golol verzekerden la vermeerderd, mot 1381 en bedroeg alzoo op 31 Dec. Jl. 4C70U met eeu verzekerd kapitaal van 3.847.31G.21 1/2, terwijl het kapi taal der Maatschappij is toegenomen met I 29067,40 1/2, en ui zoo geklom men is tot I 616US2.S6, De wiskundige balans toom aan een actief van f 616032.86, tegenover een passief van 435.23 85 en eeue extra reserve van t 180849.01. Militaire xaken. De 2o luits. J. F. de Ridder en J. Drost, beiden van het 10e reg. Infan terie eu resp. te Den Helder eu te Hoorn In garnizoen, worden binnen kort overgeplaatst bij de bataljons van dat korps te Haarlem. COMPETITIE WEDSTRIJD NATIO NALE DAMÜOND. Maandagmorgen, te circa half elf, Ving in café Brinkmann de eindstrijd eau in bovenvermelden kamp, waar in Damclub ..Haarlem", „Constant 11 en „V. A. D. II" uitkomen. Het eerst kwam Constant tegen het V. A. D. uit met den onderstaanden uitslag: „Constant". 1. G. Woudenberg 2 2. D. Rijneke Wzn, 2 3. J. de Jong 1 4 J. v. Blankensteijn 0 5. C. D. A. Verkerk 2 6. J. J, Sitton 0 7. A. D. v. d. Wal 0 8. A. M. Olsen 2 9. C. Möllenkamp 1 10. Ph. F. Rutten 1 Totaal 11 V. A. D. 1. J. H. Woudenberg 0 2 F. de Wolf 0 3. H. C. v. Broekhuyzen 1 4. N. Barucb 2 5. B. Voorzanger 0 6. L. Goudsmit 2 7 A. v. d. Heiden 2 8 D. de Waard 0 9. J. Abrams 1 10. H. W. J. Kooring 1 Totaal toodat „Constant" woi met 111 In den namiddag speelden „Con- ■tant" tegen „Haarlem", waarvan de Uitslag bieronder volgt: „Constant". l. G. Woudenberg 2 2. D. Rijneke Wzn. 0 3. J. de Jsng 0 4. J. v. Blankensteijn 2 5. C. D. A. Verrkerk 2 6. J. J. Sitton 2 7. A. D. v. d. Wal 2 8. C. Möllenkamp 1 9. Ph. F. Rutten 0 10. Chr. v. d. Spek 2 Totaal 13 „Haarlem"* 1. C. F. Visse 0 8. H. E. Lantinga 2 8. E. Strietman 2 4. Joh. Arendsen 0" 5. C. P. Kraay 0 6. P. Kaibüe^ch 0 7. H. A. van Ahs 0 8. G. P. Heek 1 9- W. Salm 2 10. K. Visser 0 Totaal 7 toxtat de stand in de tweede af dee ling op dit oogenblik is ais volgt: Constant 24 punten. V. A. D. 9 punten. Haarlem 7 punten. Nu hebben alleen nog „Haarlem" en ,,V. A. D. 11" te spelen, welke kamp binnenkort te Amsterdam zal plaats vinden. Gevonden voorwerpen. Eeu dameshandschoen, Amsterdam se he Vaart 44. Eeu huissleutel, aan het Politie bureau. Eeu colbertjas, Schneevoogtstraat No. 14. Ecu handschoen, Frans Halsstraat No. 21. Eeu conducteursfluitje, Ged. Oude Gracht 42. Eeu dameshalsketting, Tetterode- straat 71. Eeu zweep, Vrouwensteeg 15. Een licht geel gestroomde hond, Franc Halsstraat 48. Een zilveren broche. Romolcn- straat 17. Een portemonnaie, inh. een bc-leen- briefje ten name van Schaaf, Leid- fichestraat 31. Een gulden, Leidscheplein 25 rood. Twee boorden, Badhuisstraat 22. Drie pakken w&schgoed, aan het politiebureau. Eeu rozenkrans. Klein Heiligland 52 rood. Een foxterrier. Leliestraat 50. Een rijwiel en een overjas, aan het politiebureau. Eeu ceintuur. Brouwersstraat 87. Een ruigharige foxterrier, Teyler- Straat 38. Een gouden lorgnet, bij Smits, Aer- denhout Eeu grijze hond, Ged. Raamgracht 12 rood. Een portemonnaie met inhoud. Gr. Markt 23 a. Eeu postduif, Ridderstraat 16 Een ceintuur, Berckheydestrast 4. Een kiud'.rp jrtemonnaie met in houd, Gr. Houtstraat 77. Eer. zilveren armband. Regulier straat 11. Een Lroche, Donkere Begijnhof 2. Een groene reticule met inhoud, Gen J'iubertstraat 64. Een bruine hond, Krom 2C rood. l ei. zilveren dameshorloge mot ket ting. Loiuens Coslerstraat 2. Aan het politiebureau al hier is aangifte gedaan van liet