HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEJ£.E^°: Donkere Schaduwen Als ds Koningin komt. Wie gisteravond in bovenzaal van de Kroon ter Koninginnedag-ver gadering een met menschen volge propte ruimte had verwacht, zoo een waar je veel handigheid moet ten toonspreiden, om door de compacte massa de perstafel te bereiken, die zag tot zijn verbazing een handje-vol menschen. dat ten slotte, na een stijf kwartiertje wachten lol 'n kloiue vijf tig was aangegroeid. Toch "n merkwaardig gezizhtl In bevallige topografische wanorde za ten de Haarlcinsche straten aan ta feltjes. Ze waren schots en scheef door eikaar gekomen. Vooraan de Zijlstraat- Zooals 't behoort was de antithese Oude Gracht-Nassaulaan be houden gebleven de twee Zijlstraat- declen zaten netjes gescheiden elk aan een tafeltje. Maar vijandschap was or niet tusschen beide, want de Tweede Zijlstraat drukte de eerste de hand, toen zij wegging. Daarachter, schuinweg. verschool zich de Groote-Houtstraat, wier bu i-en do Barteljcrisstraat en Anegang waren. De Kleine Houtstraat troonde tegenover de Zijlstraat en do Leid- schestraat zat aan den rand van de stad. De Regeeringsvertegenwoordl- ger-zonder-mandaat, de heer L. C. Dumont, vertegenwoordigde verschil lende stadsdeelen, nl. de openbare ge bouwen. Zooals 't een keizer betaamt zetel de de oude heer Frans Lieftinck in 't midden hij zat er als keizer van „Trou moet Blvckea". En achter de groene tafel zat 'n kiein deel van 't Koninginnedag-bo- stuur. De heer G. B. Crommelin stuk al dadelijk van wal inet iets van feest speechgeluid in zijn keel. „We moe ten de stad mooi maken", dat was zijn leus. Koninginnedag wilde er zich eigenlijk weinig mee bemoeien, alleen wilde de vereeniging zorgen, dut er geen conflicten kwamen en om de versierders bij elkaar te brengen, zoodat er meer eenheid in de straat- tooien zou komen dan bij de Juliana- feesten. Vooral bij aansluitpunten en kruisingen der straten moest men daarop letten. Een der aanwezigen wierp een vink je uit „Of de Gemeente wat deed Geld geven voor versiering zou de Ge meente niet, maar de heer Dumont, gaf als zün gevoelen te kennen, dat de Gemeente de stadsgebouwen voor haar rekening zou nemen en hier-en- daar elders, waar de situatie daartoe aanleiding gaf, aanvullingen zou ma ken. Op verzoek van den heer Cromnie- lin verklaarde de heer Dumont zich gaarne bereid de plannen der ver schillende buurtcommissies na te gaan, om daarmede rekening te hou den mei de versiering van gemeente wege. Wanneer men dat verlangde, zou !nj ook bereid zijn advies te ge ven. Toen hield de heer Lieftinck een frissche redevoering tegen de kokan jemasten, bijeengebonden door den- negroen. Mijne Heeren, zoo sprak de Kamer veteraan, we moeten nu eens uitschei den iuet die eeuwigdurende oranje- masten, die door groen worden vast gehouden. Dat groen zit overal aan vast, behalve aan denne- en sparre- boornen. Een boerendorp maakt men groen, maar een stad als Haarlem maakt men niet groen. Ik wil er geen politiek bij halen, ofschoon die tegen woordig overal bij te pas te komt, zelfs bii Bloemententoonstellingen (daverend gëlach).... maar 'k wil toch zeggen, dat 'k niet begrijp, dat de Raadslieden van de Kroon niet zeggen „Uwe Majesteit, 't hoeft u maar éeiï woord te kosten en dan ziet eens een stad, zooals ze werkelijk lS De Koningin zou zeggen „Och, niijneheeren. ik begrijp 't wel, jullie doet je best en daar ben 'k Je erg dankbaar voor, al vóór je wat gedaan hebt/maar van mijn jeugd af aan hen ik nooit eens 'n stad van mijn land ge zien, die er uitzag, zooals zc was.' Dat ze Schiedam versieren, kan 'k uie begrijpen, dat ze 't Leiden doen, ookmaar Haarlem inoet niet ver sierd worden, inaar gesierd, want het