NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27© Jaargang. No. 8232. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 26 APRIL 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden» *^'2^ Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 n Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der B'J Abonnement aanzienlijk rabat gemeente)1-30 J/fAdvertentiCn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland„1.65 (gy nT je/® 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant GeMustreercf Zondagsblad, "voor Haarlem' 1 t I i i l jJftSMË&dË&A, Redactie Administratie: Groote Houtstraat 53. w de omstreken en franco per pos! „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Costfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertenti5n en reclames van buiten het .-.rondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd he Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 27 APRIL. Brougebouw: Bazar ten bate van het HaarL Diaconessenhuis, van 25 uur. Feestavond, 8 uur. De Kroon: Vereen, tot ondersteu ning van burg. ambt. en beambten Lu s rijks dienst: Propaganda-avond, 8 uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Geld voor Rubber", in de rubriek Om Ons Heen. HERIJK. Morgen heeft op Den Doelen de herijk plaats van 812 voor de Lin- schotenstraat, Kouingsteinstiaat, Palmstraat, Turfmarkt, Essenstraat, De Haasstraat en Burretstraat, en van 14 uur voor de De Witstraat, Korte- en Lange Hofstraat. Berke- xodesteeg en Damstraat. CONCERT-MARY OLSON. Gisteravond in den Schouwburg voor een klein getalletje belangstel lenden gaven mej. Mary Olson uit Londen, en de heer A. Orobio de Castro, violist, uit 's-Gravenhage, een concert waarvan ik tot mijn spijt maar een klein gedeelte heb kunnen hij wonen. liet programma der pianiste be- Btond uit Orgel-Toccata en Fuga (D-moll) van Bach-Tausig, Rhapsodie in G-moll van Brahms, Etude in E«lur van Paganini-Schumann, een viertal kleine stukken van Sinding en Etude (As-dur) en Scherzo (H-moll) van Chopin. Mej. Olson leek mij een tempera mentvol en, in elk geval, technisch zeer ontwikkeld klavierspcelster. Brillant speelde zij o. a. de Rhapsodie van Brahms. Dat aan haar spel het weeke, zangerige scheen te ontbre ken, ben ik geneigd aan de origuu- Btige accousick van de Schouwburg zaal toe te schrijven anders had ons toch ook het Cantilene in het epel van den medewerkenden violist - die wel degelijk een viool van het echte hout bespeelt meer moeten treffen. Hij gaf, onder meer, een warmbloedige reproductie van Men delssohn's Viool-Concert. Een onder hoofdnummer van zijn programma •was de Chaconne van Bach. Neen, onze Schouwburg is voor veel geschikt, maar niet bij uitstek, om er instrumentale muziek te genieten. Mij dunkt, in een geschikter lokaal zouden de concertgevers hun audito rium tot hoogcr geestdrift hebben opgevoerd. Niettemin werd aan bei der talent de waardeering geschon ken, waarop het aanspraak mocht maken. Die waardeering uitte zicli in herhaald en hartelijk applaus zoowel als in het overhandigen van bloemen aan inej. Olson. Mochten de concertgevers zich hier nog eenmaal doen hooren, dan hoop Ik in de gelegenheid te zijn er meer van te genieten en meê te deelen. PHILIP LOOTS. PROGRAMMA van het concert van Haarlemsch Mu ziekkorps, directeur de heer C. P. VV. Kriens, op Woensdag 27 April, op 't terrein der bloemententoonstelling. 