Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De BUdt, 27 April 1910. Hoogste barometerstand 767.2 m.M. Ie Horta (Azoren) laagste 750.8 m.M. te Bodo (Westkust van Noorwegen). Verwachting tot den avond van 28 April Wind zwakke tot matigen Zuide lijken tot Zuid-Westelijken wind. Gesteldheid van de luchthalf be wolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur zachter. i BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 tiur 764 m.M. V ooruitgang. Vorige stand te 2 uur 752 m.M. OPGAVE VAN: JOH. M. SCHMIDT Opticien 85 ZIJLSTRAAT HAARLEM. Thennometerstand te Haarlem. Woensdag 27 April Hoogste gisteren 9 uur F. 47 Laagste hedennacht F. 42 Hoogste heden tot 12 uur F. 61 HOOQ- en LAAGWATER8TANDEN 28 April. Hoog water. IJmuiden vm. 6 u. 11 m.; nm. 5u. 81m Katwijk vm. 4u. 46m.;nm. öu, Gm Petten vm. 5 u. 31 m.; nm. 5u. 51 m Laag water. IJmuiden nm. 1 u. 11 m.; vm. lu. 31 m Katwijk nm. 12 u. 51 m.; vm. lu. 11 m Petten nm. 2 u. 41 m.; vm. 3u. lm Het aansteken der lantarens van rijwielen, auto's en andere voertui gen moet te 7 u. 43 m. geschieden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regel. IHst is san merkwaardig feit. dat het gestel zich wonderbaar herstelt doorr de werking van bSECHAM'S IDat komt van hun heilzame S werking op het bloed. DIRECTEUR DER RIJKS NORMAALLESSEN. Tot directeur der Rijks-Normaal lessen te Haarlem is benoemd de heer E. ten Broeke alhier, vroeger hi ge lijke betrekking werkzaam to Assen, en sedert 1 September 1908 hoofd van de school. vcor Uitgebreid 1. o. fetter a op het Klein Heiligland. Aanbesteding. Hedenmorgen werd door den bouw kundige J. H. W. Roemer» aJhier aan besteed: Het verbouwen van twee woonhuizen aan den HceTensingel, no. 97 en 99. Eenigste insclirijvers warren de hee ren P. Gustein en G. W. Kramer, Amsterdam, voor 4253. Gysbert Japicx. Dezer dagen zal het Fryck Solskip „Gysbert Japicx" een buitengewone samenkomst houden. Hel Sjonselskip „Frisia" verleent zijn medewerking. Het belooft een aardige avond te wor den I BAZAAR DIACONESSENHUIS. Hedenmiddag te half twee werd de bazaar ten voordeel e ?a.n 't Diacones- senhuis in 't Brongebouw georgani seerd, geopend. De voorzitter van 't Diaconessen- huisbestuur, Dr. Van Lennep, spTak een kort woord, om te herinneren hoe in 1895 de laatste bazaar voor 't Huis gehouden is. Spreker hoopte dat deze niet minder, maar nog voel bo ter zal slagen. De financiën van 't Huls hebben wel versterking noodig. In den laat- eten tijd zijn er groote kosten vooir verbouw gemaakt, en ook wordt de rekening gedrukt door de verpleging van vele zieken die minder goed kun nen betalen, maar' het spreekt van zelf. toch even goed verpleegd wor den. Dr. Van Lennep bracht dank aan de dames, die zich voor deze bazaar geïnteresseerd hebben. Wat is er een voorbereiding noodig geweest om zoo veel schoons bijeen te krijgen 1 Dank werd gebracht aan do leden van 't dames-comité, voorts aan de dames die voor de vervaardiging der Ingezonden voorwerpen zorgden en aan de dames die den verkoop op zich genomen hebben en zich daar voor 't aanschaffen van een verschil lend nationaal cortuum getroostten. Spreker betreurde het, dat de eere presidente, mevrouw Bareel van Ho- gelanden, niet tegenwoordig kon zijn Wegens het sterfgeval van haar zwa- Baron van Lijnden te 's-Graven- Ook bracht. sprekeT dank aan de verschillende firma's die belangloos hun medewerking hebben verleend. Spreker herdacht het overlijden van Dr. Lodewijks, den huisarts van 't Diaconessenhuis, die op 't oogen- blik der opening dezer bazaar juist begraven werd. Veel heeft 't Huis aan den beminnclijkcn arts te dan ken. Ten slotte sprak* Dr. Van Lennep de hoop uit, dat de bazaar diruk be zocht zul worden en goed zal slagen. Hiermee was de bazaar geopend en word 7e voor het publiek opengesteld. TER AARDEBESTELLTNG G. WESTER VELD. Hedf^morgen werd op de Al go-mee- ne Begraafplaats aan den Schoter- wog onder groote belangstelling, de laatste eer bewezen an-ri 't st.offe'nk overschot van den beer G. Wester- veld, in leven onderwii/er aan Opleidingsschool voor jongens tot het middelbaar en hooger onderwijs inde Wil helmi nestra at. Nadat de kist inde groeve nedergelaten was, trad Prof. Dr. A. U. van Rakel naar voren om een enkel woord van afscheid te spre ken tot den man, dien spreker had leeren hoogachten en liefhebben. Dr. Van Bakel, ook sprekend namens leeraren en leerlingen, schetste den overledene als een braaf vroom man, die met groote nauwgezetheid en ijver steeds zijn plicht deed en hielp waar hij kon. Uw nagedachtenis, ein digde spreker, zal steeds in onze har ten blijven voortleven. Westerveld, rust in vrede. Zalig zijn de dooden, die in den Heere sterven. Een brooder van den overledene dankte voor de betoonde belangstel ling, en bracht inzonderheid donk aan Prof. Dr. van Bakel, aan het hoofd der