HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Donkere Schaduwen DINSDAG 19 APRIL 1910 Buitenlandsch Overzicht Weer «en schakeltje In den etrijd- kcttiug, waarmee de Lagerhuis-meer derheid de macht van het Hoogerhuis wil binden. Het hoeveelste al Het wordt zoo langzaam aan een heel lan ge ketting, maarveel knellende kracht heeft hij nog niet! Toch kan 't nu spoedig komen. Het Lagerhuis is gisteren begonnen met de hernieuwde behandeling der ENGELSCHE BEGROOTING. Deze was feitelijk de aanleiding tot den strijd. In deze begrooting had het ministerie de door de oppositie ver- wenschte voorstellen gekoppeld, o. a. betreffende de belasting op de waar- de-vernieerdering van grond, waar tegen de Lords zoo geweldig toorn den. Destijds nam het Lagerhuis deze begrooting aan, maar het Hoogerhuis verwierp ze, of juister gezegd vroeg eerst het oordeel van de kiezers. Nu beeft de stembus gesproken en moet de begrooting eerst weer in het Lu- gerhuis behandeld worden, en dan weer aan het oordeel der Ilooger- ïnus-machten onderworpen worden. Voor de behandeling der begrooting beeft het ministerie in het Lagerhuis zoogenaamde guillotine-voorstellen ingediend, waarbij de besprekingen over de begrooting beperkt worden tot vijf dagen. Wanneer men dit ook *cns in Den Haag zou probeeren Bij de indiening heeft de eerste- ininister Asquith natuurlijk een woordje gezegd. Z. Excellentie ver telde, dat deze begrootiri& in hoofd zaak gelijk is aan die van het vorige jaar en terugwerkende kracht zal hebben. Er zullen alleen eenige amen dementen van technischen aard wor den ingediend, uit welke de bedoelin gen van de regeering ten opzichte van «ommige punten duidelijker blijkt De Iersche leider Redmond zeide, flat hij de regeering zou steunen. (Luide toejuichingen bij de ministeri eeion en nationalisten), omdat hij de verklaring, die de eerste-minister li 'April had afgelegd (bedoeld worden natuurlijk de toezeggingen in den strijd tegen het Hoogerhuis als een Ivoldoendon waarborg beschouwde, dat de beweging voor Iersche home rule (beperkte zelfvertegenwoordi- ging) snel tot een resultaat zou lei den. Hij ontkende, dat er eenige over eenkomst tusschen de regeering en hem was gesloten. Tot zoover deze leider der grootste groep Ieren. Het hooge woord Is er nu eindelijk uitde leren zuilen de begrooting steunen. Ook al is het be staan van een officieele over eenkomst tegengesproken, men mug toch wel aannemen, dat de Ieren be trachten „voor wat hoort wat'' en zeker zijn van de verwezenlijking vau hun honie-rule-idealen. De Ieren hebben immers bezwaren tegen de-bc- grooting, omdat deze voor hun land geen voordeelen, maar wel nadoelen zal brengen door de drank-belastin gen. Het kost natuurlijk veel, om xuike bezwaren te overwinnen I De groep leren onder O'Brien heb ben dan ook besloten tegen de be- grooting te stemmen en hun verzet krachtig door te voeren. Balfour (de leider der Unionisten, l'n bekend voorstander der tariefher- vorming-) zei over Redmond's ontken ning van een overeenkomst, dat die ontkentenis belachelijk is, en ver klaarde, dat de regeering z. L den steun der Ieren bij de begrooting beeft betaald met het opgeven der groote tradities, die zij ten plicht heeft te handhaven. Asquith ontkende in zijn antwoord, dat er een overeenkomst was gesloten en deelde mede, dat zijn verklaring van 14 April door het kabinet was op gemaakt, zonder overleg met Red mond. Zij spreekt de weloverwogen onafhankelijke nieening van liet kabi net uit en Asquith zou bij die inee- ning zijn gebleven, onverschillig of Redmond het er mede eens was of niet. Na een geanimeerd debat werd het guillotine-voorstel aangenomen met 845 stemmen tegen 252. Hoe zal hot nu inet de eindstem ming over 5 dagen gaan Eu dan