ge*Mi sprake wezen; maar misschien u er toch nog wel iets aan te doem; waarom wij u In overweging geven, u te wenden tot den secreuuis van den Voogdijraad. U zult dan van de zen wel vernemen wat er gedaan moet worden. VRAAG: Wat is tö dezer stede ge bruik; moet de huurder ot de verhuur der de koeten dragen van het onder houd van het behangsel van wonin gen die voor ongeveer twintig gulden per maand verhuurd worden, wan neer daarvan in het contract niets be paald ls? ANTWOORD: Wanneer deze repa ratie noodzakelijk is, dan komen de kosten ten laste van den verhuurder. Wij behoeven hier natuurlijk niet uit drukkelijk op te wijzen, dat over het begrip van noodzakelijkheid heel veel te redekavelen valt* VRAAG: Hebben kinderen het recht om een vader zonder medisch onder zoek onder curateoie te zetten en zijn goed te houden? ANTWOORD: Maak u maar niet on gerust. Dat is de zaak van de recht bank en zonder inmenging van deze zal er niets van dien aard gebeuren. VRAAG: Ik heb van iemand die mij 8 jaren geleden ge<d schuldig was, percenten aangenomen. Ik vermeen nu dat hij wel wat kon afdoen en heb hem een quitantie par post gezonden, inaar hij zendt die terug. Kan ik hem nu vervolgen? ANTWOORD: U hebt met dien man Salter een vrijwillig accoord geslo ten? Dan moet hij er ook aan voldoen. •IJ kunt hem dan op de gewone wijze vervolgen. Vervoeg u bij eenen pro cureur of deurwaarder. Binnenland 'S PRINSEN VERJAARGESCHENK. liet verjaarsgeschenk van de Ko ningin aan den Prins bestond uit een spun Hongaarsche appelschimmels, die eenigen tijd geleden door een der koetsiers-majoor uit Weenen zijn ge haald en Dinsdag den Prins werden aangeboden. Z. K. H. nam ze terstond 'In gebruik voor een rijtoer met de Koningin, door een deel van Apel doorn on'over Hoog-Soeren. EEN PAARDJE VOOR DE PRINSES. Aan het station Apeldoorn ia een ShetUindsche hit aangekomen, die bestemd is het eerste rijpaard van Prinses Juliana te worden. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer zal in plaats van 2 Mei, eerst Maandagmiddag den 9en Mei bijeenkomen. MR. T. M. C. ASSER. Onder de zeer talrijke gelukwen- schen, door mr. Asser ter gelegenheid van zijn 50-jarig jubilé als doctor in de rechten ontvangen, was een zeer hartelijk, persoonlijk telegram van den Prins. DE VRIJE RIJNVAART. Tn de rede, waarmee mr Asser Dinsdagmiddag voor de hem ge brachte huldiging dank zegde, ver oorloofde hij zich een kleine uitwei ding, die, komende van den advi seur van buitenlandsche zaken, wel speciale vermelding verdient Mr Asser zeide Het was In Juli van 1860, toen mi nister van Buitenlandsche Zaken was graaf Van Zuylen van Nyevelt, later mijn collega in den Raad van Slate. Den 17deri Juni 1860 was te Coblenz een druk bezochte vergadering ge houden van Nederlandsche en Duit se he belanghebbenden bij de Rijn vaart. Het doel dier vergadering was te protesteeren tegen de drukkende Rijnvaartrechten. Spreker was één der leden van het comité, dat daar werd benoemd, en, sterk door de medewerking der Prui sische regeering, is het ons gelukt, reeds in de eerste jaren een belang rijke reductie te verkrijgen, totdat de ïtijnvaartakte van Praag de vrije Rijnvaart heeft, bezegeld. Sedert is alles veranderd. De cir kelgang der menschheid laat zich ook gelden op economisch gebied, maar toch geloof ik, dat wij met vol komen gerustheid kunnen afwachten, dat het onzen kundigen en energie- ken minister van Buitenlandsche Za ken zal gelukken de vrije Rijnvaart te handhaven. TE KORT RIJKSVERZEKERINGS BANK. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Enschedé is een uitvoe rig adres gericht aan de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, in verband niet het tekort Rijksverzekeringsbank. In dit adres wordt de wenschelijkheid vun splitsing der Rijksverzekerings bank betoogd. UIT DEN AMSTERDAMSCI-IEN GEMEENTERAAD. In de vergadering van Woensdag middag was weer aan de orde de ontslag-aanvrage van den wethouder Delprat. De voorzitter zei de vorige maal niet een woord van dank gesproken te hebben, waar bij meende, dat de omstandigheden konden medebren gen, dat do heer Delprat op zijp be sluit terugkwam. Nu dat niet zoo hoeft mogen wezen, vond hij in de missive van den heer Delprat gereede aanleiding de tolk te zijn van de ver gadering, en zeker ook van zeer ve len daar buiten, als hij zijn leedwe zen er over uitsprak, nu de heer Delprat zijn gewichtlgen zetel gaat jruimen. Steeds heeft hij zich geheel gegeven aan zijn ambt. Voor zijn al- gclieele toewijding, voor de wijze waarop hij bij afwezigheid van den burgemeester diens plaats innam, bracht spreker hem een woord van oprechten dank. De Raad stemde door algemeen ap plaus met deze woorden van den voorzitter in. Aon 't eind der zitting kwam de wethoudersbenoeming aan de orde. 'Uitgebracht werden 13 stemmen, blanco 1. Geldig 42 stemmen. Volstrek te meerderheid 22 stemmen. Hiervan verkregen de heeren Ser- rurier 22 stemmen, Worst 12 en Wi- baut 8. Gekozen is de heer L. Serrurier. De heer Serrurier was niet meer aanwezig. Hem zou van zijn benoe ming worden kennis gegeven. Het Hbld. heeft zich na afloop der Raadsvergadering tot den heer Serru rier gewend, met de vraag of liij de benoeming aanvaardt. Hij deelde me de, dat hij zich een beslissing nog voorbehoudt eu deze niet voor a.s. Vrijdag nemen zal. •In verband namelijk met de han gende enquête, in zake het beheer der G. E. W., wenscht de heer Sonruxier aan zijn beslissing een onderhoud met Burgemeester en Wethouders te doen voorafgaan. De heer Serrurier Is thans voor de 4e maal tot wethouder benoemd. De Tel.: meldt nog: „Terwijl -ie sociaal-demooratische raadsleden gisteren bij de wethouders- benoeming liun gewoonte getrouw hun stemmen op een eigen candidaat hebben uitgebracht, waren alle overi ge stemmen, van liberale, vrijzinnig- democratische en rechtsche raadsle den, verdeeld over twee liberalen, van nagenoeg gelijke schakeering, de hee ren Serrurier en Worst. Een eigenaardig verschijnsel, dat eenige opheldering behoeft. De aanwezige liberale en vrijzinnig- democratische raadsleden, die immers vooraf in een vergadering, gepresi deerd door den heer Serrurier niet el kaar hadden ufgesproken, welke hun houding zou zijn, hebben natuurlijk allen op den heer Serrurier gestemd. De 12 slenuueu, welke zich op den heer Worst vereenigd hebben, zijn dus afkomstig van de leden der recht sche raadsfracties. Waarom hebben dezen nu hun stem op een liberaal raadslid en wel op den heer Worst uitgebracht? Op deze vraag ontvingen wij het volgende antwoord Men lieeft den leden der rechtsche raadsfracties er van verdacht, dal zij bij gelegenheid van hel conflict met den afgetreden wethouder, den heer Delprat, in troebel water wilden vis- schen, in de hoop daar een tweede roohtsche wethouder uit op te vis- schcn, en dat zij ook met die bijbe doeling blanco gestemd hebben, toen de vrijzinnige raadsleden hun sten» uitbrachten voor de herbenoeming van deu heer Delprat. Deze verden King is echter ten eeueninale ongegrond geweest, eu om dit duidelijk te doen uitkomen, heb ben de leden der rechtsche fracties zelfs nagelaten, een eigen candidaat te stellen. Zij besloten dus op een vrijzinnig raadslid te stemmen, en niet wetende, dat de heer Serrurier de candidaat der liberalen en vrij zinnig-democraten was brachten zij hun stem