HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Donkere Schaduwen MAANDAG IX APRIL 1910 klanten kwam zooals begrijpelijk ls per trein. Van 's morgens 10 uur af, stoomden de spoorwagens binnen met een ongewoon-groot getal passa- giers voor Haarlem. Daarbij kwa men nog de extra-treinen, die volge stopt waren, alleen met voetbal-kijk- lustigen. Alles stroomde de stad in, om de hoofdstraten gezel Lig te vullen. De café-houders maakten dra goede zaakjes, om de gasten 12 uurtjes In de maag te st-oppen. Een deel der aangekomenen benut te zich den tijd, om de Haarlem- sohe be>zienswaardighed en in oogen- schouw te nemen, Voor alles: de bloemententoonstelling! Velen kwak man hun kwartje offeren, om de schoone kinderen Flora's te bewon deren. Ook de heesters werden druk bekeken, de Chantecler-groop in het bijzonder. Een volbloed-voetballer meende reden te hebben, om don Aalsmeerders er een verwijt van te maken, dat ze... niet eens een voet baller hadden laten groeien! Maar de kweaker wees verontwaardigd en tegelijk trotsch naar bol-vorm ige heesters en zei triomfantelijk: daar staan toch al voetballen! Om 12 uur zette men aan de Span- jaardslaan de hekken open, om de toeschouwers voor den grooten voet balwedstrijd te ontvangen. Het mu ziekkorps begon al een deuntje te spelen, om de menschen te lokken. Van 1 uur af begon de groofe storm loop. 't Eigenaardige kronkelpaadje in den Hout van den grooten rijweg bij hotel Schotten (nu Roozen) tot den ingang van 't terrein,, was ge regeld door één stroom mensehen be dekt. Talrijk waren de zomer-toilet- ten !h velerlei tinten, zoodat de wan delende menschenrij deed denken aan een wapperend kleurrijk lint. Aan de Spanjaardslaan was het een vroolijk 9 drukte. Auto's tuften mot voel geraas, aapjes-koetsiers schreeuwden de wandelaars op zij, fietsen belden cfri ruim-buau, enz. Daar boven uit klonk 't schelle ge schreeuw van de kaarten-opkoopera, die hun waar aan den man wilden brengen. Ze hadden van den voor verkoop geproiiteerd, om de kaarten een paar dubbeltjes beneden den prijs te krijgen en verkochten ze nu voor 't volle geld. In den beginne werd zelfs wel eens meer gevraagd! Een gedeelte van 't grasveld naast den weg was afgezet met ijzerdiraad en binnen deze ruimte kon men rij wielen stallen 5 cent per stuk. Ik had weer geen lust tot tellen, maar er waren zeker 5<X) stalen rossen! In een lange rij stonden de negotie- mannen met sinaasappelen, ijswa fels, chocolade en andere versnape ringen. Nu als men drie of vier uur moet staan, is een verfrlssching wel welkom. Een goed-overleggende heor nam van een kiosk een fleschje limo nade mee en bracht na den wedstrijd 't ledige fleschje terug. Men heeft hem uitgelachen, maar... 't kan ook uit jaloerschheid geweest zijnl Een andere slimmerd had een vouwstoeltje meegenomen, om op z'n staanplaats te kunnen zitten. De rijksveldwachters uit Haarlem en de omliggende plaatsen zorgden bij den terrein-ingang voor de orde. Het was ook soms een benauwd ge drang om over 't smalle bruggetje tc komen. Had men den ingang niet wat kunnen vergrooten? Eenige jongelui die in een aapje gereden hadden wisten van de druk te gebruik te maken, om dadelijk uit 't rijtuig te spiringen en zonder be taling aan den koetsier onder menschen en binnen het hek te ver dwijnen. De teleurgestelde koetsier wou hen achterna, maar... hij had geen kaart en mocht niet binnen. Aldoor stroomden de kijkiustigeu binnen en bevolkten de tribunes.... Aldoor speelden ook de muzikauten. Natuurlijk was hun repertoir