- algemeene nederlandsche DAMHOND. Zondag ving de kampioen-wedstnjJ aan, uitgeschreven door bovencr;- ooemden Rond. In tijn openingswoord schetste de voorzitter, de heer J, Meijer, van Haarlem, de werkzaamheden van den Rond, gedurende zijn vierjarig tie- etaan, waarvan deze nationale wed strijd zeker de kroon op liet werk zou Hoofdklas 11 deelnemers 1 Amsterdam, S. Abram. 2 Amsterdam S. S. van Baaien. 3 Amsterdam A. Cardozo. 4 Amsterdam L. J. Content 5 Zaandam G. Fris. (5 Haarlem, G. P. Heek* 7 Haarlem, J. Meijer. 8 Amsterdam, C. H. Broekkamp. 9 Amsterdam, A. Hakker. .10 Amsterdam, M. Snijders, tl Amsterdam, J. Svvart zetten, daar in Nederland nog nim mer zuo iets grootsch op touw was gezet 77 deelnemers hadden inge schreven uil verschillende deelen van ons land. Nadat den deelnemers nog een goed succes was toegewenscht, werd het wedstrijd-reglement voorgelezen, en begon de strijd. Den lsten dag werd hot volgende resultaat verkregen 123456T89 10U f- 41 "TT 1 l 0 -1 1 l 1 I- 2 1 0 - i - 1 1 - - - 1 - 9 1 - 1 4 p. premla prijswinner. Op. 2p. 12 if 4 -I l»IH II I niel afgespeeld. ujj-l! ■'I I "1—1 HM, 1-loT JLsJ-L De niet ingevulde hokjes zijn onaf gespeelde partijen. De heeron 1. Presburg en D. Schipper, van Amsterdam, hadden zich te ruggetrokken. Ie klos, 20 deelnemers Groep 1. 1 Hoorn, D. Eeken. 2 Amsterdam, A. D. Queridö. 3 Hoorn, W. NobeL 4 Amsterdam, J. Verdoner« Groep 2. 1 Bodegrave, J. Vernet 2 Amsterdam, C. J. de Goey. 8 Groningen, R. C. Leonard. 4 Haarlem, W. J. A. Matla. Groep 3. 1. Amsterdam, A. Turkcnburg 2. Idem. A. v. d. Heide 3. Zaandam, Jb. Ris 4. Amsterdam, A. Monas Groep 4. 1. Haarlem, B. Gabriel 2. Idem., A. J. Fortgens 3. Amsterdam, 3. Brandeis 4. Edam, J. Bonwes Greep 6. 1. Amsterdam, J. de Bree 2. Idem., A. Danistra 8. Idem., I. Adams 4. Zaandam, K. Slagter De heer A. Klinkenberg, Amster dam, had zich teruggetrokken. De prijs winners spelen weder een ronde onderling om de verdeeling der prijzen. 2e Klas, 20 deelnemers. Groep 1. K. C. de Jonge, Amsterdam, 3 p. F. Hoppe, Zaandam, 1 p. Km. Cardo zo, Amsterdam, 3 p.M. Coe, Am sterdam, 1 p. Deze groep is niet afge speeld. Groep 2. H. J. Hillebrand, Amsterdam, 4 p. C. Serodini, Haarlem, 4 p. M. Gorle. mulder, Edam, 4 p. A. C. van der Laarse, Amsterdam, 0 p. De 3 eerstgenoemden moeten spelen om len en 2en prijs. Groep 3. D. Tates, Amsterdam, 2 p. L. Nfj- kork, 4 p. Ie prijs.; A. G. Ipenburg, Amsterdam, 2 p. W. Koeman, Zaan- "dam, 4 p., 2e prijs. Groep 4. P. Blees, Zaandam, 4 p., 2e prijs; G. van Gaarbeek, Edam, 1 p. K. Bou wer, Edam, 6 p., Ie prijs J. Jacob- son, Haarlem, 1 p. Groep 5. A. B. H. Sajet, Amsterdam, 2 p. rA. Koetner, Amsterdam, 4 p. G. C. niet afge speeld niet afge speeld niet afge speeld Wiseman, Amsterdam, Op.; J. H. Mewezen, Amsterdam, 2 p. Niet af gespeeld. Drie deelnemers hadden zich terug getrokken. 3e Klas, 20 deelnemers. Groep 1. P J Eype, Haarlem, 5 p., Ie prijs K. Oosterhuis, Zaandijk, 4 p 2e pr. B. de Leeuw, Amsterdam, lp.; L. Vrachtdoender, Amsterdam, 2 p. Groep 2. A. W. Klinnenberg Graft, 6 p., Ie prijs W I-I. Huijer, Amsterdam, 4 p., 2e prijs P. Svvart, Amsterdam, 2 p. H. v. d. Berg, Utrecht, 0 p. Groep 3. W. R. T-Toekstra, Amsterdam, 5 p., Ie prijs J. Dekker, Zaandam, 3 p., 2e prijs N. Visser, Zaandam, 2 p. B. van Beurden, Amsterdam, 2 p. Groep 4. J. van Geemen, Amsterdam, 6 p., Ie prijsJ. Mulder, Schoten, 4 p., 2e prijs J. Breewer, Zaandam, 2 p. S. de Jong, Haarlem, 0 p. Groep 5. J. van Liene, Zaandam, 4 p., Ie prijs C. Dijkeen. Halfweg, 4 p., 2e prijsL. Kattenburg, Amsterdam, 3 p.O. Franken, Halfweg, 0 p. Chantecler. Zooals men reeds eerder