gogo ven heelt. Spreker betreurde hel alleen dat de heer Peter van Veisen niet tegenwoordig zijn koD, maar uit een schrijven van dezen bleek, dat zul les hem werkelijk onmogelijk was. Voor de onderlinge tentoonstelling had de heer Wallenburg eenigo Cinc- rairia-variëteiten ingezonden, welken do beoordee.Lngscommissie, bestaande uit de heeren Pool, Van Norden en Deys, certificaten lste en 2e klasse toekende. Ten slotte hield de heer W. Lodder te Santpoort, enkele beschouwingen over de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde in liet algemeen en over de afdceling Haarlem en omstreken in het bijzonder. In korte trekken schetste spreker de ontwikkeling der Maatschappij. Toen de Nederlandsche Tuinbouw- raad werd opgericht meende men, dat de Maatschappij overbodig geworden was. De ondervinding heeft geleerd, dat deze meening niet de juiste was. Nog steeds kan de Maatschappij veel goeds in vakaangelegenheden tot stand brengen, maar wil er krachtig leven zijn, dan dienen in de eerste pluats de afdeelingea daartoe mede le werken. Dan moot er in de afdee- lingen opgewektheid heerschen, dan moeten zij groeien, en ook naar hui ten, In allerlei kringen, hun blooi toon en. Nu Is het wel waar, dat „Haarlem en oms*treken" In vergelijking met andere afdeelingen, geen slecht fi guur maakt, maar toch, meent spre ker, kan er meer gedaan worden, dan thans wol steeds het. geval is. Binnen- kort zal het Huishoudelijk Reglement herzien moeten worden, en spreker achtte eenigo veranderingen hoogst noodzakelijk. Wat de coiilributiever- deeling betreft, de heor Lodder zou doze op andere wijze geregeld wen- sctien te zien; vervolgens achtle hij 't goed te bepalen, dat een bestuurslid, na vijf jaren zitting gehad te hebben, niet opnieuw direct gekozen zou kun nen worden. Ook zou de hoer Lodder do vergaderingen minstens ééns per rnaand en dan op een vasten datum uitgeschreven wenschen te zien. Stof zou in de vraagbus gevonden kunnen worden, die in de afd. Leiden b.v. uit stekend werkt en aangename en nut tige uren oplevert. Ten slotte zou spreker voor de planten op de onder linge tentoonstellingen geen certifi caten maar punten wenschen te zien toegekend, waaraan geldprijzen ver bonden zouden zijn. Op die wijze zou er meer animo bij de leden komen öm iets in te zenden, en ook de be oordeeling zou juister zijn. Een levendige discussie volgde. De heer De Breuk dankte den in leider ten slotte voor zijne wenken, en sprak de hoop uit, dat ze den le den hij de a.s. wijziging van het huis houdelijk reglement ten leiddraad zouden mogen strekken. Daarna word de vergadering geslo ten. ORGELBESPELING In de Groote of St. Bavokerk te Haar lem, op Donderdag 28 April 1910, des namiddags van 2 tot 3 uur, door den heer W. Ezerman. Programma No. 1. Choralvorspiel ,,0, Mensch, bewein dein Sünde gross", J. S. Bach. No. 2. Andante (4e Symphonic), Mendelssohn. No. 3. Sonate, A. Mailly. a.'Allegro maestoso. b. Andante. c. Allegro con brio. No. 4. a. Prfiludium, Max Reger b. Frughetta, Max Reger. Electrische Spoorwe g-MiJ. In de gisteren te Amsterdam ge houden jaariijksche algemeen» ver gadering van aandeelhouders werd het verslag uitgebracht over 1909 en weixlen de balans en de winst- en verliesrekening met algemeene slem- men goedgekeurd. Voor het verslag verwijzen wij naar ons nummer van 18 dezer. O u d-H a a r 1 e m. De serie prentbriefkaarten, voor stellende oude gebouwen en poorten van Haarlem, zijn niet uitgegeven door den heer Fröh'ch te 's-Gravenha- ge, maar door onzen stadgenoot, den hee>r F. J. Frölich, Groote Houtstraat 42. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben hot voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van .Haarlem's Dagblad, Groote Houtetnat 53. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo Bpoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam ea Vroon plaats van don inzender vermelden Vfordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Een meisje, als dienstbode in betrekking gegaan, had nooit ge- diond en bezat geen voldoende klee- ren zooals mevrouw dat wenschte. Deze gal haar daarom f 25 in voor schot en f 4 als godspenning. Nu gaat de familie naar Den Haag en wil van haar inhouden haar goh cel e loon, plus ongeveer f 2.50 van looien en bovendien een japon die haar /9.25 gekost heeft. In dat inhouden van Joon en fooien stemt zij toe, maar heeft die familie nu ook het recht haar lijfgoederen, zooaLs die japon enz. achter te houden, tot zij later pog iets kan teruggeven? ANTWOORD: Neen, de familie mag ïliets achterhouden. Al is dat lijfgoed aangekocht met- het gold dat aan het meisje geleend werd, zoo is en blijft liet toch haar eigendom, waarover niemand eigeaunachtig te beschikken heelt. VRAAG: Wat is er tegen om een fheisje dat 3 Aug. 6 jaar wordt, naar Üe O. L. School te doen? ANTWOORD: Niemendal. 't Is maar de vraag of het kind nu reeds kan worden toegelaten. Laten de varschriften dit niet toe, dan is er niets aan te doen. VRAAG: Welke Is de opzeggings termijn van een weming, per jaar ge huurd per contract, terwijl de huur per maand betaald wordt? ANTWOORD: In dit geval i3 goen opzegging noodig en eindigt de huur van zelf, wanneer het jaar om is. Uit de Omstreken SCHOTEN. Wandeltocht. Door den Burgemeester dezer ge meente is aan de afdeeling Schoten der S. D. A. P. vergunning verleend orn op Zondag 1 Mei a,s. een wandel tocht met muziek te maken langs den Rijksstraatweg nuar do gemeente Velsen. HAARLEMMERMEER. Postkantoor. Naar wii uit goede bron vernemen, zal er te Hoofddorp toch een nieuw gebouwd post- en telegraafkanfn'-r komen. Men heeft het oog gevesticv} op oen stuk grond, langs den Hoofd weg, ten N. van Hoofddorp, en in de onmiddellijke nabijheid van de plaats waar hot spoorwegstation zal ge bouwd worden. De ouderhandeiingen over den aan te koopen grond zijn reeds geopend, zoodut binnen korten lijd de definitieve beslissing wel zal volgen. WIJK AAN ZEE. Voor het a.s. muziek-conoours, dat op 26 Mei en 3 Juni alhier zal gehou den worden, zal een terrein in go- reedheld gebracht worden bij de ten nisbaan van liet Hotel, met eene op pervlakte van 1700 M2. Aan het concours zullen 29 corpsen deelnemen. Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder is van plan den Gen Mei 's-Gravenhage te verlaten voor de vastgestelde reis naur Engeland. DE HOOGE ZIJDE. Prins Hendrik zat in Friesland weer op een boerenwagen en reed langs de kust, toen de paarden schich tig worden, en er van <joor wilden. De burgemeester was naast den voerman op den bok gezeten. Hij greep aanstonds de teugels en toonde zóóveel mannenmoed bij het intoo- men, dat zijn hoogehoed erbij aftui melde op de knieën van den Prins. Z. K. H. had veel pret in hot geval, want hij, met paaiden immers zóó ver trouwd, zag aanstonds, dat er niets geen gevaar was bij deze hol partij in 't mulle zand. Doch de burgervader speelde op meesterlijke wijs den prinse-redder. Inmiddels bewaarde de Prins al even dapper des burge- meostei-s hooge zijde. Daarna ging het gezelschap aan tafel. De bui genieester, door 's Prin sen vriendelijke omgangsvormen overmoedig geworden, vroeg nu op den man aft,Koninklijke Hoog heid, ik heb uw leven gerednu krijg ik toch zeker wel de üranje- Nassau-orde En Prins Hendrik hoogst ernstig „Pardon, burgemees