hoe zal het Hoogerhuis er over denken, nu ze het gevraagde oordeel der kiezers weet? DE DUITSCHE RIJKSDAG Is ook begonnen met de behandeling van een belangrijke zaak, namelijk met de beraadslaging over de Rijks- verzekeringswet, die door het instel len van plaatselijke verzekenngs- bureaux de samenvoeging en het eeu- vonnig-maken van de reeds bestaan de ouderdoms-, ongelukken- en ziekte verzekeringswetten bedoelt, waaraan de nieuw in te voeren verzekering nagelaten betrekkingen zal wor den toegevoegd, en waardoor tovens de 7 millioen landbouw-werklleden In de sociale verzekering zullen wor den opgenomen. Over het debat zelf is nog weinig belangrijks mee te deelen. In het land onzer Oost er-buren is thans meer belangstelling voor het groote arbeidsconflict DE UITSLUITING IN DUITSCH- LAND is al in vollen gang. Het is een scherpe strijd I Dit blijkt o. a. uit een schrijven van werkgeverszijde In de „Frankfurter Zeltung". Geschreven wordt „De kern van den strijd ligt niet op materieel gebied. De hoogste ideale belangen zijn in gevaar. Zal de bouw ondernemer op zijn eigeti werk nog wat te zeggen hebben Zal hij door zijn eigen werklieden worden geëer biedigd, zullen zijn bevolen worden opgevolgd Zal hij werklieden kun- aanstellen, die hij voor de uit voering van zijn werk noodig acht, of moet hij door de organisatie laten uitmaken, welke menschen bij hem zullen arbeiden Mogen slechts ge- organiseerden bij hein werken Moet zijn werk blijven liggen, wanneer hij ook auderen aan het werk zet In één oord Zal de werkgever baas zijn op zijn werk, of de socialistische organisatie Moet de werkgever af hankelijk worden gemaakt van de intriges der organisatie en de luimen der werklieden De toestanden zijn op dit gebied in de laatste jaren aanmerkelijk slech ter geworden. Trouw en eerlijkheid zijn steeds minder geworden. En een bezoek aan een bouwwerk behoort niet meer tot de aangenaamste ver richtingen. De Duitsche bouwondernemers zijn de eeuwigdurende speldeprlkken moede, die de organisatie hen geeft. Daarom willen zij, dat de overeen komsten centraal worden afgesloten, en voor den invloed der organisatie worden beschermd. W ij willen een eerlijk, bindend verdrag en wij erken nen de organisatie der werklieden zoowel als den Duitschen werkgevers- bond, maar wij willen niet met de kleine organisaties onderhandelen en verdragen sluiten. De werklieden zijn in de meeste plaatsen best in staat, op eigen kracht te vertrouwen en de contracten aan le gaan en na te ko men Het werk, dat de bond van werkgevers iu de laatste twee jaren voor bet beslechten van plaatselijke oneenigheden te doen bad, was reus achtig en toch nog grootenueels ver- geefsch. Zoo gaat het uiet langer." Félisch, een der leiders van den werkgeversbond, heeft bovendien ge zegd „Het geldt thans niet, idealen te veraedigen, muur de strijd om de macbL Er moet een groote catastro phe komen, anders krijgen wij geen rust. Als wij bezield zijn door den wensch om de macht te behouden, dan moeten wij speciaal over het eer ste punt spreken, dat zegt wij moe ten ons tarief centraal vaststellen, op denzelfden dag en voor hetzeitüe aan tal jaren. Hiermede staat en valt on ze macht. Als vandaag een tarief in geheel Duitschland afloopt, dan ko men een millioen in hel no uw vak ar beidende menschen ten loste van stakingskassen, en al kunnen zij hot geld nemen waar zij willen, in hoog stens tien weken is liet op. Als ik beide rs vertegenwoordiger was, zou ik tot het laatste er voor strijden, dat dit niet wordt aangenomen I Zoo gij gedaan weet te krijgen, dat wij op eoiizelfden dag alle contracten afslui ten voor denzelfden tijd van duur, dan komt al tiet andere vanzelf." Om deze redenen meent de „Frank- forter Zeitung", dit een strijd