in onze courant gelezen heeft, zal binnenkort tc dezer stede een opvoering plaats henben van Chaotecler, het befaamde tooneelsluk van Edmond Rostand, dat in zoo hooge mate de publieke be langstelling heeft opgewekt, en waar van de verschijning met zooveel on geduld door letterkundigen en men- echeu uit de tooneelwereld werd te gemoet gezien. De eerste opvoering te Parijs wordt beschouwd als een historisch feit in de geschiedenis van het Fransche tooneel. Men schrijft or.s, dat de artisten, die het stuk hier zullen opvoereu, door Rostand zelf gekozen zijn. Deze heeft de repetities gevolgd en er zijn groote voldoening over uitgesproken. Décors en costu mes zijn volkomen gelijk aan die, welke bij du opvoeringen te Parijs ge bruikt worden. Spoedig zal de datum van opvoe ring worden bekend gemaakt. G e v Voorwerpen. Een rozenkrans in étui, Oranje- fit raat 77. Een keeshond, Brouwersstraat 82. Een grijze sjaal, Pieter Kiesstraat 1 rood. Een hoepel, Korte Zijlstraat 6. Een gouden oorknopje, Baljuws- laan 9. Eou rljwielpomp, Brouwersstr. 104, Een dop van ee nrijtulgwiel, Zui derstraat 13 rood. Een ceintuur met gesp. AmstercLam- fitraat 25. Een gummibal aan het politiebu reau. Een ceintuur met gesp, Jan Steen- atraat 6. Een doublé horlogeketting, Jansstr. 44. Een hrumharig hondje, aan het po litiebureau. Een rozenkrans ln étui, Rozen- etraat 51 J. Een damesring, ïlazepatarsiaan 10. Een klnderboozelaar, 2 vrouwen mutsen en 2 doeken, Bakenessergr. 81 A. Een hoedespeld, Gen. Joubertstr. 45. Een damesring, Schot erweg 50 rd. Een portemonnaie met inhoud, Brouwersstraat 78. Een broche, Astorsfcraat 13. Een ceintuur niet horloge en ket ting, Gen. de la Ileystraat 109. Een portemonnaie met inhoud, Ge neraal Joubertstraat 74. Een ceintuur, ilrouwersstr. 144. Binnenland DE EERSTE KAMER ging gisteren weder huiswaarts na afdoening van de wet betreffende de schenking der collectie van den heer en mevrouw Drucker, aan wie ook in deze Senaat warme hulde werd go- lvacht. ENGELSCHE BEETWORTEL SUIKER. In het Engelsche Hoogerhuis ves tigde de graaf van Deuhigh de aan dacht der Regeering op het feit, dat vertegenwoordigers van Nederland sche beotwortelsuikerfabrieken con tracten afsluiten met. boeren in het oosten van Engeland, voor de verbou wing van beetwortels, die dan naar de Nederlandsche fabrieken ver scheept zullen worden. Nasr aanlei ding hiervan verzocht hij de re.gee- ring dringend, de Engelsche uniker- bietteelt te bevorderen, door den ac cijns op lnlandsche suiker op te hef fer.. Lord Denman antwoordde, dat de regeering gaarne alles zou doen, wat in haar vermogen is, om de Industrie te steunen, maar dat het opheffen van den accijns onmogelijk was. Vol gens hem zou een systeem van tnbsi- dieering de voorkeur verdienen, maar hij kon niet beloven, dat de regeering zulk een systeem zou willen aanvaar den. Hü aaf den raad. met de leden der commissie, benoemd bij de in de laatste zitting aangeuomen wet, te onderhandelen, met het oog op het verleenen van steun aan de industrie. EMIGRATIE NAAR BRAZILIë. Vanwege het departement van Bui- tenl. Zaken, wordt aan leder, die niet werkelijk landbouwer is en niet over eeuigo middelen beschikt, ten sterk ste ontraden naar Brazilië te emi- EEN AFGEWEZEN HULDEBETUI GING. Wij lezen Lo De Standaard: „Dr. Kuyper, van een kort verblijf in het buitenland teruggekeerd, nam door de bladen kennis vau t vrien delijk voornemen van den Gerefor meerden Jongelingsbond, om hem een bewijs van sympathie aan te bieden. Hij heeft terstond daarop aan den Voorzitter van den Bond bericht, dat hij, onder alle waardeering voor de goede