NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8201. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. donderdag 31 maart 1910 a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D VERTE NTI ËN: per drie maanden: ^an 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1-20 Haarlem van 15 regels ƒ1.-elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B'j Abonnement aanzienlijk rabat gemeente)1-30 JffAdvertentiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 m - W'7'' llosf v00r 3 P|aatsingen contant. Afzonderlijke nummers 0.02H J Cj Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.J7H UM de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM.Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandse!) Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 1 APRIL. Soc. Vereeniging: Liederenavond Mevr. Marchant—Rambonnet, 8 uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Van een tramwagen, die bleef staan" In de rubriek Om Ons Heen. HAARLEM'S JONGEMEISJESKOOR. In de groote zaal der „Vereeniging" bad gisterenavond eene uitvoering plaats van „Haarlem s Jongemetsjes- kuoronder leiding van den heer J. de Nobel en met welwillende mede werking van Haarlem's Kinder koor"' mevr. JuliusDe Vogel, so praan, HeemstedeMadelle. Nelly Stephan, mezzo-sopraan, Brussel mej. Chr .Vroons, sopraan, Amster dam, en mej. Regina Oostenbroek, pianiste, Haarlem. De concertgevende zangvereeniging mocht wel erg in haar nopjes zijn met nl die welwillendheid zij vulde een zéér belangrijk, zoo niet .het belang rijkste deeï van het programma. Maar was het aandeel, dat het Jonge- meisjeskoor zelve in deze uitvoering nam, dan ook klein, het heeft even zeer aanspraak op de predicaten rein en fijn. De liederen van C. van Ronnes, die ik hoorde uitvoeren, klonken allerliefst. Mooi, zeer be schaafd van klank, onberispelijk zui ver en met een duidelijkheid van uit spraak, die een tekstboekje overbodig maakte. Deze nummertjes vormden het vooral niet minst bekoorlijke ge deelte der uitvoering. Mevr. Julius—-De Vogel zong daar na Hol's „Vrijheid" verdienstelijk, Hullehroek's „In mijn liefkens T-Tove- ken" nog verdienstelijker en „Een kalamonrlen Rok" van Röntgen het allerverdiensteliikst.. Luide toejui chingen vergezelden haar naar de so- listenkamer en lieten haar daar nog lani niet met rust. Flink en frisch als altoos maar 'k zou zeggen met. nog typiger uit drukking zong daarop het Kinder koor zijn bekende vaderlandsche lie deren ..Naar Zee", „De kabels los" en ,,De Zilvervloot" en tot slot van deze serie een aardig meerstemmig stukje a cappella van H. P. Teeuvvis- se „Avondiituziek" dat een vrien- delijken indruk maakte en, in een wul levendiger tempo voorgedragen, waarschijnlijk nog aurdiger zou heb ben gedaan. A propos 'k ben nu toch aan 't vitten van het liedje „De kabels los moet óf de tweede slem, uf.de pmauopartij eens worden herzien op drie uf vier plaatsen kloppen die Ix-ide niet. Daarna vond mej. Stephan een dankbaur gehoor voor een drietal lie deren van C. van Rennes deze componiste was op het programma sterk vertegenwoordigd van welk drietal „Verraden" wat mat werd voorgedragen en „Zonnelied" hoe wel ook niet vrij en jubelend genueg het best voldeed. Tot slot van het eerste deel kwam de cantate Prins Lente een talent volle compositie van Hendnka Tusschenbroek waarin het kuor zijn geestdrift wel eens boven den diapason uitdreef, maar waarvan de uuvnering overigens dank ook de reeds genoemde dames-solisten uit stekend slaagde. Voor het tweede deel vermeldde het programma, aan koornummersde onlangs uitgevoerde cantate „De schoonste Feestdag" van C. v. Ren nes „Goeden Nacht" van dezelfde componiste en het volksliedje „Het Zandmannetje" (door het Jongenieis- jeskooij en een drietal „repertoire- nummers" van Hol en een ongenoem de door het gezamenlijk koorperso- neel. Mej. Stephan gaf nog cenige Fran- sche liederen van Délibes en Bem- berg, die voortreffelijk kunnen zijn