te mo gen noemen, die geen weldenkend mensch kan goedkeuren. De leiders der werkgevers hebben (zoo sclirijft dit bladj de zaak van den aanvang af zoo opgezet, dat een overeenkomst met de werklieden onmogelijk is, en zij wenschen die overeenkomst niet, zuoais uit de laatste redevoering blijkt. VV'hnt de uitsluiting, de strijd wordt gewenscht. En dat is te ver- oordeelc-n, wijl daardoor honderddui zenden aan ellende en armoede wor den blootgesteld. Herinnerd zij, dat binnenkort on geveer anderhalf millioen arbeiders door deze uitsluiting tot werkloosheid zal gedoemd worden. Ook IN CHINA IS EEN CONFLICT, maar daar is 't een bloedige strijd. De opstand blijkt ditmaal niet een lokaal muiterijtje te zijn, maar is werkelijk van zeer ernstigen aard. De gouverneur van Changdha is gedood, of heeft zich, eoools inboor lingen vertellen, met zijn familie zelf van het loven beroofd. Zijn yamen is verbrand. De ambte naren, die niet meer bij machte waren bet oproer te beteugelen, zijn gevlucht. De soldaten hebben zich aangeslo ten bij de oproerlingen, teneinde on gehinderd te kunnen plunderen en brandstichten. Van de negen zeudingsposten, die te Changsha gevestigd zijn, werden er zes In brand gestoken. De winkels ea eigendommen van Britsche onder danen werden verbrand het Japan- sche consulaat eveneens. De regeeringsbank werd geplun derd, de douanen en het Britsche con sulaat evenwel bleven gespaard. Ge lukkig waren Woensdag, toen de op stand begon, twee Britsche stoomboo- ten te Changsja aanwezig. Zij wer den onmiddellijk gerequireerd door de Engelsche autoriteiten de Euro peanen vonden op die bodems een veilige schuilplaats. De Engelsche k. oerbooten „Thistle" en „Snipo" h. ;;n bevel zoo snel mogelijk naar het tooneel van den opstand te stoom en, de „Thistle" kwam evenwel ongelukki gerwijze in aanvaring met een Jonk, waarop zich drie zendelingen bevon den de lonk zonk en een gerucht, dat intusschen nog niet bevestigd is, wil. dat de missionarissen verdron ken. De laatste berichten uit 't Hernel- eche rijk melden, dat de oproerighe den verminderen. GEVECHTEN IN MAROKKO. Uit Colomb Bechar wordt geseind: Er heeft een hevig gevecht plaats ge had bij de Moeloeva. Kaid Hceloeja heeft ln een botsing met de stammen Oeied Elhadj en Alid Ben Chassen de nederlaag geleden. Naar verluidt sneuvelde de kaid en vielen er bovendien nog een groot aantal dooden en gekwetsten. Uit Adrar: De overgeblevenen van de rezzou, die dooi' kapitein Cancel in Adrar was, verslagen, hebben zich weder aaneengesloten tot een nieuwe bende, die de onderworpen inboor lingen brandschatte. De inboorlingen trokken gezamen lijk tegen hen op en heroverden hun ne eigendommen. Naar het heet, heeft de rezzou in het gevecht groote verliezen geleden- Van de 350 leden zouden er slechts 200 ongekwetst zijn gebleven. De plunderaars werden uiteenge dreven. EEN SCHEEPSRAMP. In Hongarije Is In 't dorpje Sato- ralja Ujhelr een schuitje waarin 17 vrouwen zaten op de rivier omge slagen; 14 vrouwen verdronken. wijzing van dozen toestand Is, dat een of ander land moer koopt, dan hot verkoopt, waardoor een verschil ont staat, dat ln goud betaald moet wor den. De Internationale goudbeweging wordt veroorzaakt door de productie in goud, door de toenemende vraag naar goud door de uitgaven ven toe risten, door het verkoopea van obli gation in aandoelen, enz. Baseert men zich hierop, en gaat men de croudbeweging na, dan ziet men, dat ln de zes Jaar de Ameri- gaansche crisis van "93 voorafgaande, 165,020.000 doiiar» meer goud werd uitgevoerd dan Ingevoerd. Neemt men de zee Jaar aan '07 voorafgaande, dan vindt men, dat bijna 200.000 000 dollars meer werd ingevoerd dan uit gevoerd. Dat wijst er op, dat de cri sis van '07 niet ln dezelfde