uit op den heer Worst, die hun een geschikt persoon voor liet wethouderschap toeleek. Ziedaar, wat ons van de zijde der rechtsche raadsleden zelf werd mee gedeeld." DE PARKSCHOUWBURG TE AMSTERDAM. Er bestaat kans, dat Amsterdam van zijn Parkschouwburg-ruime zal verlost worden. De eigenaar, de heer mr. F. A. van Hall, wil tegen een prijs, opgemaakt na behoorlijke taxa tie te verrichten door twee taxa teurs, van wie elke partij er een aan wijst zijn bezitting aan de gemeen te overdoen. Reeds heeft ten stadhui- ze een bespreking plaats gehad tus- scheu deu wethouder en den direc teur van Publieke Werken en den heer Van Hall. NU REEDS MAAIEN. Op een stuk polderland bij Heeren- veen zag men gisteren reeds gras- maaien. Het gras was ruim 1 dM. lang en stond er dicht op. Het werd op stal aan het melkvee gevoederd. Het is dit jaar ruim 1 maand vroeger dan in 1909. ANTI-REV. GEMEENTERAADS LEDEN. De Bond van anti-rev. gemeente raadsleden zal zijn jaarvergadering houden op Woensdag 27 April a.s. te Rotterdam. Op deze vergadering zal de heer J. F. Heemskerk, oud-lid van den ge meenteraad van Groningen en lid van de Tweede Kamer, het onderwerp „Gemeentelijke winkelsluiting" in leiden. De heer mr. V. H. Rutgers, lid van den gemeenteraad te Hilver sum, zal inleiden het onderwerp: „De taak der gemeente tegenover het drankvraagstuk". ONGELUKKEN. De 16-jarige Ten Oever, te Almelo, klom in de Bodienstraat op een wa gen, waarop ledige benzineva ten ver voerd werden. Door het schommelen van de vaten kreeg hij zijn kleeren vod spatten. Hoe, is een raadsel, maar onverwacht stond de jongen in vlam men. Gelukkig was er hulp in de na bijheid en werd het vuur spoedig ge- bluscht. Beide beenen zijn deerlijk verbrand- In het ziekenhuis werden «1e wonden verbonden. HET BEDRIJF DER AFDREIGERS. Wij hebben dezer dagen melding gemaakt van een nieuw geval van afdreiging, in de omgeving van het Hollandscfie Spoorstation te 's-Hage gepleegd, waarbij een vrouw als lok vogel dienst deed. Deze historie heeft nu een staartje gekregen, meldt de „Ned." De be trokkenen, of de betrokkene, versprei den publiek een pamflet, met het op schrift New-York-Bank, bevattend een „voorloopig protest" tegen den door de politie genomen maatregel. In dat stuk wordt de naam van den per soon, die door eigen onvoorzichtig heid het slachtoffer van de heeren werd, openlijk genoemd. Men vraagt zich toch af, of dergelijke toestanden nog langer mogen worden geduld, of het niet lioog noodig is, dat aan deze dingen een einde wordt gemaakt. Ge lukkig heeft de heer S. (het slacht offer) tegen den onderteekenaar van het pamflet, zekeren W. J. II. van B., een klacht ingediend, en reeds is pro cos-verbaal opgemaakt. Wij verne men, dat de hoofdschuldige ln dit bedrijf een zeer zwart register beeft, dat met hem, in Frankrijk, dingen gebeurd zijn van zoo ernstigen aard, dat ook daar de Justitie zich met hem bemoeien moest, terwijl hij, verdacht van een soortgelijk feit te hebben ge pleegd ln ons land, eenige jaren ge leden circa 9 maanden in preventieve hechtenis heeft doorgebracht. Het blad herhaalt zijne waarschu wing wio eenmaal in handen van deze heeren valt en de politie niet terstond te- hulp roept, staat voor een berg van niet te overziene ellende. VAKSCHOOL VOOR DE TYPO GRAPHIC Woensdagmiddag werd de Vak school voor de Typographie aan den Jutphaosehen weg te Utrecht, in te genwoordigheid van een talrijk pu bliek, officieel geopend roet een korte toespraak van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, mr. F. D. graaf Schimmelpenninck. Het fraaie gebouw is geheel naad de eischen der hygiëne ingericht ori bevat een aantal ruime