NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8215. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 6 APRIL 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN! Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd ls (kom der gemeente)#1*30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H n de omstreken en franco per pos) 0.45 Uitgave der Vennootschap Loorens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERT ENTIÉN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER iSLiü i'AAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 7 APRIL. Groote Kerk: Orgelbespeling, 2-3 u. Schouw bur,.- Koninkl. Vereen. Het Ned. Tooncel: Prinses Lizzf', 8 uur. Soe. Vereeniging: Concert Mevr. Charlotte Boerlage—"Reyers, 8 uur. Sint-Bavo: Cursus in de Katholieke geloofs- en zedenleer. Onderwerp: Over de gevolgen van de erfzonde. Stadsnieuws N. V. Lonren! Costsr. Dinsdagnamiddag had de gewone algemeene vergadering van aandeel houders der N. V. Lourens Coster al hier plaats, onder voorzitterschap van den heer Vincent Loosjcs. Uit het verslag van den directeur over 1909 bleek, dat de exploitatiere kening gunstige resultaten heeft op geleverd. Vooral hare voornaamste uitgave Haarlem's Dagblad verkeert in zeer bloelenden toestand, daar het aantal geabonneordeu voort durend toeneemt. Uit de groote opla ge van de courant volgt een door gaande staring van het aantal adver tentiën. Balans en winst- en verliesrekening werden goedgekeurd en het dividend bepaald op 6 procent Als commissaris werd herkozen de heer P. V.Ptercboom. LEZING DB. IIAJE. Het waren er maar weinigen, die Dinsdagavond naar den Schouwburg opgegaan waren, om onzen stadge noot, Dr. Chr. F. Hajc, te hooren spreken over de advertenties van de Oprechte Haarlemsche Couranteen spiegel van do zeden onzer voor ouders van dien tijd. Toch, het vijftig tal toehoorders, dat er was, zal een gezellig uurtje doorgebracht hebben. Want Dr. Ilaje heeft er slag van, de advertenties, ndvertisseinenten, noti- licaties en waarschouwlnghen, zooals ze toen genoemd werden, op '11 koste lijke manier voor te dragon. Hij weet er al het luimige, al het voor-onzen- tijd-vreemde in te doen uitkomen, en aan 't eind der lezing ziet ge den Ne derlander van die dagen vóór u staan, in levenden lijve, en niet alleen licha melijk, maar ook zijn gansche den ken en voelen licht open voor u. Alles wat maar op 't gebied der ge schiedenis van die dagen eenig licht kon geven is door de historici door zocht en nagesnuffeld, alleen één klein hoekje is vergeten, of wellicht met bij na-mi: chting voorbijgegaan de O. H. C. Haar berichten scheen geen historisch gezag te moeten wor den toegekend, en zelfs Prof. Blok zwijgt er in ziju uitgebreid werk over de geschiedenis van het Ncderland- ecke volk van. In 1662 begonnen de annonces reeds geregeld te loopen, hoewel de advertentie-rubriek bij lange na niet de voorname plaats innam, die zij in de couranten van tegenwoordig be slaat. Vergenoegen moest zij zich met een overgeschoten plaatsje. Paardenmarkten vooral behoorden onder de aeliefkoosdo aankondigingen en ook werd door de stedelijke "regee ringen vaak da aandacht gevestigd op de hofjes en proveniershuizen. Den uit Frankrijk naar hier sevhichten Hugenoten werd, door middel van de adverties, van alles beloofd, en vooral ai= ze wat. geld hadden, be ijverde ied.'i c stad zich ze binnen haar muren ie krijgen. Het gulst be toonde zich Brielle, die den réfugié's zelfs verscheidene privilegiën en voor rechten toestond. Don/ colleges van Staat wet'! o. veilingen etc. aangekon digd, de politie gebruikte de courant als middel om misdadigers op te spo ren en gestolen menschen, dieren en voorwerpen weder terecht