ter, ik heb u zeif dezen dienst reeds vergolden, door op mijn beurt het le ven te redden van uw Zondag- schên hoed 1" Die steeds vaardige zin voor humor van den Prins, onvermoeid als hij is, houdt ook bij zijn omgeving op der gelijke afmattende excursies voortdu rend den moed en de opgewektheid er in. (N. R. Ct.) De Prins wordt den 6en Mei van Het Loo in de residentie verwacht om den volgenden ochtend van daar naar Nieuwendiep te vertrekken, ten einde des nam. te 11/2 uur aan boord van de „Heemskerck" de reis naar Noorwegen te maken. EEN OUDJE. Te Ilalle is een weduwe van 102 jaar overicden, die tot aan haren dood zonder bril had kunnen le zen en schrijven. EEN GERUCHTMAKENDE ERFE- NIS-QUAESTIE. Te Maastricht is in het jaar 1901 overleden een zekere heer Pier re B., koopman in uardewerk aldaar en, ofschoon de boedel op verzoek der kinderen, uit zijn eerste huwelijk go- boren, als toen verzegeld is gewor den en zijn tweede echtgenoote, M. J. E. M., thans echtgeuoote in 3e huwe lijk van J. F. B., te Maastricht, de memorie van successie daer nalaten schap, sluitende met een saldo-pas sief, na aftrek van alle actief, van f 704.98, in October 1901 beéedigde, schijnt nader gebleken te zijn, dat, in stede van een saldo-passief van f 704.98, de nalatenscliap, na aftrek van alle schulden, een netto actief van 60.000 gulden opleverde, hetgeen bij notarieele akte is geconstateerd, welk netto actief tot dat aanzienlijk bedrag is gestegen o.a. doordat een opgegeven vordering van den broe der der tweede echtgenoote van den erflater, ad 10.000 gulden, door haar ten laste van den erflater opgegeven en beëedigd. niet zou bestaan. Een uit het eerste huwelijk van den overleden Pierre B. geboren en in België wonend kind, heeft zich nu gewend tot den minister van Justitie te Brussel, om door diens tusschen- komst er bij onze regeering op aan te dringen, een strafvervolging tegen hare stiefmoeder te doen instellen en ten einde te bewerken, dat zij haar aandeel in de vaderlijke nalaten schap, in 1901 opengevallen, bekomt, terwijl door den kleinzoon van den overledene, Pierre N., te Maastricht, aan de Tweede Kamer te 's-Graven- Iiage bij gemotiveerd request verzoek is gedaan, om alsnog de noodige strafvervolgingen tegen de tweede echtgenoote van zijn overleden groot vader te doen instellen. Met belangstelling wacht men hier de beslissingen van een en ander af, zoo deelt do Tel. mede. JUBILEE Mr. J. A. LEVY. De heer mr. J. A. Levy te Amster dam heeft zich gister door uitstedig- heid aan alle persoonlijke hu'debe- tuiging onttrokken. Schriftelijk en telegraphisch wer den hem, uit het heole land, stapels gelukwenschen toegezonden met don gedenkdag van z'n promotie vóór 50 Jaren. Het Hbld. geeft een schets van den jubilaris, waairin o.a. staat: Op Levy's militanten, worklustigen en gaarne uiting-zoekenden aard, heeft indertijd iemand eons dit gean ticipeerde grafschrift gemaakt: „Hier ligt Levy, Als ie niet sprak dan schrcef-ie" Dat was een wel juiste grap over Levy's drang tot uiting, maar er moet altijd bij worden gezegd, dat Levy's woorden, hetzij gesproken of geschre ven, nooit anders waren dar. supe rieur naair vorm en Inhoud, Zijn reus achtige kennis, zijn ontzaglijk geheu gen, zijn scherp en helder oordeel, zijn prachtige klere Logica zouden het hooren van wat hij zegt of het lezen van wat hij schrijft, reeds ma ken tot een geestesgenot, wanneer niet bovendien de vorm zoo buitenge woon keurig ware. VERDRONKEN. De beurtschipper De G., van Har- I in gen naar Franeker vertrokken, ge raakte aldaar te water en men slaag de cr niet in de reeds geweken le vensgeesten weder op te