HAARLEM'S DAGBLAD. 'TWEEDE BLAD. Donkere Schaduwen MAANDAG 25 APRIL 1910 Buitenlandsch Overzicht Zaterdagmiddag is DE WERELDTENTOONSTELLING TE BRUSSEL geopend. Hoewel 't weer niet bijzon der meewerkte, was er toch een ont zaglijke volkstoeloop. Om 2 uur deed T Belgische koningspaar zijn intrede, 't Was de eerste maal, dat de vorst zich na de troonsbeklimming officieel in 't publiek vertoonde. Z. M. werd dan ook zeer hartelijk toegejuicht, at wel een bewijs is, dat de nieuwe koning de harten van de onderdanen gewonnen heeft. Van 't palels naar 't tentoonstellings terrein stonden de troepen opgesteld. Voor den hoofdingang stonden de af gevaardigden van alle regimenten met de vaandels opgesteld. Do feesthal was geheel gevuld mot Vertegenwoordigers van do offieieele wereld en leverde een grootscheu aan blik. De konbig werd bij 't. binnentreden toegesproken door heron Janssen, voorzitter vun de tentoonstelling. Hierna hield de minister van arbeid Hubert, ook nog een rede. Koning Albert antwoordde en wees in zijn rede op de hooge beteckenis van dezen internationalen wedkamp op liet veld van den arbeid en dankte al de natiën, die haar mede hulp verleend hebben. Na 'skoniugs rede werd een feest cantate uitgevoerd. Om halt vier was de plechtigheid afgeloopen. 't Koningspaar wandelde den tuin in én bezocht verschillende paviljoenen. 't Eigenaardige was, dat er geen officieel geleide was. Terwijl ook ge wone toeschouwers op 't terrein wa ren toegelaten, mengden de koning en koningin zich onder de kijklusti- gon. De tentoonstelling is nog niet ge heel gereed. Met spoed wordt evenwel aan de voltooiing gewerkt. Toch kan reeds nu gezegd worden, dat er in Brussel veel moois en veel interes sants te zien is. OUD-PRESIDENT ROOSEVELT 'is te Parijs de gast geweest en daar vorstelijk ontvangen. President Fail- liéres bood den oud-collega eeu feest maal aan. Fuillièros roemde zijn gast als „den doorluchtigen man, due tege lijk een groot burger, een groot vriend van Frankrijk en een groot vriend van den vrede is." Na een paar woorden van dank voor de ontvangst in Frankrijk, zei Roosevelt „Gemaakt om elkaar te begrijpen en elkaar lief te hebben, zijn onze twee landen (Frankrijk en Amerika) in het verleden van het eerste uur af aan elkaar genegen geweest, en zij zullen het. ik twijfel er niet aan, in de toekomst blijven. Elk beschaafd niensch, die in Frankrijk komt, heeft iets te leeren, want Frankrijk is de ba kermat van de moderne bescha ving." Roosevelt heeft ook een lezing ge houden Even trad hij als zedenmees ter op, om Frankrijk aan te raden le ijveren voor eeu versterking van het opkomend geslacht. Na deze vermaning werd Roosevelt weer vleiend en ze: tot zijn Frausche hoorders Gij en ik behooren tot de eeuige twee republieken onder de groote mogendheden van de wereld. De oude vriendschap tusschen Frankrijk en do Vëreenigde Staten is over het ge heel een oprechte en belangelooze vriendschap geweest. Een ramp, die u overkwam zou droefenis voor ous wezen. En meer dan dat. In den maalstroom van de geschiedenis der menschheid steken zekere volken uit als bezittende een eigenaardige maclit \an bekoring, zekere bijzondere gave van schoonheid of wijsheid of kracht, die hen onsterfelijk maakt. Frankrijk is een van de naties. Indien het ver zonk zou het een verlies zijn voor heel de wereld. Gij, Franschen, hebt een groot ver leden gehad. Ik geloof, dat gij een groote toekomst zult hebben. Draagt er lang roem op de burgers le zijn van een land, dat een leidende rol speelt in de opvoeding en verheffing van het meoschelijk