GORDIJNEN SCOTT'S. Dames! Magazijn da „Garenhandal", EMULSION] TANDEN KRYGEN Reclame Dameskous ANEGANG 26. N. V. Bronwaterfabriek „Holland" - A'dam Piano's. c G. OTTO. «Magazijn: JANSSTRAAT 51.3 Inruilen - Verhuren P. P. RIETFORT, II, 382 en 873 Ometreeks half negen nam het e vond-slotfeest een aanvang. Dat be gon met den wedstrijd voor gemeng de koren der 1ste afdeeling, waar voor Psalm VIII, muziek van W. Robert als koor was verplicht ge steld. Van de vier vereerd gingen die hier aan deelnamen begon Concordia ait 's-Gravonzande. De wijze waarop het verplichte stuk ten uitvoer werd ge bracht kon maar matig bekoren. Mijn Vaderland aio lied naar keuze toeviel vrij wat beter. Geheel anders was het met Onder Ons uit Haairlem, dot oen veel moer bevredigende voor dracht gaf van het verplichte stuk en vervolgen sden Harpzangh van Ph. Loots eveneens op zeer muzikale wijze uitvoerde. Ook de Rotterdam- ache Onderwijzers-Zangvereeniging verklankte hot verplichte stuk op zeer schoone wijze en had met dat naar keuze, Extra di Deus van H. BaPhasar Florence, groot succes. Kieuw Leven uit Alkmaar bleek ook «en vereeniging te zijn die er wezen mag en zong het verplichte stuk heer lijk mooi, evenals Frühlings-Sym- phonie van Ph. Loots, waarna der mate geapplaudisseerd werd, dat de componist in de zaal opstond en dan kend boog. Do jury verdeelde voor de 1st.e afdeeling de prijzen als volgt.: 1o prijs, gouden medaille van den burgemeester van Haarlem en f 200: Gemengde Zangvereonlging Nieuw I-even uit Allernaar, directeur de heer H. Lindeboom, met algemeene stem men. 2e prijs, verguld zilveren medaille en f 100: Rottcrdomsche Onderwij zers Zangvereonlging, directeur de hoer J. Blok, met 32 stommen. 3o prijs, verguld zilveren medaille en 50, Gemengd Koor Onder Ons uit Haarlem, directeur do beer H. Pjeluge, met algemeene stemmen. Toen kregen we den eore-wedstrijd tusschen de eerste prijswinners der tooide afdeelingen, nl. Nieuw Leven uit Alkmaar, en Kunst Adelt uit Haarlem. Nieuw Leven trad het eerst op en verkoos het verplichte stuk, Psalm 8 nogmaals te zingen, wat op zeer echoone wijze geschiedde. Kunst Adelt gaf wederom Morgen, van George Beyerlc, dat op voortreffelijk klare en muzikale wijze werd gezon gen. Aan Kunst Adelt werd met al gemeene stemmen de eereprijs, n.l. dc groote zilveren medaille van H. M. de Koningin toegekend. En hier mee was een dog vol muzikaal genot afgeloopen. Aan den hoer P. de Nobel, direc teur van Kunst Adelt past een woord van warme hulde voor de wijze waarop hij zijn koor heeft geoefend en geleld, waardoor het op zoo schit terende wijze aan den wedstrijd kon deelnomen. Den Isten prijs In de 2de afdeeling «n ook den eere-prijs van den dag, dat wil wat zeggen. Geen wonder dat de koorleden hun directeur ln de hoogte tilden en hielden om hem lan gen tijd too to juichen! Een geanimeerd bal besloot ten slotte de feeatelijkhèdeD, waarmee op waardige wijze het 80-jarig be- elaan van do Koninklijke liedertafel Zang en Vriendschap herdacht werd. Voor de afdeeling Haarlem van den Bond van Ned Onderwijzers betoog de de kapitein-adjudant \V. C. Schön- etedt Zaterdagavond in den foyer van de Kroon de wenschelijkheid, dat er meer werk wordt gemaakt van de li- chomelllke opvoeding der jeugd op on ze scholen Vermeerdering van ge zondheid en geluk, bevordering van een krachtiger leger-element en ver hooging van de lichaamsschoonheid zond* i daarvan eeu aevoltr zijn. Welk volk. zei spreker, toont meer doorzet tingsvermogen. zelfbewustzijn en on- - dernemingsgeest dan bet Engelsche, dat zooveel doet aan sport en gym nastiek Niet zij, die op school de hesle nummers halen, brengen het in