Reflectanten moeten zich vóór Mei schriftelijk aanmelden bij den di recteur der -school. Redenen tot vrij stelling van en vereischten voor deelneming aan de examens bevat do Staatscourant no. 78. BRANDEN. Door onbekende oorzaak brandde de St. Jozefskapel to Blcrik geheel of. Van het inwendige is niets meer overgebleven. VISSCHER IJ-EXAMENS. De commissie bedoeld in art tiet reglement' voor de visscherij-exo- rnens (Staatsblad 1907, no. 144) (Ma chinisten) zul, aanvangende 20 April, zitting houden te Amsterdam Aan a- gen om tot di» exam ris to worden toegelaten moeten de.i voorzitter der commissie, den heer J. J. Stooker re Hilversum vóór 16 April bereikt heb ben. VOLKSSANATORIA. De 12de algemeeue vergadering van de Verceniging tot oprichting en ex ploitatie van volkssan otori a voor borst!ijders in Nederland zul gehou den worden op Zondag 1 Mei, to Arn hem. Voor do verkiezing van nieuwe le den van het hoofdbestuur zijn de vol gende voordrachten opgemaaktlo. jhr. mr. P. L. van Meeuwen, rechter te 's-Gravenhage,'en J- A. Duynstee, te 's-Gravenhe-ge 2o. dr. G. II. Moll van Charante en dr. C. C II. Goos- sens. heiden te Rotterdam 3o. dr. R. de JöSselin dc Jong en de. K. A. Rom- bach, beidsn te Rotterdam 4o. mr. J. W. H. M. van Idzinga, lid van de Tweede Kamer te 's-Gravenhage, en dr. I). P. Hover, tc Rotterdam. Voorts zal aan de ordo komen het voorstel om machtiging te verleenen tot het aangaan van een 5 pets lee ning groot, f 60 000, voor den bóuw van bet paviljoen van 48 bedden voor bed legerige patiënten'hij het sanatorium te Heliendoorn. NAT. VER. VOOR VROUWEN ARBEID lu de algemcene jaarvergadering van de Nationale Vcree-niging (welker stichting het Nationaal Bureau is) voor Vrouwenarbeid, werden de af tredende bestuursla-Jen, de dames E. C. Hollius en M. C. C. Methorst, bei den te 's-Gravenhagé; herkozen, .en tot. nieuwe bestuursleden gekozen de dames inr. C. BakkerVan Bosse, II. Bodduert—Schuur eque Boeije en E. CoopsBrocse van Groerou, van 's-Gravenhago, en jonkvrouwe S. Wi- chers, van Huis ter Heide. Tot presidente werd gekozen mejuf frouw Marie van Dijk, vun 's-Graven- hage. Als algemeen bestuurslid van den Naiionalen Vrouwenraad van Neder land werd herkozen mejuffrouw Gallé, vuil Hilversum. Besloten werd tot de oprichting eener nationale voorschotkas ten be hoeve der meisjes-vakopleiding. LACAO VERBRUIK. Nederland is het, vijfde groote ver- bruikland van dit consumptie-artikel. In hol vorig jaar werd hier een tiende van de wereldproductie verwerkt. Vergelijkings-cijfer toonen aan dat In 1895 hier verbruikt werden 5.811.681 kg. ruwe cacao; 86,412,006 kg- koffie en 2,910,000 kg. thee tegen een ver bruik in 1909 van 19,387,000 kg ruwe cacao, 47,62'',OOó kg. koffie en 4,648,000 kg. üiee. Zoodat terwijl de koffie slechts 30 pCt. steeg en de thee 60 pCt. bet cacao-vcrbruik bijna vervierdub- belde. San Reroo nabij VollrJ, toen hij el zijn tegenstanders voor was, ln een afgrond van 12 M. gevallen. Zijn toe stand moet bedenkelijk zijn. Hij werd verwond aan hoofd en armen. EEN MOOIE VLUCHT OVER ZEE. Popoff, do Russische aviateur, heeft te Cannes den prijs van f 7200 gewon nen door een vlucht van het aero- droorn naar het eiland Saint Margue rite heen en terug, de afstand bedra gende bijna 13 K.M., waarover hij 18 min. 20 3;5 see. deed. VOETBAL. HOLLAND—BELGId. Ofschoon plannen in bewerking wa ren, om hel aantal zitplaatsen op het II IA C.-terreh) in verband met de slocds aanhoudende vraag naar plaatsen uit te breiden, heelt men zich tot zjjn leedwezen genoodzaakt gezien van het geveu vail uitvoering aan deze plannen, al te zien, daar het aantal plaatsen, dat eventueel zou kunucn worden aangebracht, niet overeenstemming is met de zeer hoo- ge kosten, hieraan verbonden, in ver band met de huidige inrichting van het il. E. C.