verliezen van een rijks daalder dat ccn bankbiljet van 40, een reclamebiljet (sigarenzakje) ln beta ling Is Begeven van het verliezen van een gouden schakelarmband van ha wegloopeu van een hond (colly) van het wegloopen van een Dult- schcn dog van het vermissen van een handwa gen, w. lke bij een perceel in den eerpal Jer stond van tiet verhezen van een portemon naie, iuh. 18. Rubriek voor Vragen (icabonnccriec hebben bel voorrecht, rra^eu op voMCliilioid gelüed. mus voor bi-autttOoidiuK vatbunr, in te renden by de ltedactis vat. linarlcm'i Dagblad. Groote Uoiu>liaal S3. Alle n.ilv*oorden worden eeh'el kosteloos gegeven va zoo xpoedig moge ijk. Aan vragen, die niet volledig saim en woonplaats vnu deu inzender vernielden v.' •--■» mi-lacht inschonken. VRAAG: Bij K. B. van 1 Sept. 1909 St. no. 40, is aan militairen beneden den rang van onderofficier vergun ning verleend tot het dragen van an der schoeisel dan model; kunt u mij de reden van dit besluit mededeelen? ANTWOORD: Een dergelijk besluit Is ons onbekend en Staatsblad 40 van het jaar 1909 is ook niet van 1 Sept. Uw vraag moet dus op een vergissing berusten. VRAAG; Als een dienstbode met 1 Nov. in betrekking is gegaan en per 3 maanden is gehuurd, doch met mondelinge overeenkomst liaair geld per maand ontvangt, en als zij 6 we ken vóór 15 Juni haar dienst opzegt, mag mevrouw dan nieuwjaars- en godspenniug afhouden? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Hoeveel geld moet men op de Rijkspostspaarbank hebben om kiezer te zijn voor de Tweede Kamer? ANTWOORD: Honderd gulden. VRAAG: Ik wil een wasch- en strijkzaak beginnen. Ben ik verplicht dit nun le vragen of daarvan kennis te go ven voor de belasting? ANTWOORD- Dit is geen inrichting die gevaar, schade of hinder kan ver oorzaken. U behoeft daarvan geene aangifte te doen en met de belasting heeft het heelemaal niets te maken. VRAAG: Wanneer een vrouw van tafel en bed gescheiden is, moet zij dan nog vijf jaar lang de huiselijke bezigheden bij den man verrichten? ANTWOORD: Wel neen, de ver plichting tot samenwoning eindigt juist door de scheiding en zij kan van stonde aan gaan waarheen zij wil. VRAAG- Ik heb mijn huis verhuurd van Mei tot Mei. WanneeT moet het ontruimd worden? ANTWOORD: Den 30en April, dus vóór dat het 1 Mei is. VRAAG: Is oen man die zijn vrouw verlaten heeft, verplicht haar nog ie onderhouden en wanneer hij komt te sterven, terwijl hij nog 7 kindereu i heeft van zijn eerste vrouw, kan men dun nog vorderen van te erven? ANTWOORD; De man is altijd ver plicht zijn vrouw te onderhouden; maar de weggeloopen man zal het wel nalaten en dan is en niets aan te doen. Als hij sterft, heeft de verla ten vrouw recht om le vorderen scheiding van den gemeenschappelij- ken boedel, waartoe zij zich bij eenen procureur kan vervoegen. Ook kan zij na verloop van 5 jaren tot echt scheiding proeedeeren en dan volgt dadelijk ontbinding der gemeen schap. VRAAG: Indien men op een gemeu bileerde kamer woont e-. men moet de belasting van 1909 nog betalen, doch uien is er niei toe in staat, wel ke zijn dan de gevolgen? ANTWOORD: Men kan natuurlijk vervolgd wórden en wat men bezit kan worden in beslag genomen en bij executie verkocht, maar iemand die werkelijk onmachtig is en dat kan aantoonen wordt niet vervolgd. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Vergadering van den Raad der Ge meente Bloemendaal te houden op Donderdag 31 Maart 1910 des namid dags om twee uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2.. Regeling betreffende het herha- lingsonderwijs. 