den regel het verst. De vloek van den tegenwoordigen tijd is de geestelijke overlading, een gevolg van een onge lukkig examen-systeem en hoeveel van het geleerde is m een minimum van tijd weer vergeten, zoodra dc jon gens de schoolbanken verlaten heb ben vroeg spreker. Uren, die besteed woTden aan lessen, waarvan men nimmer nractisch nut heeft, zouden veel beter vervangen bunnen worden door uren besteed aan lichamelijke opvoeding, liet beste achtte epreker, dat de tegenwoordige klasse-onderwij zer naast do geestelijke opvoeding van het kind ook de lichamelijke ter hand nam. Zooveel anatomische, phvsiolo- gische of hygiënische kennis achtte de spreker daarvoor niet noodie. Dit zon kunnen geschieden volgens een leerplan, door den Staat, die er veel belang bij heeft, te vervaardigen. Want niet allo sport achtte de spre ker geschikt voor de jeugd, bepaald gymnastisch onderricht moet gege ven worden. En aangezien de onder wijzer reeds een groot deel van do geestelijke vorming van liet kind in handen heeft, achtte de spreker het verreweg het beste, wanneer hij daar bij ook de lichamelijke ter hand nam. De wijze, waarop dit laatste tot nu toe geschiedt, vond spreker weinig bevredigend, wat vooral te wijten is aan het gemis van goede lokalitei ten. In Haa- tm ia de toestand, verge leken bij andere steden, gunstig te noemen, maar toch dacht spreker, dat enkele uren, die thans gewijd worden aan geestelijk onderwijs, be ter aan lichamelijk onderwijs zou den besteed zijn. De onderwijzer kan zoo goed medewerken om bij het kind liefde te kweeken voor lichaamsoefe ningen. Do inleider besprak vervolgens het etreven van den Bond voor lichamelij ke opvoeding. De bond la thans een afdeeling rijker, n.L.voor echoolwan- delen, wat spreker beschouwde als het a. b. c. voor lichamelijke opvoeding. Eerstdaags zal er een wandeling plaats hebben van een 400-tal kinde ren. die zich met vliegers naar de duinen zullen begeven, om daar een wedstrijd te houden Dit jaar zal er weer een spelleiderscursus in Breda gehouden worden, waar verleden jaar 140 onderwijzeressen en onderwijzer» uit ons land heen zijn geweest. Meor en meer wint de meening veld, zei spreker, dat een goed geoefend leger een waarborg is voor den vrede en de welvaart van een land, maar be halve lichamelijke opvoeding is daar voor noodig tucht, gehoorzaamheid en eenhoorighcJd. Spreker riep daarvoor den moree- len en materieelen steun in der on derwijzers. die daartoe zoo heel veel kunnen biidragen. Van de gelecenbeid tot debat maak te een der aanwezigen gebruik, om als zijn meaning te kennen te geven, dat voor het geven van gymnastisch onderricht een grondige kennis van physiologic, anatomie en hygiene voor den onderwijzer noodzakelijk was eu dit achtte hij het groote bezwaar voor het tot stand komen van de door den heer Sebönstedt uit gesproken wenschelijkheid, dat zoo wel do geestelijke als de lichamelijke opvoeding vun het kind in handen kwam van den gewonen klasse-onder wijzer. De heer Schönstedt bleef er bij, dat deze konnis niet zoo heel groot behoef de tc zijn en verkregen zou kunnen worden door b.v. een geschikten cur sus van één maand te volgen. De voorzitter, de heer D. Peereboom bedankte den inleider voor diens voordracht en merkte op, dat bet streven van den bond voor lichame lijke opvoeding zijn sympathie had, vooral wanneer er, ïooals in den laat ste» tijd in Haarlem, het militair ka rakter van verminderde. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cis. per regel. Odol-Pasla 15-30 cnSOct. Maakt een einde aan die onrustige, slapelooze nachten door Baby Scott'a Emulsion te geven. Baby zal dan rooskleurig ca mollig opgroeien en U meer reden tot vreugde geven dan ooit te voren. De tandjes zullen doorbreken, wit, recht ea sterk. Ecnc proefneming zul U overtuigen. is zoet als room en verteert geinakhelyker dan melk. De echte Scott's Emulsioo wordt uit- sluiiend bereid door Scott Bowne Ltd., Londen, Engeland, wier naam en fabrieksmerk (de Visscher met dc Visch) op elke verpakking voorkomt. By alle Apothekers en Drogisten. Sport en Wedstrijden VOETBAL. Holland-België, (7—0) Onze spelers hebben van hun ne derlaag in Antwerpen schitterend revanche genomen. Niet verslagen gewoon ziju de Belgen ditmaal, i n- gemaakt zijn ze eenvoudig, en elk speler van ons nationaal elftal heeft daar hot zijne toe bijgedra gen. Het elftal sloot prachtig ieder begreep volkomen wat voor hem te doen was, en elk volbracht zijn taak ook met een heerlijk vuur. Waar waren de Hollandsche laksheid en lauwheid, waarop zoo was afgege ven, ditmaal Welk een bezieling onder die oranje-shirts, wat een heerlijke kalmte, die zulk kranig spel to voorschijn riep, hetgeen aller geestdrift opwekte De Hollanders hebben zich wel van hun besten kant laten zien. Want niet alleen, dat dit maal prachtig op den bal werd ge zegen, en gecenterd op een wijze, die Bouttiau en Andrieu der wanhoop nabij deed komen, maar daarbij mis te men niet de slimme berekening van elk trapje, de aanwending van de handigste trucjes, do befaamde „fi nishing touch", die 3e Belgen juist niet bezaten, de koelheid van hoofd, die bleef ook in de haclielijkste oogen- blikken en de meest gevaarvolle mo menten. Wèl is er geducht wraak ge nomen over de 3—2 in de Scheldestad, maar gansch het team was dan ook bezield met den wensch, neen, den wil We moeten winnen. En zoo is er gevochten door de onzen tot het einde toe, met geen moment van ver slapping, gestreden ten aaaschouwe van al wat hart heeft voor het Hol landsche voetbal, en de zege is be haald, de schitterende zege, de voor <lo Zuid-Nederlanders verbijsterende 70Onze spelers hebben zich als echte Hollandsche jongens gedragen duarvoor zij hun hier allen, zonder uitzondering hulde gebracht O zeker, het is waar, en niemand zal ontkennen dat het zoo is, de Bel gen waren zwaar gehandicapt door liet gemis, tenminste het nagenoeg gemis van bun spil Cambier, den spe ler, waarop geheel het Belgische team schijnt te steunen en te drij ven, maar dat neemt niet weg, dat de Hollanders, óók al was Cambier in pracht-conditic geweest, tócli ge wonnen zouden hebben. Want aan de voorhoede der onzen was ditmaal geen weerstand te bieden, daar zat te veel gang, te veel vuur in een mi nuut slechts zou men den strijd ge zien behoeven te hebben, om dade lijk te kunnen zeggen dAt is het winnende quintet. OP HET TERREIN. Om tien uur in den ochtend al was de toegang tot het terrein voor de kijklustigen geopend, en er waren er, die toen al het contróie-poortje passeerden, om zich een goed plaatsje uit te zoeken. Voor den ingang, aan het begin van den Hout al, hadden zich «enige opkoopw* geposteerd, die kaarten verkochten met een kwartje en later met meer prijsverhooging, en zoo doende goede zaken maakten, want de laatst beschikbare gingen vlug van de hand. Er is dan ook voor een geheel uitverkocht terrein gespeeld, voor een menigte dus van 10.400 men- schen. Voor de orde zorgden de 40 H. F. C.