wekken. De verdronkene was ongehuwd. BRANDSTICHTING. De vrouw van G. A., te Opeinde, die bekende haar woning in brand gestoken le hebben, is gearresteerd. DE PAMANOEKAN- EN TJIASSEM- LANDEN IN INDIë. Uit vorige berichten kennen onze lezers de quaestio tusschen onze en de Engelsche regeering. Het Engelsche blad Financial News bevat thans een Lang artikel van ie mand die zegt 20 jaren in Ned. Oost- Indischen dienst te hebben doorge bracht, o.a. als eerste gouvememenhs secretaris. De schrijver geeft een uitvoerige uiteenzetting van de verschillende vormen van grondbezit In Ncder- landsch-Indië, ten einde Engelsche geldbeleggers gerust te stellen ten aanzien van de bedoeLingen dar Ne- derlandsch-Indische regeering. Hij legt er den nadruk op, dat geen ont eigening mogelijk is dan ingevolge de wet en dat voor elk geval de schade loosstelling niet door gouvernements ambtenaren wordt bepaald, maar door een onafhankelijk rechtscollege. Hij besluit met de verklaring dat het een niet te qualificeeren smet op de Nederlandsche natie en de Nederland sche regeering zoude zijn om ook maar een oogenblik te twijfelen aan de veiligheid van elgendoms-rechten. De Financial News beveelt zorgvul dige overweging aan van de in het artikel verstrekte gegevens, doch geeft tevens te kennen, dat het wel zoo goed zou wezen indien voortaan de prospectussen van maatschappij en voor ondernemingen op Java op eene in het oog vallende plaats de me- dedeeling bevatten waar zulks het geval is, dat de maatschappij niet valt binnen het bereik van de parti culiere landerijen. Het Hbld. hoopt, dat het in deze Laatste zinsnede opgesloten verwijt van het Engelsche financieele blad niet de Nederlandsche eigenaars t'relt, die zich van hun bezit ontdeden, maar dat de phantastische mededee- lingen in verschillende prospectie, zoowel als de onkunde, waarin de geldbeleggers werden gelaten ten op zichte van de bedoelingen der Neder landsche regeering- uitsluitend, op re kening van vreemde promotors moe ten worden gesteld. ZONDAGSRUST VOOR DE SCHEEP VAART. Te Dordrecht werd een vergadering gehouden van reeders en kapiteins van sleepboolen, ter bespreking van het plan ter invoering van de alge- heele Zondagsrust Een voorloopig comité werd be noemd, dat de opdracht kreeg, om binnenkort eene vergadering te Rotterdam te heieggen. Dan zal ver slag worden uitgebracht over het ge houden referendum in zake de Zon dagsrust en tevens een permanent comité worden benoemd voor de ver dere uitvoering van de voorbereiding tot invoering van de Zondagsrust DE BEVOLKINGSSTATISTIEK. Volgens het laatst verschenen maandbericht van het Buireau van Statistiek der gemeente Amsterdam, bedroeg het bevolkingsaantal op 1 Maart j.l. 272.229 mannen en 297.483 vrouwen, totaal 569.712 inwoners. Er wonen dus 25.000 vrouwen meer dan mannenl ONGEPASTE GRAPPENMAKERIJ. Een Amsterdammer wonend aan de Weteringschans ls de dupe geweest van een of meerdere grappenmakers. Den geheelen dag kwamen aan zijn woning leveranciers, die door hem zouden zijn opgebeld. Twee rijtuigen kwamen am den heeir Marx naair zijn bureau te brengen, een knecht met 20 flesschen wijn, een ander met twee doozen gebakjes, een ander met 50 sinaasappelen en nog een ander met 20 paaschbrooden. Verder nog be dienden met paling, gerookte zalm, bier, sigaren, dit alles was besteld voor den feestmaaltijd. Er was ech ter niets bestold. Ook kwam een aan bieding van twee heeren, die een muur vlakte wilden huren. Men kun niet bevroeden, wie deze ongepaste grappenmaker is geweest. POLITIE-IIOND-VEREENIGING. Zondagmiddag vergaderde do af- doeling „Noord-Hollnnd" van do Ne derlandsche