeu, uit Amsterdam, stelde zich civiele partij voor de E S. M. en vroeg een schadeloosstelling van pl.m. 20 voor schade toege bracht aan het voorbalcon der tram. Mr. lloyer, zijn requisitoir nemend, vond dat de chauffeur zeer roekeloos gehandeld had, daar hij wis., dat de tram hem na op de hielen zat en zag. dat de vrachtwagen naar den ver keerden kant uitweek. De chauffeur luid zich na de botsing uitgelaten in den zin, dat hij dacht er nog wel voor bij te kunnen komen. Daardoor was de botsing ontstaan. Mr. Hover vond, dat de vrijheid en de veiligheid het verkeer door dat onvoorzicht'g rijden in gevaar waren gebracht, en eischte een boete van 75 of 15 dagen hechtenis. Mr. Guépin, uit Amsterdam, die voor den beklaagden chauffeur op trad, zei, dat waar de auto de train voor was, er twee dingen mogelijk waren, namelijk dat de tram roeke loos hard de auto achterop nad gere den, of dat de auto geremd had, aan gezien anders inhalen onmogelijk was. Nu had de chauffeur volgens diens beweren niet geremd, ook me vrouw M.. die in de auto zat. had niets van langzamer rijden bespeurd- In de dagvaarding was ten List® ge legd. dat de antr naar rechts was uit geweken om dit strafbare feit ging het, en waar de chauffeur pertinent beweerde, niet naar rechts te hebben uitgehaald, aangezien hij zich reeds aan de rechterzijde van den weg be vond, waarmee de tramvnerder re kening had moeten houden, meende inr Guépin, dat in dit geval noch de civiele noch de strafrechterlijke ac tie konden slagen. De wagenvoerder der E. S. M. bleef er bij, dat de auto naar rechts was uitgeweken. Uitspraak op 31 Maart a.» WEDERSPANNIGHEID. Een clubje jongelui ging op zekeren nacht in Januari door de Groote Hout straat in al te vroolijken toestand, veroorzaakt door een borreltje. Eeu agent van politie in uniform maande de jongelui aan tot kalmie eu door- loopen, doch in stede van hieraan te voldoen, ondernamen de heeren eeu aauval op den agent, die tegen den trottoirband werd gegooid en ge trapt, nadat hem de kepi van het huoid was geslagen. De twee voornaamste belhamels, C. D en A. G. li., stonden gisteren we gens wederspannigheid terecht, en waar dat in dit geval een ernstig, aanranding van liet gezag der politie beteekende, eLschte de officier tegen C. D. 45 dagen en tegen X G. B. één maand gevangenisstraf. Gevraagd werd om een geldboete. Verfraaiing. Donderdagavond kwam de „Veree niging tot verfraaiing van Haarlem en tot bevordering au het Vreemde lingenverkeer" in vergadering bijeen. W egens uitlandigheid van den heer J. Krol, leidde de lieer A. van Rossuin de bijeen komst Na notulen-lezing bracht de heer J. J. Verwijnen het jaarverslag uit. Aan dit verslag is het. volgende ont leend Was in het jaar 1909 het ledental aanmerkelijk, van 633 tot 566, ge daald. later steeg het weer tot 619. Hiervan wonen er 410 In en 209 bui ten Haarlem. Het Informatie-bureau der vereeni ging is met 300 gesteund. De kiosk is thans aangekocht Het aantal ver strekte inlichtingen bedroeg in 1909 3655 tegen 4450 ir. 1908, dit laatste hoo- ge cijfer stond in verband met de Olympische spelen en de Bondsfees- ten van den A. N. W. B. Toch was het bezoek van buitenlanders grooter dan in 1908. Het aantal bezoekers, dat ge teld werd. steeg nl. van 1218 Lot 1252, nl. 491 Engelachen en Amerikanen 350 Duitscners, 203 Franschen, 113 Belgen en 95 andere vreemdelingen. Zij vroegen 14 maal een gids voor éen of meer dagen. Van den Gids van Haarlem werden 1700 exemplaren verspreid, ook wer den er 500 exemplaren naar Indië ver zonden, om daar reclame te maken voor Haarlem als woonplaats bij de uit Indië terugkeerende Nederlan ders. Voor J910, wil men tijdens de Bloe mententoonstelling, buitengewone re clame maken. Uit het verslag van den penning meester, mr. II Ph. 