fen", een bundel schetsen, en „Hel beloofde land", een bij P. N. v. Kam pen en Zn. uitgegeven roman, die reeds een tweeden druk beleefde, en over vele kleinere werkjes van de begaafde schrijfster, vraagt Dr. Walch zich ten slotte Wat zal de toekomst brengen Nog breeder ontplooiing van me vrouw Boudier's episch talent Een sociale familie-roman bijvoorbeeld, waarin we In 't familieleven den bries voelen van buiten waar in de kleine wereld de groote maatschappe lijke slroomlngen hun invloed doen gelden Ik denk het wel. Want de schrijf ster van „Armoede" moge nu nog, in haar opgaan in het familieleven, zich een beminnelijke, fijn inzichtige, specifiek vrouwelijke auteur hebben betoond haar talent is er een, dat, tot vollen wasdom gekomen, slechts van universeel kunste naarschap zal getuigen. Zij 't dan roman of tooneelwerk, of de zoete caprice van weer wat klein kunst wat er van mevrouw öou- dier in 't licht zal komen, zij heeft daarvoor door wat zij tot nu toe gaf, reeds onze gespannen belangstelling veroverd. Die belangstelling voor haar werk nog algemceuer te maken dan ze reeds is, in 't belong van ons publiek in de eerste plaats, was de bedoeling van deze korte kenschets. Verder bevat deze afleveringPrae- adviezen van de heeren Prof. Mr. W. L. P. A. Molengraaff, G. van Rijn en Dr. j. Th. de Visser over De gemeen ten en de openbare leeszalen en bi bliotheken. De nieuwe letterproef van Orientalia der lettergieterij „Am sterdam". Voorts de gewone rubrieken: Boek kunsten, Van Schrijvers, Bibliothe ken, Bibliografie, Boekberichton, Al lerlei, Nieuwe Boekea. Een belangwekkend nummer weerl No. 2 van den zesden jaargang van het tijdschrift „Tuberculose", orgaan van üe Nederiandsche Centrale Ver- eenigiug tol bestrijding der tubercu lose, bevat raadgevingen aan oud- sa natorium-paticuien, door Dr. B. 11. Vos, geueesneer-directeur van bet Vuikssuuatoriuni te Hellendoorn. Boschscholen. Vragen en antwoor den door M. Sparnaay, huisbezoeksltsr bij het consultatie-bureau van de ver- eemging lot bestrijding der uber- culose te s-Gravenhage. Tubercu- lose-Ziekenhuis sanatorium consul tatie-bureau. Het werk van eoque- trices. liet paard als voedingsmid del door Dr. S. Bernheim. Een tu- 1-erculose-ziekenhuis Afneming van de sterfte aan tuberculose in Pruisen. Provinciale organisatie vau de tubercuiose-bustrijdiug iu Friesland en Gelderland. Berich ten. De 30-Apnl-bioem. liet pas verschenen nummer van „Eigen Haard" geeft als pluat-op-den omslag een goede afbeelding van Het Wesi-Indisch Huis te Amsterdam. Veruer bevat deze aflevering: De 2óe cynophilio-tentooustelling. Sloe- gi's. Do vrouw van Leenaert Oldhuys door Louise B. B. Hel Muidwsiot door Jero. de Vries. Edum en Vo- iendam door P. Fransen Jzu., met prachtige speciaal voor „Eigen Haard vervaardigde teekenmgen door Pr. Althaus. Een hoofdstuk uit het drama der misdeelden door Dr. J. Oh. Moutou. Jhr. mr. H. M. J. van Asch van Wijck. Mr. P. C. E. Specht Gryp. Weer een voetbal- succes! Pieter Jelles „Joun." Een stoomvaart-jubileum. Stoomvaartbericliten kunstmest bovenaan. Opmerking ver* dient, dat bij de boonen, verleden jaar verbouwd, ook de kwal. verschik de. Kunstmest gaf 1563 K.G. Ie kww lite it, half om half heel wat mlnd«4 1256 K.G., stalmest 1034 KG. 3. Op lichten kleigrond te Groo%j Ammers waren 2 bij elkaar behooren* de veldjes: men teelt daar .om hef andere jaar voederbleten en aardap> pelen, de eerste met stalmest, gewooaj lijk een mengsel van koe- en varkens- mest, de laatste zonder mest. Het le veld was verdeeld Ln 4 perceelen van 6 ,het 2e In 4 pare. van 5 Are. Het doel der proef was te laten zien, dak ook met kunstmest goede resultaten, zijn te verkrijgen. Veld I loopt over 3 Jaar. Op het 