te brengen. Grappïg-tmwiehfig zijn dpze adverten ties gesteld, en de heer Ilaje betoonde zich een meester in de voordraag- kunst, toet hij deze annonces voor las. Kwakzalvers waren er ook al, en van hun alie ziekten-genezende mid delen, maakt de courant ook reeds .melding De schoolmeesters wierpen zich op als ideale jeugdleiders, en be loofden kinderen, die aan hunne hoe de zouden worden toevertrouwd, een hemel op aarde. TaJ van interessante voorbeelden kruiden de voordracht en met een dankbaar gevoel zullen do luisteraars naar huls gestapt zijn. Bestrijdingvan Tubercu lose. In de ledenvergadering van de Ver eeniging tot bestrijding van tubercu lose alhier werd gisteravond een wij ziging in de statuten vastgesteld. Voordracht De voordracht met lichtbeelden over typen van Oud-Nederlandsche Schil derkunst, door Prof. Dr. W. Martin, directeur van het Mauritshuis te 's-Gravenhage, zal thans Vrijdag avond worden gehouden. Volksbond. De 37e algemeene vergadering van den Volksbond tegen drankmisbruik zal worden gehouden te Schevenin- gen, op Dinsdag 26 Juli De Arbeidsbeurs. Door bemiddeling van de Neder- landschc Arbeidsbeurs te Homberg Is bij de Haarlemsche Arbeidsbeurs een aanvraag ngekomen om 30 tot 40 voorslagers voor Oldenburg. Een vast loon van f 2.40 per dag en arl^eid, voor dit geheele jaar wordt ge waarborgd. Deze aanvrage is weer eens een be wijs hoe nuttig de instelling der ar beidsbeurzen is. Verjaagdekraaiem Evenals voTige jaren worden ook thans op verschillende plaatsen, vooral aan 't Bolwerk, de kraaien nesten uit de boomen verwijderd. D rinkfontein. Heden is in het verlengde van de Bakkerstraat, hoek Kamoerstraat, de dvlnkfonteln geplaatst, die voorheen een plants had gevonden aan de Van Zompelstrant, welk terrein thans door bebouwing geen voldoende plaats meer bood. DF. 1TOOGF. LA ARZEN DER POLI TIEAGENTEN. Gisteren hebben de agenten van po litie aanzegging gekregen, dat zij de hooge laarzen mogen uitlaten, om gewone schoenen te dragen. Reeds lang heeft men naar deze or de uitgezien, omdat vele agenten de voeten stuk loopen en dus geen dienst konden doen. Vroegen de agenten vroeger om schoenen, dan moesten zij eerst een bewijs van den dokter overleggen, ln den laatsten tijd reeds aan 20 van do agenten vergund was, schoe nen te dragen. Gevallen. Gisterenmiddag omstreeks half vier viel de 66-iarige timmerman E., wo nende Kerksplein, van het dak van het perceel Raamgracht 45, waar hij eenige werkzaamheden aan den schoorsteen wilde verrichten. De man kwam terecht op een plat, en bleef voor dood liggendoor eenige perso nen werd hij daarna op een handwa gen huiswaarts gebracht. De toestand was hedenmorgen redelijk weL De medicus, die hem behandelt, kon nog niet zeggen, of hij iets gebroken heeft OnvoorzichtigspeL Te half negen in den avond waren eenige jongens op de Ged. Oude Gracht op en om een hoop steenen van een in aanbouw zijnd perceel bij de Stoofsteeg aan het spelen, toen plotseling een van hen, de 16-jarige Willem EL, voorover viel en bloedend gekwetst, werd aan het gezicht* en de knieën. Door ziju kameraden werd hij naar zijn woning in de Drossestraat gebracht. DE NATIONALE BLOEMEN TENTOONSTELLING. Op de terreinen van de Nationale Bloemententoonstelling worden dezer dagen de duizenden crocusseri» door de a (dueling Lisse geplant, in den zoo terecht geroemden Fransehen aan leg, vervangen door hyacinten van de zelfde afdeeling. Om het vervoer dezer bolgewassen te vergemakkelijken, zal van het eind punt der stoomtram Leiden—Haarlem een tijdelijk zijspoor naar het ten toonstellingsterrein worden aange legd. De hyacinten zullen nog vóór het einde der week geheel geplant zijn, waardoor aan de tentoonstelling weder