NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8224. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. zaterdag 16 april 1910 a Tot de plaatsing van advertentign en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente),1.30 Franco per post door Nederland ,1.65 Afzonderlijke nummers0.0214 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem03714 de omstreken en franco per posf 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Costfer. Directeur j. C. PEEREBOOM. ADVERT ENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat. /.j!W Advertentign van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: \c/ voor B plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. fefjB) Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHTTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGLNDA ZONDAG 17 APRIL. Brongobouw: Hu.svlijttenloonstel- Ilng geopend van 105 en 7—10 uur. Schouwburg: Theatre de La Porte Saint-Martin: „Chantecler", 8 uur. Soc. Vereeniging: Scherm wedstrij den 9 1/2 uur voorin.6 uur nam. KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling. 8 uur. Leger des' Ileils: Bijeenkomsten. MAANDAG 18 APRIL. Bron gebou w: Huisvlij ttcn toonstel ling geopend van 10—5 en 7—10 uur. Stadsnieuws Nationale Militie De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van belanghebben den, die vevmeenen in aanmerking te komen tot l.ct erlangen van ontlief- fing van den vverkelijken dienst, of va#n pene geldelijke vergoeding, dat hun belang medebrengt, dat de aan vragen, hetzij om ontheffing, hetzij om ontheffing of vergoeding, tijdig teenlge weken vóór de opkomst onder de wapenen), op ongezegeld papier worden gericht aan H. M. de Ku- niuein en de aanvragen enkel om vergoeding, aan den Minister van G:rh-g, zoo de ingelijfde tot de mili tie te land en aan den Minister van Marine, zoo hij tot de zeemilitie behoort. ALS DE KONINGIN KOMT. Gisteren kwamen bewoners van de lsto Kleine Houtstraat bijeen om plannen te bespreken voor straatver- eierlng ter gelegenheid van bet Ko ninklijk bezoek op 26 Mei. De voorzitter van de versierings- eominissie voor dat straatgedeelte, de heer E. A. A. I.lera, merkte op dat. de Kleine Houtstraat zich ontwikkeld heeft tot een van Haarlems belangrij ke winkelstraten, die niet achter kan blijven wanneer het een versiering gei It ter gelegenheid van een bezoek van onze Koningin. Dat de bewoners dit zelf begrijpen concludeerde spre ker uit het feit, dat zoovelen tot de vergadering waren opgekomen. Ver volgens werden de plannen bespro ken en werd overeengekomen om liet gedeelte Kleine Houtstraat tusschen Anczang en Oude G-recht te versie ren met slingers van groen, die de «trant overspannen en op elke 6 Me ter af=tands zullen worden aange bracht. Aon deze guirlandes zullen blocmenmnijden bevestigd worden, om vast le houden aan het idee van Haarlem als bloemenstad. Ter vergadering was een lijst neer gelegd waarop flink werd getee-kend. De heeren J. C. li. A. Braakman en J. v. d. Haak zuilen bij de verschil lende bewoners aan gaau ten einde de benoodigde gelden bijeen te krij gen. De commissie, bestaande uit de hee ren E. A A. Lie ra, S. A. Kan, C. de Jager, Braakman, J. Rufer, J. M. v. Peüecom, v. d. Haak en P. Crama, heeft een verzoek gericht aan de Ver- eeniging Koninginnedag om te ver krijgen, dat II. M. de Koningin ook door de lUerne Houtstraat zal rijden eu een adres tot B. en VV. om dit verzoek te steunen. Voor Allen. Den 29sten van deze maand zal in ee:i der lokalen van het Administra tiegebouw van de Centrale Werkpl. der II. IJ. S. M. de verkiezing gehou den worden van éen lid voor het hoofdbestuur der Coop Vcreeniging „Voor Allen" door periodieke aftre ding van den heer de Bruyn. Can- diJaten ziui de heeren W. de Bruyn en M. II. Stork, beiden commies bij de maatschappij. 