bedoeling, zulk een bewijs van sympathie op dit oogenblik niet zou kunuen aanvaarden. Dit zou in strijd zijn met de achting en eerbied, ver schuldigd aan de hoeren, die bereid willig bleken om als Commissie van beoordeeling over de tegen hem op geworpen besehuldiging hun -oordeel uit te spreken. DE BESTIJGING VAN DEN WILHELM IN ATOP. Blijkens een telegram, dat het Be stuur, dor Mij tot bevordering van het natuurk. ouderz. der Neder! kolo niën ontving, repatrieeren Lorentz en Nouhuis per s.s. „Tambora" van de Rotterd. Lloyd. Zij kunnen dus in Mei hier zijn. RIDDERORDEN. I-Iet voornemen bestaat niet, ter ge legenheid van den eersten verjaardag van Prinses Juliana bijzondere eerbe wijzen toe te kennen. De regeering is integendeel voornemens, voortaan eenige soberheid bij de voordrachten voor ridderorden te betrachten. (Hbld.) DE RAMP MET DE PRINS WILLEM II. H. M. de Koningin heeft een be langrijke gift doen toekomen aan het Huagsche Comité dat zich gevormd heeft ter ondersteuning der nagelaten betrekkingen van de omgekomenen bij het vergaan van het stoomschip „Prins Willem II". ONGELUKKEN. Te Culemborg verwondde een twee jarig kind zich bij het vallen zoo he vig aan de tong, dat het binnen twee dagen aan da gevolgen overleed. In Ëpe bij Enschedé is wederom een vrouw het slachtoffer geworden van het zoo onvoorzichtig handelen, om petroleum te gieten op een vuur. De kleeren van zekere vrouw W. de R geraakten hierdoor in brand, met het gevolg, dat zij nog denzelfden dag aan de bekomen brandwonden over leed. Uit de Arbeiderswereld DE STRIJD IN DE BOUWVAKKEN TE AMSTERDAM. Heden zullen enkele bouwwerken worden aangevat door metselaarspa troons zelve. Tegelijk zal aan werk willige arbeiders de gelegenheid wor den gegeven, den arbeid, door de sta king onderbroken, voort te zetten. Zij kunnen zich bij hun patroons aan melden en zij, die werkloos waren bij het uitbreken der staking, bij iederen hun bekenden metselaars-pa troon. Deze medodeeling ontving het „Hbld." van de bemiddelings-com- missie. Om misvatting te voorkomen, zij hierbij bet volgende opgemerkt De werken worden niet opge steld. Dit zou betcekenen dat de werk lieden, die zich aanmelden, terstond tot den arbeid zouden worden toegela ten. Iets anders echter is de aanmelding van werkwillige werkkrachten,het geen natuurlijk eiken dag mogelijk blijft- Geschiedt dit in eenigszins be- teekenende mate, dan zullen de werk gevers overleggen of en op welke wij ze de arbeid zal hervat worden. Vervolg Gemeenteraad Mededeelingen en ingekomen stuk ken; De VOORZITTER deelt mede: A. dat is ingekomen een schrijven van Mevr. Wed. Dr. J. Nieuwenhuy- zen Krusemanvan der Goot, nouden de bericht van het overlijden van ha ren echtgenoot, in leven lid. van den Gemeenteraad en Wethouder, weik schrijven namens den Raad. door den Voorzitter met eenen brief van rouw beklag is beantwoord; B. dat zijn gesteld in handen van B. en W. om advies: le. een verzoekschrift van het Be stuur van het Nederlandsch School museum o'in voor het jaar 1911 weder l 100 subsidie te verleenen; 2e. een verzoekschrift van G. H. Hospes, om te worden benoemd tot makelaar in hypotheken en assuran tiën; 3e. Een verzoekschrift van W. Elink Schuurman om te besluiten tot voor waardelijke deelneming aan den Bond voor onderlinge brand- en in- braa k verzeker ing. 4e. een verzoekschrift van W< F. Jongbloed inzake de betaling van, wegens lek in de waterleiding in het perceel aan de Gierstraat no. 58, ver loren gegaan water. 