NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Donkere Schaduwen 27e Jaargang. No. 8202. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 1 APRIL 1910 B ABONNEMENTEN ADVERTENTIÊN: per drie maanden: ^an 15 regels 50 Cis.: iedere regel meer 10 Cfs. Buiten het Arrondissement Voer Haarlem r '-20 <0 VHaarlem van 1—5 regels ƒ1.—, elke regel meer /O.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der /rt'v \9 7Wi(~3 BiJ Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente),1-30 Jf AdvertentiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederlandl.o5 IpO "*v/ 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. OdEËSriZoTdTlsbted, Voor Haarlem I 037 H Redactle en Administratie: Groote Houtstraat 53. „de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. QJf Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd liet Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. met oprechte vreugde opnieuw met het ambt bekleed zou zien. De meening buiten den Raad ls geen andere. Er zijn nu eenmaal per sonen, die door eigenaardige eigen schappen worden beschouwd als te behooren in onzen Raad, er zijn er ook, van wie ieder overtuigd is, dat hun plaats onafwijsbaar in het dage lijkse!) bestuur is deze laatsten zijn helaas niet talrijk, maar een van hen is zonder twijfel Mr. Thiel. Intusschen zijn er over deze aange legenheid nog andere beschouwingen dan de onze mogelijk en dat zijn die van Mr. Thiel zelf. Nergens anders dan in zulke omstandigheden kan het voorkomen, dat de meening van één man opweegt tegen de publieke opi nie, ja zelfs zwaarder is, dan deze. Welnu, als mij gevraagd wordt, hoe de heer Thiel over zijn mogelijke be noeming denkt, dan moet ik tot mijn leedwezen antwoorden n i a t gun stig. Hij wil er zelfs op dit oogen- blik eigenlijk niet van hooren. De redenen, waarom hij in October van het vorig jaar het wethouderschap neerlegde, zijn op dit oogenhlik nog niet vervallen en wanneer hij zich voor de vervanging van wijlen Dr. Nieuwenhuijzen Kruseman heeft la ten vinden, dan was het op aandrin gen van dezen en omdat hij zelf ge loofde, dat het maar tijdelijk was. Stappen in de laatste dagen bij Mr. Thiel gedaan, on) hem tot terugkeer in het College te bewegen, hebben geen succes gehad. Mij dunkt, dal er alle reden is, om dat te betreuren en ons er dus niet al te willig bij neer te leggen. Niet al leen omdat in het algemeen de aan wezigheid van Mr. Thiel in het dage- lijksch bestuur zeer gewenscht is, maar ook omdat aan den nu te be noemen wethouder een taak zal wor den opgedragen, die vooral in den beginne groote moeilijkheden mede zal brengen en waarvoor in den Raad zeer weinig geschikte personen zijn aan te treffen Het samenbrengen van het beheer der gemeentebedrijven onder één wethouder hangt in de lucht. Er is langzamerhand een eenparig gevoelen ontstaan over de wenschelijkheid, om niet langer aan de verschillende wet houders een stukje en brokje van de gemeentebedrijven toe te vertrouwen, aiaar ze te stellen onder éen hoofd. En nu weet ik wel, dat d.e raad een wethouder geen mandat ïmpé- r a t i f meegeeft, in zoover dat dan tevens uitgemaakt kan worden, met welken tak van gemeentedienst hij meer in het bijzonder zal worden be last integendeel, de verdeeling van den arbeid blijft aan B. en W. zelf overgelaten en zou door het College noch in schijn, noch in werkelijkheid aan den Raad worden overgelaten. Ik maak op dat voorrecht geenerlei inbreuk, wanneer ik zeg, dat de be staande omstandigheden het beheer der gezamenlijke bedrijven van zelf