TWEEDE BLAD. L, DAf Donkere Schaduwen DONDERDAG 14 APRIL 1910 OM ONS HEEN No. 1127. Yreemde Vrienden. Wat Ls vies Datgene wat een be paalden mensch afsloot. Er ls dus réden, om anderen en ons zeiven voor te schrijven, niet te zeggen d i t is vies maar dit vind ik vies. Van Anna Maria Schuurman wordt gezegd, dat ze spinnen at en ik wil wel erkennen, dot ik als 't niet liéél noodzakelijk is, liefst onze on schuldige hulsspin niet aanraak, zelfs niet om haar de deur uit te zetten. Tusschen deze twee uitersten liggen tal van graden van afkeer of waardecring. Hen l i Duvernois geeft In J e s a i s tout een merkwaardig geïllustreerd artikel over vreemde vrienden. Over .vriendschap met dieren heeft hij het en gaat daarhij geheel en al buiten de liju van onze gewone huisdieren, honden, katten en vogels, die och arin In kooien zijn opgesloten. Hij herinnert er aan, hoe Pelissier in zijn gevangenis troost vond bij een spin, en spreekt over den hagedis, als vriend van den mensch. Vies Wat moeten we dan zeggen van de pad, leelijk bij uitnemend heid, bedekt met pulsten, maar die nipttemin een trouwe vriendin is wan neer do mensch haar maar tegemoet koint De pad herkent den mensch, die haar voedsel verschaft, geeft zelfs een poot als een hondjeHet is bijna zoo mooi als een schrijver, die voor wespenbezweerder studeert en het al zoo ver gebracht moet hebben, dat ze zonder kwaad te doen over zijn hand wandelen en met blijkbaar plezier (hoe toonen ze dat door hem worden gedeeld. liet schijnt, dat andere dieren, dio wo tot dusver voor vies of gevaarlijk houden (misschien wel voor beide) bij nadere kennismaking meevallen. Nauwelijks heeft de heer Duvernois ons verzekerd, dat de pad zeer ge voelig is voor fluitspel, of hij deelt mee, dat de raygal e, een giftige spin uit Znid-Amerika, alleen ge vaarlijk is voor wie haar niet ken nen. Wie voor haar schrikt, brengt haar aan 't schrikken en, zooals dik wijls voorkomt, lokt zoo den aanval zelf uit. Een zelfde geval komt meer malen bij de adder voor. De schrijver praat over deze diersoort, alsof ze geen gif meer afscheidt, want hij heeft persoonlijke herinneringen aan een exemplaar van dit soort. Melanie heette ze, niemand wist waarom. De wederwaardigheden des levens had den haar uit een oerwoud overge bracht naar een school in Parijs, waar ze herinneringen opwekte aan verhale'n van Gustave Aimard of Feuimore Cooper. Ze zwierf van den eenen lessenaar naar den anderen, dutte onder het Grieksch evenals de leerlingen, maar werd door den leer- aar in beslag genomen, toen een domoor haar vallen liet Na dien werd niets meer van Melanie verno men. Hagedissen temmen moet al bijzon der gemakkelijk wezen. „Ontloop de menschen, die dat niet kunnen", raadt Duvernois, „die deugen niet." Een van die aardige diertjes leefde in een station in den omtrek van Parijs, en was zóó bevallig in haar bewegingen en vertrouwd met de menschen, dat menigeen zijn trein liet passeeren, om een half uur lan ger naar haar te kijken. Een lompert trapte net aardige diertje met zijn hak dood, om niets, alken uit laffe wreedheid. Hadden de omstanders zich niet bedwongen, de wreedaard zou er van gelust hebben. De eekhoorn is ook een goede vriend van den mensch, al is hij moeilijk te temmen. Hij heeft een gebrek, hij riekt wat scherp, het zachtaardige dier heeft de geur van verscheurende beesten. Van gelijke vriendelijke ge aardheid zijn meeuwen, maaral leen tegenover vrouwen, waarschijn lijk een gevolg hiervan, dat de man nen, harder van aard, dikwijls jacht op hen