geslacht. zijn Zondag begonnen. Hier en daar deden zich eenige incidenten voor. lu het arrondissement Cognac, is do burgemeester, voorzitter van het ver kiezingsbureau, door een kiezer rnet een revolverschot gedood. Te Saint Etienne wilde een menigte kiezers het stadhuis binnendringen. Bij de worsteling werden vijf gendar men gewond Enkele uitslagen zijn al hekend. Briand werd tot lid der Kamer geko zen met SOOO stemmen meerderheid. blijkt te verminderen. Te Berlijn is tusschen de werkgevers en de werk lieden in de bouwvakken de vrede definitief tot stand gekomen. Zoowel de werklieden aLs de werkgevers heb ben de uitspraak van een scheidsge recht aanvaard de werkgevers met algemeene stemmen en de werklieden met groote meerderheid. De eenige wijziging, die in het vroegere arbeidscontract aangebracht wordt, betreft de regeling der loouen, die eenigszins verhoogd worden. Buiten Berlijn begint de uitsluiting langzamerhand te verloopen. In ver scheidene steden werd het werk her vat, in Hannover werd de lock out formeel geëindigd verklaard. Toch is het aantal der werklieden, die nog onder do uitsluiting lijden, zeer aanzienlijk. Het „Berliner Tage- blalt" schat hun aantal op 200.000 ii 300.000 man. Algemeen wordt evenwel aangenomen, dat de strijd door de werkgevers reeds verloren is. DE TURKSCHE SULTAN is ziek. Wat Z. M scheelt? Officieel wordt opgegeven goed aardige mazelen. Men is evenwel zoo vrij, deze diagnose in twijfel te trek ken en noemt een veel ernstiger ziek te. Mazelen bij een 60-jarig man.... DE STRIJD TUSSCHEN TURKEN EN ALBANEEZEN. is nog in vollen gong. Een telegram verzekert, dat thans 10.000 Albanee- zen met 8 bataljons Turksche solda ten in 't ifevecht zijn. De verdere bij zonderheden ontbreken nog, zoodat wij niet weten aan welke zijde over winning is behaald. Wel blijkt uit de sobere meedeeling in dit telegram, dat men hier met geen gewoon op standje te doen heeft. Tien duizend opstandelingen tot een legermacht ge vormd't Ziet er meer naar uit, dat alle Albaneezen aan de Turken den oorlog verklaard hebben Wonder is dit niet, want hoewel de Turken thans in de Europeesche be schaving deelden, werden de Albanee zen nog op de ouderwetsche manier geknecht. Ze verlangen nu ook naar een beetje meer vrijheid. Opstaud in deze dagen is geen on gewoon verschijnsel. Men doet er nu zelfs in 't Hemeische Rijk aan mee. DE OPSTAND IN DE CHINEESCHE PROVINCIE HOENAN duurt nog voort. Blijkens de laatste berichten" is de toestond wel verbe terd, maar toch nog steeds verontrus tend, zoodat de vreemdelingen ge noodzaakt zijn hun heil in de vlucht te zoeken. Voor hun vertrek z.ouden ze eerst een adres aan den Britschen consul van Changsha. Dit adres was geteekend door En- gelsche, Amerikaansche, Nederland- sche, Duitsche, Italiaansche, Noot- sche, Russische, Zweedsche en Zwit- sersche ixiwoners van Changsha, die den consul bedankten voor zijn hulp eu de overtuiging uitspraken, dat zij zonder ziju verstandige niaaUcgelen hun leven zouden hebben verloren. De oefeningen der DUITSCHE LUCHTVLOOT worden voortgezet. Zaterdag is 't be stuurbare luchtschip „Zeppelin H" te Homburg opgestegen. Niciiuyousiaan- de den halven zuidwesterstorm heb ben de luchtscliippers zes uur in den hooge doorgebracht eu aizoo den strijd tegen 't weer met succes ge voeld. Hoe denken de Engelscheii over de Duitsche luchtvloot".'