NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e» Jaargang. No. 8209. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 30 MAART 1910 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERT ENTIÈN: per drie maanden: ^an 5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Voor Haarlem ƒ1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der K Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) j-30 Jf Ad verten tién van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 50 Cts' V00r 3 PlaatsinSen k contant. GöUusüeenf Zorïïagsbla'd, "voor "Haarlem* I 1 017^4 Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. 9 de omstreken en franco per post .0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678. Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 31 MAART. Groote Kerk: Orgelbespeling, 2—3 our. Schouwburg: Nod. Tooneelvereen.: ^.Ghetto". 8 uur. Soc. Vereeniging: Feestconcert „Zang en Vriendschap", 8 uur. Bloemendaal: Raadsvergadering. Heemstede: Raadsvergadering 7 1/2 our. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Idealen der techniek", in de rubriek Óm Ons Heen. Bloemententoonstelling. Dinsdag werd de Bloemententoon stelling bezocht door 2965 personen, van wie 2399 betalenden. 'NATONALE BLOEMENTENTOON STELLING. TENTOONSTELLING VAN BLOEM- SCHILDERIJEN. Het was een schoone gedachte aan de groote nationale bloemententoon stelling eene expositie van bloem- schilderijen te verbinden, een paring van natuur en kunst, die ongetwij feld door de bezoekers zal worden gewaardeerd; do bloem toch is ook „geschilderd" voor velen een fraai en aantrekkelijk object. De weg naar de kunstzaal het Paviljoen voor ontvangst van aan zienlijke gasten is als een opgaan naar de kunst. Op heden nog in 't bescheiden groen van gazon en bladeren gedost, zaJ hij straks met de felle kleuren der vollegrondsche bloemen omzoomd, de concurrentie voor de kunst ongemeen verzwaren. Door de goede zorgen van den schilder A. L Koster zijn de wanden van het Paviljoen met een reeks van tachtig kunstwerken versierd en wel een zware taak moet deze heer gehad hebben, om al die werken tot zoo'n pakkend en'toch rustig geheel te schikken. Jammer is liet, dat de „stand" der firma HiLlcn zulke groote ruimte in neemt; (al bedrijft ue firma haar zon de met zeer fraaie meubelen) voor menig schilderij is de afstand met voldoende to nemen. Dit geldt natuurlijk vooral de groo- tere werken en dan allereerst voor v. d. Maarels „Bloemenvorkoopster* een kapitaal stuk, voornaam doch getemperd van kleur, dat de ©ere plaats in den midden wand inneemt. Vermoede: jk door den indruk der kleureffecten buiten, wordt de aan dacht in het bijzonder gericht op de werken met fraai en krachtig colo- riet en in dat opzicht treden de in zendingen van mevrouw Broedelet van Fl. Arntzenius en Kever het meest naar voren. „Oost-Indische Kers in tinnen kan' van Broedelet is in een woord prach tig, zoowel door gloed als herinde ling en niet minder schitterend zijn de beide „Rozen" weergaven, teer en toch hevig van kleur, door Arutze- nius; Kever treft speciaal in no. 21. Ongemeen zonnig is het kleine schil derij, no. 28, van Koster, en evenzoo de pastel no. 34, waarbij wij vooral op de blonde en tintelende verschie ten wijzen. Koster neemt op deze tentoonstel ling, door de bepaalde gevallen zij ner bloen 1> lden, een geheel apar te plaats in, en rijk is hij vertegen woordigd, wel in olieverf als pas tel. De groot: pastels van Roelofs en Monnickenrhuii drukken, dunkt ons, de materie niet mooi uit en vreemd zelfs vinden wij de loodkleurige bloemfantasie van de laatste. „Pad destoelen" van Th. Goedvriend, doet als een warm, oud en doorwerkt tchilderij. Mooi en sterk en bezonken is het rood der „Kers" van mejuffrouw Wandscheer en dar „Amarillus" van Oldervelt, terwijl „Tulpen" van mej. Ritsema een fraaie harmonie van paars en geel geeft. Meer griis van' toon is v. d. Ven In zijn „Anjelieren" en Meeles in zijn bekwaam geschil derde „Chrysanten". Eindigen wij met het memoreeren van „Rozen" van mejuffrouw v. d. Willigen, de eenigo aquarel der uit gebreide verzameling. 