eenr maal aan een eind, zoodat ze toen stukjes, speelden als: 's Nachts naar 't bal!... We zullen ma dat de moer-toepasselijker reeds alle voorgegaan wareu!, Om half drie waren zoo wat alle kijkers hinnen. De opkoopers kochten do weiuige kaarten die n og over hadden tegen verlaagde prijzen, anders zouden ze er mee zijn blijven zitten 1 Nu kon het spel aanvangen... M'n collega sportverslaggever geeft elders in dit blad de bijzonderheden over den wedstrijd. Ik heb er trou wens ook niets van gezien, want bui ten 't hok... Was niets te zien! Alleen zag men af en toe een bal in de lucht zweven, en hoorde de menschen op de tribunes roepen, ach reeuwen, brullenEen goede 10.000 men schen kunnen met vereende krachten veel lawaai maken! Als 't tot de bui tenwacht doordrong, dat Holland een goal gemaakt had, begonnen do- vele honderden ook enthousiast te juichen. De honderden die niets konden zien benijdden de straatjongens die in de boomen geklommen waren, om van den hooge uit do benedenstoon ders over 't. verloop van den wed strijd in te lichten. Eenige afwisseling, maar een min der aangename, bracht ook 't naar buiten brengen van een heer en da me, dia op 't terrein door het ge drang waren flauw gevallen. Geluk kig kwamen ze weer spoedig bij. Om 4 1/2 uur was de match geëin digd en,begon 't terrein weer leeg te stroouien. 't Was natuurlijk oen heel godrang om door het hek te komen. En die duizenden menschon liepen nu allemaal naar de stad. Op de Dreef was 't typisch om die dirom te zien. Van de Houtpoort tot de Bui ten Sociëteit was T één mcnschenzee. De eersten waren al op de Groote Markt tóen de anderen nog aan de Spanjaardslaan naar den uitgang drongen;" Maar,overal- blijde gezichten! Hol land had immers schitterend ge wonnen, 7—0! Er waren or die zon gen, huppelden en dansten. Een oluh- je stemde geestdriftig 't Wilhelmus in, met evenveel vuur als onze voor vaders 't na den strijd bij Waterloo hebben gezongen En tusschen al de menschen tuften de auto's en peddelden de fietsrij ders. En wat een aapjes! Neen, zoo veel huurkoetsiers heeft Haarlem niet! Zeker waren alle collega's van Amsterdam overgekomen om oen handje te heipen en,., ook goede zaakjes te maken. Met de paarden kreeg k wel eens meelijden... Aapjes paarden zijn nooit vet, en als men zoo'n mageren stakker voor een rij tuigje ziet trekken, dat overladen is met zes, sotris acht menschen, dan... Die stellen in de rijtuigen waren vermakelijk! De lui hadden, l>etar dan de wauUeio<us, gtnesctiuoid om hun vreugae te lOuiien. Ze action dan ook, of... z ij de overwinning bovocn- le u hadden en maak tea zulke gri massen, dut de koetsier angsug naar zn vrachtje kook, bang, dut hij al leen een leeg rijtuig zou overhou den!... Veel menschen wandelden dadelijk naar 't 'station, öm half zes 't daar ai een vreesoiijke drukte. De vest.bule was geheel gevuld met rei zigers, die naar den smaden ingang vuur de contróle drongen, loon i wat gedrongen cn geduwd had, verscheen een politiemacht van 4 spectcurs en een 10-tal agenten, om voor de orde te zuigen. Eorst wei-den de toegangen tot de vestibule afge sloten tot de volte in de vestibule wat gedund was. Daarna werdei menschen bij partijtjes binnen gela ten. Up da perrons was 't dringen cn duwen om ui de treinen to komen! Lunge extra treinen stroomden vol, vooral die voor Amsterdam. De men schen vergenoegden zich zelfs met een plaatsje Ln... een goederenwa gen. In één goederenwagen stonden wel 50 menschen. En in goede stem ming, ze dansten nog van pret! Om half