NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang, No. 8220, Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. dinsdag 12 april i9io a ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1-30 Franco per post door Nederland1 -65 Afzonderlijke nummers0-02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem*9;.* n n de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERT ENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de Dlaatsin» van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat .7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 13 APRIL. Bloemendaal: Raadsvergadering, our. Stadsnieuws Om Ons Heen. In hel Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Dat gevaarlijke voetbal 1" in de ru briek Om Ons Heen. Ie Bloemententoonstelling. Uit de Kunstzaal op T lenen der Bloemententoonstelling zijn verkocht no. 16, ui. „Viooltjes' door Mej. Hen- se nte Zeist en no. 9, nl. „Tulpen" door den heer C. Bleckman, te Den Concert te geven door de kleine KapeJ van de Stafniuziek van het 10e Reg. Inf. op Woensdag 13 April, aan vang 2 1/4 uur. Programma. 1. Adriaan AdoJf Marsch, Rap. 2. Lustspiel Ouverture, Keler Bela. 3. Ueber den Wellen Walzer, Ro sas. 4. Fantaisie „Teil", Rossini. 5. The Holy City Marsch, arr. Rap. 6. The Stars and Stripes Forever Marsch, Sousa. 7. BalsLren aus die „Lustige Witwe", Léhar. 8. Fan taisie sur l'Operiv „Nabuco", Verdi. 9. Mohnblumen (Japanische Ro- manze), Neil Moret. 10. Potpourri Populaire, Renaud. Bij het bezoek van H. M. de Ko- nigin-Moeder a.s. Vrijdag aan de na- - tionale bloemententoonstelling, zal de schilderijen-zaal op het terrein als ontvajigstsalon worden ingericht. Aon het diner op dien dag, waarbij de ministers van Bmnenlaudsche Za ken, Landbouw, Buiteulandsche Za ken en Waterstaat tegenwoordig zijn zuilen ongeveer honderd gasten aan zitten. Het aantal auto's dat Zaterdag a.s. met léden van buiteulandsche depu taties eu van de jury voor de tweede tijdelijke tentoonstelling, een toer zal maken door eon voornaam deel de bollenstreek, bedraagt ongeveer Vreemdelingen in or stad. Hedenmorgen omstreeks 101/2 uur arriveerden hier Prof. Dr. II. P. Wijsmap van Utrecht met 50 leerlin- •gen, om een bezoek te brengen aan de bloemententoonstelling.Op het terrein werd de luneti gebruikt. De heeren namen ook een kijkje in het Koloniaal Museum. Hier werden ze ontvangen door den waarnemend- directeur, den heer G. L. Udo de Haas en verder rondgeleid door de heeren Dr. Quiulus Bos en F. A. van Itter- son. In het laboratorium werden ver schillende proeven genomen met het toetsen van koloniale producten en voedingsmiddelen. Te 3.30 vertrokken de bezoekers weer naar Utrecht. Zondag komen de leden van de Na tuurhistorische" \ereeniging te 's-Gra- venhnge de bloemen) en toonstelling bezoeken en zullen eveneens in liet Koloniaal Museum ontvangen wor den. - DE HUISVLIJT-TENTOON- STELLING. Men schrijft ons De aanstaande huisvlijt-tentoon- stelling in het Brongebouw belooft iuderdaad in belangrijkheid de vori ge. die in 1907 gehouden werd, te overtreffen. Het aantal inzendingen is iets minder, doch het gehalte staat veel hooger. De opening zal Vrijdagmorgen a.s. geschieden. Het Klokje van den Klui- zenaar. Men schrijft ons De beide opvoeringen van „Het Klokje van den Kluizenaar" zijn hier een groot succes geweest. De dames cn heeren, die deel uitmaakten van het gezelschap onder leiding van den heer Cats, zullen een weldadigheids opvoering geven in den Leidscheu schouwburg. Alle krachten worden ingespannen om de opvoering zoo goed mogelijk te doen slagen. De Leidsche schouwburg is reeds bijna uitverkocht. Als dB Koningin komt. NALATENSCHAP ZENDE. Heden deed de Arrondissemenls-de gisterenavond gehouden ver- Rechtbank