een nieuwe aantrekkelijkheid wordt geschonken. liet bestuur van de Bloementen toonstelling zal ongetwijfeld ook Zon dag op een zeer druk bezoek moeten rekenen. Hot aantal bezoekers op de Bloem bollen-tentoonstelling was Maandag 2709, van wie 1970 houders van dag kaarten. Gisteren waren de getallen 974 en 744. Bezoek van een Torpedo boot. Gistermorgen circa 10 uur arriveer de hier ter stede aan de Turfmarkt de Torpedoboot XVI. komende uit de richting Amsterdam, 's Middags werd de reis in Zuidelijke richting weder voortgezet. Coöperatie. Voor de bebouwing van de tot he den oog als tuin gebruikten grond aan hel Voorhelmplein, ls men doen de met de oprichting van een coöpera tieve bouwvereeniging, ten einde ge noemd terrein in koop te erlangen, om daarop eenige coöperatieve wo ningen te doen bouwen. Van 't Kantongerecht INSTALLATIE Mr. C. W. THöNE. Bij den aanvang van de hedenmor gen gehouden kantongerechis-zitting voor Strafzaken, die bij ontstentenis van Mr. Van der Mersch, gepresi deerd werd door den plaatsvervan gend kantonrechter Mr. H. J. D. D. Enschedé, werd plechtig als plaats vervangend kantonrechter geïnstal leerd Mr. C. W. Thöne. Nadat door den griffier, Mr. E. v. d. Boon, de acte van benoeming voorge lezen was, hield Mr. Enschedé eene toespraak, waarin spreker het kan tongerecht geluk wenschte met deze benoeming. Tevens uitte spreker den wensch, dat Mr. Thöne niet lang plaatsvervangend kantonrechter zijn zou, maar spoedig promotie bij de rechterlijke macht zou mogen ma ken. Mr. Thöne dankte spreker voor zijn hartelijke woorden. TE SNEL GEREDEN. Terecht stond een Amsterdamsche chauffeur, beschuldigd in de be bouwde kom van de gemeente Hout rijk en Polanen sneller gereden te hebben dan 12 K.M., welke snelheid voor motorrijtuigen sedert 1 Januari 1910 als maximum geldt Hij had na melijk 200 M. binnen 20 seconden ge reden, zooals de chronometrische op nemingen van den veldwachter Lo kerse aanwezen. Dit geeft over een uur een snelheid van 36 K.M. Beklaagde beweerde een dusdanig* „viiesse" niet gehad te hebben. Ook ouLkende hij van net bestaan van de 12 K. Al.-verordening iels af te weten, aangezien bij met zijn patroon den ganschen winter in het Zuiden van Frankrijk doorgebracht had. De ambtenaar van net u. M. meen de evenwel, dal het wettig en over tuigend bewijs geleverd wus, en vroeg een geldboete van 10, bij niet beta ling le vervangen door vier dagen hechtenis. Beklaagde voerde ter zijner verde diging nog aan, dat hij reeds elf jaar chaulleur is en nooit voor le snel rij den is bekeurd. Ook ontvangt hij van zijn patroon voor elke drie maanden, waarin hij geen ongelukken veroor zaakt en geen proces-verbaal op loopt, een extra toelage van Zó. Men kan derhalve begrijpen, hoe voor zichtig li ij rijdt. Op denzelfden dag heeft een Am sterdamsen ingenieur zijn auto te snel door Halfweg gestuurd, met eeD snelheid van 32 K.M. per uur n.1. 'legen dezen beklaagde werd dezelf de straf geéischt. UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende uit spraken gedaau: F. J. v. d. B., te Haarlem, overtre ding Arbeidswet, 1 boete of 1 dag hechtenis. Ph. C. EI., te Haarlem, en 4 ande ren, overtreding Leerplichtwet, f 5 boete of 3 dagen hechtenis, 3 boete of 3 dagen hechtenis, en 1 boete of 1 dag hechtenis. J. O. en H. N., te Haturlem, overtre ding LJkwet, 3 maal 0.50'boete of 3 maal 1 dag hechtenis, en 2 maal ƒ0.50 boete of 2 maal 1 dag hechtenis. A. B., te Velsen, overtreding Spoor- wet, 1 boete of 2 dagen hechtenis. L. M. S., te Haarlem, nachtrumoer, I 3 boete of 3 dagen hechtenis. N. C., te Zandvoort,, en 2 anderen, een trekdier onbeheerd laten staan, 7 boete of 2 dagen hechtenis. A. J., te Haarlem, en 12 anderen, loopen op