HAARLEM'S DAGBLAD. DERDE BLAD. Oonkere Schaduwen ZATERDAG 9 APRIL 1910 Buitenlandsch Overzicht Dezer ddgeu gaven we een uitvoe rige beschouwing over de oorzaken, die aan VELSCHILLENDE ARBEIDS CONFLICTEN ten grondslag liggen. Het tl ijkt nu, dat in enkele landen de strijd al uitgevochten, althans vocrlcopig beslist is. Zoo in Zuid- Wal e s. De overgroote meerderheid der ar beiders m de kolenmijnen heeft zich ui'gesproken ten gunste van eeue schikk.ng met de mijneigenaars. De berichten melden, dat 106.169 stem men waren uitgebracht, waarvan zicli 79.029 vóór de schikking, en 27140 er tegen uitspraken. De sta king, die een buitengewouen omvang xou hebben gekregen, is hiermee dus voorkomen. In Durham is eveneens een schik king tot sterd gekomen. De staken de mijnwerkers in Northu mb e r- I a n d ongeveer 10.000 zullen Maandag st--mmen over de vraag, of de arbeid hervat zal worden. Uit Marseille wordt geseind „Volgen* de laatste berichten is het conflict met de „inscrits mariti me:*" bijna geëindigd." Bijzonderheden worden in dit tele gram niet gemeld, zoodat het nog niet bekend is, op welke w-jze het ge schil beslist is of za? worden. Wel heeft de onderstaatssecretaris Chérou zich gisteren in een interview tegen over een journalist nogal tevreden aitgfclaten over den toestand in de ha ven „De staking van de matrozen (zoo eide hij), waartoe niet de minste aanleiding bestond en die nooit had moeten uitbreken, nadert haar ein- 'de. Mocht zij echter onverhoopt nog eenir - dagen duren, dan zal ik vast en zeker den minister voorstellen een strengen maal regel toe te passen, waartoe de wet hem machtigt, nanie- Üik om alle ingeschrevenen, die blij ven weigeren dienst te doen, onmid dellijk te vervangen door matrozen, die met groot verlof zijn. GHunt er zeker van zijn, dat deze lieden blijde zullen zijn hun brood aan boord van de handelsschepen te kunnen verdienen. Ik hoop echter, dat de ingeschreve nen hun verstand zullen gebruiken, cn dezen maatregel overbodig zuilen maken. Degenen, die de revolutionnaire beweging, zonder eenige aanleiding op touw hebben gezel, hebben hun doel niet bereikt. Des te erger voor hen." De ingeschreven zeelieden te Ton ton hebben verklaard, geen gemeenc taak ie zullen maken met hunne ka meraden 'o Mar«oii' het werk 'Biet te zuiicu i«uu^00^. De strijd in de bouwvakken te B e r 1 ij n zal wel niet voorkomen kunnen worden, üp aandringen van het ministerie van bumenlandsche zaken hebben wel opnieuw onder handelingen plaats gehad tusschen outroons en arbeiders, maar zonder esultaat, daar de patroons verklaar den gebonden te zijn door de reeds jenomen besluiten. Ook in Manchester dreigt weer een conflict. In een vergaderteg van den bond van eigenaars van ka toenspinnerijen werd uitgemaakt, (lat de toestand in het bedrijf een loons verlaging van 5 percent wettigt. De arbeiders zijn wel uitgouoodigd tot een conferentie, maar dezen zullen zich zeker tegen een loonsverlaging verzetten. Op vele plaatóen dus strijd I Ver wacht mag evenwel worden, dat DE DREIGENDE OORLOG TUS SCHEN PERU EN ECUADOR voorkomen zal worden. Knox, de mi nister van buiten! andsche zaken der Vereenigde Staten, heeft met ver schillende vertegenwoordigers van Zuid-Ainerikaansche staten gespro ken, en gaf hoop, dat de diplomatie der Vereenigde Staten het geschil zou bijleggen. Moge dit zoo-zijn. Wanneer ROOSEVELT nog aan het hoofd der zaken in Ante rika stond, dan zou hij zeker ook be middelend optreden. Hij toch is een goed voorstander van den vrede. Te Spezia, waar het echtpaar Roosevelt dezer dagen aankwam, heeft in een gesprek met den burgemeester der groote oorlógsha ven stad, de winner van Nobel's vredesprijs zich geuit. Roosevelt zei, dat. hij met bezorgd heid zag, hoeveel vele