30 inzendsters en inzenders dragen tot het succes der belangwekkende expositie bij. G. KERKHOFF. EEN OPROEPING. In den Raad is er Wel eens op ge wezen, dat men bij onze politie een voorkeur schijnt te hebben voor 1 a n- g e menschen. Onder de rubriek Vacatures in de Politiebode vinden wij dan ook weer een oproeping voor sollicitanten naar de betrekking van klerk bij onze po litie, waarin voorkomt dat zij in hun brieven werkkring en bezoldiging, lengte, ouderdom enz. moeten vermelden. Er is nog al eens wisseling in deze klerken. Men kan dus dit van hen zeggen: ze mogen dan lang wezen wanneer ze in dienst treden, lang blijven doen ze niet! HET TÖÖNEEL „EERLOOS" BIJ „CREMER". „Eerloos" is het stuk, waarmee W. G. van Nouhuijs gedebuteerd en zijn naam gemaakt heeft. We herinneren ons nog zeer goed, er dc première van te hebben bijgc- woond het is al jaren geleden. Het was in den tijd toen Jan C. de Vos en Van Korlaar den Tivoii-Schouwburg te Rotterdam bespeelden een mooie tijd van nieuw tooneelleven, toen we veel nieuwe stukken kregen, jonge talenten, die zich onder de leiding van Do Vos kwamen schoren, toen Roijaards voor 't eerst wat de aan dacht begon te trekken, toen Brond- geest en Ternooy Apel daar hun op leiding ontvingen. Jan C. de Vos speelde bij die pre mière de rol van den ouden Halma, en Roijaards, ineenen we, die van i zijn zoo'n, den luitenant. Het stuk had veel succes en is sinds dien op het répertoire gebleven. En nu speelde gisteren „Cremer" het. We hebben al meermalen den sym pathieken durf in „Cremer" geprezen, dat het ook eens buiten het gewone dilettanten-répertoire gaat, en ook eens moeilijker stukken in studie neemt. Behoeven we aan Schimmcl's „Kind van Staal" of aan Coppée's „Severo Torelli" te herinneren Maar daarom spijt het ons ook, dat we nu moeten zeggen, dat het met „Eerloos" zijn krachten overschat scheen te hebben. Wat er dan aan mankeerde 7 Spel, stand, uitspraak, begrip, stem ming, ja, alles we zouden met het A.. B. C. van de tooneelspeelkunst moeien beginnen om dat aan te wij zen. En dat is onze taak met, maar die vun den régisseur. Van den régisseur gesproken helpt de heer Van Dommelen le ver eeniging niet meer bij de regie l En zou dit soms de reden wezen We hebben zoo'n idéé, dat „Cre mer' zelf ook niet tevreden is over deze opvoering, en dat zij zelf voelt, het wel beier te kunnen. Trouwens, zij heeft maar even in haar jongste verleden te zoeken, om de bewijzen te leveren, dat zij tot wat mooiers in staat is. llaar vrienden weten dit bo vendien wel, zonder dat ze die bewij zen nog noodig hebben. We zullen maar denkeu een vol gende maal beter. Nadat aan de twee medespelende dames bloemen waren gegeven en er pauze was gehouden o, die ver schrikkelijk lange Cremer-pauzes, die schrik van alle schouw burg-bezoe kers ging als nastukje het oor spronkelijk llollandsch blijspelletje in één bedrijf „Dat drukke Leven", van J Pabst, dat hier vroeger ook al eens door de Rotterdammers is gegeven met mevr. Van E ijsden als mevrouw Spiermeijer. Hierin waren de „Cremer'Meden beter op hun gemak en op hun plaats. Nu konden zij in dit blijspelletje eens naar hartelust dollen en pretmaken. Maar zij maakten 't niet alleen, zij gaven 't ook, want men amu seerde zich opperbest, zoodal men in vrooiijke stemming naai' huis kon gaan. FRANS NETSCHER. Stadsbibliotheek. Aan de opgaaf in de „Boekzaal" ont- leenen we, dat de Stads-bibliotheek in Januari 637 boeken uitleende en 876 bezoekers ontving. Nalatenscha p-Z e n d e. Het O. M. concludeerde gisteren tot toewijzin- van de vordering van den curator mr. P. Tidernan m zake de erferiis-quaestie J. Zende. Uitspraak over 14 dagen» J u b i 1 e u in. Men schrijft ons: Heden, den 30en Maart, herdenkt de heer J. Vrugt den dag, dat hij vóór 25 jaar In dienst trad bij de firma J. Th. Kort, alhier. Van 't Kantongerecht GEEN WOONVERGUNNING. Terecht stond hedenmorgen de ei genaar van een.ge huisjes in t Scho terkwartier, wien ten laste gelegd werd, zijnen huurders reeds vergun ning tot het betrekken dezer huisjes gegeven te hebben, zonder dat het drinkwater nog als goedgekeurd was. De man beweerde hedenochtend een mondelinge vergunning van den Bur gemeester gekregen te hebben, ma air de ambtenaar van 't O. M. wees er op, ddt, wil de vergunning waarde hebben, zij schriftelijk moet gegeven zijn. Voorts haalde de eigenaar dei- woningen nog te zijner verontschul diging aan, dat hij den sleutel alleen aan zijn huurders gegeven had, om de huizen schoon te maken, niet om ze te bewonen. Uit het getuigenver hoor lileek echter, dat hieromtrent niets was afgesproken, doch mis schien was daarover onderhandeld met de vrouw van een der getuigen, j die niet opgeroepen was. Toen de plaatsvervangend kanton rechter, mr. H. J. D. D. Enschedé,1 een der getuigen uitnoodigdo den eed af te leggen, zeide deze: ,,Ik beu Ne- i derlandsch Hervormd. Ben ik nu ver- plicht den eed af te leggen?" Kantonrechter: Ik zou liever zien dat je den eed aflegde." Toen deed do man het. De ambtenaar van 't O. M, wensch- to nog, vóórdat hij requisitoir nam, den burgemeester van Schoten en do vrouw van een der getuigen te hoo- ren. De verdere behandeling van do zaak heeft heden over acht dagen plaats. VALSCHEN NAAM OPGEGEVEN Toen B. met een kruiwagen op oen verboden pad in den Hout reed en een plantsoenwachter hem, vooral omdat hij zulk een grenzenlooz© onverschil ligheid toonde, hiervoor bekeuren wilde, gaf hij op Van der Laan to heeten. Alras bleek den plantsoen wachter evenwel, dat dit niet bekl.'s ju is te n naam, maar een gefingeerde was, en na veel moeite slaagde hij er in, den werkelijken naam van don man-met-den-kruiwagen aan do weel te komen. Voor beide feilen had B. zich he denochtend te verantwoorden. Hij was echter niet verschenen. De ambtenaar van 't O. M. eischte voor 't berijden van een kruiwagen, zoonis in het proces-verbaal stond, /5 boete of 1 dag hechtenis en voor het opgeven van eon valschen naam 10 boete of 5 dagen hechtenis. UITSPRAKEN- Heden werden de navolgende uit spraken gedaan: E. G-, te Velsen, overtreding Drankwet, 5 boete of 5 dagen hech tenis. B. H„ te Zuid-Schalkwijk, overtre ding Woningwet, 25 boete of 10 da gen bechtenis. J. de K„ te Haarlem, wildstrikken vorvoeven, 5 boete of 4 dagen hech tenis. ,A. 3- d. S. en D. W. te Velsen, over treding Leerplichtwet, 1 boete of 1 dag hechtenis, A. L., te Velsen, vrij gesproken. H. R., te Amsterdam, en J. P., te Zand voort, in dronkenschap de orde verstoren, no. 1/10 boete of 5 dagen hechtenis, no. 2 3 boete of 3 dagen hechtenis, en E. van S., te Zondvoort, vrijgesproken. C. P. en P. J. B., te Haarlem, straat schenderij, no, 1/10 boete of 3 da gen hechtenis, no. 2/3 moete of 3 dagen hechtenis. G. V„ A. M. M., en H. L-, te Haar lem, overtreding Politieverordening Haarlem, no. 1 3 boete of 2 dagen hechtenis, no. 2 en 3 1 boete of 1 dag hechtenis. C. v. L., te Haarlem, en 5 anderen, overtreding Politieverordening Vel- son, 1 boete of 1 dag hechtenis. J. H. v. d. H., zwervende en J. D., te Hoorn, overtreding Politieverorde ning Bloemendaal, 1 boete of 1 dag hechtenis. T. J. H. D., te Amsterdam, J. C. te Casüricum en C. B. te Velsen, over tredingen Motor- en Rijwiel-Regle ment, no. 1 5 boete of 4 dagen hech tenis, no. 2 1 en 2 boete of 1 en 2 dagen hechtenis, no. 3 1 boete of 1 dag hechtenis. Voorts werden er nog 15 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot 7 en 3 dagen hechtenis, 5 boete of 3 dagen hechtenis, 4 boete of 3 dagen hechtenis, 3 boete of 3 dagen hechtenis, en 2 boete of 2 dagen hechtenis. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Raadsstukken. VERVROEGDE SLUITING OP ZATERDAG. Het l»estuur van de afdeeling Heem stede der Nationaal Christen-Geheel- onthouders-vereeniging heeft met ad- hnesiebetuiging van vele ingezetenen een verzoek tot den Raad gericht om de geleeenheden, die hoofdzakelijk hun bestaan vinden in den verkoop van bier en sterken drank in het klein, zonder tevens hotel of logement to zijn, des Znterdngavonds ten 8 ure te doen sluiten, en wel omdat de inkoop van winkelwaren door huis moeders niet altijd op Zaterdagavond kan geschieden, daar de huisvader- werkman met het weekloon in een drankgelegenheid blijft vertoeven, waardoor de mogelijkheid ontstaat, dat op Zondag inkoopen zouden moe ten worden gedaan, hetgeen de po gingen om algeheele winkelsluiting op Zondag te behouden zou belemme ren. B. en VV, ineenen, dat het bevorde ren van uitbetaling der loonen op Vrijdagavond 'of Zaterdag vóór den middagschafttijd hetzelfde resultaat zou hebben en gelooven, dat het inoorendcel der werklieden ook bij uitbetaling op Zaterdagavond het geld reeds dan afdraagt. Aangezien B. en W. van de voorgestelde maat regelen geen praclisch nut verwach ten, daar 8 uur-sluiting na ontvangst van het weekloon, hetgeen gewoonlijk tiLSSchen 4 en 6 uur geschiedt, toch nog gelegenheid biedt tot bezoek aan drankgelegenheJen, in de hand zal gewerkt worden het koopen van drank in flesschen, terwijl de gele genheden zich vermoedelijk a's ho tels en logementen zullen gaan ont- poppen en wellicht sociëteiten zullen worden opgericht, stellen zij voor af wijzend op het verzoek te beschikken. STRAAT-OVERNEMING. Do directeur der Maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen „Bosch en Vaart" heeft den wensch le kennen gegeven, dat door de ge meente zullen overgenomen worden van dc straten aangelegd krachtens Raadsbesluit van 1 September 1908 een gedeelte der Eindenhoutstraat, de Vredenhofstraat en een gedeelte: der Oranjekade. Daar de aanvulling met zand over de volle breedte der trotlols en de be strating daarvan nog niet zijn ge schied, stellen B. en \V. overneming voor op voorwaarde, dal door ge noemde Maatschappij in handen van B. en W. zichtwissels tot een bedrag van 2800 als borg worden gesteld, dat de overgedragen trottoirs binnen deu bepaalden termijn worden afge werkt en opgeleverd. ONBEWOONBAARVERKLARING. B. en W. stellen voor de woningen, gelegen aan de Molenwerfslaan no. 116 en 118 onbewoonbaar te verkla ren en te gelasten, dat deze wonin gen moeten zijn ontruimd binnen den termijn van een maand na handha ving van dit besluit. POLITIEVERORDENING. B. en W. stellen voor aanvulling van de algemeens politie-vcrorde- ning en in te voegen artikel 20 bis, waarbij met een boete van ten hoog ste 25 een sohippear strafbaar is die in openbare wateren Spaarne en Lcidsche Vaart uitgezonderd de schroef of raderen van een stoom- of motorvaartuig in beweging brengt, art 20 ter, waarbij ieder met der dan twee meter van den oever van openbare wateren zand, vuilnis, meet en andere stoffen opslaat, en art. 20 quater, houdende een boete bepaling tot 10 voor hen, die over schrijden bepalingen voor aanplan tingen van boutgewas langs openba re wateren. SANTPOORT. De levering van 30 huiden zooileder gesnoeid, wegende minstens 14 kg., en 