NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 23 APRIL 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: ^Sj Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1.20 Haarlem van 1—5 regels jl.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen ht den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente)1-30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 voor plaatsingen a contant :838 Redac"'e en Atoinistratie: Cr00te Boirtslraat 53- de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsin» van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 24 APRIL. Schouwburg: Rott Tooneelgez. Ro bert en Bertram. 7 1/2 uur. MAANDAG 25 APRIL. Schouwburg: Concert Miss Maxy Olson en de heer Orobio de Castro, 8 uur. De Kroon- Muziekavond leerlingen Willem Andrlessen, 8 uur. OM ONS HEEN No. 1132. Het nieuwe Museum. De nieuwe museumplannen zijn In gekomen. Elders in dit blad vinden onze legers daarover nadere bijzon derheden. zoodat ik hier alleen be hoef te zezgen, dat bet nieuwe voor stel neerkomt op het doen vervallen van een der twee groote zalen met bovenlicht en de zei™ voor tijdelijke tentoonstellingen met daarbij behoo- rende ruimten en vertrekken. Daar door worden de bouwkosten van f 210.000 verminderd tot 151.000 Ik denk wel. dat in de eerstvolgen de Rnadsversradering zal worden go- vraaed, of zoo maar, zonder nadeel, een van de twee groote zalen kan ver vallen. Vroeger werd die dan toch blijkbaar noodig gevonden. Dn wel zeer bedenkelijk schijnt bet wegne men van de gelegenheid voor tijde lijke tentoonstellingen, daar de ■wenscli naar een dergelijke zanl uit gegaan is van de hel-":g'iebbenden zelf. Schilderijen hebben een zeer bij zondere omgeving noodig en het schijnt, dat de schilders di« 'n de te Haarlem nu beschikbare zalen niet kunnen vinden. Een tenloonstellings- zaaltjo bij het nie»we museum en daarvan deel uitmakende, zou dus niet alleen hun een genoegen hebben gedaan, maar ook het bezoek aan het museum zelf hebben bevorderd. En ten slotte zou het, om de financieele quaestie die hier alleen geldend is, ook mijnerzijds even ter sprake te brengen, toch onk wat opbrengen, dat bet natuurlijk even goed als nu eeD ander lokaal, aan de exposauten kan warden verhuurd. De Raad zal dus degelijk hebben na te gaan, of dc besparing van rente aflossing eener som van 59000. gen de besnoeiing van 't gebouw in derdaad opweegt. Het gaat hiex om een jnnrliiksche uitgave van ƒ3450 hoogstens. Ik zeg niet, dat die van geen belang is, maar wel dat in kunstzaken de geldquaestie niet al leen en uitsluitend op den voorgrond komen mag. Het zou kunnen wezei dat men later en niet eens veel 1; ter de loealiteiten noodig vindt, die nu uit zuinigheid worden wegge laten. Dan heeft de Raad allicht geen lust meer. een aanvullingscrediet te geven en kan ook door aanbouw geen med geheel meer worden ver kregen. Dit is de eene moeilijkheid, de tweede geldt de plaats van het eeuin en zal zeker den Raad het meest bezighouden. Dat blijkt voldoende uit cc mededceling in 'iet voorstel van B. en W. ,dat drie leden van de Com missie van Openbare Werken be zwaar hadden tegen het nieuwe plan, niet om het plan zelf, maar omdat zij zijn tegen de plaats waar het Museum zal worde- srevestigd. Zlodaar het punt waarover de groo te strijd zal gaan, B. en W. wijzen er op, dat dit bezwaar niet mag wegen, o. a. omdat in 1906 het Weeshuis aangekocht met geen ander doel, dan daar ter plaatse een museum te vesti gen. Het is misschien niet overbodig, eens oven na te gaan, hoe de loop van zaken is °-eweest. Den 24sten Januari 1906, dus nu al meer dan vier jaar