toewijzen aan den komenden wethou der. Wie zou het anders op zich ne men De drie tegenwoordige wet houders hebben de handen vol de heer De Breuk met Publieke Werken, de heer Kruseman met financiën, de heer Loosjes met onderwijs. Het lijkt mij volstrekt niet aannemelijk, dat een hunner zijn tak van dienst met dien der gemeentebedrijven zou wil len gaan ruilen. Waarom zouden ze Het wethouderschap is een vak, dat geleerd moet worden en waarbij er varing en routine veel beteekenis hebben. Hoe minder wisseling, hoe gladder is de loop van zaken. Den nieuwen wethouder wacht dus het beheer over de gemeentebedrijven. De samenvoeging daarvan zal onge twijfeld kleine en grootere verschillen naar voren doen komen, die vroeger minder in het oog vielen, zoolang elk bedrijf afzonderlijk werd beheerd. Het zal niet altijd zoo gemakkelijk wezen, om de gewenschte eenheid tot stand te brengen. Hier en daar zal wel eens aan een bestaanden toestand van jaren her moeten worden getornd, misschien zelfs wel eens een gevoelig heid geraakt er is dus noodig een wethouder, die overwicht bezit, en tegelijk diplomatiek weet te zijn. Hij moet tevens koopmansgeest in zich hebben, omdat meermalen adminis tratieve bekwaamheden te kort zullen schieten, wanneer ze niet met initia tief gepaard gaan. Ik kan dat niet beter toelichten dan met een beroep op onze Lichtfabrie ken, het voornaamste ontegenzegge lijk van onze gemeentebedrijven. Of de Hollandsclie Spoor per slot de stroom voor een gedeelte van haar voorgenomen eleclrisch tramnet al dan niet van de gemeente neemt, er zal een tijd komen, dat onze Cen trale groote vlucht gaat nemen, mis schien wel zóó, dat zij als zelfstandig bedrijf van de gasfabriek zal.worden losgemaakt. In dat geval zal van den wethouder organiseerend talent wor den gevraagd. Zedelijk en geestelijk overwicht, be leid, initiatief, organisatievermogen zullen haast administratief inzicht van den nieuwen wethouder worden gevergd. Wie nu zeggen mocht, dat wij zóó in den Raad vele candidaten hebben, die ook een benoe ming wenschen, dien prijs ik om zijn optimisme, maar deeleu doe ik het niet- Inderdaad wordt de moeilijkheid niet beter en sneller op gelost, dan door de benoeming van Mr. Thiel. En wil hij niet voor onbe- paalden tijd het ambt aanvaarden, waarom zou hij het dan niet aanne men voor een vooraf vastgcstelden termijn, bijvoorbeeld van een paar jaar Is eenmaal de samenvoeging' der bedrijven in den juisten vorm ge bracht, dan is het zwaarste werk ge daan en het vinden van een bereid willig en geschikt man veel gemakke lijker. Indien dit voor Mr. Thiel de brug kan zijn om in het dagelijksch bestuur terug te keeren, wek ik gaarne ande ren, die hiermee instemmen op, om met mij daaraan voort te bouwen. De tijd dringt J. C. P. DINGEN, DIE NIET IEDEREEN WEET. IX. Wat is suggestie? Bij het uitoefenen van suggestie verricht men een handeling, waar door men een gedachte in iemands denken brengt, zonder dat diens geest daartoe zelf meewerkt De gesuggereerde persoon neemt, zonder voldoende bewijsgronden, aan hetgeen hem wordt meegedeeld. Deze suggestie, die van builen komt, noemt men de hetero-suggestie, waar tegenover de auto-suggestie staat, Jie optreedt in het geval, dat de persoon zich zelf een gedachte suggereert. De vatbaarheid voor suggestie is het grootst bij menschen uiet weinig levenservaring, bij lieden, die gewoon zijn te gehoorzamen zonder na le denken over bet al of niet redelijke van het bevel, en bij kinderen. In t algemeen gesproken is ieder vutbaar voor suggestie, maar de