voorgedragen, maar toch heel zeker op dit programma niet half zoo goed pasten als het prachtige dans-duet uit Humperdinck's ..Hans en Grietje', waarop mevr. Julius en mej. Vroons haar juiige en oudere toehoorders ver gastten. Ongetwijfeld zullen die toehoorders het waren er een macht ver vuld zijn geweest van waardeering voor de talenten der drie dames so listen en haar muzikale begeleidster, mej. Oostenbroek die bovendien alle koor-begeleidingen voor haar re kening had. L:i niet minder zeker is, dat de heer De Nobel aan zijn zeer geslaagde loreste uitvoering groote voldoening heeft beleefd. PIIILIP LOOTS. Zeer Belangrijke opgravingen Weinig vermoedden we, eenigen tijd geleden, toen we in de rubriek „Allegaartjes" de plannen bespraken om den watertoren voor de Bloemen- daalsche Waterleiding op den Blin- kerd te plaatsen, dat dit artikeltje de aanleiding zou zijn tot opgravingen, die voor de Nederlandsche geschiede nis, ja, zelfs voor het geheele deel van Europa, waar oudtijds de Germa nen woonden, van groot belang zijn. We vestigden er toen nl. de aan dacht op, dat in overoude tijden aan den voet van den Blinkerd een dorp moet gestaan hebben, dat waarschijn lijk Ruk-aas of Rokkes heette. De boringen, die men doen moest in verband met de waterleiding, heeft men nu dienstbaar gemaakt aan we tenschappelijk onderzoek. Ten e.ude het werk, dat zeer veel omzichtigheid vereischte, ongestoord te kunnen duen geschieden, heeft men den arbeid in alle stilte verricht. Onder leiding van een Commissie van bekende mannen op archaeolo- gisch gebied heeft men hier en daar putten gegraven van 500 M. diepte. En al dra bleek men zeer fortuinlijk te zijn, In den morgen van den Sden Maart toen men in eëh der schachten tot op een diepte van 479 meter was gekomen, stuitte men op een massa, die zich van de omringende geologi-1 sche formaties onderscheidde. Voorzichtig werd door een ploeg werkvolk, dat speciaal getraind Is, in dit zeer moeielijke opgravingswerk, de aarde rond de massa verwijderd en het bleek, dat men hier te doen had met een primitieve Germaan sche woning, wanden van klei en ge dekt door een dak van takken. Men begrijpt 'zich de verrassing en de bui tengewone vreugde van de geleerde leiders van dit onderzoek. Met koorts- achtigen ijver werden de opgravingen voortgezet en binnen veertien dagen tijds had men een geheel Germaansch dorp uitgegraven. De woningen wa ren gedeeltelijk van den pnuutiefsten vorm, maar sommige gebouwen sche nen uit later tijd te dateeren, daar deze van andere constructie waren en de wonden gesteund werden door blokken, die veel overeenkomst heb ben met de hunnebedden in Drente. Men begrijpt de belangrijkheid, vooral vun deze laatste vondst Tot nu toe was 't meest westelijk hunne- bedblok, dat aan de Lage Vuursche in 't Gooi. Dat men echter in Holland derge lijke steengroepen zou aantreffen, werd tot nu ondenkbaar geacht. Deze gebouwen hebben vermoede lijk deels dienst gedaan, als verster kingen, deels als mausoleum voor de stamhoofden. Was het al een wonderbare vondst een geheel dorp in zulk een goeden toestand te kunnen ontgraven iets waarin men nog nooit is geslaagd in de landen tusschen Seine en Elbe, waar de Germaansche volkoren zich vestigden, nog hooger klom de geest drift der geleerden, toen men in een der grootste gebouwen een uitgebrei de boekerij vond. Men voud h;er rollen van een ve- zelachtigo plantenstof, waarop in runen-schrift verhalen zijn geschre ven. Onmiddellijk is van deze vondsten kennis gegeven aan 't Germaansche Museum te Neurenberg en sinds een week vertoeft een afvaardiging van de beheerders van dit museum al len erkende oudheidkundigen hier ter stede om de handschriften te on derzoeken. Daar dergelijke kostbare zaken natuurlijk niet aan weer en wind konden blootgesteld blijven, heeft men onderhandelingen aange knoopt met het Gemeentebestuur van Haarlem, met dit gunstig resultaat, dat men de beschikking heeft verkre gen over het