geleden, kwam het voorstel van B. en W. in den Raad, om het Weeshuis en «enige daarbij gelegen woningen voor ten hoogste 120,000 aan te koopen en hen uit te noodigen, plannen te ont werpen voor bet ontwerpen en ge deeltelijk inrichten tot een museum. Alleen de heer Van de Kamp was daar toen tesen, hij vond een armen huis noodzakelijker, meende dat er, evengoed als in het bestaande mu seum, brandgevaar zou zijn in dat aan 't Heiligland en stelde ten slotte voor, alleen het Weeshuis aan te koo pen voor ƒ50.000. Dat voorstel werd door geen van de andere leden gesteund en ten slotte het voorstel van B en W. aangeno men met 2 6temmcn tegen. De heer Rinkema bracht dank aan B. en W. en de burgemeester bedankte alle an dere Commission en personen en on der den indruk van deze roerende eenstemmigheid moest Iedereen wel denken, dat de zaak als vanzelf ln 't reine komen zou. Maar 't liep anders. Weer twee jaar later, den 19den Mei 1908, dienden B. en W. een voorstel in om enkele van de huisjes te verkoopen en 600 toe te staan voor 't maken van een fun- deeriug. Daarmee was de heer Rinke ma in 't "eheel niet ingenomen. Ik druk hier af. wat dit Raadslid in hoofdzaak zeide (Ik hen) geschrikt van den op zet van de plannen. De meest be voegden hebben verklaard, dat het hoofdgebouw zeer wel is te ge bruiken voor museum. Nu lijkt het er niemendal naar. B. en W. hebben er een heel andere opvat ting van. Spr. stelt voor, de zaak aan te houden en B. en W. uit te noodigen, de plannen over te leg gen, waarbij do huisjes aan "t Groot Heilieland worden ge sloopt als behouden blijven. Over de ongeschiktheid van de plaats toén geen woord. En ook do heer Welsenaar hod alleen bezwaar wegens de onzekerheid der kosten. „Zoo gaat men", betoogde hij, „naar een onbekend cijfer." Een half jaar later, in November, kwamen de plannen ln den Raad. Het bedrag van ƒ210 000, dat dc directeur voor verbouwing noodig vond, werd door velen te hoog geachtMr. Spoor, Dr. Timmer, de hecren Kley- nenberg, Rinkema, Modoo kwamen er tegen in verzet. De discussie vond haar conclusie in deze woorden, die ik citeer uit ons verslag van deze Raadsver-adering De VOORZITTER vraagt: wat Is de toestand veranderd Alleen is het plan wat duurder gewor den, dan eerst werd gedacht Stemmen Dat is het jnist Ten slotte werd besloten tot aan houding, opdat B. en W. met een concreet voorstel zouden kunnen ko men, waarbij rekening zou worden gehouden met de uitgesproken wen- schen. Een zuiver financieel debat derhal ve, want wel kwam in deze vergade ring Dr. Timmer op tegen de p 1 a a t s van 't museum, maar deze was in 1906, toen het Weeshuis werd aange kocht, nng geen lid van den Raad. Voor do eerste maal verzette zich toen evenwel ook de heer Rinkema tegen de plaats van den bouw. Ik lees daarover in ons raadsver- slag Spreker heeft vroeger met de plaats, die bij lang niet goed vindt, alleen geschikt voor een museum van antieke arlïkelen genoegen genomen omdat de zaak, wat de kosten betreft, zoo gerins- zouden zijn. Hieruit volgt dus logisch, dat de beer Rinkema thans, nu de bouwkos ten van ƒ210.000 tot ƒ151.000 zijn te ruggebracht, weer met het Heiligland genoegen zou kunnen nemen. Toch heb ik mij verbeeld, dat juist de heer Rinkema zou kunnen behooren tot de drie Raadsleden, die op dit oogenblik het nader ingediende plan afkeuren, niet om het plan zelf, maar om de plaats. En om daarover zekerheid te hebben, wendde ik mij tot den heer Rinkema, die deze veronderstelling bevestigde, maar er aan toevoegde, dat hij niet in elk geval tegeu deze plaats was. maar xeer zeker het huidige plan. Hij herinnerde er