vatbaarheid, ook stiggestibiliteit genoemd, is ver schillend. Onvatbaar zijn voor het meerendeel personen met rijke levenservaring en ontwikkelde lieden. Toch komen er wel uitzonderingen voor op dezen regel. De suggestibiliteit vermeerdert, wan neer de gesuggereerde persoon slaap dronken is, in dronkenschap verkeert, onder narcose gebracht is, of koorts heeft. Kunstmatig kan de suggestibiliteit verhoogd worden door den te sugge- reeren persoon in slaap te brengen. Dr. Mesuier. die in het laatst Jee ISde eeuw in Frankrijk leefde, be zigde de suggestie in dienst der ge neeskunde. Hij eu zijn volgelingen schreven de resultaten echter toe «an geheimzinnige krachten*, die zij het magnetisme noemden. lu lSii werd door Faria aange toond, dal die z.g, magnetische slaap ook teweeg gebracht kou worden duur een eenvoudig bevel. James Braid ie Manchester toonde later aan, dat zelfs geen tweede per soon aanwezig behoefde te zijn vuor dit z.g. magnetiseeren. Een hypnoti sche slaap, zooais hij dezen toestand noemde, liet hij over iemand komen door zijn aandacht op een bepaald punt te vestigen, b.v. door hem ie la ten staren op een glimmend voor werp en hem de gedachte bij te bren gen, dat hij in slaap zou vallen, als hij dit deed. De Fransehe geneesheer Liébault past6 omstreeks löü6 de suggestie me thodisch toe. Liébault liet zijn perso nen in een gemakkelijke houding plaatsnemen, staarde hen aan, en verzekerde hun, dat zij behoefte had den om te slapen. Wanneer hij hen in had doen siapen, bracht hij hen door herhaaldelijk verzekeren in de meening, dat hun ziekte-verschijnse len verdwenen en zij dus hersteld wa ren. Liébault's verdienste is, dat hij op deze manier door z.g. verbale sugges tie (het gesproken woordj de zieste- verschijnselen wist te doen eindigen. De therapeutische of geneeskundige suggestie kan teweeg gebracht war den ui wakenden of iiypnotischen toe stand van den te suggereeren per soon. -Het in den wakenden toestand suggereeren kan op tweeërlei manier geschieden, namelijk volgens de di recte methode, door het gesproken woord, of door een schijn-haiiüeling, de indirecte methode. Die indirecte methode kan b.v. toegepast worden, wanneer men iemand een sch'jn- oporatie doet ondergaan en hem dan verzekert, dat hij beter. is. Bij hypnotische suggestie is de vat baarheid grooter, de patiënt neemt ouk spoediger de suggestie aan. Vatbaar voor een dergelijke hyp nose zijn 97 pCt. van de menschen. De gesuggereerde persoon wordt eerst door middel van suggestie in slaap gebracht Zenuwlijden, func- tioneele verlamming van de ledema ten, stotteren, kramp, ei)2., kan men in dezen slaaptoestand genezen. Een anderen vorm van hypnose ls de hystero-hypnose, voor het eerst gedemonstreerd door den Franschen pi'ofessor Charcot. De personen, die aan hysterie 1) lijden zijn nl. zeer vat baar voor hypnose. Het in hypnoti- schen toestand brengen door uiet-des- kundigen is zeer gevaarlijk. Genees- heeren kunnen deze geuees-methode soms met veel succês toepassen ook hierdoor, wijl de "patiënten zich in dien toestand gebeurtenissen herin neren, die zij zich vroeger niet te binnen konden brengen. Op deze wijze kan de geneesheer dikwijls de oorzaak ontdekken van de ziekte, waaraan de patiënten lijden. Vooral bij zielsziekten is dit van groot belang. 