8talmestperceel konden geen enkel jaar de kosten door de meeropbrengst worden gedekt, het totaal verlies was daar 102.61. Half om half werkte beter, hier werd een winst behaald van 135.42 1/2. Kunstmest spande weer de kroon en gaf ln tegenstelling met den stalmest het laatste jaar de grootste uitwerking: over de 3 jaax werd 'n winst verkregeu van /297.91J meer dan bet dubbele dus dan bij half om half. Op veld II heeft de proef 2 Jaar geduurd. In het le jaaf gaf stalmest een groot verlies: 171 gid. dit veranderde echter verleden jaar in een winst van 81 gld., een ge volg van de nawerking der zware stalmest bemesting 80 000 KG. per H.A. Half om half gaf nog hooger winst te boeken: 't verlies in het le proefjaar van 35.30 is veranderd in een winst van f 189.10, dat zeer mooi mag heeten. Kunstmest won het even wel, want deze gaf een tot aai-wins' van f 248.25. AUes saamvattend, kun nen we zeggen, dat de uitsluitend met kunstmest, in matige hoeveelheden, bemeste perceelen bijna alle jaren de hoogste opbrengsten en de beete gel delijke uitkomsten gaven; daarop vol gen die met half om half, en daarna de perc. met stalmest, ln flinke hoe veelheden gebruikt. C. B. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Utrecht. -W. Koning, bakker en winkelier te Driebergen. Rechter commissaris: Jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije; curator inr. O. Gezelle Meer burg. Zutphen. H. L. Hamer, timmerman en aannemer, aldaar. Rechler-coin- missaris: mr. Wridder van Rap- pard; curator: mr. G. C. Crommelin. Alkmaar. 11. M Groen, banket- en broodbakker, te Hoorn. Rechter-com- missaris. mr. H. W. van Tienhoven; curator: E. Ruyter. 's-Hertugeuboscb C. van Dijk, we duwe van M. de Rooy, zonder beroep, te Dursen. Rechter commissaris: mr. Sluis; curator: mr. I. A. Swane. P. Hansen, aannemer, aldaar. Rechter-comraisearis: Jtrr. mr. van Nispen; curator: mr. M. van der Hey- den. L. Langenhuizen, caféhouder, al daar. Rcchter-commissaris. inr. da Menthon Bake; curator: mr. L. W. J. Marggruff. Geëindigd: B. H. Span, bakker te WehL J. T. M. van Kosaum, fruithande laar, te 's-Gravenhage. gingen In onderhandeling tredfen, zoolang u voortgaat zoowel werklie den als patroons op de meest ruwe wijze geweld aan te doen en te bedrel- f;en. Ernstig hopen wij, dat de werk loden, die zich onder uwe leiding hebben gesteld, tot het Inzicht ko men, dat door "eweld niemand wordt overtuigd, doch dat daardoor wel aan hot bouwbedrijf en dus ook aan de in dat bcdri'f arbeidende werklieden misschien onherstelbare schade wordt toegebracht Over uwe relaties met directeuren Van Bouw- en Grondmaatschappijen wenschen wij evenals over de sterkte of zwakte van uwe vereeniging nu niet te oordeelen, als dit verband niet ter zake dienende. Wij verwijzen u dus alsnog naar ons schrijven van 27 Jan. j.l., welks Inhoud ook nu nog velkomen op den toestand past en voorts naar onze brieven aan den Burgemeester van 10 Maart en aan de heeren Hovy c.s. van 5 April j.L" Namens de gecomb. besturen: w. g.) H. E. J. TERLINGEN. w. g.) J. F. H. SPIER. Een te Amsterdam gehouden ver gadering van steenhouwers en arbei ders in aanverwante vakken besloot niet te arbeiden op werken, waar on der politie-toezicht en met onderkrui pers-metselaars en opperlieden ge- workt moet worden. Leger en Vloot J. L. SWART. In den ouderdom van bijna 55 jaar is te 's-Gravenhage overleden de ge- pens. majoor van de artillerie van net leger in Nederlandsch-Indiè, de heer J. L. Swart Rechtszaken BEDROG. Voor het Haagsche Gerechtshof werd behandeld de zaak vau een Haagsch sigarenhandelaar, door de rechtbank aldaar veroordeeld tot een maand gevangenisstraf wegens het als verkooper den kooper bedriegen ten opzichte van den aard