'Aanbesteding. Donderdag li April werd door den architect 11. Korringa alhier on dershands aanbesteed het bouwen van 6 woonhuizen in het Klcverpark. I engste inschrijver was de beer P. Bots. te Scholen, aan wien het werk Is gegund. Gezondheidscommissies. De commissaris der Koningin iu Noo.rd-llollnu'l heeft bet anulal leden der Gezondheidscommissies voor Ilaarleiiuiiei meer eu Veisen vastge steld op 5 leden, en die voor Bloemen- daa! od 8 leden. De Auto-tocht Men meldt ons nader uit Noord- wijk De automobilisten kwamen te kwart voor éen hier in goede orde aan. Het weer was den gcheelen morgeo goed geoleven, uitgezonderd een regen buitje in het laatste gedeelte van ien tocht. ilet menu van den lunch luidde Bouillon. Zwezerik-pasteitjes. Gebraden ossenhaas, opgemaakt met versche groenten. Kip aan hei spit gebraden en inge legde vruchten. Koude rijstpuddiug met marasquin. Vruchten. Examens L. O. Haarlem, 15 April Geslaagd de heeren Th. W. Vis, J. D. Dorgelo, II. A. van Ommen, G. W. van Brink, D. Stellener en P. A. Bergeer te Haar lem, en D. Schaper te Beverwijk. AMATEUR-SCHERMBOND. Vanmorgen zijn in de groote zaal der Sociëteit „Vereeniging" <!e twee- daaesche nationale wedstrijden, uit geschreven door den Nederiandschen Amaleur-Srhermbond, aangevangen. De voorzitter van den Bond, mr. A. J. Labouchere uit Utrecht, heette de deelnemers welkom en zeide, dat hv'. hem aanepnnnm was, deze wedstrij den te openen In ccn stad, zoo sportief nis Haarlem. Vervolgens nam de wedstrjjd op de floret een aanvang, waarvoor 32 hee ren hadden ingeschreven en 25 op wa ren gekomen. Dezen werden verdeeld in 3 poules van 6 en éen van 7. Voor deze afdeeling zijn 5 prijzen beschik baar gesteld en een extra-prijs. De uilslag was niet tijdig genoeg bekend om nog in ons nummer van vandaag opgenomen te worden. Voor den wed strijd op den degen hebben zich 40 personen opgegeven en voor dien op de sabel 29. CHANTECLER. Als prélude voor den gerlenkwaar- digen dag in Haarlem's tooneelge- schiedeni-s. dien waarop de artisten van de Porte St. Martin Edmond Rostand's meesterwerk spelen zullen, hield ouzo stadgenoot, de neer J. H. Sauveur, in een der Kroon-boven- zaaltjes een lezing over dit tooneel- stuk. Maar niet alleen „Chantecler", ook de dichter zelve werd behandeld. Rostand's laatste werk is er een, dat door den e»">en criticus hemelhoog is geprezen, door den anderen lang neergehaald. Par bonheur, of als gij wilt, par hasnrd. liet de conférencier er schalk® op volgen. Hem kwam een belangwekkende brochure van Jean RietU'se in hmvtm, wnar;n v^el in teressants betreffende Rostand staat Priizen doet dez© literator Chante- rler's schenning nu juist niet. Ge ïnspireerd schrhver, waarvan zoowel do Cyrano". 