langen tijd reeds leeg staande Iluis in de Kruisstraat, dat nu onverwacht nog bruikbaar schijnt te zijn. Het voornemen bestaat om het be langrijkste en best geconserveerde in de ruime zalen onder te brengen. Bereids heeft zich een Commissie van Nederlandsche hoogleeraren ge vormd, om gelden bijeen te brengen om in dit gebouw een Germaansch museum te slichten. Men acht juist dit huis er uitermate voor geschikt, omdat de vervallen toestand van het perceel zoo geheel ln overeenstem ming is met hetgeen men er wil ten toonstellen. Een nieuw gebouw zou natuurlijk geen passende omlijsting zijn voor deze eerbiedwaardige over blijfselen der Oudheid Het Gemeen tebestuur, dat veel voelt voor een dergelijk plan, moet ook om ande re redenen, geneigd zijn om het huls voor niet te hoogen prijs af te staan, natuurlijk, Indien de Raad daartoe zijn bewilliging verleent Uit den aard der zaak is dit per ceel, hoe ruim het ook moge zijn, niet groot genoeg om alle opgegraven voorwerpen te kunnen bevatten. Komt er nu geld genoeg in. dan wil de Commissie nog een gebouw aan-l koopen. Daarvoor heeft zij 't oog geslagen; op 't Brongebouw. Men wil dan in het gebouw en in den tuin de begraafplaats der Ger maansche opperhoofden tentoonstel len. Men verwacht, dat de omwonenden dit plan financieel en bij adres aan den Raad zullen steunen, omdat ge heel in hun geest wordt gehandeld, wanneer hun zulk een rustige omge ving wordt verschaft. Inmiddels voor de verwezenlijking van deze grootsche planilén, die ze ker voor onze Gemeente van 't aller grootste belang zijn, is geld veel geld noodig. Daarom heeft men, hoewel noode", besloten nu openbaarheid aan de zaak te geven. Vrijdagmiddag wordt daarom, 't geen in het perceel Ln de Kruisstraat is bijeengebracht, voor 't publiek ter bezichtiging gesteld te 12 uur. t Daar dit huis nog Gemeente-eigen dom is, heeft het Gemeentebestuur de bepaling gemaakt, dat van de Haar- lemsche bezoekers geen toegangsprijs zal geheven mogen worden. i Men gaat van de goede gedachte uit, dat do belastingbetalers recht hebben om vair het gebouw eenigszins te profiteeren. Daarom zal toegang verleend worden op veirtoon van een voor voldaan geteokend belastingbil jet van de H. O., dienstjaar 1909/10. 1 De opening zal op e enigszins p»ecli- tige wijze geschieden ii» tegenwooir- dighe.d van het Museum-beetuur uit Neurenberg. Bij den ingang worden lijsten neer- J gelegd, waarop ieder voor een bedrag zal kunnen teekeneu, om mee te hel-! pen het Germaansch Museum tot siaud te breugen. Ook voor leeken op 't gebied der oudheidkunde is een bezoek zeer aan te bevelen; vooral de collectie Ger maansch huisraad en wapenen is zeer belangwekkend. HAARLEMSCHE STOOM-, BOEK-, COURANT EN HANDELS DRUKKERIJ. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van de naamlooze vennootschap Ilaarlem- sche Stoom», Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij voorheen Gebroe ders üe Waard, te Haarlem. De vennootschap stelt zich ten doel het uitoefenen van de boek-, courant en handelsdrukkerij, het leveren van boek- en drukwerk, het drukken en uitgeven van tijdschriften en het drij ven van handel daarin, een en ander in den uitgebreidsten zin genomen. Het kapitaal bedraagt f 10.000, ver deeld in 100 aandeelen, groot elk /100, waarvan 50 aandeelen elk weder zijn verdeeld in 4 onderaandeelcn, el« groot 125. Vereeniging tot bestrij ding der Tuberculose. De voor gisteravond uitgeschreven vergadering der vereeniging tot be strijding van tuberculose in Haarlem en omstreken is niet doorgegaan, aan gezien niet het vereischte aantal leden aanwezig was voor de vaststelling der statuten. Ongeluk. Woensdagnamiddag omstreeks 7 uur is de bierhandelaar P. Schouten, oud 32 jaar, wonende Spaarnwouder- straat no. 9 c. terwijl hij een hak met flesschen bier droeg, aan het Spaar- ne gestruikeld en «vallen, waarbij' hij de rechter knieschijf heeft gebroken. Hij is per brancard door do politie naar het Gesticht Johannes