zeven was de ergste druk te aan 't station voorbij. De E. S. M. had intusschen ook met vele extra- trams 'n menigte Amsterdammers ge loosd. In de trams was geen plaatsje onbezet. Om 7 uur reden ze nog op gepropt vol... Den aoheelen avoudi Is t trou wens in de stud nog druk gebleven! Niet alle menschen spoedden zich da delijk weer naar hun eigen stad of dorp. Een deel nam nog een kijkje op de bloemententoonstelling, waar 't na 5 uur weer gezellig vol werd. Harmonie" speelde, zoo gauw de overwinning van Holland bekend was, 't Wilhelmus. Dat lokte weer nieuwe kijkers De café's maakteu goede zaken! 't Was oveTal maar vooral bij Brink man n en de Kroon stampvol; geen stoeltje onbezet. Hoeveel heele of hal ve biefj es er gegeten en hoeveel glaasjes bier gedronken zijn, op de victorie der onzen, is niet te raden. De buitenlucht maakt hongerig en dorstig! Bij Funckler, waar t officieele di ner plaats had, verzamelden zich vele belajigstellenden om de autori teiten en spelers tos te juichen. Voor al de Hollandsche spelers werden met warme ovaties begroet. T Was een ware zegentocht! De drukte in Haarlem, 'k zei het reeds, werd niet alleen veroor zaakt door de voetballers en de ten toonstelling. Ook de zangers hebben er hun deel aan geliadl Ongeveer zes uur was de middagwedstrijd in de Vereeniging ufgeloopen en brok ken de prijswinnera in clubjes zin gend on vroolijk hossend soms, de stad in. Bij Louwtje op de Markt werd zelfs een rondedans ge maak t... De boemenvelden hebben ook veel bekijk gehad. Overal zog men vele fietsrijders met bloemen-behangen rijwielen peddelen. Geen wonder, het was ook zulk heerlijk weer! Niettegenstaande de enorme druk te hebben wé van geen ongelukken gehoord! Dat is wel gelukkig! Alleen zag 'k een jongeman met een veron gelukte fiets. Z'n rijwiel had het be geven en nu torste hij de twee stuk ken op den rug naar het station, om zich nu naaic huis te laten rijden. Ik had wel een beetje medelijden met hem, maar hij zelf nam het geval komisch op, eu stond even later op 't perron met een clubje vrienden to dansen, om hun vreugde te uiten over de Hollandsche overwinning... 't Is gister voor Haarlem een zeld zame dug geweestl En we hebben ons goed gehouden, onze gasten waardig ontvangen! KEES. ZANG EN VRIENDSCHAP. Gisteren was het de laatste dag van den grooten zangwedstrijd ier Koninklijke liedertafel Zang en Vrlendsclmp. Een verschil tusschen dezen en de vorige feestdagen was dut thans de dames medezongen: de gemengde koren waren aan de beurt Vele zangeressen waren in het wit verschenen. Voor de tweede ai- doeiing hadden niet minder dan 16 vereenigingen ingeschreven en het Haarlemsche Sempre Crescendo opende dezon wedstrijd op waardige wijze. Het zeventigtal zangers en zange ressen zong n.l. op muzikale en een voudig natuurlijke wijze Avond van S. vun Milligen, een stemmig, vre dig liedeke dat gevolgd werd door Voorjaar van Frans Coenen, vioolijk Jubelend en kwinkeloerend, waar mee onze etadgenooten een haar toe komend succes hadden bij liet pu bliek, dat de zaal heel aardig vulde. Ook het daarop volgende A Capeila- koor uit Almelo, dat slechts uit 18 personen bestond, kenmerkte zich door een beschaafde, muzikale voor dracht. Nieuw Leven uit Zeist, 28 le den sterk, had het plechtige tot haar genre gekozen, nl. Ave Verum van A. M. de Jong en Toto Pulchra van Ph. Loots en het moet gezegd, ook haar prestaties waren van zeer goede kwaliteit, zoodat het een goeden Zondag voor muziekliefhebbers be loofde te worden. D. I. N. D. U. A. uit