eigenaardig mooi der stad moet niet verborgen worden, maar aan den 'ag worden gebracht. Dus in Haarlem. d8 bloemenstad, geen kokanjemasten met slingers, maar b.v. hier en daar een fraaie cor- beille van bloemen, zoodat Haarlem, er uit ziet, als hield zo hler-en-daar een boeket in de hand. Groen maken, dee'en ze vroeger ook de bruiloftsprjpen en dat was alle machtig mooi, maar je zei dan toch 't is goed, dat 'n boer *m in z'n mond heeft. (Gelach). Laten we nu eens aesthetisch wer ken, voor dat groen maken heb 'k geen cent over. Een luid applaus verzekerde den jo- ligen spreker de instemming der ver gadering. De heer Loomeyer (Barteljoris- straat) betuigde ul aanstonds, dat zijn struat de versiering in den geest van het gesprokene door den heer Lief tinck zou wijzigen. De heer Enschedé (Zijlstraat) vond deze vergadering ontijdig, men was nog niet niet de plannen klaar. Laat men over 14 dagen nog eens bijeen komen. Dat vond de voorzitter goed. Nogmaals gaf de heer Lieftinck een grap ten beste. „Maar die Gemeente-gebouwen", aldus zeide hij, „hoe moet 't daarmee? Iu de Kruisstraat heeft de Gemeente ook nog 'n perceel, 'k Kan me begrij pen. <lat ze dat gaat versieren(Ge lach). De heer Crommelin Dat zal ze ze ker niet. De heer Lieftinck Waarom niet De heer Abram Meyer (Groote Hout straat) maakte de opmerking, dat er maar steeds gesproken wordt, dat de „Burgerij" de stad versiert. In wer kelijkheid komt 't altijd neer op de winkeliers in de hoofdstraten. De bemiddelde menschen, die buiten 't centrum wonen, beluien niet mee, maar komen toch van de versiering profiteered Hij zou daarom willen, dat „Koninginnedag" een oproep zou richten tot de Burgerij, om haar op te wekken een som bijeen te brengen, om aldus mee te helpen het stads centrum te versieren. De winkeliers zijn niet ongeneigd dien steun aan te nemen. Bijvalsbetuigingen van het meeren- deel der vergaderden betoonden in stemming met het le berde gebrachte. De heer Crommelin bleek echter •geenszins geneigd, op dat denkbeeld in te zaan. Vragen deed „Koninginnedag" niet, en ze zou 't nooit doen. En in geen ge val voor versiering der stad, eerder dan nog oni de 3000 schuld ie delgen, die de vereeniging ten vorigen Jare had gemaakt, zeide de voorzitter lich telijk ontstemd. Bovendien, Kenaupark, Nieuwe Gracht— Wilhelmïnastraat. versier den ook wel en de interieur-versiering in 't Kenaupark had bij de JuIIana- feesten meer gekost, dan de straat- versierinzen in 't centrum der stad. Een Smedeslrater was 't met den heer Meyer eens en een Leidschestra- ter zei zelfs, dat hij dan wel geld wil de gaan vrazen. als „Koninginnedag" hel niet wilde doen. De heer Weyburg (Barteljoris- straat; wijzigde het plan van den heer Meijer zoo, dat de te ontvangen som van de burgerij bestemd zou worden, om ergens een fraai stuk op te richten. Maar de heer Crommelin bleef onverzettelijk. Alleen als mén ongevraaed en eigener beweging met do bijvoeging van de bestemming aan „Koninginnedag" geld zond, zou de vereeniging er iets van laten maken, als de heer Weyburg bedoelde. De heer Weyburg sprak daarop de hoop uit, dat vele gezeten burgers in het gesprokene hieromtrent aan leiding, zouden vinden, om aan „Ko ninginnedag" een flinke bijdrage te zenden. Do heer Loomeyer (Barteljorls- struat) verhief zijn stem legen het denkbeeld van den heer Meyer en her innerde aan 't plan, vroeger eens ge opperd, om niet de stad te versleren, maar 't geld te bestoden voor de stich ting van een Kinderziekenhuis. Er is toen 'n commissie gevormd. Spr. zat in die Commissie en zit er nu nog in. (Gelach). De heer Crommelin wekte de Spaarne-bewoners op, om dit fraaie stadsgedeelte te gaan versieren. Op een vraag van den heer Schmidt (Zijlstraat) deelde