stalen aan oorlogst ne rustm o,.n uitgaven. Hij hoopte spoedig over dat onderwerp iets te zeggen en zou zoeken naar een plan, zoo al niet om aan die uit gaven een eind te maken, dan toch om zc aanmerkelijk te beperken. We zijn al nieuwsgierig 1 Op zijn reis naar Europa wordt de ex-president overal met veel onder scheiding behandeld. Vandaar dat 't incident met het Vaticaan zoo breed besproken wordt. Van de zijde van het Vaticaan heeft men zich beklaagd, dat Roose velt niet den volledigen tekst van een der antwoorden van het Vaticaan oi>enbaar had gemaakt Het blijkt, dat Roosevelt ten deze geen schuld heeft De gedachtenwisseling ging over den Amerikaanschen gezant, die niet noodig vond, dat antwoord vol uit over te seinen. In den volledigen tekst was de toon van het antwoord van den Paus wel zachter, maar in 't wezenlijke der zaak bracht 't geen verandering. De voorstanders van den vrede mo gen zich nu ook wel bemoeien met den strijd Er komen nu bijzonderheden over het gevecht van 3 dezer. De Albanee- zen hielden dien dag buiten de stad Prisjkina een b'ieenkomst, om te protesteeren tegen de nieuwe belas ting. Volgens de Albaneezen schoten de Turksche troepen op de menigte volgens de Turken waren de Aiba- neezen de aanvallers. Hoe dit zij, den volgenden dag rukten twee- of drie duizend Albaneezen op de stad aan. Zij werden gestuit door drie bataljons Turken met 12 kanonnen. Tot ver bazing der Turken brachten de Alba neezen ook een of twee stukken ge schut in het vuur, en zij vielen de troepen niet kracht aan. Na 48 uren strijden hield het gevecht op, door uitputting aan weerskanten. Een Albaneesche troepenmacht ruk te weer op. De opstandelingen van Ipek zijn de bergen in gedreven. DE BETOOGINGEN TE BERLIJN zijn weer een onderwerp van ge sprek. De plotselinge omkeering, van den president van politie Von Jagow, om nu wel weer vergunning te geven voor de meeting der sociaal-deniu- craten in het park van Treptow, wekt verbazing. Algemeen - schrijft men ze toe aan een wenk van den minister van binnenlandsche zaken. Twee voormannen der sociaal-de mocraten hebben een onderhoud met den pclitie-president gehad en dezen beloofd, dat de socialisten zich in kleine groepen van 50 tot 100 man naar het park zouden begeven, en dat de leiders zouden zorgen, dat het verkeer niet zou lijden. De politie-president verklaardo, dat hij, indien de zaak zoo geregeld werd, geen bezwaren had tegen de belooging. Een deel der pers is er over ver ontwaardigd, dat de bewaring van de orde aan de betoogers zelf toever trouwd wordt. Het stelt haar te leur, dat de teugels van het gezag, die voor korten tijd nog m zoo straffe handen schenen te rusten, nu gevierd wor den. Een ander deel merkt ironisch op, dat de overheid zich deze nederlaag had kunnen besparen, want alge meen beschouwt men de toestemming tot de betoogïngen als een. zware ne derlaag voor de politie. Naar het „Berliner Tageblatt" ver neemt, zal de politie op de drie ver gaderplaatsen geen groote macht ont plooien, raaar alles aan de orde-be waarders overlaten. UIT DEN BALKAN. In een officieel communiqué be treffende het bezoek van koning Pe ter van Servië aan Turkije, wordt gezegd, dat de ontmoeting tusschen de vorsten van beide landen gelegen heid heeft geboden om te constatec- ren, dat men aan weerszijden harte lijk wenscht de algeihecne welvaart in Turkije en Servie te zien toene men onder den welwillende» invloed van een volkomen vreedzame politiek en van wederzijdsche vriendschap. Van da Residentie en haar bewoners. Op den verjaardag van Prinses Ju liana zullen de schoolkinderen geen vrijaf hebbenB. en W. zijn niet ge negen 3ü April ouder de vacantieciogen op te nemen. Hel is moeilijk te geiooven. maar toch heusch waar. Wat het