10 huiden zoolleder, ongesnoeid, wegende minstens 20 kg. per stuk, ten behoeve van het Gesticht Meeren- berg. is respectievelijk tegen den prijs van 2-18 en 1.89 per kg. opgedra gen aan den heer S. Prins, Azn te Alkmaar. HAARLEMMERMEER. Vanwege de alhier bestaande afdee ling van den Geheel-onthouders Rond, zal op Zondag 23 Mei op een terrein bij Halfweg, weder eene groote open luchtmeeting gehouden worden. Het bouwen van een smederij met woonhuis aan den IJ weg bij den Ven- neperweg. voor rekening van J. Kroon te Abbenes, Is onderhands op- cedragen aan den aannemer A. den Ouden te Nieuw-Vennep. Vernieling. Andermaal hebben baldadlgen het gemeentebruggetje aau de Dr. Heije- laan nabii Abbenes voor een gedeelte vernield. Hel eene gedeelte was pas hernieuwd. Dat was onlangs ver nield, en nu heeft men het andere ge deelte afgebroken. Streng politietoe zicht is in die omgeving hard noodig, daar de baldadigheid, voornamelijk van meer opgeschoten jongens aldaar groot is. Bestuursverkiezing. In een gehouden vergadering van de afdeeling Nieuw-Vennep van den Bond voor Staatspensionneering is na een gehouden verkiezing het dage- lijksch bestuur saamgesteld als volgt: G. Jongejans, voorzitter; A. de Rooy, secretaris, en P. Roos, penningmees ter. Te Hoofddorp wordt getracht een vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer op te richten, terwijl door deze eventueel op te rich ten vereeniging tevens getracht zal worden maatregelen te nemen, om het dorp te verfraaien. Iets nieuws in deze landelijke gemeente. SLOTEN. In den Grooten IJ polder onder deze gemeente is Dinsdagnamiddag door onbekende oorzaak afgebrand een huis aan den Noorderweg door 3 ge zinnen, n.l. de arbeiders C. Klootwijk, J. v. Brunen en D. Roubo6, bewoond, de brand ontstond bij laatstgenoemde, zoodat bij eerstgenoemde een deel van den inboedel gered is kunnen worden. De brandspuit heeft dienst gedaan. Het huis behoorde aan den timmer man LiefoorL Wij vernemen, dat ook de roerende goederen zijn verzekerd. Binnenland boete tot 10 strafbaar is, die op min HOFBERICHTEN. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft aanvaard het beschermheer schap van de Vereeniging voor Evan gelisatie onder de militairen in Ne derlands ch-Indië. JOHANNITER-ORDE. De Duitsche keizer heeft B. F. W. baron van Wester holt van Hackfort. te Vorden, benoemd tot eere-ridder der Johanniter-orde. DE GRONDWETS COMMISSIE. De Ned. verneemt, in verband met enkele in de pers dienaangaande ge- maakte opmerkingen, dat prof. mr. P. D. Fabius wel uitgenoedigd is om deel uit te maken van de Staatscom missie tot Grondwetsherziening, doch gemeend heeft daarvoor te moeten be danken. EEN EIGENAARDIGE STAKING. Toen gistermorgen een terierdebe- stellins» zou plaats hebben op het kerk hof St. Barbara te Amsterdam, wei gerden de dragers het lijk van de koets naar de kapel over te brengen Zij hadden een extra langen tocht door de stad moeten maken en waren van meening, dat hun voor deze gele genheid wel wat meer loon mocht worden uitbetaald. De begrafenis-on dernemer weigerde aanvankelijk, doch zag zich ten slotte genoodzaakt toe te geven,"zoodat de dienst vervolgd kon worden en de staking spoedig afgeloo- pen was. ROODE KRUIS. Bij Kon. besluit is aan den gepen- sionneerden majoor van het Indische leger VV. J. Vervloet, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van secretaris van het hoofdcomité der vereeniging „Het Noderlandschc Roode Kruis", zulks onder dunkbetui. ging voor do dooT hem in die bettek- king bewezen diensten, en is hij be- noeind tot eerelid van de vereeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis". Tot secretaris van het hoofdcomité der vereeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis" Is