5e. een verzoekschrift van de firma N. van Breeman on Co., de Nasmioo- ze Vennootschap „Algemeens P.rand- stofi'enhaodel voorheen G. IJoDing en Zn. en Frans Perquin ln zake den aankoop van 200.0CU E.L, gascokea. (Te behandelen bij punt 7 vaH den oproepingsbrief.) C. dat zijn ingekomen: le. een verzoekschrift van Schoolmeester en anderen om trot toir te doen aanbrengen vóór hunne perceelen aan de noordzijde van de Park laan tusschen den Kruisweg en den Jansweg; (Te stellen in handen van B. en W. tor afdoening). 2e. een schrijven ■van het Bestuur dor Naamlooze Vennootschap „Oloo" Spaarlicht-Maatschappij te Utrecht in zake proefneming met den „Oloo"- spaarbrander; 3e. het verslag over 1909 van de tee- kenschooi „SU Joseph"; 4e. het verslag over 1909 van het St. Elisabeth's- of Groote Gasthuis; 5e, het verslag over 1909 van den toestand van het Lager Onderwijs; 6o. een schrijven van W. van den Bosch, eervol ontslagen opzichter der Algemeene Begraafplaats, houdende dankbetuiging voor de gedurende zijn diensttijd ondervonden welwillend heid; 7e. bezwaarschriften van W. Son- nemans en A. Sonnemans geb. 'i'ih- boel tegen het verleenen van eene door V. II. J. Troupin aangevraagde vergunning krachtens de Hinderwet; (Te stellen in handen van B. en W. ter afdoening). 8o. een verzoekschrift van S. Kui per Jr., directeur der Maatschappij Bosoh en Vaart om spoedig te beslis sen omtrent het stratenplan ten noor den van de Schouwtjeslaan. D. dat door den Commissaris der Koningin ln de provincie Noord-Hol land is benoemd tot buitengewoon go- meenteveldwachter, D. A. Willem- seu, hoofdopzichter belast met het bouw- en woningtoezicht; E. dat aan de leden in afdiruK is rondgezonden eene nota van de Com missie van Toezicht op het Stedelijk Museum naar aanleiding van een bro chure van den heer F. Vos; F dat voor de leden ter lezing is no- dergelegd de briefwisseling van den Directeur van Openb. Werken met den Rijkshouwkundige voor de ge bouwen van onderwijs enz. in zake de beschikbaarstelling van grond voor d.en bouw vnn eene Rijks-kweekschool en leerschool; G. dat door B. en W. zijn benoemd' tot secretaris van het Gemeentefonds ter bevordering van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van werk loosheid, J. Gerritsz; tot bewaarder van hot Proveniers huis. J. van der Weegh; tot amanuensis aan de Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus en daaraan verbonden Handelschool met 2-jarigen cursus, J. Hongert-- man; en tot brugwachter van de brug over de Jan Gijzenvaart, 11. Walter; h. dat door B. en W. aan S. Kok, weduwe van J. Polfliet, in leven work man aan de Gemeente-lichtfahrieken, en hare kinderen en een gezamenlijk pensioen is verleend van 251 per jaar; I. dat op 30 Maart j.l zijn opge nomen de boeken en kas van het Pen sioenfonds voor weduwen en weezen van gemeente-ambtenaren. Alles werd ln orde bevonden, ter wijl het saldo in kas f 833.20 bedroeg; J. dat door E. Kluitoixburg de door hem verschuldigde bijdrage in de kos ten van verpleging zijner krankzin nig© echtgenoot© alsnog ia betaald ge worden; K. Dat zijn ingekomen lo. een schrijven van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland, ten geleide van het door hen goedge keurde raadsbesluit van 16 Februari j.l. no. 15, tot verkoop van grond aan H. J. Geijl J.Gzn. eu de Naamlooze Vennootschap „De Amstel". 2o. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 16 Februari j.I. No. 16, tot aankoop van grond, enz., aan de Kerkhofstraat. 3o. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 9 Maart j.l. no. 8, tot verkoop van grasgewas, 4o. een schrijven vau dezelfden, ten geleide" van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 9 Maart j.l. no. 19, tot verkoop van grond aan G. Meppelink. 