van het geleverde door het aanwenden van listige kunstgrepen. Beklaagde had aan den sigarenwin kelier Servaas te 's-Gravenhage in Augustus 1909 afgeleverd en verkocht 6 kistjes van 50 stuks „Uraziliaan- tjea" van de firma F. van Gardingen Co. te Eindhoven, zeer goed we tende, dat die sigaren niet van die firma afkomstig waren, doch listig lijk verpakt in kistjes met het merk „Braziliaantjes" van genoemde fir ma. Beklaagde, die het feit volledig be kend had, beweerde niet geweten te hebben, dat bij een feit pleegde, dat strafbaar was. De president wees hem er echter op, dat hij zich aan unfair bedrog heeft schuldig gemaukt, waar door twee personen zijn benadeeld de winkelier, die minderwaardige si garen ontving en de firma, die de ecb.te Braziliaantjes levert. Advocaat-generaal mr. Van Han- gest baron d'Yvoy vorderde bevesti ging van het vonnis. MEINEED. De Utrechtsche rechtbank veroor deelde den molenaarsknecht A. R., te Breukelen, tot 1 jaar gevangenisstraf, wegens meineed. Gemengd Nieuws EEN ZONDERLINGE ZELF MOORDENAAR. Te Wccnen is dezer dagen onder zeer zonderlinge omstandigheden door een bedelaar zelfmoord ge pleegd. Een man die er ais een bede laar uitzag, werd op een politiebu reau gebracht, waar men hem naar een openbare armeninrichting wilde zenden. Toen men voorbereidselen maakte om hem weg te brengen, haal de hij een revolver uit den zak en doodde zich door een schot in den mond. Toen men hem onderzocht werden ln zijn kleeren 15 biljetten van 1000 kronen gevonden. De man bleek zijn bezittingen voor genoemd bedrag ver kocht te hebben en verkeerde in voortdurenden angst, dat hij beroofd zou worden. Hij sliep in koffiehuizen, had geen domicilie, zwierf rusteloos door Weenen rond en maakte geheel den indruk van een bedelaar. Op het politiebureau geraakte hij zoodanig in angst, dat hij zelfmoord pleegde. DE KOMEET VAN HALLEY. In Duitschland zal voor do waarne ming van de komeet extra-wuarue- Dii-iigsposten worden opgericht. Zoo laat de Physikalische Verein te Frankfort tot dat doel een observa torium zetten op den Grooteu Feld- berg in den Taunus. De komeet wordt nu iedoren mor gen voor zonsopgang duidelijk waar genomen van uit het observatorium op Teneriffe, waar de internationale expeditie speciaal voor dit doel ver blijf houdt. Jean Mascart zal daar met instru menten van de sterrewacht te Parijs tot einde Mei zijn observaties voort zetten. De expeditie-leden, die het ob servatorium van Potsdam vertegen woordigen, hebben een apart station gevestigd op een hoogte tusschen Humboldthuis en Guiiuor. STORM IN NOORD-AMERIKA. Een storm, gepaard gaande met strenge koude, heeft groote schade aan den oogst toegebracht. Berich ten uit het noord-westen melden, dat aan de rogge, gerst, haver en tarwe, groote schade werd toegebracht, maar wijl de bodem ln uitmuntenden toe stand ls, is het niet te laat om op nieuw te zaaien. TRAGISCHE DOOD. In ons blad van Zaterdag Is mel ding gemaakt van de ramp van den Japanschen onderzeeër, die In de haven van Koeré gezonken is. Alle opvarenden hebben er het leven bij geiatefi èn zooals olïze lezers weten, heeft de heldhaftige gezagvoerder, luitenant Tsoetoma Sakoema, in den tijd, die den ongelukkigen na het zin ken der boot nog vóór den dood over bleef, een rapport opgesteld, waarin hij mededeeliugen doet omtrent het ongeluk. Tsoetoma Sakoema schreef Met innige smart schrijf ik dit verslag, om den door mijn schuld veroorzaak ten ondergaqg le melden van dit schip, van mijn kameraden, de offi cieren en van de verdere bemanning. Ik wensch er voor alles met nadruk op te wijzen, dat ulle maatregelen ge nomen zijn, om het schip weer naar de oppervlakte te doen stijgen mijn kameraden en de bemanning hebben tot het