-vcld. Men deelt verder mee, dat do zit plaatsen zijn uitverkocht, cn dut op den lüden Api 'l aan het torreiji ulieen nog staunnlaatsen le rang zullen wor den verkocht, Indien ook deze rang in de laatste dogen van den voor-verkoop niet uitverkocht wordt. De Nederland-Belgiê is dus, wat de belangstelling aangaat, nu reeds een beslist succes. De natiouale spelers hebben te zor gen, dat ook de rest in orde komt. Ge zien het nieuwe succes der Belgen te Parijs, is een zware tegenstand wachten. Grensrechter voor Holland is de heer H. A. Meeruni Terwogt. Als een bewijs van de groote be langstelling in bovenstaariden wed strijd, dient wel, dat-waarschijnlijk extra-treinen speciaal voor den wed strijd z.ullen loopen, nl. een Belgische extra-trein uit Brussel en 2 treinen uit Den Haag, reap, geregeld door de Nieuwe Courant en Het Vaderland. Voorts werken reeds een grool' aaü- tal Amsterdamsche metselaars en op- porlleden buiten de stad. Hun wordt door het stakings-comité daartoe ver lof gegeven tegen afdracht van 15 pCt. van het verdiende weekloon. DE QUAESTIE TE GLANERBRUG. Op „Eilermark" hervatten Dinsdag morgen weer 24 werkwilligen den ar beid. Hun aantal is nu 20$. De direc tie stelde 5 nieuwe arbeiders in de voorspinnerij aan. Daar verrichten ook bazen der fabriek den arbeid van stakers. Koloniën Kerk en School NED. 11EHV. KERK. Bedankt voor het beroep ie Rot terdam door ds. N. A. Becht Jr., te Loosduinen. Aangenomen het beroep te Amster dam d: G Oorlhuys te Leiden, UHiUSJ. L»ER. KERK. Bedankt voor het beroep te Drach ten-Ureterp en te de Krirn door ds. K. Zuidersmu te Sleeuwjjb. Gisterenmiddag vergaderden Vrijzinnig Hervormde predikanten, te Amsterdam, bijeengeroepen door het Centraal Comité van Vrijzinnige. Her vormden iu Nederland. De president, dr. C. J. Nicmeycr, zcj in zijn openingswoord, dat de ver ceniging moet zorgen, dat de vrijzin nig hervormden IN do kerk zich kunnen handhaven, en tut een kracht woiden. Als spreker trad op ds. K. Nobel, predikant te Kedïchem, met het on derwerp Do propaganda voor de be weging der Vrijzinnig Hervormden. De krachtdadige werking der ortho doxie moet volgens spreker don vrij zinnigen leeren. In de kerk ziet men nog teekenen vau kracht genoeg spreker wees op de Diaconale Confe rentie te Utrecht In 31 van de 44 classes hebben de vrijzinnigen geen stem in het kapittel. Slechts in 81" de 138 ringen komen vrijzinnige meenten voor, in 21 enkele. Maar 29 ringen hebben zij toch de meerder heid in één ring hebben zij alle gemeenten. Dat is, volgens spreker, toch mooi. Togen 950 orthodoxe meenten staan 360 vrijzinnige. QUAESTIE OVER EEN ZENDELING IN INDIi De zendeling Tiemersrna werd door de Ned. Zend. Vereeniging eervol ont slagen. Het orgaan dier vereeniging meldde, dat dit geschied was, omdat hïï geweigerd hod gevolg te goven aan zijn overplaatsing van Putokwrm, In de „Banier" zette de lieer T. een. dat, zijne weigering het gevolg was van een tot hem gerichte beschul diging, van geen lust e.n tact tot Evan, gelieprediking te hebben, van hern feen zendingsarbeid meer verwacht on worden en alleen het verzorgen van eene bestaande gemeente hem kon worden toevertrouwd. Hij verzocht imrekkiug dier be- SChuldigin- of eervol ontslag met. pen sioen. Men verleende hem eervol ont slag, doch zonder pensioen. In het „Ilbld." klaagt de lieer A, A. Heyting er over, dat Zondag de 2de klasse N. V. B. nog competitie wedstrijden gespeeld moeten worden, Waarom den spelers geen vrij gege ven. om den wedstrijd Holland— België bij te wonen en daar iets te leeren De heer Heyting stelt de vraag, of niet eeu andere regeling te treffen ware, waarbij deze elftallen thans verplichte wedstrijden kunnen worden vrijgesteld. De red. voeg; daaraan toe Wij twijfelen