NIEUWS* en ADVERTENTIEBLAD. Donkere Schaduwen 27e Jaargang. No. 8232. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 26 APRIL 1910 B Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem- 1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1 «2 Franco per post door Nederland1-65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37/2 B de omstreken en franco per post 0.4o Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; \cs [p'I T 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Xj Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. derpand oom, mits ze waren van goede- maatschappijen. Het kon, dacht ik, geen kwaad, hierop nog even te wijzen. Wie nu zijn geld in gomelastiek-aandeclen beleggen wil, bedenke, dat hij zich voorat duchtig over het verleden, den stand en de kansen der maatschappij door vertrouwbare personen laat in lichten. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht De moderne mensch gaat zich langzaam-aan verbeelden, dat hij de naluur-machten aan zich kan onder werpen. Ook de heerschappij over de lucht wil hij En waarlijk, de vorde ringen, die hij maakt, zijn lang niet onbeduidend vliegmachines, be stuurbare luchlballons Maar onverwacht, als de mensch droomt een glorieuze overwinning op de elementen bevochten te hebben, dan.... toont de natuur welke vrecsc- lijke krachten er bij haar sluime ren en geeft ons een lesje, om voor- loopig niet èl te verwaand te wor den Zoo gin et 't 2 jaar geleden met een Zeppelin bij Echterdingen. Eerst had 't luchtschip een roemrijken tocht gemaakt, 't Lag toen aan de ankers, gereed om nieuwe triomfen to beha len. Een stormwind. 't groote ma jestueuze eevaarte Vag ia niet-toon- bare gruzelementen. Nu is er weer zoo'n ongeluk voor gekomen thans IS DE ZEPPELIN II VERNIELD. 't Luchtschip had dezer dagen oefeningen gemaakt. Gisteren kon men nog lezen, hoe 't met succes een tocht met storm en regen gemaakt had. Maanda<?morsen In* 't bij Limburg aan de ankers orn een nieuwe gasvul- ling te kriigen, 't Had met harde ruk winden te kampen. Even vóór 1 uur 's middags werd het schip opgenomen door een zwa- ren rukwind, de links ter zijde ver ankerde staaltrossen braken en de manschappen trachtten tevergeefs 't luchtschip vast te houden. Het lucht schip werd medegesleurd in de rich ting van Weilburg en tegen een pa viljoen op den top van den berg ge slingerd, waarbij het achterste ge deelte brak en het voorste naar bene den hangende gedeelte van onderen scheurde. Men is onmiddellijk begonnen met het bergingswerk, dat vermoedelijk wel vijf dagen zal duren, 't Lucht schip is miduendoor gebroken. Men wilde daarom de onbeschadigd geble ven kleine ballons ledigen om 't ge raamte uit elkaar te nemen. Een de tachement militairen is per extra- trein naar de plaats des onheils ge bracht, om voor de afzetting van het terrein te zorgen. De motoren zijn niet beschadigd. Niemand heeft eenig letsel gekre gen, want gelukkig bevond zich geen mensch in de schuitjes. Het was een vruclitelooze strijd te gen de natuurverschijnselen, alle noo- dige voorzichtigheidsmaatregelen wa ren genomen. 't Ongeluk heeft ook nu weer in Duitscliland groote verslagenheid te weeggebracht. Do pers acht het legerbestuur niet verantwoord, want niettegenstaande de voorspelling der meteorologen van slecht weer is de vloottocht toch doorgegaan. De inspecteur der genie von Lyncker heeft aan den Keizer ge seind „Niemand is verantwoorde lijk. Het is overmacht. Het schip is totaal vernietigd. Herstelling is uit gesloten. Het is geen nederlaag voor het systeem. De orkaan is oorzaak." Men verwacht in de pers een leven dig debat over de verantwoordelijk heid voor de ramp. Zondag zijn, zooals men weet, DE VERKIEZINGEN IN FRANKRIJK gehouden. Op verschillende plaatsen is 't nog al rumoerig toegegaau. Te Chambon-Feugerolles bij SI. Etienne, waar het onlangs na een lede. door minister-president Briand gehouden zoo rumoerig was toege gaan werd door een woeste menigte zelfs een aanval op het gemeentehuis gedaan zoodat optreden van de gen darmerie noodig was. Vijf gendar men werden meer of minder ernstig gewond. Ook in Pondichery hebben ernstige botsingen met de politie plaats ge had. In de statistieken over den uitslag is eenig verschil. Do pers noteert de volgende resul- teu gekozen 57 republikeinen, 154 radico-socialislen, 10 onafhankelijke socialisten. 