aan, dat reeds ln 1908 door hem ge vraagd is naar een plan, waarbij het museum open zou komen te liggen, in den vorm van een driehoek en niet zou worden weggemetseld achter een paar arbeiderswoningen, al hadden die dan ook aardige geveltjes. Maar dat tweede plan is door B. en W. nooit overgelegd. In de vergadering van November 1903 deelde Dr. Nieu- wenhuijzen Kruseiuan namens B. en W. mede. dat dit niet was geschied, omdat B. en \V. begrepen, dat dit plan toch geheel tegen de bedoeling van den Raad geweest zou zijn. „Mijn bezwaar", zoo eindigde de heer Rinkema in ons gesprek, „ls dus principieel. Was de bouw uitge voerd zooals ik die het beste vond, dan zou ik mij allicht met de plaats hebben vereenigd." De beide andere leden der Commis sie zijn ln elk geval tegen de plaats en komen daarmee dus feitelijk op hun vroegere opinie terug. Genoeg om te doen zien, dat de mu seumplannen ook nu niet zonder strijd den hamer zullen passeeren. Te hopen is !- elk geval, dat er een be slissing valt, in welken zin dan ook. Geen langer uitstel meer. Het is duur. dat deze zaak langer dan vier jaar gehangen heeft, het is belache lijk tevens en bovendien wordt de toestand op 't Stadhuis voortdurend onhoudbaarder. Laat de Raad dan dezen keer de knoop doorbakken, t is meer dan tijd. J.. C. P. Stadsnieuws Het nieuwe Spoortarlef. Thans reeds ziin we in de gelegen heid meedeeling te doen van de prij zen der spoorkaartjes bij de invoering der nieuwe spoorttirieven voor ritten van Haarlem uit naar eenige plaat sen in de omgeving. Naar men weet, worden de retours afgeschaft. De onderstaande prijzen zijn dus die van een enkele reis. Een heen-en-weerreis kost dus het dub bele. VAN HAARLEM naar le kl. 2e kl. 3e kl. Zandvoort 0.30 0.25 015 Halfweg 0.30 0.20 0.15 Amsterd. C. S. 0.65 0.50 0.35 Alkmaar 1.15 0.85 0.60 Velsen 035 0.25 0.20 Beverwijk 0.40 0.30 0.20 Santpoort- Meerenber-r 020 0.15 0.10 Bloemendaal 0.20 0.15 0.10 Overveen 0.20 0.15 0.10 Rotterdam Dp. of Hofpl. 2.25 1.70 1.15 Den Haag 1.50 1.15 0.75 Leiden 0.95 0.75 050 liiilegom 0.40 0.30 0.20 Vogelenzang 0.30 0.25 0.15 Naar we vernemen zullen de éen- daagsche retours, die wel behouden blijven en zelfs worden uitgebreid tot de eerste klasse, denzelfden prijs blij. ven kosten. Uit een vergelijking met de tegen woordige prijzen, blijkt, dat men voor niet-buurtverkeer iets meer zal moe ten betalen. De heen-en-weerreis naar Amster dam b.v. wordt voor ulle klassen 10 cents duurder de reis HaarlemDen Haag 15 cents meer. CVIDL1BRETO POR HARLEMO. Hoezeer het Esperanto in het prac- tische leven gaat doordringen bewijst wel het feit, dat de Esperanto klubo Harlcino op de elektra presejo van de Naaml. Venn. „Lourens Coster" een gids van Haarlem en omstreken heeft laten drukken. Het werkje geeft een beknopte beschrijving, in Esperanto natuurlijk, van" de bezienswaardighe den in en rond Haarlem. Eenige prentjes versieren den Gids en een kaart van Haarlem maakt hem meer bruikbaar. Aanbeveling zal het verdienen bij een herdruk van het boekje de toe lichting op deze kaart ook in Espe ranto te stellen. De uitgave van dit boekje is zeker een leeken van de energie die er ook in Haarlem door de Esperantisten wordt ontwikkeld. Onderscheiding. De firma H. en J. Lamp ontving heden aan hare kiosk op do Bloemen tentoonstelling een bestelling voor het Kon. Paleis 't Loo. He Museum-plannen. In de Raadszitting van 18 Novem ber 1908 stelden B. en W. voor om hen te machtigen in verband met den Museum-bouw eenige panden aan bel Klein Heiligland en een gedeelte van bet Weeshuis-gebouw te doen sloopen, alsmede tot het beschikbaar stellen