HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Donkere Schaduwen DONDERDAG 21 APRIL 1910 Buitenlandsch Overzicht zijn aanstaande en de campagne is el begonnen. Getuige de strijd bij de vcriiiozuigsredevoeringen, zul het bij de stembus een geduchte kamp zijn. Evenals in Engeland, nemen ook de ministers der republiek aan den veld tocht deel. We weten nog, hce Z. Exc. jjriand eenigc weken geleden bij zijn kiezers is ontvangen de «ene partij bracht hem sprekende ovaties en de andere, zijn tegenstanders dus, wier pen hem met steenen. Het is M-Ilerand. den minister van openbare '/erken, die als Kamerlid eftredenu. zich opnieuw candidaat heelt laten stellen, niet veel heter ge gaan I in een der buitenwijken van Parijs zou hij een veritiezingsrcdevoe ring houden een besloten vergade ring, die door de socialistisch-repu- hlikeinsche commissie uitgeschreven was, in een schoolgebouw. De verga dering is niet door kunnen gaan, daar rovoluUonnaire socialisten net spreken onmogelijk gemaakt hebben, l egen het uur van den aanvang ston den er meer tegen- dan voorstanders voor de deur, om binnen te komen. Toen er den tegenstanders op gewe zen werd, dat het hier een besloten vergadering gold, waar zij niets te maken hadden, antwoordden zij, dal eens vergadering in een openbare school altijd openhaar was. Hierop werden ecnige rustverstoorders, die al binnengekomen waren, inet de ge- wanende hand ui', het lokaal verwij derd. Ze smeten daarop met steenen door de ruilen en maakten buiten zoo'n herrie, dat Millerand van het woord moest afzien. Als de gemoederen zoo al in het begin van de campagne zijn, wat zal bet dan nog worden Gisteren vermeldden we onder de telegrammen een uits-ag van eene tusschentijdsche verkiezing to New- York, waaraan veel waarde gehecht wordt, als een voorspelling voor de aanstaande algemeene verkiezingen, en als een aanwijzing voor DE POLITIEK IN AMERIKA. De democratische candidaat werd gekozen, hoewel het district vroeger overwegend republikeinsch was. Can didaat der republikeinen was Albrid- ge, de leider in dit district. De democraten kwamen uit met Havens, een jeugdig rechtsgeleerde van nog weinig politieke ervaring, maar van groote bekwaamheid en groole populariteit. De kiezers blij ken in overweldigende meerderheid aan d"zen, door politiek nog onbe- srnetteu candidaat, de voorkeur te hebben gegeven boven den partijboss, die, naar de geruchten willen, zich In 1905 heeft laten omkoopen door een verzekeringsmaatschappij, om zijn invloed aa. te wenden, tcnciude de invoering van een nieuwe verzeke ringswet tegen te houden. Zno is deze overwinning der demo craten ook wel te .beschouwen als een protest der kiezers tegen de corrup tie, waarvan de Amerikaansche poli tieke wereld blijkbaar niet geheel vrij te pleiten is. lutusschen meldt men ook uit ge zaghebbende klingen, dat men er niet aan twijfelt, dat door den demo- cratischen ommekeer, in da verkie zing aan den dag getreden, in ver band met den uitslag der verkiezin gen over het gelieele land, wellicht de politieke samenstelling van het congres der Vei'eenigde Staten zal gewijzigd worden. PRESIDENT STEYN heeft dezer dagen op hot congres der Orangia Unie te Bloemfontein ecne rede gehouden, waaraan wel eenige aandacht geschonken mag werden. liij noemde den strijd van nationa liteiten afschuwelijk, als deze betee- ker.de, dat de eene nationaliteit de andere ondorerutto. Deze uitspraak keurt een eerlijken 6trijd, een wedijver, tuaschen Boer en Brit niet af. Generaal Hertzog, zeide hij verder, heeft een schoolwet ingevoerd, zooals het volk haat- verlangde. Het zou dus niet fraai zijn, hem er alleen voor te laten