er niet aan. of al deze verecnigingen zouden zulk een beslis sing ten zeerste toejuichen en den competiticleider daarvoor oprechten dank weten. HET VOETBALSPOOK. Onder dit opschrift, wordt in h' weekblad voor Middelbaar en Gyinti: siaal Onderwijs o. a. het volgende gezegd „Helaas, de ouders der thans voet ballende jongens hebben die sport niet beoefend, zij kunnen de vreugde, die het spel schenkt, niet beseffen, be grijpen niet, boe men daarbij in ver voering kan komen. Zij zullen allicht geneigd zijn te zeggen Directeur en leeraars vinden dat spel en die wed strijden verkeerd, dus uit is de pret I Ik sprak eens ecu directeur in een kleine stad. „Ik heb bet voetballen hier den kop ingedrukt", zei hij „die wedstrijden werkten te nadecligdo jongeren speten nog wel, maar 't is nagenoeg gedaan." En toen ik den man verwonderd aanzag, en hem juist over de zonzijde van het spel wilde spreken, toen oe- greep ik, hoe hij zoo had kunnen han delen. Hij bad de blijdschap der jon gelui daar buiten nooit gezien, zich nooit in hun kracht en vlugheid kun nen verlustigen de man was nage noeg blind. Zoo is het eens ergens gegaan, zoo kan het meer gaan op kleine plaat sen. Maar in de groote steden Daar kan men het voetballen niet keeren door circulaires. De jongens willen voetballen en zullen het blij'ven doen. Het eenige, wat zoo'n schrijven zou uitwerken en op andere plaatsen stel lig uitgewerkt heeft, is wrevel van de leerlingen tegen de leeraren, die hun aldus hun grootst genoegen trachten te ontrooven." INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Sport en Wedstrijden EEN WIELRIJDER VERONGELUKT De Belgische kampioen Van Hou- waert Is bij een wegwedstrijd Milaan-1 Neemt U dagelijks een likeurglaasje Dr. HOMMEL's Haemato- gen onmiddellijk voor den hoofdmaaltijd 1 Uw eetlust wordt flinker, uw zenuw stelsel versterkt, de loom heid verdwijnt en heel spoedig zult gij U lichame lijk prettig gevoelen. Waar schuwing 1 Men verlange uitdrukkelijk den naam Dr. KOIWIWEL. Uit de Arbeiderswereld BOUWVAKCONFLICT TE AMSTERDAM, De Tijd schrijft Tot heden is nog geen verandering gekomen in den stand van het con flict. De heer Hovy tracht nog steeds bemiddelingsvoorstellen tot stand te brengen en beiderzijds Is men ge neigd met den lieer Hovy te spreken. Een voorstel om de staking op te hef fen In afwachting eener nieuwe rege ling is door het anarchistisch comité verworpen, doch de heer Hovy geeft do kansen niet op. Maandag verga derde do Amst. Patroonsvereeniging om het antwoord aan het bemidde- llngscomité vast to stellen. Naar ons wordt medegedeeld is niet Ingegaan op het proclameeren eener staking bii het z.g.n. burgerwerk, om dat dit kwaliik is te controleeren. CHOLERA OP JAVA. Volgens de laatst ontvangen Java bladen deden zich te Senmrang vau den Gen tot den 9en Maart 1.1. 58 cho leragevallen voor, waarvan 47 met doodelijken afloop. MULTATULI-FEEST IN INDIë. Men wil le Soerabaja een Mulla- tuli-fnest op touw zetten, gelijk met dat In. r 'e lande en heeft het voor nemen Bouwmeester te vrugen den avond op te luisteren. Josephine Spoor en ook Pisnisse en Blokzijl hebben zich bereid v.erklaard hunne mede werking te verleenen. Oproerige taal heet het „Soer. Hbl." do iu een over de Multatnli-hulle han delenden Politieken Brief van dr. Ju- ris te Amsterdam,, opgenorntn ln het „Bataviasch Nieuwsblad" voorkomen- do zinsnede „Den schrijver van den „Max Have- laar" behoeft men niet te huldigen. Die heeft zich zelf de kroon op het hoofd ge-zetdie zal zijn hulde vinden in do harten van het Indische volk, wanneer het dit gelukt zal zijn zich te ontworstelen aan „den roofstaat tnsKchen de Dollarl en de Schelde' MOORD IN DEN TREIN. Een ooggetuige meldt aan de „Java- Bode" In den trein, dio om ongeveer 8.45 van Bekasi aan