de voorzitter mee, dat het plan bestaat om een avond feest te geven. De Koningin zal ver moedelijk vóór 't diner vertrekken, maar inen blijft toch doorfeesten, ver zekerde de heer Crommelin. Daarna werd de vergadering ge sloten. Over de versiering wordt niet meer met „Koninginnedag" vergaderd. Vergunning Drankwet B. en W. brengen ter kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van W. B. Guskens, om vergunning tot het verkoopen van sterkeu drank in het kleiu voor gebruik ter plaatse van verkoop in het voorhuis van het per ceel aan de Korte Bcgij nestraat no. 1. SCHIETWEDSTRIJD VAN DE A Ft DEELING HAARLEM VAN DEll KON. NED. BOND VAN OUD» ONDER-OFFICIEREN. Zooals bekend, opende de afdeelinrf Haarlem Zondag 3 April haar conl cours. Reeds een uur voor den aan* vang van den wedstrijd wapperde driekleur uit het bondsgebouw. Tegen 10 uur kwamen de schutte?* van de afdeeling Amsterdam van deq Kon. Ned. Bond van Oud-Onder-offï* eieren en van de schietvereeiiigin^ Rood-Wil-Blauw te Amsterdam i-* flink aantal opzetten. Het was zeer gezellig zoowel in het vergader- als in hei schietlokaal eu werden er tof nog toe weinig persoueele kaarten verschoten, het aantal vrije-baaa? kaarten bedroeg circa 150, vuorwaai^ voor den eersten dag een mooi aam taL Wij laten hier den uitslag van dei^ eersten wedstrijddag volgen en noe* men, wat personeel en vrije baan bet treft, alleen de v f hoogste schutters»' Afdeeling Korpswedstrijd. No. 1. Schletvereeniging Rood-Wit* Blauw, Amsterdam, 22 treffers, 37* punteu. No. 2. Afdeeling Amsterdam vai* bovengenoemden Bond, 21 treffer*/ 341 punten. Afdeeling PersuueeL No. 1. J. Hermsen, Amsterdam. No. 2. W. II. Bakker, Amsterdam. No. 3. G. H. Konings, Amsterdam- No. 4. P. H. Kluft, Haarlem. No. 5. J. vun Loggem, Amsterdam. Afdeeling Vrije Baan. No. 1. G. 11. Konings, Amsterdam. No. 2. W. IL Bakker, Amsterdam. No. 3 P. 11. Kluft, Harlem. No. 4. H. J. Bouman, Haarlem. No. 5. G. W. C. v. Essen, Haarlem. Dagmedaille P. H. Kluft, Haarlem, 96 punten. Hoogste korpsschutter W. H. Bakker, Amsterdam, 95 pud» ten. Rubriek voor Vragen Geabonueerden liebben bet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, iu tc «enden by da Redactie vun Uuurlom'a Dagblad, Groota Houtstraat 53. Alle antwoorden worden gebeel kosteloos gegeven en ujo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niot volledig naam ea woonplaats van don inzender vermelden «vult geen aandacht geschonken. VRAAG. Kunt u mij ook ant» woorden op het volgende Wanneer een huwelijk in Holland ontbonden ia verklaard en men trouwt later weer met eikaar iu het buitenland, is dit huwelijk dan oo» weer voor de Hol- landsche wet geldig ANTWOORD. Neen. VRAAG. Welke uit-matches moe* ten de verschillende Westelijke eerste klasse clubs nog spelen ANTWOORD. li- F. C. tegett H. V. V., (Juick tegen II. F. C., D. F. C. tegen H. B. S., Sparta tegen Her cules, Ajax tegen D. F. C. en Sparta, H. V. V. tegen Velocitas, en H. B. S-. tegen Spuria VRAAG. Kunt u mij ook zeggern in welk jaar de slag bii Sitendel heefb plaats gehad f ANTWOODR. Ons is niets van een slag bij Sitendel bekend. Mis- schieu bedoelt u de belegering van da Citadel van Antwerpen. Die had ia 183C plaats. VRAAG. Is het geoorloofd, da£ het vleesch cn de boter van andere', plaatsen naar Haarlem gezonden per! spoor, tram of post, wordt ingevoerd, zonder dat dit gekeurd behoeft te worden AN VOORD. Daaraan is niets te doe-. De keuring van het slacht huis blijft om die reden altijd ontoo- reikend. Het wachten is op een alge-- njeene Rijkskeuring, maar de Kamer heeft het gewoonlijk te druk met ba. gatollen. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen4 waar ik inlj vervoegen moet om plaat-' sing te bekomen door bemiddeling van de vereeniging van tijdelijk* hulp in het hulsgezin ANTWOORD. Wend u tol de secretaresse van „Huisverzorging" mevrouw W. J. S. Badon Ghijben— Huysinga, Wilhelminapark 6, alhier. VRAAG. Waar kan ik inlichtin gen krijgen omtrent de hier ter stede' te houden hu is vlijt-tentoonstelling 1 ANTWOORD. De Tweede Ilui»v vlijtcourant geeft de meest uitvoerig^ Inlichtingen. Als u er nog geen ont-' vangen hebt, vraag dan nog een exemplaar aan bij den heer M. van der Boon, Zijlweg 43. Buitenlandsch Overzicht ARBEIDSCONFLICTEN. In verschillende buitenlandsche ste den en landstreken doen zich ernstige arbeidsconflicten voor. We noemen o. a. de uitsluiting to Duinkerken, de verwikkelingen in de haven ie Marseille, de algenieene staking te Philadelphia, de werk-neerlegging in het steenkoleubekken van Indiana (deze omvat 350.000 arbeiders), de on eenigheid in de mijnindustrie in Wa les, de niet minder dreigende uitslui ting in Denemarken en ten slotte ook nu weer een geschil in het bouwvak- bedrijf in Duitschland. Hier dreigt een reusachtige lock-out I Deze zal vermoedelijk door 22.000 werkgevers worden afgekondigd, waardoor 11/2 MILLIOEN MENSCHEN WERKLOOS zullen worden, en op 14 April begin nen wanneer, althans voor dien tijd geen uitweg tot bemiddeling is ge vonden. Deze groote strijd is het eindpunt van een lange reeks geschillen tus schen de georganiseerde werkgevers en de georganiseerde werklieden in ie bouwvakken eu loopt over een re geling betreffende loonen, arbeidstijd en andere quaesties. De bond van werkgevers kwam on langs te Dresden bijeen en maakte een nieuwe reeeling der arbeldsvoorwaar- deh op, die aan de werklieden werd voorgelegd. Een bijeenkomst der ge delegeerden van alle werkliedenvcr- eenigiiren zal nu worden gehouden ter bespreking van die arbeidsvoor waarden en ter beslissing over de aan neming of verwerping er van. Het meoreudeel der gedelegeerden heeft reeds van de vereenigingen bepaalde instructies ontvaneen tot onvoor waardelijke verwerping der voor waarden, wijl naar hun meening wer ken onder die voorwaarden onmoge lijk is. De werkgevers, die dus de verwer ping der door hen gestelde voorwaar den kunnen voorzien, hebben nu be sloten, op dit besluit tot verwerping te antwoorden door de uitsluiting van al bun werklieden, die op 14 April ge weigerd hebben de gestelde voorwaar, den" aan te nemen. Het aantal werk lieden, dat direct door deze uitsluiting zal worden getroffen, is 400,000, maar de strijd zal nog veel irrooteren om vang aannemen. Door de uitsluiting van de arbeiders in de bouwvakken zullen nog een aantal anderen werk loos worden, en hun aantal wordt in verschillende bladen op anderhalf millioen geschat. In Berlijn alleen zullen 25,000 man direct worden uit gesloten, doch 100,000 menschen Indi rect tot werkloosheid worden ge doemd. Met het oog op de ernstige nadoe len ,die voor Duitschland's nationalen welvaart door zulk een reusachtigen industrieeleu strijd zouden ontstaan, is de bemiddeling van den minister van handel, Von Sydow, ingeroepen, doch de beide partijen verklaren, be sloten te zijn, geen compromis te aan vaarden, en den strijd ditmaal te wil len uitvechten. De UITSLUITING TE. DUINKERKEN heeft een vrij ernstig karakter aange nomen. Vandaar dut weer nieuwe afdeeiingên infanterie en cavalerie en gendarmerie gezonden zijn, om on- geregelheden zoo mogelijk te voor komen. Het comité ter bescherming van de havenbelangen, heeft aan de pers het volgende communiqué gezonden „liet gerucht heeft de ronde ge daan, als zoude het tegenwoordige conflict tusschen de kooplieden en de havenarbeiders berusten op een on- beteekenend meeningsvcrschil betref fende de regeling der tarieven. Het comité wenscht de onjuistheid