vechten, daarom wekte spreker op, krachtig voor deze wet te werken. Onder de Unie van het Vereenigd Zuid-Afrika voorzag Steyn een nieu we partij-grocpeering. Het zou, z. i., worden het kapitalisme tegen al het overige Zuid-Afrika. Hein zelf aangaande, zei hij, dat hij zich op medische» raad, voorloo- pig buiten do politiek zal houden. Het is zeide de oud-president nog voor een mensch niet moge lijk, het verleden te vergeten. In alle geval zouden, vreesde hij, menschen aan de overzijde de Boeren het ver geten beletten. Als voorbeeld haalde hij toespraken aan, gehouden door Sir W. Hely-Hutchinson, voor hij als fouverneur der Kaap-kolonie uit uid-Afrika vertrok en het politieke wapen, dat in Engeland uit den Boe- ren-oorlog tegen Lloyd George was gesmeed. Ook keurdo de president het af, dat de Engelschen nog elk jaar in Zuid-Afrika feest vieren ter herdenking van Ladysmith en We- pener. President Steyn durft do waarheid wel te zeggen 1 is nog niet geheel geëindigd. De Al- haneezen hebben zich, om te voorko men, dat zij door de Turken omsin geld werden, in do bergen terugge trokken.. Zij hebben evenwel in het geheel geen gevolg gegeven aan het bevel tot uitlevering der wapens. Er zijn nu Turksche versterkingen ge zonden. De Turken willen do Alba- neezen vervolgen tot zij zich overge ven. DE STAKINGEN IN FRANKRIJK doren nog gedeeltelijk voort. Alleen de staking doe ingeschreven zeelieden te Bordeaux Is geëindigd. De stakers besloten tot opheffing en zijn dadelijk weer aan het werk gegaan. Ook te Duinkerken is vrij algemeen het werk weer hervat. EEN OMVANGRIJK PROCES. Voor hel hof van appèl te Moskou Is gisteren met gesloten deuren het geding tegen de groep der Moskou- sche organisatie van revolutionaire socialisten begonnen. Er staan 27 be klaagden terecht onder dezen be vindt zich de Engelsche onderdaan Watson. SERVIe WORDT DOOR OVER STROOMINGEN GETEISTERD. Er zijn berichten ingekomen van Kr&goejevats, Lapo en Kraljewo, die melden, dat tengevolge van den was der rivieren, een ernstige ramp in middcn-Servië verwoesting heeft aan gericht. Tengevolge van een zware donderbui is een groot deel van Kra- goejevate overstroomd. Tot nu is het bekend, dat er 10 personen zijn ver dronken. Het spoorwegverkeer i3 op vele plaatsen verbroken. Men raamt de schade, volgens de eerste schattin gen, op vele millioenen francs. Uit vele plaatsen van midden-Ser- vië wordt gemeld, dat er gevaar is ontstaan tengevolge van hoogc water standen. Amsterdamsche Kout CCCXXI. Moment-opnamen uit den bokking- tijd I Bij een wandeling door de volks buurten wordt bet reukorgaan thans aangenaam of onaangenaam óók over de „reuken" valt niet te twisten aangedaan door het ruiken van vischbakken. We zijn thans in de pe riode, die anders reeds veel vroe ger begint, waarin de bokkings en panharing» goedkoop zijn en ieder er van wil profiteeren. Maar er is nog meer van olielucht te genieten, van het gebak van oliebollen eu pof fertjes, want do voorjaarsmarkt is geopend. Rampzalig overschot van de eens Nederlandseh vermaarde ker mis. Over de kermis zelf wil ik niets vertellen, want: daar ze afgeschaft werd vóór ik was geboren, kan ik daarvan slechts bij overlevering mee praten. Maar wel weet ik, dat in mijn jongensjaren de voorjaarsmarkt toch nog heel iets anders was dan nu. Het drukste punt was altijd de Wester- markt, 's middags maar vooral des avonds slenterde een compacte volks massa door de nauwe straatjes die tusschen de rijen koek-, nougat- en galanteriën kramen gevormd waren, of wel langs de beignets-etablissemen ten, die met hun front langs de kerk stonden, of wel zé bewonderde de bei de draaimolens, want