Gemeente bestuur er toe geleid heeft afwijzend te beschikken op het verzoek ven de Schoolcommissie, om den dag vrij te geven, werd niet bekend, niuar hier- r zal wel licht opgaan, daar een raadslid reeds het voornemen te ken nen gaf, daarover binnenkort in een vergadering inlichtingen te vragen Een aangename» indruk maakt dit besluit zekér niet, vooral niet nu het genomen werd in de gemeente, waar Juliana is geboren. Hot ligt in zoover in de lijn van de consequentie, dat op de verjaardagen van de zoons van Ko ning Willem 111 ook nooit vrij gege ven is, maar de geboorte van Juliana neemt zoo'n buitengewoon eigenaar dige plnata in de geschiedenis van ons Vorstenhuis in, dat niernaad er over gevallen zou zijn, indien hier een uitzondering op den regel werd gemaakt. Het besluit zot heel wat teleurstel ling gewekt hebben. B. en W. schijnen den dag, toen zij deze beslissing namen, wel In een booze bui geweest te zijn. Ten minste in hpf schrijven, waarin zij afwijzend beschikten op het verzoek van de Schoolcommissie werd tevens ge- klaagd over den toon, bij dat verzoek aangeslagen. In de vergadering van de Commis sie werd het bewuste schrijven daar op voorgelezen en niemand van de 36 leden kon er ook zelfs de geringste onwelwillendheid in ontdekken. W nar B. en W. zich aan gestooten hebben, zullen wo wel nooit te weten komen, want de Commissie besloot als eenig antwoord een kort maar waardig schrijven tot het Gemeentebestuur te richten naar aanleiding van deze quaestie en daarna de zaak te laten rusten. Dat Juliana's geboortedag gec-n ge legenheid zal geven voor het onthalen van kinderen, is te betreuren, dat er indirect onaangenaamheden door zonden ontstaan, zoo onpassend, dat het des te aangenamer zal zijn als we zoo min moeeliik over deze strubbe ling hooren. Zooals reeds opgemerkt i is. geeft de houding van B. en \V. aan-1 leiding tot groote verbazing en of bun bestuit in de hofkringen met groote' ingenomenheid gehoord zal zijn, is zeker de vraag. Bij de Reiniging werden eenigen tijd geleden twee mannen ontslagen en wat is natuurlijker geweest dan dat de Raad hierover een tijdje ge- parlevinkt heeft? Er zijn nu eenmaal leden die èlk ontslag uit den dienst onrechtvaardig vinden, nooit naar de j reden er van vragen, en alleen het feit, dat hel een werkman betreft vol-1 doende vinden, om op den betrokken directeur of wethouder of te geven. Heeft een paar jaar geleden niet eens zoo'n ridder van de onverdachte rechtvaardigheid uilgevaren tegen) den directeur van de Reiniging om-j dat een man gestraft was, die een op zichter niet alleen aangeboden had met een schop de hersens in te slaan, maar zelfs de daad bij het woord wilde voegen? Thans werd tevens geklaagd over het vele ontslag wegens lichaamsge breken bij dien tak van dienst. In hoever dit juist is kan ik niet nagaan, maar wel dat er niets vreemds in zou liggen als bij de Reiniging meer per sonen met lichaamsgebreken waren dan b.v. bij de Centrale of gasfabriek. Voor straatveger zijn namelijk maar'; zelden mannen te krijgen in de kracht van hun leven en nog fenn cn flink. Het baantje is niet zwaar cn veel kennis er voor heeft men ook niet noodig. Een jonge kerel bedankt er voor 10 te verdienen met dat werk en eerst als hij 7.oo'n klein beet je versleten gaat worden, zal hij trachten er bij te komen. Dat het gehalte vun de vegers nog niet van het flinkste is, bleek nog bij den jougsteu sneeuwval toen zij aan gesteld werden als opzichters bij de ploegen losse werklui. Slechts enke len waren m staat deze ploegen wer kelijk te leideu en zich te doen ge hoorzamen. Is hel nu wonder als onder deze, categorie van menschen ea- nog al eens moeten worden ontslagen we gens lichaamsgebreken of onbruik- barheid? Publiek is