maken. Over de aanhanke lijkheid van vogels, ook wanneer zij in vrijheid verkeeren, behoeft trou wens weinig meer te worden gezegd, maar merkwaardig is het wel, dat de toucan of pepervreter, een groot dier met een gcduchten bek, zich hecht aan zijn meester en alleen maar vijandelijk optreedt tegenover vreemdelingen. De schildpad komt meer dan vroe ger In zwang, hij is goedig van aard en zelfs een beetje onnoozel, daar hij eenmaal omver geworpen, zonder hulp niet meer in zijn natuurlijke positie komen kan. Sommige men schen zetten het dier in' hun tuin, of in de huiskamer, en veroveren zijn genegenheid met een koolblad. Zelfs de zeeleeuw, die met zijn eigenwijze bewegingen en zijn leelijk geschreeuw verre van sympathiek is, hecht zich zóó sterk aan den mensch, dat hot voorgekomen is, dat een van deze dieren stierf, omdat het van zijn oppasser gescheiden was. Hem ont breekt alleen de spraak gelukkig. Het schijnt wel, dat die verhouding tusschen mensch en dier niet maar zoo algemeen kan worden gesteld. De vriendschap van een pad ls maar niet voor iedereen. Even goed als de hond hebben ook andere beesten een tegenzin in bepaalde menschen, en voorliefde voor sommige andere. Het temmen van wilde dieren is iets meer dan een gewoonte, er is een talent, of een karakter-eigenschap of een zekere gave voor noodig, die de een heeft en de ander nooit krijgen kan. Natuurlijk hangt er veel af van de jeugd van de dieren. De rijke Ameri- kaansohe dames hadden, na de wreedheid begaan te hebben, om klei ne schildpadden bezet met diaman ten te dragen, de nieuwe gekheid ingevoerd om kleine beertjes als ge zelschapsdier aan te stellen. Er zijn meer voorbeelden van. Vos, wolf en jakhals zijn, naar 't schijnt, weiuig of niet gevaarlijk, wanneer ze op zeer jeugdigen leeftijd worden gevangen. Duvernois heeft het zoontje van den gouverneur van een der Fransche koloniën zien spelen met een tijger en een puma, namelijk op een photo. Zoo herinner ik mij ook, dat Sarah Bernhardt de wereld in verbazing bracht met zoo'n verscheurend dier wat was het ook weer, leeuw of tij ger Maar ik zou zulke speelkamera den niet vertrouwen en wel om een heel eenvoudige reden. Het staat vast, dat de mensch wel zachtaardiger wordt, maar zeer langzaam en ge leidelijk, over geheele geslachten zou het nu aannemelijk wezen, dat een wild dier plotseling, eenvoudig door het aan zijn omgeving te ont trekken, vriendelijk en lief werd, dat nooit meer de neiging naar de jacht, de trek naar bloed in hem opkwam Dan zou in waarheid hel dier staan boven den mensch. Voorshands schij nen mij leeuw, tijger, jakhals, puma, het veiligst achter de tralién in A r t i s. Toch houd ik dit wel voor zeker, dat de mensch op veel vertrouwelij ker voet zou omgaan met vele kleine en groote dieren, wanneer hij er zich maar wat meer moeite voor gaf en niet zoo gedachteloos wreed deed te gen deze levende twee- en viervoe ters, waardoor zij een afschrik van hem krijgen. Langzamerhand zijn wij er aan gewend geraakt, dat de vogels voor ons vluchten, we weten niet heter, of het behoort zoo te wezen. In werke lijkheid is het precies andersom zo behoorden ons met vertrouwen en vriendschap te gemoet te komen. Dat zo het niet doen is omdat ze ons niet vertrouwen en met reden. Zoo staat de mensch veel te ver van de dierenwereld af en vindt verschil lende bewoners daarvan raar en vies. Alleen omdat ze wat ongewone vormen of een eigenaardig uiterlijk hebben. Vooroordeel, dat evenwel niet gemakkelijk wordt afgeschud. Om vriendschap te sluiten met