van deze opvatting te rectificeeren. Het conflict vindt zijn oorsprong niet m een tariefquaestie. De geheele organisatie van het bedrijf berust op het beginsel van scheidsrechterlijke beslissing, ingeval van gerezen ge schillen tosschen partijen. Een onlangs volkomen wettig ge geven arbitrage, wordt niet door de arbeiders geëerbiedigd. Terwijl de kooplieden 'zich herhaal delijk hebben onderworpen aan voor hen vaak zoo schadelijke uitspraken, jvenschen de arbeiders zich thans niet te schikken in een niet naar hun ge noegen zijnde beslissing. De belangen van den handel cischen, dat deze uit spraak van de arbiters gehandhaafd wordt, wil men de rust, welke nu reeds sinds acht jaar, dank zij dit stelsel, heerscht, en groote bedrijfs- FEUILLETON hJaar het Duitscb. Door PAUL HENKES. S0) Vóór alles echter was de uiterst ge spannen verhouding tusschen vader en zoon debet aan de stemming, die in het huis van den fabrikant heerschto. De vrees van den ouden heer had zich ten volle bewaarheid. De mis daad in de Kochslrasze, nog meer echter de daarop volgende gevangen neming v..i den vroeger zoo gezienen fabrikant groote sensatie in de stad teweeggebracht. Men sprak in alle kringen over niets anders, en in iedo-o kro-eg kun men over de op handen zijnde rechtzitting en den vermoedelijtten uitslag daar van hooren spreken. Ook Andreas Wichern kon het op don duur niet vermijden, dat hij met vrienden en bekenden in aanraking kwam. Onder den dekmantel van vriendschappelijke belangstelling en hartelijke deelneming had men den verwaardigen en op zijn aanzien zoo pijnlijk trotschen man gevoelig w« zekerheid verschaft, niet in gevaar brengen." IN DE HAVEN VAN MARSEILLE doen de „inscrits" (ingeschreven zee lieden) weer van zich spreken en bren gen daar beroering. Op het moment van ufvaart hebben verschillende, inscrits de nachtbooten verlaten. Voor het gerecht gedaagd, ver scheen van de 14 man slechts één, die veroordeeld werd tot zes dagen ge vangenisstraf. De andereu werden bij verstek veroordeeld. Hierop is op de arbeidsbeurs een groote meeting belegd, waarop tot al genieene staking besloten werd, in dien de veroordeelden werden lastig gevallen doo. de justitie. De onderstaatssecretaris van ma rine, Chéron, heeft last gegeven, met strengheid de bestaande wetten en reglementen te handhaven. Zelf is hij naar Marseille vertrokken, ten einde de oorzaken op te sporen, waar door voortdurend nieuwe conflicten uitbreken, zonder dat deze feitelijk redenen vun bestaan schijnen te heb ben. Hij is van oordeel, dat, bij wien ook de fout moge schuilen, thans een einde behoort te komen aan dezen op den duur onhoudbaren toestand. Ingevolge deze houding der regee ring hebben de inscrits gisteren be sloten voor 24 uur een algemeene werkstaking af te kondigen, en deze is dadelijk ook ingegaan. DE DRIEBOND IS BEVESTIGD. Dit kan gezegd worden als het re sultaat van het bezoek van den Duit- schen rijkskanselier aan Italië. Von Bethmann Hollweg is gisteren te Homburg v. d. Höhle aangekomen, om daar den keizer op het kasteel te bezoeken, om verslag van zijn .be vindingen te doen. De Duitsche pers beschouwt het als een gunstig teeken voor de hechtheid van het drievoudig verbond, dat mar kies di San Giuliano, die den rijks kanselier al te Rome ontrnnet had, na zijne benoeming tot minister ven buitenlandsche zaken nog eens den wensch heeft gehad, om v. Bethmann Hollweg te Florence op te zoeken. UIT DEN BALKAN. Naar aanleiding van de incidenten aan 3e Turksche grens, heeft de Bul- gaarsclie minister van oorlog de di visie-commandanten aangeschreven, iedere provocatie of overijling te ver mijden, voor het. geval, dat de Bul- gaarsche posten genoodzaakt mochten worden handelend op te