HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD, ZATERDAG £6 MAART 1910 Haarlemscfie Handelsvereeniging Qoedgek. bij Kon. Bul. ran 12 Kor. 1898. De Haarlemsche Handelsvereeni ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, Neeft in den loop van den tijd wel h-i&r recht van beslaan bewezen. In zeer 'ele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreflende, is zij opgetreden en dikwijls met groot succès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waard teren, door als lid der Vereeni- ging oe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk bandelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om ten minste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsvereeni ging steeds opneemt, als doende, wat har hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging builen hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, ziju zeer vele en zeer groote tegenover do geringe jaarlijksche contributie van 3.50, die gevraagd «wordt. De Haarlemsche Handelavereeni- ,giug bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers 'vour hen tot betaling aan te manen en informalien voor hen in te wuiiiem Bovendien hebben de leden hel recht, het hun gratis te verstrek ken advies van den recbLsgeleerden adviseur der Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en -faillisse menten gratis voor beu optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. A's proef kunnen voortaan nieuwe leden voor een half jaar worden aan genomen, doch slechts hel 2e halfjaar (\ati 1 November, tot en met 30 Aprilj ad I 1-75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver een.g.ng zijn de beeren Mrs. Tb. de Haan Hugeuholtz en A. H. J. Merens, bpuariie 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 2—4 uur des na middags zijn ie spreken. Het bureau der Vereeniging Is ge vestigd Jansweg 11. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pcL der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij Inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten to innen. De kosten van inforuiutiën naar builen de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie, plus vijf cents porto-vergoeding, informa tion naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretention op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto- vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informalien en rechts geleerde adviezen werden in het af- geloupen jaar gegeven. Nieuwe ieden van 1910—11 kunnen hu reeds toetreden en hebben alsdan tut 1 Mei a.s aile voorrechten als een gewoon lid. In December 1909 en Januari 1910 zijn 74 vorderingen tot een bedrag van 1242.43 1/2 betaald; 14 vorderin gen worden afbetaald, 20 vorderingen -ijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames 'of wat ook, moeten worden geadres seert aan het Bureau, dat geopend Is dagelijks van 9 tot 5 uur en waar ook verdbre inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat men, 'hoewel geen lid der H. H. V., toch van haar Infor matiën kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging informatiën door haar worden strekt, en dat voor informatiën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. Specialiteitsn-artlstsn. n. Tijdens de voorstelling zocht *k den muzikalen clown op in een der kleed kamertjes van 't theater. Van z'n voorkomen is niets bijzonders te ver tellen een gewoon mensch, alleen verried het gladgeschoren gezicht n het ietwat zwierige in de kleeding zijn vak. Eerst na veel moeite kreeg 'k den man aan "t praten. Je kon aan z'n