het station Passer Se- nen arriveert, heeft in een vollen waggon een moord plaats gehad. De moordenaar wist, dat zijn siachtoffer, een Chinees uit Bekasi, veel- geld bij zich had. Tot aan het station Passer Senen gebeurde er niets, inaar nadat de trein aldaar enkele minuten bad stil gestaan, ontstond in den hoek, waar beide personen gezeten waren, plotseling en schijnbaar zonder oor zaak, een vreeselijk gestommel, dat ontaarddo in een hevige vechtpartij, zooals de modepassagiers meenden. Men dacht aanvankelijk, dat de aan- vuilcr zijn slachtoffer met de vuist eenige stompen in de maagstreek toe bracht, doch toen de kleeding van den aangevallene zich snel rood kleurde en het bloed droop van de vuist van den Chineesciieii moordenaar, wist men, dat de zaak vee] erger was. Met groot misbaar stroomde plotse ling de geheele waggon leeg en de moordenaar baande zich met. zijn nog van bloed drulpendo ponjaard in de vuist een weg door de naar alle kan- erschrikte uiteenstuivende inlan ders, die èr geen van allen ook 'maar oen oogenblik aan dachten een ging aan te wenden om den boos wicht aan te huuden. Hij rende onge hinderd. de pasar op, waar hij, nog met het wapen ln do hund, werd ge arresteerd. lntussclieu had het slachloffer zich mét inspanning van zijn laatste krach ten nog voortgesleept tot vóór een wa rong, tegenover het station, waar hij hevig bloedende neerstortte. De on middellijk van alle kanten toestroo- mende inlanders vormden een ho.ag om den stervende, zonder ook maar een vinger uit te steken om den man te helpen. De stationschef lelefoneeroe onmiddellijk naar den schouL. „Indische toestanden", zeide een Europeesch passagier met een scbou- der-ophaJen, DRINKWATERVOORZIENING SEMARANG. Te Somarang heeft, naar de „Loco motief" meldt, een voorloopige bespre king plaats gevonden van een nieuw plan tot spoedige watervoorziening in de kampongs, opgeworpen door dr.' Terburgh. Dr. Tcrburgh geeft name lijk den raad, bij eiken artesischen put een motor met pomp te plaatsen, op die wijze het artesisch water ma chinaal op t,e pompen in tanks, en vervolgens te brengen in leidingen, velke naar do kampongs voeren oorts iu dc kampongs primitieve bad gelegen heden benevens op een onder- lingen afstand van 50 meter drink- walerkrancn aan te brengen. Op die wijze zou men den inlander artesisch badwater en drinkwater iu de kam pong kunnen bezorgen, waarna men dan gerechtigd zal zijn, het gebruik dat thans van dc slokans wordt ge maakt, te verbieden en te beletten. Berekend wordt, dat men door mn- chinaal pompen op eiken put het toto- Ie debiet der artesische putten kan vervijfvoudigen en alzoo kan opvoe ren tot 3300 kub. meter per etmaal. (De Oegaran-water leiding zuu 7000 kub. meter geven). Men kan dus door machinaal pompen 33 liter per hoofd der bevolking en per etmaal verkrij gen. Zelfs kan men door pompen nog méér water aan den grond onttrek ken, maar daarin moet het „grond- poilwezen" worden gekend. Dienover eenkomstig is aan het grondpeilwezen gelelegrapheei'd, of men 3300 kub. meter nis minimum zal mogen op- ompen. Ruw berekend zal deze voorloopige bad- en drinkwatervoorziening hon derdduizend gulden kosten. tegen dr. Wagenaar, die dit „Sen kerngezonde hulde" noemde. Thans kunnen wij c-x aan toevoegen dat „De Nederlander", deze stukkeu overnemende, er aan toevoegt., dat zeer scherpe vcroordcellng in Beukelaar" van deze „sinaaijheid noon onzen Verlosser, onzen Koning aangedaan", hem voorkomt „alleszins juist' te zijn Daar uit de zeer late piaaisiijg van de stukken blijkt, dal dc inhoud er van zeer lang cn dege lijk overwogen is, hebben deze woor den, na lang wikken en wegen uitge sproken, dubbele bctoekenis. Letteren en Kunst MESSCHAERT EN MENGELBERG. „Goed nieuws uit Rome Achter zijn adres kon ik man