1) Omtrent deze ziekte bestaan veel verkeerde meehihgen. Zij is een vaak overgeërfde geesies- en zenuwziekte, die voornamelijk wordt gekenmerkt door stoornissen in de gewaarwordin gen, waarnemingen en gevoelens, de bewegingsvel-richtingen, >u de func ties van den geest eu in de voeding. Buiter.landscli Overzicht We beginnen ditmaal met een schijn baar eenvoudig berichtje, n.i., dat DE ARBEIDERSPENSIOENEN IN' FRANKRIJK hun beslag gekregen hebben. De Ka mer heeft alle artikelen van de wet en duarna de geheele wet, zooais die door de Senaat was vastgesteld met 5U0 tegen 4 stemmen goedgekeurd. (Voor den hoofdinhoud der bepalin gen verwijzen we naar een onlangs gegeven beschouwing). Herinnerd zij alleen, datde ouden van dagen door deze wet nog geen pensioen krij gen I Alleen is nu uitgemaakt, dat men pensioen zal geven, wanneer.... uien 't geld daarvoor kun vinden i Na de ver kiezingen moet dit, of een amies mi nisterie, aan dit financieele vraagstuk zijn krachten wijden. Maar, in elk geval is de zaak een belangrijk stapje verder gekomen I Dit is ook te zeggen van DEN POLITIEKEN STRIJD IN ENGELAND. Gisteren is in 't Lagerhuis de dis cussie begonnen over hel amendement van de uppusiue op het voorstel van de regceriiig, dut net Huis in commit tee zuu gaan ter bespreking van de verluudm- lusschei: be.de Huizen en den zittingsduur van hel parlement. Het amendement verklaart, dat ecu krachtige tweede kamer noodzakelijk is, Out net Lagerhuis bereid is voor steilen vuor een wij,.ig;::g van de sa menstelling via de bestaande tweede kanier in overweging te nemen, maar dat net weigert voorstellen te behan delen, die de bruikbaarheid van eeui- ge tweede kamer, hue dun ook samen gesteld, zou te niet doen en die den eeuigen waarborg zouden wegnemen, dat er niet door een regeering van den dag veranderingen zouden worden ge maakt, niet alleen zonder toestem ming, maar zelfs tegen den wil van de meerderheid der kiezers. Enkele ministers voerden 't woord. Minister Asqutth sprak de hoop uit. dat de voorloopige .discussies op i April ten einde gebracht zullen zijn, de regeering zal dan den volgenden dag een voorstel doen omtrent den tijd, die toegestaan ztd worden voor de bespreking van de moties omtrent Jiet veto-recht. En wanneer deze aan genomen zulien zijn, zal de regeering met een voorstel komen ter bepaling van den ffsd, die besteed zal worden aan de behandeling van de begroo ting voor 1809/1910. Minister Churchill verklaarde, dat 't dwaasheid zou zijn op de hulp van den Koning of hc-t land te rekenen in zake het veto, wanneer het Lagerhuis de begrooting niet aanneemt. Nadat de resoluties omtrent het ve to-recht van het Iloogerhuis aangeno men zullen zijn, zal de repwing de begrooting aan de orde Stellen, zon der te ietten op do gevolgen. (Toejui chingen bij do ministeriielen). De be grooting toch was de inzet van den strijd met het Iloogerhuis. Z. Excellentie verklaarde te geloo- ven, dat, wanneer tijd en omstandig heden gunstig zijn. bcgrooling en veto aan de goedkeuring van den Koning zullen worden onderworpen. De re geering zou niet aan het bewind blij ven, tenzö zij roden heeft om aan le nemen, dot zij 'Ie moties in wetten zou kunnen omzetten. Churchill eindigde aldus „Nu do Lords van hun veto-recht gebruik heb ben gemankt om de prerogatieven ven de Kroon aan te toeten en zi? de rech ten van het Lagerhuis hebben verkort, is het noodig geworden, dat Kroon en Logerhuis. door gemeenschappelijk optreden het evenwicht ii: de consti tutie herstellen en voorgoed het veto recht van het Iloogerhuis beperken. (Luide toejuichingen bij de ministe- ricelen.) Het debat werd verdaagd tot 4 April. In verband met de reeks koninklij ke bezoeken, wordt DE BALKANPOLITIEK druk besproken. Het officieuze Weerische Fremdcn- blatt heeft epn artikel over het bezoek