NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Donkere Schaduwen 27ê Jaargang; No. 8209; Verschijnt dagelijks, behalve op Zört- en Feestdagen. WOENSDAG 30 MAART 1910 Et HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland Alzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem de omstreken en franco per post 1.65 o.o2 a 0.37'i 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOiM.^ ADVERTBNTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 15 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaame 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 70—VS. Amsterdam. Telepl'.GMi in::-c. 6229. TWEEDE BLAD. OM ONS HEEN No. 1118. Idealen der techniek. Onder dezsn titel schrijft Hans Do- minik in de Gartenlaube een aardig artikel, dat ik hier vrij ver te al. Sedert de mensclien, zoo begint hij, den strijd met de weerbarstige stof aanbonden, en primitieve werktuigen tot steeds hooger ontwikkeling tracht ten te brengen, hebben zij ook idea len op dit gebied nagestreefd. Het waren schitterende beelden van wat bereikt worden moest en die hun glans niet verloren, al zag datgene wat werkelijk verkregen werd, er ook gebrekkig en armzalig uit De oude sagen w.'.ten ons daarvan al te ver halen. Of berichten zij ons niet van goede zwaarden, die zóó hard zijn, dat zij graniet en staal splijten, en bovendien zco scherp, dat een dot watten, die de beek er tegen aan dreef, glad doorgesneden werd Bij het beschouwen van de overblijfselen uit den Germaanschen tijd zien wij zeer goed, hoe de sage hier aan het opsieren is geweest, en hoe de be roemdste zwaarden uit die periode achterstaan bij wat onze staalindua trie tegenwoordig levert. Als tweede ideaal van die dagen gebit hel ondoordringbaar haraas dezelfde strijd dus .'.tusschen aanvais- en verdedigingswapen, dien wij thans zien in het vervaardigen van steeds zwaarder projectielen om door pant-; eerplaten heen te boren en van steeds zwaarder platen, om do projectielen tegen te houden. De onvereenigbaarheid van deze beide wenschen lag voor de hand en zoo bouwde men nog stouter idealen, totdat men tot het tooverhoedje kwam, dat den drager geheel on zichtbaar heette te maken en hem dus tegen eiken aanval vrijwaarde. Dat waren zoo de technische idea len van een vechtlustig tijdperk. Geld werd niet zoo hoog geschat en den dood vreesde men niet, hehalve dien zonder „krijgsroem", op het bed. In de middeleeuwen verschijnt er evenwel een geheel ander technisch ideaal. De steen der wijzen is het doel der alchimisten, zij willen een stof, een voorwerp vinden, dat al het j onmogelijke mogelijk maakt, die, als! medicijn gebruikt, het eeuwige leven t en "een eeuwige jeugd verschaft, die alles in goud veranderen kan. De idealen van den ouden tijd, volkomen j oorlogswapenen, zijn ons ook nu nog niet vreemd, maar die van de middel- J eeuwen vatten wij niet. Ook Archimedes spreekt een ideaal I uit, wanneer hij zegt: „geef mij één vast punt en ik zal de aarde uit hare I voegen lichten". In den letterlijken zin moeten deze woorden niet opgevat worden, hij karakteriseerde daarmee de eigenschap van zijn werktuigen, om door een druk.van enkele ponden vele centenaars gewicht te dragen en het ideaal moest zijn de onbegrensde krachtsoverbrenging. De tijd ging verder, op de alchimis ten volgden natuurkundigen en tech nici, wier arbeid goede vruchten op leverde. De stoommachine werd uit gevonden, de machine-periode begon en daarmee een geheele reeks van nieuwe eischen, nieuwe beschouwin gen, nieuwe idealen. Toch was het oude alchirnistertgeloof moeilijk uit te roeien. Wel scheen de oude steen der wijzen dood en begraven, maar in werkelijkheid had hij een nieuw, modern pakje aangetrokken en waar de rond onder den naam van p e r- petuum mobile. Dat men maar niet 2oo uit straatstof goud kan ma ken, was wel algemeen doorgedron gen, maar een machine te bouwen, die uit eigen kracht in voortdurende bewoging blijft, arbeid verricht en nooit tot rust komt, dat was