verboden grond, f 5 boete of 3 dagen hechtenis, en 3 boete of 3 dagen hechtenis. C. W. G., en 3 anderen, overtreding Politieverordening Haarlem, 1 0.50 boete of 1 dag hechtenis, en 1 boete of 1 dag hechtenis. L. D., te Velsen, overtreding Poli tieverordening Velsen, 1 boete of 2 dagen hechtenis. W. v. d. L., te BloomendaoJ, en 2 anderen, overtreding verkeersveror- denlng Bloem endaal, f 2 boete of 2 dagen hechtenis. W. B. en J. S., te Haarlem, overtre ding Politieverordening Heemstede© no. 1 5 en 10 boete of 1 en 5 dagen hechtenis, no. f 2 boete of 2 dagen hechtenis. A. H., te Amsterdam, overtreding Politieverordening Haarlemmarliede en Spaamvvoude, 0.50 boete of 1 dag hechtenis. P. K., te Beverwijk, overtreding Provinciaal Reglement, 2 boete of 2 dagen hechtenis. G. M. A., te Haarlem, en 46 ande ren, overtreding Motor- en Rijwiel- Reglement 0.50 boet© of 1 dag hech tenis, f 1 boete of 1 dag hechtenis, f 1 boete of 2 dagen hechtenis, en 2 boe te of 2 dagen hehetenis. Voorts werden er nog 30 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot 21 dagen en 7 dagen hechtenis, f 1 boete of 2 dagen hech tenis, 2 boete of 2 dagen hechtenis, 2 boete of 3 dagen hechtenis, 3 boe- Ie of 3 dagen hechtenis, en 5 boete of 3 dagen hechtenis. Hooge r beroep. Heden teekende de Ambtenaar van het O. M. bij het Kantongerecht alhier mede hooger beroep aan van het von nis tegen den heer R. C. Schooleman, veroordeeld wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. DAMMEN. Gisteravond had de laatste kamp plaats In den competitiewedstrijd van den Nationalen Dambond (tweede af deeling). V. A. D. II had te strijden tegen damclub „Haarlem". De uitslag van dezen spar.nenden strijd laten wij hier volgen: V. A. D. II L J. H. Woudenberg 2 2. F. de Wolf 1 S. H. C. v. Broekhuizen 2 4. N. Baruch 0 5. B. Voorzanger 0 6. L. Goudsmit 2 7. Fr. Koch 2 8. D. de Waard 2 9 J. Abrams 2 10. H. W. J. Koorlng 2 Totaal: 15 H a ai 1 e m. 1. H. Lantinga 0 2. F- Strietman 1 3. Joh. Arendsen 0 4. C. P. KraaiJ 2 5. R. C. Broekmeljer 2 6. P. Kalbfleisch 0 7. H. A. v. Abs 0 8. W. Salm 0 9. K. Visser 0 10. J. Oudshoorn 0 Totaal: 5 V.A.D. won dus met 15 tegen 5, zoo dat Constant en V.A.D. ln de lie af deeling van den Nationalen Dambond om het kampioenschap moésten kam pen. De strijd was buitengewoon span nend en werd door een talrijk publiek gadegeslagen. V. A. D. en Constant hebben elk 24 punten. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. Door B. en W. is benoemd tol tij delijk onderwijzer aan school A (dorp) de heer Van Oest, Waarschijnlijk ten gevolge van de splitsing hebben reeds twee vergun ninghouders hun bedrijf gestaakt. Door de beslaande verordening op den afstand der vergunningen onder ling, kunnen deze ook niet meer ver leend worden. HAARLEMMERMEER. Vernield. Bij vrouw S. te Lisserbroek werd door een drietal baldudige jongelie den vernieling gepleegd en wel mid den In den nacht. Men verbrak het hek voor het huis, vernielde een bank die op het erf stond en bombardeerde met groote steenen de vensterluiken, zoodat de vrouw in huis doodsang sten uitstond. Aangifte is den volgen den dag bjj de politie gedaan cn reeds zijn de namen van de djie helden be kend, die hun verdiende straf niet zullen ontgaan. Paardenmonsterlng. Op de gehouden monstering van 4 8-jarige paarden te Nieuw-Vennep werden er ter uitvoer naar Duitsch- land 4 aangekocht, waarv an de prij zen liepen van 500 tot f 550. Wijkverpleging. Gisterenavond werd er 'n Hotel de Beurs te Hoofddorp «en centrale ver gadering- gehouden van de drie inge stelde commissies, om te komen tot wijkverpleging, onder voorzitterschap van den Burgemeester dezer ge meente. Het bleek, dat er voor ruim f 1500 