28 geunifieerde socialis ten, -43 progressisten, 12 nationalis ten, 53 conservatieven. Er moeten 231 herstemmingen plaats hebben. De statistiek van het ministerie van biiinenlandsche zaken geeft de vol gende cijfers reactionnairen 59 ge kozen, verliezen 3 zetels; nationalis ten 13 gekozen, winnen 1 zetelpro gressisten 39 gekozen, verhezen 1 ze tel republikeinen der linkerzijde 65 gekozen, winnen 8 zetelsradicalen en radico-socialisten 145 gekozen, verliezen 2 zetels; onafhankelijke so cialisten 9 gekozen geimifieerde so cialisten, 25 gekozen, winnen 3 zetels. 't Zal vooral van den uitslag der herstemmingen afhangen hoe dc ver houding der partijen zal zijn. Alge meen is evenwel de verwachting, dat de nieuwe kamer niet veel van de oude zal verschillen. Zal 't in Engeland ook nog tot nieu we verkiezingen komen Deze vraag beheerscht nog steed DEN POLITIEKEN STRIJD IN ENGELAND. De begrooting is in het Lagerhuis in tweede lezing aangenomen met 328 tegen 242 stemmen. De Iersche natio nalisten hebben met de regeering ge stemd. de Ieren onder O'Brien met de oppositie. In den loop van het debat zeide Lloyd George, dat het land op weg was Daar een van do grootste bloei ende handelsperioden, welke het ooit had aanschouwd. DE KRETENZER-QUAESÏÏB is nog steeds niet opgelost en gere geld. Steeds stelt men zich tevreden met voorloopige schikkingen. Do beschermendemogendheden hebben nu weer geantwoord op de no ta van Turkije, waarin dit verzet aauteekende tegen den eed van Lrouw aan den Koning van Griekenland, wolke van dc leden der Kretenzer na tionale vergadering gevorderd wordt. Naar in politieke krinaen te Kon- stuntinopel verluidt, hebben dc mo gendheden in 't algemeen de verze- ring gegeven, dat de rechten van Turkije niet geschonden zullen wor den, zonder dat ze echter een binden de toezegging doen in dezo eeds- quaestie. DE TURKEN EN ALBANEEZEN VECHTEN nog steeds. De opgeroepen reservisten in Salo- niki hebben een hevigen strijd gele verd met de troepen van Sjefket bel in het bersachti? te-rein van Priz- rend. De Albaneezen leden zware ver liezen en hebben zich teruggetrok ken. Van de Turksche troepen zijn 3 man gedood en 11 gewond. De Turksche ministerraad heeft be sloten de redif-hrie-ndes van Smvrna en Saloniki te mobiliseeren en naar Opoer-Albanié te zenden. De toestand in Albanië wordt dus steeds ernstiger. Ook komen er ONGEREGELDHEDEN IN PERZIë voor. De toestand in de provincie Oermia is uiterst hachelijk, daar nóch de Perzische autoriteiten, nóch do bevelhebber der Turksche troepen macht voor de orde en veiligheid zor gen. De Mohamedaansche bevolking legt een openlijke vijandschap aan den dag tegen de Christenen, in het bijzonder tegen de orthodoxe Syriërs. De landeigenaren maken zich schul dig aan knevelarijen jegens de Chris tenen, die zich bij hen in lijfeigen schap bevinden. Keerden plegen nachtelijke overvallingeu, plunde ren de dorpen der Christenen en ont voeren de vrouwen. Zonder krachtdadig ingrijpen van Rusland en Engeland bestaat er blijkbaar geen hoop, dc orde te her stellen. Stadsnieuws TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Maandagavond vergaderde onder voorzitterschap van den heer Joh. de Breuk, de afdeeling Haarlem en om streken van de Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plant kunde. Na lezing en goedkeuring der notu len, ging de voorzitter over tot de uit reiking van de medailles der onder linge tentoonstellingen over 1908 en 1909. Zooals ónzen lezers reeds van de vorige vergadering bekend