Haarlem, dat niet 106 personen het podium betrad, versterkte dezen indruk. En werke lijk werd er verdei- over het algemeen zeer goede muziek ten gehoore ge bracht. Inter Nos uit Amsterdam verheerlijkte in warme zaugen do komende lente, het Wielrijderszaug- kuor uit Amsterdam verscheen zoo waar met een vaandel, dat aan oen rijwiel bevestigd was. Het lag natuurlijk in de lijn van dit koor om de lieve plekjes in ons land te bezingen en daartoe had hek Mijn Vuderland van Dan. de Lange gekozen. Dit lied had waarlijk wei met wat meer gloed gezongen mo gen worden, doch het gemis hieraan hebben misschien de 23 van de 58 le den op hun geweten, dia weggeble ven waren, wellicht omdat ze do voorkeur gaven aun een fietstocht. Polyhymnia uit Amsterdam had zich eveneens aangepast aan den tijd van het Jaar en de leute uitver koren. De Post uit Rotterdam zocht 't in 't Fransch, de verheven liede ren van Ch. Gouuod brokken him diri gent blijkbaar aan. Bevredigend wat de voordracht evenwel niet ten vol le, niet klaar genoeg, wat hord en scheL Een juweeltje was daarentegen tiet Abendiied van F. Abt, zoo als dit door St. Caecilia uit Veisen ten gehoore werd gebracht eu ook hun tweede lied Ave Verum was heel mooi. Am- stel's Zanglust kwam met Sneeuw klokjes van Olman aanzetten, alweer een jubelend lente-ding en Zandman netje van Roeske, die allebei luids toejuichingen verwierven. Aurora uit Wornierveer bezong het morgenrood en vervolgens de avondschemering en gaf op zoo recht muzikale wijze uiting van het vin den van Iets schoons in deze twee te genstellingen, dat het luisteren waarlijk een groot genot was. Zaug en Vriendschap uit ilillegom bleek een verdienstelijk koor te zijn, wat vooral bleek uit Tota Pulchra van Ph. Lools. Lentezangen waren liet weer, dia Excels.or uit Zaandam verklankte eu zoolang die op een dergelijke wijze ten uitvoer worden gebracht, kunnen wij er in dezen tijd niet genoeg van krijgen.Door Onthouding Vereonigd uit Beverwijk beviel minder goed, ua liet vele zeer schoone dal reeds ge geven was, Het geheel-onthoudei-s-zangkoor Kunst Adelt uit Haarlem zong Blauw, blauw, Bloemeiijn, van Cath. van Ren nes en Morgen van G. Beyer- le op bijzondei- verdienstelijke wijze. De muzikale genietingen van den Zondagmiddag en hoé is er geno ten werden besloten door de gloed volle prestaties van Alcmaria uit ALkinaar, die op een ieder meesle pende wijze Prés du Fleuve étran- ger van Ch. Gounod zong. Het was een pcacht-middag voor liefhebbers. De jury kende een extra-prijs toe, wel een bewijs dat het gehalte vau het geleverde op hoog peil stond en deed de volgende uitspraak: le prija, verguld zilveren medaille en f 100, Geheelonthouders Zangkoor Kunst Adelt uit Haarlem, directeur de heer P. de Nobel, met 3—2 stem men. 2e prijs, verguld zilveren medaille en f 50, Gemengde Zang vereeniging Polyhyrania uit Amsterdam, direc teur de hew H. P. C. Dams, met 3—2 stemmen. 3e prijs, verguld zilveren medaille en 25 Amstel's Zanglust uit Am sterdam, directeur de lieer Willem Uespe, met 32 stemmen. 4e prijs A, verguld zilveren me daille: Zangvereeuiging Aurora uit Wormerveer, du ree te ur de hear A. C. Provily met 32 stemmen. 4e prijs B, zilveren plaque: Ge mengde Zangvereniging Alcmaria uit Alkmaar, directeur de heer Frans Rlgter, met 32 stemmen. 5e prijs A, zilveren medaille: II. K, Gemengde Zang vereeniging St. Cao cilia uit W ijker oog (Veisen), direc teur de heer A. Zwijsen, met 3—2 stemmen. 