mate als die van '93 werd veroorzaakt door verarming als gevolg van verkwis ting en uitspattingen. Wat gebeurde ln '07 Er ontstond wanverhouding tusschen de vraag naar en den voor raad van goud, een gevolg van te grooten voorspoed, van een te snelle pas van uitbreiding. De biqiken leen den niot alleen baar deposito's uit, maar ook een goed deel vau haar ro se rv en en kapitaal. Toen kwam de tijd voor de groote magnaten om eenl. ge zwakkeren te nekken. Leeningen werden gevraagd en toen begon do débacle. Maar een algemeene demo ralisatie als in *93,'"% was er niet- En ook thans leest men elk oogen- blik, dat de sterlingkoors bet g-ud- punt nadert of overschrijdt Nog heb ben geen gouduitvoeren plaats ge- bad, omdat Amerika steeds voortgaat met groote obligatie-uitgiften naar Europa te dirigeoren. Maar Europa wordt al minder happig en de tijd, dat Amerika geel metaal zal moeten afttaan, schijnt niet ver meer. En in- tus«chen gaat Amerika voort rud overdreven speculatie. Wij bedoelen daarmede niet in de eerste plaats de effectenbeurs. Maar men weet. hoe omvangrijk de speculatie zich uit op da graan- en katoenbeurzen en wat ontzaglijke sommen worden gebruikt voor nieuwe fabrieken, welke alleen dan reden van bestaan zouden heb ben, als de vraag naar de productie honderd procent van de capaciteit be droeg. Als dit zoo doorgaat, zal men on getwijfeld in afzienbaren tijd, doch te voren wel gewaarschuwd, weder een reactie zien intreden, die de lucht eens goed zal zuiveren, en vele wan toestanden en -verhoudingen mis schien voor goed zal doen verdwij nen daarmede is niet gez-egd, dat wij nog met eerst eens flink verhoog de prijzen zullen aanschouwen, doch dat deze tijd van onzekerheid nog heel lang zal blijven voortduren, ls haast niet denkbaar. Zangwedstrijd. Naar wij vernemen zal het gemengd koor „Onder Ons", directeur de heer Henri Plelage, deelnemen aan den zangwedstrijd, te Rotterdam uitge schreven door de zangvereeniging „Inter Nas", aldaar te houden op 16 Mei u-s. De vereeniging zal uitkomen in de eerste afdeeling. In deze afdee- ling zuilen nu drie Haarlemsche ver- eenigingen mededingen, en wel „On der Ons", „D. I. N. D. U. A." en „Po lyhymnia". Gemeente-p olitiebeam li- ten. In Mei zal hier ter stede de alge- meene vergadering van den „Bond van Gemeente-politieambtenaren in Nederland" gehouden worden. Op den beschrijvingsbrief komen o. m. voor de bespreking en vaststelling van het onlwerp-reglement van ortle en een voorstel, om de termijn van voorbereiding tot het verkrijgen van gegevens en het beramen van plan non inzake het herstellingsoord nog met één jaar te verlengen, omdat het bondsbestuur nog niet alle gegevens beifit, welke het noodig heeft. Do begrooting van 1910 wordt in ontvangst en uitgaaf op 3045 ge - raamd. Stadsnieuws WsMIJIiscb BsunoverzIchtTan Merans 4 Tleleman WEEKBERICHT TOT 18 APRIL 1910. Ongetwijfeld is het jaar 1910 een merkwaardig jaar, zoo schrijft een ou- zer financieele bladen, waarmede wij volkomen instemmen. Twee jaar van j I prijsherstel na de paniek van '07 wa- ren natuurlijk, afgezien van de vraag in welk stadium de handelsbeweging zich bevond. Maar 1910 is onder veel meer gecompliceerde omstandighe den ingeleid. Er is door de geheele wereld een merkwaardig gevoel van onzekerheid en een uiting daarvan was bijv. de verhooging van het En gelsche bankdisconto op een tijd stip, dat in de historie bijna onbe kend is. De geheele wereld kijkt naar wat in Amerika gebeurt. Amerika met zijn steeds toenemende beteeke- nis voor den wereldhandel en met zijn toenemenden rijkdom, zijn 9ensa- tioneele sneculatiemethodes, zijn con- tröle over de industrie en de geld markt door enkele stoutmoedige fi nanciers ziedaar alle factoren, die er op wiizen, dat