't Hooft bleek, dat de uitgaven bedroegen 1248,48 1/2 en de inkomsten 2704,34, zoodat er een voordeel ie saldo was van ƒ1455.851/;" Daarvan werd 1425 h deposito ge plaatst iu 't geheel bedraagt 't depo sito nu ƒ1726.56. Het (maal-saldo der vereeniging is ƒ1757,415. Beide verslagen werden onder dank- zegging goedgekeurd. DE NIEUWE FONTEIN. Bij de Rondvraag bracht Mr. wJ A 't Hooft, de nieuwe fontein op het tentoonstellingsterrein tor sprake. Men herinnert zich, dat wij Woensdag opmerkten, dat de nieuwe fontein wei nig monumentaals had. Mr *t Hooft bleek van dezelfde meening. Haarlem is in eeu opzicht treurig achter geble ven bij andere sleden, meende de heer 't Hooft, nl. de fontein. Kort ge leden hadden we in Den Hout slechts I één fontein, die door de Jeugd werd ge- bruikt als w&schkom. drinkbak en spoelbak. Nu heblien we em tweede fontein. Monumentaal is zij niet. wat Jammer is met het oog op het monu mentale Paviljoen en het monument» Ie geboomte rondom. Spreker wild» het bestuur daarom in overweging ge ven om de noodlge slappen te doen dat <ieze fontein alsnog een monumen taal karakter za! krijgen, ter herin nering aan de luisterrijke tentoon stelling van de Vereen, voor Bloembol lencultuur, die zooveel heeft hijgedra. gen tot den Moei van Haarlem De heer Van Rossnm nehtfe deze op merkingen zeer juist- Ook hij betreurt *t. dat deze fontein niet meevalt, na zii klaar Ls. 7ü heeft niets monumen taals en I« niet hoog. Eén eigenschap heeft ze met andere fonteinen, nl. dat er een straalde water omhoog snuft. Er zi-'n groote voorzorgen geno men, om te voorkomen, dat geen druppe! water buiten het bekken volt, maar de Indruk, dien men van da fontein krijgt, is niet zeer fraai. In verband met de opmerking van den heer Van Rossum, dat de veree- nisong in September reeds verzocht heeft, om de onde fontein te mogen restaureeren het Gemeentebestuur heeft daarop nog steeds niet geant woord drong de heer C. L. F Sar- let aan om spoed te maken met da herstelling Die fontein ls zeer bouw vallig. Uit den rand zijn heele stuk ken weg. Dat is een ontsiering. De heer Van Rossum beaamde 't, dat de ze restauratie zeer dringend noodig was. De heer W. A. J. van de Kamp deel de mede, dat het Informatie bureau dit jaar een internationalen gids zou verspreiden. Het wordt een aardig boekje op kunstdrukpapier inet mooie cliché's. Voor 't boekje is een handig formaat gekozen De heer Van Rossum deelde mede, dat het Bestuur plannen ontwerpt, om half April aan de buitenlandsehe gas ten van de Vereen voor Bloembollen cultuur, den leden van het Hoofdbe stuur. der jury en het eere-comité een feestavc nd aan te bieden. Het tijd stip is gekozen op verzoek van de Tentoonstellingscommissie. Nadere bijzonderheden vindt men de volgende weken in „De iiaarlemsche Woning gids", Dit weekblad is door een over eenkomst met de Naaml. Venn. „Lou- rens Coster" heL officieel orgaan van de „Vereeniging voor Verfraaiing" ge worden. Den leden wordt dit blad nu geregeld thuisgehouden. Ook de op roeping ter vergadering zal voortaan dit bLad geschieden. De nieuwe (zevende) oplaag van den Gids voor Haarlem en Omstreken, door het Informatie-bureau uitgege ven, is van de pers gekomen. liet boekje, dat nu 6-1 blz. telt, is in een 8temmig-"rijs omslag, 't Goede, dat wij de vorige malen van dezen gids zeiden, kan thans wederom omtrent dezen druk herhaald worden. Binnenland DE ONTSLAG-QUAESTIE TE AMSTERDAM. 