1 .Der Sehneidige Marine Lieute nant, Marsch, Kloss. 2. Feestklanken op Europeosche Volksliederen, Kriens. 3. Ouverture lm Italunischen Sty lo, Schubert. 4. 2de Polonaise, Liszt 5. Fantaisie op de Russische Opera het leven voor den Keizer, Glinka. 0. Ouverture l'Italiana en Algérie, Rossini. 7. Rose Walzer uit de Suite Die Ro se von Schiras, Eilenbcrg. 8. Spaansche Dans, Muskowsky. 9. Fantaisie op de operette Gutter Gatte, Léhar. Militaire Zaken. Het 24ste en 25ste bataljon land- wecr-infanterie, benevens do 17do en 19ilo compagnie lnndweer-vcstingar- tillerie, zijn van 12 tot 14 Mei {de tijd duur van heen- en terugmarsch niet inbegrepen) ter beschikking van den commandant der Stelling van Am sterdam, die gedurende dien tijd als leider der oefeningen optreedt. Aan die oefening wordt ook deelgenomen door een detachement van het 10de regiment infanterie te Haarlem. Het tentenkamp wordt ingericht in het Sectorpark te Halfweg. TEN BATE VAN HET DIACONES- SENHUIS. De groote zaal van het Bronge bouw wordt door vele nijvere han- ten herschapen in een fecstmarkt Een vijftigtal dames zijn daar n.l. bezig om kraampjes In te richten voor een bazaar, wier opbrengst zal komen ten bate van 't Haarlemsche Diaconessenhuis. Uit een chaos van doek, bloeroen, skeletten van tentjes, hoopen groen en bloemen, bergen keurige voorwer pen-om-te-verkoo pen waren de da mes hedenmorgen, toen we er een kijkje kwamen nemen, bezig de aar dige kraampjes te stoffeeren. Er ko men 13 tentjes langs de wanden en in het midden van de zaal. Dc kraampjes zijn heel smaakvol omkleed met geel katoen, waarop bloemversieringen zijn aangebracht. Heel aardig ls 't tentje, waar Delftsch aardewerk wordt verkocht. Het geveltje is een nabootsing van te geltableaus. Het aardige uithangbord prijkt met het opschrift: ,,In het Delftsche suikerbrood." In de kraampjes wordt een groote voorraad voorwerpen van luxe en kunst en ook wei gebruiksartikelen uitgestald: cartonnagewerk, boeken, aardewerk, speelgoed, kindergoed, handwerken, bloemeD, schilderwerk, enz. De vijftig dames, die nu zoo ijverig aan bet in orde brengen van den ba zaar zijn, zullen zich morgenmiddag in even zooveel vriendelijke verkoop sters metamorfoseeren. De zaal is in 't rond met groen-eu-bloemguirlan- des feestelijk versierd. Voor 't tooneel is een zeer smaak volle versiering aangebracht, be staande uit groendoeken schermen, die bloemstukken dragen. De conversatiezaal is ingericht als theetent. Dit vertrek maakt een zeer aanganamen indruk. Het geheele mi lieu is in één kleur gehouden, nl. mat-groen, waarin witte meubeltjes. Met zeer veel waardeering spra ken de dames van de Bazaar-com missie ons van de bolanglooze hulp door vele neringdoenden verstrekt. Daardoor behoeven maar weinig on kosten gemaakt te worden en komt bijna de geheele ontvangst het Diaco nessenhuis ten goede. Ter verhooging van de aantrekke lijkheid, is een loterij georganiseerd, waarvoor verscheiden dames werke lijk kunstvolle schilderstukken heb ben vervaardigd. Dan is er nog een pop. waarvan de naam geraden moet worden en staat er een vischkom in 't midden der zaal. waaruit men pak jes kan koopen. Een orkestje van zes jongelui maakt in de theetent muziek