hier stonden altijd de mooiste, 'k Heb nu nog geen enkelen draaimolen gezien, mis schien staat er hier of daar wel een enkele op een stil pleintje bulten de veste, maar op Amstelvold en J. D. Meyerplein prijkt enkel een moderne stoomcarroussel, opgesteld in een tent en dus aan het oog onttrokken, waar de werkmans kinderen buiten, mogen blijven. In mijn schooljaren zagen de jon gens en meisjes van H. B. school en soortgelijke inrichtingen best kans zoo'n heelen vrijen Woensdag- of Za- termiddag op de Westermarkt door te brengen en 's avonds was het nog veel drukker door de ouderen, die op T restantje van 't al oud volksver maak alles en nog wat hadden aan te merken, maar toch niet verzuimen konden met het meisje of met de kin deren ook eens poffertjes te gaan eten. Was de Westermarkt meer het con centratiepunt voor den «tijveren ge goeden-, gewonen- en kleinen bur gerstand, die ten noorden en ten wes ten van den Dam haar kornet heeft, het Am6telveJd was meer de mondai ne voorjaarsmarkt, waar de eerste zomortoilctjes uit buurt IJ IJ en van de artisten-kinderen, veelal woonach tig in den omtrok van de Utrechtsche straat, te bewonderen waren. Na dien tijd is do Amsterdamsche voorjaars markt verminkt, gemarteld, gewurgd, gebrandmerkt, wat men noemt „zijn natuurlijken dood sterven." Wesler markt, Noordormarkt en Haarlem merplein dtrie der voornaamste punten zijn als voorjaarsmarkten opgeheven en tóch Is 't nu an.no 1910 des avonds nog druk op 't Amstelveld, waar een drentelende menigte zoekt, na&r iets wat ze niet kan vinden. De vroede vaderen hebben T zoo ge wild. Er is feest en pret genoeg in Amsterdam, zeggen zij. Zeker in ver band met de Juliana-feesten heeft de Raad nu goedgevonden den directeur der Gemeente tram de bevoegdheid te geven, wanncor buitengewoon druk vervoer verwacht wordt van den ge wonen lijnenloop af te wijken door op vooraf door hem bekend te maken dagen of uren enkele vakken van verschillende lijnen samen te voegen en tijdelijk als één lijn te exploltee- Dit is dus een eerste schrede op een weg, dien ik reeds meermalen heb afgebakend, Ongeveer een jaar gelo den, wees ik in een vergelijking met Brussel er op, hoe daar zeven maal meer lijnen bestaan dan hier, die wel voor een deel langs gelijke we gen loopen, maar waardoor pten zon der over te slappen bijna van elk punt der stad naar elk willekeurig punt der voorsteden kan trammen. Ik wees er toen op hoe noodig uitbreiding der lijnen ook in Amsterdam zou zijn Niet alleen dat er peen sprake van is, dat men van de Weesperziidc di rect naar de Czaar Peterstraat of van den Koninginneweg naar het Abat toir kan trammen, maar zelfs op het Centrumplein (het Rembrandt plein) vindt men geen tram naar de Czaar Peterstraat naar 't Abattoir, naar den Koninginneweg, naar 't Van Lennep- kwartier, zelfs niet naar 't Leidsche- plein. En met hoe weinig kosten wa ren die nieuwe lijnen aan te leg gen I Dat bewijst wel het nu geno men besluit. Late men nu echter ook wat verder gaan en gebruik maken van 't materieel tot gemak der burge rij. Als lijn 5 Schollenbrug verlaat zijn er maar heel enkele passagiers bij, die op 't Spaarndammerplein moeten wezen. Liet men vandaar af nu trams naar verschillende eindpun ten rijden, niet alleen zou de burge rij er gemak en tijdbesparing door genieten, maar 't zou ook een voor deel zijn voor do Gemeentekas. Want velen zien er nu tegen op met drie lijnen langs den naasten weg hun doel te bereiken eu maken daarom van de tram in 't geheel geen ge bruik. De heer Delprat is dus toch bij zijn besluit gebleven om als wethouder af te treden, al werd hij in de jongste Raadszitting ook herkozen. Die