't Hbld verneemt nog, dat B en W. wanneer het adires van dr. De Gelder bij de ingekomen stukken in den Rand aan de orde koint, zullen voor stellen prae-advlea daarop door B. en W. te doen uitbrengen. Dit zal B. eu W. gelegenheid geven breedvoerig en met redenen omkleed het gegeven" ontslag te raotiveeren. In dit praeadvies zal dan niet de memorie van dir. De Gelder worden behandeld, waarin op het beheer der Gemeentelijke ElectriciteKswerken zulk oen ernstige crltlek geoefend wordt. Dit stuk raakt een gemeente- lKdrijf en is door B. en W. In han den gesteld van den directeur. Na diens onderzoek zullen B. en \V. over die memorie een rapport uitbrengen. MINISTER NELISSEN. Van den Minister van Justitie ko- men goedo berichten. Zijn gezond heidstoestand is verbeterd en hij schrijft met opgewektheid. De minis ter bevindt zich thans in het Zuiden van Frankrijk. ONGELUKKEN. Bij den landbouw Westelftar te Wouw merschoonmaken, weer van oen kast, schot afging, dat d< bode Adriana Mangelaars trof doodde. Van Loenhouk lel ,Wj het ka. n geladen ge vaardoor hei 18-jarige dienst- FEUILLETON Naar het Duitsch. Door PAUL HENKES. 22) Hij is onschuldig, beste vader, brucht Rudolf in 't midden, het ls to taal onmogelijk, dat de vader van Hedwig zoo'n misdaad op zijn gewe ten zou hebben De oude heer keek peiuzend vóór xich heen. Ik zal je wat zeggen, beste Jon gen, zei hij toen eindelijk, terwijl hij zijn zoon rechtstreeks in het gelaat leek. Ik geloof heel graag, dat"jij ln eeu heel moeilijken toestund bent ge komen. Ik weet immers, hoe innig je Je meisje liefhebt, anders zou ik ook nooit of nimmer mijn toestemming gegeven hebben, dat jij je verloofde met de dochter van een man, die zoo diep in de schulden stak. Daarom be grijp ik htel goed hoe alles in je bin nenste nu in opstand gekomen is. Ik begrijp ook volkomen, dat de gedach te je ongehoord toeschijnt, dat Beek xich werkelijk aan zulk een gemeene misdaad zou hebben schuldig ge maakt alsjeblieft, laat mij uitspre ken, zei hij toen op een afwerend handgebaar van zijn zoon. ik geloof, dat wij verder zullen komen, als wij die pijnlijke aangelegenheid kalm en vriendschappelijk behandelen. Ik wil dus zeggen, dat ik dit alles bij jou niet alleen natuurlijk vind, maar dat ik zelfs niet anders had ver wacht. Anders is het met mij gesteld. Ach ter mij lisrt een leven rijk aan erva ringen. Omdat ik altijd midden In den strijd, midden in het leven heb ge staan en zoo nu en dan moeilijke tij den heb meegemaakt, heb ik natuur lijk veel menschen kennis opgedaan. Alleen uit c* altijd onvolledige cou rantenberichten weet ik, welke bewij zen van schuld tegen den gevangen Beek worden aangevoerd, maar ik vrees, dat er geen twijfel aan zijn schuld meer mogelijk is. Gesteld ech ter eens, jing hij voort zonder op de pogingen van zijn zoon om iets ia 't iniddeu te brengen, te letten, dat hij onschuldig was, wat volgt daaruit Zijn goede naam, zijn eer als burger zijn onherstelbaar verloren Hedwig zal altijd de dochter blijven van iemand, die onder verdenking van moord staat. Ik moet je daarom ern stig ln bedenking geven, beste jongen, nf je het kind van zoo'n man in mijn familie mag en kan brengen. Een zucht ontsnapte aan de lippen van den advocaat. Ik bon u zeer dankbaar voor de kïcscho, fijngevoelige w ijze, waarop go deze pijnlijke qunestle behandelt, zei hij toon. Onder de tegenwoordige om standigheden velt natuurlijk aan een huwelijk, ten minste voorloopig niet te denken. Het verheugt inlj, dat Je too ver standig bent Laat mij alstublieft uitspreken, viel Rudolf hein in de rede. Niet- ik ben het, die de onmogelijkheid van een huwelijk toegeeft. Maar Hedwig hoeft als haar vasten, onveranderllj- ken wil te kennen gegeven, niet de mijne te kunnen vv rden, vó rdat Iede re vlok van hmr oer is afgenomen. - Zij zal die vlek nooit kunnen uit- wisschen, zei do oude heer, toen luis terde hij weer aandachtig naar zijn zooi) lot-u Rudolf uitgesproken hnd, kn.kte Andreas W iehern veelbeteeke- nend met het hoofd. Hod wig Beek is een flink meisje, dnt achting afdwingt, rol hij toen Zij is nog meer, zij is verstandig; haar houding