daar is op te spo ren, waar wij op het oogenbiik zijn en waar wij zullen heengaan. Indien men geregeld meer uitgeeft, dan men verdient, dan komt men in geldnood. Men kan zijn boeken opmaken en zien, waarhoen men gaat. Een pa niek van de eerste grootte wordt ver oorzaakt doordat het mensclidoin in zijn geheel meer dan zijn inkomen uitgeeft of in waardelooze onderne mingen steekt. Een belangrijke aan- Biljartwedstrijd. De uitslag van den ouderlingen bll- Jartwedstrijd, gehouden in de Socië teit Vereeuigmg tusschen de heeren Van Linden Tol, De Crauw en Ver- kley, is de volgende Donderdagavond traden de heeren Van Linden Tol en De Crauw tegen elkaar iu het krijt. Gespeeld werd om 400 caramboles, het eind-resultaat was, dat na 64 stooten de heer De Crauw de 400 bereikt had, met als grootste serie 39, en alzoo met een moyenne van 6 1/4- De heer Van Linden Tol had toen i 358 punten, met als grootste serie 26, l en een moyenne van 5 1/2. i Vrijdaguvoud begon de wedstrijd ichen de heeren De Crauw en Ver- kley, welke den volgenden avond werd voortgezet. Gespeeld werd om 800 caramboles. De heer De Crauw kreeg 200 punten voor, en toen hij de 600 bereikt had, telde het aantal van den heer Verkley nog maar 714. De heer De Crauw heeft derhalve ge wonnen. Drankwet. B. en \V. van Haarlem hebben be sloten aan J. M. van den lierg ver gunning te verleenen voor den ver hoop in het klein van sterken drank lei plaatse van verkoop in de gelag kamer vau het perceel aan de Groote Houtstraat No. 176 en wel omdat door genoemden Van den Berg de schriftelijk onderteekende verklarin gen zijn overgelegd van N. J. G. Dek ker en A. F. Domhart, echtgenoote van A. P. Mulder, die daarbij af stand doen van de hun verleende ver gunningen respectievelijk voor de koffie-kumer van het perceel Groote Houtstraat 176 en voor de koffie-ka- mer van het perceel aan het Klein Heiligland No. 77. A a n h o i d I n g. Zondagmorgen te half zes uur is door een agent van politié aan het Spaarne aangehouden zekere v. H., ongeveer 60 jaren oud, alhier woon achtig aan de Rozen prieelstra at, Sn het bezit van een ijzeren gewicht van 25 K.G., d3t hij bekende ontvreemd te hebben ten nadeele van zijn pa troon, een landbouwer te Zuid- Schalkwijk. Pensioen. Aan C. Hessels, wed. G Prins, adjunct-commies 2de klasse ter pro vinciale griffie, is een pensioen groot ƒ813 toegekend. FEESTAVOND. Men schrijft ons Zaterdagavond gaf de vereeniging „Kunst zij ons doel" (een andere, dan 1 de vereeniging voor beeldende kunst van dien naam) haar Jaarlijkschcn I feestavond. De leden deden hun best om der.en i avond gezellig zoek te brengen, door het geven van eenige liederen en too- neolstukj«8, die zeer in den smaak vielen. In het bijzonder mag vermeid wor den de kinder-operette „Mathilda, pleegkind van de toovergodin en Hei debloem", welke algemeen werd toe gejuicht. De heer Wagner, die zich met het instuieeren belast had, had alle eer van zijn werk. Een gezellig bal besloot den feest avond. Rubriek voor Vragen Geabonneerdea hebben iiet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mile voor beantwoording vatbaar, in te eenden bij de Redactie van Haarlem'» Dagblad. Groote Houtstraat S3. Alle antwoorden worden getx-el kosteloos oedig mogelijk niet volledig vroonplan la van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Bij wien kan men zich vervoegen om meubelen te verkoopen met voorbehoud van bruikleen 'I ANTWOORD. Deze vraag is voor beantwoording in deze rubriek onge- scnikt Wij iaden u aan, een adver tentie te plaatsen. VRAAG. Wat ls het beste mid del om een kachelpijp voor roest te bewaren ANTW OORD. doet het best. als u de pijp met ongezouten reuzel of met gekookte lijnolie Insmeert. VRAAG. Mag een commensaal, als li ij