.... Men kan er zeker van zijn, dat er binuen eenige da ven weer van onrust-getui gende artikelen in de Engels..,.e pers zullen verschijnen. Dat wordt ge woonte I Stadsnieuws Raad van Beroep. Bij Koninklijk besluit is, inet in gang van 1 Mei 1910, tijdelijk belast met de waarneming van het ambt van griflier bij den raad van beroep (ongevallenverzekering) te Haarlem, nir. L. J. van Toulon van der Koog, advocaat en procureur aldaar, tevens plaatsvervangend griffier bij gemeld college, onder toekenning van eervol ontslag uit laatstgemelde betrekking. TENTOONSTELLING DER DELFTSCH-AARDEWERK- FABRIEK DE PORCELEINE FLES. Deze vermaarde fabriek heeft op heden in de Rotonode van het Mu seum voor Kunstnijverheid verschil lende zaken opgesteld, die terecht de belangstelling van velen verdienen. De aloude inrichting „De Porcelel- ne Fles" volgens „Havard" in den jare 1672 door Jacob Pijnacker ge sticht, was In dat tijdvak een der dertig fabrieken die de stad Delft tof hei hoogst belangrijk wereldbekend middelpunt der aardewerk-industrie maakten.. De vervaardiging van één en veel kleurig aardewerk was van Italië uit tot ons gekomen, maar hoe eigen en fraai de voortbrengselen dier Itali aansche faience ook waren, ook daar was de kunst en wetenschap geïm porteerd en wel uit de landen van het Oosten, vooral Perzië, waar reeds lange tijden de schoonste zaken op dat gebied werden gemaakt. In de 18e eeuw zag do Delftsche In dustrie allengs haar bloei verminde ren, tot bij den aanvang der 19e nog slechts één enkele fabriek over was, ,,De Porceleine Fles". Tot 1876 vond deze haar bestaan in het maken vooral van Engelsch (niet Delftsch) aardewerk, daarna nam Joost Thooft de leiding en gaf het aanzijn aan 't zoogenaamde „Nieuw Delftsch". Van dit „nieuwe Delftsch" zijn op heden in de Rotonde eenige kapitale .pullen geëtaleerd, doch niet deze zijn het voornaamste wat daar geboden wordt, dit is het zoogenaamd „Sec- tiel" Tegelwerk, dat omstreeks 1900 voor 't eerst vervaardigd werd en eindelijk 't laatste snufje „het nieuw- sto Delftsch", schotels en vazen uit grauwe grondstof gebakken, beschil derd en geglaseerd, waartoe gezette studie der oude Perzische voorbeel den de firma Thooft en Labouchère bracht. Verschillende decoratieve tableaux en twee groote statie's vertegenwoor digen vooral het sectiel werk, waar bij typeerend is, dat de groote lijnen der teekening met do grenzen der tegels zijn opgebouwd (niet steeds doorgevoerd echter), door welke eigenaardigheid overeenkomst met mozaïek en glas in lood ontstaat. De kleuren, in 't algemeen fat, er langen hier en daar door de aanwen ding van eigenaardige glazuren, meerderen gloed. Als ontwerpers zijn de bekende na men Lecomte, Hermsen en Senf aan voormeldde tableaux verbonden. Wijzen wij nog op de sectiels voor het „Sea Vieuw Hospital te New- York-City (het reusachtige werk, waarmee ,de Porceleyue Fles" doen de is) niet zoozeer om do fraaiheid van het ontwerp, als wel om de leer zame aanwezigheid der levensgroots kartons en voorprojecten. De decoratieve, begrepen contour lijn naast vlakke behandeling speelt bij het sectiel tegelwerk de groote rol 1 Thans nog het nieuwste het -Per zisch Delftsch. Het geldt geheel nog een zoeken, waarbij voorop dient gesteid, dat niet de bedoeling is oud Perzisch na te maken, doch in den geest er van door te dringen en voort te werken. Zoo beschouwd, waren bij het groot aantal smaakvol geëtaleerde pullen, schotels e. z. m., hoogst artiestieke zaken aantrekkelijk door vorm, kleur, ornament of zijzonder glazuur. Ontwerper is de heer Brughoorn. Nu de .Porceleine Fles" weer van meet af de faience studie doorloopt, komi zij natuurlijk vauzelf ook aan het Delitscn blauw der 17e eeuw. De I voorname kleur, die op zulk fraaie I wijs de eikeu betimmering oer