weifeling zien, dat hij geen plei'zferige meedeelingen te doen had. Beraad slagend liep hij eenige keen kamertje op en neer, liet zich toen plotseling op een stoel vallen, en zuchtte „Enfin 1 't is ook wel eens goed, als t publiek meer van ons weet...." Hij begon „Van m'n jeugd weet 'k niet veel 'k Heb een flauwe herinnering aan een kleinen groen-geverfden woon wagen. Daarmee trokken vader en moeder van stad tot stad meest waar kennissen waren. Vader was kunsten maker. Op hoeken van straten, en midden in het kermisgewoel, vertoon de ie z'n toeren, 'k Weet nog, dat Ie wel 5 minuten lang op z'n handen kon loopen.... Bij sommige kunstjes moest 'k hem helpen. Ik ging b.v., als 'ii.i op den rug lag, op z'n boenen zitten, hij gooide me dan met kracht ln de hoogte en ving me weer op. Moeder stond er hij en ging met een bakje rond. Zoo leerde 'k wat van 't acrobaten- vak. Het komt me nu nog te pas 1 Toen 'k een jongen van twaalf Jaar was, stierf m'n vader aan delirium. Moeder treurde niet erg om het ver lies... Nu begrijp 'k wel waarom, want het arme mensch kreeg veel slaag en schelden, 't Is lang geleden, ik was nog een kind, maar dat weet 'k nog heel goed I Als vader dronken thuis kwam en den wagen binnen- zwaaide, was 'k ook zoo bang.... In 't hoekje stond een kastje en als 'k va der hoorde, kroop 'k altijd tusschen den wand en het kastje, dan kon ie me niet zien en ontliep 'k klappen en schoppen Na vader's dood verkocht moeder den wagen en ging in een poffertjes kraam werken. Na dien tijd heb ik haai- nooit meer gezien. Ze reisde met den eigenaar naur Duitschland en 'k weet met, of ze nog leeft, of al lang onder de aarde ligt Ik werd in de leer gedaan bij een straatmuzikant. De man had pas z'n vrouw verloren en nu moest ik in haar plaats geld ophalen. Ik had over m'n baas niet te klagen. Hij gaf me genoeg te eten, hield niet van slaan en kon ook nog wel een paar centen voor me missen om to snoepen. Van „vader Kobus" leerde 'k wat muziek. Als we 's avonds geen werk hadden en rustig in 't logement zaten, gaf hij mij de viool in handen, wees me hoe 'k do tonen moest vinden, en gaf 't niet op, om „valsch" to roepen, totdat 'k eindelijk t goeie gevonden had. Na een paar jaar kon 'k aardig spelen, 'n Stille hoop kwam in me op, om nog eens echt muzikant te wor den i Op m'n verjaardag kocht vader Kobus me een ouwe piston. Als 'k nu een vrij uurtje had, zat 'k te blazen, onvermoeid.... Eerst, als de bewoners van 't logement zin hadden om te gaan slapen, staakte 'k 't lawaai ma ken. 't Was geen gemakkelijk werk, om zonder leermeester op een piston fo leeren blazen. In vader Kobus had 'k een trouwe hulp de ouwe had een scherp muzikaal gehoor en wanneer „Dat was valsch, jong I" Al doende leert en langzamerhand begon 'k ook op straat te spelen. Vader Kobus werd oud, z'n hand be verig, zoodat 't hem niet meer gemak kelijk viel, vroolijke, lustige wijsjes te spelen. De rollen werden verwis seld ik spelen en vader Kobus cen ten ophalen. Alle menschen dachten, dat we vader en zoon waren, 'k Hield ook werkelijk van den oude. Toen 'k aan z'n sterfbed stond, huilde 'k als kind Op m'n 20ste jaar stond 'k weer al leen op de wereld. Na een beetje zwerven verzeilde 'k in een kermis tent, waar 'k voor muzikant aangenomen. Dat Is een honden leven 1 Als er voorstelling werd ge geven, kon Je van 's morgens 11 tot 's nachts 2 uur blazen, tot je geen fut meer in je lijf had. Ter nauwernood was er tijd over om te eten en te drinken. Om 12 uur 's middags was de eerste voorstelling, maar om 11 uur moesten we ai voor de tent muziek-maken, om de kijkers te lok ken. Waren er genoeg kaarten ver kocht, dan gingen we naar binnen, om daar de menschen ln een vroolijke stemming te houden. Na de voorstelling moesten we met onze schetterende muziek weer nieu we belangstellenden trekken. 