3. Benoeming van onderwijzers aan de openbare school te Bloemendaal. 4. Vaststelling van een bouw- en wegenplan voor gronden van de voor malige buitenplaats Hartenlust. 5. Overeenkomst betreffende het overnemen van wegen en het maken eener rioleeriug in HartenlusL 6. Vaststelling van een rooilijn voor wegen in het Kweekduln. 7. Verhuur van het huls met stal, Zijlweg no. 1. 8. Aankoop van grond aan den Bloemendaalscheweg. 9. Verleenen van gratificatiën in zake de Volkstelling. 10. Aangaan van een tijdelijke geidleening. STUKKEN VAN DEN RAAD. B. on W. stellen voor van de Bloe- mendaalsche exp'. Maatschappij tot exploit van onroerende goedereD te Haarlem, betreffende de wegen enz. van dc voormalige buitenplaats Hair- tenlust" aan te koopen. A: Je parcoelen kad. sectie A: 4213 (5 c.A. onbebouwde grond); 4310, 4211, 4212, 4311, 4550, 4928, 5324, 5156 en 5908, wogen of gedeelten van wegen, onderscheiden groot: 5 c.A., 50 c.A\, 2 A. 95 c.A., 4 A 90 cA 32 A. 20 c.A.. 34 A. 30 C.A., 1 li.A 15 A. 21 c.A., C A. lc.A en 72 A. 20 c.A.; eu no. 4208 oen voetpud vau 6 A. 65 c-A.) li; een perceel grond gMeolte van kad. 1872, groot ougeveer 1000 vrk. M. Voor de gronden onder A worden betaa.d oen som van 1 en voor de gronden ouder B 2 per vlerk. M. lu de kosten van hel laatste terrein wordt door de Gemeente BloemettdaaJ en de Maatschappij ieder voor de helft bijgedragen. Op het onder B genoemd terrein zal Bl'iczneuduol een inrichting ter verzameling en zuivering van huis- en hemelwater doen oprichten, weik water geloosd wordt door de riolen. Gezorgd zal worden, dat deze in richliug geen onaangename reuk op levert of hinder veroorzaakt. De kosten van een eu ander bedra gen 15.272, waarvan de exploitatie- rnaatschappij dus 7136 moet beta len. Daar de Maatschappij in 1904 f 15000 heeft gestort, zal de te beta len som van dit bedrag worden afge houden en de rest met de gekweekte rente terugbetaald. lu verband met de overneming de zer wegen stellen B en W voor de beharding van de rijwegen te docni bestaan nil klinkers en de voetpaden uit kalkpuin met sintels. Alle wegen zullen gerioleard wor den, welke rioleering vóór 1 Januari 1920 gereed moet zijn. In de waterlei dingbuizen worden brandkranen aan gebracht. De wegen moeten gedeelte lijk door de expl.-Maatschappij be plant worden. De wegen worden bestemd tot open bare wegen. Het overige terrein wordt uitgege ven als bouwgrond, waarop alleen huizen tnogen gebouwd worden, die I 5 M. van eikaar verwijderd staan. B en W. van Bloemendaal stellen 1 voor een riool te leggen in de per ree- len kad. sectie A 53705378, 4977, 4662, 4*58-4865, 5577, 5G4 en 5644, 5*29. 3578, 4675—4677, 4319. 5312. 5314. 5380, 5457 en 5986 in aansluiting met het riool in den Hartanlustweg, met erfdienstbaarheid van gootrecht op de meeste perceelen. De recognitie voor aansluiting der perccalen op dit riool bedraagt 1 per jaar. Aan den agent van politie J. B. Zwlersen is de bronzen medaille voor 10-j a rigen trouwen dienst uitgereikt. De heer NVesterveld, uit Amsterdam, die met Pesrhen eens naar Bloemen daal was gegaan, wou ook eens van 't Kopje rijden, hetgeen hein echter duur te staan kwam, want behalve dat hij kwam te vallen en eenige kwetsu ren opliep, raakte hij ook zijn horlo ge met ketting kwijt. SCHOTEN. Gistermorgen is met het leggen der hoofdleiding, ten