een rat of een spin, schijnt hot bepaald noodig te wezen, dat iemand in een gevangenis zit. En wat de menschen buiten de celmuren denken van het toch zoo aardige, vlugge en leven dige muisje, weten we allen. Ze gru wen er haast van 1 J. C. P. Buiteniandsch Overzicht Eerst werd algemeen verwacht, dat DE STAKINGS BEWEGINGEN TE MARSEILLE weer zoo goed als tot 't verleden be hoorden. T Blijkt nu evenwel, dat <re stakingen weer belangrijk zijn uitge breid een vermeerdering, die de ver mindering ver overtreft. De ingeschreven zeelieden van de handelsvloot, de eigenlijke stakers, zijn nog voor 't grootste deel niet aan den arbeid gegaan De dokwerkers, die eerst uit sol'daritëlt staakten, hebben besloten weer aan den arbeid te gaan, maar hun protest wordt door anderen voortgezet. De arbeiders aan de gasfabrieken, de electriciens en de kellners hebben o. a. tot de algemeene staking beslo ten. De bakkers zullen ook staken, doch niet langer, dan 2i uur. 't Zal dus in Marseille een mooie boel wordengeen licht, geen glaasje wijn om 't verdriet te vergeten on niets dan oud-bakken brood om te eten... En dat is nog niet eens alles 1 Ook een deel der trambeambten staakt, maar het aantal aan 't werk go-bleven menschen was eerst nog groot genoeg om een verminderden dienst te onderhouden. Nu fs de tram- dienst ovenwei stop gezet, omdat ern stige ongeregeldheden hadden plaats gehad. En nog wordt meerdere uitbreiding der stakingsbeweging verwacht. Do gedeiogeerdeu van het syndicaat der handelsbedienden, hebben bij de winkeliers aangedrongen op sluiting der zaken en wel met zooveel klem, dat velen uit vrees voor Incidenten hebben toegegeven. De ERNSTIGE ONLUSTEN hebben Dinsdagmiddag plaats gehad. Een ontzaglijke menigte trok toen in optocht van de Arbeidsbeurs de stad in, ge vol cd door een talrijke macht van politie en militairen. Er liepen nog eenige trams en toen de menigte pen dier wagens zag aankomen, steeg haar woede ten top. Zij deed een aan val op liet rijtuig, ruaar do aanvallers werden na eenigen tijd door de orde bewakers teruggedreven. De menigje sloot zich weer aaneen en trok onder het zingen der „Inter nationale" den weg naar het station op. Onderweg hield zij weer een tram wagen aan, sloeg de ruiten en de trol ley stuk en raakte handgemeen met de soldaten en de agenten, die zulks trachten te beletten. Juist kwam op dat moment een kar met steenen aanrijden. In minder dan geen tijd maakten de Iwtoogers zich meester van de projectielen en een hagel van steenen daalde neder op de hoofden van de verdedigers der openbare or de. Maar dezen bleven toch meester van het terrein en verjoegen ten slot te de betoogers. Toen ging men weder naar de Ar beidsbeurs "waar een motie werd aan genomen .verklarende, dat de betoo gers zich verheugen over de betoon de solidariteit niet de matrozen, de slachtoffers van het schandelijk op treden van de regeering, „vertegen woordigd door den heer Chérun, on derstaatssecretaris bij de marine en in dienst van de reeders" eu waarin zij inededoelen te zuilen blijven sta ken, zoolang de in hechtenis genomen matrozen niet in vrijheid zijn gesteld. Men weet ook, dat de regeering ken baar gemaakt heeft voet bij stuk te zullen houden. Vandaar, dat door haar maatregelen genomen zijn, om de orde te handhaven en de scheep vaart zooveel mogelijk ongehinderd te doen doorgaan. Dit gelukt evenwel niet geheel. Het stoomschip „Djemmah" is naar Madagascar vertrokken met een vol ledige bemanning, maar daarentegen hebben de zeelieden van de pas aan gekomen „Uolo" en „Corte" den ka piteins medegedeeld, dat zij zich bij de stakers aansluiten. 