vier dagen van de wtek weg blijft en meteen de huur van «vne kaïner opzegt, maar eén rljksdavJds» betalen Moet hij niet de volle week betalen en niet één week vooruit de huur opzeggen ANTWOORD. Als de kostganger van wien u spreekt, de kamer bij de week gehuurd heeft, dient hij ook een wuek vooruit op te zeggen. Doet hij zulks niet, dan moet bij schudever goeding betalen. In dit geval hebt u recht op 14 dagen kostgeld. VRAAG. Bestaat hier ter stede of elders ook een inrichting, waai men tot chauffeur kan worden opge leid En welke kosten zijn daaraan verbonden ANTWOORD. Hier ter stede be staat geen chauffeurs-school wèl ls er een in Den Haag. Wend u tot den directeur dezer inrichting, om nadere inlichtingen. VRAAG Hoeveel sigaren mag men in België invoeren, zonder dat daarvoor invoerrechten moeten be taald worden En hoeveel bedraagt anders dit recht ANTWOORD. Eigenlijk moogt u geen enkele sigaar binnen Belgie brengen zonder daarvoor te betalen op een klein aantal let men evenwel niet zoo streng. Dc Invoerrechten be dragen voor 1000 sigaren ƒ7. VRAAG. Mijn zoon wil voor stuurman op dc groote vaart leeren. Is daarvoor ook te Amsterdam een zeevaartschool Tot wien moet ik mij dan om meerdere inlichtingen wen den ANTWOORD. Te Amsterdam be staat een „Kweekschool voor de Zee vaart" en een zeevaartschool verbun- den aan het Zeemanshuis. Directeur van de eerste inrichting is de heer G. Doncker, van de tweede de heer L. C. Rovers. Schrijf aan deze hee ren om nadere inlichtingen. VRAAG. Wanneer worden de examens voor de machinisten ter koopvaardij gehouden ANTWOORD. Deze examen» worden te Amsterdam elk Jaar in de maanden Juli en December afgeno men. VRAAG. Kunt u mij ook een middel tegen mieren aan de hand doen ANTWOORD. Het is zeer moei lijk mieren ie verdrijven. U zult goed doen den vloer goed me: petroleum in te wrijven en alle kieren goed dtcht te stoppen. VRAAG. lk heb ccne dienstbode, die per drie maanden betaald .vordt. Nu heb ik het vermoeden, dat zij met Mei, wanneer zij haar geld ontvan gen heeft, mijn dienst verlaat, zonder te voren te hebben gewaarschuwd. Is zij mij dan schadeloosstelling ver schuldigd. en op welke manier kan ik dat eischen ANTWOORD. Dat tijn altijd zeer moeflijke zaken want tegen kwade trouw kan UNO niet op. Wan neer het meisje haar geld beet heelt en weg loopt, dan kan men proce- deeren tot verhaal van zes weken loon als schadeloosstelling, maar wat heeft men aan een vonnis, dat toch niet uitgcoe-d kan worden V De wet voorziet daar niet ia en kan het ook bezwaarlijk. Het goed mag mou ook niet houden. Het eenig mogelijke is, te trachten eenige zekerheid omtrent de voornemens te verkrijgen en aio da vermoedens zoo goed ais zekerheid zijn geworden, brutaal weg 6 weken loon in te nouden. Vertrekt zij dan, dan zou zij vau haar kant tot beta ling moeten proeedeeren, maar zou dat natrurlijk moeten verliezen. (Wij wilden dezen raad van onzen medewerker niet achterwege laten, maar daaraan toch toevoegen, dat we bet daarmee niet eeus zijn. Zelfs in een geval als dit, waarin de werk geefster natuurlijk moreel gelijk heeft, komt het ons voor bijzonder hard te zijn, aan de werkneems.er betaling te onthouden voor arbeid, die dan toch door haar geleverd >s. Onze raad zou veeleer w ezen tracht u vooraf van een noodhulp te verze keren, die komen wil Indien zij noodig mocht wezen. REDACTIE.) Uit de Omstreken BLQEMENDAAL. HERTE-JACUT. Een herte-bok, de grootste van de twor bekken uit den herten kamp bij l-a'.el Harlenlust, liep gistermorgen te dwalen tusschen de stoelen en tafel tjes voor het hotel, ln plaats van op de groene vlakte achter het huis '.e midden van zijn gezellinnen. Het beest was, misschien verontrust door een hond, of anders aangetrokken door