uitspraak in het geding gadering der Zijlstraatbewoners is betreffende de nalatenschap van den besloten tot samensmelting der beide 1796 te Haarlem overleden Duit-'bestaande commissies. De nieuwe sche en roomsch-katholieke partijen, een vergadering gehouden, ter be spreking der wethoudersverkiezing. Na afloop der vergadering werd het scher Johannes Zende. Wellicht her inneren onze lezers zich uit vroegere berichten, dat de heer Zende bij zijn overlijden een som naliet groot f 1371.19 1/4, welke in handen van verschillende bewindvoerders aan- gToeide tot ruim f 50.000, zonder ooit uitgekeerd te worden aan de erfge namen. Toen in 1902 Mr. Antonie Kist, die het geld het laatst onder zijn beheer had gehouden, stierf, meende de Haariemsche Rechtbank, dat bet zoo niet langer voort kon gaan en be slist dat dit kapitaal moest be schouwd worden als een onbeheerde nalatenschap. Ingevolge die beslis sing moest een curator benoemd wor den, wiens plicht was volgens art. 1174 van het burgerlijk wetboek door alle doelmatige middelen de erlge- üamen op te sporen. VV us binnen jaar geen erlgenaain gevonden, dan moe6t de curaior aliekeuing doen aan den Staat. Den 4en Novem ber 1902 werd Mr. P. lideman tot curator benoemd, onder wiens be heer het kapitaal lot ruim f 60.000 .augroeide, en die er in slaagde, even vóór November 1905 m Duitschluud eenige rechthebnenden op te sporen. Hij zette zijn nasporiu- ,eii voort en hun aantal steeg tot 77. Behalve in Duitschland weiden er in Noord- en Zuid-Amerika, o.a. in Argentinië gevonden, niet een in Ne derland. Vóór twee weken boo! Mr. Tide- man de Haariemsche Rechtbank in zijn conclusie een lijst aan, waarop ieders aandeel stond vermeld, vari- eerend tusschen 1/6 en 1/3240 van de nalatenschap. Als bijzonderheid zij vermeid dat de erfgename van het grootste part of zesde deel, de Wed. Zacharias geb. Zacharias uit Achter- Pommereu naar Haarlem kwam een bezoek bracht aan het graf van dien voortreffelijken voorzaat, haar zulk een aangename verrassing bereidde. Een der heeren van het Stedelijk Archief wees haar een piekje aan in de Nieuwe Kerk, waar onder het stoffelijk overschot vermoe delijk rust. De Rechtbank heeft over eenkomstig de conclusie van den cu rator uitspraak gedaan, waardoor aan deze curieuze erfenis-quaestie een einde komt. De heer Tideman is voornemens alle stukken die er op betrekking hebben aali het slads-archief bieden. Het schijnt vast te staan, dat de oude Zeude heeft gewoond op de Oude Gracht bij de Stoofsteeg. Arbeidsinspectie. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft bepaald, dat met ingang van 1 Mei in hel 6de dis trict der arbeidsinspectie ter stand plaats Haarlem mejuffrouw G. M. .1. Boots als adjunct-inspeetrice van den arbeid zal werkzaam zijn. EXAMENS VOOR ONDERWIJZER. De vorige week hebbeu wij in arts blad uit de Staatscourant overgeno men de data waarop in het Bron gebouw behoudens ouvuorzieue om standigheden zou worden afgenomen hel mondeling gedeelte van de exa mens ter verkrijg.ng van de akte van bekwaamheid als onderwijzer. Thans blijkt dat deze data toen onvolledig in de Staatscourant sLon- den vermeld. Ze zijn: 12, 13, 14, 15, 16, 19, 20, 21, 22, 23, 26, 27, 28, 29 en 30 April; 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 21, 24, 25, 26 en 27 Mei. Examen hoefbeslaan. Het .bestuur van de afd. Haarlem en omstreken van de Holiandsche Maatschappij van Landbouw bericht ons, dat de examens van de leerlin gen van den hoefbeslagcursus heden en morgen zullen worden afgenomen. Morgen heeft de uitreiking der diplo ma's plaats. Haariemsche Wereldrei- zigers. Do Haariemsche wandelaars, die een heelen aardcirkel rond gaan loo- pen, zijn gister, zoo schrijven zij ons, in Brussel aangekomen. Bos