lokalen. De tentoonstelling, welke in het gebouw wordt gehouden, strekt zich, behalve over het werk der leerlingen, ook uit over het modern Nederland sche boek- en drukkersmateriaal en graphische nieuwigheden. POSTWAGEN VERONGELUKT. Tusschen Poortvliet en Scherpenis- se Ls de post,wagen van Bergen op Zoom naar Zieriksee door het schrik ken van het paard In een sloot te recht gekomen. De postillon weid daarbij ernstig gekwetst, hij brak een paar ribben en het sleutelbeen. Ook de hulpbesteller werd gewond. Door toegeschoten personen werden zij spoedig uit hun netelige positie verlost. Men heeft den postwagen op den weg kunnen halen, doch de in houd bleek veel door het water te hebben geleden. VOOR POSTZEGELLTEFIÏEBBERS. Het frankeerzegel van 17 1/2 cent, thans In eenvormige lilalcleur ge drukt, zal voortaan in twee kleuren, in grijs met blauwe omlijsting, wor den uitgegeven. Letteren en Kunst EEN HULDIGING. In de eerezaal van het Rijksmuseum is geplaatst het borstbeeld van den schilder II. W. Mesdag door Toon Dupuis. EEN SCHILDERIJEN-VERZAME LING CADEAU. Door mr. A. Tak van Poortvliet zijn aan het Rijk aangeboden een vijftien tal schilderijen, van oudere en nieu were Nederlandsche meesters, welke een plaats gevonden hebben in een der benedenzalen van den „Uitbouw Drucker", vau het Rijksmuseum. On der de oudere is een doek van Jur- riuan Ovens van belang, onder de nieuwere noemen wij een klein doekje van De Bock, een Bosboom en een Mesdag. Uit de Arbeiderswereld STAKING TE HEERENVEEN. De tirninerl.-staking te Heerenveen schijnt haar einde te naderen. De on derhandelingen zijn hervat, onder presidium van den architect, den lieer Straatsma. Er is reeds een ge combineerde vergadering gehouden van de besturen van beide partijen. Men hoopt tot een vergelijk te komen. Gemengd Nieuws KOMETENVRKES. Onder de Z. Slavische bevolking, o. a. m Daimatië en het Oostenrijk- selie kustland, heeft de aankondiging der ontmoeting of voorbijgang van een komeet de vrees levendig .doen worden, dat de wereld zat vergaan. De regeering heeft bevel gegeven, dat in de kerken en scholen aan de rneu- schen moet gezegd worden, dat er geen reden tot angst is. Op sommige plaatsen hebben de menschen al hun hebben en houden weggeschonken, anderen verkoopen hunne goederen voor een kleinigheid aan woekeraars. Op de scholen heeft men boekjes rond gedeeld, waarin wordt gezegd, dat de komeet voor de aarde in het geheel niet schadelijk is en dat ze bovendien nog een prachtig gezicht oplevert. SCHOUWBURG GESLOTEN. Te Antwerpen is de schouwburg in de A umussenstraat aldaar gesloten op bevel der justitie. In bedoelden schouwburg werden den laatsten tijd. herhaaldelijk, volgens de overheid, onzedelijke tooneelstukken voor het voetlicht gebracht. Dinsdagavond nu drong het par ket, vergezeld van een groole politie macht, in den schouwburg door. Vele toeschouwers wilden stilletjes er vundoor trekken, doch de officier van justitie deed onmiddellijk al de deuren sluiten. Enkelen floten het parket uit, maar kregen een proces verbaal. Intusschen waren agenten in het .hok van den souffleur gekro pen en hadden er het handschrift van het stuk in heslag genomen. Binnen enkele minuten waren de heeren van het gerecht volkomen meester van den toestand, en toen namen zij twee vrouwen, die de hoofdrollen vervul den, alsook den bestuurder en den regisseur, in hechtenis. Ze voerden de vier aangehoudenen naar het politiebureeL Intusschen zag de omtrek rondom den schouw burg zwart van volk, en aan den in gang van de Vestingstraat moest do politie, om ruim baan te maken, de sabel trekken en het volk achteruit drijven. Op het politiebureel werden de aan gehouden vrouwen ondervraagd en moesten tij de rollen opzeggen. 