komen toch moest, hij bier zijn, hier was hij gezien En daar liep ik gisteren in de grootsche rust van den Palatijnsehcn heuvel wie komt daar oin den hoek van een grijze ruïne kijken? IJij zelf, Messchaert, sombre ro op. gezicht verbruind, 'n Ito.li aansch roover gelijk. Maar jovin: lachend. Allerhartelijkste ont.moetïn. Toen voelde ik in eens, hóe diep Me schaert toch in ons muziekhart ge worteld is In jaren zag ik hem niet zoo oi wetsch-genoeglijk. Geen spanning, geen zorg. Messchaert au sein de sa familie, zooals vroeger in Amsterdam En hij heeft vast plan om eind April in Holland te komen zingen, in Den Haag, geloof ik, en dan te Deventer (Mulihacus-Passioii daar). Hij was vroolijk, lachte cn praat tevoelt zich allenvelst. Opgetogen over Rome, evenals ik zelf" Wie zoo aan 't „Hbld." schreef Catharina van Rennes. En er w in haar briefje nog een P. S., n.l. „Aardig, zooals men te Romo we in blijde spanning is over de aan staande komst van Mengelberg." Tijdschriften. „Hoi- S^ers-Overzicht DF. HULDIGING VAN Dr. KUYPER. 't „Algemeen Handelsblad" schrijft: In ons blad hebben wij vermeld hoe de Christelijke jongelingen dr. Kuy- per willen huldigen om „de wonden, die hij in den dienst vau Chris tus onzen Koning" gekregen heeft, den man die „de Banier draagt met beleid in het ""heetst van den strijd wien de slagen treffen, o m- d at 7.ij in de eerste plaats gericht zijn op de banier." (De spatieeringen zijn van het „Hbld."). Wij hebben ook vermeld het protest van mr. dr. Van do Laar In het Chris telijk Weekblad „De Beukelaar" daar tegen gepubliceerd, e<#i protest, ook Het laatste nummer v landsche revue" heeft als frontis-piéce bel portret van den pastoor H, C, Vor- braak (een braaf mensch, die 6inds 1874 de weldoener is der militairen op Atjch en onlangs 75 jaar .geworden isj. Do inhoud bestaat uit do rubrie ken Wereldgeschiedenis, belangrij ke onderwerpen en revue der tijd schriften, een karakterschets van' den heer tl. N. de Freincry, een dei- mannen van de spiritistische bewe ging in ons land, en een en ander uil hel Gedenkboek Ier herinnering aan het vijftigjarig bestaan der Algemce ne Vereeniging voor Bloembollencul tuur te Haarlem, als „boek van de maand". Uit dit gedenkboek, dat niet in de,n handel is, zijn verschillende foto's opgenomen van de oprichters en uit het leven der vereeniging. On der de belangrijke onderwerpen vin den we een artikel over bet buis „Duin en Kruidberg" bij Santpoort, met eenige mooie kiekjes van bet nieuwe kasteel, de overige artikelen behandelen de komeet van Halley en het vergaan der wereld, do eed bij verschillende volken in de oudheid en het merken en ringen van vogels, „De Luchtvaart" bevat ditmaal De ballonvaart naar België op 23 Maart 1910. Over vogelvlucht en vlieg machines zwaarder dan do lucht, door AJb. Kapleyn, Hel vliegen dei vogels, naar een artikel van F. W. Lanchester, in „The Engineer". Het militair gebruik van luchtballons. Onze Vliegweek door C. van Aken. Kleine mededeelingen. Het April-nummer van „Jeugd' weer zeer belangwekkend. Het bevat In een auto do wereld rond, door Mank. In de Eendenkooi, door G. Dorhout. Do snoek in den viscbvijver. Onze N'ederlandsche Jeugd-club. Onze Sport. Schaak rubriek. liet Algemeen Neder- landsch Verbond. Een oud-oom van den grooten keizer. Londen- sche jongens en hun werk. Een twaalfjarige uitvinder. Slójdwerk- kunstjes en spelen. Corresjiouden- tie. De bijlage geeft een zeer schoo- ne reproductie van Succa Delia Rob- bia's „Zingende knapen". Leger en Vloot MILITAIR KAMP NABIJ HARDERWIJK. Do gemeenteraad van Harderwijk heeft een som van 10.000 beschik baar gesteld voor bet bouwen van een stal, canüne, loodsen, enz. in een kamp, dat door militairen zal worden beD-ukken. De Minister van Oorlog heeft zich bereid verklaard dit kamp vo< jaren te huren. 