is in Dordrecht naar Haarlem gegaan. J. Nijssen en W. Havik wandelen door. Zij melden, dat zij in Antwerpen en Brussel veel belangstelling genoten en dat zij vol goeden moed zijn commissie is thans samengesteld de heeren mr. 11. J. D. D. Enschedé, voorzitter J. C. Caderius van Veen, 2e voorzitter Joh. M..Schmidt, secre taris C. de Nobel, 2e secretaris A. de Clercq, penningmeester D. Hogeu- birk Sr., 2e penningmeester T. Büh- ning, J, C. van Schuik en Joh. van Deventer, commissarissen. De heer Joh. M. Schmidt had ©ere poort-ontwerpen gemaakt, die zeer in den smaak van de aanwezigen vie- len. Besloten werd een met bloemen .versierde en met een geel baldakijn gedekte Kruispoort op te richten op de snijding van Zijlstraat en Ge dempte Oude Gracht. Aan de uitein den der straat bij Zijlbrug en Groote Markt komen twee afsluilpoorten. De straat zelf zal nu, behalve met de ge- wone vlaggen, niet versierd worden. In de vergadering van de bewo ners van den Anegang werd gister avond besloten tot 'straatversiering. In het midden der straat komen han gende bloemtuilen. Het denkbeeld om bloemstukken ln de straat te maken, kan niet uitge voerd worden, omdat de dirukke, smalle straat daartoe geen plaats biedt. HERIJK. Woensdag a. s. heeft van 8—12 uur op Den Doelen de herijk plaats van maten en gewichten, in gebruik bij magazijnen en winkels uit de Groote Houtstraat. ORGELBESPELING in de Groote- of St.-Bavo-kerk te Haarlem, op Donderdag 14 April, des muniduags van 2 tot 3 uur, door den heer VV. Ezerinan. •Programma 1. Prélude et Fugue No. 1, C. Saint- Saëus. 2. Grosser religiüser Marsch, F. Lux. 3. Sonate No. 2, G. Merkel.: a. Maestoso. b. Adagio. c. Allegro assai. 4. Andantino, W. Volckmar.: 5. Ave Maria, Max Reger. Faillissementen. Bij vonnis d.d. 12 April 1910, is door de Arr. Rechtbank alhier in staat van fuiilissement verklaard P. van Til Jr., bloembollenhande laar, wonende te Schoten. Rechter-commissaris Mr. W. H. van Nes van Meerkerk. CONCERT ALDO ANTONIETTI. Het was maar voor enkele tiental len toehoorders, dat de violist Aldo Antonietti Maandagavond in de bo venzaal van „De Kroon", onder me dewerking van de pianiste mevrouw J. Mossel—Belinfante, zijn séance gaf. Maar die toehoorders het mag zon der eenig bedenken gezegd hebben daar oogenblikken van volkomen rein en volstrekt ongestoord kunstgenot doorleefd. Deze misschien wat ba naal klinkende loftuiting wint aan beteckenis, wanneer men de plaats van uitvoering in aanmerking neemt, een zaaltje niet veel meer dan een gewone kanier waar de kleinste kleinigheid de onbeduidendste technische feil, de minste zweving Ln polyphoo» spel, het geringste tekort aan klankschoonheid, een ietsje t weinig of te veel aan expressie aai de, in de intimiteit der omgeving nog te sterker gespannen aandacht niet ontsnapt. Edel, zuiver, stijlgevoel openbaarde de heer Antonietti in de Sonate in G-moll van Purcell, fijn muzikalen smaak en pracht- van tech niek in de Chaconne van Vitali, en de Symphonie E^pagnole van Lnlo was één uitstraling van zuidelijken gloed. En daarna kwamen nog en kele kleinere stukken van Bach, Schumann, Schubert en Zarzicki. Het was inderdaad een hoog te waardeeren en zeer zeldzaam genot, dezeii jongen kunstenaar in zijn plie- nomenaal spel te volgen, en, hij de namen dor vele in den laatsten tijd optredende violisten van ongewoon talent, zal die van Aldo Antonietti in onze herinnering bewaard blijven. Mevr. Mossel—Belinfante wier groot talent wij tegenwoordig te zel den mogen bewonderen toonde zich haar partner volkomen waardig. Haar Bechstein-vleugeJ (of liever die van den heer P. van Ooy) paarde zich in onberispelijk samen spel aan het mooi» instrument van den concertgever. PHILIP LOOTS. (Zie verder Stadsnieuws onder laat- sto berichten). BLOEMENDAAL. - - Gistermiddag geraakts aan de Els- volgende communiqué verstrekt woutsiaan eelt hoop riet in brand. 