5o .een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 9 Maart j.l. no. 20, tot verkoop van grond aan de Tempeliersstraat hoek Stolbergstraat. 6o. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 9 Maart j.L, no. 21, tot aank",.n van grond aan den Koninginneweg, 7o. ucjj ;u... .jven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 9 Maart j.i. no. 22, tot ruiling van grond aan het Ke naupark met J. Gerritsz. 8o. een schrijven van dezelfden, ten geleide vau het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 9 Maart j.L, no. 23, tot aanvaarding van voor straat bestemden grond. üo. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 9 Maart j.L, no. 24, tot aanvaarding van voor straat bestemden grond. Te kwart over 8 wordt de vergade ring heropend, PUNT 3. B. en W. stellen den Raad voor, het 2e suppletoir kohier van de plaatse lijke directe belasting nar- 'iet inko men voor het dienstjaa; 'XJ, vust te stellen tot een bedrag n 4235.121/2. Aldus wordt besloten punt i. B. en W. Meden ter vaststelling aan een staat van oninbare posten van de plaatselijke directe belastingen, dienst 1906 tot een bedrag van 3422,83. Wordt goedgekeurd. PUNT 5. B. en W, stellen den Rand voor, de rekening en verantwoording der Stads-Apothoek over 1909, sluitende in ontvangst en uitgaaf gen be drag van j 10.140,92 1/2, waarvan 4699.67 als subsidie der Gemeente, goed te keuren. Aldus wordt besloten. PUNT 6. De Vereeniging voor Handel, Nijver heid .en Gemeentebelangen te 's-Gra- venliage heeft tot B en W. een zoek gericht, waarbij zij de medet king van het Gemeentebestuur vraagt voor de uitvoering van het voornemen dier vereeniging, om, bij gelegenheid van haar 33-jarig beslaan, in maand Juni a s. te Scheveningen een tentoonstelling betreffende gemeente bedrijven te houden. B. en W. achten de inwilliging van dit verzoek in het belang der gemeen te, en stellen den Raad voor, ter dek king van de kosten, verbonden aan het gereedmaken en de inzending van teekenineen, plannen, rn-vlellen, enz., betreffende de gemeente-bedrijven te Haarlem, f 1000 beschikbaar te stel len, betaalbaar op don post „Onvoor ziene Uitgaven" der begrooting, dienst 1910. De heer MODOO heeft tevergeefs In de stukken gezocht naar 't belang, dat de Gemeente heeft, om in Den Haag de teekeningen enz. van de Gemeente bedrijven te gaan tentoonstellen. Spr. verzoekt om nadere toelich ting. Dit is toch niet alleen een be leefdheid tegenover de tentoonstellen de vereeniging, die niets anders doet dan het belang van Den Haag te be hartigen. De VOORZITTER heeft eenigen tijd geleden met teleurstelling gezien, dat de Gemeente zich niet deed vertegen woordigen op een dergelijke tentoon stelling te Amsterdam. Het is van belang eens te laten zien, wat Haarlem doet, vooral op 't ge bied der hygiène. Men weet elders nog lang niet wat In Haarlem gedaan wordt. De heer SCHREUDERS vraagt kaarten aan te vragen voor de amb tenaren om die de tentoonstelling te doen bezoeken. De heer SNELTJES is tegen het voorstel van B. en W Een dergelijke tentoonstelling wordt bezocht door ambtenaren, 't Groote publiek komt er niet, want die tentoonstellingen zijn erg vervelend. De heer MODOO is niet overtuigd van 't nut. Wil men de Haarlemsche bedrijven bestudeeren, laat men dan in Haarlem knmen. De VOORZITTER wijst op *t groo te nut van dergelijke tentoonstellin gen, die zeer leerzaam voor de amb tenaren zijn. De Voorzitter zou verwerping van 't voorstel zeer betreuren. De lieer KLEIJNENBERG is over tuigd van 't nut der tentoonstelling en hoopt, dat de Raad zal meegaan met het voorstel van B. en W. Het