1'AigJon", en ook dit nieuwe stuk weer getuigen. Ook ver wijt hem Rictusso 't toepassen van allerlei trucjes, die met kunst aJ heel weinig te maken hebben, en ver klaart Rostand zonder .profodes émolions" zonder iets hoog-edels. Met zijn beschouwingen is de heer Sauveur 't allerminst eens: Rostand is z. i. een groot dramaturg, een schrijver van builengewone gaven, bezitter van een reusachtig talent Rostand werd 6 April 1868 te Mar seille geboren en later te Parijs opge voed. Op 20-jarigen leeftijd reeds e; Iireef h;; een bundel gedichten, die reeds van groot talent getuigen. Zijn latere formeel-werken werden met reusachti" succes gespeeld. Na des d.ichfer's ziekte en tijdens rijn herstel, werd de „Chantecler"- urbeid ter hand genomen, en na viif jaar en met vertracjngen is 't stuk 1hnns eind "'tik gprecd en voor 't voetlicht "ekomen. Nu giog de heer Sauveur over tol een korte iiihoudsvertelling van het stuk de historie van den haan. die zich zijn ideaal het wekken der zon door zijn kraaien ontnomen zieL De mise-en-scène te Parijs heeft G00 000 francs gekostde costumes vooral waren ontzaglijk duur. Na de nauze las de heer Sauveur enkele gedeelten uit „Chantecler", die hem bijzonder getrofteu hadden. De toehoorders waren blijkens het luid applaus zeer voldaan, liet zaal tje was geheel gevuld. Gev. Voorwerpen. Een heeren vest. Kruisstraat 43. Een houten lepel, Schoterwcg 43 r. Een werkinanskaart der 11. IJ. S. M., ten name van A. Metten. Voor- zo rgstr. 58. Een kinderpantoffel, Leidschestr. 66 Een damesparapluie, aan het poli tiebureau. Een portemonnaie inh. geld, Barre- voehrstr. 17. Een dubbeltje, Tetterodestr 9. DE HU1SVLIJTTENTOONSTELL1NG De jury kende de prijzen als volgt toe: Groep I, 1ste prijs, 284, J. A. Boot; 2e pr., 423, C. A. Neugehauwer; 2e pr. 313, J. A. v. d. BoguarJl, 3e pr., 370, C. van Huizen, 3e pr. 390, U. W. Lab- bertL Groep II, 1ste pr., 474, A. v. d. Vloot, 1ste pr. 137 enz., collectieve inz., J. H. Braam, 2e pr., 581, coll. inz., D- C. Mol, 2e pr., 688, J. Y\ ar- naars, coll. inz., 3e pr., 60, D. L. kos telijk, 3e pr., 5-10, J. P. Harder. Groep 111, 2e pr., 759, mej. M. J. Doncker, 3e pr., 58, H. v. d. Laan Jr. Groep VI, le pr., 288, A. v. d. Burg, 3e pr., 65, O. Weys. Groep VII, 2e pr., 785, J Jarars. Groep X, 759, collectieve inz., 1ste pr., mej. AL J. Doncker. Groep XIXVllI. 2e pr., 512, Mevr. de Wed. Bastiaans van Zutphen, 2e pr., collectieve inzending, 429, J. van Poelgeest enz. Groep XIX. 1ste pr., 481, J. de Vvies, 2e pr. 86 en 87, li. C. de Bruyn, 2e pr., 771, J. van Ingen, 3e pr., 369, G. van Hooven, 1ste pr. 695, A- B. Duys, 2e pr., 298, G. Beking, 2e pr., collectieve inz., 293, C. Baas enz., 3e pr., 520, A. F. A. Block, 3e pr., 396 Joh. Linterman. Groep XX: 1ste pr., 120, D. Th. de Jongh, 2e pr., 70, G. P. Uillen, 3e pr., 10, P. C. Roeien. Groep XXIJ: 2e pr., 387, mej. A_ Clos, 3e pr., 439, F. van Rossum. Groep XXIII, 1ste pr., 227, J. van Gelder, 2e prijs, 516. mevr. de wed. Bastiaans van Zutfen, 2e pr., 312, G. Berger, 3e pr., 538, T. Uilbrander, 3e pr., 370, M. C. van Loenen. Uit de Omstreken OVER VEEN. Hedenmorgen werd door J. Ritse laar van Amsterdam alluer aanbe steed Het amoveeren van het gedeel telijk uitgebrande perceel no. 191 aan den Bloemendaaischen weg, en het ter plaatse bouwen van een woonhuis met café, sigarenwinkel en afzonder lijk bovenhuis. Ingekomen waren 2 biljetten. Laagste inschrijving door de hee ren Gustein en Kramer te Amster dam voor '8135. Het andere biljet was van de heeren Verheu s en Lindeboom, Amsterdam, voor ƒ9990. SCHOTEN. RAADSVERGADERING. Om half acht opent de burgemees ter, de heer F. F. F. Fuiirhop, de ver- gadeiing. Alle leden zijn aanwezig. De VOORZlllER vermeldt de in gekomen stukken. Daaronder is Een adres vuu J. Onkenout, om te mogen bouwen