van koning Ferdinand van Bulga rije nan Konstantinopel, ten betooge, dat dit bezoek een te waardeeren be krachtiging en bevordering van do politiek van goede nabuurschap tus- schen Bulgarije en Turkije is ge weest. Deze twee hebben in overleg verklaard, dat zij oprecht doordron gen zijn van de voordeelen van een politiek van eendracht en vriend schap en dat aanvallende bedoelin gen verre van hen zijn. Verder schrijft hot blad „Doordat koning Ferdinand de reis naar Kon stantinopel aanvaardde, heeft hij vol doende laten blijken, dat h;i een staat kunde van goede verstandhouding met Turk:je voorstaat en zich ten vol le bewust "was van het gevaar van een bedekte of open spanning tusschen den Osmaanschen stont en Rulgarije. In Europa en vooral In de Donau-nionar- clne zal het herstel \an oprechte en vriendschappelijke betiekkingen lus- sclieu Turkije on Bulgarije overal ais nieuwe waarborg voor tien status -,uo (blijveilden toestand) op den Balkan, dien uiie mogendheden willen hand haven, met volledige instemming be groet worden. Daarom is ook bet be zoek van den Bulgaarschen koning in de hoofdstad van liet Osmuansche rijk overal zeer gunstig beoordeeld. Het had niet ten doel, belangrijke en rechtstreeks praktische uitkomsten op te leveren. De Hoofdzaak is ongetwij feld bereikteen ontspanning tus- TWEEDE BLAD. OM ONS HEEN No. 1120. Wethouders vacature. Op persoonlijk verzoek van nu wij len Dr. Nieuwenhuijzen Kruseman heeft indertijd Mr. Thiel zich bereid verklaard, in zijn plaats als tijdelijk I wethouder op te treden. Van zijn na derend einde had toen Dr. Nieuwen huijzen Kruseman nog geen begrip, hij rekende er op, dat zijn vervanging slechts tijdelijk zon wezen en zag daarom liever, dat Mr. Thiel, die wethouder geweest was, zijn plaats innam, dan dat het geschiedde door een nieuwen man, die daarmee door den Raad tevens als de komende wet houder zou zijn aangewezen. Helaas, hij ls niet meer teruggekeerd, eu de tijdelijke vacature is een definitieve 'geworden. Eigenaardig is het, dat met den dood van den wethouder ook het man daat van zijn plaatsvervanger op hield. Zoo wil het de gemeentewet. .Vandaar dan ook, dat bij de teraarde bestelling Mr. Tbiel zich onder de Raadsleden bevond en niet meekwam met B. en W. hij maakt geen deel meer uit van het College. Men kan er dan ook zeker van wezen, dat op de agenda van de a.s. Raadsvergade ring op Woensdag zal voorkomen de benoeming van een tijdelijk wethou der. De gemeentewet heeft namelijk, om misbruiken te voorkomen, bepaald dat do definitieve verkiezing eerst mag plaats hebben, wanneer de Raad opnieuw voltallig is. De plaats van Dl*. Nieuwenhuijzen Kruseman als Raadslid zal derhalve vervuld moe ten zijn, vóórdat een vierde wethou der voorgoed kan worden gekozen. Toch zal die keuze dan, onder nor male omstandigheden, niets meer wezen dan een formaliteit. Met de verkiezing op a.s. Woensdag van een tijdelijk wethouder zal de Raad als 't ware uitspreken, dat zij denzelfdon man eenige maanden later definitief wenscht te benoemen. Het belangrijke moment komt dus spoedig, niet later. En het is zeker de moeite waard, even na te gaan wat we van deze benoe- mi -g hebben te wenschen en ver wachten. liet allermeest voor do hand ligt natuur'ijk, dat Mr. Thiel ook nu weer verkozen wordt en daarmee in het College terugkeert, dat hij, naar mijn opvatting, nooit had moeten ver laten. Moge het toeval ook willen, dat nu zoo spoedig na zijn bedanken een nieuwe vacature ontstaat, men moet nio-, vergeten, dat hij ten allen tijde, nog jarenlang na deze, een door ieder een gewenschte candidaat zal zijn. ik verklap geen geheimen, wanneer ik zeg, dat, behalve de Raadsleden, ook do wethouders niets liever dan zijn terugkeer in het College zouden zien, en dat de burgemeester, ook al mag Jhr. Boreel in meening en opvatting vaak met Mr. Thiel verschillen, hem FtUlLLHlON Naar bet Duiucil Door PAUL HENKES. 