2111 werden beticht van openbare zeden schennis, in hechtenis gehouden, men deed hare kleeren halen in den schouwburg en te 1 uur des nachts werden zij opgesloten ln de celgevan genis. Ook het schouwburgbestuur zal ver volgd worden, en do opvoeriDg van het stuk ls verboden. Tot na middernacht heeft in de buurt do grootste opschudding ge- heerscht. EEN KNAAP IN KOKENDE OLIE VERBRAND. Een verschrikkelijk ongeval had. te Antwerpen plaats in de fabriek der firma Hebbelynck. Een jongen. Jozef Steurs geheeten, 16 jaar oud, die daar slechts sedert tien dagen werkzaam was, moest een ketel, gevuld met 2000 liters olie, omroeren, terwijl een an dere jongen een mengsel moest ingie ten. Dit werk was wat zwaar voor den jongen, zoodat hij aan zijn werk gezel vroeg hem af te lossen, wat da delijk werd gedaan. Steurs ging nu het mengsel ingie ten, en was daarvoor op een vat ge klommen. Eensklaps verloor hij het evenwicht en viel voorover in den ke tel olie, die op dit oogenhlik tot op 90 gr. gestookt was. Er werd in den ketel gedregd en eerst, vijf minuten later werd de Jon gen bovengehaald in een toestand, te verschrikkelijk om te vermelden. Een dokter kon niet. anders meer dan den dood bevestigen. Rechtszaken VRIJGESPROKEN. De rechtbank te Zutphen heeft J. B., arts te Loenen, gemeente Apeldoorn, vrijgesproken. Gelijk men zich zal herinneren, luid de de dagvaarding tegen hem, dat hij zoo roekedoos nalatig en plichtverza kend is geweest, om zich niet aan stonds, althans zoo spoedig mogelijk, naar een zieke te begeven tot het ver- 1 eenen van genees- of heelkundige hulp, zoodat deze de vrouw van den arbeider J. van Veldhuizen te Hoenderlo den lOen Maart 1910 is overleden. Vervolg Gemeenteraad PUNT 1, Mededeelingen en ingekomen stuk ken. De VOORZITTER deelt mede A. Dat is ingekomen een schrijven van don heer H. W. Sneltjes, hou dende berieht van het overlijden van zijn vader, den heer J. J. Sneltjes, in leven lid van den Gemeenteraad. B. Dat de heer J. F. Hulswit binnen den wettelijken termijn heeft bericht, dat hij de benoeming tot tijdelijk wethouder der gemeente aanneemt. C. Dat is gesteld in handen van B. en W., om advies, een verzoekschrift van het bestuur der afdeeling Haar lem van den NodeiTandschen Roomsch-Katholieken Volksbond, om ten behoeve van de teekenschool St. Joseph voor het jaar 1911 een subsidie van f 400 te verieenen. D. Dal zijn ingekomen 10. een voorstel van B. en W., t,ot vaststelling van een staat tot be schikking op den post„Onvoorziene Uitgaven", dienst 1910 2o. een "voorstel van dezelfden in zake de vervanging van den Direc teur van elk der beide Hoogere Bur gerscholen bij ontstentenis van de- 3o. amendementen van den heer F. M. Baron Van Lynden op de ont- werp-verordening op het Stedelijk Museum, (Te behandelen bij pimt 23 van den oproepingsbrief). 4o. een schrijven van J. Merkuur, houdende dankbetuiging voor- en een bericht van aanneming van de be noeming tot onderwijzer aan de school voor uitgebreid lager onder wijs, letter B. 5o. het verslag en de rekening en verantwoording over 1909 der Haar- lenische Huishoud- en Industrie school Co. een schrijven van den heer J. F. Hulswit, houdende bericht, dat hij ontslag neemt als lid der Commissie voor de tramplannen, als lid der Commissie van bijstand in het be heer der Openbare Werken, eu als lid der Commissie van bijstand in het beheer der gemeentebedrijven 7o. een schrijven van I'. Helling man, houdende intrekking van zijn verzoekschrift om afwijking van het bepaalde bij art. 7, la, der Bouwver ordening. E. Dat is benoemd tot kantoorbode der