liardleevsch; daar welen allen, die wel eens aan een blad mee gewerkt hébben van meo te praten, maar er begint nu werkelijk grond te bestaan voor het vermoeden dat de rnenschen, of Juister een zeker soort menschen hier, niet learen kan, te bot daarvoor 's. Zeker een dozijn malen Is, officieel en officieus, gevraagd om de Koning in op haaT wandelingen langs de straten ongemoeid te laten en vooral niet te volgen. Maar jawel, de liolpartijen, verle den jaar, vóór de geboorte van Juli ana, staan met dikke zwarte letters in de residentiegeschiedenis vermeld en thans kan men dergelijke onbe hoorlijke tooneelen opnieuw aan schouwen. Ik zag een paar dagen geleden de Koningin van den Vijverberg komen en den Kneuterdijk oversteken, ge volgd, en hinderlijk gevolgd, door ze ker een 100 menschen. Slagersjon gens en andere fietsshingcls, die plot seling alle haast en klanten vergeten hadden, nietsdoeners, meeloopers, en zelfs een man met een hondenkar. liet was een nobele bende, volko men gelijk aan die, welke eiken arres tant van de politie steeds bureau- waarts begeleidt. Wanneer zal het publiek hier in de residentie eens de allereerste beginse len van beleefdheid leeren Komt do Koningin laat van het Loo terug, of g?at H. M. er betrekkelijk vroeg weer heen, dan mopperen de menschen. maar laten daarbij niets onbeproefd, om H. M. het verblijf hier ter stede zoo onaangenaam mo gelijk te maken, want dat de Ko ningin het uiterst vervelend vindt, als bezienswaardigheid rond te loo- pen. is toch heusch voldoende bekend. Leer echter eens bescheidenheid aan menschen, die te onbevattelijk zijn om de ware beleekcnis van dat woord te kunnen begrijpen. Het is met de Elektra-voorstelling met de eerste wel te verstaan ge- loopeu als ik vermoedde. Buitengewo ne gebeurtenissen, die de menschen doden toestroouieu, hadden niet plaats en hel „Gebouw" was op verre na niet bezet. De opvoering stond heel dicht bij die onder Struuss' leiding gegeven, maar de kwaliteit van een opera beslist nu eenmaal helaas niet over het fniancieele succes, en ik ver moed, dat de lieer De Haan met heel wat minder genoegen de ontvangst geteld zul hebben dan op 12 Februari. Hij heeft tiet onderste uit de kan gewild en vergat daardoor den aard van het publiek en de schwarm-ziekte van de dames-gemeente, die een voor werp van huldiging behoeft, dat nu ontbrak. De impressario is wel heel optimis tisch geweest, toen hij geloofde, dat goede kunst zonder meer hier een zaal vol doet loopen. Die naïviteit brengt stoffelijk nadeel. SINTRAM. del plaats vindt ter Amsterdamsche beurze. De committenten meen en, dat er geen reden tot ongerustheid be hoeft te bestaan, daar ieder jaar juist in de eerste maanden de ontvangst- cijfers enz. niet de hoogste zijn, zoo als ook bij vele industrieele maat schappijen enkele maanden het geval is. De kopermarkt is stil en <le prijzen blijven zeer laag. De verhooging, welke het disconto der Nedcrlandsche Bank eergisteren onderging, mag geacht worden te zijn een waarschuwing tegen al te groot optimisme op het juiste moment ge geven. De stroom van nieuwe emis sies, waaronder meerdere buitenland sche, de wilde hau9se-b*vveging in de lokale hoeken, de overal, vooral In Londen, aantrekkende ee'dkoeraon en de A-raag naar good, welke zich bij schier alle staatsbanken merkbaar maakt, zijn even zoovele oorzaken, die tot een bescherming der goudre serve of tot tempering der speculatie- woede door disconto-verhooging lei den. Hetgeen eergisteren bijv. in Rubbers viel waar te nemen, waar in afwijking met vorige dagen meerver- koopers dan koopers ter markt wa ren, mag als juiste illustratie der ge varen, welke aanwezig zijn, dienen. Niet, dat wij de mogelijkheden dezer cultuur niet gering zouden nppre- cieeren, doch