do Deo overgebracht Notaris-benoeming. De heer J. Wugenmaker, candidaat- notaris te Haarlem, is bij koninklijk besluit benoemd tot notaris binnen het arrondissement Alkmaar, ter standplaats do gemeente Andiik. Koninginnebezoek. De bewoners der tweede Zijlstraat hebben gisterenavond tot commissie voor de versiering gekozen de heeren mr. H. J. D. D. Enschedé, voorzitter, D. Hogenbirk Sr. en C. de NobeL VOETBALWEDSTRIJD HOLLAND— BELGlé. Men bericht ons, dat er een officieel diner zal plaats hebben op 10 April, na afloop van den Holland—Belgie- wedstrijd. Ongeveer 50 personen zul len aan hei diner deelnemen. Mr. H. Enschedé. 7.aterdag 2 April hoopt Mr. Hendrik Enschede, oud-wethouder der gemeen te Haarlem, zijn 80sten verjaardag te vieren. Uit de Rechtszaal KIPPENDIEVEN. ln het beklaagdenbankje versche nen J. W. en B. V., beiden uit Veisen, beschuldigd van het stelen van drie kippen en een haan. De beide beklaagden ontkenden. Evenwel waren er twee sterke aan wijzingen voor de schuld der beide mannen. Den poelier W. van Lieshout werd op den dag na den diefstal ge vraagd, of hij kippen noodig had, en op het bevestigend antwoord zijn hem de dieren verkocht. Ook de vrouw van Van Lieshout herkende de beide mannen ale degenen, die kippen te koop aanboden. De dieren zijn op een stoomboot iri beslag genomen, waar ze door Van Lieshout waren gebracht en door den eigenaar herkend. De substituut-officier vond daarom den diefstal bewezen en eischte met het oog op de gemakkelijke uitvoer baarheid voor beiden cc straf van één jaar met preventieve hechtenis. De toegevoegde verdedigers, Mr. baron Van Lynden en Mr. C. W. Thö- ne, achtten het ten laste gelegde niet bewezen, aangezien kip - en veel op elkaar gelijken, waardoor herkenning bezwaarlijk is en niemand den dief stal hoeft gezien. Zij vroegen vrij spraak, DIEFSTAL. UH een schuur in Hillegom miste M. Zandbergen op zekeren dag een pond of 15 bruine boonen, een par tijtje koolrapen en een emmer. Van diefstal hiervan werden verdacht E. Spr. en C. T., waarvan de laatste ver schenen was. Deze deelde mede, dat hij alleen den emmer had weggedra- een, waarin zijn kameraad de gesto len goederen reeds gepakt had. Uit het feit, dat de goederen gevon den zijn m de woningen der beklaag den, achtte de substituut-ullicier bei der schuld bewezen. Aangezien zij ongunstig bekend staan en E. Spi. alweer een nieuwen diefstal schijnt uitgehaald te nebben, werd tegen hem vijl maanden geeisclil met bevel tot dnecte gevangenneming, en tegen C. i„ van vvieu een veldwachter bc- vveeide, dal hij een broertje dood had aun werken, drie maanden. COKES-DIEFSTAL. Vau het terrein der gasfabriek te Schoten werd meermalen cokes ver mist. De directeur, die vermoedde dat op een bepaald uur ui den morgen weer gestolen zou worden, waar schuwde de politie, die zich in de buurt opstelde, spoedig kwam Van S. niet een karretje aanrijden, waarop drie zukkeu met cokes waren gelegd. Als reden voor zijn diefstal gaf hij aan de politie op, geen brand in huis to hebben. Op de zitting was hij af wezig. Mr. Hoyer vond de opgegeven reden geen motief, aangezien an S. een mooi weekgeld verdient. Daarom eischte hij een maand gevangenis straf, met bevel tol gevangenneming. MISHANDELING. IL van B., die meende, dat zijn dochtertje door N. de W. te Schoten geslagen was, ging naar dezen toe en zei „Ik vind het laf, dat je kin deren slaat. Dat kan ik zelf w el doen. daarvoor beu ik vader." N. de W. zou toen gezegd hebben „Ik zal zorgen, dat ze niet meer op rnijn kar klimmen". Daarop hebben de beide mannen elkaar uitgedaagd, waarop Van B. den ander een slag toebracht, zoodat hij neerviel en een bloedende wond bekwam. Mr. Hoyer, die verzachtende om standigheden in aanmerking nam, eischte tegen Van B. 15 boete of 10 dagen hechtenis. Een 1 e e 1 ij k e val. Men schrijft ons: Gistermiddag ongeveer z€3 uur wil de de Wed. \V., wonende Lange Boo- gaaj>dstxaat, zich naar beneden be geven tot