en werkt ook Woensdagavond op den feestavond mee. Woensdagmiddag wordt de tentoon stelling te half 2 geopend met een toespraak van Dr. M. F. van Lennep. Om twee uur heeft het publiek toe gang. Ook Donderdag-middag en des avonds is de bazaar geopend. Hij zal, we twijfelen er niet aan, een gunstig resultaat opleveren. Jubilé Haeseker. Gisteren herdacht dc heer W. Hae seker den dag, waarop hij vóór 40 jaren m dienst trad bij dc firma Ja cobs, thans N. V. Werf Hubertino. Per rijtuig werd de jubilaris 's mor gens door dc fecst-coiumissie van zijn woning afgehaald, en bij aankomst aan dc werf met een hartelijke toe spraak door den oudsten patroon, den heer W. J. H. Jacohs, gefelici teerd, waarna aanbieding cener en veloppe met inhoud volgde. Door den adjunct-werkmeester werd den heer Haeseker vervolgens na mens het personeel van dc machine- afdeeling een gouden horloge aange boden, en namens dat van het kan toor overhandigde de heer W. IJ. Geurts hem een gouden lorgnet. Het kantoortje van den jubilaris was net jes met groen versierd. De heer Hae seker bracht den dag verder in den familiekring door. LEERLINGENAVOND—WILLEM ANDRIESSEN. Willem Andriessen heeft gister avond in de bovenzaal van De Kroon een uitvoering gogeven met een aan tal zijner leerlingen. Hoorden we An- driassen's zeldzame gaven als pianist in zijn eigen uitvoeringen, zijn talent als paedagoog merkten we op uit de praestaties van zijn leerlingen. Er is dan uitnemend gespeeld; kort geoogd: het poêtisch-artistieke van Willem Andriessen als kunstenaar, straalde glanzend door In 't spel van zijn leer lingen. De Invloed van een dergelijke persoonlijkheid, als Andriessen is, moet dan ook dadelijk merkbaar zijn. Dat de leerlingen ons geen kinder werk te hooren gaven, blijkt wel uit het feit, dat „Concert F-dur" voor 2 piano's, van Mozart, „Andante con variazioni" voor 2 piano's, van Schu mann; „Ballade no. 3" van Brahms, en „Concert d-Moll" voor 2 plano's, van Mendelssohn, o.m. werden uitge voerd. De voordracht van deze wer ken was uitstekend, maar ook de an dere, kleinere nummers, van Schu mann, Chopin (Polonaise), Mozart, Gade worden op een fijne, welbestu deerde wijze voorgedragen. Het was een interessante avond, en het talrij ke publiek, dat tot het einde toe met aandacht bleef luisteren, gaf herhaal de malen blijk van zijn belangstel ling door luid applaus. Een aardige verrassing was 't voor den jongen maéstro, toen een zijner leerlingen hem \óór 't laatste num mer een lauwerkrans aanbood. K. Voor den 10-u r e n-d a g. De Centrale Bond van Bouwvak arbeiders, afdeeling Haarlem, besloot als afgevaardigden te zenden naar de betooging voor den 10-uren-dag, welke gehouden wordt te Rotterdam op Hemelvaartsdag, de heeren J. A. Geerlings en II. Cranedonk. Goedkoop. Zaterdag zijn ter gelegenheid van een veiling in „De Gouden Leeuw" vijf woningen, gelegen aan de Lange Raamstraat, voor de somma van 500 verkocht Maar men moet de woningen ook zien de ruïne van Brederode is er een nieuw gebouw bij. Faillissement Bij vonnis der Arr. Rechtbank al hier van den 26cn April 1910, is geho mologeerd hot accoord (46 in het faillissement van P. de Berg, winke lier in kruidenierswaren, wonende alhier. Commissie van advies over spoorwegdienstregelingen. De Minister van Waterstaat heeft in de