't Eerste bedrijf van DE OMW ENTELING IN GRIEKENLAND is, zoo meldt de Atheensche corres pondent van een der groote Duitscho bladen, met de ontbinding van het militaire verbond geëindigd. Het tweede bedrijf wordt nu voorbereid. Do strijd van allen tegen allen is opnieuw begonnen. Onder het officie rencorps staan de radicale elementen tegenover de reactionaire, onder de politici streven de nieuw opkomende groepen naar de vernietiging van do oude personen-partijen, de uiterste pers richt zich tot bet volk, van het welk ze de redding van den staat ver wacht, en de gematigde pers zoekt heil bij den Koning, die zich volgens haar aan het hoofd van de hervor mingsbeweging moet stellen. Do leden van het ontbonden offl- ciorenvorbond beklagen zich, dat het verbond schipbreuk geleden heeft, om dat het volk werkloos is gebleven, eu het volk beschuldigt van zijn kant het verbond, dut liet de» steen aan het rollen gebracht, maar bet werk niet voltooid heeft. Dezelfde verschillen van meening bestaan tusschen de politici eu de pers. die elkander verwijlen, het volk op dwaalwegen vebracht te hebben. De regeering tracht de vrijheid van drukpers te onderdrukken. In Athene eu iu de provincie neemt de strooming om de Nationale Vergadering in een Coustituante te veranderen, toe. On der zulke omstandigheden kunnen zich licht onverwachte gebeurtenis sen voordoen Volgens een bericht van de Akropo- lis, hebben reactionaire officieren zich aaneengesloten, om de uitvoe ring van alle door de laatste kamer aangenomen hervormingswetten, zoo noodig met geweld, te verhinderen. Het ministerie van oorlog, dat daar den wind van heeft gekregen, heeft dadelijk voorzorgsmaatregelen geno- •T ENGELSCHE HOOGERHUIS zal binnenkort in comité de voorstel len van Lord Rosebery behandelen. Deze zijn 1. Dat in de toekomst het Hooger- huis zal bestaau uit Lords of Parlia ment a. gekozen door het geheele li chaam der erfelijke pec-rs uit henzel- ven en door benoeming door de kroon b. zitting hebbende uit hoofde vau door hou bekleede ambten of be voegdheden c. gekozen uit buiten staanders. 2. De zitlingstijd. zal voor alle Lords of Parliament dezelfde zijn, uitge zonderd in het geval van degenen, die ex officio zitting hebben dezen houden zoolang zitting als zij het ambt bekieeden, voor hetwelk zij zit ting hebben. Er is nog geen datum vastgesteld voor de behandeling dezer besluiten. TUSSCHEN BF.I.GIë EN FRANKRIJK is een geschil ontstaan over 't tariefs- ontwerp. In een zitting der afdeelin- gen van de Belgische Kamer tot be handeling van het door de regeering ingediende wetsontwerp tot tariefver- hooging Ier beantwoording van do verhoogde Fransche invoerrechten, zpide de minister van financiën Lie- baert, dat het tarief een niet defini- (ir-ven overgangstoestand moet schep pen. „Wij willen gewapend zijn. om mettertijd niet Frankrijk te kunnen onderhandelen". Als gevolg van de door de afdeo- lingen uitgebrachte stemmen, zal het rogeeringsontwerp niet in stemming gebracht kunnen worden vóór het einde der zitting. Al is 't nog tot geen oorlog tus schen PERU EN ECUADOR gekomen, vrede is 't toch ook niet. Volgens een telegram uit Lima, du ren dè anÜ-Peruaansohe betoogingen te Bogota (ColumbiöJ voort. De Co- lumbianen zijn naar men weet voorstander^ van het verleenen van militaireu steun aan Ecuador tegen Peru. Stadsnieuws RAADSSTUKKEN. GROND-VERHURING. B. en W. stellen voor te voldoen aan het verzoek van de directie der