af loop was te voorzien. Veel te voorba rig berichtten de couranten, dat hij met genoegzaam algemeene stemmen zou worden herkozen en waar de afloop daarop in de verste verte niet geleek, schijnt 't mij toe dat men den betrokkene een slechten dienst heeft bewezen en door te groo te» ijver een pijnlijke teleurstelling heeft berokkend. Dat na de zaak-Do Gelder de socialisten ook op hem hun stom zouden uitbrengen, was toch zéér onwaarschijnlijk, waar door hen zoo krachtig tegen hët ont slag en hot niet-voldoende versprei den van licht in de bekende aangele genheid, was geprotesteerd. De kerke lijke raadsleden wenschen ook gaarne een tweeden vertegenwoordiger in het D. B. en hopen die to krijgen door een splitsing van het wethou derschap van financiën en van Ge meente-Exploitatie. Wat er uu uit groeien zal, is abso luut niet te zeggen, geen der par tijen heeft een afgebakend plan voor zicii, uitgezonderd misschien de so cialisten, die den beer Wibaut gaar ne als wethouder ragen benoemd, waarop m. i. de kans echter al heei gering is. Burgemeester Roell zit dus al wel in de volle moeilijkheden van zijn ambt. Dat het slcclil gaat onder den werk mansstand, is het best te merken bij de publieke vermakelijkheden. Zijn de betere rangen nog tamelijk bezet, op de lagere rangen en in de theaters die liet voornamelijk van het volk moeten hebben, is het misère ouverte. En toch is het gewone seizoen anders in Amsterdam in dezen tijd nog lang niet afgeloopen. Is de loop altijd goed geweest naar do operette, een stiefkind onder haar zusters is zeker wel de operette „Mus Doedelzak" van Rudolf Nelson, waar van ik deze week een opvoering in het Grand Theatre, van het uitmun tende gezels'chap onder directie van Edmund bijwoonde. En toch staat de ze operette geenszins onder de andere nieuwe operctten de muziek is zelfs fijner en oorspronkelijker, en niet ge heel op één wals gebaseerd, gelijk met al het nieuwe Duitschc werk het geval is. Maar er ontbreekt een „schlager" aan, een trekje dat toe vallig in het gehoor ligt en onmid dellijk populair wordt, een hofje voor den componist, een „Madel klein, Model feiu", als in de Graaf van Luxemburg. Bij de Hollandschc voor stelling in het Rembrandt-theater ls „Miss Doedelzak" onmiddellijk ge vallen het heette toen, dat de tekst te gerekt was en de voorstelling te lang duurde. De Duitschers hebben gekapt, zóó, dat van het derde bedrijf bijna niets overblijft en dit één on samenhangend geraamte is gewor den. Maar het spel is alleraardigst en de zang zoo goed, als men in een operette maar durft te denken. Maar om publiek t.e trekken heeft men maar spoedig de „Dollarprinses" en „Gescheiden Vrouw" en „Lustige Wit two" weer opgezocht. De politie zal met do komende fees ten voor een zware taak komen te staan, des lo zwaarder, omdat zij nu niet meer de populariteit geniet van bijv. tijdens de Kroningsfeesten. Zijn de Steen kamp-periode en daarop ge volgde Francken-reactie geheel ver geten I In „ingezonden stukkeu" wordt geklaagd over ontactisch en Pruisisch optreden, tegenover niers kwaads doende volksmassa's en ook van het optreden van agenten indivi dueel zag ik enkele staaltjes, ditr zeker niet van tact getuigen. Aan wie de schuld ligt, is moeilijk te zeg gen, maar zeker is het, dat er tegen Mei wel dubbel opgepast mag wor den, opdat wanklanken de feestvreug de niet bederven. 