van gelden voor het maken an afscheidings- en bekleedingsmu- ren -rondom het Museum-terrein. Overgelegd werd daarbij een schets- plan van den Directeur van Openba re Werken voor den bouw van bet Museum, welk plan 210.000 zou kos ten. Dit voorstel werd door den Raad aangehouden. B. en W. hebben toen, naar aan leiding van het in den Raad gespro kene, den directeur van O. W. opge dragen zijn plannen voor den Mu seum-bouw op dezelfde plaatsen te herzien, zóó, dat de kosten een be drag van 130.000 zoo dicht mogelijk nabij kwamen. Dit gewijzigde plan is thans gereed en B. en W. meenen, dat de gevon den oplossing zeer gelukkig is. Met behoud van de hoofdgedachte van 't vroegere plan, heeft de Direc teur thans een der twee groote zalen niet bovenlicht en de zalen voor tijde lijke tentoonstellingen met daarbij hoorende ruimte laten vervallen. Door deze en nog eenige andere wijzigingen, komt liet nieuwe plan op 151.000, daarbij inbegrepen de 12.000 voor de scheidings- en be kleed ingsmu ren rond het terrein. B. en W. adviseeren gunstig om trent deze plannen, evenals de Com missie van Toezicht op het Museum. Drie van de leden der Commissie van bijstand in het beheer dor O. W., hebben bezwaar tegen de plaats van liet Museum, niet tegen het plan zelf. B. en W. meenen, dat dit motief voor hun bezwaar niet wegen mag, en wel om deze redenen: In 1906 is door den Raad met na genoeg algemeene stemmen besloten het voormalig Weeshuis aan te koo pen met geen ander doel, dan om daar ter plaatse het Museum te ves tigen. Dit besluit werd genomen, na dat den Raad door deskundigen was verzekerd, dat deze plaats voor het Museum een in alle opzichten ge- vvenschte was. Dit plan zal een bedrag kosten, dat de oorspronkelijke begrooting zóó nabij komt Ea daar in de omstandig heden onder welke het terrein tus- scben Groot- en Klein Heiligland geen verandering is gekomen of te vreezen is, bestaat er volgens B. ea W. geen enkele reden het Museum ergens an ders dan daar te vestigen, weshalve zij met volle vrijmoedigheid voorstel len tot verkoop en slooping der opstal len en het beschikbaar stellen van 151.000 voor den houw van 't Mu seum WINKEL-UITBREIDING. In de Koningstraat staat een zaak, die vooruitgaat. Wij bedoelen het ma gazijn van den heer J. A. Lomme- laars, waar alle mogelijke huishou delijke en onk luxe-artikelen te krij gen zijn. De gevel van dezen winkel, die vroeger al een respectabele op pervlakte aan de Koningstraat be sloeg is thans pl.m. tweemaal zoo groot geworden en telt eventjes ze ven flinke winkelramen, waarachter gectaleerd wordt en twee dubbele deuren. De uitbreiding, (Le in huold- zaak gaslumpen omvat, komt ook aan de straat ten goede, omdat daarmee gepaard is gegaan het aan brengen van electrische bollen boven de etalages. Wanneer men weten wil, wat er zooal in dit belangrijke magazijn te koop is dan leze men eerst de advertentie en ga vervolgens hedenavond in de Koningstraat kij ken, wanneer de geheele zaak go opend is. HERIJK. Maanda" heeft op Den Doelen de herijk pluats van 812 uur voor de Kamperlaan, de Meester Joostenlaau, de Lsschilderslraat, de Rustenbur gerlaan, de Weverstraat, de Bakker straat en de Voortingstraat, en van 1—4 uur voor de Tulpenstraat, de Ro- zenprieelstraat en de Camphuys- straat TOONKUNST. Der Fliegende Hollander. Onze Toonkunst-afdeeling heeft Vrijdagavond haar campagne *09—'10 op pompeuse wijze gesloten name lijk met een uitvoering in concerto vorm van Wagner's opera „Der Flie gende Hollander". De partituur van dit werk zal voor verreweg de mees te kunstlievende Toonkunstleden tot heden een gesloten boek gew