10 Land en Tuinbouw BLOEMENTENTOONSTELLINGEN. De Tel. schrijft: Hel jaar 1910 laat zich ten opzichte van de bloemen niet onbetuigd. De eene groote bloemententoonstelling ■oor en de andere na, vraagt de aan dacht van hel publiek. Wat Haarlem thans presteert, Is alom bekend; het gouden feest dor Al- gemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur trekt land-genooten en vreemdelingen en overtreft de stout ste verwachting. Na Haarlem komt Utrecht, waar de Utirecht.sche Provinciale tentoonstel ling van kunst, handel en nijverheid door de kweekers zal benuttigd wor den, om bloemen, fruit en groenten te exposeeren. Van 1—3 Juni zal men er zich kunnen verlustigen in bloei ende planten voor bloemvakken; van 10 Juni bloeiende en niet-blociende planten; 14 en 15 Juni bloemwerken en afgesneden bloemen; van 21—23 Juni fruit en groenten. Van Boskoop lezen we, dat aldaar het plan bestaat, om, ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan dar Po- mologïeclie Vereeniging, een natio naal bloemenfeest uit te schrijven, naar het uitmuntende voorbeeld van Haarlem. Gezwegen nog van de vele kleinere locale tentoonstellingen van bloemen, bunnen we wel constateer en, dat do tuinbouw rijn zelfstandige positie met eere weet tó toonen en le hand haven cn de. Tuinbouwraad een orga nisatie is, die voortdurend Lovinks werk tot eer zal zijn. Gemengd Nieuws NOG EEN BALLON-RAMP. Reeds meldde een telegram, dat nog een tweede ballon in Duitscliland is verongelukt, namelijk de „Sclile- sieif', die te Bresiau Zondagmorgen was opgestegen. Prof. Abegg, die als bullonbestuurder optrad, was ver; zold van zijn vrouw, een verwante don koopman Gerste). De ballon land de 's middags bij Latzig in rle pro vincie Pomnteren. Toon de reizigers uitstapten, werd dc ballon door een windvlaag weggerukt, en dreef met den bestuurder ailccn naar het Wes- Bij Tessin landde de ballon op nieuw. Het scliuitje kantelde en prof. Abegg, die er uit werd geworpen, kreeg een zware schedelbreuk. I) andere reizigers vonden prof. Abeg'i bewusteloos liggende in een grooiei bloedplas. Naast hem lag de nog ha'f- gevulde ballon. Men telephonecrde om eon dokter, die den verwonde deed overbrengen naar het ziekenhuis tc Köslen, wat hij na eenige uren overleed, zoutje eder tot kennis te zijn gekomen. EEN VLIEGER GEDOOD. Het blijkt dat Lebion den dood heeft, gevonden door verdrinken. De motor boot, die doorgaans den aviateur- volgt, indien hij over zee vloog, h; ditmaal slechts één man aan boor Deze meende toch geen hulp to kun nen bieden en zette full speed koer naar de pier om heljiers te halen. Een stoomboot in do haven zette een boot uit, die naar de plaats des onhcils ge roeid werd. Men ontdekte,, dat Lebion door de machine onderwater gehouden. Zeventien minuten verloopen sedert het ongeval en Le bion was verdronken, Zijn verwondii gen bleken slechts "kneuzingen, d den dood niet konden hebben veroor zaakt. Do geneesheeren pasten nog alle middelen toe, om de levensgees ten weder op te wekken, doch tc ver geefs. EEN OPIUM-OPROER. Uit Kaiyuenfoe wordt gemeld, dat 60 lieden tredood werden cn velen meer gewond bij een botsing tus- sehen de troepen en de landbouwers In de Chineesche provincie Sjansi, naar aanleiding van de maatregelen der bcsliiursautoriteiton tegen de pa- pavercultuur. Niettegenstaande het of ficieel verbod, hadden de landbouwers in vier districten hun velden met pa paver beplant, maar bet gewas werd op last van de autoriteiten uit grond gerukt. Dit gaf aanleiding tot een samenscholing van de verbolgen boeren, die den magistraat gevangen bielden. Uil. de provinciale hoofdstad werden troepen gezonden, die er na een verwoed gevecht in slaagden het bestuurshoofd te ontzetten. Zooals men weet. is