commissie van advies over spoorwegdienslregelingen voor het tijdvak 1 Mei 1910 tot 30 April 1911 o. a benoemd den heer A. van Ros- sum. industrieel te Haarlem. SCHIETEN. NOORDUOLLANDSCHE SCHIETROND. Zondag was het de laatste dag van den schietwedstrijd, uitgeschreven door den Noordhollandschen Schiet- bond en gehouden te Amsterdam, Haarlem. Hoorn, Purmerend en Alk maar. De definitieve uitslag is als volgt Korpswedstrijd. Wlsselprijs, zilve ren lauwertak, viel ten deel aan San- boo, Amsterdam, met 18 vlsuels. Ie pr. Schictvcrecniging Hoorn te Hoorn. mct16 vis.2e pr. Voor Va derland en Koning te Haarlem, met 15 vis. 3e pr. Schrrnsrhnttersverco- niging te Alkmaar, 13 vis. 449 p. 4e pr. Schietvereeniging Claudius Civi- lis te Haarlem, 13 vis. 433 p. 5e pr. Eendracht maakt macht, te Purmer end, 13 vis. 403 p. Personeel lo klas. 1. H. E. Stap, Haarlem, 97 p.2. D. Twisterling, Haarlem, 96 p. 3. F. A. Boeree, Haarlem, 95 p. 4. J. Bonarius, Over- veen, 95 p. 5. D. Teekens, Haarlem, 95 p. Personeel 2o klas. 1. M. Voskuijl, Haarlem, 91 p.2. J. A. MolAmster dam, 90 p. P. Hekkert, Alkmaar. 88 p. 4. H. Daines, Overvcen, 87 p. 5. Staphorst. Haarlem, 87 p. Vrijo baan le klas: 1. A. M. van Leeuwen, Amsterdam, 99—98 2. C. v. d. Berg Jr., Hoorn, 'J91/73. D. Tee kens, Haarlem, 98—97 4. J. Baardse, Haarlem, 98—97 5. G. Luyckx. Am sterdam, 9796. Vrije baan 2e klas1. A. W. Thiei, Amsterdam, 99—92 2. J. A. Mol, Amsterdam, 9493 3. J. M. Voskuyl, Haarlem, 91—904. II. Schmidt, Hoorn, 91—89; 5. J. L. v. Dort, Haarlem, 9189. R. K. KERK. De bisschop van Haarlem heeft be noemd tot kapelaan te Leiden, O. L. V. Hemelvaart, den heer M. te Vinck; tot kapelaan .te Schiedam, O. L. V. Visitatie, den heer M. J. J. Kammeu'Sj tot kapelaan te Amsterdam, H. Mar ria Magdalcna, den heer J. W. B. Nagel; tot kapelaan te Goes, den heer B. F. Heytveldt; tot kapelaan te Ber gen, den heer M. M. van Willige, die assistent was te Langendijk; tot ka pelaan te Lisse, den heer A. Burwta kel en tot kapelaan te Velsen, II. En- gelmundus, den heer A. A. M. Heyde- uian, die kapelaan was te Oude-Tcm- go. (Zie erder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Gezon dheidscommïssie. Door B. en W. is aanbevolen voor do benoeming tot lid van de gezond heidscommissie, zetel Bloemendaal, Dr. A. Kouwenaar, te Bennebroek. BENNEBROEK. Op 30 April (Juliana-dag) tal des morgens 8 uur door het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" van het platform der Ned. Herv. Kerk ecnige koraal nummers worden ten beste gegeven door hetzelfde corps zal des avonds cene uitvoering in de open lucht ge houden worden. SANTPOORT. Gisterenavond gaf de tooneelvcree- nigrng „Vriendenkring" van Urnui- den teu bate der afdeeling Kennemer- laüd van het Genootschap voor Kin- der-herstcilingsoorden en Yacantie- kolonies in de zaai van den heer En- zerink voor een talrijk publiek een voorstelling. Opgevoerd werd: „Twee wapens", blijspel in vier bedrijven naar het Duitsch van Oscar Blumeu- thal en Gustav Kadelburg, bewerkt door Jac. de Vos. Van deze uitvoering kan niet an ders dan met lof gesproken worden. Vooreerst om het doel, dat er mede beoogd werd, en ten andere over de verdienstelijke wijze, waarop bet stuk werd gespeeld. De toehoorders keer den don ook zeer voldaan huis waarts. HAARLEMMERMEER. Een