gemeente-lichtfabrieken F. van Koniugsbrugge. F. Dat op 19 dezer aan Z. K. II. den Prins der Nederlanden bij gelegen heid van Hoogst Deszelfs verjaardag, een telegram van gei ukweusch is ge zonden, voor welk telegram Zijne Ko ninklijke Hoogheid dank heeft be tuigd. G. Dat voor de leden ter lezing is nedergelegd een advies van de Com missie van bijstand in zake het ver ieenen van pensioen en onderstand, naar aanleiding van eene door den heer W. A. j. van de Kamp in de vergadering van 2 Februari j-L ge maakte opmerking omtrent het voor komen van de categorie „directeur van de gemeente-lichtfabrieken" op de staten, bedoeld bij de artikelen der pensioensverordeningen. 11. Dat ls Ingekomen een schrijven van Gedeputeerde Staten der provin cie Noord-Holland, ten gelelde van het door hen goedgekeurde raadsbe sluit van 9 Maart j.L no. 28, houden de o. a. ontslag van 3 onderwijzers en 2 onderwijzeressen, wegens ophef fing van de school No. 11. PUNT 2. B. en W .stellen voor, een som van 300 beschikbaar te stellen om den directeur van de hoogere burgeer- school met 3-J. cursus eu daaraan verbonden handelsschool met 2-j. cursus het 9e Internationaal congres voor handelsonderwijs te Weenen te doen bezoeken. De hoer DE BRA AL acht een der gelijk bezoek wel nuttig.- Maair moet de Gemeente dan de kosten betalen? Moet Dr. Borgman zelf niet zorgen voor het studiemateriaal? Hij acht het een gevaarlijk precedent De heer VAN ROSSUM wijst op de! hooge som, die hier uitgetrokken is. Spreker becijfert, dat de reis hooi wat minder zal kosten. Hij erkent echter dat er in 't voorstel staat: „tan hoog ste 300." De heer LOGSJES deelt mee, dat de heer Borgman eon bezoek zal brengen aan de handelsscholen te Frankfurt, Mtinchen en Dresden. Daarom moest de sora wat hooger gesteld worden. De lieer KLEUNEN BERG bepleit t nut van dit bezoek aan 't congres ta Weenen, daar het handelsonderwijs in de eerste 25 Jaren zulle een groote vlucht zal beloven te nemen. De heer VAN ROSSUM zegt, dat de toelichting van den hoer Loosjes de zaak verandert. Maar over die studie-1 reis heeft hij niets in de stukken gele zen. De heer LOOSJES merkt omtrent dit laatste op. dat het bezoek aan die scholen niet koü vermeld worden, daar het nog niet gehoed vaststaat dat de heer Borgman Frankfurt, Müu- chen en Dresden bezoekt. Daarom moest gesproken worden van „ten hoogste I 300." I-Iet voorstel van B. en W. wordt' aangenomen met de stem van den heer De Braai legen.' PUNT 3. B. en W. stellen voor, hen te mach-1 tigen van de Gebrs. Jacobson alhier voor f 8000 aan te koopen het por-! ceel aan den Ilarmenjansweg, kad. sectie E, no. 2857, en te hunner be schikking daarvoor te stellen f 8250. Het bedoelde terrein wordt een goede opslagplaats voor materialen der ge meente geacht. Wordt aangenomen. PUNT 4. B. en W. stellen voor zeven recla me-zuilen te doen oprichten, n.l. op de Groote Markt, het Stationsplein, de Arnsterdamsche poort, den Scho tersingel bij de Kermemerbrug, het Plein, de Turfmarkt bij de Eendjes- brug en den Zijlweg bij de Zijlbrug. Elke zuil zal 10 vierk. M. aanpl alt- ruimte bevatten. De kosten bedragen f 900. B. en W. willen het aanplak- reebt voot drie jaren verpachten. Wordt dit voorstel aangenomen, dan zal de betrekking van stedsaan- plakker worden opgeheven. De heer VAN LIJNDEN dankt voor de indiening van dit voorstel. Hij geeft B. en W. echter in overweging eerst een paar zuilen te plaatsen als proef. Misschien moet de vorm veranderd worden. De heer MODOO bestrijdt het voor stel. Die zuilen zijn uit. deu tijd. 1-Iij is hot met een der Haairlemsche bladen eens, dat de aanplakruïmte toch te gering zal zijn. We hebben eerst