E. S. M. en voor den tijd van acht maanden met ingang van 1 Mei aan haar te verhuren voor den prijs van f 8 een terrein, groot (30 vlerk. M. ge legen aan de zuidzijde van den weg! langs de Amsterdamsche vaart. VERMINDERING DUINWATER TARIEVEN. B. en W. steilen voor afwijzend te beschikken op een verzoekschrift van de directie der bierbrouwerij en ijs fabriek ,,'t Spaarne", strekkende tot wijziging der tarieven voor duinwo- terverlwuik boven 3000 kub. M. SLOOT-DEMPING. B. en W. stellen voor gunstig te beschikken op een adres van M de Groot Wz., te Hillegom, om vergun ning lot het dempen van eene sloot langs het perceel sectie A, no. iU6 te Hillegom en hem voor een tijd van 8 maanden een gedeelte berm langs de I.eidschevaart te verhuren voor I 20 om een uitgang te maken. GROND-VERKOOP. H. Scholten, hotelhouder te Heem stede verzoekt om te mogen koopen den grond die het terras vormt van zijn hotel, daar het verkoopen of ver huren van dit hotel bemoeilijkt wordt doordat bedoelde grond slechts in huur aan hem is afgestaan. B. en W. stellen voor hierop afwij zend te beschikken. ONDERWIJZER-BENOEMING. B. en W. stellen voor P. Schaft te benoemen tot onderwijzer aan de buitengewone school voor lager on derwijs no. 5 op een jaarwedde van 1200 met verhoogingen. MATERIALEN-LEVERING.- De firma Rijsewijk eu Co., hoofd vertegenwoordigster der Nederland- sclie Portland Cementfabriek ver zoekt om te bepalen, dat voor werken door de gemeente uit te voeren, uit sluitend Nederlan.Ische cement ge bruikt zal worden, tenzij prijs en hoedanigheid dit niet gewenscht doen zijn. B. en W. achten het niet geraden dat voor te leveren materialen be paalde merken worden voorgeschre ven en stellen voor afwijzend te be schikken. KOSTEN ADVIES PROF. FRANCO. B. en W. bieden ter bekrachtiging aan een staat tot beschikking op den post „Onvoorziene uitgaven", groot f 807.50. waarop voorkomt 800 als declaratie van professor I. Franco in zake de spoonvijdte van het H. IJ. S -tramnet. Brood wedstr ij <L In den broodwedstrijd te Amster dam. uitgeschreven door de broodbak- kersvereeniging .,De Voorzorg", be haalde in de klasse voor PaDbrood (melkbrood) van 89 inzendingen de heer M. J. Duisterhof uit Haarlem den 3den prijs. UITREIKING HOEFSMIDS DIPLOMA. Gistermiddag had in de Cavalerie- kazerne de uitreiking van da diplo ma's plaats, verworven na theore tisch en practisch examen door een tiental burger-hoefsmeden, die daar toe een cursus, gehouden door de afd. Haarlem en omstreken van de Hol- landsche Maatschappij van Land- boow, gevolgd hebben Alvorens tot de uitreiking der di ploma's over te gaan, hield de heer Fr. Lieflinck, voorzitter der afdoeling een warme toespraak, waarin hij be gon met te zeggen, dat met hulp van de geheele afdeelingskas, het provin ciaal subsidie en dat van liet hoofdbe stuur, het der afdeeling ook d.t jaar weer is mogen gelukken een hoefbe- slag-cursus te organiseeren. Het is een vak van wetenschap en van prac- tijk, zei spreker. Aan de eene zijde is liet. noodig goed in de theorie van het vak onderlegd te zijn. aan den ande ren kant mag vaardigheid en gewoon te niet ontbreken. Het. is ook een mooi vak, want er is wat te bederven. Want wanneer er aan een werk niet te be derven valt, is er ook nïeis schoons meer in. Len goed beslagen paard evenwel is een groote steun voor den meester, en het is heerlijk voor het dier zelf, als het zijn hoeven pijnloos en gemakkelijk gebruiken kan. Voorts "-eeft het een gevoel van eigenwaarde een diploma te bezitten, maar, zeide de heer Lieftinck, laat dit u nooit tot hoovaardij of pedante rie voeren, integendeel laat het. u een spoorslag zijn u zelf ernstig met liet voornemen te bezielen Wat uit mijn handen komt moet goed werk zijn. Hierna ?prak de heer Lieftinck eeni ge woorden van dank tot kapitein H. Vixseboxse, die zich met de theoreti sche vorming der examinandi belast heeft, en tot de heeron Haze en VaO der Hwet militaire hoefsmeden In de c.