voorstel woTdt aangenomen. Tegen de hearen Sneltjes en Modoo. PUNT 7. De cokes-verkoop aan particulieren door de Gasfabriek heeft niet aan de verwachtingen voldaan. B. on W. willen dien verkoop bevorderen. Zij hebben den Directeur gemachtigd geen contracten met groot-afnemers meer te sluiten. Door 't zachte weer van dezen win ter ligt een groote voorraad kolen ge reed, die niét tegen regen beschut kan worden. Deze cokes zal men nu uitver- koopen teuen lagen prijs (minimum 30 ets. per H.L.). Vobr de te verwachten voorraden cokes willen B. en W. een ijzeren loods doen bouwen, die 15.1)00 kost. B. en W. stellen voor, dienovereen komstig te besluiten. De firma Van Breemen en de Alg. Brandstoffenhandel, verzoekt 200.000 H.L. cokes te mogen koopen voor 32 ct. per HL. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. van oordeel zijn, dat dit laatste adres geen invloed mag oefenen op de beslissing over het voorstel van B. en W. De heer THIEL zegt, dat men hier alleen een voorstel heeft, om een loods te bouwen. Die loods moet er toch komen. Hij is dus ook van mee ning, dat dit adires buiten beschou wing moet blijven. Maar meent hij, wijzend© op de toelichting der voor dracht, B. en W. moeten altijd zor gen, dat de cokes droog zal verkocht worden, niet. alleen, wanneer deze aan particulieren verkocht worden, gelijk uit die toelichting is op te ma ken. De heer VAN STYRUM merkt op, dat d© loodsbouw die f 15000 kost, niet nood'lg is, als men op het adres in ging. Spr. is dus voor gelijktijdige be handeling van het voorstel van B. en W. en het ingekomen adro3. Spr. stelt daarom aanhouding voor. De heer VAN DEN BERG onder steunt het voorstel tot aanhouding. De heer KLEIJNENBERG is er uiet voor, dat op 't adres wordt ingegaan, maar zooals 't er nu voor staat, gaat men 't adres al bespreken. Dat is niet gewenscht. Spr. dringt daarom mede op aanhouding aan. De VOORZITTER bestrijdt het voor stel tot aanhouding, daax de zaak reedis lang aanhangig is en 't adres dus vroeger kon ingediend zij'n. De heer VAN STYRUM merkt op, dat het voorstel van B. en W. pas op 2 April is uitgegaan en 't nu eerst 4 April is. De VOORZITTER zegt, dat adres santen reeds lang wisten, dat deze zaak aanhangig was. Het voorstei-Van Styxum wordt aangenomen met 16 tegen 15 stem man. Tegen waren de heeren Schram, .Sneltjeo, Kleijnen.berg, Kruseman, de lïreuk, Löosjos, Thlel, Bregonje, do Braai, Visser, Thijssen, Willink. Loor meiier, van d, vaj] Ly^ek PUNT 8. Door don minister van Binnenlnnd- sche Zaken werd indertijd het voor nemen meegedeeld om een boogero subsidie aap te vragen, uit te keerea aan Hoogere Burgers,-lu ien, mits ten aar.zien van de toelating van buiten- leerlingen bepaalde voorwaarden werden in acht genomen. Nu deze meeraere subsidies zijn toegestaan, achten B. en W. den tijd gekomen een nieuwe verordening to regelen in zake heffing van school gelden op de scholen voor middel baar onderwijs. De minister wuos reeds op de billijkheid dat de gemeen te, waar de H. B. S. gevestigd is ook een bijdrage ontvangt van de omlig gende gemeenten, die leerlingen zen den. Dat die bijdrage geregeld wordt per leerling, komt B. cn W. gewenscht voor, evenwel dient overwogen, dat het schoolgeld verschillend behoort te zijn voor kinderen uit een contrac- teerende gemeente en voor die uit een gemeente zender overeenkomst. Den kostenden prijs vaststellend op pl.m. f 250 per leerling, aanne mend dat het Rijk daarvan f 50 sub sidieert, en dat Haarlemsche inge zetenen f 60 betalen, zou de gemeente f 140 per leerling en per cursus bij moeten passen. R. en W achten het onbillijk dat de