den omroeper af-' geschaft, laten we nu de aanplaklce- rij ook maar afschaffen. We hebben middelen ter aankondiging genoeg, o.a. de bladen. Ook meent spr. dat men het particulieren niet ka.n verbie den de voor- en zijgevels hunner hui zen te beplakken. De heer DE BREUK is 't met die laatste opmerkingen niet eens. De Ge meente is verplicht sommige afkondi gingen te doen. Daarvoor heeft men dus aanplaismimte noodig Spr. geeft' toe, dat de zuilen niet mooi zullen staan. De heer VAN STYRUM wil niet ge acht te worden mee te gaan met het denkbeeld, dal de ruimte op de zuilen aan particulieren zal verhuuird wor-j den, wanneer hij straks voor stemt, j De heer THIJSSEN merkt op, dat de aanplakmanie eer toe dan afneemt, getuige de levensgroots figuren van voeibalspeiors voor voetbal-w edsiirij- den. Spr. wijst ook op de afkondiging van kiezerslijsten op borden. De heer TH1EL komt ter vergade ring. De VOORZITTER gaat de geschie denis dezer zuak na sinds de begroo ting van 1906. Bij elke begrooting werd op 't plaat sen der zuilen aangedrongen. Daar om hebben B. en W. het denkbeeld uitgewerkt. Het voorstel van B. en W. om tot de reclamezuilen in beginsel te be sluiten, wordt aangenomen met 21 te gen 7 stemmen. Tegen de heeren Tliijssen, Schram, Lasschuit, Bregonje, Middelkoop, de Braai eu Modoo.. PUNT 5. In de Raadsvergadering van 14 Oc tober 1908 werd op voorstel van wij len den heer Sneltjes besloten, het maximum der jaarwedde van de Hoofden van scholen in deze gemeen te rnet f 200 te verhoogen. Die verhooging kwam evenwel niet ten goede aan den heer H. M. Hu- bregtse, Hoofd der Opleidingsschool voor jongens, omdat de door hem genoten jaarwedde nog 60 hooger was dan het verhoogde maximum. Daarbij dient evenwel opgemerkt, dat aan genoemd schoolhoofd met in gang van 1 Januari 1S88 door den Ge meenteraad eene personeele toelage van 200 werd verleend, welke echter, om redenen van formeelen aard, na ontvangen bericht van Gedeputeerde Stalen, ais jaarwedde aan zijne jaar wedde werd toegevoegd. Daarom is door wijlen den heer Sneltjes voorgesteld Ongeacht het bepaalde in art. 21 van de Regeling der jaarwedden, de jaar wedde van den heer H. M. Hubregtse te verhoogen met /140 en alzoo vast te stellen op ƒ2300, zullen deze verhoo ging geacht worden te zijn ingegaan op 1 Januari 1910. De VOORZITTER wil niet voörülty toopon op de beslissing van den Raad£ muar hij wil verzoeken om uit dankJ baarheid voor hetgeen de overleden voorsteller gedaan heeft, diit voorste$ zonder stemming en zonder beraaitehw ging aan te nemen. De heer DE BRAAL is pijnlijk dooï( de woorden van den voorzitter getrof fen. Hij moet eerlijk zeggen, wat hij meent en zal onder deze omstandig heden afzien van T woord en zal zich| buiten stemming houden. De hoer TH IEL vraagt, of B. en Wj dit voorstel overnemen. Door *t over lijden van den heer Sneltjes bestaat dit voorstel niet meer. De VOORZITTER deelt mee, dat B. en W. het voorstel overnemen. De heer THIEL kan evenmin als de heer De Braai aan 't verzoek van den, Voorzitter voldoen. Hij vat die woor den op als een goedbedoelde hulde aan den overledene, maar die manier van handelen zou niet in den geest van het jongst overleden lid zijn. Daarom moet spr. tegenstemmen'. Hij gevoelt overigens weinig lust daar over verder te spreken. Het voorstel wordt aangenomen. Voor waren de heeren Thijssen, Seignette, Lasschuit, van Styrum, do Breuk, Rinltema, van den Berg, Kleij nenberg, Schreuders, Krelage, Loo meijer. Kruseman, Timmer, van Lijn den. Loosjes, Hulswit en Winkler. Zeven leden waren tegen, een was buiten stemming. PUNT 6. De cokes-verkoop aan particulieren door de Gasfabriek heeft