weelderiger grasgroei dan de gevreten plekken in het kamp, den v 4 ver overgezwommen en aangeland in het park van het hotel, waar een kellner hem in den vroegen morgen vond. Zijn instinct vertelde hei dier, lat de nadering van een mensch een aan slag beduidde op de pas verworven vrijheid, weshalve het aan den haal ging, den straatweg op. De kellner waarschuwde den boek houder en den kok, die wel te vinden waren voor een wilde jacht, waaraan eenige in der haast van touwen ver vaardigde lasso's een avontuurlijk karakter gaven, zuodat nog een fiet ser aan den prikkel, om mee te doen, geen weerstand kon bieden. Sporen in het zand naast den straat weg toonden aan, dat het dier was weggevlucht naar de buitenplaats Wildhoef en alras kregen de jagers I het dier in het vizier, dat in de zon btUlLLETON Naar het Duiisch. Door PAUL HENKENS. 42) Nu, de dienaar heeft toch eerst gezegd, dat zij pronkzuchtig was, zei nu Rudolf. Zij scheen veel kan ten te koopen bij den uitdrager Schimmel. Men beweert, dat zij met den laatste bijzonder goed bekend was. Heeft u dat ook opgemerkt, ge tuige Och ja, antwoordde zij. De freule kocht altijd van dien ouden rommel, uren achtereen kon zij in don rookerigen winkel van den uit drager blijven, ik heb mij daar dik wijls over verwonderd. Dan hield zij er zelcer ook van, oni elegant gekleed te gaan hield Rudolf verder aan. Vooral des avonds maakte zij zeker zorgvuldig toiiet nietwaar Weer schudde de getuige van hoen. Integendeel, antwoordde zij, de freule maakte het zich des ftvonds gaarne zoo gemakkelijk rno- eelijk. Kan u zich nog herinneren, welke Japon de vermoorde gedragen heeft. toen gij haar voor 't laatst levend go- zien hebt, dus op 't oogenbiik toen u uitging De getuige dacht een oogenbiik na. Het was een eenvoudige, Lichte huisjapon, die freule Dora dien ge- heelen dag ai gedragen had, zei ze toen. Kan u daar een eed op doen? Zeker. Maar ik begrijp niet, mijnheer de verdediger, waarvoor deze vragen moeten dienen, zei nu de president. U maakt daardoor de behandeling der zaak maar langer en moeilijker. Ik wilde alleen maar vaststellen, zei nu Rudolf, heelemaal niet uit het veld geslagen door de hem toegedien de terechtwijzing, tot de jury, dat de vermoorde den volgenden morgen in een zwaar zijden japon gevonden is. Heeft u nog meer vragen aan de getuige te doen? vroeg de voorzitter. Toen Rudoif ontkennend antwoord de, liet hij den volgendon getuige op treden. Dit was de ambtelijk aangewezen schriftkundige, aan wien liet aan Iledwig geschreven briefje vol taal fouten werd voorgelegd. Uit zijn vermoeiend wijdloopig be toog werd duidelijk, dat hij zich ln alle opzichten bij AJbertl aansloot en in den afzender van den brief iemand vermoedde, die tot den beschaafden stand behoorde en die tamelijk han dig geprobeerd had een verkeerde voorstelling van zichzelf in "t leven te roepen. Nu kwam de slotenmaker Walter aan de beurt. Deze werd door den officier aan een kruisverhoor onderworpen. De getuige moest bevestigen, dat alleen een heel handig en geoefend mechanl- ciën, die bovendien volkomen op de hoogte was met de constructie van de brandkast kans zou zien zonder uiter lijke teekenen van geweld de kast te openen. Rudolf richtte alleen eenige vragen van ondergeschikt belang tot dezen getuige. Hij vroeg, of Iemand voor zien van den waren sleutel der kast iu staat was deze te openen zonder veel lichaamskracht aan te wennen en kreeg daarop een bevestigend ant woord. De rechter van instructie AlberLl, die nu gehoord werd, gaf een aan schouwelijk beeld zoowel van den aanblik in de kamers der vermoor den ,a!s ook van de verhooren van den beklaagde en het geheele verloop van het onderzoek Op een desbetref fende vraag van den president ver klaarde hij