oud- Hoilandsche Museumkamer siert. Dat de vele belangstellenden, die van het streven der Delftsche firma be slist moeten gaan keunis nemen, een kijkje in die kamer ook niet vergeten. De interessante tentoonstelling blijft nog drie weken geopend. G. KERKHOFF. A k t e-e x a m e n s L. O. Haarlem, 23 April. Geslaagd de da mes A. C. Lieru, C. J. Poelenje, J. G. Roggenkamp, Chr. Wegerif, J, E. G. Bondom, allen te Haarlem. Verlof Drankwet B. en W. brengen tor kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van het bestuur der Patronaatscommissie van Onze Lieve Vrouw van den Hei ligen Rozenkrans, om verlof tot het verkocpen uitsluitend van alcohol vrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de bovenzaal van het perceel aan de Koningsteinstraat 2. LAURENS JANSZ. COSTER, Zaterdagavond gaf de te dezer ste de zoo gunstig bekend staande mu- ziek-vereeniging „Laurens Jansz. Coster" een uitvoering in de concert zaal van de Sociëteit „Vereeniging". Was 't bij 't begin van den avond nog niet zeer vol, na ieder nummer kwa men er menschen, zoodat H Al gezel liger in de zaai word. Het korps opende den avond met een kranig uitgevoerde Marsch van R. Vollstedt en vervolgde met de uit muntend ten gchoore gebrachte Ouverture Ludomatychells van L. Langlols. De hoor Kerkhoff, de direc teur der vereeniging, liet zich daarna in een Allegro Maestoso en Romance uit het concert van H. Rictter hoo- ren. Met groote technische vaardig heid word de alt-viool door hem be speeld. De heer Kerkhoff maakte zich inderdaad wél verdienstelijk, in drie voudige kwaliteit, nl. in die van di rigent, violist en accompagnateur liet hij de aanwezigen genieten. Twee leden van de vereeniging gaven ver volgens bt"k van hun talenten op de alt-suxophone en de piston. Vooral de heer G. Jongewaard gaf veel moois op 't eerstgenoemde instrument in La Somnambule, Fantasie van J. B. Lin- gelée. De pistonsolo, die door den heer C. Struijf ten gehoore gebracht werd, was niet onberispelijk, vooral wat de klankreinheid aangaat. Toch kreeg ook hij veel applaus. Na de pauze hoorden we door de vereeniging de omvangrijke Fantasie Romantique van L. Montagne uitvoe ren dit veel eischende werk werd in derdaad op voortreffelijke wijze ver klankt, de musici van den heer Kerk hoff, en niet minder, de direc teur zelf, hebben wat dit muziekwerk aangaat, eer van hun arbeid. De bekende Haarlemsche voordru- ger A. M. Vrugt gaf ten slotte eenige zijner voordrachten ten beste. Het pu bliek was zeer gul met zijn applaus, eu de heor Vrugt, die door zijn doch tertje op uitmuntende wijze begeleid werd, was 't niet minder met zijn toe giftjes. Een geaellig bal, dat tot vroeg in den morgen duurde, besloot den wel geslaagden avond. Rubriek voor Vragen Geabonueerdeii hebben bet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mile Toor beantwoording vatbaar, in te senden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alie antwoorden worden geheel kosteloos gegeven eu zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van deu inzender vermelden wordt gcea aandacht geschonken. VRAAG: Twee broeders hebben bij contract een huis gehuurd. Door deu eigenaar is bmnentijds de huur op gezegd. De broeders zijn met hun za ken al een tijd uit elkaaT, zonder dat daarvan aan den eigenaar kennis is gegeven. Heeft nu een der broeders recht op schadeloosstelling van den eigenaar van het huis of is het con tract niet meer geldig? ANTWOORD: De beide broers heb ben gehuurd en zijn dus, onverschil lig hoe hunne onderlinge verhouding is, tegenover den verhuurder aan sprakelijk tot