het aantal belangstel lenden is nog te gering en van te vluchtig karakter en juist daarin schuilt bii een aanhoudende uitgifte van nieuwe waarden eenig gevaar te Londen is de Rubber echter voor reeds 13 sh. verhandeld en vast ge stemd- Koninklijken, het is duidelijk ter beurze merkbaar, komen ook lang zamerhand in verkeerde handen. Nag is de stemming prachtig, doch had den voorheen slechts enkele firma's orders in dezen hoek int te voeren, thans ziet men daar iedereen druk aan den slag, als waren het stukjes van enkele hinderde guldens waarde. Introductie aan buitenlandsche beur zen, overeenkomsten met de Standard Oil etc. waren alle argumien reeds jaar en dag oud om de noteering-rij zing te verklaren. Thans gaat het ge rucht, dat een zeer groote bonus in zicht zoude zijn, welke bij het offi cieel ter markt komen van Geconso- lideerden effectief zou worden. Geld noteerde ongeveer 4 Wekelijksch Bsarsoverzicht yan teerens Tieleman WEEKBERICHT TOT 9 APRIL 1910. De omzetten in de Amerikaansche markt blijven zeer gering, al mag er eens een enkele dag zijn, die meer le vendigheid brengtde variaties blij ven beperkt tot het minimale. De uitspraak, die men te New-York In de Tobacco Trust verwachtte, is weder verschoven, terwijl de arbei- dersquaestie nog niet is opgelost Daarentegen schijnen do goudver schepingen naar Europa, grooter af metingen aan te nomen, en ofschoon in New-York liet „call money" nog zeer laag wordt gehouden, om den slechten indruk weg te nemen, valt toch aan de verwachte verandering in den toestand nog niet tc denken, daar iedere ,,hausse"-bcweging slechts een verscherping van de ge ld schaarste kan teweeg brengen. Teekenend Is het, dat zelfs de prima gondbonds moeilijk verkoopbaar zijn. De Morgan- clique schiint een verbetering in den loos Land legen het etude xiezei maand te verwachten, daar liet plan teelnjnt te bestaan iu de op den laatsten Dins dag van April piaais vindende be stuursvergadering de divideueeu te verhoogen. Dit gerucht is voorshands nog zeer vaug en moet zonder beves tiging nog volstrekt niet als vast staand worden aangenomen ieder geval is het nog zeker, niet aan te raden in <ie markt te gaan. De Ci gars, welke in de laatste dagen de aandacht trokken door hun zeer flauwe stemming, gaven heden een verrassin'- daar ze pl m. 6 hoo- ger noteerden, hoewel New-York, slechts 1 hoogleren koers zond. Van vele zijden verneemt uien, dat in Amerika zeer weinig of niets in deze stukken omgaat en uitsluitend lian- Binnenland TENTOONSTELLING TE BRUSSEL. H.H. M.M de Koning en de Ko- ...ngin van België hebben het voor nemen kenbaar gemaakt, op den dag der officieele opening van de tentoon stelling, op de wandeling in de ge bouwen, ook door het Nederlandsche paviljoen te zullen gaan. PRINSESJE UIT RIJDEN. In het „Vad." lezen wij het volgen de schetsje: 's Middags omstreeks 2 uur bij het groote hek op den Hoogen Wol naast de Koninkl. stallen. Een vrij talrijke groep menschen, meest dames, wach tend op het uitrijden van het Ko ninklijk rijtuig. Te 2 uur precies vaart er een goed moedige dienstijver in de wachtheb bende agenten. De menschen worden op twee rijen gezet. „Terug daar een beetje, asjeblieft! Niel dringen, men schen! allo jongen, achteruit! Nee, juffrouw hier mag u niet staanl Ht hek gaat open. Het rijtuig ver schijnt, met de vóórkap op, zoodat men nog niet zien kan, wie er in zit- ten. En in de paar oogenblikken, die het behoeft om voorbij te rijden, ziet men van het hek tot de straat, op de rij af de gelaatstrekken zich ontspan nen, en de nieuwsgierigheid plaats maken voor een glimlach, zoo'n echt zonnigen glimlach, zooals men alleen lacht als men iets heel liefs ziet. Dat lieve is het kleine, mollige kindje, het Prinsesje met de ra