een nieuw ideaal, dat door velen werd nagejaagd. In tijden vpn gebrekkige natuurwetenschap lieten zelfs leiden de geesten zich door dit dwaallicht lokken en naarmate de wetenschap vooruitging, vond het bedrieglijke ideaal altijd nog weer in andere la gen der samenleving aanhangers. Nog heden ten dage beweren velen, dat zij de machine gevonden hebben, ofschoon de natuurwetenschappen leeren, dat zooiets geheel onmoge lijk is. Naarmate de wetenschap ons dieper en breeder blik gunde, zijn wij ook met onze idealen voorzichtiger ge worden. Wij weten nO, dat iedere technische constructie steeds een com promis is tusschen vclo en velerlei eischen, bij goede constructies welis waar, en dat het bereikbare ver krijgt, maar al ware het uit de poli tiek alleen, weten wij zeer goed, dat een compromis, een overeenkomst, een zaak van geven en nemen, nooit aan een ideaal beantwoorden kan. Zoo heeft de moderne techniek het ideaal van het perpetuum mobile ont troond en daarvoor in de plaats an dere bcgrippeji van geringer omvang gesteld, die zij tracht te vervullen. Vooreerst de arbeidscapaciteit, die Archimedes nog niet kende, maar door ons wordt nagespoord. Wij wil- len weten, hoe onze machines werken, welk nuttigeffect daarmee ver-1 kregen wordt en meten daartoe, welk deel bijvoorbeeld een benzinemotor afgeeft aan de riemschijf, waarbij wij vinden, dat het slechts 0.3 is. Ons ideaal is natuurlijk een machine, waarbij de kracht in de benzine tot die, welke op do riemschijf wordt overgebracht, staat als 1 tot 1, maar i zoover zijn we niet, bij de stoom- machine is de verhouding nóg on- j gunstiger, namelijk 0.15 en eerst bij 1 den electromotor naderen wij het ideaal met 0.95. Wel is de tijd veranderd Droge cijfers tegenover de technische idea- len van vroegere dagen, die zelfs door j de dichters werden bezongen. Maar de resultaten van onze nasporingen liggen vóór ons cn mogen belangrijk heeten. Naast het nuttig effect is de levens duur van het werktuig in onze tech niek van beteekenls en juist daarom mogen we de hitte in onze machines niet te hoog opdrijven. Daarbij komt nog het gewicht de moderne tech niek drukt steeds grooter energie en kracht samen in steeds kleiner toe stellen. We worden het gewaar aan den explosiemotor, die In zijn lichtsten bouw tegenwoordig per paardekracht nog maar een tweehonderdste gedeel te van het gewicht van een paard vertegenwoordigt. Maar de prnctische noodzakelijkheid dwingt ons ook hier, geen ideaul na te jagen, maar een compromis aan te gaan tusschen de eischen van lichtheid, nuttig effect en levensduur. Zoodra een van die eischen uit het oog wordt verloren, ontstaat er duchtige averij, zooals uit de geschiedenis der vliegmachines al overduidelijk is gebleken. Slechts langzamerhand,- schrede voor schrede, kunnen wij een hooge- reu trap bereiken, dichter liet ideaal naderen en ons nieuwe idealen voor oogen stellen, die over het heuvel land der practische constructie op rijzen als met sneeuw bekroonde Alpentoppen. Wij kunnen een wci- nigje van datgene, wat in do oude ideeén van den steen der wijzen en het perpetuum mobile ligt, in nieuwe, onaantastbare vormen gieten en ons zelf nieuwe eischen stellen, waarvoor vaste, aan cijfers gebonden, grenzen lot nog toe niet bestaan. Zoo blijft bijvoorbeeld de groote vraag nog onbeantwoord, hoeveel energie wel in een bepaald gewicht geborgen kan worden. Wij weten precies, hoeveel vroegere zomie-encr- gie in een kilogram steenkool hulst eri hoeveel duizend centenaars daarvan een stoomboot meenemen moet voor de vaart over den Oceaan. Lang gol den de kolen en koolwaterstoffen, als benzine en petroleum, voor de grootste krachtbronnen. Intusschen heeft de studie van het radium den sluier een weinigopgelicht van tót dusver verborgen dingen. Vermoed wordt, dat oneindig veel grooter ener gie vrij komt, wanneer weegbare stof weder onder radio-actieve verschijn selen in den onweegbaren liclit-ether vergruisd wordt. Of practisch gespro ken het is denkbaar, dat in volgende ecuwen vaartuigen in geheel nieuwe machines door het oplossen van een gewonen kiezelsteen, ter grootte van een vuist, in den lichtether, energie genoeg verkrijgen om van Europa naai' Amerika te varen. llier opent zich een geheel nieuw perspectief en komen nieuwe idealen op, die nog veel verder gaun, dan wat de mensclien in vroeger eeuwen zich durfden voorstellen. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht De leden van 'T ENGELSCI1E LAGERHUIS hebben niet lang vacantia gehad Reeds gisteren, dus den eersten dag na Pa- schen, moesten de heeren weer op 't appèl zijn. Er is ook veel werk aan den winkel, vooral haast werk. De Ieren dwingen immers, om zoo spoe dig mogelijk met 't Hoogerhuis of te rekenen 1 Et werd gisteren gediscussieerd over de bekende Hoogerhuis-molies. Minister Asquilh gaf toe, dat twee Kamers noqdig zijn, hij verklaarde tevens,''dat het huidige systeem een karikatuur en een parodie van het twoede-kaniorstelsel is. De regeering wenscht de onaantast baarheid en het overwicht van het La gerhuis gehandhaafd te zien, er zijn echter functies van overleg, revisie en uitstel, die niet vrucht door de tweede kamer uitgeoefend kunnen worden. Dit lichaam behoort een betrekkelijk klein uuntal leden te tellen en moet op dcniocralischen basis rusten. liét regeei'ingsplan is do eerste slap in de richting van <le emancipatie van het Lagerhuis en heeft ten doel on grondwettige ingrijping in het finan cieel beheer door 't Hoogerhuis te voorkomen, en te verhoeden, dat door; de verhouding tusschen beide Huizen de zaken tot Sulstand worde gebracht. De premier' stolde in het licht, dat die laatste op het oogeublik slechts kan geschieden door gebruikmaking van de koninklijke rechten (preroga tieven). Wanneer de ontbinding cn de benoeming van nieuwe peers een in tegraal en essentieel deel van de grondwet vormen en in geval van nood zonder vrees moeten worden toe gepast, da.n brengt do motie van Rose- bery aan dit prerogatief een doodelij- ken slag toe en zou het Hoogerhuis, indien de motie tot wet mocht worden een autonoom én ongecontroleerd li chaam iin(Toejuichingen bij dc rni- nistericelon.) Asquilh vei"klaarde ten slotte, dat op een absoluut veto van het Hooger huis een absoluut veto van hot Lager huis moet volgen, voordat de weg kail worden gebaand voor de invoe ring van een volkomen ontwikkelde, van ketenen bevrijde democratie. bij dc besprekingen teellende Bal four, de leider der unionisten en dus de voorman der oppositie, ten sterkste verzet aan tegen de regeeringsvoor- st-ellen. Do voorstellen werden daarentegen gesteund en verdedigd door Redmond en Barnes. Dit is van veel belang, want Redmond is de voorman der Ieren eii Barnes de leider der Arbei dersgroep in T Lagerhuis. Wanneer dc Ieren en Arbeiders met de regeering mee stemmen is 't mi nisterie van een groote meerderheid (ongeveer lüü stemmen) verzekerd. Er is weer een nieuwe periode in den strijd tot vestiging der In de Docma is een voorstel ingediend tot invoering van verschillende Rus sische bemoeiingen van 't land der veie meren. In 't ontwerp wordt be paald, dat wetten van algemeen Rijks belang door de wetgevende macht in Rusland moeten worden goedgekeurd en dat slechts de wetten, betrekking hebbende op de binnenlandscii-Fin- sche zaken aan de goedkeuring der Finsche wetgevende macht worden on derworpen. De grondslagen voor het binueniaudsch bestuur in Finland worden vastgesteld en gewijzigd dooi de .algemeeue wetgeving op initiatief van den Keizer van Rusland. De belangrijkste quaesties in dit wets ontwerp ücdoeld, die dus door de rijkswetgeving zullen worden gere geld, zijn de bijdragen van Finland aan dc uitgaven van i rijk voor weer- plichtde vaststelling van zaken die in het belang van het rijk aan de be voegdheid van de Finsche gerechtsho ven moeten worden onttrokken be palingen betreffende de openbare ver gaderingen van vereer.