einde toe ernstig en kalm ge werkt. ik had bevel gegeven om liet vaar tuig in zijn vaart te laten duiken en toen ik had opgemerkt, dat dit te snel geschiedde, trachtte ik de schotten te sluiten, waardoor het water bij de duikbeweging binnen stroomt. Onge lukkigerwijze is de ketting, die de be weging dezer schotten regelt, plotse ling gebroken, zoodat het mij onmo gelijk is geweest, de vaart van de boot vast te stellen. Middelerwijl wa ren de reservoirs geheel volgeloopen en het vaartuig begon te zinken on der een hoek van ongeveer vijf-en- twintig graden. Toen wij den bodem raakten, begon het water rond ons te stijgen Het electrische licht ging uit, er begonnen zich giftige gassen te verspreiden en de ademhaling werd moeilijk. Niettegenstaande deze ha chelijke omstandigheden hebben we gedaan wat we konden, om hel groot ste reservoir leeg te maken. Ik denk wel, dat we er in geslaagd zijn, hoe wel we den waterstand niet meer kon den aflezen. Daar de electrische stroom geheel verbroken was, was onze eenige cu laatste hoop om naar de oppervlakte te kunnen stijgen ge vestigd op het leegmaken van al de reservoirs. Ik schrijf in halfduister, daar het licht uit de lantaarn komt. Elf uur 45 minuten 's ochtends. Ik verzoek Zijne Majesteit met aandrang mij te willen vergeven en de gezinnen van mijn kameraden en van al de mannen, die in dit vaartuig, dat vol loopt, omkomen, te willen steunen. Dit is mijn eenige wensch. Twaalf uur 30 minuten. Slechts met de groot ste moeite kan ik adem halen, hoe wel ik zgker weet, dat we al de ga- zoline uit de reservoirs verwijderd hebbenIk kan niet voortgaan. Twaalf uur 40. EEN LINTJESQUAESTIE IN FRANKRIJK. De burgemeester van Angers, dr. Monprofit, heeft in eon verkiczings- rede dezer dagen aldaar genouden, o. a. gezegd, dat eenige Jaren geleden een gezant van de regeenng het ministerie Combes tot hem was ge komen met de vraag of hij niet gaar ne gedecoreerd zou willen worden. Hij had bevesi.gend geantwoord, doch er bij gevoegd, dat dit niet ge makkelijk zou gaan, aangezien hij niet op zeer goeden voet stond met de aan het roer zijnde partij. Waar op de ander hem hud gerustgesteld met de woorden, dat dit wel los zou loopen, indien hij zich maar in ver binding wilde stellen met zekere cou ranten. Ten slotte vroeg de man ronduit een bedrag van 50.000 fr., waarvoor de heer Monprofit dan zijn decoratie zou ontvangen. Deze had hem eenvoudig de deur gewezen. 'Nadat deze uitlating van den bur gemeester bekend was geworden, heeft zijn tegencandidaut, de republi kein dr. Barot, verklaard, dat hij to gen den kanselier der or do van hel Legioen van Eer eou aanklacht had ingediend, wegens poging tot omkoo- ping en het drijveu van lintjeshan- del, ten einde op deze wijze de waar heid aan het licht te doen komen. De „Matin" is op informatie uitge gaan en heeft van den kanselier, ge neraal Florentin, vernomen, dat hij tot nog toe niets afwist van deze quaestie. Hij hechtte echter niet veel aan de woorden van den burgemees ter, want, zeide hij, „wat wordt er al niet verteld en gezegd in een verkie zingsveldtocht." De vroegere minister-president Com bes heeft aan een berichtgever van een der bladen medegedeeld, dat de bewering van dr. Monprofit, dat hem voor 50 000 francs öe Orde van het Legioen van Eer was aangeboden, vuige laster is. GELUKKIGE WINNERS. Het Handelsblad vau Antwerpen meldt: Het lot van 150.000 fr. der tentoon stelling van Brussel is gewonnen door een maatschappij van tien per sonen, Cercle Limited, zetel hou dend in den Café Saint-Pierre, St. Pietersstraat, te Brussel. Alle weken legden ze elk 50 centiemen uit, en aldus hadden zij zich reeds vijftien reeksen, 75 loten, aangeschaft. De twee zoons van den herbergier