Sjansi een dier weinig» provincies van China, waar het verbod op de papavereultuur werd toegepast. Do correspondent van „Times" bevond toch, dat in de nabu rige provincie Sjensi ditmaal zelfs papaver werd verbouwd dan te 'Open, EEN BOM IN TIET KEIZERLIJK PALELS IN CHINA. De „New-York Herald" vernam uit Poking, dat. een dynamietbom in het- paleis van den Prins Regent werd ge vonden. Dit verwekte hevige bc ring in de hofkringen en in de ambte naarswereld. Er zijn reeds verschil lende lieden in hechtenis genomen, erdacht werden, meer vau de zaak tc weten. DE KOMEET VAN HALLEY, I. Hirajama, van de sterrenwacht Tokio, heeft zeer belangwekkende gegevens gepubliceerd over waarne mingen van de komeet van Tl alley, on welke melding gemaakt wordt in oude Japausclie kronieken Van die mededeelingen zijn er ver scheidene, die lot bijzonderheden ;aan. Vooral over de verschijning ui •45 zijn de mededeelingen talrijk -m gedetailleerd. De kronieken maken melding van verschijningen in 68-4, 837, 912, 989, 1066, 1145 en 12?2. IIERSENVLIES-ROGGEMERC. ONTSTEKING. Onder de soldaten van het garnizoen Munchen zijn eenige gevallen an hersenviies-ruggemerg-ontsteking oorgekornen. De militaire overheid heeft daarop maatregelen genomen, om alle 10,000 soldaten aan een bacte riologisch onderzoek te onderwerpen, Bij 2763 onderzochte soldaten heeft men er tot nu toe 25 gevonden, die den bacil bij zich hadden. De bacillen kunnen wel een jaar lang op liet slijmvlies van de neus-keelholto blij ven, en zulke soldaten kunnen zoo doende een bron van besmetting voor anderen worden. De dragers vatl de bacillen zullen nu een bijzondere be handeling ondergaan. KNOEIERIJEN IN HET LEGER. Het Jaoanschc leger heeft zich .in fsisch-japmschen oorlog roein. rijk onderscheiden, maar het is toch niet ontkomen aan den geest van cor- uptio, die in Japan in verschillende kringen werd waargenomen. Indien men ten minste <le „Ixusji Nitsji" on de „Hotsji", twee der voornaamste Ja- nsche bladen, mag gelooven. Eerstgenoemd blad verklaart, dut het een open geheim is, dat officieren mot dc leveranciers knoeien om zich- zelven te verrijken. Het meent dat de geheimzinnigheid, die door het depar tement van oorlog wordt betracht, •1 er toe bijdraagt, om te beletten, dat er meer omtrent den geest van be derf in het leger aan het licht komt. Hel sprak voorts zijn verbazing uit over bet feit, dat in regecringskringcn en in het parlement do onlangs door de rekenkamer aan het licht gebrach te onregelmatigheden in de lcger- huishouding zoo weinig opzien hebben gehaard. De „Hotsji" wist omtrent de onre gelmatigheden in do huishouding zelfs niet meer of minder mode te deelen, dan dat het ministerie van corlog er in weet te slagen om 20 in- stede van de bij de wet toegestane 19 division te onderhouden, door het geld van andere posten te gebruiken, maar do rekeningen toch kloppend te maken. Dit blad meldt verder, dat een deel van het voor kleeding en levens middelen bestemde geld door officie ren in den zak gestoken wordt. Er wordt een poging gedaan om en kele leden in den Rijksdag te bewegen, do kat do bel aan te binden in deze aangelegenheden. EMIGRATIE NAAR CANADA. In de laatste Jaren neemt het aan tal Amerikanen, die zich in Canada vestigen, voor (durend toe. Het rap port. van het Canndee-seho departe ment van binnen landsche zaken ver meldt, dat in 1909 zich 230,000 Euro peanen in Canada hebben gevestigd en niet minder dan 150,060 Amerika nen. Daarover bee int men zich in de Ver. Staten te verontrusten en er gaan stemmen op om aan dien voort- durenden exodus een einde te ma ken. Uit hot rapport van de emigratio- eommissie te Washington blijkt, dat Canada een net. van a mui {.schappen heeft over het geheele gebied van -do" Vercenigde Staten. De Dominion'heeft