5e prijs B, zilveren medaille: In- ter Nos uit Amsterdam, directeur da heer P. v. d. Rovaart, met 32 stem men. 6e prijs, bronzen plaque, Zang en Vriendschap uit Hillegom, directoire de heer J. C. Tuin, met 41 stem. Buitenlandsch Overzicht DE VERKIEZINGEN IN FRANKRIJK naderen. Natuurlijk ls er stemming noodigl Nu, de Zondag heeft deze wel ge bracht De minister-president Briand 1 hield le Saint Chamond aan een feestmaaltiid een politieke redevoe- I ring- Daarbij besprak do premier al- lea on noir watte noemen zijn de 1 hervormingen, die hij in de kieswet l wil aunbrengen, do horvorming van j de rechterlijke macht, vun 't finan- ciënwezeri. 't Kurdinale punt van z'n I speech gold evenwel 't arbeidscon tract. Hij zei ,,Gecu regeoring kan toelaten, dut hel gezag stelselmatig i ondonnijnd wordt, zonder de groote I belangen, waarvoor zij moet waken, up le offeren." Daarna sprak Z. Excellentie do mee ning uit, dat een staking somtijds go- i oorloofd is, al dreigt ze ook de wel- I vaart de3 lands te benadeelen. Hij j is evenwel ook van oordeel, dat het mogelijk is. van hoogerhand een scheidsgerechtshof in te stellen. Over het anti militarisme sprekende zeide do minister nog, dat het den ar- I beidersstaud nog niet heeft aange tast. Uok de socialisten hebben z. i. den plicht zich rnet de andere bur- gors "aaneen te sluiten tot verdediging I van het land. Ten slotte deelde Briand mee ,,De verkiezingen zullen plaats heb ben, zonder dat eenige pressie van i icgeeringszijde plaats heeft." Gedurende Brland's redevoering had een tegen-manifestatie buiten de feestzaal plaats. De ruiten werden met steenen ingeworpen, en gendar men moesten de betoogers terugdrij ven. I Terwijl Briand sprak, wilde een Spanjaard zonder toegangsbewijs de zaal binnendringen. Hij werd gearres teerd en men vond een revolver in zijn bezit. Bij het uiteen gaan der vergade ring hadden hevige betoogingen I plaats. Volgens de telegrammen wier pen ongeveer 200 anarchisten steenen naar de omgeving van den minister. I ZIJ, die den minister vergezelden, antwoordden door met stok en resen- I scherm zich te weeren. De anarchis- i ten losten met revolvers schoten in de lucht. I Verscheidene arrestaties hadden I plaats, en een aantal agenten werd gewond. Veel kalmer is 't Zondag hij DE KIESRECHTBETOOGINGEN TE BERLIJN, j gegaan. Deze hebben een buitenge- I woon kalm verloop gehad. Meer dan I 100,000 socimil-democraten waren op Let. Treptower Feld verzameld, ter wijl te Friedrlchshain en' Humboldt- I hain 20 30.000 demonstranten bij- 1 een waren. De betoogers zorgden zelf voor het handhaven der orde, die blijkbaar nergens verstoord is ge- worden. Politie in uniform werd bij- I na niet -ezieu. De meetings werden tnel troninetsignalen geopend. Nadat verscheidene redevoeringen gehouden waren, werd in de verschillende ver- I gaderingen een protestmolie aange- I nomen, 't Moet wel indrukwekkend j geweest zijn, toen 100,000 menschen j de handen' opstaken, om hun instem ming met de moties te betuigen. In Duitschland staan intusschen groote bewegingen te wachten, door j den strijd in het bouwvak, die TALLOOZE ARBEIDERS MET WERKLOOSHEID BEDREIGT. Nu de tusschenkomst van het mi nisterie vau binnenlandsche zaken ln het conflict in de bouwbedrijven niets opgeleverd heeft, is wel te zeggen, dut het rijk voor een oeconomischen oorlog van geweldigen omvang staat. Door de uilsluiting, die tegen 15 April aangekondigd is, worden voorloopig van 150,000 tot 200,000 arbeiders recht streeks getroffen, buiten de velen ln de afhankelijke bedrijven, die tot stilstand gedwongen worden. Hoe veel dat zullen zijn is