het einde van den huur tijd. Binneutijds mag men natuurlijk uiet opzeggen, tenzij de huurders daarmede genoegen nemen, maar van eeue schadeloosstelling kan geen sprake wezen. VRAAG: Vader heeft nog van den boedel goud en zilver onder zich, dat wij volgens taxatie zouden deel en en dan zijn er ook nog meubelen ach tergebleven. Wat moet ik doen om aan mijn recht te komen? ANTWOORD: U hebt zeker oog op de nalatenschap uwer moeder, van wie u erfgenaam zijt! Ais zoodanig hebt u eene actie tot boedelscheiding en wanneer het noodig is daarvan gebruik te maken, moet u zioh wen- wen tot eenea advocaat-procureur. Uit de Omstreken BLOEMENFEESTEN UITGEEST 1911. Voor het volgende wordt ons plaat sing verzocht Daartoe uitgenoodigd door het Voorloopig Comité was op Donder dag 21 April een groote bijeenkomst belegd in Hotel „De Ooievaar" te Uil- geest. Twee-en-twintig vereenigingen wa ren door afgevaardigden vertegen woordigd, om de plannen aan te iiooren van het voorloopig Comité, om in het voorjaar van 1911 weder om even luisterrijke bloemenfeesten te doen plaats hebben als in 1906. Zonder uitzondering werd door al len medewerking eu belangstelling toegezegd en werd door de vergade ring het oude bestuur bij acclamatie herbenoemd. Om in de wenschelijk- heid, door het. bestuur in plaats van 9 voor dit doel tot 15 personen te ver meerderen, werden 6 nieuwe be stuursleden gekozen. Het bestuur is als volgt samenge steld A. van Li£h, eere-voorziüer J. Ka bel, voorzitterJ. Yan Nienes Azn., vJce-voorzitler, D. Krijgsman, 1ste secretaris J. F. Warning, 2e secre taris C. Rol, penningmeesterJ. Zon jee, G. J. Waardij k, H. Vrouwe, K. Bz. Hos, L. Zonneveld, Th. Berg huis, K. Brasser, S. Koopman en A. W. van der Hoek. Binnen niet al te langen tijd zal reeds een programma voor deze fees ten worden opgemaakt. HAARLEMMERMEER. De heer D. Visser, brugwachter aan de brug over de ringvaart hij de Cruquius, hoopt 27 April den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren in dienst van den Haarlemmermeer- polder trad. Reeds gedurende een li- tol jaren neemt hij zijn tegenwoordi ge betrekking met de meeste nauw gezetheid, doch tevens met de meeste hulpvaardigheid en welwillendheid Meerbode")., VELSEN. Openbare vergadering van den Ge meenteraad van Velsen, op Dinsdag 26 April 1910, 's voormiddags 101/2 uur, ten gemeentehuize. Agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Contract met de gemeente Haar lem tot gaslevering. 8. Tarief stroomieveriug K. B. M. en verlenging der concessie 4. Instelling groentenmarkt voor Umuïden. 5. Verzoek Bestuur VfsschorJjschool te TJmuidori om gemeentelijke subsi die voor 1911. 6. Adres Vereenielnsr „Vooruit gang" om alsnog toekenning van sub sidie inzake bestrijding gevolgen werkloosheid. 7. Adres J. G. ten Broeke, inzake re kening verbouw Gemeentehuis. 8. Adres H. C. L. Kesting om wijzi ging der verordening houdende eischen voor vergunnings- en veriofs- loc ali teilen. 9. Verzoek van D. Kramer, om ont slag als bouwkundig gemeente-op zichter. lü. Borgstelling Gemeente-ontvan ger. 11. Kosten vergaderen brandweer- kader. 12. Adres H Leeuw om een muziek automaat te mogen doen spelen. 13. Adres me]. N. Hofer, betreffen de het breken van een ruit in hare woning. 14. Adres J. Slenters, opheffing on bewoonbaarverklaring perceel. 15. Verzoek van den lieer J. C. A. Weerts, om eervol ontslag ambte naar van den BurgerL Stand. 10. Vaststelling oer rescuing van hel geaieeutelijk pensioenfonds. 17. Goedkeuring der reining van de Kamer van Koophandel en Fa brieken. 