's Avonds was je dood-op, en ver langde naar je bosje stroo ln den toch tl gen woonwagen.... Werd er geen voorstelling gegeven dan waren we de tent aan het afbre ken of opbouwen. Ook dat was eer moeilijk en zwaar werkje I De direc teur stond altijd vloekend en schel dend tot spoed aan te manen 'k Hield 't er niet langer dan een jaar uit. Toen kreeg 'k gelukkig een beteren directeur. In zijn dienst leerde ik m'n vrouw kenuen. Een mooi, lief meisje, waar van 'k veel hield. Ze had een aardig stammetje en behaalde als zangeres veel succes 1 O, als ze zong, zaten alle menschen in de tent doodstilEn 'n applaus Wonderlijk I We konden 't samen best vinden en leefden eenige jaren heel gelukkig. Toen kwam er tegenspoed. Mijn vrouw, door d'r succes aangemoedigd, wou hooger op, ze wilde in zalen zingen voor deftige menschen... Een collega maakte met vleierij d'r hoofd op hol en plotseling waren zo allebei verdwenen. 'k Was een gebroken man.... 1 Ia me nog een raadsel, dat 'k ze niet achterna gegaan ben, om me te wre ken I M'n collega's ln 't theater plaagden ie zoo, dat 'k 't er niet lang meer ge maakt heb. M'n goeien baas heb 'k, om de laffe spotternijen te ontgaan, verlaten, 'k Kon er niet tegen Eenige maanden heb 'k gezworven vau stad tot stad. 't Was een ellendige tijd. Aldoor liep 'k nog over m'n vrouw te peinzen en als ik in dio da- in geweten had waar ze was, dan.... Nu is dat alles over I Do liefde maakte plaats voor haat en die haat is in de laatste Jaren uitgesleten 'k Kreeg eindelijk weer een engage ment. 'k Werd muzikale clown in een klein theater te Amsterdam. 't Was eerst een ongewoon cn moei lijk werkje. Och, de toeren waren niet lastig als je gewoon muziek kan maken, is het geen kunst, om er aller lei grimassen bij te makenalleen een beetje oefening. Maar, dat gedwongen grappig zijn i Dat valt soms zoo moei lijk I In den eersten tijd heb 'k m'n nieuwen werkkring verfoeid en ver- wenschtbroodgebrek noodzaakte me evenwel om vol te houden.... Nu ben 'k er gelukkig doorheen. Alles wordt gewoonte, óók 't geregeld grappen verkoopen. Den eenen tijd gaat 't je wel eens gemakkelijker af, maar 't publiek is gauw genoeg aan het lachen te maken. Je trekt een vreemdsoortig pakje aan, smeert een {jaar klodders verf op je gezicht en 't ach-succes is bijna al verzekerd. Soms heb 'k nog oogenblikken, dat 'k van m'n beroep walg. Dat is, als 'k even loskom uit het gewoonte-gedoe, en eens kalm overdenk, wat m'n leven IsGeluk en voorspoed heb 'k wei nig gekend I En nu te moeten doen, De muzikale clown zweeg, zat met de handen onder bet hoofd dof voor uit ie staren. Waar dwaalden z'n gedachten 7.... De directeur kwam waarschuwen, dat het weldra tijd voor hem was, om op te treden. Haastig wierp hij z'n bovenkleeren uit, en stak zich in een wit Pierrot's pakje, verfde z'n gezicht, en stormde met veel lawaai op 't toon eel. Hij had veel succes De menschen lachten hartelijk om z'n malle spron gen en gezegden, en bewonderden z'n muzikale gaven. Zou een der toeschouwers iets ver moed hebben van "t moeite-volle en vreugdeloos leven van dezen man In III 't woord aan de acrobaten. KEES. Amsterdamsche Kout Paschen I Wat is er schoon gemaakt in de laatste dagen I Alle kamers hebben oen extra beurt gehad, de schoorstee- nen zijn