\alerie-kazerne, dio de meer practische leiding op zioh genomen hebben. Ten ti-otte tot de examinato ren, de heeren D. C. Kruijrnei en La- méris, en beval eventueel volgend» cursussen in de belangstelling der heeren aan. Daarna werden de zeer frtai gecal- ligrafeerde diploma's ov« rhandigd aan de hoefsmeden P. Adrichem, Wijk aan Zee en Duin (rnet lof). P. J, van Driel, Hoofddorp, M. Kroon, Ab- benes, P. J. de Vos, Haarlemmermeer, P. Honbe. Egmond aan Zee, C. Smit, Vinkeveen, P. Kusters. Hillegom, J. Slot, Zuid-Schermer, J. Blom. Den Helder, en F. A. J. Stallman te Bua- sum. Een der geëxamineerden dankte den heer Lieftinck voor zijn hartelijk» woorden. UITBREIDING POMPSTATION LEI DUIN DER AMSTERDAMSCHE WATERLEIDING. Door A. van der Hulst is aan de gé- meente Amsterdam tegen den prijs van f 3500 per hectare in koop aange boden de hoeve „De Koekoek", gele gen in de gemeenten Heemstéde en Bloemendaal, nabij het pompstation der duinwaterleiding te Leiden, groot circa 22 H.A., 33 A., G8 c.A. De koop prijs bedraagt dus ƒ78.178.80. Het be zit van deze hoeve achten B. en W„ voor de gemeente Amsterdam van be lang met het c-og op uitbreiding van het pompstation en den aanleg vau nieuwe filter-inrichtingen. Zoolang voor deze werken nog slechts een deel der hoeve noodig is. tal het niet in gebruik genomen deel worden ver pacht. De Amsterdamsche Gemeenteraad heeft dit voorstel goedgekeurd. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits vool beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Reductie va'i Baar'em's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos ;even on zoo spoedig mogelijk. kan vragen, die niet volledig naam as woonplaats van dm inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Heeft eene mevrouw het recht om het inkomend verval der dienstboden achter te houden? Ik ben op zeker bedrag gehuurd. ANTWOORD: Wat voor de dienst, bode gegeven woTdt is haar eigen dom, tijdelijk onder beheer van me vrouw, die het ingekomene bij ver trek moet uitkeeren, en vooral wan neer een bepaald drag gegaran deerd is. VRAAG: Ik hen Zaterdag aangeno men als werkvrouw, eerst voor eoa paar dageu op proef. Toen ik mij Zondagmorgen naar het werkhuis be gaf, werd mij gezegd, dat men van mijne diensten geen gebruik zou ma ken en men mij een briefkaart had gezonden. Heb ik nu recht op scliade- ergoeding? ANTWOORD: Wij betwijfelen ol daarvan in dit geval sprake zou kun nen zijn, omdat het bezwaarlijk te bewijzen zal zijn dat u werkelijk schade hebt geleden. Als u er ander work voor hebt afgezegd, zoudt u wel op een kleine vergoeding aanspraak kunnen maken. VRAAG: Ik ben per week gehuurd en wordt per week betaald. Ik werk 5 nachten van 12 uur en 1 nacht van 20 uur Wegens ongesteldheid kon ik een nacht van 20 uur niet werken. Nu houdt de patroon mij dien nacht af volgens berekening per uur. Heeft hij daar recht op? ANTWOORD: Het is ons niet dui delijk wat u onder nachten van 12 en van 20 uren verstaat; maar in ieder geval zeg; de wet dat. ingeval van ziekte, het loon nog gedurende een korten tijd doorgaat en dus In elk geval niet geheel ophoudt. Partijen