dienste van de gas levering aan de bewoners en de ge meente Spaarndam, als straatver lichting een begin gemaakt. De lei ding wordt gelegd, langs den Vergier den weg. Een ander zal geschieden onder toezicht ven de nopzichter Hijs. Koe afgekeurd. Gistermorgen is een koe van den veehouder Onkenhout, welk beest we gens ziekte was afgemaakt, door den Rijksveearts Kruymel afgekeurd, waarop het aan de gasfabriek alhier verbrand is. Om een hond. Zondag namiddag ontstond in de Reitzstraat een vechtpartij over het schoppen van een aldaar op straat 'oopenden hond, welke vechtpartij zoo hoog liep, dat spoedig eenige mannen over de straat rolden, die el kander zóó toetakelden, dat een hun ner met 'n bijna afgebeten vinger het strijdperk moest verlaten, terwijl een ander met een gapende hoofdwonde zijn troost in een ileir café's ging zoe ken. De politie zal in dezen wel moeten uitmaken of op dusdanige wijze ge vochten moet worden over 't schop pen van eon hond. HEEMSTEDE. De heer K. Kiijn, president der Chr. Gemengde Zangvereen. Ex Animo, hoeft gevolg geven aan zijn voor ee nige weken aangekondigd voornemen en zijn verzoek urn ontslag bij het be stuur dier vereeniging ingediend. Op het landgoed van mevrouw douairière Van Merlen alhier, zijn door den landbouwer, den heer A. v. d. Linden de eerste kievitseieren ge vonden, dat ia vxjf dagen vroeger dan het vorig faar. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Heemstede, op Donderdag 31 Maart 1910, 's avonds om half acht uur. Te behandelen onderwerpen 1. Aanvaarding van eene schen king van den heer H. H. Beels van Heemstede. 2. Adres van den heer Jhr. R. W. P. F. von Mühlen, om afwijking art 15 der Bouw- en Wonïngverordening en adres van de Maatschappij Zui derhout inzake de bebouwing, met voorstel van B. en W. 3. Adres van het bestuur van de afd, ling Heemstede der Nat. Chr. Geheel Onthouders Vereeniging, om eene verordening te maken, dat de di..ongelegenheden des Zaterdags avonds om acht uur moeten gesloten ziju, met voorstel van B. en W. 4. Voorstel van B. en W. tot over neming van een drietal wogen op Bosch en Vaart 5. Adres van A'. van der Linden, aannemer van den Reinigingsdienst, om eene toelage boven de aanneem- som. met voorstel van B. en W. T 6. Voorstel van n. en W. tot wijzl- I ging der algemeens politle-verorde- mng in zuhu het toezicht op de open- bure wuteren. 7. \ooistel van B. eu W. tot onbe- vvoOnbaarvcrlu.iAng van twee wunin- gen nun de Molenwerfslaaa. 8. Atlre* vuri den heer I'. Smidt van Gelder, om afwijking van de rooilijn vuil den Heden weg voor eene ver bouwing. uiet voorstel van B. en \V. 9. Voorstel van B. en VV\, om een adres te richten aan H. M. de Ko ningin, tot verlaging van 1 maximum aantal vergunningen voor deze ge meente. 10. Voorstel van B. en W. tot het nangaau van eene geidleening voor de waterleiding. 11 Vaststelling lo suppletoire be- grootmg diens: 1910. 12. Adres van den heer P. Eldering, om koop of huur van een berm vail den Ilcerenweg, met voor stel van ei. W. om een gedeelte van dien berm aan den openbaren dienst te onttrekken, en daarna on dershands te verhuren. 