11. HENNING Jr. Stadsnieuws II i n d e r w b t. 13. en W. van Haarlem doen weten, dat op alle werkdagen, van 9 tot 2 uur, tot 3 Mei to 11/4 uur, ter ge meente-secretarie (7de Afdeeling) lev inzage is nedergelegd het verzoek schrift met de bijlagen van E. Goud, om vergunning tot oprichting van eene koek- en banketbakkerij, in het perceel aan do Jansstraat No. S7, en dat op 3 Mei, en wel des namiddags te 11/4 uur op het Raadhuis der ge meente de gelegenheid zal worden gegeven, om bezwaren tegen het op richten der inrichting in te brengen. Gegund. Bij onderhamlsche aanbesteding Is het bouwen van een Zusterschool en bijbehooren, te Muiden, gegund aan den heer T. Verzijlberg, te Haarlem, voor I 28.000. Dr. GRESHOFF. Naar men weet, heeft dr. Greshoff verschiLlende legaten gemaakt, o.a. f 3500 ten behoeve van het Rumpliius- fonds en een gelijk bedrag voor het van Eedenfonds. Voorts heeft hij blijkens een mc- dedeeting van het hoofdbestuur dei- Mij. van Nijverheid aan het koloni aal Museum der Mij. gelegateerd zij omvangrijko wetenschappelijke boo- kerij, inct do daarbij beh oorend e plaatwerken, afbeeldingen van Indi sche planten en instrumenten, en ook het auteursrecht op zijn werken. Moet 't Koloniaal Museum naar Amsterdam verplaatst worden? Op den beschrijvingsbrief van de 133ste algemeene vergadering der Maatschappij van Nijverheid komt 't volgende voorstel voor; „De vergadering, overwegende, dut ouder de tegen woordigo hnaucieele omstandigheden van het Museum eu met het oog op de beperkte ruimte in het Paviljoen te Haarlem, de ontwikkeling van hel Koloniaal Museum haar grens bereikt heeft, den wensch uitsprekende, dat het Museum do gelegenheid verkrijg© steecis meer te beantwoorden tuin de bedooling, waarmede het opgericht werd. draagt 't hoofdbestuur op te onder zoeken op welke wijze aan dien wensch gevolg zou kunnen worden gegeven." Het Hoofdbestuur geeft bij dit voor stel een uitvoerige toelichting. Eorst wordt gewezen op de beperkte ruim- in 't museum, waarvoor o.a. verwe zen wordt naar klachten in verschil lende jaarverslagen neergeschreven. Daarna vervolgt de toelichting: „Door ecnige belangstellenden, aan ier hoofd staat de heer J. T. Cremer. ecre-voorzJtter van den Raad van het Musoum, is thans het initiatief geno- i om afdoende verbetering tot stand te breDgen. Zij zijn daarbij uitgegaan van het denkbeeld, dat, wil het Museum vol komen zijn taak kunnen vervullen, niet alleen vergrooting van museum ruimte noodig is, maar vooral ook meer onmiddellijke voeling met de praifijk, die de diensten van liet Mu seum inroept. Aan dit laatste zoude oaral overplaatsing van het Museum naar Amsterdam ten goede komen. In verband daarmede zoude dan aan het Museum, sedert 19U4 een af zonderlijk beheer in ons» Maatschap pij vormende, alsnu algehccle zelf standigheid toe te kennen zijn, door het om te zetten in een stichting on der den naam van „Koloniaal Insti tuut." Het hoofdbestuur kan niet anders dan deze pogingen ten zeèrste toe juichen.' Het voorstel bedoelt dus do vol macht aan het hoofdbestuur te goven, om 't museum van Haarlem naar Am sterdam te verplaatsen. Men zal zich herinneren dat de heer Kamerlihgh Onnes enkele maanden geleden een oproep deed om 8 1/4 ton bijeen te krijgen om deze aan den Amsterdamschen gemeenteraad aan te bieden om 't Damterrcin van de ou de beurs voor een Koloniaal Museum te bestemmen. Dit plan is toen even wel niet verwezenlijkt geworden, om dat geen voldoende gelden inkwamen. Het Hbld. deze plannen besprekend, hoopt dat de nu aan te wenden po gingen beter zullen slagen, 't Schrijft o.a.: „Maar het denkbeeld: het Koloniaal Museum in Amsterdam een onderko men te geven, waardig den rang, die ons land als koloniale mogendheid bekleedt, dat denkbeeld Ls gelukkig niet losgelaten en blijkens bovenge noemd voorstel houden thans man nen er zich mede bezig, die als zij willen het ook kunnen verwezenlij ken." Ook nog: ",,De