was, hebben de he«reu Deys en Van Nieu- wenhuizen elk een verguld zilveren en een zilveren medaille behaald, en de hcereu Van Norden en Wallen burg ieder een bronzen. Maar ook een heel andere medaille zou uitgereikt worden, een zilveren die de Maatschappij voor 50 jaren trouwen dienst beschikbaar stelt. De heor Willem van Kol, vierde in Februari 1.1. ziju gouden feest ixr dienst van de firinu Peter van Velsen en Zonen te Overveen. Door den heer Teunis was een fraaie plantenversie- riug aangebracht, en de krasse jubi laris zat daar te midden zijner zo nen en andere familieleden, als een toonbeeld van gezondheid. In een hartelijke toespraak her dacht de heer De Breuk de beteekenis van deze zoo zeldzaam uitgereikt wordende medaille. Geen belooning is zij, maar een bewijs van waardeering voor den arbeid, die dc werker zoo veel jaren achtereen aan één zaak TWEEDE BLAD. OM ONS HEEN No. 1133. Geld voor Rubber. Het kan voorkomen, dat de vraag naar een grondstof zóó voortdurend stijgt, dat er op een oogenblik meer moet worden geproduceerd, zal onze samenleving niet in moeilijkheid ra- keu. Dat schijnt het geval te wezen met rubber, huiselijker genaamd gomelastiek. In de laatste jaren :s deze grondstof voortdurend méér ge bruikt voor allerlei technische doel einden. Dat de vraag grooter wordt, laat zich dan ook verklaren. Maar nu schijnt dan ook over een groot aantal menschen do neiging vaardig te zijn geworden, om onze maatschappij van groote hoeveelhe den gomelastiek te voorzien. Iu het klein gaat dat niet, in 't groot gaat beter en in 't heel groot natuurlijk allerbest. Vandaar dan ook, dat in Engeland en in ons land tonnen, neen millioenen gevraagd worden voor ondernemingen tot het stichten van rubberplantages. De leek, die dat ziet, krabt zich eens achter de ooren en vraagt, of op deze manier de maatschappij, die orn gomelastiek vraagt, niet al te zeer geholpen wordt. Het kan voorkomen, dat talrijke redders toesnellen om een drenkeling te helpen, die ter wijl zij elkaar op den kant komt ver dringen door overmaat van hulp sneeft. In t algemeen houden onder nemers niet al te angstvallig reke ning met de vraag, of zij in de toe komst ook te veel zouden kunnen produceeren, en ik geef toe, dat ze dat niet al te angstvallig kunnen noch moeten doen, omdat behoefte een rekbaar begrip is en zich wel eens uitzet in verhouding tot de pro ductie. Iets anders is het, of de men schen, die er hun geld in steken, kans hebben op een rodelij ke rente en ln dat opzicht kan zelfs de leek he seffen, dat de grootste voorzichtig heid noodig is. Om verschillende redenen. Deze vooreerst, dat de speculatie zich van de rubbcr-aandeeleu heeft meester gemaakt, zoodat er zijn, die zoo hoog oan de markt genoteerd worden, als of er goud, inplaats van gom uit de hoornen te halen viel. Dan in de tweede plaats, dat gronden, waarop nog in geen jaren valt te oogsten, voor groote sommen in rubberinaat- schappijen worden ingebracht. Hoe zal het daarmee in dc toekomst gaan? Algemeen bekend is het, dat de quaestie van arbeidskrachten in der gelijke ondernemingen een van de belangrijkste factoren is voor succes, en nu schijnt het al vast te staan, dat voor de voorgenomen aanplan- tingen geen handen genoeg beschik baar zijn. Kan men ook dit bezwaar overwinnen, dan blijft nog altijd deze vraa^, die door niemand met zeker heid kan worden beantwoord, of dc FEUILLETON Naar het Duitsch. Door PAUL HLNKENS, 48) Maar ook als objectief beoordeclaar moet ik het den geachten officier ern stig kwaliik nemen, dat hij een onbe sproken jong meisje verdacht heeft gemaakt-en tot misdadigster gestem peld om de leemten in zijn ontoerei kende toelichting te verbergen. Neen én nogmaals neen I Do doch ter van mijn cliënt heeft niet on waardig comédie gespeeld I Ik wil echter niet, dat u mij alleen op mijn persoonlijke verzekering gelooft, maar ik verzoek u, denk aan de her haalde huiszoekingen, die onder de