halverwege de trap, toen zij zich verzwikte en naar beneden viel. Zeer gekwetst aan de beenen, werd zij door een zoon en een buur vrouw weer naar boven en naar bed gebracht, waarna geneeskundige hulp gehaald werd* Bloemententoonstelling. Vele inzendingen verkeeren nog in goeden slaat Met medewerking der inzenders is daarom de le tijdelijke tentoonstelling verlengd tot 10 ApriL De meeste inzendingen worden ge heel vernieuwd. De gebouwen zullen derhalve Vrijdag 1 en Zaterdag 2 April gesloten zijn, om Zondag 3 April 's morgens te worden heropend. De aanblik der zalen zal een geheel an dere zijn, daar verschillende inzen dingen door geheel andere planten soorten zullen worden vervangen, en derhalve eigenlijk van een nieuwe tijdelijke tentoonstelling zal morgen worden gesproken. oensdag 6 April zal bet Haar- lemsch Muziekkorps een concert ge- Gevonden op het terrein der ten toonstelling 2 Dames-portemonnaies, 1 manchet knoop, 2 Charivari's, 1 bandje met 2 sleutels, 1 zakdoekje, 1 ceintuur, 1 geelkoperen keteltje, 1 gedeelte van een sleutelketting. Haarlemsch Ziekenfonds. Onze lezers zullen zich herinneren, dat het Alg. Haarl. Ziekenfonds eeni gen tijd geleden zijn 50-jarlg bestaan heeft herdacht. Het bestuur heeft de goede gedachte gehad, de oude getrouwen, die van den aanvang af lid zijn geweest, eeni- germate in de feestvreugde te doen deelen, door hen voor hun leven ver der van contributie vrij te 6tellen, zoodat zij het overige van hun leven genees- en heelkundige hulp en medi cijnen vrij hebben. Hooger beroep. Heden teekende de heer R. C. S., alhier, hooger beroep aan van het vonnis door deD kantonrechter le Haarlem d.d. 23 Maart 1910 gewezen, waarbij hij werd veroordeeld tot acht geldboeten van vijftig gulden, bij wanbetaling elk te vervangen door een dag hechtenis, wegens „het, zonder toegelaten te zijn tot de uit oefening van een beroep, waartoe de wel eene toelating vordert, buiten noodzaak dat beroep uitoefenen", acht maal gepleegd. Wij kondigden reeds dadelijk na do uitspraak aan, dat de heer S. in be roep zou gaan Geslaagd. Mej. C. Huykman, alhier, is ge slaagd voor het examen handenarbeid diploma A. Tooneel vereeniging Voor uitgang. In de Woensdagavond gehouden vergadering van de tooneelvereeni- ging „Vooruitgang", werd gekozen de heer Kwekkeboom als penningmeester in de vacature van den heer Bloems- ma Het bestuur bestaat nu uit de hee ren Peper, voorzitter Bijlsma, secre taris, en Kwekkeboom, penningmees ter. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken is geslaagd voor rbeïd diploma A'. BLOEMENDAAL. De heer A. Wilson is het examen handenai HEEMSTEDE. RAADSSTUK. B. en W. stellen voor, den heer R. de Jong te Heemstede met ingang van 1 Mei te ontslaan van de pacht van het grasgewas op een berm aan den Heerenwez. liet westelijk gedeelte ter grootte van "60 centiaren te verhuren aan den heer P. M. J. Eldering en het oostelijk -deelte te bestemmen tot verbreeding van het voetpad. SCHOTEN. Treurig voorval. Gisteren ls uit de Schalkburgerkade ongehaald het lijkje van den 7-iarieen Nico van der Kuil, die vermist werd. Het treurigste van dit voorval is wel, dat de vader, die zich den geheelen dag met dreggen had beziggehouden, het lijkje zeil ophaalde en naar zijn woning aan de Colensostraat over bracht. In de gisterenavond gehouden ver gadering is het bestuur van do on langs opgerichte afdeeiing Schoten van de Ne-derL Vereen, tot Afschaf fing van Alcoholhoudende Dranken ais volgt samengesteld Eggink, voor zitter, A. Knol, secretaris, en A. Smit, penningmeester. Hot huishoudelijk re glement werd vastgesteld. Mej. T. Sinnema is geslaagd voor het examen nuttige handwerken. HAARLEM MERL1EDE. Als bestuurslid (poldermeester) van den Vereenigden Binnenpolder is ge kozen de heer P. Th. Dijkzoul te Spaarnwoude. HAARLEMMERMEER. Onvoorzichtig:. De vrouw van den arbeider K., aan den Slolerweg nabij den Kruisweg, kwam gisterenmorgen bij haar ontwa ken tut de onaangename