-commissarissen prachtig niemand behoefde naar zijn pluats te zoeken, want de hulp, die de Ijverige blauw- wit-gestrikten boden, was afdoend. Politie was er genoeg een dozijn veldwachters stond gereed om, wan neer er moeilijkheden ontstaan moch ten, met krachtige hand op te tre den zij zijn echter niet noodig ge weest en het publiek heeft wel een woord van lof verdiend voor zijn or delijk optreden. Ten overvloede werden nog oranje kaarten uitgereikt met enkele mede- deelingen bedrukt, in het belang der orde, o. a. stond er op, dat de beker niet op het veld zou uitgereikt, wor den, iets wat onze lezers trouwens reeds wisten. De „Nieuwe Courant" verspreidde een extra nummer, met verschillende mededeelingen over sport, in 't bijzonder over vroegere Holland—Belgié-ontmoetingen, en verlucht met allergeestigste karika turen van onze tegenwoordige natio naals. Boven de tijdelijke tribune wapperde de vlag van het „Rotterdamse!) Nieuwsblad", welks directeur, de heer Sijthoff, nitlovcr van „het zilve ren dingetje" is. Tegen half twee zet bet muziek korps van het 10e regiment zijn vroo- lijke wijsjes in, en een uur later, als alles stampvol is, en er met het vol ste recht van een menschenzee mag gesproken worden, komen Hollanders en Belgen op het veld. De Belgen ziin in het nationale costuum zwart- rood-geel, de Hollanders in de be kende oranje-witte pakjes. Geweldig is het applaus, waarmee belde tearns begroet worden, en dat verstomt eerst, als de Boltonsche league-scheidsrechter J. T. Howcroft te velde komt, om zijn begin-signaal te laten weerklinken. DE WEDSTRIJD. Precies 2.40 staan de elftallen te genover elkaar. Het zijn België: M Feye (capt.), P. Bouttiau, Andrieu, P. Brackman, Ch. Cambier, F. Goossens, H. Goetinck, A. Six, R. de Veen, L Saeys, D. Paternoster. Nederland: D. Kessler, J. Thomée, H. Francken, G. Lutjens, J. Welcker, A. Hörburger, J. M. de Korver, L. Bosscliuert, L. Otten (capt.), Heyting, R. Beeuwkes. België heeft den toss gewonnen en verkiest in de eerste helft met zon en wind mee te spelen. Die wind nu heeft niet veel te beteekenen, maar de zon is erg hinderlijk, in 't bijzon der voor onzen doelman en de backs, die bijna niets zien kunnen. Overi gens is het een uitgezochte dag blauw is de hemel en wat witte zo merwolken drijven als blanke zeilen in do diepe luchtstolp. Het veld Ja natuurlijk prachtigglad, gelijk eu effen als een biljartlaken. De Hollanders gaan, gesteund door luide aanmoedigingskreten met een vaartje af, en na goed samenspel met Lutjens, schiet Mannus Franc-ken uit een zeer moeilijke positie even naast. Dan komen dc Belgen in actie, drin gen dadelijk tot onze achterspelers door, Otten is niet zeker in zijn weg werken. maar Beeuwkes treedt red dend op. Een corner, die even later op bet Hollandsche doel genomen wordt, levert niets op en Holland is oogenblikkclijk weer de meerdere en weet dat zelfs in een doelpunt uit te drukken. Tien minuten na het begin vangt Mannus een ingooi mooi op, zet over naar Welcker, en deze loopt den nal prachtig en voor Feye totaal onhoudbaar in het Belgische net. (1-0). Een jubelend gejuich stijgt op uit de kelen der Hollandsche enthousias ten Holland leidt! Een ongeluk komt nooit alleen, zegt een oud spreekwoord, eü die droevige waarheid werd den Zuid- Nederlanders al heel spoedig duide lijk. Want nauwelijks is weer afge trapt, of Cambier wordt aan het oog geblesseerd, wel speelt hij nog door, maar zijn gewone spel kan hij niet meer geven, en daarmee schijnt zijn elftal ook geheel zijn verband kwijt geraakt te zijn. Het valt den Hollan dera dan ook niet zwaar, de leiding te vergrootcn, en 2.55, dus vijf minu ten latei', passeeren Lutjens en Man nus Francken beiden de Belgische backs en de H. F. C. er heeft geen moeite, don bal langs Feye te jagen (2—0). Dan gaat Cambier het veld uit en Otten, zeer sportmanlike, laat op houden en biedt den Belgen een in valler aan. Die schijnt echter niet aanwezig te zijn en na een minuut of tien wachten, in welken tijd de spe lers zich met sinaasappels verfris- sehen, is er nog geen andere Belg verschenen. Met tien man spelen dan de Belgen door, maar deze tien weten in den beginne nog vrij wat kracht te ont wikkelen op het Holland-doel geno men corners leveren echter niets op, één wordt er door Six overgekopt. Dat kopwerk van de Belgen dient vooral geprezen te worden daar kunnen de Hollanders nog heel wat van lee- ren, alleen De Korver weet ook goed van zijn schedel gebruik te maken. 