blosjes op de dikke wangen, dat tus schen de twee verpleegsters ouder de beschutting van de kap zit, en par mantig rechtop, harer Moeders on derdanen vrijmoedig in de oogen kijkt. Het rijtuig is al voorbij, het was maar een oogenblik. Maar als teedere herinnerin; aan een liefelijk visioen, gaan ouder de menschen liefkoozende woordj rond: „Zoo'n dotje! Wat n schat! Wat ziet ze er lekker uitl Wat een dikke wangen! Zag jc die heldere oogen? Het rijtuig zwenkt Hukt af de bru% op naar de Zeestraat. Het rozenw&m gige Prinsesje met de heldere kijker* zit nog recht op en kijkt nieuwsgi®. rig de wereld in. BRANDEN. Afgebrand is de boerderij van den heer G. Stil te Kijpepolder (N.-1I.) Al ios is plaatselijk verzekerd. Oorzaak onbekend. Donderdagnacht woedde (gelijk we gisteren In 't kort meldden) te Schie dam een felle brand iu een pakhuis van de firma II. Jansen en Co ami de Lange Haven, waarin spiritus, dopflesschen. hulzen enz. geborgen waren. De vlammen sloegen niet alleen he melhoog, doch ook links en rechts om zich heen. Zelfs tegen een aan de overzijde van de haven voor de dist:! leerdcrij van de firma Daniel Visset gelogen schuit sjieelderi de vlammen. Geweldig waren de ontploffingen, tel kens als een vat spiritus uit elkaar eloeg. De aangrenzende panden wer den door het vuur niet ontzien, doch de brandweer wist zo te .behouden. Een brandweerman die uoor den VoorovervulleiKten voorgevel werd verpletterd, laut een vrouw eii vier k>mlereu na. liet painl mot inhoud was op beurspolis verzekerd. ZWARE BRAND TE AMSTERDAM. Ongeveer 7 uur gisteravond werd de brandweer ie Amsterdam gealar meerd voor een zware li brand in de Rusienburgersuraat, bij den Buiten- Amslel. Hier was, in de vroegere paardenstallen van tie Amsterdum- sche Orauibus-Maatschuppij, de stoom-schueueiifubriek gevestigd van de firma B. de Vries en Zonen. Aan den kant van de Kuiperstraat bevon den zich d« kantoren, daarachter de werkplaatsen, eu het achtergedeelte vun het pand zonder verdiepingen erd als magazijn gebezigd. Hoowel het meerendeel van hei werkvolk, bestaande uit ongeveer 1W) personen, mannen en vrouwen, nog in de fabriek aanwezig wak bij het uitbreken vun den brand, kon tol dus verre de oorzaak nog met vastgesteld worden. De vlammen sloegen plotse ling met eeweldige kracht door hot dak en de ramen van liet middelste gedeelte Op straat veroorzaakte fvt angstwekkend schouwspel der nog door niets beteugelde vuurzee een waro paniek, die verergerd werd, toen men de werklieden ijlings liet brandende gebouw zag ontvluchten. De enkele polltie-agenten die aanwe zig waren hadden de grootste moeite om het volk op een afstand te hou den. De omwonenden stelden zich spoedig in veiligheid. In de Rusten burgerstraat zoowel als te de lvuiper- Etraat vvns men druk bezig have en goed buiten te brengen. De brandweer, die met talrijk ma teriaal aanrukte, tastte de vlammen aan met drie stoomspuiten en veto slangen op de Vechtwaterleiding. Nagenoeg de geheele fabriek en do opslagplaatsen zijn uitgebrand, cn do vele kostnare machinerieën vernield. Het werk der brandweer werd duor do verstikkende rook, van liet bran dende lederwerk, dat ver in den om trek een benauwenden stank ver spreidde, niet weinig bemoeilijkt. Uit de kantoorvertrekkeu heeft incu niets kunnen redden De boeken zijn onbeschadigd. Ook over ue oorzaak kon niets wor den vastgesteld. Men dacht eerst aan kortsluiting, doch gebleken is, dat hiervan geen sprake is. Persoonlijke ongelukken vullen niet te betreuren. Naar door oen der fir manten werd medegedeeld, wurdt de aanzienlijke sctrude door verzekering gedekt. BIJENTEELT. De Vereeniging ter bevordering der bijenteelt hield te Utrecht een ulge- meeiie vergadering onder lcid.ng van den heer G. Baron De