overplaatsing van het Museum zal voor Amsterdam winst, voor Haarlem verlies beteeker.en. Er staat echter Iets tegenover. Op dit oogenblik, uu de beide mu seums in het Paviljoen: het Koloniaal Museum en dat voor Kunstnijverheid, zich tot het uiterst hebben uitgebreid, belemmeren zij eikaars verderen groei. Blijft dus de kunstnijverheid alleen In het Paviljoen achter, dan kan dit museum met zijn school en model werkplaatsen een nieuwe vlucht ne men en aan do hoogste eischen be antwoorden." •UITSLAG der openbare verkooping van achttien perceelen wei-, hooi- en bouwland, in de gemeente Haarlem, Schoten, Vel- sen en Haarlemrnerliede en Spaarn- woude, op Woensdag 20 April 1910, des middags te 12 uur, ln hel verkoop lokaal „de Gouden Leeuw" te Haar lem, ten overstaan van den Notaris M. N. Beets, te Haarlem. Perceel No. 1. Een perceel weiland, gelegen te Haarlem, aan den Spaarn- wouderweg. Perceel no. 2. Een perceel weiland, gelegen te Haarlem, aan den Spaarn- wouderweg naast het voorgaande per ceel. De perceelen Nos. 1 en 2 gecombi neerd, f 6625, Th. Janzen Hz. Perceel no. 3. Een perceel moestuin, in de gemeente Schoten, aan den Doodweg en aan liet Spaanschevaar- tje". Perceel no. 4. Een perceel weiland, gelegen in de gemeente Schoten, aan het Spaanschvaartje, benevens het daaraan grenzende water, gelegen in de-gemeente Haarlem, genaamd het Spaanschvaartje". Perceel no. 5. Een perceel welland, gelegen in den polder Zuid-Aken dam, :n de gemeente Haarlem, aan bet Spaanschvaartje, benevens het daar aan grenzend®, water, gelegen in die gemeente, genaamd het SpaanscJi- aartje. Perceel No. 6. Een perceel weiland, gelegen in den Polder Zuid-Aken dan^ i de gemeente Haarlem. Perceel no. 7. Een perceel weiland, gelegen in de gemeente Schoten. Perceel no. 8. Een perceel weiland, gelegen gedeeltelijk in de gemeente Schoten en gedeeltelijk In de gemeen te Haarlem. Perceel no. 9. Een perceel weiland,, golegen in de gemeente Schoten, aan do Delft. Perceel no. 10. Een perceel weiland, golegen in de gemeente Schoten, aan de Delft. Perceel no. 11. Een perceel weiland, gelegen in de gemeente Haarlem, aan de Delft, Perceel no. 12. Een perceel weiland gelegen in de gemeente Haarlem. De perceelen nos. 3 tot en met 12 ge combineerd, 44.960, Gebr. Ilenne- man. Perceel no. 13. Een perceel weiland, gelegen in de gemeente Veis en, aan den Velserdijb. Perceel no 14. Een perceel weiland, golegen in de gemeente Velsen, aan den Velsesrdijk, Perceel no. 15. Een perceel weiland, en gedeeltelijk bouwland, in de ge meente Velsen, aan de Watering. Perceel no. 16. Een perceel weiland en gedeeltelijk bouwland, in de ge meente Velsen, aan de Watering. Perceel no. 17. Een perceel weiland gelegen in de gemeente Velsen, aan de Watering en aan de Oostlaan. De.perceelen nos. 13 tot en met 17 gecombineerd, f 30355, Th. Jon zen Hz. Perceel no. 18. Een perceel Weiland gelegen in de gemeente Haarlemmer- liede en Spaarnwoude, aan dea Spaarndammerd ij k. Henri Bos, 5575., Rubriek voor Vragen Geabonneeriien bobben bet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mite voor beantwoording vatbaar, in te ronden bij da Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kostelooa gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam ea woonplaats van den inzender Termcldea wordt geen aandacht geschonken. VRAAG in zake huwelijksrecht, op speciaal verzoek van den vrager niet alhier overgenomen. ANTWOORD: Het door u bedoelde is zeer wel mogelijk, maar er is toe stemming van de Koningin noodig. Wend u dus tot eenen procureur, dan kan deze alle noodige formaliteiten voor u verrichten en u verder om trent heigeen geschieden moet