ïgingen en maatschappijende perswetgeving voor Finlandbepalingen voor den invoer van buitenlandsch drukwerk douanebepalingen voor hel verkeer tusschen Finland en andere deelen van Rusland; het Finsche muntstelsel; posterijen en telephoou, spoorwegen en luchtscheepvaart in Finland; de rechten van buitenlanders in Finland, enz. Het- wetsontwerp voorziet verder in de vertegenwoordiging der Finsche bevolking in den Rijksraad en in de Dc-eniq. De Finsche Landdag kiest één lid van de Rijksdoemo, vijf leden van den Rijksraad. Men ziet 't, Finland wordt geheel overmeesterd. Alle zaken van eenig belang zullen voortaan door Rusland geregeld worden. De Finsche volks vertegenwoordigers zullen niets meer te vertellen hebben, want de ééne Fin in de Deema zal natuurlijk geheel overstemd worden.. Ter toelichting en motiveering vnn het wetsontwerp woedt meegedeeld, dat Alexander I np den Landdag van Borgo met het Finsche volk geen over eenkomst betreflende den toekomsti- gen politieken toestand van Finland heeft' aangegaan, dat de belofte van belangrijke voorrechten slechts een daad van vorstelijke genade is geweest en dat ook betreffende de rechten van Finland, geen internationale verplich-. tingen zijn aangegaan. Do rechten van Finland zijn dus niet omschreven, do Finsche autonomie is slechts gebaseerd op don goeden wil der Russische overheid, de wetgeving is slechts ecne samenvoeging van plaatselijke voorschriften, hot staat kundig gebied is afhankelijk van toe vallige schommelingen h» de. pr.ac.lijk der wetgeving. Jammer voor Finland, en niet min der voor de eigenwaarde van Rus land, dat de vorstelijke genade en de goede wil nu hebben afgedaan! UIT GRIEKENLAND wordt gemeld, dat 't comité van den Militairen Bond de akte van ontbin ding van den Bond heeft geteekend, waarbij de officieren ontslagen wor den van den door hen op 28 Augustus afgelegden eed. Volgens een Grieksch blad heeft de koning, nadat hij ken nis had genomen van de akte van ontbinding van den Militairen Bond, de boodschap geteekend, waarhij de Nationale Vergadering bijeen wordt geroepen. Het zal wel gaan als in Turkije met !t comité der Jong Turken: officieel opgeheven, maar, wanneer er iets niet naar den zin der heeren gaat, komen ze dadelijk weer uit t schuil hoekje! De ramp, die Zondag onder zulke treurige omstandigheden in 't Hon- gaarsche dorpje Oekoerito plaats had, is gister reeds door ons meegedeeld. De bijzonderheden over den NOODLOTTIGEN BRAND IN EEN BALZAAL. vergrooten de ellende nog belangrijk. Jongens en meisjes van 't dorpje hadden voor den avond van Paasch- Zoridag een bal georganiseerd, en hiervoor een schuur van een herberg gehuurd. Het aantal danslustigen was evenwel grooter dan men voor zien had, en sommigen wilden zelfs de zaal binnendringen zonder net en- tréegeld te betalen. Om alle onge* wensebte gasten buiten het lokaal te houden, spijkerde men, toen alle ge- noodigden binnen waren, de deuren van het lokaal dicht. In de zaal bevonden zich toen on geveer 600 personen. Niet alleen jon gens en meisjes, maar vele ouders en belangstellenden; ook het muziek korps van het dorp. Nauwelijks was het bal begonnen, of een der sparretakken, waarmede het lokaal versierd was, vatte vlam. Volgens een andere lezing, staken jongens, die niet tot het bal toegela ten waren, het hooi, dat op den zol der der schuur opgehoopt lag. Iir brand. Wat hiervan zij, In weinige cogenblikken s'ond het geheele go- bouw in lichte laaie. Vruchteloos poogde men de dichtgespijkerde deu ren te fcwceeren, het dringen der dansgasten belette Iedere poging om een uitgang vrij te maken Spoedig vatten de jurken der meisjes vlam, en als levende flambouwen snelde de danseressen door de zaal, het vuur mededeeleud aan een leder, die haar naderde. Wel week ten slotte een kleine deur voor het gedrang der doodbeangste slachtoffers, n ;.ar, ter wijl het vuur door bet binnendrin gen Iter buitenlucht nieuwe kracht kreeg, konden bij het radeloos drin gen, slechts weinigen den uitgang bereiken. Nog waren ongeveer vijf