Grancy de Se ra* lens, die in zijn openingswoord herinnerde aan de ongunstige om standigheden, waaronder de ijnikers thans verkeeren. Een tijdperk van schrale jaren is voorbijgegaan, doch ook deze slechte tijd heeft zijn licht zijde gehad. De vereeniging is ov<a- tuigd geworden vun hel groote belang der bijenteelt en heoft zoodanige maatregelen getroffen, dat tren een eventueel slecht tijdperk ruft meer gerustheid tegemoet zou kunnen zien. Vervolgens werden eenige mededoo- lingen gedaan omtrent do suikerleve ring. i-tiUlLLBYON Naar hei Duitse Door 34) De man, die door de geheele we reld wordt veroordeeld, omdat de be- wiizen legen hem zijn. is niet on schuldig. Aan zijn vingers kleeft bloed, en de dochter van zoo'n man neem ik niet in mijn h i s op. Ik zeg je nog eens, ik heb niet mijn geheele leven lane hard gewerkt, opdat een dwaze streek van mijn zoon het trot- scne gebouw lichtvaardig in elkaar zou doen storten. Er blijft geen ande re keus over I Dank nu center God, u<it -dies zoo geloopen is. iaier zul je zeker jc ouden vuuer nog dankbaar zijii, d.u met vaste hund en heider oog zonder sentimentaliteit de zaak ter hand genomen heeft en tot een goed einde gebracht. Neen. die dag zal nooit komen, zei Rudolf, terwijl hij den b.'ik van Zijii vuuer vast beantwoordde Wel echter zal de dag komen, waarop u vol berouw voor mij zal staan en het te voel te laat bok: .zen zal, dat gij Moor uw eigen kortzichtigheid uw eigen zoon en een allerliefst meisje voor altijd ongelukkig heeft gemaakt. Eerst scheen het, alsof de oude heer in woede ontvlammen zou, toen echter bedwong hij zich en spee'de er een bijna ironisch lachje om zijn lip pen. Nu, laat dien dag dan komen, dan zal ik zelf de hand van je aan staande bruid opnieuw vragen en niet rusten, vóór ik mijn onrecht hersteld heb Maar ik-zal wachten tot dit oogenblik eekomen is. en ik denk,dut eerder de wereld zal vergaan, dan dat Karl Beck in de oogen der wo reld weer in eer hersteld wordt. Rudolf wilde een heftig antwoord geven, maar een tikken tegen de deur verbrak plotseling het onderhoud. De huishoudster kwam binnen en verleide den jongen advocaat, dat er een heer was, die hem voor een ds m- gende aangelegenheid dadelijk wenschte te spreken. Bij die woorden gaf zij hem een visitekaartje. Wilhelm Grósse!, commissaris van politie, las Rudolf. Tegelijk viel zijn blik op een vluchtig met potlood geschreven woord. „Schimmel", las lnj en plolseiing voelde hij koude ril lingen door zijn geheele lichaam. Ik word weggeroepen, vader, be gon hij, zich tot den oudeu heer wen dend. Wij zïi'n bovendien klaar, zei de- zo koel «n gelaten. Ik verzoek ie. de- zo onverkwikkelijke zaak nu als afge daan te beschouwen. Rudoif ging haastig de banier uit. In zijn eigen kamer wachtte de com missaris van politie GrOsser al op hem, die intusschen onrustig hceueu weer was blijven loopen. Ik kom op stel en sprong bij u, mijnheer zoo begroette hij den bin nentredende, terwijl bij hein hartelijk de hand drukte. Mijn rijtuig wacht voor de deur. om mij dadelijk naar de stad terug te brengen. Ik beschouw het echter als mijn plicht u een ge wichtige ontdekking ineo te deelen, die nuj toevallig ter oore gekomen is, zoouat ik het 'u vertellen kan zon- oer mijn ambtsgeheim te schenden en tk aan den andereu kant weet, hoezeer u iedere bijzonderheid in zake Beek in tere sseti t. Als ik mij niet vergis, las ik op uw kaartje den naam „Schimmel zei Rudolf vol verwachting, nadut hij dei» commissaris had uitgeuoodigd P iaals te nemen. Ja, zei deze, behaaglijk in den leuningstoel achterover leunend, ter wijl hij een sigaar aannam uit het kiem voorbehouden kistje en deze aan- s.aii. Juist met het oog op dezen man van twijfelachtige reputatie kom ik bij u Hot zal u