in de laatste 8 A 9 jaren alleen voor die agentschappen een som vun 2 mil- lioen dollar uitgegeven. De agenten ontvangen 12 sh. voor iederen liian, S shilling voor iedere vrouw en 4 sh. voor ieder kind, die door hun bemid deling zich in Canada vestigen. De meeste Amerikanen kiezen hun woonplaats in do westelijke provin cies. „The Winipeg Telegram" maakt molding van liet groote gebrek aan landarbeiders in de westelijke provin ciën van Canada. De boeten daar heb ben dringend werkkrachten noodig en aan geschoolde werkkrachten worden hooge loonen betaald. CONCURRENTIE. Do wedijver tusschen staatsbedrijf en particulier bedrijf verschaft don Stookholmers een goedkoope telefoon. De maatschappij Stoekholms Teléfon biedt voor 20 kronen in het juur (d. i. ongeveer 13) aansluiting aan met 3000 van haar abonnees, met wie een -onbegrensd aantal gesprekken kan gevoerd worden. Met de 46,000 overige abonnees kost elk gesprek ongeveer 3 cent. Stoonivaartberichten Het st, Koning Willem I, van Am sterdam naar Java, arriveerde 5 April le Port-Said. Het st. Goentoer, van Java naar Rot terdam, vertrok 4 April van Port- Said. Het st. Solu arriveerde 4 April van Rotterdam te Sa ba ng. Het st. Noordam arriveerde 4 April on oRtierdain to New-York. Het st. Frisia, van Bueims-Ayres n. Amsterdam, vertrok 4 April van Las Pairnas. liet st. Prins Frederik Hendrik, v., Suriname naar Amsterdam, passeer de 2 April St. Miohiel. Marktnieuws G r o ü'ü'te m ark t. Staat van de aardappelen-, vruch ten- en groenleiiindrUt over de maand Maart 1910. Aardappelen. Aangevoerd en ver kocht 11 11.L., 3.25. Appelen. Aangevoerd 223 H.L., ver kocht 211 II.L., 510. Peren. Aangcvoer den verkocht 65 II.L., f 5-/10. Bloemkool. Aangevoerd en verkocht 1450 stuits, 20-35 ct. Roodekool. Aangevoerd 39000 stuks, u-kocht 28000, 1—5 ct. Wittekool. Aangevoerd en verkocht 1120 stuks, 2—5 ct. Savooiekool. Aangevoerd 27000 stuks, verkocht 25000, 28 ct. Wortelen. Aangevoerd en verkocht bos, 20 ct. Onze Lachhoek ZOO'N LIEVE JONGEN. Een officier, wiens neus in den oorlog door ecu sabelslag zeer gcha vend was, zou op ren diner komen. ouw des huizes drukte haar 10- jarig zoontje op het hart, toch vooral geen aanmerkingen op dien neus te inakeu. Alles ging goed, totdat de jongen, die deu geheelen tijd naar den offi cier had zitten kijken, aan het èind an deu maaltijd uitriep Maar, moeder, hoo kan ik nu wat van zijn neus zeggen, hij heefter immers heclemaal geen 1 DE OUDE TIJD. Bassompierre, Fransch gezant iu Spanje, deed zijn meester Henri IV oen verhaal van de manier, waarop hij in Madrid ontvangen was. Ik moest op den kleinsten muil ezel, dien u zich denken kunt, plaats nemeu, om do stad binnen te rijden, zeide hij. Zoo, zei de koning, dat moet een aardig gezicht geweest zijn, de grootste ezel op den kleinsten muil- Ik vertegenwoordigde Uwe Ma jesteit, zei Bassompierre. XANTIPPE. Uiterlijk hoofd van de familie vandaag was hier iemand, dio boekjes verkocht, waaruit in zes les sen etiquette en goede manieren te loeren waren. Ik heb hem gezegd, dat zou vragen, of wij zoo'n boekje gebruiken kunnen. Werkelijk hoofd 't Is allemaal larie, Pieter, het kan niet ïn zes les- releerd worden. Ik ben al zestien met jou bezig co nog niet ge slaagd. RAAK. Een diaken klom met een ladder tegen een dorpskerk-toren op, om ie zien of deze veilig stond. Toen hij weer beneden kwam, was hij zeer in genomen met zijn durf en sprak met iedereen over de gewaarwordingen, die hij op don ladder had ondervon den. Toen ik den top bereikte en den gouden weerhaan vlak voor me zag, wat denk je toen wel dat ik dacht vroeg hij. Een oude boer, wien die opsnijderij verveelde, zei U dacht, als ik weer beneden ben, dan héb ik wat te kraaien 1

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6