had den er eik een aandeel in. De win ners zijn allen kleine burgers. Het lot van 50.000 frank is gewon nen door Alfred Donnay, beheerder- bestuurder een or Brusselsehe verze keringsmaatschappij; van 25 000 fr. door den heer Constant Wigé, coif- feursgast te Brussel, die een lotje van oen voortverkooper gekocht had, en het uitzicht heeft zich nu als pa troon te vestigen. AFDREIGING. Met het groote-stadsleven ontwik kelt zich de chantage of afdreiging als een nieuw middel van bestaan. In Den Haag tiert deze woekerplant van het maatschappelijk leven bijzon der welig. Dat schijnt echter nog niets te beteekenen in vergedijking met hetgeen te Hamburg gebeurt. Daar ontvangen de laatste dagen tal van personen uit de aanzienlijkste kringen ook brieven met een vrien delijke ultnoodiging en onder bedrei ging met den dood, aan een bepaald adxes een som golds te zenden. Zeke re Fr au Beith, da weduwe van een bekenden renstal-eigenaar, ontving niet minder dan acht van zulke brie ven, die aan den kop met een doods kop bedrukt waren en als onderteeke- ning eeu zwarte hand hadden. Frau Beith liet de brieven aan een detec tive zien en droeg hem op, haar liuis te bewaken. Hierop ontving zij weel een brief, waarin baar werd medege deeld, dat de „zwarte hand" niets verborgen bleef en zij binnen drie da gen bericht zou ontvangen, op welke wijze de doodstraf aan haar voltrok ken zou worden. Thans gaf Frau Beith kennis van de ontvangen brie ven aan de justitie en nu ging de pc- litie de bende van de „zwairte hand" opsporen. Deze slangde er dra in, haar hol te vinden. Er was een witte vlag voor geplant. Van de leden der chantage bende werd echter niemand gevon den. Pers Overzicht Mr. DE JONG EN DE ANTI-REV. PARTIJ. Men meldt uit Rotterdam aan de „Tel." Nog steeds heerscht hier ter stede onder verreweg de meeste uati-revo- luLioiuiairen, waaronder vele voor mannen uit de verschillende distric ten, groote verbittering tegen mr. Le Jong, het Kamerlid voor Rotterdam V en hoofdredacteur van de „Rotter dammer". Wel wordt in de pers weinig of 'niet meer gewaagd van da beruchte Euka- historie. Maar toch is deze zaak, wel ke onder de anti-revolutionnuiren niet alleen hier ter stede, maar door het gansche land zooveel kwaad bloed heeft gezet, nog lang niet vergeten, inlegeudeel. V\erd van meet af aun onder de vooraanstaanden in oe Rot- terdamsche organisatie, schier una niem de noodzakelijkheid gevoeld, om mr. De Jong ter verantwoording te roepen men wachtte eerst af, of wellicnt het orgaan van mr. De Jong met eenige verklaring zou komen, welke óf een dergelijk, voor veien pijnlijk, ingrijpen overbodig zou ma ken, óf de noodzakelijkheid daartoe nog dringender zou doen gevoelen. LJe Kaïnerclub trok zich de zaak eveneens aan, en al lekte er aanvau- kelijk weinig uit over hetgeen daarin besproken werd, toch werd ons uit goede bron medegedeeld, dat daar harde noten gekraakt zijn over de grievende uitlatingen van inr. De Jong, ten opzichte van den leider der a.-r. partij. Inlusschen werd in de Rotterdam- sche orgauisatie steeds iuider de eisch vernomen, om mr. De Jong ter ver antwoording te roepen en naar men ons ei zekerde, zal zich weldra een geschikte gelegenheid daartoe voordoen. De provinciale organisatie heeft in middels reeds duidelijk te verstaan gegeven, hoe zij over den persoon van mr. De Jong denkt. En niet groote ingenomenheid ia onder de anU-revolutionnairen hier ter stede vernomen, dat in de on langs plaats gehad hebbende vergade ring van het provinciaal comité vari anti-rev. kiesvereenigmgen in Zuid- Holland, tot leden van het uiodera- nien zijn gekozen de heeren Jan Valk Jz., uit Rotterdam, en mr. J. A. de Wilde, uit 's-Gravenhage, twee perso nen, die bij hun