stellig interesseeren tc hooren, dat dit het-rschap in ge heime cijfercorresuondeutie me* een onbekende staat. Merkwaardig riep Rudolf alsgo- elcctriscerd uit. Dat is in elk geval iets heel ongewoons. Schimmel is niet meer iu de jaren, waarop men in 't geheim met een gelietde correspon deert. Nu. verliefden zijn ook meestal niet gewoon door middel van een courant met elkaar te correspondee- ren, want dat wordt op den duur te kostbaar, bromde de commissaris droogjes, terwijl hij eenige krachtige trekken aan zijn sigaar deed. Door de courant Ja. Ik had den rechercheur Pohl opdracht gegeven op den uitdrager te letten. De laatste deed dat ook uiterst voorzichtig, loniler intusschen weken achtereen eenig resultaat te kunnen meloen. Schimmel ging nu vanmiddag naar het postkantoor ln de Kassersirusze en vroeg naar een brief met cijfers op hot adres. Pold was zoo voorzichtig, dadelijk na het vertrek van den uitdrager met een markstuk in de-hand torloops naar hel cijfer te vragen. Het luidde S. P. li Er was geen brief met dat adres voorhanden geweest. Gelukkig zag de beambte, die haastig den uitdrager achterop lic-p, kans hem in te halen. Deze stond juist op het punt het ad vertentiebureau van een courant bin nen te gaan. U kent natuurlijk het bureau met mooie spiegelruiten, dat men van de straat af geheel overzien kan. Hier herhaalde zich het vorige spelletje, alleen met dit verschil, dat de uitdrager nu een advertentie op gaf, die dadelijk door Pohl werd ge noteerd- Zij luidde onveranderd al dus L ontgaan. Kan heimwee niet langer bedwingen, is over acht da gen de beslissing niet gevallen, dan spreek ik met St Het een of het an der. P. K. 3. S. P 4. Met die woorden had de commissa ris een briefje "it zijn portefeuille ge nomen en aan Rudolf geseven, die het met steeds grooter wordende verba zing nauwkeurig overlas en het toen aan den beambte teruggaf. Om kort te gaan, ging do com missaris voort, de rechercheur ver volgde den uitdrager nog verder. Schimmel keerde echter langs den koristen weg. zonder opgemerkt te hebben, dal hij achtervolgd was, naar zijn eigen huis terug. Il*>e luidde het opschrift ook weer zei Rudolf. L. ontgaan, niet Is u daarin ook iets bijzonders opgevallen Zeker, herhaaldelijk heb ik een dergelijke advertentie in de kolom men der courant opgemerkt. Juist, ik kan u zelfs, als het u interesseert, eenige advertenties met hetzelfde opschrift laten zien. want ik heb de verschillende uitknipsel» bil mij. Met dio woorden h'-aldc dc com missaris meteen eeu .ge stukken van het „Dagblad" te vo »rschijn en wees eeniso niet blauw potlood omhaalde advertenties aan, die allemaal tot op schrift hadden „L. ontgaan". Zie eens hier, mijnheer Wichern, ging de commissaris voort, zij vor men met elkaar een liefdesroman. Hier is eeu verzoek om op een tëte-k- tête te verschijnen. De volgende ad vertentie, die twee dagen later ver scheen, betreurt de onmogelijkheid om te komen, zegt echter, dat er op do bewuste plaats een brief ligt Kijk hier het Romcinsche cijfer VI en daarna S. P 14 Dal bet.••■kent op het postkantoor VI in de tangen- strasze lint een brief onder het num mer S P li De ontvanger moet ech ter, zroals uit de volgende adverten tie blijkt, die weer van hem uitgaat, niet met dei» Inhoud van den brief tevreden geweest zijn, want hij dringt op een ongeduldige» toon aan op oen spoedige beslissing. De daarop volgende advertentie, die I zoogenaamd nun een vurig minnaar gericht tó. is U. werkelijkheid echter voor onzen wakkeren vrh :id Schim mel bestemd, zoekt dezen te vertrbos- I ten en meldt het afzenden van "te anderen brief onder hetzelfde num mer, die ditmaal op het hoofdpost» kantoor ligt. Wordt vervolgd*

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 11