1 n" ™'jgjr«d» v Door de spuit van Elswout en em mers water werd de brand gebluscht. Uit een directie-keet, staande aan 't einde der Kleverlaan, is een rij wiel ontvreemd. AERDENHOUT. Die liep in den val. Door de politie is gisterenmorgen alhier aangehouden de 54-jarige G. gesignaleerd in het Algemeen Po litieblad tot het ondergaan van zes vonnissen, waartoe hij was veroor deeld door het kantongerecht te Rot terdam, Den Haag, Leiden, Haar lem, Alkmaar en Zaandam. Hij is naar het Huis van Bewaring te Haarlem overgebracht. Aanbesteding. Door de architecten Van Rossem en Vuijk te Amsterdam is bij onder- handsche inschrijving aanbesteed de wederopbouw van de boerderij van den heer C. Warmerdam, te Maria- bosch. Ingeschreven werd als volgt A. Kok, te Wormerveer, 10375. Juriuns en Sluiter, Aerdenhout, 8290. B. Hagen, Haarlem, f 8060. SANTPOORT. Door de Commissie van Toezicht over het Gesticht Meerenberg is aan besteed: De levering van roomboter, geraamd op pl.m. 200 KG. per week en van karnemelk geraamd op pl.m. 47000 L. per jaar. Dé levering van roomboter werd gegund aan den Nederl. Zuivelbond te Arnhem, voor f 1.40 per KG., levering van karnemelk aan G. 1 Most van Spijk, Haarlem, voor f 2.45 peir 100 L. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Tot voorzitter van bet bestuur van den Rottepolder onder deze gemeente is Maandag gekozen de heer L. G. Prins, te üverveen tot poldermees ter van den Zuiderpoiuer werd geko zen K. Smit te Schalkwijk. HAARLEMMERMEER. Op hol. De koopman v. W. reed met een wagen aan den Sloterweg, toen het paard schrok en op hol ging. De vrouw, die met een klein kind op den arm, achter in het rijtuigje zat, maakte zich zoo beangst, dat zij uit den wagen sprong, waarbij zij zich ernstig bezeerde, bewusteloos werd opgenomen en bij aldaar wonende menschen werd binnen gedragen. Het paard werd een paar kilometers verder tot staan gebracht. De leerlingen van den Tuinbouw- wintercursus die in school 9 (ring dijk bij Halfweg) gehouden wordt, maakten onder geleide hunner leer aren een excursie naar Aalsmeer. ZANDVOORT. Tot uitvoerend lid van den raad van beheer van de Amsterdamschc combinatie, waaraan het Olympia- Palace is overgegaan, is benoemd de heer li. Crouwel Jr., te Amsterdam. Het plan is, op degelijke wijze het Olympia Palace in het a.s. badsei- zuen te exploïteeren eu door het bren- I gen van nieuwe attracties het gebouw recht van bestaan te doen krijgen. De heer L. Kroon, melkhandelaar, wonende Smedestraat 15 alhier, heeft voor de Zandvoortsche Feest commissie 50 liter zoete melk be- schikoaar gesteld, als bijdrage tot de viering van Prinses Juliana's eer ste verjaringsfeest25 liter zijn be stemd voor de verpleegden in het Oude Mannen- en Vrouwenhuis, en 25 liter voor de verpleegden in het diaconie-gesticht. Binnenland HULDE AAN Dr. KUYPER. Men verzoekt aan de „Rotterdam mer" te melden, dat door de nationa le commissie io zake de Kuyper- hulde is besloten met inzamelen voort te gaan, doch met het overhandigen der, voor de Vrije Universiteit, ver zamelde gelden te wachten, totdat de commissie van onderzoek uit spraak zal hebben gedaan. Uierdoor zal dan tevens meer gelegenheid zijn de zaak serieus aan te vatten. DE A.S. WETHOUDERSVERKIE ZING TE AMSTERDAM. Gisteravond heeft de Club van Raadsleden, behoorende tot de anti- revolutionnaire, christelijk-bistori- De leden der rechterzijde, verno men hebbende, dat een groot deel an den Raad voornemens is in de wethouders-vacature te stemmen op den heer Delprat, en van oordeel, dat, nu de wethouder eenmaal zijn ontslag beeft ingediend, voor zooda