uitstekende leiding van den commis saris van politie in de woning van Beek plaats gevonden hebben. Toen kon er geen sprake zijn van verber gen of wegleggen De bewering van den officier is alleen om die reden al onmogelijk, men zou dan moeten aan nemen, dat de dochter medeplichtig was aan den moord en dus nu ook voor de vierschaar moest staan. vergroote productie uiet t e groot zal wezen voor de behoefte en of daaruit niet een prijsverlaging vol gen moet, die de fraaist opgezette berekeningen totaal in de war brengt. Maar deze overweging, het moet erkend worden, dient niet te zwaar te wegen voor wie nieuwe zaken grondvesten wil. Risico is er in de wereld voor den geldbelegger altijd. Het ergste is, dat de uitbreiding niet kalm eD geleidelijk gaat, maar op eens, in een koortsigeu schok. Menig een wil er veel aan verdienen, brengt terreinen peperduur in, anderen drij ven de kansen op zal nu ten slotte de argelooze belegger, die dus de aan deden dubbel duur koopt, op rente van zijn geld kunnen rekenen Het antwoord op deze vraag wordt gege ven door tal van Amsterdamsche fir ma's, die öf in 't geheel niet, óf zeer moeilijk te bewegen zijn, uandeelcn in rubber-maatschappijen in onder pand te nemen. Zij vertrouwen blijkbaar den loop der dingen niet. Zoo is ook de mee ning van de Nederlandsche geldbe leggers in 't algemeen. Huiverig zijn ze tegenover rubberwaarden. En zelfs vaderlandslievende betoogen hebben op deze meening geen vat. Het lijkt vreemd, dat patriottisme met gom elastiek verband houdt, maar toch worden ze met elkaar in relatie ge bracht. „Moet nu", zoo vraagt men, „Engeland met de terreinen gaan strijken Zal Londen weer de beurs wezen voor rubberwaarden Ik zou zeggen wanneer er dan toch vin gers aan de rubberplantages gebrand moeten worden, laten het dan liever Engclsche, dan Nederlandsche kno ken zijn. Speculatie-fondsen hebben we aan de Amsterdamsche beurs ge noeg. En zelfs de pathetische verzuch ting, die ik dezer dagen vernam „op 't laatst waait alleen nog maar onze vlag in onze koloniën, maar geen Hollander verdient er meer wat aan", behoeft ons niet er over te doen treuren, dat wij niet meedoen aan een opgeschroefden rubberaanplant In het te Rotterdam uitgegeven Algemeen Weekblad voor het handels-, crediet- en verzekerings wezen, komt over deze aangelegen heid een lezenswaardig artikel voor. De redactie heeft een deskundige, lid van een der meest belangrijke „rub ber-huizen", naar zijn meening ge vraagd. Het is jammer, dat de naam van dezen deskundige niet tevens ge noemd is, al dient erkend te wor den, dut de voorstellingen, die hij geeft, getuigen van een lofwaardig streven, om op de verschillende kan ten van de zaak een helder licht te laten vallen. Hij zegt bijvoorbeeld over de ver meerdering van het gebruik De toeneming der consumptie, die eertijds zeer geleidelijk ging, heeft, na de uitvinding van den luchtband groote afmetingen aan genomen, waarna de enorme ont liet aangeteekendo pakje bevatte1 echter ook een begeleidend briefje. Uit den mond van een der schrift kundigen hebben wij gehoord, dat het handschrift verdraaid, maar hee- lemaal niet ongeoefend is zich van het laatste alleen den schijn wil ge ven. Wij hebben dus blijkbaar niet een beschaafd man te doen, die in V geheim die regels geschreven heeft, misschien wel omdat zijn geweten hem folterde, dat hem heeft doen voe len, dat geen onschuldige in zijne plaats mocht lijden. Ik geloof heel zeker, dat wij den moordenaar in de hooge kringen moeten zoeken, daar op wijst ook het smalle, aristocratisch gevormde spoor op den ganglooper. Zulke slank gevormde en spits toe- loopende en met een breeden gouden band versierde vingers, als dit hand- spoor laat zien en zooals het u in een nauwkeurige reproductie is getoond, kan niet van een man uit de laagste standen afkomstig zijn. Dus alle zoogenaamde verdachte feilen zijn van geen waarde. Mijn cliënt heeft ten overvloede verklaard, dat hij