treden. Veel ernstiger nog is de toestand in Albanië. Wegens de agitatie in Opper-Alba- nië heeft de Turksche regeering be sloten, vier bataljons uit te zenden, die daar voortdurend in garnizoen zullen blijven. Twee duizend gewapende Albuneo- zen, die le Prisjtina en Vultsjtriua bijeen waren gekomen, hebben ver klaard, dat zij weigeren belasting te betalen voor het openbaar onderwijs on dat zij geen weg^n willen, geen scholen, geen comité van „Eenheid en Vooruitgang", geen gelijkheid en geen vrijheid. DE FINSCHE QUAESTIE. De Doema koos een commissie van 21. leden ter beraadslaging van het wetsontwerp betreffende Finland. NOG EEN BALLON VERONGE LUKT. De heer Abegg, professor aan de hoogeschool te Breslau, die Zondag bij liet lauden van een bailon veron gelukte, stierf na eenige uren. Zijne gemalin, een andere dame uit Bres lau en de ingenieur Gerslel zija niet gewond. EEN SCHEEPSRAMP. Volgens een telegram uit Falmouth is de viermaster „Kale Thomas", ko mende van Antwerpen, die op sleep touw was genomen door een Belgische sleepboot, door een onbekend geble ven stoomschip aangevaren en na tien minuten gezonken. Achttien A negentien personen ver dronken, slechts 1 werd gered. Stadsnieuws GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem, op Woensdag April 1910, des namiddags te 11/2 uur, in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld 1. Mededcelingcn en ingekomen stukken. ten te wonden. Daarom was het her haaldelijk tot heftige scènes tusschen vader en zoon gekomen. Onder zulke omstandigheden was het geen wonder, dat de jonge advo caat er voortdurend somberder begon uit te zien. nergens wig hij licht, 'dat hem nieuwe hoop kon geven. Een rampzalig noodlot scheen zich tegen hem gekeerd te hebben. Hij zelf moest nood gedrongen de zaak van Beek voor zijr. eigen geweten als verloren beschouwen; met de veroordeeling van den ongelukkigen man was ech ter ook voor Rudoif de laatste hoop vernietigd, want hij kende zijn meis je te goed, om zichzelf niet te moeten bekennen, dat Hedwig bij haar voor nemen zou blijven en daar Diet door bidden en smeeken van af te brengen zou zijn. Gesteld echter het hoogst onwaar schijnlijke geval, uat het hem geluk ken mocht, de vrijspraak van Beek te krijgen en daarmee diens dochter weer vertrouwd te maken met da ge dachte aan een spoedige hereeniging, dan stond nog de wil van zijn vader hun toekomstig geluk in den weg. Ru doif was eeu goeie zoon en beoor deelde de strenge karaktereigenschap pen van ziin vader zachthij wist im mers zoo goed, dat onder dien* uarden buitenkant een trouw, liefhebbend, welmeeuend hart voor hem sloeg. De gedachte, dat zijn zoon. >ie dra- Pro ces-vei'ba al opneming boekon on kas gemeente-ontvanger. 2. Vergadering met gesloten deu ren. 3. Voorstel B. on W., vaststelling 2e suppl. kohier pL directe belusting, dienst 1909. 4. ld. id. vaststelling staat oninbare posten, dienst 1906. 5. Id. id. goedkeuring rekening en verantwoording der Stads-apotheek. dienst 1909. C. Id. ld. beschikbaarstelling gelden deelneming aan tentoonstelling be treffende gemeentebedrijven. 7. Id. id. beschikbaarstelling gel den bouw cokesloods gemeentelichtfa brieken. 8. Id. wl. nadere regeling schoolgeld II. B. Scholen on Meisjesschool voor M. O. 9. Id. ld. betreffende stortingen ten behoeve vun het pensioenfonds voor weduwen en weezen van gemeente ambtenaren. 10. Id. id. in zake technisch plan electrische tramlijnen IL LI. S. M. 11. Id. id. aangaan overeenkomst met II. IJ. S. M. levering olectrischen stroom voor exploitatie tramlijnen. 12. ld. id. vaststelling uitbreidings plan gronden in omgeving gemeente- lichtfabrieken. 13. Id. id. gebruik lokalen Doelen voor Commissie art 86 Ongevallen wet. 14. Id. id. verzoekschriften D. W. A Q. Graichen, aankoop grond terrein voormulige gasfabriek. 