gemeentekas met dit bedrag althans geheel zou worden bezwaard, waar het leerlingen van buiten betreft en stellen voor vast te stellen voor de II. B. S. met 5 j. c., de H. B. S. met 3 j. c. en daaraan verhonden Handels school en de Meisjesschool voor mid delbaar onderwijs met 5 j. c.: Het schoolgeld van kinderen, wier ouders binnen de gemeente wonen op f 60, van kinderen b:nni>" 4e gemeen te, wier ouders daar buiten wonen op f 100 en van kinderen buiten de gemeente wier oudere ook daar bui ten wonen op f 200 Wanneer echter in dit laatste geval met het bestuur der gemeente waar de leerlinc woont een contract is gesloten, blijft het schoolgeld voor den leerling bepaald op f 60, terwijl de gemeente dan f 100 moet bijdragen por jnaT en per leer- ling. Voor hen, die slechts enkele lessen aan genoemde scholen willen volgen wenschen R. en W. de volgende gel den te heffen: Van kinderen wier ouders binnen de eemeente wonen- f 10 per Jaar per vak, dat eenmaal, 15 per vak dat tweemaal, f 20 per vak dat driemaal en f 25 per vak. dat vi.rmaal per week wordt ónderwezen. Van kinde ren binnen de gemeente wier oudera daar huiten wonen, f 15, 25, 33 en 40. Van kinderen buiten de gemeexi- wier ouders daarbuiten wonen f 40, f 60, f 80 of f 100 tenzij dat de kinderen afkomstig zijn uit een eon- tracteerende gemeente. In dat geval hoeft, zonder dat iets door die ge meente moet worden bijgedragen, f 10, f 15, f 20, of 1 25 betaald te wor"- den. Bedoeld Is dat deze verordeningen in werking zullen treden op 2 Sep tember 1910. B. en W. wenschen echter, dat ten aanzien van leerlingen, die op 1 Ja- ri 1909 de H. B. S. met 5 j. c. of de Meisjesschool voor middelbaar onderwijs met 5 j. c. bezochten en waa.rvour meer schoolgeld zou moe ten betaald worden, een overgangsbe paling wordt gemaakt. Voor hen: moet door B. en W. een verminde ring van schoolgeld toegestaan kun- worden tot op een minimum van f 60 per cursus B. en W. verzoeken ten slotte om machtiging tot het aangaan van een overeenkomst met de belanghebben den gemeente-he-turen, waarbij voor iederen buiten-leerling f 100 per cur sus moet worden betaald. Aldus wordt besloten PUNT 9. B. en W. stellen voor, de jaailijk- sche bijdrage der Gemeente aan het weduwen- en weezenfonds voor Ge meente-ambtenaren van do jaren 19(19 tot en met. 1913 te bepalen op een be drag, dat met de premies van jmb- tenaren 5 pCt. bedraagt van de eom, die op 1 Juli van het jaar als pen sioensgrondslag geldt Deze nieuwe regeling kan getroffen worden door den gunstigen toestand; van het fonds. Er was voor 19U9 f 8853.96 uitgetrokken en er behoeft maar f 3575,82 1/2 g :-s(orl te worden. Tot uu toe betaalde do Gemeente 2/3 van de ambtenaarspremies. Wordt, goedgekeurd. PUNT 10. De meerderheid in het college van B. en W. stelt voor een spoorwijdte van 1 M. (smal spoor) te verordenen voor de nieuwe electrische stads trams. De minderheid kan zich met diï voorstel niet vereenigen. De Raad van Administratie van de H. IJ. S. M. verzoekt, om de spoor breedte vast te ste'len op 1.435 M. In verband hiermee hebbeu B. en W. deskundig advies ingewonnen. Het college van B. en W. van Heemstede vo'zoebt den Raad daar op niet in te ga.an en eau spoorwijdte van 1.435 M. (breed spoor) voor te schrijven, in verband met de electri se ito lijn HaarlemLeiden. Door het Gemeentebestuur was ds volgende vraag gesteld aan Prof. Franco te Delft „Welke spoorwijdte is, In verband „met de bestaande toestanden, het „meast aanbevelenswaard, en welko „voor- of nadeeleii ten opzichte van „ondare spoorwijdton, brengt deze*

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6