27) Dus heb ik toeu toch goed ge zien, stamelde hij, toer. men met mij in dat r.jtuig verbij reed Ik zag u.v lijkkist uit het huis dra gen en Draag het noodlot als een man, zei Rudolf nu op bewogen toon. Jk breng u de laatste groeten van de arme, vreedzaam overleden lijderes. Zij is nu in betere oorden. Dus is het waar..,, waar slaagde Beck met gebroken stem. Toen viel hij weer moedeloos op den stroozak terug, verborg zijn ge-, zicht In beide handen eu schreide" bitter. Bet aanschouwen daarvan greep Rudolf heftig aan. Hij moest zich in spannen, om zelf niet week gestemd te worden en tranen te vergieten. Ge duldig, het niet durvend wagen, om de groote smart van den ongelukkige te storen, wachtte hij. Eindelijk liet Beek de handen van *ijn gelaat zakken en stond weer op. Vergeef mil, dat ik aan mijne zwakheid neb tuegegeven, fluister de hij Maar de lievige smart sleep te mij mee. Ik wist immers vooruit al, wat je mij te vertellen zou hebben je bootjschap trof mij niet onvoorbereid, en toch Hij sloeg ziel) met de vlakke hand tegen net voorhoofd. Maar laai is daarover nu niet meer lubben Nu moet ik je nog een ernstige vraag doen, zei hij op haastigen toon. Maar begrijp mij goed, fk richt deze vraag niet tut den verloofde van mij-i dochter, maar tot den onpartij oordeelenden en overwe genden advocaat- Beschouw je mij als schuldig Ja of neen Met doorborende blikken keek hij Rudolf aan het was of hij zijn diep ste gedachten wilde raden. Maar onbevangen doorstond Rudolf zijn blik. ik meen u al antwoord gegeven te hebben, mijnheer Beck, of meent u werkelijk, dat ik u, ook al is u tien maal de vader van Hedwig, de hand gereikt zou hebben, als ik u voor een moordenaar hield Een handdruk wisselt men alleen met een man van eer Een blijde trek gleed over het ge laat van den gevangene. Dus jij gelooft in mij, Rudolf 1 Eindelijk eeu mensch, die in mij ge looft. O, je weet niet, je kunt niet vermoeden, hoe goed dat doet. Ieder woord, dat lk tot den rechter spreek, wordt als uitvlucht, als leugen be schouwd. Het veelzeggende gebaren spel van dezen man drukt onmisken bare verachting uil. O, ik kan niet zeggen, hoe gelukkig mij de gedachte maakt, door een eerlijk, flink mensch als zijns gelijke behandeld te wor den, ofschoon ik hier in deze sombere gevangenis ais een wild» woedend dier zonder eenig uitzicht op Neen, u mag de hoop niet opge ven, viel Rudolf hem in de rede. Wel wil ik liever geen illusies bij u opwekken voor zoover ik ken na gaan, komt het mij zelfs meer voor, of het ons zwaar zal vallen, de geza menlijke aanwijzingen te weerleggen, maar uw goed recht zal tocii eens moeten zegevierendie gedachte zal ons kracht eu macht geven, ook het ergste te overwinnen! Vóór alles ech ter zou ik u wel willen verzoeken, mij met onbegrensde openhartigheid alles te zeggen en niets te verzwijgen. Het zou wel zoo goed geweest zijn, als u mij als uw aanstaanden schoonzoon al eerder vertrouwen geschonken had. Hoezoo Had ik kunnen vermoeden, in welke treurige verhoudingen u al vóór uw gevangenneming gekomen was, dan zou ik u hebben kunnen hel pen, ging Rudolf voort, dan zou u niet ln de treurige noodzakelijkheid gekomen zijn, uw gereedschappen aan dien