geestverwanten zeer hoog staan aangeschreven en i n- d e r d a a d hooggeacht worden „om hun groote eerlijkheid en rondbor stigheid". Ook de heer De Jong kwam voor deze verkiezing in aanmerking, docli hij erlangde, naar wij vernamen, on geveer een negende deel van het aan tal uitgebrachte stemmen en verkreeg er alzoo iets meer dan een paar. „Zou dit het begin zijn van het einde zoo vraagt men zich hier ter stede reeds af. liet is niet met ze kerheid te zeggen, doch vast staat, dat mr. De Jong onder de meesten zijner partijgenooten een onmogelijk man ls. DE NATIONALE TIJD. De voorzitter der Tweede Kamer had het voornemen, de leden bijeen te roepen tegen 2 Mei. Ihaus is het op 9 Mei bepaald. „Het Volk" merkt naar aanleiding daarvan op Op den 18den Maart had dc laatste zitting plaats. Sinds dien had men „Paaschvucantie" ge houden. Behoorlijk uitgerust kou men weer aan het werk gaan Maar daar kwam Dinsdagavond „De Nederlander'' berichlen, dat het er op 2 Mei niet van komen zou. liet bericht leek wat vreemd Maar is niet de heer De Savormn Lohimtu vice-voorzitter van de Tweede Kamer in buitengewonen dienst 't „De Nederlander" zou het dus wel weten. Ln inderdaad werd de mcdedeeliug gisteren of ficieel bevestigd. Eerst op 9 Mei, 's middags 2 uur, zal de eerstvol gende ziitïng aanvangen. Waarom dit uitstel „De Ne derlander" heeft het er bij ver teld Het lag in de bedoeling, op 2 Mei de behandeling van hel voor stel tot aankoop vau de Kandang- hauer-landen aan te vangen, doch het is den Minister van Koloniën niet mogelijk, met de memorie van antwoord op het voorloopig verslag vóór dien dag gereed te zijn. En dus moet er nog een week gewacht worden. „Het Volk" noemt dit „kwistig om springen met den nationalen tijd" en wijst er op, dat dit niet in overeen stemming is met het smoren van het debat, toen de verzekeringsquaestie in de Kamer aan de orde was. Geen tijd was er om nog een paar uur te spreken over de ge wichtigste belangen van het ar beidende volk. Wel tijd is er, om week na week te spijbelen, nu er blijkbaar geen onderwerp vatbaar is voor openbare behandeling. Dat mag kwistig omspringen met den nationalen tijd heeten I Letteren en Kunst OVER DE SPELLING. Dr. A. A. Fokker schrijft aan het „Ilbld." een ingezonden stuk over hot adres der 74 schrijvers aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, om niet over te gaan tot invoering der vereenvoudigde spelling. Hij keurt dit af en schrijft o. a. (in vereenvoudigde spelling, dio wij wear omgezet hebben, Red. H.'s D Zou het erg jammer zijn voor onze spelhervorming, dat al die „schrij vers" zich er bij de Regeering tegen verzetten Och, ik geloof liet niet. De Minister weet evengoed als wij, dat artisten hartstochtelijke menschen zijn, en kalm nadenken bij de mees- len over zulke quaesties lastig gaat. Van Marcellus Emants is het be kend, hoezeer hij voorstander is van vere e n voud igi u g. En is zijn stijl minder beschaafd dan die der andere romanschrijvers Is hij niet juist een onzer taal-ciselee- remle kunstenaars Och ja, maar ciseleeren is ook gemakkelijker op zuiver zilver dan op een mengsel, waar telkens scherpe knobbelige stukjes ijzer voor deu dag komen, eu vermeden moeten worden. Ik zou lust hebben in een tegen- request aan den Minister. Mcestan- ders zouden wel te vinden zijn 1 EEN BEELD VAN INDlö. In dit najaar aal bij do Uitgevers- Maatschappij „Elsevier" een geïllus treerd boek over Nederlandsch-Indiè beginnen te verschijnen. Als hoofdre dacteur zal optreden de koloniale spe cialiteit van de Tweede Kamer, de heor II. Colijn; de oud-Gouverneur- Generaal J. B. van Heutsz, die bui tengewoon met het plan van uitgaaf is ingenomen, heeft beloofd eeu voor rede te zullen schrijven. Het