inlich ten. VRAAG van zeer kiesclien aard eh daarom hier niet overgenomen. ANTWOORD: 't Is een zeer treurig geval. Van vervolging kan hier echter FEUILLETON Naar het Duitscb. Door PAUL HEN KENS. Daarop heeft zij. die andera zoo eenvoudig was en niets van overdre ven weelde hield, een feestelijke» avondmaaltijd klaar gezet Er ston den lekkere gerechten op do tafel, waarnaast de arme vrouw dood op den grond uitgestrekt is gevonden. Half leege flesschen met kostbaren wijn hebben bewezen, dat zij ecu on gewoon weelderig souper gebruikt heeft. Verder, zooals uit do vraag van den verdediger bleek, heeft zij zelfs haar aangeboren bang naar eenvou dige kleerou overwonnen en zich dien avond in zijde gedost Dat zijn allemaal onbedriegelijke teekenen, dat zij dien avond niet al leen geweest kan zijn, maar expres hot personeel verlof heeft gegeven, oin geen eetuigen te hebben bij haar heimelijke ontmoeting, die, volgens gelijkluidende getuigenissen van de dienstboden, niet de eerste geweest moet zijn. Nu is de vraagwio kan deze ge- heimzlnnisre bezoeker en waarschijn lijke moordenaar van baron v. Eng- lcr geweest zijn Ik geloof, dat u, edelachtbare jury, na het voorafgaande, de beantwoor ding van deze vraag niet zwaar kan vallen. Het hindert mij, de herinne ring aan een weerlooze doode al was 't alleen met hot. oog op haar ge achte, notr levende bloedverwanten te moeten bezoedelen, maar ik kan het niet vermijden, te beweren, dat doze Dora v. Gerstenberg, die'voel menschenkennis gehad moet hebben, op het gelaat van den beklaagde de vertwijfelde beslistheid moet hebben golezen, waartoe zij feitelijk zelf ook in staat is geweest. Wie weet hoe zij er toe gekomen is nader kennis met hem te maken, zij ging immers dage lijks door het huis, waarvan Beek de bovenverdieping bewoonde. De getui gen hebben wel gezegd, dat hun van eon naderen omgang van de freule met Beek niets bekend is geworden maar dat is ook beelemaal niet noo dig. Het is zelfs heel waarschijnlijk aan to nemen, dat do bondgenoot©», als zij werkelijk samen het plan voor de misdaad hebben gemaakt, elkaar voor het oog der wereld gemeden hebben, om allo verdenking buiten te sluiten. Waarom zou do doode den beklaagde niet tot het kwade over gehaald hebben Ik zeg niet, dat zij vooruit besloten hadden een moord te begaan, maar Dora v. Gerstenberg wordt alrremeen als een hebzuchtige en zelfzuchtige vrouw afgeschilderd. Haar oom was ernstig ziek, hij kon heel spoedig sterven. Misschien hooft zij niet vertrouwd, dat zij zijn eenige erfgename zou zijn misschien wilde zij alleen het testament inzien, waar van zij wist, dat het in de brandkast bewaard werd- Vrijwillig zou deze haar zeker het testament niet hebben laten zien. dat hebben wij van de ge tuigen kunnen hooren. Het wantrouwen van baron v. Eng- ler tegenover zijn nicht was zoo groot, dat de dienaar* freule Dora 's avonds niet eens alloen do slaapkamer van zijn meester mocht laten binnengaan! Wio weet nu, welke bepalingen 't tes tament beval! Misschien is de ge dachte om haar oom te vermoorden eerst na kennisneming van den in houd van het testament gerijpt. God alleen, die in het verborgene ziet, kent de waarheid in dit geval. Maar met bijna onomstootelijke zekerheid mogen wil aannemen, dat de doode dezen beklaagde, dien zij als een even beslist dan als «en vertwijfeld mensch had leeren kennen, tot den moord hoeft aangezet en dat hij ook do verschrikkelijke misdaad begaan heeft Hij heeft dus de bloedige daad vol bracht Niets viel hem gemakkelijker. don voorop gesteld de medeplich tigheid van Dora in het huis te ko men. Zijn medeplichtige had den sleutel voor de achterpoort; op