niet aan de verwachtingen voldaan. B. en W. willen dien verkoop bevorderen. Zij hebben den Directeur gemachtigd geen contracten mei groot-afnemers meer te sluiten. Door 't zachte weer van dezen win ter ligt een groote voorraad kolen ge reed, die niet tegen regen beschut kan worden. Deze cokes zai men nu uitver- koopen tesren la°-en prijs (minimum 30 ets. per H.L.). Voor de te verwachten voorraden cokes willen B. en W. een ijzeren loods doen bouwen, die f 15.000 kost. B. en W. stellen voor, diennvo^een- lcomstig te bosluiten. De firma Van "reemen en de Alg. Brandstoffenhondel. verzoekt 200.000 H.L. cokes te mogen koopen voor 32 ct. per HL. De heer VAN STYRUM meent, dat de aan de orde-stelling van dit punt een vergissing is. De Raad besloot toch, om het punt aan te houden, tot rapport was uitgebracht over het in gekomen advies der steenkolenhande- laren. Bovendien heeft dit adres niet eens ter visie gelegen. De VOORZITTER meent, dat allo stukken ter visie hebben gelegen maar hij heeft geen bezwaar tegen aanhouding. Op voorstel van den VOORZITTER wordt het punt aangehouden. PUNT 7. Aan de orde is de resumpf.ïe van de in de vergadering van 6 April 1910 behandelde overeenkomst met de Hol- landsche Spoor inzake levering van electrischen stroom voor de tram lijnen. De heer TJEENK WILLINK, spre kende over art. 5 der voorwaarden, deelt mede, dat hij thans, na nadere bestudeering der zaak, mee kan gaan met dit artikel, betreffende de beëin diging van het contract. De heer MODOO vraagt, of hij het woord xoag voeren over eenige an dere punten. De VOORZITTER zegt, dat de lieer Modoo dan heropening der beraadsla gingen moet vragen. De heer MODOO vraagt, of hij dan mag zeggen, wat hij bedoelt, dan kan de Raad zeggen, ol' hij liet woord mag hebben. (Gelach). In de Commiss'o voor de Tramplannen uitte de heer Huiswil zijn vrees voor een spanning van 1000 volt De VOORZITTER Nu weet de Raad al wat u bedoelt I (Gelach). Nu moet u voorstellen, de beraadslagin gen te heropenen. De heer MODOO dient dit voorstel Id, dat wordt aangenomen. De heer MODOO vraagt nu den heer Hulswit, of zijn bezwaren we gens het gevaar van een stroom van 1000 volt zijn opgeheven. De heer HULSWIT deelt mede, dat de heer Gritters, directeur der 1-tot- terdamsche Tram, een der bekwaam ste mannen op dit gebied, hem heeft verzekerd, dat zulk een strooinsterkte geen bezwaar oplevert bij den tegen- woordigen stand der wetenschap, mits de noodige voorzorgen worden getroffen. Hel geheele contract wordt nu aan genomen. PUNT 8. B. en W. deelen mede, dat het onl- werp-plan van uitbreiding voor da gronden, gelegen tusschen de ge meente-lichtfabrieken, den Veerpcl- der, de Oostsingelgracht, de spoor baan AmsterdamRotterdam eu den Oude- of Spaarnwouderweg, op de gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage ligt. Een weg van 15 M. breedte is ont worpen tusschen den Oudeweg en den Veerpolder. Verder loopt van den Spaarnwouderweg langs den spoor dijk en de Oostsingelgracht een weg naar eerstgenoemden verbindingsweg welke 12.5 tot 15 M. breed is. In het plan is bovendien een plein tje opgenomen ter oppervlakte van ongeveer 1000 M2. Wordt aangenomen. PUNT 9. Naar aanleiding van een Verzoek van E. Levert, stellen B. en W. voor art. 7 der verordening, regelende de voorwaarden voor de levering van duinwater dooir de gemeente Haar lem aan te vullen met de volgende, alinea: B. en W. zijn bevoegd een uniform^ tarief van 0.10 per kub. M. toe te passen voor water, dat, tengevolge1 van niet door moedwil of grove onj achtzaamheld veroorzaakte lekkage verloren te guraakt, van welke too-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6