in de rooilijn van reeds bestaande gebouwen. Wordt goedgekeurd. Een verzoek vau bet bestuur der vereeniging van vergunninghouders „Ons Belaag te Scheten", om alsnog toe te staau, dal liet sluitingsuur wordt gesteld op 12 uur. J. C. Eggink, A. Knol en A. Smit, als bestuursleden der er. omging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, dringen aan op een vervroe ging van het bestaande sluitingsuur, aangezien de nudeelige gevolgen van alcoiiol bekend mogen worden ge acht be VOORZITTER stelt voor, het huidige sluitingsuur te handhaven. Het gebruik van alcohol wordt na 11 uur een misbruik, waarvan de gevol gen zich den volgenden dag op het werk doen kennen. Dit voorstel wordt aangenomen met de stemmen van de heeren Hooy, Cohleus eu leeuwen legen. Naar aanleiding van een verzoek van Gedeputeerde Stalen wordt eene radactie-wijziging gebracht in het Raadsbesluit tot vaststelling van de rooilijn aan den Rijksstraatweg. Vun den voorzitter van Gedeputeer de Staten is een schrijven ingekomen, dat de minister van Binneuluiidsche Zaken goedvindt in de kosten van schoolverbouwing en meubileering, tied ragende f 346(2), bij te dragen een buitengewone rijkssubsidie van ten hoogste 15820, behalve de gewone subsidie van ƒ7910, zoodat voor de gemeente overblijft 10880. B. en W. stellen voor aan den voor zitter van Gedeputeerde Staten te be richten, dat de kosten voor lager on derwijs onevenredig hoog zijn in ver gelijking met andere uitgaven, en dat daarom zal aangevraagd worden, om een subsidie te verkrijgen tot het volle bedrag der kosten. Goedgekeurd. Ingekomen is het verslag van den toestand der gasfabriek, dat over 1909 een zuivere winst aanwijst van I 3362.69. B. en W. stellen voor dit geld te storten in de gemeentekas. UocugexeuJU. B. cu vragen machtiging, om een voururaent up le uiuxcu ter i>e- Uucuiujg vau ecu ondervvyZcres aan üciiuul A. vjueogeseurd. b. eu vv. stellen voor straten over te ueiueu, gelegen bij de Aljeiisiraai, van de .Maatacuuppij tut exploitatie vun onruereude gocueren le riaarlem eu aan beduume straten de naaien te geven van Den-, Banua-, Büuiou- en tuouwsiruaL Voor kusten van herbeslrating zal de niautscnappij 5uuü auu de ge meen Le moeien afdragen. Goedgekeurd. Uvergcguau wordt tot de benoe ming van leden voor een stembureau, ter verxieznig van eeu lid voor de Provinciale blaten, wegens periodie ke aftreding van den neer Vermeu len. De burgemeester is krachtens zijn ainbt voorzitter, tot plaatsvervangend voorzitter wordt benoemd de heer leeuwen tot ledèn wurden gekozen de heeren Nelis en Van Schie, en tol hun plaatsvervangers de heeren Hooy en De Graaff. B. en Y\hebben een concept-veror dening opgemaakt, regelende de be noeming, salarissen en pensioenen der gemeente ambtenaren. De lieer HOOY verzoekt om aan houding van dit voorstel, daar hem de peusioensregeling nog niet bevalt en hel al laat is. De VOORZITTER had gehoopt een gedeelte te behandelen, om het ove rige, waarbij ook de jvensioensrege- ling, den volgenden keer te nemen. Evenwel is bij ook te vinden voor een bijzondere vergadering voor dit punt. Dc beer HOOY zegt, dat het hem uit de cijfers niet gebleken is, dat een rechtstreeksche peusioensregeling bo ven de krachten der gemeente gaat De VOoitAii lEH denkt, dat daar voor eeu Hink geuiceuie-crediet zal noodig zijn eu de benoeming van een desxuudige, om verslag uit te bren gen. De behandeling der verordening wordt aangehouden. De heer DE