18. Benoeming van a. een tijdelijk Wethouder j b. een onder wijzer aan school B. c. eeu li-d der Commissie van toe zicht op de Burgeravondschool. 19. Voorstel betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven en v stelling suppletoire begrooting, dienst 1910. 20. Adres kerkmeesters Ned. Hcrv. Kerk te Velsen om wijziging der over eenkomst met betrekking tot de vroe gere begraafplaats. 21. Aanbieding verslagen a. der gemeente b. art. 52 der Woningwet. c. lager onderwijs. 22. Kohier hoofdei, omslag. Reclame hoofdei, omslag. DANSEN EN ROEIEN. Mej. Evelijn Iiraudts (nu meer dere botsingen): Het komt mij voor, meneer Slagstroom, dat u meer in "n roeiboot thuis bent, dan in een bal zaal. Slagstroom (de fameuze roeier): Dal geloof ik ook wel: Ik kan beter 8 man sturen, dan één vrouwspersoon. 'AAN HET VERKEERDE ADRES. De brandweer rukte op het alarm sein uit, en toen de piaats bereikt was, waar de brand ongeveer moest zijn, sprong de hoofdman van den wagen en ging verscheidene huizen binnen om zich plaatselijk te overtui gen. Toen hij drie of vier woningen onderzocht had, zag hij een oude vrouw haar hoofd steken uit een ven ster op de 8e verdieping. Brandt daar boven iets? riep hij haar toe. Als antwoord beduidde de vrouw hem boven te komen. Direct gingen de hoofdman en 8 anderen met twee slangen de sieile trappen op en kwamen in de kamer van de oude. Waar is het vuur? vroeg de hoofd- lan. die niets zag. Hier niet, antwoordde de vrouw, die een horen aan haar oor had ga zet. Ik beduidde u om boven ie ko men, daar ik niets kon verstaan. Onze Lachhoek Binnenland HOFBERICHTEN. Onder de verrassingen, Z. K. H. Prins Hendrik ter gelegenheid van zijnen veriaaro g bereid, behoort het portret van H. K. H. Prinses Juliana, op last van H. M. de Koningin naar het leven geschilderd door mevrouw Therëse Srhwartze van Duyl. De kunsier-qv-= H|<» bet stuk 'p*'gs te voren, ten Paleïze opstelde, werd des ochtends van den verjaardag door Z. K. H. ontboden, die baar Zijne groote tevredenheid en dank betuigde DE PRINS NAAR DF. FR1ESCHB EILANDEN. Zaterdag werd van Schiermonnik oog naar Rottumeroog vertrokken. Ook daar werd 't gezel schap vriende lijk en recht hartelijk ontvangen Het was Zaterdag geen voor spoedde reis. Vooral niet de te rugtocht, want de wind was van noordwest, eerst west en daarna zelfs zuideliik geworden. Bij d^ plaats van aankomst stonden honderden den Prins af te wachten Een algemeen gejuich steeg op. en gezang werd aangeheven, toen Z. K TT. nan land stapte. In automobielen reed men naar Leeuwarden. Te omstreeks elf uur was Z. K. H. in de Friesche hoofdstad terugge keerd, waar hij logeerde bij den Commissaris dor Koningin. Zondag woonde de Prins den dieusfc bij in de Hervormde kerk te Leeu warden. Predikant was Ds. B. Klein Was sink. Het orgel speelde do vaderlandscha liederen, 't Wilhelmus werd door da aanwezigen staande meegezongen. 'a Middags vertrok de Prins per auto naar 't Loo. PROV. STATEN VERKIEZINGEN. Het provinciaal comité van a--t. kiesverenigingen in Noord-Holland vergadert volgons de Stand. Woens dag a. s. te Amsterdam De R.