doel van het boek zal zijn te vertollen van al wat mooi en belang rijk is in Indië en dat ook zooveel mogelijk te laten zien op verschil lend gebied een beeld van Indië te geven. WEDSTRIJD. De studie-cornmissie tot inrichting der Antwerpsche agglomeratie heeft een wedstrijd uitgeschreven voor het benuttigen der beschikbare gronden ten gevolge van de slechting der ver sterkte omheining van Antwerpen. Van 2 Mei af zal voor de mededin gers tegen betaling van 100 francs een uitvoerig plan der stad Antwer pen verkrijgbaar zijn. De gelegenheid tot inzending van teekeningen en plannen zal 1 October 1910 gesloten warden. De ontwerpen moeten gezonden worden aan den voorzitter van de studie-commissie tot inrichting der Antwerpsche cgglo ineratie. Schuttershofstraat 57 te Ant werpen. Als premièn kunnen worden toegekend een eerste prijs van 2.5000 francs, een tweede prijs van 10.000 francs en een derde prijs van 5000 francs. De jury bohoudt alle vrijheid ten opzichte van de verdeeling der prij zen. Na haar uitsoraak zullen al de ontwerpen openbaar tentoongesteld 'worden te Antwerpen gedurende min stens 15 dagen. De bekroonde ont werpen hl ij ven hel eigendom van den Belgischen staat, die er naar believen van" zal mogen gebruik maken. De niet-hekroonde ontwerpen zullen, met het oog op een gedeeltelijke uit voering, kunnen aangeschaft worden tegen een vaste som van duizend francs. Tüdschriften. In liet Maart-nummer van „De Boekzaal" vinden we van de hand van Dr. J. Walch een belangwekkend artikel over de bekende schrijfster Ina Boudier—Bakker, \an wie on langs een roman „Armoede" ver scheen, die zeer geroemd werd. e veroorloven ons aan dit artikel liet volgende te oulleenen Ina Bakker werd in 1875 le Amster dam geboren. Amsterdam, dat altijd haar liefde hield, ai woont zij sedert 190G te Utrecht. Haar eerste werk van beteekenfs was ..Verleden", drama in dri»» bedrijven, dat 7 Decemtier 1902 na ontzaglijk dralen door do Neder iandsche Tooneelvereeniging werd opgevoerd. In 1900 werd het al ge schreven. Echter zou men kunnen vragen is er van vóór 1900 niets te.vertellen 7 Het antwoord luidtzeer zeker, maar het is niet zoó gewichtig, dat ik daar voor een belangrijk deel vtin de ruim te, waarover ik te beschikken heb, en die mij zeer noodig zal zijn, zou wil len gebruiken. Maar, laat ik u dan alleen mede- deeleu, dat de kleine Ina zich al „mother to the woman" toonde met (zeer langademige; verhalen, één. waaraan de miniatuur-schrijfster (ik geloof, dat ze toen acht was geen ander eind kon vinden dan de sen tentie „Ze werden allemaal honderd jaar en stierven op één dag"het laatste om de smart dei scheiding aau de overlevenden te besparen. Een radicaal middel om met fatsoen van je scheppingen af te komen iets, wat mevrouw Boudier, nu, vijf-eu- twintig jaar later, naar zij mij schertsend toevertrouwde, nog wel eens moeite kostEen jaar of drie later, toen zij het eerste kruisje reeds achter den mg had. werd er een feuilleton voor een Amslerdamscli blad geschreven voor wijlen 't „Geel tje". ne administratie zou het hono rarium „wel aan 'Ma laten bezor gen". Maar foen deelde de jeugdige brengster mee, dat niet Ma. maar zij zelf de schrijfster was. Hoe dit eerste verdiende geld besteed werd, weet ik niet, maar dat de taartjeshandel niet een stijging vertoond heeft dien dag, maakt men mij niet wijs. Toen kwamen de H. B. S. en de dorheid. Eenige jaren, waarin Ina niets schreef. De onzin-schrijverij was zij te boven ze wilde iets an ders maar kon 't nieten de H. B. S. was geen priDP, die do schoonc slaapster Fancy wekken kon. Nadat de school was afgeloopen, werd mej. Bakker een andc-half jaar onderwijzeres op armenscholen, en vond daar kostelijke dingen, die la ter