eeeft mij de hoop, dat ook jij deze genegenheid als een vluchtig voorbij gaande liefdesroman zult be schouwen Ik had werkelijk niet ge dacht, dat deze geschiedenis zich zoo gemakkelijk zou oplossen, ging hij voort, terwijl hij zich voldaan ln de handen wreef. De» te beter voor Jou. voor ons allen. Hedwig heeft volko men gelijk, jij moet rekening houden met jezelf en met je familie. Ik zal over mijzelf maar niet spreken, maar je zuster en haar verloofde, alleen daarom zou een verbintenis al ondenk baar wezen. Pardon, vader, antwoordde Ru- dolf haastig opkijkend. Maar ik heb minstens evenveel verplichtingen te genover mijn meisje. Het spreekt van zelf, dot ik haar altijd als mijn ver loofde zal blijven beschouwen, en als het mij eerst maar door een nauwkeu rig onderzoek gelukt is, de bewijzen tegen Beek te vernietigen of hem 'en minste tegenover de jury vrij te plei ten, dan De gelaatsuitdrukking van den fa brikant werd somberder. Wil jij de verdediging van Beek op Je nemen vroeg hij. Dat spreekt iocb immers van zelf. Overigens geloof ik. beste vader, dat wij \erstandig doen beden niet meer over dal onderwerp te praten. Wij zijn niet vau de zeilde meening, kunnen niet van dezelfde meening zijn, inar.r wij zijn bu ien mannen, <Le naar hun beste willen en weien hun plicht denken te doen. Lust mij daarom mijn eigen »eg gaan en wees er vau overtuigd, dut ik nooit aanlei ding zal ge\e„ uw naam ln minder goed daglicht te stellen. Maar de oude heer schudde met nog de? te meer overtuiging het hoofd. Wij wonen niet in een groote stad, antwoordde hij. Wij geven hier eenigszins den toon aan, en deze eere plaats legt ons verplichtingen op, die voor andere menschen niet bestaan. Ik heb geen gerust oogenblik meer ge had sinds ik die ellendige historie uit de courant t© weten ben gekomen. Ik zc-t de eerste vier weken geen voet buitenshuis, uit vrees In de sociëteit of op straat er naar gevraagd en mee- lastig gevallen te zuilen worden. Ik maak mijzelf de bitterste verwijten, dat ik er :oit to® heb kunnen komen mijn toestemming lot zoo'n verloving te geven. Maar scheel afgezien daar van, alles heeft z.jn grenzen en mijn geduld ook. Ik wti.sch en verlang uit drukkelijk. dat jij je naar de zeer ver standige inzichten van juffrouw Beek gedraagt, Cu dat je in 't vervolg ln het aanstaande schandaalproces onzijdig houdt. Dat kan ik daarom alleen al niet doen, omdat ik mij bij het gerecht als verdediger van Beek heb opgegeven, antwÖordu© Rudolf. Overigens ziet u hot verkeerd in, beste vader, mijn op treden in deze zaak kail u noch mij compromitieercn, alleen als ik mij on zijdig hieid, zou ik in de oogen van ieder weldenkend menschen gebrand merkt worden. De oude heer kromR inéén en raat zijn zoon met een scherpen, doorbo rende» blik. Toen liep hij c toe en zei kortaf Goeden nacht 1 De flinke vrouw, bij wie Hedwig een kantor gehuurd had. meende het van harte goed met het jonge meisje. Utt de couranten had zij al gelezen, wel ke vreeselijke aanklacht tegen baar vader was ingesteld. Al tivrfelde zij ook evenals de meeste ander:- lezer» geen oogenblik aan de schuld van Karl Deck, toch kwam het niet in haar op haar nieuwe huurster, dat te laten ontgelden. DeD derden dag na haar verhui zing zat Hedwig Ijverig handwerkend in haar kleine kamertje, toen er ge beld word cu dadelijk daarop juf frouw Köchlln.vergezeld van een post beambte ae kamer binnenkwam. Hier ;s juffrouw Beek, zei te. op Hedwig w ijzend. Do beambte, die een kic-ln, onaan zienlijk pakje ln de hand hield, na derde het jonge meisje en koek haar onderzoekend aan. Is u Juffrouw Hedwig Beek 7 vroeg hij. De aangesprokene was onwillekett» rig van haar stoel opgestaan en had haar handwerk ter zijde gelegd (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5