aan jaarlüksche bijdragen was getee- kend en wel te Hoofddorp c. a. f 500 te Nieuw-Vennep voor 650 en te Ab- benes voor f 450. De vergadering kwam na eene uit- gebreide discussie tot de conclusie, dat dit bedrag nog niet voldoende was om reeds met succes een wijkverple ging te kunnen instellen, zoodat men eerst zal trachten nog meerderen steun te verkrijgen, om 'n een latere vergadering eeu delinitief besluit te nemen. Dinsdagmiddag omstreeks vijf urn- ontstond een begin van brand boven den banketbakkerswinkel van J. Vo gels te Hoofddorp. De heer Labrijn, die het aangrenzend hotel „de Land bouw" bewoont, trachtte met behulp van Theofakkels den brand tc bedwin gen, wat hem dun ook na eenige moei te mocht gelukken. De woning heeft niet geleden, doch de roerende goederen hebben zeer veel brand/- en waterschade bekomen ze zijn te "en brandschade verzekerd. BEVERWIJK. De Raad der gemeente vergaderde hedenmorgen half tien. Aanwezig wa ren de heeren Moens. Burger, Gorter en Sluiter, met kennisgeving afwezig de heeren Zwager, Cornelissen, Braun Eyking en Wiedeman, zonder kennis geving de heeren Poel en Langen- dijk. De Voorzitter deelt mede na ope ning, dat wegens onvoltalligheid geen besluiten kunnen genomen worden en 3luit de vergadering. Deze slechte opkomst is hoofdzake lijk toe te schrijven aan het feit, dat heden ip de R.-K. kerk kinderen wor den aangenomen- HALFWEG. Bij het diepploegen van een stuk land van den heer B. Biesheuvel, hoe ve Zeelandia, in den Houtrakpolder, nabij Halfweg, is dezer dagen een ge heel gave, bruin-grijze urn gevonden ter grootte ongeveer van tweemaal een menschenhoofd. De urn heeft den gewonen vorm en is van bijzondere hardheid; wat blijkt uit het feit, dat het ploegmes er op stuitte en de urn daardoor niet be schadigd werd. Ze zal ter onderzoek naar het Rijksmuseum worden opge zonden. Op de gisteren alhier gehouden monstering werden 4 jonge paarden ter uitvoer naar Duitscbland aange kocht; de prijzen waren van f 300 tot f 500. SLOTEN. In de eerstvolgende raadsvergade ring zal, naar aanleiding van het al gemeen bedanken een nieuw armbe stuur worden benoemd. Binnenland HET AANSTAAND KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. Het centraul-comité voor de feesten heeft op het voorloopig programma geplaatst; 1. Historische optocht, 2. Voorstellingen In de schouwburgen, 3. Concert in het Concertgebouw, 4. Wa terfeest, en 5. Versiering van het cen trum der stad. ROODE KRUIS. Bij koninklijk besluit ls aan Jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman, jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek en dr. P. Templeman van der Hoeven een eer vol ontslag verleend uit hun betrek king van lid van het hoofdcomité der Vereeniging liet Nederl&ndsche Roo- de Kruis, en zulks onder dankbetui ging voor de door ben in die betrek king bewezen diensten. NATIONALE VROUWENRAAD VAN NEDERLAND. In verband met de le Leiden te hou den vergadering van den Nat. Vrou wenraad is in de beetuurs- en ont vangkamer van de stadsgehoorzaal gisternamiddag een tentoonstelling geopend van historische kleeder drachten en van reform-Weeding uit gaande van de Vereeniging „Vak school voor verbetering van Vrou wen- en KinderkleedIng." JAPAN EN INDIë. We lezen in de „Standaard" Het is noodig als de Japaneezen naar onzen Archipel komen, een oog in het zeil te houden. Zoo nu heeft onlangs een Japaneesch Kamerlid, de heer Takegoshl, J ava en Sumatra be zocht, en zijn reisindrukken medege deeld in het Japansche tijdschrifj „Taiyo". Zijn indruk Is zeer gunstig wat land en volk betreft, maar ons Gouverne ment vindt hij te zwak om zulk een grooten Archipel tot hoogere ontwik keling te brengen. Er kon zooveel van onzen