15. Ingekomen stukken en mede- deelingen. BENNEBROEK. Ten Raadhuize is aangifte gedaan van liet vinden van een medaillon met ketting. HAARLEMMERMEER. Weinig animo. Voor de vacante betrekking van onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de openbare lagere school No. 1 heeft zich slechts één sollicitant aan gemeld. Ook een herhaalde oproe ping mocht niet baten het bleef bij één sollicitant. Jubileum. De gemeenteveldwachter K. Frugte herdenkt op 1 April den dag, waarop hij 12 1/2 jaar geleden bij de politie werd aangesteld. Op 1 October 1897 in dienst getreden als veldwachter der gemeente Zuid-Beierland vervulde hij die betrekking tot 1 Januari 1902, waarna hij als agent van politie 1ste klasse in dienst der gemeente Dor drecht Lrtni. Aldaar verbleef hij tot 1 Januari 1904, zijnde met ingang van dien datum benoemd tot veldwachter dezer gemeente, in welke betrekking hij nog steeds werkzaam is. Onze corr. schrijft De velen, die zich op Goeden Vrij dag zoowel aan den Noordelijken nngdijk als te Halfweg hebben geër gerd aan de schandelijke mishande ling, waaraan een hit bloot stond, gespantien voor een nar, waarop een drietal personen gezeten waren, zal het zeker genoegen doen te vernemen, dat het den veldwachter Lokerse te Halfweg gelukt is, ook wegens die mishandeling proces-verbaal op te kunnen maken waren twee der per sonen, namelijk J. de J. uit den Hout- rakpoidcr, en zekeren II. van II. van Sloterdijk, reeds geverbaliseerd we gens het woeste rijden, de mishan deling kon niet door den veldwachter gqeonstal-cerd worden, daar zij, hem in het oog hebbende, hun beulenwertt staakten naderhand hebben drie personen verklaard, te hebben gecon stateerd, dat K. H., wonende op den ringdijk, die mishandeling herhaalde lijk pleegde, zoodat hij deswege weder is geverbaliseerd. Flink van die mannen I Ook op de Nieuwe brug bij Haar lem is het drietal door den brugwach ter bekeurd. Wij meeuen hierbij nog te moeten opmerken, als zijnde van lang niet algemeeue bekendheid, dat, waar bet voor de politie uit den aard der zaak zoo moeilijk is, dierenmishande ling te constateeren, het voor eene strafvervolging ook voldoende is, wanneer twee personen zoodanig feit kunnen cunstateeren, eu daarvan den veldwachter mededeeling doenop hunne verklaring wordt dan proces verbaal opgemaakt, dat wel degelijk straf voor bet feit ton gevolge beeft. Vooral aan den Noordelijken ringdijk zullen weldenkende bewoners meer malen in de gelegenheid zijn, zooda nig te kunnen optreden. De alhier bestaande afdeeling van den Geheel-Onthoudersbond zal op Zondag 23 Mei oen groote openlucht meeting houden op een terrein bij Halfweg. IJMUIDEN. NATIONALE IOÜNEELWEDSTRIJD De uitslag van den door de tooneel- vereeniginor Vriendenkring te IJmui- den bij haar 20-jarig bestaan uitge schreven grooten nationalen wedstrijd is als volgt le Prijs, verg. zilveren medaille en 150 gld., Kunst na Studie, van Amster dam, met Mevrouw Warrens be drijf" 2e prijs, zilveren medaille en 75 gld., Jacob v. Lennep, van Haar lem, met „Met den handschoen ge trouwd" 3e. prijs, zilveren medaille en 40 gld,, Voorwaarts, van Purmer- en.i, met „Ghetto" 4e. prijs, zilveren medaille en 15 gld., Kennemerland, vn Beverwijk, met St. Elisabeth, en de 5e prijs, zilvereu medaille, „Varra" van IJmuiden, met „De Jonggezellen- bond". De verguld zilveren medaille voor de beste uitspraak van de NederL taal is toegekend aan Kennemerlona, van Beverw'ijk. Persoonlijke le prijs (dames) me vrouw v. <i. Bliek—Log als Hanna in St. Elisabeth. 2e Persoonlijke prijs (dames) me vrouw Langenakeu—Kempen als me vrouw Warren in „Warrens bedrijf". le Persoonlijke prijs Iheeren) de heer N. N., van Haarlem, ais Frans v. Laar in „Met den handschoen ge trouwd". le. Persoonlijke prijs (met gelijk aantal punten, J. Rault, als Bruno Martens in „De Jonggezelienbond". 