moeilijk te schatten, maar 't zuilen er zeker meer dan een millioen zijn Alleen in Hamburg is men tot over eenstemming gekomen, en in Berlijn zijn de onderhandelingen nog gaan de. Indien dezo afspringen bestaat dus het gevaar, dat de getallen der werk- loozen en stakers nog veel grooter worden. De uitsluiting, die nu aangekondigd is, is de grootste, die Duitschland ooit aanschouwd heeft. De nieuwe contract-eischen der patroons, die aanleiding geven tot den strijd, zijn de volgendelo. plaatselijke tarief- FEUILLETON Naar het Duitsch. Door PAUL HENKENS. 35) Onze Schimmel wordt steeds onge duldiger ln zijn antwoorden. Over te rughoudendheid van zijn correspon dent, dit in werkelijkheid niemand anders is dan de medeplichtige van den uitdrager en de ware moordenaar van den baron Ludwig v. Engler en fcljn nicht Rndolf voelde zich beklemd op de borst. Wat de commissaris hem daar ver telde, klonk zoo eenvoudig en vol cvertuiging, en daarbij bevatte het Voor hem zoo'n buitengewoon belang rijke bii.Kisehap, dai hij bijua zijn boren niet kon geloovea. Mijn hemel, zou 't mogelijk zijn, ,tou werkelijk nog ln het laatste uur bo hoop bewaarheid worden, dat er fen spoor ouuiekt zou worden mom- Aeldc hij ontroerd. Dan aan heb ik Wiisschien ook in gedachte een ander Öyaar onrecht aangedaan t Do commissaris lachte hem van contracten moeten aan het oordeel van het centrale bestuur van het Werkgeversverbond onderworpen 'worden 2o, een andere wijze van uit betaling van het loon 3o. vrijere be palingen voor aangenomen werk 4o. onzijdige, maar verplichte ar beidsbeurzen. Gelukkig heeft men in bedde kam pen do hoop op een vreedzame rege ling nog niet opgegeven. In Frankrijk is 't ook niet rustig. Blijkbaar broeit er weer iets onder de post- en telegraafambtenaren. In kringen van ingewijden gaal. het ge rucht, dat men dit jaar een tweede ALGEMEENI3 STAKING DER POSTIERS zal zien. In liet geheim wordt gewerkt om geheel voorbereid de cumpugnc te kunnen beginnen. Do STAKING TE MARSEILLE begint blijkbaar to minderen. De on der-staatssecretaris is uit Marseille naar Parijs teruggekeerd Er viel voor hem to Marseille niets meer te doen, zoo heeft hij verklaard .- „Ik heb alle diensten georganiseerd en mijn te genwoordigheid is daar niet meer noodig. Ik laat bovendien duidelijke voorschriften achter en kan verzeke ren, dat alle schepen zullen varen. De bemanningen beginnen aan boord te rug to komen, maar al bleven ze aan den wal, op aanstoking van hun drij vers, waarvan ze de tyrannic onder gaan ik zou tot den laatsten ma troos van de marinevloot ter beschik king van de haven van Marseille stellen. De wet zal gehandhaafd wor den, geloof dat maar De uitsluiting in de haven van Duinkerken is opgeheven. DE TURKSCI1E QUAESTIE. Een gerucht wil, dat de Tsaar naar men meent, onder den invloed zijner moeder op het punt staal een wonding te geven aan de Russi sche staatkunde tegenover Finland. Er wordt bijgevoegd, dat de vertoo- gen van de beroemdste volkenrecht kenners van Europa ten gunste \uu Finland op den Tsuar een diepen in druk gemaakt hebben en dat hij thans wenscht een volkomen verzoe ning met Finland tot stand lo bren gén. Men spreekt er zelfs van, dat de Tsaar voornemens is in de naaste toe komst naar Helsingfors te gaan, om in een plechtige toespraak tot offi cieele en niet officieele vertegenwoor digers van het Finschc volk alle be kommernissen wegens de Russische politiek weg te uemen. Na al hetgeen ln den laatsten tijd over de bedoelingen der Russische re geering ten opzichte van