honderd personen in het lokaal bij een, toen do zolder der schuur in stortte. alle aanwezigen onder de gloeiende puin én bedelvend. Toen eerst kwam de eerste hulp opdagen. De weinigen, die uit de schuur konden vluchten, waren voor het meerendeel zwaar gewond. Do puinhoopen der afgebrande schuur boden een verschrikkelijk schouwspel Overal, tusschen de halfverkoolde balken en het rookeude riet lagen lij ken, die bijna niet te herkennen wa- Bijna geen familie In Oekoerito, ot zij is in rouw gedompeld. De rechter Buvaes verloor o.a. zijn vrouw, zijn twee zónen en zijn dochter. Van het muziekkorps konden slechts drie per sonen ontkomen. Volgens het rapport van den gou verneur zijn bij de ramp te Oekuerita 300 PERSONEN OM HET LEVEN GE KOMEN EN 70 GEWOND. Stadsnieuws Uit do door den directeur dor Le- vehsvcirzekering-M aatschappij Haar lem opgemaakte en door. Commissa rissen goedgekeurde rekening en ver antwoording over 1909, is weder ge bleken dat dio Maatschappij sieeds n> bloei toeneemt In dat jaar werd ontvangen aan termijnpremien f 103214.27 en aan renten van belegde galden en huishu ren f 2488-1.07. De uitkeeringeu we gens overlijden, afkoop, afloop en lijfrenten bedroegen f 57010.27. Het FEUILLETON Naar het uuiisch. Door PAUL 11 ENK ES. 25) Alberti knikte. Ja, maar toch is er in dat onbe holpen handschrift iels gemaakts, dat xiiij doet denken aan een moedwillig verdraaien der letters. Ik moet openhartig bekennen, dat dergelijke twijfel ook al bij inij is opgekonu.ii, zei nu de advocaat 'Jen sloFe past ook liet signalement, dat mij gisteren in Kreuzlingen aan het station werd opgegeven, heele- maal met op iemand uit de laagste volksklasse. Alberti knikte zwijgend, toen keek hij den jongen advocaat vol verwach ting aan. Misschiet mag ik uit naam van de dochter van deD gevangene nu •wel de hoop uitspreken, begon hij met eenigszins onzeker klinkende stem, dat de lijdenstijd van den laaisten nu spoedig een einde nemen zal Alberti keek den advocaat met groote oogen aan. Neem mij niet kwalijk, waarde mijnheer Wichern, antwoordde hij toen op afgemeten toon. Maar van een ontslag uit de gevangenis Waarom ik als verdediger van den heer Beek bij deze in allen vorm wil verzoeken, viel Rudolf hem, van zijn stoel opstaande, in de rede. Kan geen sprake zijn, vol tooide Alberti en stond eveneens op. De zaak is helder als de dag dat Beek medeplichtigen gehad heeft, heb ik van den beginne af al gedacht, daarop wijst ook al het raadselachti ge Dlocdspoor. Buiten allen twijfel staat het echter, dat hij aandeel ge had heeft in de misdaad. Nu, misschien is het gerechtshof van een andere meening over het ontslag van rechtsvervolging van Beek, antwoordde Rudolf driftig, niet bedenkend, dat het zijn eigen be langen geen goed zou doen, als hij den rechter tegen zich innam. Ik zal nog heden mijn verzoek schrifte lijk indienen en bij een weigering zal ik het hoogerop zoeken. Alberti glimlachte. Het is natuurlijk uw plicht voor uw cliënt te doen wat in uw macht staat. - Heeft u anders niets mee te deelen Ik kan u alleen nog mededeelen, hoezeer het mij spijt, dat ik tot nu toe in weerwil van mijn herhaalde pogingen geen toegang tot den ge- "•angene heb gekregen, antwoordde Rudolf. Tot mijn spijt ben ik ook nu nog niet in staat u die toestemming te geven, antwoordde Alberti met koe le beleefdheid. Niet. dat ik ook maar eenig wantrouwen jegens u koester, maar voor den verstokten aard van den gevangene komt het mij heilzaam voor, dat hij tijdens het vooronderzoek door eenzaamheid en gebrek aan aanraking met de buiten wereld tot ernstig nadenken wordt gedwongen. Ontstemd en terneergeslagen kwam Rudolf thuis, waar hij in den tuin zijn zuster aantrof. Deze zat niet een handwerk In het prieel en knikte den naderenden broe der vriendelijk toe. Rudolf meende op te merken, dat ook haar gelaatstrekken een ernstige uitdrukking hadden. Hij ging naast haar zitten en veegde zich niet den zakdoek het zweel van het voorhoofd. Nu, Rudolf, je