GRAAFF wenscht dat, alvorens hel reglement m behande ling komt, de ambtenaren er mee in kennis worden gesteld. De VOOKZ1TJ ER zegt, dat het reglement zal opgezonden worden aan de verschillende hoofden van takken van dienst, die hel zullen be spreken met hun ambtenaren. Bij de RONDVRAAG vraagt de heer DE BRA AL, of er niet voorzien kan worden in den slechten toestand van sommige straten, waar over de bladen geschreden hebben. De VOORZIT IER zegt, dat weg werkers thans bezig z.ju in de Cron- jéstraat en successievelijk zullen ko men aan de Spaansche Vaartstraat, enz. De fin'ancién veroorloven niet, meer wegwerkers aan le stellen, an ders zou het wel vlugger gaan. De heer HOOY zegt, dat met de voorhanden zijnde middelen hard ge werkt wordt, door het sluiten van een lecning zou het natuurlijk gau wer gaan, maar is dit laatste nu wel gewenscht De VOORZITTER meent van niet, aangezien het nog lang niet zeker is, of het Rijk de gclieele schoolverbou- wiug voor zijn rexeuing zal nemen. Meer dan er nu gedaau wordt, kan er vooreerst met gedaun worden. De heer COBLENS vei zoekt B. en W. maatregelen te nemen, om bij de Paul Kruserkade en de Schalk Bur gerkade dreggen bij de huizen in de buurt aan te brengen, daar er kort geleden een kind vpnlronken is. De VOORZITTER zegt, dat er dreg gen zijn. De Raad gaat vervolgens over tot zitting met gesloten deuren, ter be ha udeliim van het kohier voor den Hoofdelijken Omslag. SANTPOORT. De heer J. C. A. Weerts» burgemees ter van Veisen. die niet Mei e. s. zijn ambt neerlegt, heeft thans ontslag ge nomen als president-kerkvoogd der Ned .Herv. gemeente alhier, welke functie hij gedurende 12 jaren waar nam. HAARLEMMERMEER. Te Bennebroek is hedenmorgen overleden de heer J. W. Lantzendorf- fer, oud-burgemeester van Haarlem mermeer. DMUIDEN. Wnardeering. Aan schipper J Drijver van den stoomtrawler Anna IJ M 34, werd ter herdenking, dat hij 61/4 jaar sehipoer bü dezelfde reederij en op hetzelfde «chïn geweest 'S •"ensile directie van de Algemeene Vïsscherij- Mnntschanoij, waartoe de Anna be hoort, een groot gouden horloge Chronomètre met inscriptie aange boden. 't Is z&kér een zeldzaam feit, dat een schipper ter stoomvisscherij zoolang op één schip vaart Binnenland DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR HET LüO. Een groote menigte wachtte gister namiddag op het voorplein van het paleis te 's-Gravenhage het vertrek van de Koninklijke Familie naar het Loo af. Luid gejuich weerklonk op het stationsplein bij de Staatsspoor. De bijeengestrooindc menigte was zoo groot, dat de politie moeite had, haar iu bedwang te houden. De Koninklijke Familie reed in een open rijtuig, met half opengeslagen kap, waaronder het Prinsesje, met hofdame. Daar tegenover zaten H. M de Koningin en Z. K. H. de Prins, liet Prinsesje wuifde met 't handje. De Koningin droeg zelf de Prinses in den waggon en plaatste zich toen aan het venster. Aan weerszijden van de afsluiting van het perron bevond zich een groote menigte, die luide juichte, toen de Koningin de Prinses aan het publiek loonde. Te 3 uur 15 min. kwam de Konink lijke Familie in een extra trein aan het Centraal-station te Utrecht aan op de doorreis naar het Loo. Op het perron waren aanwezig prof. Hou wer en zuster Van Diepen, benevens de dochters van den Commissaris der Koningin van Utrecht en van den burgemeester, alsmede de waarne mend burgemeester Ragay. Een mu ziekkorps zou spelen, doch H. M. de Koningin