Poiitie-hond-vereenigirig, lo Amsterdam, onder voorzitterschap van den hoer E. F. van der Lugt, commissaris van politie, te Hoorn, ter behandeling van de agenda voor de algemeene vergadering, den 7den Mei a.s. to Utrecht te houden. Onder de ingekomen stukken was een ontslagaanvrage van den pen ningmeester A. Lokerse, te Bloemen- daal, in wiens plaats benoemd werd de heor F. Hagnaner, te Amsterdam. Besloten werd op Zondag 19 Juni a.s. to Bloemendaal de jaariijksche keuringen le houden, ter bekoming van het certificaat. Voorts werd besloten, dat 25 zal worden gestort in de kas der veree- niging voor het houden van wed strijden, onder toezicht der N. P. V., en tot het brengen van eenige wijzi gingen in het huishoudelijk regle ment. Het ledental van de afdceling is thans tot 89 gestegen. DOOR SMOKKELAARS BEDROGEN. Men meldt uit Venloo aan de Tel. Eenigo herbergiers en bakkers te rezer stede zijn de dupe geworden van een smokkelaarstruc. Zooals het hier herhaaldelijk gebeurt, werden uit Pruisen binnengesmokkelde wa ren te koop aangeboden bij bekende afnemers. De smokkelaars zijn er ta melijk zeker van, bun waar kwijt te worden tegen behoorlijke prijzen. Zoo vervoegden zich een dezer avon den twee bekende smokkelaars bij 'n paar herbergiers en bakkers, om Un- derberger likeur en suiker te verkoo- pen. De aangeboden waren waren reeds in een leegstaand huis in vei ligheid gebracht, doch moesten voor elk aannemelijk bod van de hand ge daan worden, daar de rijksambtena ren van zoo iets gauw de lucht heb ben. De koop was spoedig gesloten en in het midden van den nacht weidde waar afgeleverd. Nadat de smokke laars hun marken beet hadden, wa ren zo spoedig weder even geheim zinnig ais ze gekomen waren, ver dwenen, want, ze nurnen eveneens hier een vrachtje mede om dit veilig in Pruisen te brengen. Wie schelst echter de verbazing der koopers, toen ze den volgenden morgen de gekoch te waar nakeken In plaats van sui ker vonden ze in den zak een dikke laag, circa vijf kilo suiker, en vervol gens wit zund. In plaats van Underberger likeur, bevallen de fijn verzegelde flesschen koude koffie. De bij den neus geno men koopers hadden liever geen ruchtbaarheid aan het geval gege ven, doch daar er vier verscinllende koopers bij betrokken waren, lekte het een na het andere uit en begon het schelden .Er wordt intusscheu hartelijk over het geval gelachen. WETTELIJKE REGELING TOT BE HOUD VAN MONUMENTEN. Te 's-Gravenhage bad de vergade ring van den Oudheidkundigen Bond plaats, ter bespreking van het beken de rapport, uitgebracht door de com missie uit genoemden bond, belast met de voorbereiding van een wette lijke regeling tot behoud van monu menten. Met algemeene stemmen werd de volgende motie aangenomen: ,,De buitengewone vergadering van den Nederl. Oudheidkundigen Bond, bijgewoond door vertegenwoordigers van tal van vereenigingen tot bevor dering van bouw- en schilderkunst, van oudheidkunde en geschiedenis, van tourisleai- eu vreemdelingenver keer en door een groot aantal belang stellenden, gehoord de uiteenzetting door de heeren De Stuers, Gratama, VollgraXf, Kalf en Berlage gegeven van de voorstellen belichaamd in het aan den Oudheidkundigen Bond uit gebracht rapport in zake wettelijke bescherming van monumenten van geschiedenis en kunst, betuigt hare instemming met het streven naar eene zoodanige regeling en verzoekt het bestuur van den Oudheidkundigen Bond om bij de Regeering krachtig aan te dringen op het spoedig ontwer pen eener wet in overeenstemming met de hoofdbeginselen in bovenge noemd rapport aangegeven." BEZOEK AAN DEN PARKSCHOUW- BURG-RUïNE TE AMSTERDAM. We lezen in 't Hbld. o. a. 