zoontje van den schilder Meijer te Nieuw-Vcnnep vond een zakje, waarin zich rattenkruid bevond, llij at or iets van op, maar werd dade lijk onpasselijk, waardoor zijn moe der ontdekte, wat het kiDd gedaan had. Zij spoedde zich met hem naar den dokter, die hem een braakmid del ingaf met gunstig gevolg, zoodat liet gevaar werd voorkomen. Te Nleuw-Vennep zijn op dc houden paardenmonstering van de 14 aangevoerde paarden van 48-jarige leeftijd, slechts 2 stuks aangekocht. De prijzen varieerden van f 550 tot 575. BEVERWIJK. Ongeluk. Hedenmorgen, kort na aanvang der werkzaamheden, is de bankwerker J., werkzaam ia de fabriek van den heer M. Witkamp, alhier, door het sprin gen van een steen, zóo ernstig ge wond, dat hij naar Haarlem moest vervoerd worden ter opneming in het Ziekenhuis, na eerst alhier door dr. Lijnkamp verbonden te zijn. Binnenland HET NED. ONDERW. GENOOT SCHAP. Blijkens het thans verschenen jaar verslag van het N. O. G. bedraagt het aantal afdeelingen 236 met 5887 gewo ne en 1225 buitengewone leden behal ve de 80 algemeene leden buiten Ne derland en de contribuanten. Het le dental is sedert 1 Jan. '09 juist met 1 toegenomen. De afdeelingen Arnhem en omstreken en Wieringen werden opgeheven. Opgericht werden de af doelingen, Het Bildt, Weesp, Ter schelling, Sliedrecht en Zwijudrecht Dc levensverzekering-maatschappij van het N. O. G. heeft een verzekerd kapitaal van 11.224.9-46.50 met 7988 polissen. Het reserve kapitaal draagt f 3736.295.03. DEURWAARDERS. Zondag hield de Var. van Deur waarders te Utrecht een vergadering. Mr. J. AdTiaanse uit Middelburg hield een rede over het onderwerp; lets over de deurwaarderspraktijk, In het bijzonder pro-deo-dlensten. Spreker bracht zijn vertoog over in de volgende desiderata: 1. Er worde een examen ingesteld voor deurwaarders, wat het ambt zal verhoogen, ongeschikten weren, een cachet geven aan den ambte naar. 2. Het tarief, speciaal voor burger lijke zaken, worde herzien. 3. Ter vergoeding voor de diensten ter zitting wordt een traktement vast gesteld. 4. Voor pro deo-zaken komt een vergoeding van Staatswege. 5. Een pensionneering voor deur- aarders worde ingevoerd, bere kend naar de inkomsten. KERKELIJKE GEZINDTE EN DE POSTERIJEN. Onlangs vermeldden de bladen, dat alle post- en telegraafambtenaren door het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie waren aangezocht, me de te deelen tot welke kerkelijke ge zindte zij behoorden. Deze gegevens heetten noodig te zijn voor statistie ken. Nu bereikte ons het bericht, dat door de verschillende inspecteurs der post en telegrafie aan de directeuren verzocht was, bij sollicitaties ook me- dedeeling te doen van do kerkelijke gezindte der a. s. postboden, brieven bestellers etc., zoogenaamd ook voor statistische doeleinden. (Tel.) PENSIONNEERING VAN GEMEENTE-AMBTENAREN. Op een nader te bepalen dag In de tweede helft van Mei zal de Bond van Gemeen te-Ambtenaren in 's-Graven hage een propaganda-vergadering houden voor een rijksregeling van d.e pensionneering van gemeente-ambte naren en van hunne weduwen en weezen. Sprekers zullen zijn de heeren: prof. mr. 11. L. Drucker en prof. dr. W. II. Nolens, leden der Tweede Ka mer, J. N. Eienhaas, 1 urgeineester- secretaris van Krabbendijke, en Tb. Pels, secretaris van 's-Hcrtogcnbosch. ONDER