tot literatuur in haar volgroeid, stof tot den bundel „Kinderen" lever den. Nadat Dr. Walch dan nog korte lings gesproken heeft over ..Mach- Het st. Bali, van Bataviu naar Am sterdam, passeerde 25 April 9 uur 30 min voorm. Dungeuess. Het st. Celebes, van Amsterdam n. Batavia, vertrok 24 April van Suez. liet st. Grolius arriveerde 25 April van Batavia te Amsterdam. Het st Kouingin Wilhelmina, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 23 April van Tanger. Het sL Nias, van Batavia naar Am sterdam, vertrok 24 April van Lissa bon. Het st. Vondel .van Amsterdam n. Batavia, is 24 April Perim gepas seerd. Het st. Amsteidïjk vertrok 23 April van Norfolk naar Rotterdam. Het st. Nieuw Amsterdam, van Rot- teraam naar New-York, passeerde 24 Apia Scilly. Het st. Uiudjaui, van Rotterdam n. Batavia, arriveerde 24 April te Sout hampton. Het st. Gorontaló, van Rangoon n. Rotterdam, is 24 April Ouessaut ge- passeei'd. Hel st Ophir, van Butuvia n. Rot- teroani, vertrok 24 April vun Mar seille. liet st. Ascauia, vau Amsterdam n Paramaribo, passeerde 22-23 April St. Michaels. Onze Lachhoek VERSCHIL VAN MEENING. Zijn er lieflijker woorden in de Nederiandsche taal, zei een oude- vrijster, dan „Ik bemin u" Zeker, zei een vrijgezel, „het eten is klaar" hoor ik veel lie ver. HEEL WAT ANDERS BEDOELD I Dichter. Hei deed me genoeg-m, mijn gedicht in uw tijdschrift opge nomen te zien. Zijn er nog gelde lijke... Uitgever. Neen, wij zullen er niet-> voor in rekening brengen, om dat het uw eerste inzending is. Maar den tweeden keer komt u er niet zoo goedkoop af. ONDER DIENSTMEISJES. Eerste dienstmeisje. En hoe be valt je de nieuwe dienst? Tweede dienstmeisje. Nou, heel niet, hoor I Waarom 1 Is het te druk Dat zal ik niet zeggen maar ze praten zóó hard, dat je alles kunt verstaan zonder le luisteren, en dan is het niet aardig meer 1 Land en tuinbouw BEMESTINGSPROEVEN. Hoofdstuk V van het verslag betref fende de Rijkslandbouwproefveiden in de prov. Zuid-Holland over 1909 deelt mede de op eenige velden ver kregen resultaten van vergelijkingen, gedurende eenige Jaren, tusschen stal mest, kunstmest en half oin half. Wij geven hiervan eeu kort overzicht. 1. Te Rozenburg duurt de proef, op zwaren kleigrond, reeds 8 jaar hel veld heeft 4 perceelen van 7 Are. Ze ven jaar lang gaf de stalmest verlies, eerst het vorig jaar was er winst te oonstateereiu Over aJ de jaren was de totaal-winst bij stalmest 33.22, bij half om half 175.82 1/2, bij kunst mest I 373.01. Groote verschillen dus! 2. Te Maasland, lichten kleigrond, ls de proef vóór 5 jaren begonnen op 3 perceelen van 22.71 Are, 24.27 en 24.27 Are. Om de 6 jaar wordt het land met 70.000 K.G. Stalmest bemest per H.A., 't laatst geschiedde dit in 1901. De opbrengsten Ln geldswaarden waren totaal: met kunstmest f 2042.44 met half om half 1839.30 1/2, met stalmest f 1755.26. Ook hier stond de ONGELOOFLIJK. Mijn man is woedend, omdat zijn beste paard ziek en zijn auto In dc war is. IIoc komt dat zoo Onze nieuwe knecht heeft zich vergist, hij guf de benzine aan het paard en deed het voer in de auto l DITO. Brieven schrijven vond Piet, die op kostschool lag. vreesebjk vervelend Hij had weinig te zeggen Er ging zooveel tijd mee heen Op zekeren morgen leerde meester hem het ge bruik van het herhalingswoordje „dito". Dat was Juist wat voor onzen Plet. hij vond het oen buitengewoon nuttige uitvinding, en nog dienzelf den avond schreef hij den volgenden brief: Beste vader! Ik hoop, dat u het good maakt. Dito moeder dito. Dito Gerda dito. Dito de hond dito. Ik wou dat u hier was* Dito moeder dito. Dito Gerda dito. Dito de hond dito. Dito u wat geld zond. U Iiefh. Zoo», •PIET.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 7