geveegd, er is behangen en gestucadoord en de zorgzame huis vrouwen hebben haar naam weer hoog gehouden, dat zij ten opzichte van de zindelijkheid op haar woning aan de spit3 staan van Europa. In huis was 't voor de mannelijke leden van 't ge zin nu minder gezellig, maar wat er aan te doen, de feestdagen waren in 't zicht en dan moet al hel onreins uit onze omgeving zijn weggevaagd om er op zijn Paaschbest te kunnen uit- De Paaschkieur, waarmee Amster dam zicb dit jaar tooien zal, is niet het Jonge groen der ontluikende nu tuur, wunt daarvan is nog maar wei nig te zien in onze naaste omgeving, maar wel het goud, waarmee druk vreemdelingenbezoek ons zal over- slroomen. Met dubbele feestdagen ge voelt de meuschheid al een bijzondere oorliefde om eens andere lucht te happen en waar buiten ditmaal nog zoo welnl? te genieten valt en ook op de bloembollenvelden bij Haarlem nog niet veel te zien is, is het vermoeden alleszins gewettigd, dat de groote sleden en Amsterdam in 't bijzonder, van de feestdagen zullen profiteeren. Het verblijf voor vreemden in Am sterdam is in de laatste Jaren heel wat minder kostbaar geworden dan vroe ger. Een jaar of zes geleden heb ik ln „De Spaarnebode" een paar artikelen gewijd aan hotels en restaurants en daarbij de opmerking moeten maken, dat de Belg of Duitscher geen ongelijk heeft als hij het hier èrg duur vindt. We waren hier niet ingericht op het bezoek van vreemden, die nu juist gceu „riciiards" waren, maar hierin is in de laatste jaren veel verbetering gekomen. Vooral ten "opzichte van de restaurants. Ha«d men vroeger voor het nemen van een voldoend middag maal slechts de keus tusschen eenige groote cafó's, waar men minstens 1,25 per persoon kwijt was en de ech te volksgaarkeukens, thans vindt men hier een viertal goede burgerrestau rants, waar uitsluitend A ia carte ge geten wordt, een ruim voorziene spijs kaart is aangelegd, aan de toeberei ding der spijzen alle zorg wordt be steed, waar men voor 30 cents reeds vlcescb, aardappelen en groenten kan krijgen en men voor 60 cents zich een uitstekend burger-maal kan laten „aanmeten". Om een voorbeeld te noemen dit ten dienste van Haarlemsche lezers, dio mogelijk van lijd tot tijd wel eens in Amsterdam blijven eten en zich niet geregeld do weelde van een „Poort van Kleef" kunnen permitteeren, som ik op, wat men bijv. hiervoor krijgen kan soep 5 ct., rundvleesch 121/2 cL, twee groenten A 7 1/2 ct. is 15 ct., aardappelen 7 1/2 ct., eierenpannekoek 10 ct., maakt 50 cent of wel erwten soep met worst 20 cent, kalfsvleesch met aardappelen en groenten 35 ct., gewone paunekoek 5 ct., maakt 60 cent. Misschien zullen er wel lezers zijn, die er dan ook wel graag een adres bij zouden willen hebben, maar nu mag ik niet te ver gaan, uit vrees den schijn te wekken voor den een of ander reclame te maken; laat ik dus volstaan mei te zeggen, dat in de restaurants De Zon (Singel), De Kroon (N. Z. Voorburgwal), De Nijverheid (SL-Jansstraat) en De Gouden Bal (Nes) naar dezen maatstaf wordt ge geten. Zijn we dus vooruitgegaan van het standpunt der beperkte beurzen opzichte van onze restaurants wijl er ook door inwoners zelf, voornamelijk door menschen, die op kamers wonen en 't met „de ko6t" niet te best heb ben getroffen, veel meer dan vroeger buitenshuis wordt gegeten, aan een voudige en nette hotels, waar de prij zen overeenkom en met die in steden van gelijke grootte In t buitenland hebben wij nog steeds behoefte. Voor 1.50 met ontbijt kan men hier we! goed terecht, doch zij die op de Paascbdagen zelf in zoo'n