het noodlottige graveermes met eenigo andere instrumenten reeds op den dag voor den moord aan den uitdrager Schimmel verkocht heeft. De laatste heeft er wel is waar een eed op gedaan, dat hij niets gekocht heeft en daar de eene bewering te genover de andere staat, ben ik niet in staat zijn woorden te logenstraf- vvikkeling der electrotèchnische industrie de vraag nog kwam vergrooten, spoedig gevolgd door de automobiel-industrie en de massieve banden-fabricage voor automobiel-omnibussen en rijtui gen, terwijl in den laatsten tijd de luchtscheepvaart ook haar deel vordert Men gaat nu ook met plannen om, om elastiek bij oorlogsschepen tusschen de panl- serplaten als pantsering toe te passen. Dit zou eene geweldige toeneming van het verbruik be- teekenen. Eu dan voegt hij er aan toe, dal het vorig jaar een tekort van vijf maal honderdduizend kilo heeft opge leverd, zoodat dan ook van een voor raad van eenige beteekenis geen spra ke kan wezen. Het oordeel van dezen deskundige over de oudere rubber-maatschap pijen is dan ook gunstig, zelfs tegen een hoogen koers van de aandeelen hij licht dat toe met becijferingen, die ik om meer dan een reden achter wege laat. Maar over de nieuwere ondernemingen is hij slecht te spre ken. Wat hij daarvan zegt, druk ik woordelijk over. Anders echler ligt de zaak bij de nieuwere ondernemingen. Voor zoover deze reeds een geslaagden aanplant hebben, bij de oprich ting niet te veel verwaterd zijn, en onder degelijke leiding staan, beloven zij na eenige jaren even eens een behoorlijk rendement, maar er is geen aanleiding de aandeelen dezer ondernemingen reeds nu zoo op te jagen. Te meer niet, waar deze onderne mingen nog aan allerlei tegen slag blootstaan, en ongetwijfeld zullen te kampen krijgen met het dreigend gebrek aan arbeids krachten, daar zij niet, zooals de oudere maatschappijen, reeds nu over een voldoend aantal getrain de werkkrachten beschikken. En nog geheel anders is het met de in den laatsten tijd als paddestoelen uit den grond ko mende zuiver financiëele combi naties, die geheel woeste en reeds afgewerkte gronden tot bespotte lijke prijzen op de markt bren gen. Het ware te wenschen, dat niemand de emiss-es dier combi naties steunde, emissies, die een gevaar zijn voor de beurs van de niet oordeelkundige deelnemers en een ziekteverschijnsel, dat het overigens zoo gezonde organisme van deze nieuwe cultuur dreigt aan te tasten, afgezien nog van het niet denkbeeldige gevaar, dat het voor de geheele geldmarkt vormt. Dit is volkomen helder en klaar. En deze meening komt overeen met de opmerking van een effectenman, die mij zeide, dat hij den Amsterdam- schen maatregel overdreven vond en wel degelijk rubbcr-aandeelen in on- fen. Maar ik bid u, geachte jury leden, uw aandacht op eenige, schijn baar ondergeschikte punten te ves tigen. Het eerste verhoor heeft aan getoond, en dat is door den officier bevestigd, dat er op den middag vóór den moord beslag is gelegd op de be zittingen van mijn cliënt. Het laatste geld is hem door den deurwaarder, zooals uit het protocol blijkt, afgeno men. Dc man van de wet is zelfs voor een onderzoek aan het lichaam van mijn cliënt niet teruggeschrikt, en heeft alles op eenige penningen na meegenomen Aan den anderen kant echter is bewezen, en ik heb de desbetreffende getuigen laten liooren, dat mijn cliënt op den middag van dienzclfden dag, enkele uren nadat hem alles was af genomen, maar ook uren vóór den moord, verscheidene rekeningen bij den kruidenier, bakker, dokter en apotheker, te zamen tot een bedrag van ongeveer vijftig mark betaald heeft. Ik vraag u nu, edelachtbare jury, waar moest mijn cliënt het geld vandaan gehaald hebben, als het niet was door het vérkoopen van zijn werktuigen Hij kan dus, dat volgt duidelijk uit het voorafgaande, niet gelogen hebben, als hij beweert, dat hij zijn werktuigen gedeeltelijk aan den uitdrager Schimmel ver kocht heeft. Hij is dus feitelijk niet in