ondervinding dat het al te gewaagd is des o&chts wat buiten te laten liggen. Van de bleek bij hare woning had men des nachts bijna de geheele wasch ont vreemd, zonder dat er tegenover iemand in die omgeving ecnig ver moeden bestaat. Een harde les voor de onvoorzichtigheid van deze huismoe der 1 Door J. M. te Nleuw-Vennep werd nlj ongeluk een kut doodgeslagen, toebehoorende aan een buurman Om zijn daad met ruchtbaar te niukon, verkocht hij het doode beest aan ceu doortrekkenden vodden koopman uit Leiden, loch schijnt een en ander ruchtbaar geworden te zijn, daar dcor den buurman aangifte bij de politie is gedaan, met aanwijzing van den vermoede! ij ken dader, die bij liet ver hoor alles aan den veldwachter be kende. Dit muisje zal dus voor J. M, wel een 6taartje hebben. SLOTEN. In den Osdorperbovenpolder is men begonnen niet machinaal veenbagge- ren, voorlooplg met twee machines. De 6chanen der R. K. kerk, 60 ln ge tal, brachten bij publieken verkoop 25.50 per stuk opde G5 der Ned. Herv. kerk 25.85. Bij den veehouder H. A. de Jong te Sloterdijk zijn drie runderen en één paard gestorven aan miltvuur. Do dieren zijn op last van deu districts- veeorts verbrand eu de 6tai ls ont smet. Th. Hesta, die wegens diefstal van konijnen door de politie alhier was aangehouueu, en vuorloopig in liet ar- resiunteulocaal aan den Uvej'toora was opgeborgen, wist door het verbre ken van tiet slot te ontkomen. Hij ls tot heden niet opgespoord kunnen worden. VELSEN. KAMER VAN KOOPHANDEL. Omtjent de vergadering van de Ka mer vun Koophandel en Fabrieken te Veisen schrijft men ons Aan de orde ls de benoeming van een voorzitter, een onder-voorzitter en een penningmeester. Herkozen worden respectievelijk de heeren H. Sant, A. F. C. Bückmann en M. J. Enzerink, die hun functie wederom voor een jaar op zich nemen. Bij acclamatie werd besloten dc 4 commissien wederom uit dezelfde le den te doen samenstellen. Goedgekeurd wordt de rekening over 1909. De ontvangsten hebben be dragen I 212 50, de uitgaven (50.15, saldo f 1G2.35. De heer Slis bepleit het nut van een aan de H. IJ. S. M. te richten verzoek, de regelen voor vervoer van visch als ijlgoed in dien geest te wijzigen, dat vischzendingen met personentreinen als ijlgoed kunnen worden verzonden, zoowel naar het binnenland als naar België tegen vrachtgoedtarief. Waar blijkbaar de actie vun parti culieren te kort schiet, meent de voor steller, dat wellicht de Kamer van Koophandel met meer succes de voor dien handel noodige tariefsverminde- ring zou kunnen vragen. Spieker herinnert er aan, dat in den Dnitschen Rijksdag stemmen zh'n opgegaan urn dc tarieven voor visch- vervoer in het binnenland te verla gen, teneinde den Hollandschen en Belgischen vlschhandel het hoofd te kunnen bieden. Daarom Is het de plicht en 't eigen belang van den Hollandschen handel om. zij het goedaardige, represaille maatregelen te nemen. Gaan de spoorwegmantschappUen niet over tot de gevraagde Inriefs- vermindering, dan zal spoedig het Oosten van ons land van Duitsehe visch worden voorzien. Een adres van den heer Van Wiik, te Brussel, komt vrijwel neer op het geen spreker heeft voorgesteld. Het doel is. de tarieven voor vrachtgoed zoo mogelijk gelijk te maken uiet die voor ijlgoed. Thans is daartusschen een verschil van meer dan de helft. Besloten wordt de commissie voor de vissclierlj op te dragen een adres hieromtrent samen te stellen. Bij de Kamer is ingekomen een ontwerp-wet aangaande do verplichte winkelsluiting. Het bestuur stelt o. a. voor, dit ont werp rnet toelichting in handen van eene commissie te stellen, die een openbare vergadering zou kunnen be leggen met belanghebbenden, tenein de mede aan de hand vun het daar besprokene de Kamer to rapportee ren. De voorzitter, de heer Sant, betoogt de wenschelijkheid van een verplicht® winkelsluiting. Na breedvoerige discussie wordt be sloten eene openbare vergadering^

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1