eest zijn Vele jaren geleden werd het door het toen bestaande Ned. Operagezel schap in onzen Schouwburg opge voerd natuurlijk in Hollandsche vertaling. Die vertaling moge al niet zóó akelig geweest zijn als die van verscheidene andere toen opgevoerde opera's aan de declumatie b.v. (immers een levensquaestie bij Wag ner's muziek-drama's) was prijzens waardige zorg besteed op hoogen lof mocht zij echter geen aanspradk maken. Fraaiigheden als deze: „Daar blo ast van gind s uit, 't duivelsche ge spuis! Wat weet de wind, wat weet Joost van erbarmen!" voor het oor spronkelijke ,,Da bl&st es aus dem Teufels-Loch heraus... Wer baut auf Wind, baut auf Satan's Erbarmen!", of „Ja, vreemd'ling, Ja, Ik heb een mooie dochter, met trouwe kinder min hangt zij mij aan" voor „Wohl Fremdling, hab' ich eins schóne Tochter, mit treuer Klndesllcb* erge- ben mir" vond men op bijna elke bladzijde van het Hollandsche tekst boekje. En naast deze tekstmishande ling een andere naam ls er wel niet aan te geven stond nog bezwaar van muzikalen aard waar- an Johan Wagenaar spreekt in een artikeltje dat vóór in het tekstboek gisteravond staat afgedrukt: 9.1, dat de schouwburgen in kleinere ste den niet over voldoende ruimte be schikken om een modern opero-or- een andere levens-quaestie voor Wagn er-werken te berber gen. Het instrumentale gedeelte der muz.-diromatische werken die wij hier nu en dan te hooren krijgen, komt er dan ook bij overigens wat men qoeml goede verzorging van het ge heel meestal al heel pover of. Daarom kon het besluit van ons Toonkunst-bestuur, om „Der Fliegen de Hollander" in concert-vorm ten gehoure te brengen den vereerders van Wagner's kunst niet anders dan hoogst welkom zijn. En te meer reden tot dankbaarheid hebben zij nu, nu gisteravond is gebleken boe het stuur alles in het werk heeft gesteld zijn plan zoo schitterend mogelijk te doen slagen. Want men zal het wel over eens zijn dut, aan 't einde van den avond, er alle reden bestond om van een schocme overwinning te spreken. Een overwinning op de ste plaats wel voor den moedigen, euergieken aanvoerder, den heer W. Robert, die dank zijn vertrouwd- zijn met alle geheimen der partituur en zijn groot dirigeer-talent geheel met alomvattenden blik vaste hand beheerschte. Zonder twij fel zal hij deze gebeurtenis meetellen onder de belangrijkste van zijn lan ge en arbeidsvolle muzikale loop baan. Moge in de toekomst nog me nige, menige even heerlijke voldoe ning voor hem zijn weggelegd! Intusschen, zonder de beschikking over de geëigende middelen zou het organiseerend talent van den be kwamen leider nooit tot zoo betceke nend resultaat zijn gekomen. Die middelen stonden hem ten dienste den vorm van een deugdelijk stel so listen. een flink bezet, wel voorbereid koor en een goed orkest. Vooreerst de solisten. De keuze van het vijftal, met mevr. Noordewier—Reddingius aan 't hoofd was wel een gelukkige geweest. Me vrouw Noordewier! Wie van deze grootsche verschijning oo het gebied van oratorische en gewijde muziek, van deze hoogstbegaafdc, fijngevoeli ge llederenzangeres, daar waar zij het terrein der dramatische kunst betrad, geen buitengewone verwach tingen had durven koesteren, heeft zijn verwachting diep beschaamd dat wil zeggen: glansrijk overtroffen gezien. Haar Senta-vertolking was 'n geheel superieure kunstdaad. Hoe heeft zij het karakter van deze prach- schillende onderdeelen zou ik willen stilstaan, als b.v. de heerlijk gezon gen Ballade in het tweede bedrijf maar de eene sehoone herinnering wordt door een andere nóg schoonere verdrongen. Dit weet ik wel, dat voor mij de avond geen meer