Archipel gemaakt worden, maar dan zou er heel «ander Initiatief van ons moeten uitgaan. Met name verbaast hij er zich over, dat we, na een bewindvoering van drie eeuwen, nog slechts een kolonie van 70.009 Europeanen hier wisten te vestigen. Japan verslaat de kunst van kolo nisatie, merkt hij op, heel wat beter. Het is nu tien jaar meester van For mosa, en liet er reeds 111.000 emi granten landen. Hij maakt er dan ook geen geheim van, waar hij heen wil. Vroeg of laat moet onze Archipel Japansch worden. Japan heeft z. i. een groote fout be gaan, door zich, na den Russische» oorlog, in Manchoerije en Korea to nestelen. Een eilandenrijk ais Japan moest nooit pogen op het vasteland bezittingen te krijgen. Engeland be- firoefde dit eerst ook, zegt hij, maar uist dit belette Engeland's opbloei. Jeanne d'Arc heeft niet alleen Frank rijk, maar tegelijk Engeland gered, door het terug te dringen naar do eilanden. Een eilandenrijk moet nc< .t anders dan eilanden annexeeren, cn waar die eilanden, waarop het uit moet gaan, voor Japan liggen, is dui delijk. Hij spreekt met van de Philip- pijnen, maar is verrukt over onzen Archipel, en Japan zou z. L veel wij zer hebben gehandeld, zoo bet Man choerije en Korea onder Russischcn invloed had gelaten, en zoo het zelf zijn koers naar het Zuiden had geno men. Nu zegt dit natuurlijk in het minrt niet, dat de Jppansche regeering ln deze richting haar gedachten zou laten gaan, maar het toont dan toch. welke "gedachten voor de toekomst door een Kamerlid uit Japan onder het volk worden rondgedragen. Ge dachten daarom te gevaarlijker, om dat de heer Takegoshi er bij zegt „Ik begin met te zeggen, dat ik een beslist voorstander van den vredo beu, en dat onze expansie in den öcc- aan altoos grooter moet worden in den weg van vreedzame ontwikke ling." Blijkbaar bedoelt hij hiermee, dat het tot een vreedzame invasie van Japaneezen in onzen Archipel moet komen, juist zooals de Chineezen er eertijds in massa's heentrokken, maar dan nutuurlijk met nog een ander doel, dan waarmeè de Chineezen zich bij ons vestigden. Mr. LORENTZ. Er ls een brief gepubliceerd ït den heer Van Nouhuys over den tocht naar den Wilhelmina-top. In dien brief is een beschrijving gegeven van het ernstige ongeval, mr. Lorcntz op dien tocht overkomen. Het schrijven van Van Nouhuys was gedoteerd den 16en December. De N. R. Ct. is nu in de gelegenheid, het volgende af t« drukken uit een hier te lande t an mr. Lorentz zelf ontvangen brief, ge dateerd van den Hen Januari j.l Ditmaal ontving ik mijn mail diep in het gebergte, op onzen terug keer van het Sneeuwgebergte,' dot', wij gelukkig bereikt hebben, al is het don ook met veel moeite en ellen le gepaard, gegaan. Ik deed een leelij- ken val, maar ben gelukkig geheel hersteld. Van veel belang is, dat wij zeer vriendschappelijke aanraking met de bergbevolking gekregen heb ben, die nog nooit Europeanen ge zien bad." (w.g.) H. LORENTZ, aan boord Bivukscbip Arend, Noord- Rivier N.-Guinea, 11 Januari 1910., VERLOREN. Gistermiddag is te 's-Gravenhage door een gelddrager een oude porte feuille, l..houdende pl.m. 1 4000 aan bankpapier verloren. ONGELUKKEN. Gistermiddag werd het vler-jarig zoontje van den heer Nijdam, te Gro ningen, aan het Winschoterdiep door een bodekur overreden. Het kind ww onmiddellijk dood. EIGEN SCHULD. Ondanks de waarschuwing van het treinpersoneel bij hel vertrek van den trein uit Amsterdam, dat zich ln één der coupés kwartjesvinders bevonden, ls gisterenmiddag tusschen Amster dam—Lelden een reiziger het slacht offer geworden van de practijken de zer heeren. Hij verloor met kaartspel f 90. De Haagsche politie moest rich

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1