het be2it van het noodlottige graveer mes geweest, maar Schimmel was daarvan de eigenaar op het oogen blik van den moord, of ten minste een paar uur daarvoor. Er blijft niets anders over, dan aan te nemen, dut de uitdrager Schimmel om welke reden is met bekend zich aan meineed heeft schuldig gemaakt. De president liet zijn hel weerklin ken. Ik moet den geachten verdediger nogmaals verzoeken, zicli van derge lijke uitvallen tegen afwezigen te ont houden, vermaande hij op denzelf den strengen toon. Omdat ik nu juist over den uit drager Schimmel spreek, ging Ru- dolf voort, zonder zich in het minst door de interruptie van den voorzitter van de wijs te laten brengen, is mij zeker wel vergund, nog een enkele opmerking te maken. De officier van justitio heeft tevergeefs getracht het bewijs te leveren van een nauweren omgang van mijn cliënt met freule Dora v. Gerstenbcrg. Ik ben daaren tegen in staat u, zooals u uit het ge tuigenverhoor vernomen heeft, liet bewijs te leveren, dat er een voor 't minst niet oppervlakkige omgang be stond tusschen dc overledene en den heden niet verschenen uitdrager Schimmel. Als freule Dora nu al aan gewezen wordt als aanstichtster van den moord op haar oom, dan zie ~k niet in, waarom niet even goed als mijn cliënt de uitdrager Schimmel de verleider geweest kan zijn. In elk geval meen ik te kunnen beweren, dat het bewuste handspoor beter op zijn hand, dan op die van mijn cliënt zou passen. En om nu terug te komen op den dood van freule Dora v. Gersten- berg. Men heeft zicli afgevraagd, of uien hier met zelfmoord of met moord te doen heeft. Ik sta volkomen op het standpunt van den openbaren aanklager, ook ik geloof, dat de on gelukkige door haar medeplichtige vermoord is alleen wijk ik hierin van zijn opinie af, dat ik mijn client niet voor haar medeplichtige houd. Laten wij ons den loop der dingen goed voorstellen. De ongelukkige heeft met haar medeplichtige den moord volbracht. Al haar zenuwen zijn van opgewondenheid gespannen. Blijkbaar hebben zij nu met elkaar gesproken, misschien hebben zij ook ruzie gekregen, misschien zijn zij het niet eens geweest over het verdeelen van den buitik maak u daarbij op mijn voorafgaande opmerking op merkzaam, dat de diefstal maar ten cleele is volbracht, omdat door een toeval de sleutel in de brandkast was blijven liggen en deze dicht sloeg. Dit mag echter wezen zooals het wil, in elk geval is de dood van deze dame eigenaardig genoeg om nader toege licht te worden. Bedenkt wel, edel achtbare heeren, zij stierf aan een vergift, dat alleen in een oplossing gebruikt kan worden, bijv. in een glas wijn. Dat kon haar echter alleen door een goeden kennis gegev en wor den. niet echter door iemand, die door haar was aangenomen, om haar oom te vermoorden. Voor deze bewering spreken ver scheidene omstandigheden. Een be taald medeplichtige zet men niet, vooral wanneer men, wat gebleken is uit het getuigenverhoor, gierig is, geen weelderig souper met kostbare wijnen voor. Zoo'n moordenaar ont vangt men niet feestelijk in een zwaar zijdon japon, als men op 2tjn gemak gesteld is, zooals de keukenmeid ver telde, die den gchcelen dug om en bij Dora v. Gerstenberg was. Dc freule is er dus bijzonder op gesteld geweest om zich in de oogen van haar mede plichtige op haar voordeeligst voor te doen, op hem een goeden indruk te maken, en hem, dat l>ewijst 't royale souper, in een goed humeur te hou den. Zij heeft den ons onbekenden bond genoot ontvangen, zooals een oude jongejuffrouw gewoon is haar gelief de te ontvangen, dicu zij zoo gaarne aan zich wil binden, en ik twijfel er geen oogenblik aan, of deze beschou wing van de zaak is dc juiste. Dora v. Gerstenberg was, zooals uit de getuigenverhoor*» blijkt, een veel te voorzichtige, angstige, wantrou wende persoonlijkheid, dan dat zij eeu door haar betaalden ruwen bond genoot in huis gelaten zou hebben l (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5