't Is niet te beschrijven I Geeft de Parkschouwburg van bui ten door de honderden ingegooide ruiten, die vroeger den wintertuin beschermden, een indruk van verval, bij een bezoek aan den schouwburg, waartoe de .eigenaar ons in de gele genheid stelde, staat men eenvoudig verstomd van het beeld van roof en verwoesting. In plaats van den weel derig ingerichten en rijk gedecoreer den schouwburg die. op voorbeeld van het Parijsche Thé&tre de l'Eden in Moorschen stijl opgetrokken, in 1883, meeuen wij, met veel praal werd geopend, denkt ge een overblijfsel te zien. uit de middeleeuwen door wilde hinden tot ruïne geslagen en voor onzen hoog beschaafden tijd in stand gehouden ais afschrikwekkend voor beeld van de woestheid, roof- en ver nielzucht der oude volkeren,... Och arme I 't Ding staat nog geen dertig jaren, en in het hart van de bekende wereldstad Amsterdam met haar duizend poUtle-agentcn, mitsga ders e§n keel escadron politie te paard en zeer vele anderen, die ge roepen zijn over den eigendom van anderen een wakend oogje in 't zeil te houden. En als geen photograaf straks het beeld der woestenij ver- eeuwltrt. vrees ik beschuldigd te zul len worden van overdrijving cn van fantasie, terwijl toch met woorden geen indruk te vestigen valt va n wat ik aanschouwde. Wat moeten we na zoo'n bezoek zeggen Dat wij terwlLle van don naam van Amsterdam hopen, dat de Park schouwburg niet als bezienswaardig heid te kijk gesteld zal worden want, geld is 't schouwspel waard. Maar dat Slier hier spoedig het sloo- pingswerk zal kunnen voltooien, waarvan een voornaam deel door het geboefte is geschied. Hem rest al leen nog wat steen en wat brand hout I Alleen de Raad zal misschien nieuwsgierig zijn te zien, wat hier van een leegstaand theater in de Parkwijk van Amsterdam in de twin tigste eeuw is kunnen worden l RUILHANDEL. Elf uur 's morgens, Op het school pad eener kleine Geldersche gemeen te houdt een hondokar stil. De gelei der spant zijn beestjes uit en begint zijn kar te ontladen hij spreidt een doek over den grond en zeer voor zichtig plaatst hij daarop den inhoud, die blijkt te bestaan uit kinderspeel goed van de allergoedkoopste soort. Half twaalf. De school gaat uit, en onze koopman is weldra omringd door oen heele schaar van nieuwsgie rige en koopgrage kijkers. „Nou, molton jullie niks koopen „Of we, als we maar centen had den." „Hoeft nietbewaart je moeder geen vodden „Wabiief, vodden Ja, dat wisten ze wel zeker. „Nou, daarmee kun je do mooiste dingetjes, die je liler ziet, betalen." In een oogwenk is de troep ver dwenen, om thuis het gevraagde ruil middel te halen. En met succes 1 Want geen half uur later zijn ze te rug bij de kar. En daar begint de handel voor een handvol oudroest een prachtigen drijftolvoor een paar oude sokken een penhouder een gerafelde, totaal versleten panta lon „van vader", zeF de jongen brengt een pop, een hoop botten een dwarsfluitje op, enz. Zonder loven en bieden is de nego tie zoo afgeloopen tot groote tevre denheid van koopers en verkooper beiden. Meester klaagde dien middag over een roezemoezigen schooltijd, zoo schrijft de „N. R. Ct." „MOED, BELEID EN TROUW". In het twintigste jaarverslag wordt een kort overzicht gegeven van het geen voor en door de Vereen igirig werd gedaan in het tijdvak dat ach- rer haar ligt. Uit do fondsen werd voortdurend onderstand verleend aan 11 ridders zonder gezin 22 ridders met hunne cchtgcnooten, maar zonder kinderen 14 ridders met echtgenooten en 37 kinderen 53 weduwen zonder kinde ren en 24 weduwen met 71 kinderen. Betreffende de geldmiddelen over 1909 wordt medegedeeld dat ontvan gen is totaal 12,131,181/2. Uitgege ven werd 844ti.50, waarvan f 5972.40 aan onderstand. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDER-HERSTELLINGS- EN VACANTIE KOLONIES. Onder voorzitting van mr. L. N. Roodenburg, uit 's-Gravenhage, werd te Amersfoort gehouden de algemee ne vergadering van bovengenoemd genootschap. Het aauial afdeelingen steeg van 82 tot 106, ofschoon de propagando- kosten van 2350 weiden terugge bracht tot /320. Het ledental is niet zoo sterk toegenomen en het Hoofd bestuur bond daarom de afdeelingen op het hart, in eigen kring meer le den Le werven. Gekozen werd tot lid van den Raad. van toezicht in do vacature van me vrouw J. M. Knappert—Jansen (niet- herkïesbaar), mevrouw H. C. van Over beek—Senrouer, le mristerdam. Tot leden van liet boolübesiuur wer den gekozen mevrouw Kamerlingh ünnes—Bijlcveld te Leiden (voor mej. R. Pierson, die bedankte), de heer J. D. Fransen vuu. de Putte te Goes (vóór den heer P. 14. Peerlkanip, niet- herkiesbaar)herkozen de heeren Til. M. Ketelaar, mr. L. N. Rooden burg en A. C. Bos. Als plaats voor de volgende alge meene vergadering werd met 48 tegen 13 stemmen en 3 blanco's aangewe zen Egmond-aan-Zee in het nieuwe Kolonie huls. Besloten werd, voor 1911 Rijks-sub sidie aan te vragen. Het hoofdbestuur kon hierbij meedeelen, dat de Regee ring geenszins onwillig is, al heeft zij voor 1910 nog niet den goeden weg gevonden om een subsidie toe te staan. BRAND SOMMELSDIJK TE ROTTERDAM. Aan boord van het wrak van het stoomschip Sommelsdijk smeult en rookt het nog steeds in alle ruimen. Het ligt in de bedoeling om zoodra mogelijk, misschien na twee of drie dagen, het schip in de uliereerste plaats leeg le pompen. Op het oogen- blik is daar wegeus de hitte geen den ken aan. Naar men verneemt, heeft de Hol- land-Amerikalijn het stoomschip ge abandonneerd aan de verzekering maatschappijen. Sport en Wedstrijden EEN NIEUW RECORD IN MARA- THON-LOOPEN. De Zweedsche lange-afstand-looper Ljungström, die dezer dagen in de hoofdstad der Vereenigde Staten den Marathonloop won, en daarbij de be kendste Amerikaansche loopers klop te, o. a. ook John Hayes, den winner van den Marathonloop te Londen, heeft tevens een nieuw record op zijn naam gebracht. Ljungström liep de 42 K.M. op een gedekte baan In den schitterenden tijd van 2 uur 34 min. 8 4/5 sec. De beste tot nog toe gemaak te tijd was 2 uur 36 min. 18 sec., door den Franschen looper Louis Bou chard. De baan, waarop Ljungström dozen schitterenden tijd maakte, meet slechts 268 M. ZWEMMEN. In de Zondag te Amsterdam gohou4 den jaariijksche algemeene vergade ring van den Ned. Zwembond werd hulde gebracht aan het kranige zwemmen van den heer P. L. Ooms in het buitenland en de hoop werd uitgesproken dat hij ook eens een po ging 7.al wagen het Engelsche Ka naal over te zwemmen. Aangesloten zijn momenteel 15 vereenigingen cn het ledental is met 294 vooruitgegaan. Volgens het jaarverslag van den pen ningmeester sluit de balans 1909—10 met liet kleine voordeelige saldo van f 17.52 1/2. Na de benoeming van oen ige be stuursleden hield onze stadgenoot Dr. Morens een boeiende rode over noodzakelijke meerdere propaganda voor de zwemsport. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen te Geertruidcnberg (toez.) ds. M. Rosborgen to Hermin'/broek. Bedankt voor liet beroep to Retran- chement ds. A. H. Scholte te Zut- phen. ACADEMISCHE EXAMENS. Groningen. Geslaagd cum laude voor het doctoraal cxittip" genees kunde de heer F. S. Sleonhuiscan- didaatscxamen godgeleerdheid «■«rete gedeelte de heer A. II. de Boer, en cum laude doctoraal examen genees kunde de hoer J. de Haan. Groningen, 22 April. Bevorderd op stellingen tot doctor in de rechtswe tenschap do heer J. T. lluizinga, go boren te Loppersurn. Groningen. Geslaagd Aanvullings examen Letteren en Wijsbegeerte (vol gens art. 135 der wet op het II. O.) do beer R. A. R. Oosterhuis, Leiden. Geslaagd voor het candi- daatsexamen in de rechtswetenschap' de heer J. S. Loke. Leiden. Geslaagd voor het docto raal examen in de rechtswetenschap mejuffrouw G. R. J. Heifrich voor het doctoraal examen in de staal s- wetensciiap de heer mr. C. M. van Leeuwen voor liet candidaalsexa- rneii in de godgeleerdheid eerste ge deelte de heer P. Glas voor het can- didaatsexamen in do godgeleerdheid tweede gedeelte de h. er K. Miedema (cum laude). Utrecht. Gesl. aauvullmgsex. Lette ren en Wijsbegeerte (Art. 135 Wet II. O.) de heer J. D. Onlanst, theor. tandheelk. ex. de heeren J. Keune en F. Helder. Utrecht. Geslaagd candidaat rech ten de heer P. E. Staverman. VRIJE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal exa men in de theologie de heer B. A. Spies. Geslaagd voor het candidaats-exa- nten rechtsgeleerdheid, de heer F. de Jong Tzn. PROFESSOR MR. VV. L. P. A. MOLENGRAAFF. Den 17en April herdacht prof. mr. W. L. P. A. Molengraaff den dag, waarop hij vóór 25 jaar, op zes-en- twintigjarigen leeftijd, het anrnt van hoogleeraar in het handelsrecht eu de burgerlijke rechtsvordering aan de Rijks-universiteit te Utrecht aan vaardde. Overeenkomstig hot zeer uitdrukke lijk verlangen van den jubilaris, werd hieraan naar buiten geen rucht baarheid gegeven de dag werd door hem en de zijnen elders doorge bracht. Zondag evenwel werd aan eene commissie uit de oud-leerlingen en de leerlingen op hun verzoek, de gelegenheid gegeven hem een blijk hunner belangstelling te geven. Hier toe had zich eene commissie ge vormd. Bij monde van mr. M. L. van Goudoever weixl den jubilaris het door den heer Georg Rueter vervaar digd portret van mevrouw Molen graaff aangeboden en werd hein ver zocht de commissie -u de gelegenheid te stellen ook zijn eigen beeltenis te doen vervaardigen en deze wel ie wil len aanvaarden. Met hartelijke en waardeeronde weerden overhandig de spr. den jubilaris een album be vattende de iuiudteexening van meer dan 2ü0 oud-leerling°n en leerlingen, die op deze wijze uiting gaven aan hunne gevoelens jegens professor Mo lengraaff. De hoogleeraar dankte voor bet aangeboden blijk van vriendschap en waardeering. RET RAITENHUIZEN. Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, zal he den den zoogenaamden eersten steen inzegenen van het Retraiteniiuis te Amersfoort. Z. D. H. Mgr Gallier zal Donderdag dezelfde inzegening ver richten voor bet Retraitenhuis te N oord wij kerho ut. Uit de Arbeiderswereld DE STRIJD IN DE BOUWVAKKEN TE AMSTERDAM. De bij de A. P. V. aangesloten pa troons zullen moeite doen de eigen bouwers, die aan 't werk willen gaan, daarvan terug te houden. Gelukt dit niet,, dan zal getracht worden de le veranciers der materialen te bewer ken, opdat deze aan die eigenbou wers dan niet zullen leveren De stakende werklieden hebben vergaderd om te beraadslagen, of zij op bet aanbod van de eigenbouwers zullen ingaan. De patroons in het bouwbedrijf hebben het volgends antwoord aan de metselaars-vereoDiging „D. V. V." en aan «1e opperlieden-vereeniging „O. D. N. L." gezonden „Naar aanleiding van uw schrijven d.«L 20 April doen wij u opmerken, dat u daarin met geen woord ver-; meldt op welke wijze u. i. „de quaes-' tie lot bevrediging van beide partijen in het reine (is) te brengen". Wij deelen u echter bij vernieuwing mede, dat wij niet met uwe vereeny,

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6