ziet er heel afge mat uit, zei zijn zuster. Heb je onaangenaamheden in de stad ge had Ik kan het mij wel voorstellen, het proces laat je gedachten zeker geen oogeublik met rust. Rudolf vertelde haar in 't kort de laatste gebeurtenissen. Toen zei hij, haar oplettend aankijkend Ook mijn vroolijk zusje schijnt onder zorgen gebukt te gaan Illldegard ging dichter bij hem zit ten. Ik heb zooeven een onderhoud met vader gehadhij is zeer uit zijn humeur over jou, en toen ik hem zeL dat ik je geen ongelijk kon geven, maar meende, dat ieder weldenkend mensch zijn liefde niet op mocht ge ven eii verraden, toen draaide hij mij den rug toe. Je bent mijn goede, trouwe zus ter, riep Rudolf. Het spijt mij. alleen maar, dat je om mijnentwille harde woorden van vader hebt moe ien liooren. Och, vader is een oud man en heeft zijn eigenaardigheden. Hij hangt nu eenmaal met hart en ziel aan zijn welverdienden goeden naam, waarop hij zich in stad en land kan verheugen, dat alleen al de gedachte, dat hem iets van zijn aanzien zou kunnen ontnomen worden, hem meer dan pijnlijk is. Maar je hudt je dat niet zoo moeten aantrekken, Hildegard, antwoordde Rudolf zacht verwijtend. Maar :k begrijp het wel, zoo viel hij zichzelf in de rede. Je zon is vandaag ver weg, nietwaar? Och kom, lachte Hildegard, maar dadelijk daarop ernstig wor dende, voegde zij er bij Eigenlijk heb je gelijk. Ik heb Hugo meer lief dan mijn leven. Toen ik hem leerde kennen, hield. Ik hem bijna voor een oppervlakkig mensch, hoe nader w j elkaar echter kwamen, des te meer merkte ik, dat hij werkelijk een goed en edel mensch is. Hij is in waarheid de zocaneschijn van mijn leven ge worden, als hij mij niet meer lief had, dan zou ik ooit niet meer willen leven. Het gelaat van den jongen advo caat was ernstig geworden. Nadat het gesprek op Hugo gekomen was, moest hij onwillekeurig aan het al tijd nog niet opgehelderde voorval denken, dat zich een uur geleden bij het vertrek van den jongen baron aan het station had afgespeeld, en cenc plotselinge opwelling deed hem be sluiten, liet gev al aan zijn zuster mee te deelen. Daar valt mij een eigenaardig toeval in, dat mij eergisteren overko men is, begon hij. Ik wilde het je gisteren ai vertellen, kwam echter door mijn reis naar Kreuzlingen pas laat in den avond hier aan. en toen was je al naar beu. Betreft het Hugo Zooals je hel riemen wilt, zei de advocaat en vertelde toen wat hem op het station overkomen was. Hildegard schudde het hoofd, toen haar broeder had uitgesproken. Dat is wonderlijk, zei ze, jammer, dat Hugo niet hier is, hij zou je antwoord hebben kunnen ge ven. In elk geval is hel een komisch toeval, ik heb gisterenmorgen een briefkaart van hem uit E. gekregen, waarin hij mij zijn behouden aan komst zelf bericht heeft. Dat is inderdaad vreemd, lachte Rudolf ik vergis imj an ders zelden, heb goede oogen en meende Hugo herkend te hebben. Up hetzelfde oogeublik knarste het grint van het tuinpad onder snel naderende voetstappen. Broer en zus ter keerden zich om en Hildegard liet het volgend oogenblik een Kreet van blijdschap hooien. O. dat is heerlijk, dat is prach tig, riep zij en snelde haastig ba ron Hugo v. Engler tegemoet, d:e vkoolijk groetend met zijn hoed zwaaide. Als men van den duivel spreekt, dan trapt men op zijn staart. - zet nu Rüdolf, aarzelend ziju hand leg gend in de aangeboden rechter val» den nieuw aangekomene, en dezen onwillekeurig scherp aankijkend. Wij spraken juist -«'.er Je. Ik hoop toch niets kwaads zei Hugo, nadat hij zijn meisje een kus had gegeven. crbeeld je, riep Hildegard, Rudolf dacht je eergisterenavond hier op het station gezien te hebben. Met zóóveel onmiskenbare verba zing rustte de blik van Hugo op zijn aanstaanden zwager, dat deze onwil lekeurig voor het oogenblik zijn wan trouwen voclac verdwijnen en reed) geneigd was te erkennen, dat hij zicif ten slotte toch vergist moest hebben (Wordt rervolsdW

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5