moeten daaromtrent onderling eene billijke regeling maken, want anders zou de rechter nog moeten beslissen. Alles Inhouden mug in geen geval. VRAAG. Kan ik thans met da zes weken mijn dienst opzeggen, of moet ik wachten tot 1 Mei en heb ik dan recht op mijn loon en verval ANTWOORD. Wanneer u den wettelijkeu opzeggingstermijn maar in acht neemt, dan kunt u opzeggen tegen welken dag u wiltb.v. op 15 FEUILLETON Naar het Duiisch. Door PAUL HENKENS. Hij had niet opgemerkt, dat dade lijk nadat hij den voortuin der villa verlaten had, een donkere schaduw van achter een boom te voorschijn gekomen was, die hem op eenigen afstand volgde. Toen Hugo de altijd nog drukke Kaiserstrasze, waarin hij woonde, bereikt had, was zijn ver volger hem zelfs dicht op de hielen. Toen deze daarop in numero 37 van de Kaiserstrasze verdween, liep de commissaris Grosser naar de te genoverliggende huizenrij en bleef daar in een portiek onopgeme-rkt staan wachten. Een kwartier later ongeveer ver liet Hugo in een donkeren mantel gehuld weer zijn huis en liep haastig ^le straat verder door in de richting van het midden der stad. De commissaris van politie volgde weer haastig den baron, zonder door hem opgemerkt te worden. Na nog een kwartiertje haastig ie hebben doorgestapt, op het oogenblik dat juist de torenklok half elf sloeg, ging Hugo de Linkstrasze in. Bij den eersten lantarenpaal stond een man gemoedelijk rookend in ge wone burgerkleeren te wachten. Toen de jonge baron hem voorbij snelde zonder op hem te letten, draaide hij zich als toevallig om en keek hem naar het scheen nieuwsgie rig in het gelaat Intusschen scheen de man, die daar voorhij snelde zijn bijzondere belangstelling niet opge wekt te hebben, want hij deed tel kens weer een haaltje aan zijn sigaar en bleef onbeweeglijk naast den lan tarenpaal staan. Hugo v. Engler snelde dwars de straat over cn verdween dadelijk daarop in de openstaande huisdeur van deu uitdrager SchimmeL Op dat oogenblik liep de commis saris op den wachtende bij den lan tarenpaal toe. is de uitdrager thuis, Pohl vroeg hij, terwijl hij zich hield of hij den aangesprokene om vuur wilde vragen. Ja, antwoordde de laatste. Als Ik mij mij niet vergis, commis saris, dan ging zooeven baron v. Engler het huis van den uitdrager binnen. Je hebt gelijk. Blijf hier staan. Ik zal ook In de buurt blijven. Mocht ik er toevallig niet meer zijn als de baron naar buiten komt, volg hem dan onopgemerkt en bericht mij uuuvvkeurig, waar hij heen gaat. Ja, commissaris. Een voorbijganger zou zeker niet vermoed hebben, dat hier een politie ambtenaar van hooger rang in ge sprek was met zijn ondergeschikte, zoo volkomen onverschillig en zon der iets dat aan dieustbaarheid deed denken, stonden zij tegenover el kaar. Do commissaris nam den hoed af, als bedankte hij daarmee voor een hem bewezen dienst, en liep nu ook do straat dwars over. In het midden van de straat geko men, hoorde hij, hoe de huisdeur van binnen op slot werd gedaan. Een smalle lichtstreep viel daarbij op de straatsteenen, die echter dadelijk weer verdween. Toen de commissaris het huis voor bij liep, lag dit in volslagen duister nis gehuld. De winkeldeur en het étalageraam, dat het geheele front van de gelijk vloersche verdieping iu beslag nam, waren zorgvuldig geslo ten. Geen lichtstraal kon er door naar buiten op straat dringen. De commissaris ging verder, maar slechts tot den eersten hoek, toen keerde hij zich om en liep naar den overkant van de straat Hij ging achter een vooruitsteken- den muur 6taan, die