volkomen van de schuld des beklaagden overtuigd te zijn. De commissaris van politie Grö»- ser, die hierop gehoord werd, was het heelemaal niet met zijn superieur eenshij verzweeg niet. dat hij twij felde aan de schuld van den beklaag de. Ook vertelde hij op verlangen van Rudolf, hoe hij den uitdrager Schim mel had laten bewaken en vertelde in finesses wat er in den verloopen nacht gebeurd was. Daarop werden eenige winkeliers, vroegere buren van den beklaagde gehoord. Dezen waren het er allen over eens, dat zij met tegenzin Beek eenig cre- diet gegeven hadden. Den middag vóór den moord had Beek plotseling tegen Ieders verwachting in, zijn schulden betaald. Zoowel de bakker als da kruidenier vertelden verder, dat de beklaagde bij leder hunner oen goudstuk had. laten wisselen. Eindelijk kwam Hedwig aan de beurt, om ook van haar kant over omstandigheden bij de gevangenne ming van haar vader en over haar ondervindingen in den nacht, die hieraan voorafging getuigenis af te leggen. De president vroeg haar da delijk bij haar binnenkomen, of zij plan had te weigeren getuigenis af te leggen, maar het meisje schudde het hoofd. Bij den aanblik van zijn verloofde had Rudolf al zijn telfbeheerschlng noodig, om bedaard te kunnen blij ven. Ook Hedwig wag too bewogen en ontsteld, dat zij nauwelijks in staat was de vragen van den president te beantwoorden Bijna voortdurend keek zij met tranen in de oogen naar haar vader, die zich ook aan de leu ning van de beklaagdenbank moest vastklemmen, om niet in elkaar te zakken van verdriet en pijn. Eindelijk had de getuige haar redf- beheersching weer teruggekregen. Met duidelijke stem deed nj het ver haal van het aan haar adres verzon den aangeteekende pakje en den In- hond daarvan. Haar woorden werden intusschen door den officier met zichtbaar wan trouwen aangehoord, wa.it deze (?wd het jonge meisje herha>'<HHJ) pttn- Iijke vragen. Rudoif deed wel wat htj kon om het haar gemakkelijk te maken, maar hij kon toch niet verhinderen, dat van den kant van den openbaren aankla ger menig woord viel, dat Hedwig pijnlijk moest kwetsen. Een korte woordenwisseling ont spon zich over de vraag, of de getuige den eed zou mogen afleggen, hetgeen Rudolf voorstelde. Do rechtbank se haarde zich echter weer aan de zij de van den officier van Justitie en wilde dat niet toestaan. Daarmee was op den uitdrager Schimmel na het getuigenverhoor af geloopen. De agent, die uitgezonden was om laatstgenoemden te eommee- ren dodeliik te komen, was nog altijd niet teruggekeerd. Rudolf vroeg om die reden nogmaals «I iglng der zaak. Wederom echter kwam de publieke aanklager h'er tegen op. Hij zae heelemaal veen roden voor een verdaging, zei hij op scherpen toon, De uitdager had al op den dag na de trevangenneming van den be klaagde zijn getniireol* a'velegd, waarbij hij de bewering van Beek, dat deze hem n>et andere Instrumen ten ook bet noodlottige graveermee had verkocht, als leugen en verzin sel had gebrandmerkt Ik stel voor, ging de officier voort, omdat deze bewering, die ook al door den rechter var. Instructie Albert! bevestigd is, door dezen te schrift gesteld en plechtig bezworen is, af te zien van het herhaald per soonlijk verhoor van den getuige Schimmel en ons met d» voorlezing van het onder eede verklaarde getui genis tevreden te stellen Vergeefs verdedigde de Jonge ad vocaat met energie zijn standpunt. De rechtbank was de nieening van den officier toegedaan, dat door een nieuw verhoor van Schimmei geen nieuw gezichtspunt aan den dag kon komen en besloot daarom van het hooren van den getuige af te zien, maar het protocol van de getuigenis van den laatsten voor den rechte*1 van instructie te laten voorlezen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5