gerenom meerde zaak een kamer verlangen, zullen groote kans loopen op tal van plaatsen den neus te stooten, wijl alles bezet is. En toch kan men ln Amsterdam al heel goedkoop slapen: op sommige schuttingen en in enkele niet nader aan te duiden gelegenhe den, vooral in den omtrek van den Dam, ziet men biljetjes aangeplakt, die als reclame dienen voor logemen ten, waar voor 15, 20 en 25 cents per nacht gelegenheid bestaat te slapen. Ik heb in een paar dier slaapsteden eens een kijkje genomen om tusschen die paria's der maatschappij stof te vinden voor het publiek dat de ver borgenheden van Amsterdam zoo gaarne wil kennen. Mijn „schets" zal ik eerst later pu- bliceeren, dit Paaschartikel laat er geen ruimte voor, maar laat ik u vast zeggen dat Lk twee dier Inrich tingen heb bezocht, één in de Nieuw- straat en één ln de Nes. In de Nieuwstraat is het het „duur ste", daar bedraagt de prijs 25 cents met 's morgens een kop koffie. Die- venholen waren 't geen van beide, al zullen de doffe gaaf es (.rechercheurs) hier wel eens hun slag slaan; mec- rendeels bestaan de logeergasten uit werklieden zonder werk, venters en bedelaars. Alles slaapt op kamers bij elkaar, ook zijn er kamers voor vrou wen, maar deze verdienen bijna dien naam niet meer. Drankmisbruik heeft ze geheel gedemoraliseerd, maar Iaat ik hierover thans liever zwijgen. In de Nes waren twee klassen van logées, van 20 en 15 ct,, waarbij ze des morgens en des avonds nog koffie kregen. Een koopje dus. Dit volkslo- goment wordt gehouden in een eer- ij ds vermaarde restauratie; er is dan ook nog een ruime conversatie-zaal a avonds vertellen de zwervers bij de gloeiend gestookte kachel el kaar hun ware of gefingeerde avon turen. De krant levert overigens steeds voldoende kout om den tijd tot 12 uut als het logement gesloten wordt, te korten. Want denk niet dat deze pa ria's onverschillig staan tegenover de wereldgebeurtenissen, ze (redeneeren over alles, zijn zelfs vrij goed op de hoogte. Zegt een een domheid dan is er altijd een ander die hem corrigeert en over 't algemeen zijn ze beter bij, wat 't dagelij ksch nieuws betreft, dan vele burgormenschen voor wie de krant alleen uit de advertenties, den burgerlijken stand en 't stadsnieuws bestaat We hebben dat jaar een zeer vroege Pasohen en de Paascheitjes zijn dus duur. Chantecler is hier net op tijd gekomen, bij een kip hoort een baan en evenals we vroeger een Mikadora ge in de étalages hebben gekend, staan nu tal van winkels in het tee- ken van Chantecler. En dat nog w4 voor het stuk hier te lande is opga- voerd. Wel hebben we al twee paro- dién op Chantecler, de eerste van Martin Liket gaat lederen avond in „Bellevue", de andere van den hcoi Oha, die door het gezelschop van Solser en Hesse wordt opgevoerd en waarin de heer Solser de titelrol ver vult, gaat den 2en Paaschdag en 30 Maart in den schouwburg te Haar lem, terwijl we den 31sten In den Hollandschen Schouwburg alhier in de gelegenheid zullen zijn met dit modeproduct en allernieuwste snufje kennis te maken. Niet meegevallen ls de kennisma king met het nieuwste tooneelwerte van of naar Jhr. van Riemsdijk: Een stem uit de beTgen. Die stem was schor, hoe overrijk het décor ook was. Er is zelfs mee geschied wat wel tot de hooge uitzonderingen zal be- hooren, hel heeft niet eens zijn vijf tien dagen uitgediend en werd recda na een stuk of vijf opvoeringen voor goed opgeborgen. En om u een denkbeeld te geven, hoeveel kosten er wel voor gemaakt waren, behoef ik slechts aan te stip pen, dat er décors voor geschilderd waren in