hem vrij uitzicht gaf op de deur van den uitdrager. liet één# uur na het andere ver liep. Eentonig huilde de herfstwind door do soortdurend stiller wordende straat. Zoowel de man bij den lantaren paal als Grösser aan den anderen kant bleven oubeweeglijk op hun post. Eindelijk verliet de commissaris zijn stelling om wat beweging te ge ven aan zijn half verstijfde leden. Hij liep do Linkstrasze eenige malen op en neer, zonder de huisdeur van den uitdrager uit het oog te verliezen. Weer verliep er uur op uur. Juist had het kwart voor vijf in den mor gen op de naaste torenklok gespeeld, en had de commissaris zijn eerste stelling weer ingenomen, toen er een licht gerucht was te hooren. Haastig werd er een deurgrendel weggeschoven, de huisdeur van den uitdrager werd geopend en haastig liep Hugo v. Engler de straat op. Ilij moest bijzonder veel haast heb ben, want hij trok niet eens do deur achter zich in het slot; zij viel door haar eigen zwaarte tegen het slot aan en bleef toen op een heel smalle reet open staan. Hugo snelde denzelfden weg terug, dien hij den avond te voren gekomen was. De man bij den lantarenpaal scheen plotseling door den grond gezakt, tenminste de Jonge baron bemerkte hem niet, ofschoon hij dicht langs den rechercheur heen giug. Nauwelijks was de blijkbaar huis waarts gaande v. Eugler den hoek van de straat omgegaan, of de com missaris kwam ook al haastig nader bij. Hij zag den rechercheur, die nu ook naar hem toekwam. Blijf hier, Pohl, beval de com missaris in 't voorbijgaan. Het in teresseert mij te weten, wanneer de huisdeur gesloten zal worden. Schim mel is toch anders een voorzichtig man het verbaast mij, dat hij de deur zoo lang open laat staan. Met dte woorden snelde hij ook al verder en ging het volgend oogenblik den hoek van de straat al om, ten einde den wegijlende geen oogenblik uit het oog te verliezen. XV. Nog om tien uur van den volgenden dag hing er een dichte, witte October- nevel over de stad, slechts zoo nu en dan even gescheurd door een koude windvlaag, die sinds den afgeloopcn nacht niets aan heftigheid had ver loren. De weinige voorbijgangers haastten zich snel hun beschermend tehuis weer op te zoeken. Alleen voor het paleis van justitie had zich onbekommerd over het kou de natte weer, al sinds den vroegen morgen een dichte menigte nieuws gierigen verzameld, die voortdurend het portaal bezet hield, dat toegang gaf tot de rechtzaal. Het was niet. het gewone publiek, dat zich bij dergelij ke gelegenheden verzamelt, maar de élite der samenleving scheen heden voor dc deur van het gerechtsgebouw te staan wtchten. Eenige m?cuien na het openen van de zaal was de ruimte voor het pu bliek al zoo goed bezet, dat de zaal deuren gesloten moesten worden. Rudolf was al om acht uur 's mor gens naar zijn cliënt gegaan, om hem moed in te spreken voor hetgeen hem te wachten stond. Hij had Beek tamelijk kalm en vastbesloten gevou- deu, terwijl hij zelf alleen met groote moeite zijn gedrukte stemming mees ter kon blijven. Toen Rudolf de gevangenis weer verlaten had, trof hij in de breede zuilengang den politie-commissaris Grösser aan. die ook als getuige moest optreden in het proces tegen Beek. Nauwelijks zag hij Rudolf, of hij stapte haastig op hem toe. - Ik zoek u al een half uur lang overal vergeefs in dit geheele ge bouw, zei hij fluisterend, terwijl hij Rudolf meetrok achter een zuiL Ik heb mij vanmorgen al bij u aan gediend, maar kreeg het bericht, da* u al niet meer thuis was. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5