Finland be kend is geworden, komen dezo ge ruchten ons wel een beetje twijfelach tig voor EEN OVERVAL. Uit Kislar wordt gemeld, dat een grenskantoor door een bende van der tig Kaukasiërs overvallen werd. De militaire wacht bood dapper weer stand. Vijf soldaten, een beambte, een boekhouder en verscheidene par ticulieren werden gedood. Een on derofficier werd doodelijk gewond. Het aantal <Ler slachtoffers bedraagt in het geheel 17. Stadsnieuws De drnkte van Zondag. De voetbalwedstrijd... De zangwedstrijd... De bloemententoonstelling... De bloeiende bloembollen... Ziedaar vier reden, om verba zend veel menschen naar ouze stad te lokken! 't Mooie weer er nog bij is v ij fi Nu, ze zijn gekomen en wel in drommen van duizenden, 'k Heb geen neuzen geteld, maar durf toch wel te schotten, dat er Zondag minstens vijftien duizend vreem delingen in Haarlem zijn ge weest. Bijna alle vervoermiddelen waren dienstig gemaakt, om deze bezoe kers over te brengen. De trein, de tram, de auto, de motor, de fiets, 't rijtuig; alleen de ouderwetsche trek schuit en de moderne vliegmachine ontbraken op 't appèl... 't Overgvoote deel der ééndagjea- zijn overwinning zeker toe, terwijl er een eigenaardig licht in zijn oogen opvlamde. Ik heb niet alleen hoop, maar al zekerheid, dat wij den onbekenden briefschrijver en daarmee ook den werkelijken moordenaar spoedig ge vat zullen hebben, antwoordde hij op eigenaardlgen toon. Het verheugt mij bijzonder dien eigenwijzen rechter van instructie eens te pakken te kun nen nemen. Ook verheug ik mij ech ter zeer om uwentwille, mijnheer Wichern. Rudolf bracht den commis saris op de hoogte van het verdwij nen van Hedwig en dat hem dit zoo veel zorg gaf. Grösser begreep hem dadelijk. Ik dank u voor uw vertrouwen en zal het mij waardig trachten te maken, antwoordde hij op warmen toon. Wij menschen van de politie ko men zoo dikwijls op do hoogte van bij zonderheden, die voor ieder ander verborgen blijven. In elk geval moet uw meisje toch ergens verblijf hou den, cn ik zai baar spoor wei spoe dig weten te vinden. Intusschen zal u het mij wel vergeven, als ik voor loopig tniln ontdekking voor mij houd. want- tegen den wil van de jonge dame zal u toch zelf niet willen bandelen. Bovendien, zoo viel hij zich zelf in de rede, heb ik de eerstvolgen de dagen hande» vol werk, wam on ze tijd. mot betrekkiiiir tot ons werk in zake Schimmel is maar heel kort. De volgende week is er al zitting van de rechl.hark, en wij moeten alles ln 't werk stellen, om vóór dien tijd te weten te komen, wie de onbekende briefschrijver is. Zou het niet hot allereenvoudigst zijn om beslag te leggen op een brief met het bewuste adres vroeg Rudolf haastig. Grösser knikte peinzend voor zich heen. Duar heb ik ook al aan geducht, bromde hij, hiaar dat is een moeilijke geschiedenis. Eigenlijk handel lk in dit geval toch maar als particulier persoon, al maak ik ook daarbij ge bruik van mijn bevoegdheid als poli tiebeambte. Er is Ln elk geval geen twijfel meer mui, of de briefwisseling staat werkelijk in verband met de misdaad, want waarom zou de uit drager anders zoo'n kostbare corres pond aanhouden? Natuurlijk zou ii; .ot beslagleggen op zoo'n brief tc-j .