een vooruit afgesproken tecken opende zij hein do deur in den scheidings muur, liet hem het huis binnen on geleidde hem naar de bovenvertrek ken. Daar vermoordde Beek den hulploozen, zwakken man Een kor te, heftige strijd ls daaraan vooraf gegaan. Do moordenaar echter, mis schien met de brandende kaars in de eene hand holt, na zijn daad verricht te hebben, naar de naastbijzijnde werkkamer. Eerst had hij den sleutel van do brandkast onder het hoofd kussen van den vermoorde vandaan gehaald, daarvan getuigt do ge kromd© houding der vingers, der het hoofdkussen krampachtig omklemd houdende handen van den ver moorde. Toen hoeft Beek de brandkast ge opend. Toon ls zijn geweten toch ze ker beginnen to sproken, de gedachte aan het lijk van zijn slachtoffer ln de aangrenzend© kamer heeft hem ver ontrust I Zijn handen begonnen to boven. Hii kon don kandelaar niet meer recht houden, er vielen druppels kaarsvet op den grond, die ook don voet van do brandkast bezoedelden. Hieruit stal hij nu haastig wat hem het eerst in 't oog viel. Hij was nog zoo voorzichtig om do voor hem waardelooze pandbrieven te laten liggen. Hij nam het baar gold on de kostbare amethystonketting. Zijn be vende handen lieten den ketting val len, daarbii kwam hij terecht ln een der reten van de brandkast, met ge weld trok de met bloed bevlekte hand van den moordenaar hem er uit, hij lette er niet op, dat «r stukken afbra ken, zoo vlug hij kon, stak hij de buit in don zak. Toen trok hij den sleutel uit de kast, legde hem er bin nen ln, misschien was de deur ook maar toevallig dichtgeslagen, in 't kort hij sing naar zijn medeplichtige terucr, dié in haar kamer op hem wachtte Toen hij do kamer van den moord doorliep en de gebroken oogen van ziin slachtoffer hom aanstaarden, heeft hom zeker een ge\oel van doods angst aangegrepen, hij dacht or niet meer aan het verraderlijk wapen uit de wond to trekken, het wilde dier was een kind geworden. Nog steeds ln duizend angsten, holde hij de gang door. Met zijn met. bloed be vlekte band tastte hij om zich lieeu, omdat de vlugge beweging do kaars deed flikkeren on niets meer dan een onzeker lichtschijnsel verspreidde. Hij is daarbij zeker gestruikeld, zijn hand ls «enige seconden lang blijven rusten op den looper van do gang, waarbij zich het spoor van zijn hand aft eekend e. Misschien, dat hij onder het vallen bij zijn poging om te blij ven staan met de hand op den loo- ppr viiigealeden is en het spoor van zijn vingers daardoor langer is ge worden, misschien ouk dat hij de band in een wonderlijke houding hield, zoodat zij zich maar onduide lijk afteekendede nauwkeurige na metingen van het bloedspoor hebben doen zien, dat zij me: do hand van den gevangene niet overeenkomen. Maar wat beteekont dit schijnbare bewijs k décharge tegenover alle an dere verpletterende bewijzen, die te- gen den beklaagd© getuigen De ver dediging zal natuurlijk van dit punt uitgaan Ziï zal u. edelachtbare jury, trachten te bewijzen, dat noodzakelijk een ander de moordenaar geweest moet zijn. Zij ze!, omdat zij geen kans ziet den beklaagde volkomen schoon te wasschcn ,tiem trachten voor te stelten, als iemand, die maai zijdelings bij den moord betrokken! was, terwijl de ware moordenaar d< veelbesproken „groote onbekende moet zijn geweest. Zij zal u verder^ mijne hoeren, een wonderlijke ge< schiedenis vertellen van de» brie! van den eigenlijken moordenaar en van diens terugzenden der ontbre, kende banknoten, zoowel als van hej slot van den araethystenketting. Maai edelachtbare jury, ik verzoek u, weear onbevangen en voorzichtig in uvf oordeel 1 Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5