3.10, dus vijf minuten na het her beginnen, komt het dan weer Fey houdt heel mooi een goed schot van Lutjens, heeft evenwel geen tijd voldoende weg te werken, eu Mannus Francken is er als de kippen hij, om de derde in het Belgische doel te stoppen. (30). Dan komt Cumbier weer terug, en iedere Belg denkt, dat het nu voor de Zuid-Nederlandeis wel weer beter gaan ral. Echter, het noodlot schijnt do Belgische spil te achtervolgen. Na nog wat schermutselingen komt De Korver met Cambier op dusdanige wijze in botsing, dat de laatste, op de schouders van twee mannen steunen de, het veld uitgebracht moet wor den. Weer spelen de Belgen dus met 10 man- Direct laat zich dan Holland's meer derheid weer voelen. Thomeè schiet hard, zooals „het Dclftsch kanon" alleen dat kan, Feyo redt schitterend, kan weer niet wegwerken, en Welcker heeft slechts in te loopen, om t 40 te doen worden. Een halve minuut later is het half time. DE TWEEDE HELFT. Thans speelt Holland, op de gun stige helft, met zon en wind mee. De Belgen beginnen met 10 man en zijn met vier voorwaarts gaan spelen. Thomee komt al dadelijk in actie en lost een schot, dat door Marcel Feye op solide wijze behandeld wordt. Cambier Is voor de pers plaatsen gaan zitten en aanschouwt vol spijl (men kan het hem aanzien,, den ondergang van zijn elftal. Hij kan het waarlijk niet uithouden, daar zoo werkloos te blijven zitten, en zes minuten na het begin komt hij, tot hoe weinig meer in staat ook. zijn elftal to hulp. Maar voor spil voelt hij ziel) thans niet geschikt meer de rechts-uiterst-plaats is het, die hij thans bezetten gaat. Holland is nu ver in de meerder heid. Keer op keer breken onze voor waarts door, krachtig gesteund door de middenlinie, en onder reusachtig enthousiasme wordt schot na schot op den Belgischen doelwachter inge zonden. 4.05 geeft De Korver den bal aan Welcker, en deze zet over naar Deetje en Mannus, die beiden geheel onge dekt staan. Deetje heeft aan ook geen moeite Francken met een klein zetje in staat te stellen No. 5 te maken. (5-0). Een corner, die even later op het Belgische doel genomen wordt, levert niets op, maar 7 minuten daarna, 4.12, geeft Thomee een geweldig, hard en schuin omhaal-schot en Feye heeft er het nakijken van. (6—0). Een moment later schiet Mannus even over, en meent het publiek tee kenen van afkeuring te moeten ge ven over een vermeend haken van Deetje Kessler door Bouttiau. Lut jens begint moe te worden hij werkt lang niet zoo hard meer als in het begin. Dan, als de Belgen weer eens ge- 'aarlijk opgedrongen zijn, denkt Beeuwkes waarschijnlijk, dat hij vóór is gaan spelen. Hij gaat zoo waar drijven, maar als hij ziet, dat hij het hierin togen Six afleggen moet, pakt hij den bal op en gaat er mee aan den haal. Dat is natuurlijk verboden, maar de vrije schop, die Howcroft toekent, gaat hoog over. Aldus liep dit geval nog goed af. 4 30 krijgt Jan Thomee weer het leder, en met een geweldig schot geeft dc Delftenaar den Belg geen schijn van kans. (70). Nog enkele minuten wordt ge speeld, waarin het geen van beide partijen meer gelukt een puntje te halen, dan fluit do Engelschman tijd. Een oogenblik is het stil, maar dan dondert het door de lucht van jubelkreten. Als