-K. Centrale Kiesvereeuiging voor de Provinciale Staten in 't kies district Alkmaar, stelde met algemee ne stemmen tot candidaat het aftre dende lid den heer jhr. mr. H. Ge vers, te Heemskerk STAATSCOMMISSIE GRONDWETS HERZIENING. De Staatscommissie voor de Grond wetsherziening zal in hare eerste bij eenkomst op 2 Mei a.s., het reglement van orde voor haar werkzaamheden behandelen. Waarschijnlijk zal de minister van hiiinenlandsche zaken, aangezien hij zelf lid en voorzitter van de staatscommissie is. geen inslalla- i tierede houden, evenmin als dit in FEUILLETON Naar het D u itsc m. Door PAUL HEN KEN'S, *7) Bij deze gelegenheid moet ilt mijn verwondering uitdrukken, dat do ge achte officier zoo weinig nadruk heeft geleed op het beruchte verdwijnen van het testament! Wij hebben de getuigenis van het dienstpersoneel gehoord Beiden wa ren het er over eens, dat volgens hun beste weten hun vermoorde meester zijn testament in de brandkast be waarde. Het verdwijnen van dit tes tament, vun welks bestaan ook ande- ro onbevooroordeelde getuigen zeker waren, heeft' overigens al lot een ad der civiel proces aanleiding gegeven. Welke reden zou nu mijn cliënt, in dien hij werkelijk de moordenaar ge weest was, gehad hebben oen testa ment, dat voor hem geheel zonder waarde was, te doen verdwijnen Ik •beweer, dat. als mijn cliënt werkelijk de inbraak gepleegd had, hij zich zelfs niet eens de moeite gegeven zou heb ben, het testament door te lezen. Daarvoor zou hij waarschijnlijk geen tijd gehad hebben. Dat de overige inhoud van de kast volkomen onaangeroerd is gebleven, pleit dunkt mij, des te meer voor mijn opmie. De dader moet dus noodzakelijk iemand geweest zijn, die er belang bij heeft, het testament te laten verdw - nen. Nu zal de officier wol in 't mid den willen brengen, dat juist om die reden misschien de overleden Dorav. Gerstenberg een assistent heeft willen hebben bü den medeplichtige in den moord op haar oom. Maar welke reden zou de dame ge had hebben om liet testament te la ten verdwijnen Was zij niet volgens algemeen gevoelen, wat feitelijk door uitlatingen van haar oom onder steund was geworden, do eenige erf genaam van den laatsten. Onder allo omstandigheden kou er dus haar niet weinig aan gelegen zijn het testament in stand te houden. Zelfs echter het vermoeden, dat het testament in waarheid niet ten gunste van Dora was, en dat zij daarom haar best deed het te vernietigen verdwijnt, als wij bedenken, dat zij heelemaal niet de naaste erfgenaam van haar oom was, dat zij alleen maar door een zij linie van moederszijde aan hem ver want was. terwijl hij een neef heeft, die de zoon is van zijn eigen broeder. Het niet vinden van een testament na den dood van haar oom stond voor de overleden Dora gelijk met onterving. Dus noch Dora, noch haar zooge naamde assistent konden belang ge had hebben bij het vernietigen van het testament. Ook kan het testament niet toevallig verloren zijn gegaan, maar ik beweer, dat de geheeJe daad alleen bedreven is ter wille van het testament. Het is verre van mij, iemand ver dacht te willen maken, al moet ik dan ook mijn spijt te kennen geven, dat het besluit van de rechtbank onmo gelijk gemaakt heeft, dat baron Hugo v. Engler ais getuige gehoord wordt, zooals door mij was voorgesteld Maar ter wille vau het belang van mijn cliënt moet Ik luid en in 't pu bliek verkondigen, dat er werkelijk personen bestaan, die groot belang kunnen hebben bij het verdwijnen van het veelbesproken testament. Geachte verdediger, ik moet u ernstig verbieden op dergelijke wijze over afwezige personen te oordeelen, viel hem nu do voorzitter stroef inde rede. U heeft niet iu 't minst het recht gevolgtrekkingen te maken, die de eer aantasten van een onbespro ken man. Ik doe den geachten voorzitter opmerken, dat ik hier sta als plaats vervanger van een man, wiens eer en wiens leven door een onrechtvaardi ge aanklacht bedreigd is. antwoord de Rudolf, en dat ik alleen mijn plicht meen te vervullen, als ik de edelacht bare Jury er op attent maak, dat cr andere menschen bestaan, die veel meer voordeel