had per draad verzocht, daarvan af te zien. daar bet Prin sesje sliep. Prof. Kouwer onderhield zich enkele oogenblikken met H. M. Na enkele minuien oponthoud ver trok dc trein, terwijl H. M. het Prin sesje, dat inmiddels gewekt was, aan het talrijke publiek toonde, hetgeen een groot gejuich ten gevolge had. Te 4 uur 27 kwam het Vorstelijk gezin met gevolg op het Loo aan. De Koningin, de Prinses en Prins Hen drik werden door het talrijk publiek luide en hartelijk toegejuicht. De burgemeester en zijn echtgenoo- te waren bij de aankomst aanwezig. Op net paleis werd de koninklijke standaard ge-hcschcn. Uit de Arbeiderswereld DE STRIJD IN DE BOUWVAKKEN TE AMSTERDAM. Namens bet bestuur der tïmmer- liedeuvereemging „Concordia Inter Nos" wordt aan de „TeL" medege deeld, dat de timmerlieden, die Don derdag bij het werk aan de Fredenk Hendrikstraat hebben gestaakt, dit niet deden uit solidariteit. Zij staak- ten aileen uit vrees, omdat zij den vongen avond bij het huiswaarts kee- ren waren gemolesteerd. Gistermiddag één uur zijn vier hun ner weer aan het werk gegaan. STAKENDE MIJNWERKERS. Onder de mijnwerkers in het Bel gische kolengebied is een staking be gonnen, die zicii de laatste dagen aanzienlijk heeft uitgebreid. Donder dag bedroeg het aantal stakers al on geveer 4000. Naar gemeld wordt werd besloten, een congres bijeen te roepen waarop alle Belgische mijnwerkers- verceuigingen vertegenwoordigd zul len zijn, en waarop de loonquaestie besproken zal worden. Zooais men weet, dreigde reeds langen tijd in België eeu algemeens staking van mijnwerkers, die alleen werd tegen gehouden, doordat de Senaat na lang verzet bet wetsvoorstel tot invoering van den 9-urigen werkdag goedkeur de. Rechtszaken DE PAPEN'DRECHTSCHE STRAFZAAK. Naar aanleiding van het lil de raadszitting van Papendrecht voor gevallene met betrekking tot bet ver zoek der verdedigers in de Papen- drechtscbe strafzaak, om een onder zoek naar de locale toestanden van dat raadhuis te mogen instellen, heb ben de verdedigers zicb andermaal tot dien Raad gewend. In dat adres wordt er docsr de hee ren nirs. J. A. van Hamel en W. Dic- ke met klem op gewezen, dat in bun verzoek geenerlei wantrouwen in het, beleid der justitie tot uitdrukking wordt gebracht; zoodat de inwilliging vun het verzoek aan hel vertrouwen iu dat beleid ook iu géoii enkel op zicht te kort behoeft te doen. En het zal den Raad niet onbekend zijn, dat advocaten in elke hun ter behande ling opgedragen zaak zich persoon lijk zooveel mogelijk op de hoogte Lebben te stellen, ten einde hunne verdediging zoo goed mogelijk te kun nen voeren. Daartoe behoort ook een onderzoek in loco, omdat de kennis der plaatselijke omstandigheden vaak van het hoogste gewicht voor den verderen loop der zaak is. Adressanten geven den Raad de verzekering, dat ieder, die zich re kenschap geeft van de zuivere positie des verdedigers in een strafproces, de inwilliging van hun verzoek zal toe juichen; en dat door niemand daarin een blijk van wantrouwen in het justitieel onderzoek mag, of kan wor den gezien. Voorts wordt bericht, dat de getui ge Kwakernaat den rechter-commis saris bij de rechtbank te Dordrecht, mr. Wiarda, heeft verklaurd, op grond van zijne ervaringen met do vroegere proefneming, zich aan de te herhalen gehoorproeven slechts te willen onderwerpen, indien de verde diging daarbij vertegenwoordig^ zal zijn. DE RAMP VAN DE „PRINS WIL LEM II". Gisteravond be'nandeldo