15. Id. id. verzoekschrift van A. A. Sprenger, aankoop terrein voormali ge gasfabriek. 16. Id. id. onbewoonbaarverklaring perceel Jacobijnestraat No. 18 A. 17. ld. id. verkoop grond Iordens- straat aan L. C. Moojj. 18. Id. io. id. id. id. aan Dr. P. H. van Moerkerken Jr. 19. Id. Ld. overdracht Aerdenhouts- laan aan gemeente Bloemendaal. 20. Id. id. verzoekschrift N. V. ,,HoI- landsch Grondbezit" in liq. en Maat schappij tot exploitatie van onroeren de goederen „de Amstel", met nadere voorstellen B. en W., aankoop plant soenterrein Wilhelminapark. 21. Id. id. vaststelling verordening Museum. 22. Id. id. verzoekschrift K. Sanders vermindering watergeld. 23! Benoeming van een tijdelijken wc-thoudcr. 24. Id. lid Bestuur Fonds verzeke ring tegen de geldelijke gevolgen van gedwongen werkloosheid. 25. Voordracht B en W. benoeming onderwijzer school voor uitgebreid la ger onderwijs lett. B. 26. Id. id. id. id. school No. 5. 27. Id. id. benoeming deskundige herschatting huurwaarden voor ver gunningsrecht. Scherm feest. Men schrijft ons Medio April a s. zal hier ter stele een scherrnfeest plaats hebben, dat in hooge mate de aandacht verdient van allo ware liefhebbers van sport ou ui het bijzonder van de edele scherm kunst. Dan zal er toch gestreden worden om de kampioenschappen van Neder land op sabel, degen en floret Het aantal deelnemers belooft zeer groot te zullen zijn, doch niet alleen de kwantiteit, ook de kwaliteit van de strijders, die tegen elkaar in het krijt zullen treden, raag buitengewoon wor den genoemd. Vele leden toch van den Koninklij ken Officiers Schermbond, overwin naars in zoo menigen wedstrijd, zul len hun roem trachten te handhaven, maar ook wereld- en Eu ropeesche kampioenen, o. a. op sabel en degen, hebben de toezegging gedaan, in Haarlem hun sabel en degen te komen kruisen. Eveneens zal men zeer bekende schermmeesters kunnen bewonderen, o. m. den heer Schuitemaker, den ltaliaanschen meester Giandomenici, den heer Van Manen van het Konink lijk Instituut der Marine te Willems oord, in één woord de a.s. nationale wedstrijden beloven een schouwspel op te leveren als hier te Haarlem op het gebied van schermsport nog niet is gezien. Verlof Drankwet. B. cn W. brengen ter kennis, dat zijn ingekomen verzoekschriften van K. Prinsen en W. Broertjes, om ver lof tot het verkooDen van alcohoihou- deiwlen drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop, respectievelijk in de gelag kamer van het perceel aan den Sclio- terweg no. 33 en iu de gelagkamer van liet perceel aan de Amsterdam - sche Vaart no. 86. ger van zijn smetteloozen, in hoog aanzien stasnden naam, het werk van zijn geheele leven door een huwelijk met <le dochter van een dief en moor denaar bevlekken en vernietigen zou kunnen, had iets ontzettends voor den ouden man. Dag en nacht lieten aller lei kwellende gedachten hem niet tot rust komen. Met zenuwachtigen haast greep hij lederen morgen naar de cou rant, sidderend van opwinding keek hij haar door. om te zien, of er niet iels nieuws over de opzienbarende zaak in te lezen stond. Toen hij zoo op zekeren morgen do bekendmaking la3 over de aanstaande rechtszitting en daarbij den Dsem van zijn vroegeren vriend tusschen be roepsmisdadigers, die eveneens een veroordeeling te wachten hadden, toen werd hij aangegrepen door een vlaag van woede, die hem bijna zijn kalm overleg benam. Dien dag had Rudolf het hard te verduren. Ontmoedigd en terneerge slagen was liij dier middag uit de stad naar huis tcrugg- men, nadat hij earst vergeefs ger..' obeerd had Hedwig te apreken te krijgen. De hospita had hein afgewezen met de verzekering, dat het jonge meisje