Keulen, prachtige bergge zichten, waarop 't Alpeugloeien won dermooi werd nagebootst en er twee schijnlaiupen voor waren aange schaft, die liefst 5000 hebben gekost. Maar het stuk had de grootste on deugd, die eeu tooneelwerk kan be zitten het was vervelend. Voeg daar bij dat tendenz, realiteit en symbo liek op de gekste wijze waren door- eengeliaspeld, dan voelt men wat ko men moestle ridicule qui tue. Ridicule mag alleen de librettist van een operette zijn. Dien kan do grootste nonsens vergeven worden, vooral als hij een componist naast zich heeft als Gerrit van Weezei, wiens eerste oorspronkelijke Holland- sche operette „Miete-Keetje" thans in het Rembrandt-theator wordt opge voerd. Een Hoilandsche operette is een hooge uitzondering en liet oor spronkelijke van den tekst is eigen lijk maar zóó-zóó, want hij is bewerkt naar den ouden en verouderden ro man van Paul de Koek „Bertillon Co." Do tekst is bij een operette niet de hoofdzaak, het eerste bedrijf is goed, het tweede beter, het derde zakt leelijk en de assistent-auteur Bigot heeft het moeten redden door inlassching van zeer actueele coupletten, waarbij zelfa het „stemmen"-incldent van Schaper <n de Kamer niet wordt vergeten. De muziek is in één woord prachtig en een groot artistiek succes voor Gerrit van Weezei, gelijk ieder weel, die hier eenlgszins op muzikaal gebied thuis is, de pianist-compositeur van het Bioscoop-theater en als zoo danig de opvolger van den niet min der genlalen Chris van Dinteren, die zijn heil In Berlijn is gaan zoeken. Ilad hij geen gelijk Men leest wel eens van tooneel- schrijvers in Parijs, die als ze hun werk opgevoerd wenschen, dit wel gedaan kunnen krijgenmits ze maar zoo veel duizend francs er voor betalen, waarbij succes hun verze kerd wordt. In Holland houdt men zulke scheutige auteurs er niet op na, sommigen zien zelfs wel eens bans, contracten af te sluiten, waardoor ze ten minste vooruil weten, eenlgszins voor hun arbeid fe worden beloond. H. HENNING Jr. Esperanto, DIA REGNO. Dia Regno (Goddelijke Regeering) is dc naam van een orgaan, dat be stemd is voor de K. U. J. V., Kristanaj Unuigoj de Junaj Viroj (Christelijke Vereeniging van Jonge Mannen). In Haarlem kennen we daarvan eene af- deeling onder den naam van de Chris telijke Jongelings-Vereeniging. Het abonnement kost per Jaar 0,90 Sm i# in ons geld 1.09. Maandelijks ver- schijnt eene aflevering. Het redactie- Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. „Misschien wil U het Gemeen tebc- „stuur ln Uw blad wel eens in over- weging geven, vóórdat de tentoon- „steUtngsbezoekers hier komen, de „kleeren van Lourens Jansz. bij „Hoeïng of Klaje te laten reinigen, of „anders er maar een verver op los te „sturen." Deze briefkaart ontving ik al eenige dagen geleden. En toch heb ik aan het verzoek niet voldaan, hoewel de bezoekers al bij duizenden naar de tentoonstelling ziju gewandeld en ik vroeger ook wel eens met de „groen heid" van Louwtje den draak heb ge stoken. Sedert dien tijd heb lk name lijk ontdekt, dat wij de schrijver van de briotiaart en ik er samen niets van v-ten. Volgens deskundigen Js de groene uitslag van Costers bronzen jas juist heel mooi en artis tiek. De glans van de nieuwheid moet er juist af- Ileb ik het goed begrepen, dan geldt voor bronzen standbeelden de navolgende, «enigszins ingewik kelde formule „zijn zo schoon, dan zijn ze niet schoon, maar zijn ze niet schoon, dan zijn ze schoon." Of wil iemand de tegenstelling anders „hoe ouder, hoe groener", wat in lijnrechte tegenspraak is met de meening, dat