2e Persoonlijken prijs de heer Joh. Langenaken als Jhr. Crolfs in „Mevr. Wurrens bedrijf". De eerste prijzen verguld zilveren, de tweede zilveren medailles. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten v Naamlooze Vennootschap Stoomvis- scherij Maatschappij „de halve Maen" en van de Naamlooze Vennootschap StoomvisscheriJ Maatschappij „d Vooruitgang" te IJmuiden, gemeente Velsen. Zij hebben ten doel het exploiteeren van stoomtrawlers, het uitoefenen der zeevlasoherSj ln haren vollen omvang, redactie, wier bedoeling het steeds het verkoopen van de opbrengst daar- geweest is een zeer van, het varen van koopvaardijgoede- reri, alsmede het sleepen van schepen en het verleenen van assistentie aan in nood verkeerende vaartuigen en voorts al datgene te doen, wat met een en ander in onmiddellijk verband slaat, met dien verstande echter, dat de vennootschap nimmer meer dan één trawler in igendom zal hebben. Het kapitaal van elk der beide ven nootschappen wordt bepaald op ƒ240'*0 verdeeld in 24 a- ndeeien. elk van 1000 welke alle zijn geplaatst. Gestrand. Bij de Zondagmiddag plotseling op komende mist, strandde het s.s Po mona binnen de pieren. Met hoog wa ter en behiilp van een sleepboot der Kon. Ned. Stoomboot-Mij. kwam het s.s. des nachts vloL V I o o t u i t b r e 1 d I n g. Door de hoec-en J. Vermandei en C. Versteege alhier is aangekocht de Engelsehe stoomtrawler Valeria Huil popii.,'iire courant te krijgen voor de groote arbeiders massa. Voorts bleekde vergelijking van den hoer Buys met Grayson, wiens rumoerigheid volgens de „Vor- wdrts" slechts door onwetendheid overtroffen wordt, niet zoo door Am sterdam VI te zijn bedoeld, waarna de hf-or I)uys zijn interruptie van kwajongen introk. De redacteuren van „Het Volk" worden herbenoemd, nadat een voor stel om het Kamerlid Vliegen om re denen v.itj. overlading van ie redac tie af to voeren, niet overgrootc meer derheid verworpen was Hierna werden de besprekingen over het Marxistische weekblad voortgezet, vooral de houding van mevr Roland Holst werd herhaalde lijk tpj sprake gebracht Hier Boel aangespoeld. Op Helgoland is aangespoeld een boei van den stoomtrawler Meadows IJM 116, Volgens onze informatien behoeft dit geen reden tot ongerustheid te ge ven, aangezien de boei reeds een paar reizen te voren was verloren ge gaan, ZANDVOORT. Op de door B. eu W. vastgestelde kiezerslijst komen voor 551 kiezers voor loden van de Tw. Kamer der Sta- teu-Generoal en voor loden van de Provinciale Staten en 529 voor leden van den Gemeenteraad. Het aantal ïwe kiezers bedraagt 62 en afge voerd werden 37 kiezers. Door Johanna Susanna Fxederika van de Koiup alhier, is aan. B. en W. verzoekschrift ingediend, om ver verlof voor den verkoop van alcohol- houdenden drank anderen dan ster ken drank in het perceel, gelegen aan de Spoorstraat no. 24 alhier. A 30 Cts. per regel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 1 d« Ro land Holst, die in een breedvoerige beschouwing de moeilijkheid uiteen zette, 0111 de massa liet Marxislische inzicht in de sociaal-democratie bit te brengen Waarom net Juisl in Neder land zno noodig is op afdwalingen van het echte Marxisme fe wijzen, komt, zeide mevrouw Holst, omii.it ons land zoo klein burgerlijk is, om dat de klassenstrijd hier zoo slap ge voerd wordt, omdat liet gevaar zoo groot is voor de a-beiders, dat zij da klassen-instellingen