nige herbenoeming voldoende reden ontbreekt, hebben besloten bij de a.s. stemming blanco te stemmen. DE MOORD AAN DE NIC. WITSEN- KADE TE AMSTERDAM. Op vordering van den substituut- oficier van justitie heeft de recht bank te Amsterdam, in raadkamer vergaderd, de preventieve hechtenis van Ymkje B. en haar vrijer R. met 30 dagen verlengd. De instructie duurt voort. ZEER UNFAIRE CONCURRENTIE. Hoever concurrenten het kunnen voeren, is Zaterdag te Hoorn bewe- De heer F. M. de Leur, rijksveearts en keurmeester aldaar, werd door een slager gewaarschuwd, dat er des nachts ongekeurd en slecht vleesch van buiten zou worden ingevoerd en gebracht bij den slager v. d. Lee. De heer De Leur zag dan ook wer kelijk omstreeks 12 uur 's nachts bij genoemden slager een karretje met een paard stilhouden. Hij onderzocht den inhoud en vond in de kar drie bouten ongekeurd en onwelriekend vleesch. Daar Van der Lee nog niet ii' ivit, wpkte argwaan. Wal leerde echter het onderzoek De geheele zaak was een te voren beraamd plan. Drie leden van den slagershond hadden twee personen 60 beloofd, indien ze het vleesch in handen van Van der Lee konden spe len, teneinde dezen, die het vleesch guedkooper leverde dan de anderen, in diserediet te brengen. Deze slager wist echter van niets af en gaat i dezen vrij uit. De zaak is in handen der politie. („Tel.") GEVECHT TUSSCHEN MOEDER EN DOCHTER. Maandagmorgen ontstond in het gezin van den schilder Z,, te Hooge- veen, een huiselijke twist tusschen de stiefmoeder en de 18-jarige dochter, over het opbergen van een Zondagsch pak. Deze twist liep zoo hoog, dat de moeder met een groot broodmes de dochter een gevaarlijke steekwond toebracht tusschen de schouderbla den. De getroffene, die zich in allerijl naar een geneesheer begaf, kon door het hevige bloedverlies niet verder en werd opgenomen in een café, alwaar dr. Meijeringh hulp verleende. Het onderzoek in de treurige zaak is in handen der maréchaussées. ONGELUKKEN. Een 2-jarig meisje, in een woning aan de Jacob Catsstraat in Den Haag, was te slapen gelegd. Terwijl de moeder in de keuken was, ging het meisje het bed uit, nam de luci fers weg en stak in haar bed de klee- ren van haar popje in brand, waar door ook het bed vlamvatte. Op het hulpgeroep kwamen de moeder en eenige buren te hulp. Met ernstige brandwonden werd het kind naar het gemeenteziekenhuis gebracht, i het na eenige uren is overleden. GOOCHEME KRUIER. Binnenkort zal de Amst&rdamsche justitie het volgende zaakje ter be handeling krijgen. Een echtpaar was niet met kinde ren gezegend en bovendien ook niet mei den zoo hoognoodigen huiselij- ken vrede. De oude liefde was reeds ion gtot beneden het vriespunt ge daald en men peinsde beiderzijds op middelen om elkaar zooveel mogelijk te benadeelen, tot zelfs aan gene zij de van het graf. Geen hunner zou na den dood van den andere ook maar een cent hebben. Zoo was be slist. Nu werd de man riek en de vrouw zag hem gaandeweg inzinken. Vra gen of hij een testament zou maken, was naar haar oordeel overbodig; de man zou het toch weigeren. dien zij had, tusschen het toedienen van drankjes en pillen in, een beter, ingenieus middel bedacht. Het einde kwam en het ziekbed eindigde met den dood van den man, zonder dat deze een testament gemaakt had. Daair zou dus de geheele nalaten schap van den overledene naar diens familie gaan! Tenzijmaar men weet dat „één vrouw duizend man nen te erg is", laat staan één vrouw tegenover één dooien man! Fluks werd het plan uitgevoerd en de kruier van den hoek werd geroe pen. Deze, die dacht, dat hij mijn heer moest komen afleggen, was wel dra in een zeer vertrouwelijk gesprek met de vcrsch gepromoveerde wedu we gewikkeld, een gesprek, waarbij zijn slimme oogen