kunnen hebben van den dood van den ouden heer v. Eng ler, dan in het gunstigste geval mijn ongelukkige client Een algemeen rumoer ontstond on der de toehoorders Men stootte el kaar aan, schudde verwonderd het hoofd en wisselde fluisterend opmer kingen. Iedereen voelde onwillekeu rig, waarop de opmerkingen van den jongen advocaat doelden. Maar juist daarom begreep men er des te min der van; immers de zwaarst-getrof- fene was de aanstaande zwager van deu verdediger. Maar laten wij weer over de eigenlijke catastrophe spreken, zoo ging Rudolf, nadat de president op strengen toon stilte geboden had, met zijn pleidooi voort. Laten wij even de veronderstelling aannemen, dat Dora v. Ger3tenberg de brandkast ge opend iieeft en zonder nadenken weer heeft laten dichtslaan. Zij ging naar de slaapkamer terug. Haar blik viel op de ln doodsangst vertrokken ge laatstrekken van haar op haar aan dringen vermoorden oom. ontsteld keerde zij zich om om te vluchten, misschien trok zij haar medeplichti ge het licht uit de hand, of het ging van zeil uit. Door haar schrik aange stoken, volgde de moordenaar haar haastiger, dan anders in zijn aard ge legen zou hebben daarbij struikelde hij on kwam zijn bloederige hand op den iooper terecht- Deze hands poor, edelachtbare jury, is heel duidelijk, dat heeft u zoowel van den rechter van instructie Albert! als uit deD mond van den politiecommissaris Grosser kunnen hooren. Zelfs de eerstgenoemde, die geen twijfel meer heeft «fin de schuld van Beek, moet toegeven, dat hei bewuste spoor vol strekt niet op de hand van beklaagde past. Veel beslister heeft zich de heer Grosser uitgedrukt, deze heeft er zelfs een eed op gedaan, dat het spoor niet van do hand van mijn cliënt afkom stig kan zijn. Zijn veeljarige practijk en zijn ervaringen op dit gebied geven den commissaris aanleiding en het recht tot deze bewering. Als echter ook deze verklaring van den officier mank gaat en dat dit het geval is. zal wel niemand uwer betwijfelen, geachte juryleden als dus het bloedige spoor, deze stomme getuige van den moord, niet van de hand van mijn cliënt afkomstig kan zijn. als deze dus niet met hel bloed van' zijn slachtoffer bevlekt kan zijn, wat blijft er dan nog van de geheele aanklacht over, die or op berekeud is, do eer en het loven van mijn cliënt aan te tasten? Maar ik ga nog verder, edelachtba re jury, ik beweer ook, dat de om standigheid, dat aan de dochter van mijn cliënt het bewuste aangereken de pakje is toegezonden, waarin de vijf ontbrekende banknoten, die in weerwil van alle huiszoekingen ner gens gevonden waren, benevens hel brUlantan slot gevonden wedden, vol doende moest zijn, om mijn cliënt in uw oogen geheel van schuld vrij te pleiten Nu heeft de officier we! gemeend de getuige Hedwig Beek openlijk in verdenking te mogen brengen. Wel heeft hij dit met zekere ironische wel willendheid gedaan, t-rn hij zei, dat zeker wel niemand -ie dochter van den beklaagde dezo poging tot mis leiding kwalijk zou nemen, maar met haar eroote liefde voor haar' vader rekening zou" houden. Geachte juryloden, ik meende wer kelijk mijn ooren niet te kunnen ver trouwen, toen ik deze beleedigende woorden uit don mond van xoo n hooggeplaatsr ambtenaar moest hoo ren. Ik zal mij in gedachte geheel los- maken van de intieme banden, die mij met de dochter van mijn cliënt verbinden, een betrekking, die zeker wol voor niemand van de hier aanwezigen een geheim gebleven zal zijn Ik zal mij op het standpunt plaatsen, alsof de Jonge dame mi] wildvreemd la. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5