gewetenloozen uitdrager te moe ten verkoopen 1 Beek kreunde als van pijn. Zoo n niemeedige schurk 1 bromde h:j. Hij heette het mij in het gezicht liegen, dut hij ooit ge reedschap van mij gekocht zou heb ben. Ook ik ben vast overtuigd, dat Schimmel zien aan meineed heeft schuldig gemaakt; intusschen zal het heel moeilijk gaan, het hem te be wijzen. O I wat is gerechtigheid kreunde de gevangene. Up mijne knieën heb ik den rechter verzocht, een huiszoeking bij Schimmel te be velen, in alle détails heb ik de werk tuigen beschreven, die ik aan dien schurk verkocht heb, niet het kleinste krasje op de heften heb ik vergeten te noemen een blinde moet na mijne beschrijving de werktuigen kennen. Maar als antwoord op mijn woorc'en heeft men mets dan een verachtelijk wenkbrauwgefrons. Nu ben ik geluk kig uiet meer geheel hulpeloos, ik verzoek en smeek je, zet het toch door, dat er een huiszoeking bij Schimmel gehouden wordt. Ik kan u in dat opzicht niet veel hoop geven, antwoordde de advo caat bekommerd, want afgezien nog daarvan, dat volgens de bestaan de wetten een huiszoeking alleen kan gebeuren aLs er ernstige grond voor is, is het nauwelijks aan te nemen, dat Schimmel ook nog maar een enkel van uw gereedschappen tn zijn huis heeft, daarvoor is luj een veel te voor- ziclitig en te geslepen schurk: O, hel is, alsuf liet gerecht mbt hem onder éen hoedje spvolt, zei de gevangene nu woedend. Men liet hem immers weken lang t:,d, en mij, den onscnuidige, sluit meu on barmhartig op. Ik laat den uitdrager in het ge- helm nagaan, viel Rudolf in. eer kwam er een blijde trek in de oogen van Beek. Maar heeft het tot nu toe geen resultaat opgeleverd Tot nu toe heeft meu mij nog niets verdachts bericht, antwoord de de advocaat. Schimmel doet jp gewone wijze zijn zaken, hij verkoopt en koopt in. Van de werktuigen ech ter heeft de rechercheur, dien ik tot die nasporingen opdracht gaf, tot uu toe geen spoor kunnen ontdekken. Weer kreunde Bock. En toch is het de eerlijke waar heid, dat ik hem dé werktuigen, waar onder het bewuste gruveernies, ver kocht heb. Eu gebeurde dit op den middag voor den moord Beek gaf een bevestigend ant woord. r— Hoe kwam u er toe, de werktui gen juist aan Schimmel, die toch uw huisbaas was, te verkoopen Ge weet toch, dat mijn arme vrouw toen al op sterven lag 1 Ik was bij baron v. Engier ontboden,- oi.n diens brandkast ti* openen: ln mijn afwezigheid was de arts er geweest en had verklaard, dat li ij niet weer terug wilde korucn, totdat het aciiter- staliige honorarium betaald wos. Ook de apotheker had mij verder alle cre- diet geweigerd. Ik had mots meer in huis, mijn vrouw echter klaagde, en wilde mij niet meer van haar zijde laten gaan Omdat ik nu verwachten kon, h j schimmel, die mijn moeilijke omstandigheden kende, het eerst aan geld geholpen te zullen worden, snel de ik de trap af naar beneden. Ik kun niet vermoeden, welke verschrikke lijke gevolgen dat op mij en de mij nen zou hebben. Was er ongelukkigerwijze nie mand in den uitdragerswinkel, toen u die zaak niet Schimmel in orde maakte Niemand. Dus niemand heeft u dien mid dag in den uitdragerswinkel gezien vroeg Rudolf weer. Het zou ons al heel wat waard zijn, aLs wij ten minste konden bewijzen, dat u dien middag daar geweest was. De gevangene dacht een oogenhlik na. Maar toen ik, blij over de ont vangen vijftig mark, den uitdragers winkel verliet, ontmoette ik bij do deur 'n langen. Jongen man, die blijk baar den winkel wilde binnengaan. (Wordt vervolgd),.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5