niet thuis was, ui; ar oeuige noodzakelijke inkoopen in de stad moest doen. De oude heer ontving sijn zoon sid derend van opwinding. Aan een vrien delijk woord van begroeting dachten beiden allang niet meer. Rudolf stelde zich tevreden met een korten groet, toen wilde hli langs zijn vader heen naar zijn kamer gaan. Maar de oude heer trad hem in den weg. Dus over tien dagen is de rechts zitting. begon hij en zijn bevende stem verried de opwinding, waardoor hij geheel beheerscht werd. Jij, mijn zoon en erfgenaam, wilt het werkelijk tot het uiterste drijven, wilt het met eere grijs geworden hoofd van je vader schande aandoen, doordat je de on vruchtbare verdediging van zoo*n schurk op 'e neemt Een verdrietige trek speelde om Ru dolf's inondhoekeu. Vader, smeekte hij met aandrang, lk ben werkelijk nu niet in de stem ming om daar antwoord op te geven. Overigens moet ik u nogmaals verze keren, dat u zich vergist. Geheel afge zien van mijn particuliere betrekking tot Beek en zijn doebter, is het mijn plicht als advocaat, den naar mijn overtuiging onschuldigen man bij te staan. Ik zou mij aan groot plichtver zuim schuldig maken, als ik mij nu vlak voor de beslissing terugtrekken wilde om er maar niet van te spreken, dat mijn hart mij dit ook verbiedt. De oude heer fronste de wenkbrau wen, toen keerde hij zich om en liep heftig opgewonden de kamer op en neer. Plotseling bleef hij vlak vóór zijn zoon staan. Rudolf 1 riep hij met steeds groo- ter wordende drift uit. Ik heb lang consideratie gebruikt, omdat ik weet, dat je hart er in gemoeid is, maar £k kan mij niet voorstellen, dat Je de keuze moeilijk kan vallen. Aan den éenen kant is Je met eere grij3 gewor den vader, je zuster, je eigen levens geluk. het vooruitzicht op een eervol le toekomst en <Bt alles wil je opoffe ren ter wille van een meisje, dat een moordenaar tot vader heeft, van een meisje, dat van jou niets meer weten wil. omdat zij verstandiger is dan jij, omdaE zij inziet, dat op zoo'u verbin tenis geen zegen rusten kan? Ga, ga heen, ik begin aan je gezond verstand te twijfelen. Dat noem ik geen liefde meer, dat noem ik verregaande stijf hoofdigheid 1 Vader, het spijt mij, dat u dit ge zegd heeft en u zal er zelf ook nog spijt van hebben, antwoordde Rudolf op vasten toon. Mijn liefde voor Hed wig daargelaten, staat toch mijn ver trouwen op de onschuld van haar va der onwrikbaar vast in mijn hart, en zoo zeker als ik tegenover de geheele wereld beweren zou, dat zij loog, wan neer men u van een misdaad beschul digde, even zeker sta ik voor uw voor- maligen vriend in en zeg zelfs tot mijn eigen vader, die aan de schuld van den ongelukkige gelooftu vergist zich, die man Is onschuldig en de dag zal komen, waarop u berouw heeft van deze onrechtvaardigheid. Hoog omzericht, met trotsche be slistheid in lijn energiek© trekken stond de jonge advocaat daar. Maar dit gezicht was voor de opgewonden heid van den ouden heer olio in het vuur. Een somber besluit scheen plotse ling '-ij hem op te komen. Goed dan, goed, stiet hij uit Ga je eigen gang, maar vergeet niet, dat ik den miinen bewandel Bij deze woorden keerde hij zich om en verliet zonder zijn zoon nog ©es blik te gunnen, het vertrek. Al een kwartier later ging hij het huis uit cn hauslte zich door de val lend© duisternis aaar de stad. Hedwig Beck was n et weinig ver. baasd, leen haar hospita haar te on geveer acht uur berichtte, dat er eea heer was om haar te spreken. Haar verbazing werd nog grocter en ging merkbaar In schrik over, toen zij in den bij haar binnentredende don va. der van Rudolt herkende Plotselincr steeg er een donkere bic* in haar gelaat op en keek zij verward voor zich neer. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5