FAMILIE. Te Zelden overleed een landbou wer die door zijn schoonzuster l.J. W oensdag zóó niet een hark tegen 't hoofd weid geslagen, dat hij builen bewustzijn bleef. Onderdrukking en slechte behandeling moet dc vrouw in woede hebben doen ontsteken. MOORDAANSLAG TE ROTTERDAM. In de Tweede Lombardsüraat te Rotterdam heeft dc 21-jarige vrouw A. J. Vellhuyzen een bierhuisje, waar zij woont met zekeren C. J. R., een jongman, die een jaar ouder is. Dit paai- heeft Zondagnacht omstreeks 1 uur, oneenigheid gekregen, waarop een vechtpartij gevolgd is. Tijdens die vechtpartij, waarbij geen getui gen aanwezig waren, heeft de vrouw in do linkerzijde van den rug ouder de onderste rib een meesteek gekre gen, die een zware verwonding ver oorzaakte. De vrouw zakte tengevol ge van het vele bloedverlies ineen en werd door de buren gevonden. De gearresteerde 11., die naar het huis van bewaring Is overgebracht, ontkent. De verwonde vrouw is naar liet zie kenhuis overgebracht. Ilaar toestand was van dien aard, dat zij niet ge hoord mocht worden. TEN TWEEDEN MALE ONT VLUCHT. De jongen, geplaatst in de tucht school "nabij Ginneken, die daaruit onlangs ontsnapt, doch weer terug gebracht was, is ten tweeden male weggeloopen, en na de rivier de Mark te zijn overgezwommen, bij een boer terecht gekomen deze liet den direc teur der tuchtschool waarschuwen, waardoor spoedig een einde aan de begeerde vrijheid gemaakt was. OM KWARTJESVINDERS TE WEREN. Er wordt ons gevraagd, of de spoorwegdirecties bevoegd zijn, be kende kwartjesvinders den toegang tot de treinen te ontzeggen, door te weigeren hun een spoorkaartje te ver koopen. Men weet dat kwartjesvinders, eigenlijk kaartspelers, juist in spoortreinen veel slachtoffers maken, en daarom zou het wel goed zijn, ali de directies een dergelijke bevoegd heid hadden. Maar volgens de Spoor wegwet kan het niet. Toen wij hier te lande zoo ver waren de trekschuit en de diligence te vervangen door een spoorwagen, waren wij nog niet zoo ver, dat we kwartjesvinders hadden. Er is echter een „Reglement voor het Vervoer op de Spoorwegen", en dat heeft een artikel, dat eenigszins in de leemte voorziet. Dat reglement bevat namelijk de bepaling, dat „per sonen, die voor de andere reizigers hinderlijk of gevaarlijk kunnen zijn, niet in de afdeelingen met andere reizigers worden toegelaten. Zij wor den alleen dan vervoerd, wanneer dit kan geschieden in een afzonderlijke afdeeling." Nu wordt dat artikel wel niet zoo toegepast, dat wij afzonderlijke com partimenten hebben met bordjes er op „Alleen voor kwartjesvinders", maar het lijkt er toch eenigszins naar. De spoorwegautoriteiten wer ken ijverig met de politie mede, om het gevaarlijke goedje uit de treinen te weren. De heeren zijn aan da meeste conducteurs bekend en nu is de praktijk deze Ziet men aan een staiion, dat eenige leden van het gil de in een leege coupé stappen, dan laat men ze met rust, want dan zitten zij in een „afzonderlijke" afdeeling, maar zóó gauw neemt er niet een reiziger plaats, of er stapt ook een conducteur In, die de re:s medemaakt en den vreemdeling duidelijk genoeg te verstaan geeft in wat gezelschop hij zich bevindt. Dat werkt vrij aardig en zal wel worden volgehouden totdat de voor uitgang in de spoorwegwetgeving dien op het gebied van de boeven