de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam, onder presidium van mr. Th. B. Pleyte, de ramp overkomen aan hel stoomschip „Prins Willem II". Deze zitting werd bijgewoond door talrijke belangstellenden. De eerste getuige, die gehoord werd was de heer C. M. van Rijn, directeur van den Koninklijken West-Indischeu Maildienst Uit diens verklaringen bleek, dat de „Willem II" den 21sten Januari uitgevaren is. Van den kapitein kwam geen bericht meer in bij de directie, alleen vernam deze door derden, dat in het Noordzeekanaal een half uur was gestopt, daar er iels aan den condensor mankeerde. Het laatste, wat van het schip ge hoord werd, was het bericht, dat hel 23 Januari Ouessant gepasseerd was. Toen, na half Februari, nog niets van het schip gehoord was, dat den Ssten Februari in Paramaribo had moeten zijn, is aan de Regeering verzocht io „Utrecht" te laten zoeken, en aan de stoomvaartlijnen op de West, om haar schepen tusschen Amerika en de Azoren naar de „Willem II" te doen uitzien. Het bericht uit een Surinaamse"1© courant, dat de „Guadeloupe' de „Willem 11" zou gezien hebben, bo- twijfeide getuige ernstig. Dat de ramp het gevolg zou ge weest zijn van een aanvaring met de „Bulgaerie" is zeer onwaarschijnlijk; de „Willem II" is wel eerder vergaan. Het scliip is opgegeven, toen verschil lende voorwerpen zijn gevonden. De tweede aanleiding tot het op geven van het schip is de zwam slorio, die van 23 tut 29 Januari in ie golf van Biscaye heeft gewoed. Daar is nog een schip, «en Engelsch, le gronde gegaan. De „VViilem IT' heeft twintig jaar gevaren, en maakte thans de 61sta reis. Tiet schip heeft dikwijls zwaro stormen doorgestaan. Uit een verklaring, door den kapi tein bij de uitvaart iie vorige reis af gelegd, blijkt, dat het scinp volko men zeewaardig werd geacht door hem. Üok de havenmeester van Havre rapporteerde gunstig over 't schip. Het schip heeft in het laatst van 1906 een groote reparatie ondergaan, en daarbij nieuwe keiels gekregen, sponlen eu dekken z.ju vernieuwd, euz. in September 1909 heeft 't scinp gedokt, tot onderzoek van de schroef as. Blijkens rapport van dc inspectie en Lloyds en Veritas werden ketels, schroef-as enz. in volkomen orde iie- vonden. De vijf sloepen boden plaats voor 79 personen. Er wareu 0 of 8 redding boeien en voldoende zwemvesten aan wezig. Ook was er voldoende olie aan boord om op de golven uit te storten. Aan boord van het schip waren geen ontplofbare stoffen. Getuige heeft zich op den ochtend van het vertrek nog onderhouden met kapitein en lsten machinist, en geen van beiden heblien hem op de vraag of er nog iets bijzonders was, iets meegedeeld. De l»eer E. Rooseoburg, directeur van de filiaal-Inrichting van hel Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te Am sterdam, werd als deskundige naar den weerstoestand gevraagd. Toeu hel schip uitvoer, 21 Januari, was liet goed weer. Dat was het nog bij hel p.isseeren van Ouessant, 23 Januari des middags. Tusschen mid dag en middernacht is dien dag het weer sterk veranderd, en den 24sten was liet storm, van de Engelsche tot dc Spaansche kust toe. Op een vraag van den president, of de kapitein misschien be'— aedaan had, door meer de Spaansche kust op te zoeken, antwoordde geluice ont kennend. Den Sósten en 26sten Ja nuari is de storm geklommen tot een zeer zware orkaan, die op de weer kaarten wordt aangeduid door het

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1