ütle wel kunnen verantwoorden, r;. het is nog de vraag, of niet juist duii zoo'n beslaglegging de beide spitsboeven gewaarschuwd zouden worden en dan dubbel op hun hoede zija. Nu, wij zullen zien, hoe het beste iu deze zaak te handelen, zoo besloot hij zijn bedenkingen. Daarop nam hij afscheid. De jonge advocaat geleidde hem tot aan zijn ''tuig. dat voor het tuinhek op hem stond te wachten. Peinzend keerde hij door den tuin naar de villa terug In het prieel zag hij zijn zuster en haar verloofde zit ten, daar hij echter nog altijd een on- verklaarbaren tegenzin had, om met Hugo v. Engler in gesprek te~komen, wilde hij het prieel haastig voorbij gaan, maar zijn zuster riep hem en nu was hij wel verplicht naderbij te komen. Hoor eens, Rudolf, je bent den laatsten tijd ook een spelbreker ge worden, zei nü zijn zuster, die het schreien nader scheen te staan dan het lachen, terwijl zij op haar ver loofde wees. die op den achtergrond van het prieel zat en den binnenko mende onverschillig toeknikte. Maar zoo'n woeste barbaar, als Hugo Ls - ik kon hem heeleniaal niet meer. Hij lacht niet meer, hij maakt geen grap jes meer eu spreekt niet meer. Do enkele uren, die hij hier nog is, staat li ij altijd op stel ca sprong, om weer to vertrekken. Nu kijkt hij rechts, dan weer Links. Precies als een menscli, die geen goed geweten heeft. Maar liefste HiJdegard, bedenk toch, zoo viel Hugo haar in de redo. Men kan toch niet altijd vroolijk ge stemd zijn. Ik heb zware zorgen, dat ergerlijke proces Zoo zijn jelui mannen allemaal, antwoordde Hildegard mokkend. Naar hot goud kijken jelui, van het goud zijn jelui vervuld. Ach, wij arme meisjes, die ons onze verloving zoo romantisch voorstellen, en dan ver velen wij ons met zoo'n hoer der schepping omdat hij in een vernio- gensproces met een bloedverwant ge wikkeld is en omdat hij een flinke er fenis nu niet dadelijk ln baar geld uitbetaald krijgt. Verbeeld je. Hu- go maakt, zelfs plannen om noar een ander land te gaan. Werkelijk vroeg Rudolf, terwijl hij een doordringenden blik op het bleeke gezicht van zijn aanstaanden zwager wierp, dat hem eigenaardig zenuwachtig en zeer in zijn nadeel veranderd voorkwam. Hugo v. Engler blies den mok van zijn sigaret achteloos voor zirh uit Eerlilk gesproken, ik heb genoeg van het leven hier. zei hij langzaam. Dat gerecht hier mag mij gestolen wor den. Zonnekluar is mijn goed recht bewezen, en toch wordt de behande ling steeds met termijnen uitgesteld Niemand toch weet, wanneer ik mijn vermogen uitbetaald krijg. Dui zend voorbereidende maatregelen worden /etroffen, ik word aan het óene verhoor voor, het andere, na on derworpen nu moet ik weer mijn meaning te kennen geveu over den waarschijnlijken inhoud vun het ver dwenen testament. Ik, die in meer dan een half jaar niet meer in het huis van mijn oom geweest ben en bovendien nooit zijn vertrouwde waai Hildegard wees met baar vinger op hem. Kijk zoo zei ze nu tot haar broe der, zoo is hij nu altijd volkomen onuitstaanbaar en zoo'n mensch moet je nu ook nog liefhebben I Met die woorden ging zij op de bank naast haar verloofde zitten en sloeg den arrn om hem heen. Lieveling, ik verzoek je vriende lijk, wees weer vroolijk en blij, rel z» nu op innig hartelijker» toon, kifk eens. het leven lacht ons veel vroo- lijkof te<zen, dan vele andere men schen Waarom zullen wij on* over zulke kleinigheden boos maken I Kom wees weer vroolijk en goed 1 Rudolf keerde zich om en ging heen. Arme zuster, arme zuster I mompelde hij v6>r zich heen, terwijl hij haastig 'angs hot grintpad naar de villa toeliep. XIV. Al vroc was de schemering inge- vullen, de hemel was bedekt met snel voortjagende, donkere wolken, een ruwe wind joeg over pleinen en door stegen, zware regendrupj>elfl kieiter- den zoo nu en dan tegen de venster ruiten. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5