en klassenver schillen niet begrijpen zullen. Dat moeten wij hun leeren. (Geroep Dat voelen ze wel.) Toen spreekster het steunen van de anarchisten in la houwvakstaking verdedigde, ontstond een heftig tu mult. Een stem riep Jij voelt de steen niet die de anarchisten van de steigers op ons hoofd laten vallen Het verder betoog was door do hef tige en persoonlTie interrupties, door beftiitheid en persounliikheden van de revolutionnair-Marxistische spreek ster aan het adres van revisionisten losgelaten, moeilijk te volgen. Er ging een zware deit ing door de zaal bij eiken degenstoot van mevrouw Holst op haar vele aanvallers Het rumoer was met van de lucht. Mevrouw Holst Pannekoek is ook een verrader genoemd en de partij uitgedreven. De voorzitter sprong op en protes teerde tegen drzc bewering. Gij moet dit bewijzen of intrekken. 'Instem ming). Mevrouw Holst, vervolgende In Alleen de nieren knnnen het eei* l,nef vjn ceu Harsen pamj- lij genoot aan Troelstra wordt Panne- Dloea nltreeren. koek ecu verrader genoemd. Iodere drie minuten van uw leven j ^'e voorzitter wenschte nu te constat gaat hst Woed door de meren om ge- JM het openhaar 't woord 'verrader '.ooit tegen Pannekoek is filtreord te worden. Wanneer het de, geuiti wel V£m dle Zljde in iyo3 legen nieren bereikt, is het zwaar beladen i 'proeistra. Hel gaat toch te ver, om met vergiftige onzuiverheden wan dan te zeggen, dut Painiekoek door neer het de nieren verlaat, is het 'tüiis een verrader genoemd en het land zuiverste bloed van het geheele li chaam. Doch wanneer de nieren niet be hoorlijk werken, wondt uw geheele gastel langzamerhand vergiftigd, want de in het bloed achtergebleven vergiften verspreiden ziekte en ver derf door het geheele lichaam. Gij gaat u zwak, prikkelbaar en afgemat gevoelen. Uw slaap wordt verstoord en is onrustig, en somtijds hebt gij een gevoel of de rug u zou breken, wanneer gij u in het bod omkeert. 's Morgens stnat gij op met een el lendig gevoel in uw rug en met pijn in de lendenen. Uw oogen zijn dof en opgeblazen, en uw handen en enkels zwellen op. De urine heeft een onna tuurlijke kleur en komt in zeer groo te of zeer kleine hoeveelheden. Bij vochtig wear zijn uw ledematen stram en rheumalisch. Wanneer gij uw nieren ve-waar- loost, zullen zij hun geschikth om het bloed te filtreeren verliezen, en breidt uw kwaal zich plotseling uit tot lendenjicht, kwellende urinekwa- len, niersteen, waterzucht, heupjicht, chronische rheumatiek, en verwoes ting der nieren. A LI eon een ih e re n geneesm idde 1 kan de nieren heelen. Fosters Rugpijn Nieren Pillen dienen enkel voor de nieren en blaas. Zij herstellen en heelen de nieren, en helpen hen om hun kracht te herwinnen tot het fil treeren van het bloed en het afvoeren van do vloeibare onzuiverheden. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, kenbaar aan de handteke ning van James Foster op de doos, zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de heorea J. J. Góppinger, Groote Hout straat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel A 1.75 voor één, of 10.