aangrijpend oogenblik heeft opgeleverd dan waar Senta na haar zingen der Ballade, plotseling tot het heldhaftig besluit komt zich op te offeren voor het heil van den tot rusteloos zwerven ge- doemden Hollander: Ich sei 1 die dich durch ihre Treu eirlöse! fög' Gottes Eneel mich dir zeigen! Durch mich solist du das Heil er- rei chen 1" Naast de Senta-figuur stond de Hollander van Gerard Zalsman als een hoog verdienstelijke neen, als een voluit meesterlijke praestotie. Dit is eigenlijk reeds gezegd, toen ik zooeven het geheel een schitterend succ&s noemde. Want Wagner zelf zegt van de titelpartij: „Von dem glücklichen Ausfnlle der sehwierigen mfinnlichen Hauptpartie, des Hollan ders, hfinet das wirklirhe Erfolg der ganzen Oper einzig ah: es muss dem Darsteller gelingen, dos tiefste Mit- leiden zu erregen und zu unterhal- ten." Zalsman heeft zich inderdaad met ernst en liefde in zijn partij verdiept en met behulp der hem ten dienste staande rijke stem- en expressie-mid delen van het geheimzinnige Hollan der-karakter een xeer indrukwekkend beeld gegeven. De partijen van Erik en van Mary stellen den vertolkers minder hooge eischen. in zooverre, dat zij zich bin nen de grenzen van het gewoon-men- scheliike blijven bewegen. Toch vraagt vooral de Erik-partij een zan ger van beslist dramatisch talent en veel ultdrukkinesvermogen. Die zan ger was in den heer Rud. van Scha ik (tenor, van Amsterdam) gevonden Frisch en krachtig zong hij zijn lied „Mit Gewitter und Sturm aus fern en Meer" en de Cavntinc „Willet Jones Tags Du nicht Rich mchr entsinnen" in het derde bedrijf wist hij tol een der belangrijke détails te verheffen. Ook mej. Marie Bies heeft haar Ma- ry-partij met zeer juist gevoeld ka rakter weergegeven en zoodoende een niet onbelangrijk aandeel genomen ln het welslagen van het tweede be drijf. Ten laatste zij nog even herdacht het verdienstelijk zingen van den heer B. Barti (bas, van 's-Gravenha- ge) in de rol de meest prozaïsche van alle van Da] and. Voor de koren welgemeende lof. De dames hebben zich vooral in het tweede, de hoeren in het derde be drijf voortreffelijk gehouden. Het Spin-lied en het Matrozenkoor behoo ren tot de beste oogenblikken van den avond. Een ook van het doorloopend hoog- verdienstelijke werk van het (Utrecht- sche) orkest moet met warme inge nomenheid melding gemaakt. Mijn verslag zou te gerekt worden, wilde ik nog in détails treden Daarom tot slot een algemeene gelukwensch aan alle medewerkenden en aan het Toon kunst-bestuur met het prachtig sla gen van zijn grootsche onderneming. PHILIP LOOTS. FEESTAVOND DlACONESSE.MILIS Voor den feestavond voor hel Dia- conesseuhuis zijn reeds zeer veel plaatsen verkocht Op dezen feest avond zullen hun meewerking verlee- nen Catharine van Reunes met een koor van 70 kinderen, de dames De BrauwVan Reeuen, Mevrouw Ju lius, Mevrouw Breda Kleyoenberg en de heer Julius Röntgen. Douchebaden. In het Douchebadhuts aan den Kou den horn zijn in de afgeloopen week 738 baden genomen in dat aan het Leidschepleln 1061. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID De tentoonstelling van de Deutsche Aardewerkfabriek, die thans in de Rotonde van hel Museum van Kunst nijverheid geopend is, trekt bijzonde re belangstelling. De afbeeldingen van buitenplaat sen en tuinen uit vroegere tijdper- tige figuur doorgrond en voor ons ken, die in het trapportaal tentoon- doen leven. Onweerstaanbaar boeiend gesteld zijn, zullen nog eenige dagen en diep ontroerend was haar zingen ter bezichtiging blijven^ van *t becin tot het einde. Bij ver-' -

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1