benoemd jhr. M. Ma zel, commies aan het Koninklijk Huis. archief. DOODGESLAGEN. Te Dedemsvaart Is Maandagavond zekere Keuken, een oppassende Jon gen, die met zijn meisje liep te wande len, door een tweetal broeders, opge schoten knapen van 16 en 18 Jaar, ver moedelijk uit naijver, doodgeslagen. De booswichten bevinden zich in hech tenis de verslagene was 21 Jaar. VERHEFFING VAN HET JODENDOM. Naar aanleiding van den oproep var den heer S. A. Rudelsheim, opperrab- bijn van Friesland, had te Amsterdam een vergadering plaats van afgevaar digden van verschillende vereenigin- geu uit geheel Nederland. Geconstitueerd werd een centrale organisatie tot religieuse en moreels verheffing in tradiiioneelén zin van het Jodendom in Nederland. Het doel is de kennis der Joodsche wetten en hun ethiek te brengen aan de Joden uit alle kringen der maatschappij en te trachten ze religieus en moreel op te heifen. Besloten is zich te wenden tot alle Joodsche vereenigingen op re- ligieusen grondslag in den lande, op dat zij zich bij de organisatie aanslui ten. ALGEMEEN NEDERLANDSCII WERK LIEDEN VER BON D. Te Rotterdam werd de jaarlijkschï algemeene vergadering gehouden van het Algemeen Nederlundsch Werklie den-Verbond, onder voorzitterschap van den heer C. II. Kouw, uit Lei den. Medegedeeld werd, dat 26 afdeelin- gen ter vergadering waren vertegen woordigd. Door het Centraal Bestuur was één voorstel op den beschrijvingsbrief ge bracht, luidend De algemeene vergadering draagt het centraal bestuur op eeq betere en krachtiger samenwerking met deu Vrijz. Dein. Bond te bevorderen, ten einde die dienstbaar te maken aan de propaganda dor gemeenschappelijke beginselen. Hoewel dit voorstel tot een zeer uit voerige gedachteuwisseliag aanlei ding gaf, werd het ten slotte met 43 tegen 8 stemmen aangenomen. Op voorstel van de afdeeling Kra- lingen nam de vergadering ue vol gende motie aan „liet Alg. Ned. Werkl. Verbond acht het niet alleen wenschelijk, maar noodzakelijk, dat in het belang der Democratisch Vrijzinnige beginselen, de Vrijz. Dem. Partij en Liberale Unie tot eene organisatie samensmelt. Verzoekt hare leden, welke tevens lid zijn van den V. D. 11. of L. U., In hunne afdeeling van dien Bond of Lnie zoodanige voorstellen te doen, welke kunnen leiden om tot een der gelijke combinatie te geraken." De heer Th. de Rot uit Rotterdam werd tot eerelid benoemd. Tot voorzitter van het Verbond weid gekozen de heer A. Rauwerda, uil Leeuwarden. Langdurig werd gedebatteerd over een voorstel van de afdeeling Kralin gen, luidende De afdeelingen van het Algemeen Neder). Werkl. Verbopd splitsen zich in vakgroepen, coinbineeren zich te vens tot behartiging der economische belangen harer leden tot districts organisatie. Na breedvoerige gedachten wisseling werd dit voorste! verworpen, maar naar aanleiding daarvan is besloten om de motie, aangenomen in de in 1906 te Leiden gehouden jaarverga dering, waarin hei besluit was be lichaamd, dat dc afdeelingen van het Verbond het oprichten van neutraio vakvereenigingen ter hand neincn, tot uitvoering te brengen. Door den heer j. Mu&sert werd, naar aanleiding van een rapport door een commissie uit het centraal be stuur uitgebracht, een inleiding ge houden over het onderwerp „de werkloosheid en de verzekering tegen de geldelijke gevolgen daarvan." De heer A. Rauwerda leidde het onderwerp „grondgebruik voor laud- arbeiders" in. HET MEZGER-GEDENKTEEKEN. Het Mezger-eomité te Domburg, dat zich ten doel stelt daar een gedenk- teeken op te richten als hulde nnn de nagedachtenis van dr. J. G. Mezgcr, heeft van de Prinses van Wied en van den Koning van Zweden ieder 100 ontvangen. Het comité beschikt thans over 2400.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1