— voor zes doozen. Binnenland CONGRES S. D. A. P. De zesde openbare congreszitting wend Dinsdagmorgen te Leeuwarden, nadat men een uur in comité-generaal bijeen geweest was. Ingezet met voort zetting der bespreking van de redac tie van „Het Volk". Verschillende af gevaardigden verdedigden hun be treffende voorstellen: een om in de plaats van een collectieve redactie aan het hoofd van de courant een hoofdredacteur te stellen die geen an dere taak daarnevens waarneemt. De heer Vliegen verdedigde de ge voerde redactie tegen de geoefende uitgedreven zou zijn. (Langdurig ap plaus). Hel was intusschen vier uur gewor den, iiet uur waarop het congres zou gesloten worden. De voorzitter meen de echter, dat na de rede van me vrouw Holst hbt congres bijeen moet blijven. (Applaus). Stemmen ja, niet weggaan, blijven, blijven I Hierna nam 6e heer Wibaut het woord en besprak de onderdeden van de cnliek, op het Marxistisch orgaan geoefend. Numens de Weekbladredac tie stelde hij rie volgende motie voor „Het congres, gehoord de verdedi- I ging van de redactie van het Week blad, aanvaardt het standpunt, dut hel opLiedeu van de redactie ais woordvoerdsler der minderheid alleen wordt geleid door hare inzichten van partijbelang, erktnt dit optreden als de vervulling naar de inzichten der redactie van ceue laak, haar door de partij opgelegd, eu verwacht dat de partijgenooton met deze erkenning re kening zullen houden." Be heer Schaper adviseerde namens liet partijbestuur het congres deze motie aan te nemen. Intusschen moet de motie los blijven van de rede van mevrouw Holst (Geroep Juist Maar wel willen wij erkeunen, dat de Weekbladredactie in het partijbelang handelt. Verschillende afgevaardigden spra ken tegen de motie. Ze is niet noodig. De gevraagde erkenning en vertrou wen wordt verkregen door herbenoe ming der redactie. De motie wordt niet overgroote meerderheid aangenomen. De voorzitter bepleitte nog matigiug en zelfcritiek bij de Weekblad-redac tie. (Appluus). De lieer Wibaut en mevr. Roland Holst werden met op twee na alge meeue stemmon tot redacteuren her benoemd Aangenomen wordt bij acclamalio de volgende onderwijs-motie van de afdeelingen Amsterdam 5, 9 en Arn hem I „Het congres, gelet op het feit, dat uit verschillende en steeds talrijker uitingen blijkt, hoezeer de bour geoisie er naar streeft aan het onder wijs op de openbare school een min of.tueer godsdienstig karakter te ge ven en het te gebruiken voor de pro paganda van het huidige regeerings- sielsel. dit streven der burgerklasse verkl?.rende uit de zuent om het open- I baar onderwijs nienstbaar te maken aan de bevestiging harer kiasse-heer- t schappij, vnn oordeel, dat op den 1 Staai ue plicht rusi, ie voorzien in de .behoefte aan onderwijs, dat voor al len toegankelijk eu dus in politizk en godsdienstig opzicht neutraal dien* te zijn, constateerende, dat een groot deel der arbeidende klasse voor haar kinderen onderwijs verlangt, dat aan die eischen voldoet, protesteert tegen aile jiogiugen, die de eenzijdigheid van het openbaar onderwijs ten op zichte van staatkundige er. godsdien stige quaesties in ge- aar brengen, eu roept de Nederlandsche arbeiders op, zicli met olie kracht te verzetteu te gen eiken maatregel, die de neutrali teit van het openbaar onderwijs en de politieke onafhankelijkheid der on- derv. ijzers bedreigt." Een nia3sa voorstellen worden aan gehouden. De voorzitter hoopte, dat het vol gend congres niet weer aan dezelfde besprekingen zou 1 iicl eu. Daar kan de partij niet tegen. Allen nu met kracht aan het werk. Wat, ons ook tegen staat, groeiön zullen wij toch. (Ap plaus). Als tak van de internationale sociaal-democratie zullen wij blade- critlek en verdedigde de collectieve ren en vruchten dragen. Wij hope;

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6