de jeugd alleen groen is en dat de ërvarlng komt met de jaren. Voorloopig moet er dus niet met zeepsop aan Louwtje gewerkt worden en nog veel minder een verver op hem afgestuurd. Ik zeg „voorloopig" uit voorzichtigheid, omdat je nooit vooraf kunt weten hoe Jater de meeningen zullen veranderen. Neem bijvoorbeeld onze meubelen en verde re huiselijke omgeving wanneer ta fels. stoelen en kasten niet naar oude modellen zij ngemaalct, dan deugen ze niet. Schoorsteenmantels mogen er niet meer wezen, maar schouwen naar voorbeelden uit vroegere eeuwen. Alleen wordt de kamer met een mo dern toestel verwarmd, hetzij gas of centrale verwarming, daar de geluk kige bewoner toch geen lust heeft om bij een ouderwetsch hout- of hurfvuur- tje kou te lijden. Wel terug naar het oude, maar met aanpassing aan bet nieuwe. Ziedaar de leus, waaronder de geit van het practische voordeel met de kool van de voorkeur voor het oude in é«n en dezelfde schuit worden geladen. Ik zou willen vragen, of er ln het bootje nog ruimte overblijft voor een schilde rij van Jan Steen of niet van Jan Steen .Het is zaak om mij hier bijzon- der voorzichtig uit te drukken, want of de bij of door een Haarlemschen antiquair ontdekte schilderij al dan niet van dezen beroemden meester af komstig Is, staat voorloopig niet vast. Wie dat moet uitmaken, is tot dusver nog even weinig bepaald. De deskun dige, die met al de zekerheid van zijn kennis daarover ecu verklaring moet afleggen, schijnt nog niet te zijn geko men. Voor ons leeken is dat wel ge makkelijk, want nu behoeven wij nog niet het stuk mooi te vinden (denk aan de groene jas van Coster) en zijn vrij, om er van te deuken wat we wil len. De commentaren gaan dan ook lustig hun gang. Oppervlakkig bekeken is het beden kelijk, dat er een stuk van Jan Steen bestaat, namelijk in het Rijksmu seum, dat er precies op lijkt. Maakt een schilder ooit tweemaal dezelfde voorstelling Ik heb er nooit van ge hoord, wel dat ze één voorstelling niet eens éénmaal afmaakten. Als Je dezen kant uit redeneert, dan ligt do conclu sie voor de hand die in 't Museum is de echte en die van den Haarlemschen antiquair ls een copie. Het ls name lijk altijd veilig en goed, om aan te nemen, dat de stukken i n een Mu seum de ware zijn en die daar bui ten de andere. Maar, zegt men, deze copie-theorie gaat óók niet op, omdat de twee stukken niet geheel en al aan elkaar gelijk zijn. De vrouw op hel stuk in het Museum heeft geen oorbel len, die op het Haarlemsche stuk wel, ook is er eenig verschil in de blauwe aderen van den arm van den bakker, die er op voorkomt en in het tand- vloesch boven de snijtanden. Mijn zoon Jon. aan wlen ik dit vertelde, heeft zlcb op zijn manier aan een uit legging gewaagd. „Bij de schoon maak", zei bij, „heeft mevrouw Steen het eerste stuk ergens weggeborgen, maar naderhand wist ze zelf niet meer waar. Toen heeft haar man het stuk nog eens geschilderd, maar inmiddels waren de menschen wat ouder gewor den, wat de veranderingen ln de blauwe aderen en het tandvleesch ver klaart en de oqrbellen ln de mode ge komen. Het verloren stuk is later bij een nieuwe schoonmaak weer te voor schijn gekomen en het tweede stuk bij ©en dergelijke gelegenheid wegge raakt en nu pas weergevonden." Deze verklaring heeft mij, moet ik ronduit zeggen, niet bevredigd. Ze is te eenvoudig, een dergelijke quaestle moet veel ingewikkelder wezen. En wat het schoonmaak-argument be treft. mijn zegsman roemt het juist in het Haarlemsche stuk, dat het niet schoongemaakt is. Sedert we moesten beleven, welk een