glinsterden van geest en zijn kruiershart bonsde vatï vroolijke opgewektheid. In weinige minuten was de doode door beider vereenigde pogingen van het bed ge nomen en in een ander deel van de woning gedeponeerd. Dit geschied zijnde, ontdeed de kruier zich van zijn uiterlijke kenteekenen van het kruiersschap en ging welgemutst in het bed liggen, nogmaals de lessen hij zichzelf repeteerend, die de jonge weduwe hem van buiten had doen leeren en die hij overigens ook met ijn gezond verstand wel gesnapt had. Hij had zoo eenigen tijd van be raad en overieg gehad, toen de deur der sterfkamer openging en een def tig heer verscheen, n.l. de... notaris.- Deze was door de weduwe in gTooie haast ontboden, wijl het geen uitstel lijden kon. De man der wet begreep, na een paar korte inlichtingen van de vrouw en ook van den stervende, die erg krènnde, wat er gaande was eu hij zette zich neder om het testament te schrijven. Met aandacht luisterde vrouw naar het clictée van haar stervenden ega en een glans van ver genoegen kwam over haar weduwlijk aanschijn, toen het hooge woord van den lijder, met moeite er uit gebracht op het notarieel papier stond: nJ wat haar man zijn eigendom mocht noe men was haar! Nu had evenwel de-stervende nog een bijzonder verzoek en hij vroeg den notaris, of hij hem niet even al leen kon spreken. En ja, dat, kan na tuurlijk, De vrouw werd dus beleefd verzocht, even het vertrek te verla ten, wat zij meende dat geheel en ul In de rol paste en bij de plechtigheid hoorde. Nauwelijks was echter de vrouw weg of de stervende wenkte den nota ris wat naderbij te komen en toon verklaarde hij hem, met grooten nar druk, dat hij van den zooeven gedic- teerden uitersten wil hoegenaamd niets gemeend had en hij er slechts toe was overgegaan om van het las tig aandringen van zijn vrouw af te komen, die hem h,et sten en zoo moei lijk maakte! De notaris vond ook deze verklaring niet ongelooflijk en zeide nauwkeurig zijn plicht te zullen ver vullen. Welnu, dan moest hel zoo- gedicteerde vernietigd wordcu en moest in het testament worden ge schreven, dat het geheele vermogen „door ondergeteekende, mij, Notaris, bekend", moest worden uitgekeerd aan den kruier, genaamd zoo en zoo, en nu volgde, precies aangewezen, de persoon van den man, die in het bed lagl De notaris had niet het minste bezwaar. Hoe kon hij dat ook, begrij pende hoe vele menschen een oud zwak hebben voor hun kruiers, die vaak lief en leed met hen deelen eu trouwer en vriendelijker zijn dan de naaste nabestaanden. Enfin, het testament kwam gereed en nu had de stervende nog slechts te teekenen, bij welke ceremonie da vrouw wel weer tegenwoordig mocht wezen. En toen nam de notairis zijn ambtsgeheim mee r ar huis, het ambtsgeheim van den uitersten wil van... „mij Notaris bekendl" Toen diens ministerie was afgeloo- pen kwam de kruier het bed uit en hielp de weduwe het lijk van haar man weer voor den dag halen en op de stervenssponde deponeeren; en nu moest hij dadelijk weg om den dok te rte halen, die zoo spoedig mogelijk kwam, om te constateeren, dat de overledene werkelijk dood was. Hij had het wel gezegd, de mau kern het niet lang meer makenl Toen werd de overledene begra^ ven en de kruier zond des Zaterdags zijn briefje met: „Voor Uedele geda ne boodschappen", maar... de voor naamste boodschap had hij niet in rekening gebracht. Die zou later wei verrekend worden; de schelm dacht vast, dat de vrouw wel zwijgen zou als zijn streek ontdekt werd. Hij voor zich was van oordeel, dat hij haar niet benadeeld had, wij! zon der zijn tusschenkomst zij toch niets zou gekregen hebben; en ook de fa milie kwam niet tekort, althans wan neer hii tenminste volvoerd had wa*

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1