één man staan de tribunes op en bejubelen de oranje- manneu, die zoo kranig Neérland's voetbal-eer ophielden. Mannus wordt in de hoogte geheven en aldus in triomf het veld afgedragen. Het was een zeldzaam oogenblik van heerlijk enthousiasme. DE SPELERS. Zooals gezegd, het Hollandsche elf tal sloot prachtig en was beslist su perieur aan dat der Belgen. In de voorhoede schitterde Mannus Frenc- ken, die zich op de voor hem onge wone midden-voor-plaats uitstekend "scheen thuis te gevoelen. Dan dienen genoemd Welcker, die meermalen uitnemend voorzette en zelf twee doelpunten voor zijn rekening nam, welke alleen aan zijn bijzondere vlug heid to danken waren, en Jan Tho mee, die zijn bijnaam van „kanon" weer veel eer aandeed en waarlijk schoten loste, die een keeper er wel bij in het net zouden hebben kunnen doen tuimelen. Minder dan anders was Deetje Kessler, ofschoon ook zijn werk wel gezien mocht worden. Lutjens schijnt gauw aan moeheid te lijden een noodzakelijk gevolg van to weinig training. Voor rust was hij veel beter, dan er na. In de middenlinie drie prachtige werkers. Zoowel Hórburger als De Korver en Bosschaert waren hun plaatsen ten volle waard. De N'eder- landsche Elftal-commissie heeft wèl een gelukkige keuze gedaan. Otten en Heyting hadden beiden wel hun dag, evenals Beeuwkes, die vooral in zijn vangen zeldzaam se cuur was, waarin hij anders niet zoo bovenmate uitblinkt. Het zou jammer zijn. als in het elftal, dat eind April to Arnhem te gen Duitschland spelen zal, eenige verandering kwam. Het zit nu zóó magnifiek in elkaar. De Beigen waren veel minder dan in Antwerpen, in do voorhoede zat geheel geen verband en alle center- spel was ver te zoeken. Het schieten was eveneens beneden peil, en Beeuwkes' werk was dan ook heel wat gemakkelijker dan dat van Feye. Deze stopte buitengewoon goed, maar zijn wegwerken was slecht en daaraan was dan ook het ineercn- deel van de goals te danken Cam bier kon zich om de bovenvermelde redenen niet geven. In elk geval het beste elftal heeft gewonnen. Gelukkig, dat dit het Hol landsche was 1 Over het officieele diner plaalsA) we een verslag in ons Eerste Blad. Daar vindt men ook nog andere bij zonderheden over den wedstrijd. weilar als vorige laren ontvangen onze gunstig bekende In bruin en zwart. IJzersterk en vast van kleur blijvende ln de wasch. Prijs per paar f 0,50, per 6 paar f 2,90. - voorheen P. W. BEUZEMAKER. - Kunstmatige ipenta18' et. Sracbengnella11 Emser15 Facblngin15 Frans Jozef B. W18' et. Ttoby25 VictoriaII Wllduogen25 ALLES PER LITERSCHROEFFLESCH. Verkrijgbaar b(l D L. KEUR. Apotheker, Zijlstraat 71, Til. 448 blS. g Werkplaats: L. Margarethastraat 16. 3 op zeer billijke voorwaarden. Trsmsportinrlolitlng. (A Stoomvaartberichten Het stoomschip Billiton vertrok 9 April van Sabang naar Amsterdam. Het stoomschip Celebes vertrok 9 April vun Amsterdam naar Java. Het stoomschip Koning Willem II, van Batavia naar Amsterdam, ver trok 8 April van Lissabon. Het stoomschip Nia9, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 9 April van Port Said. Het stoomschip Vondel, van Am sterdam naar Batavio, vertrok c April van Lissabon. Het stoomschip Goentoer, van Ba tavia naar Rotterdam, arriveerde 9 April te Marseille *ett« de reis voort ONTVANGEN de nieuwste garneering voor Dames- en Klnder-Costumes, Kousen, Cor- setten, Handschoenen enz. 44 Gierstraat, Telefoon 1492. Speciaal Ingericht voor 't TERYEN en CHEMISCH REINIGEN (ncttoyer a sec) van alle voorkomende Over-, glas-, trap-, rol-, tule-, madras, guipure-, netel doek-en vitrage Tapijten, Karpetten, Tafelkleeden Telefoon enz.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6