storm er ls voortge komen uit het wel schoonmaken van de Halsen kan ik mij met deze voor keur voor een niet schoongemaakt schilderij wel vereenigen. Groen, grauw en bruin moet het maar wor den, precies als Coster. Eén ding hoop ik maar en wel, dat die afkeer van schoonmaken zich niet gaat uitstrek ken tot de meubelen. Andera kan *t gebeuren, dat de bewoners van een moderne woning op den duur aan hun modern-antieke meubelen blijven vastkleven. Maar 't Is waar: op den keper bekeken, zijn die meubelen toch nieuw. Daarmee mag je wasschen en plassen het stof der eeuwen evenwel mag door geen plumeau aangeroerd, de tand des lijds met geen borstel op gepoetst worden. Mooi ls, wat oud ts Wie daarom lacht, moet zelf maar eens de proef nemen, hoe ook zijn vrienden en be kenden daaraan hechten. Hij zegt bij voorbeeld tot éen hunner„ik heb een postzegelalbum I" „Zoo tg het antwoord, gegeven ln beleefde onverschilligheid. „Ik heb er vijf en twintig Jaar aan gewerkt-" Plotseling verandert de houding van den ander. „Vijf en twintig Jaar zegt hij vol eerbied Nu is bei net, of dat album een wonder van talent en werkzaamheid geworden is, al kan het best ln die kwarteeuw een prul geble ven zijn. Tot staving van deze be schouwing over een menschelijke zwakheid heb ik nog een ander ac tueel voorbeeld bij de hand Op de bloemententoonstelling staat de groep Chantecler, boompjes, gegroeid en gesnoeid in den vorm van hanen, kippen, honden, een kruiwagen en zoo meer. De meeste menschen vinden het raar. Maar nu zegt er een, die op de hoogte is „Weet Je wel, dat sommige van die boompjes wel twintig Jaar behandeld moeten worden vóór dat ze in dezen vorm zijn gebracht?" Op eens gaat er een zucht van be wondering door de toeschouwers. Twintig jaar I Met heel andere oogen worden Chantecler en de hond P a t o u en het jonge haantje aan gekeken. Twintig Jaar. Maa- dan is het mooi 1 Een dame zegt, dat dacht, dat de boompjes maar even in zoo'n vorm geknipt werden. Maar twintig jaar, dat is een heel ander ge val. Een jongmensch, dat nu verklaart te begrijpen, waarom er geen borst beeld van den voorzitter in de collec tie staat, namelijk omdat ze in Aals meer twintig jaar geleden nog niet konden weten, dat bij nu voorzitter zou zijn, wordt als verachtelijk spot ter uit den kring van de bewonde raars weggekeken. En 's avonds ver tellen deze laatsten in hun familie» kring„Je moet op de tentoonstelling vooral de groep van Chantecler gaan zien. Twintig Jaar kan het duren,- vóórdat zoo'n boompje ln den waren vorm Is egroeid 1" Tegenover deze algemeene Ingeno menheid zal ik het wel laten om zeggen, wat ik van deze dlerenplan- ten vind. De tentoonstelling duurt nog lang en ik hou niet van qnaestles. Bo vendien snoert dankbaarheid mij den mond, want de groep heeft mij op een nieuw denkbeeld gebracht Tot dus verre hadden doode honden, hun na tuurlijken dood gestorven hanen en kippen, om niet te spreken van ver sleten kruiwagens en hokken, geen nut meer. Voortaan zal dit anders worden wij verven ze groen, geven er eiken vorm aan, dien we willen, kortom we maken er boompjes van. Dat doet dooie honden en hanen toch' geen zeer meer. En mocht soms iemand mij vragcnJ hoe hij ooit met een dooien hond een, populier kan nabootsen, dan zeg ik t „met één gaat het niet, maar wel mei vijftig of honderd boven elkaar 1 11^ voorspel een groot succes, maar on' der één uitdrukkelijke voorwaarde en wel dezedat er minstens twintig jaar aan zoo'n kunststuk gewerkt wordt 1- FIDELIÓ;

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5