streken heeft ingehaald. („N. v. d. D.") EEN BIJZONDERE PUPEKcÉi Te Zuilichem is bij het graven van een sloot eon pijpekop gevonden van niet alledaagsch maaksel. De kop stelt een mannenhoofd voor met zwa- ren baard en is afgezet met oranje, rood. wit en blauw. Verder is hij met goud ingelegd en voorzien van Lot jaartal 888 en den naam Jacob. SNELLERE POSTDIENST. Do Southeastern Chattam Spoor wegmaatschappij bericht, dat de nachtpostdienst naar Nederland via Queensborough-Vlissingen, met in gang van 1 Mei, één uur zal warden versneld. ZONDERLINGE VONDST. Tc Driene, gemeente Lonneker, xi_n in het struikgewas gevonden twee heerenfietsen, een pak klceren, een paar schoenen en een geladen revol- WEGGELD IN NOORD-BRABANT. Werden tot nog toe de overtreders der verordening tot heffing van weg geld in de provincie Noord-Brabant door de Bossche rechtbank niet zwaar gestraft, voor het rijden met een niet-aangegeven rijwiel kreeg men als regel hoogstens een geldboete van ƒ8 (maximum ƒ75) en voor het ge bruik maken van een zoogenaamd landbouwpaard tot andere doeleinden die eene voorafgaande nadere aangif te vereischtén, hoogstens een geldbue- te van 5 k 10, met het nieuwe dienstjaar, ingaande 1 Mei a s., nu een ieder geacht kan worden behoor lijk kennis te dragen \:tp het bestaan van genoemde belasting, zal hierin vermoedelijk een verandering komen. Ter terechtzitting der rechtbank van Dinsdag jl. deelde tenminste tij dens de behandeling der weggeldza ken" de voorzitter der strafkamer te 's-Hertogeiibosch aan de als getuigen aanwezige belasting-komiiiiezeii en marechaussees mede, dat de recht bank voornemens was. overtredingen, die na 1 Mei a. s. zouden worden ge constateerd, belangrijk zwaarder fa gaan straffen. In een Nota van Inlichtingen na- pens dc uitvoeripe der verordening op de heffing van Weggeld wordt de aandacht er op gevestigd, dat ten aanzien van vreemdelingen (dat zijn zij, die den zetel van hun bestuur of hun hoofdverblijf niet hebben binnen de prov. Noord-Holland) in de ver ordening op de heffing van weggeld de volgende veranderingen zijn aan gebracht Vreemdelingen kunnen in plaats van op 2, in het vervolg op 15 dagen van het belastingjaar van den provin cialen we« met oen rij- of trekdier, rijwiel of motorrijtuig kosteloos ge bruik maken, mits zij zich vooraf heb- beu voorzien van een (witte) rij-kaarf, op het oogenblik, waarop zij -gebruikt, wordt, behoorlijk (da! is zooals op de keerzijde der kaart zelve is aangege ven) moet zijn ingevuld. Deze rijkaart wordt kosteloos ver strekt op aanvraag, hetzij ter Provin ciale Griffie, hetzij bij de in Noord- Brabant gevestigde ontvangers der Directe Belastingen en die, belast met de waarneming der kantoren van in voerrechten lang» de grenzen, terwijl op de secretarieen van grensgemeen ten eveneens zoodanige kaarten wor den gedeponeerd. Deze kostelooze rijkaart wordt ten behoeve van deuzelfden persoon slechts éénmaal in het belastingjaar verstrekt. GASVERSTIKK1NG. In perceel 28 op het Spui te 'Am sterdam is hedennacht een vrouw door gas verstikking om het leven ge komen. Dit droevige geval heeft zich als volgt toegedragen. In genoemd perceel, w aar kantoor lokalen zijn gevestigd, woonde als concierge de ruim zestigjarige wedu-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1