Opleidingsschool voor zijn groo- ten financieelen steun en aan twee collega's van den verscheidene, die zich gedurende zijn ziek-zijn zoo dik wijls meerder werk getroost hadden. Zeer onder den indruk van de een voudige plechtigheid verliet men hierop den doodenakker. Er waren geen bloemen. BEGRAFENIS-LODEWIJKS. Te kwart over tweeën hedenmiddag werd op het kerkhof onder Schoten ter aarde besteld het stoffelijk hulsel van wijlen den heer J. A. Lodewijks, arts te dezer stede. Aan de groeve was het Gemeente bestuur vertegenwoordigd door Dr. H. D. Kruseman, wethouder, en Dr. J. Wytema, secretaris der gemeente, en eenige léden van den Raad, een de putatie van den Geneesk. Kring en Diaconessenhuis, vele geneesheeren, onder wie Prof. Kouwer, en een groot getal belangstellenden. Aan hot graf werd 't woord ge voerd door Dr. Krol namens don Ge neesk. Kring on Ds. K ampstira na mens het Diaconessenhuis Dr. Krol bracht een laats ten groet namens den kring aan hem die steeds gereed slond zijn ambtsbroe ders met woord en daad ter zijde to staan en die zijn leerzame mededee- lingen uit zijn rijke -ervaring op do vergaderingen gaf. Bij hen blijft zijn nagedachtenis in eerbiedige hulde. Mede sprak spr. eenigo woorden na mens diegenen onder de geneeskun digen, die meer intiem met den heer I.odewij-les bevriend waren. Het „Heden gij, morgen ik" erva ren de doctoren dagelijks, maar toch treft 't ons, zei spr., wanneer het een der onzen geldt spr. wilde geen op somming van de groote gaven van den thans overledene geven. Dat zou niet in dien« Zijn, zijn beschèiden- heid maakte ook, dat hij geen groen en geen bloemen op zijn graf wensch- te. Maar een bloem zou er tot in d.e lengte der dagen blijven bloeien: de Immortelle door Lodewijks in do har ten zijner vrienden geplant. Ds. Kampstra herinnerde aan do diepgewortelde vriendschap, die er tussclien den nu overledene en den zuster kring van 't Diaconessen-huis bestond. Talrijke verpleegsters heb ben van hem onderwijs ontvangen. Sedert 1887 was de heer Lodewijks huisarts. Uit naam van bet Diaconessenhuis, de verpleegsters en de palienten, zei- de spr. een lauwerkrans neer te wil len leggen op het graf van den strij der, die voor zijn liefde heeft gestre den en heeft overwonnen. Eeuiige kransen en palmtakken dele ten de lijkbaar. Examens L, O. Haarlem, 26 April. Gesl. de dames II. J. Vreeswijk, Rijnsburg I. W. C. Oberman en A. J. Los, beiden te Lei den P. Klaver, HoofddorpII. M. Ben-der, Haarlem. Van 't Kantongerecht TE LAAT GEWERKT. Een fietshandelaar hier ter stede stond terecht, omdat hij een paar jon gens van 14 en 15 jaar na zeven uur in zijn werkplaats arbeid zou hebben laten verrichten. Beklaagde ontkende en verklaarde, dat de jongens op den gewonen tijd heengegaan waren. Evenwel hadden de jeugdige knapen nog eenigen tijd i nde nabijheid gespeeld en waren ten slotte dé werkplaats weer binnen gegaan. Toen kwam nog een klant,1 en de meesterknecht gaf een der jon-i gens, volgens zijn getuigenis, last, den band van des klanten rijwiel nog even op te pompen. De andere knaap beweerde niets1 van een dergelijk gezegde van den meesterknecht gehoord te hebben. Toen de eene jongen bij achten nog j aan-den arbeid was, kwam een poli- tie-man, die proces-verbual opmaakte. De ambtenaar van het 0. M. kon niet niet zekerheid verklaren of pa troon of meesterknecht inderdaad :huld hebben, en vroeg eerst den meesterknecht te hooren. De zaak werd door den plaatsver vangend kantonrechter, Mr. C. W. Thö.ne, voor den tijd van acht dagen uitgesteld. RIJDEN ZONDER LICHT. Tli. N. heeft op zekeren avond te Santpoort zonder licht gereden, en had zich hedenmorgen voor dit feit te verantwoorden. Beklaagde deed een lang verhaal van de omstandigheden, die tot het begaan dezer overtreding hadden bij gedragen. I-Iet stormrde dien avond verschrikkelijk en hoewol hij er alle moeite voor deed. kon hij er niet in slagen, het licht zijner lantaarn bran dende te-houden. Toen had hij den wagen omgekeerd en was vóór de kruk gaan loopen, op deze wijze allo gevaar voorkomend. De ambtenaar van het O. M. nam aan, dat beklaagde in deze waarheid sprak en vroeg ontslag van rechtsver volging. DE HONDEKAR. Dezelfde Th. N. had zich ook nog voor eeu ander zaakje te verantwoor den, waar hij minder goed af kwam. De man heeft namelijk op zekeren dag in de gemeente Santpoort met een hondekar gereden, bespannen met twee honden, van welke dieren er één onder den wagen gespan nen was, in stede van er vóór. Beklaagde beweerde niet gewoten te hebben, dat zulks niet mag. Mr. Thöne merkte echter op, dat men zulke dingen behoort te weten, en de ambtenaar, van dezelfde mee rling zijnde, vroeg f 1 boete subs, eon dag hechtenis. UITSPRAKEN: lieden werden de navolgende uit spraken gedaan: W. B., te Wijk aan Zee en Duin, en J. W., te Zaandam, overtreding jacht wet, 10 boete of 4 diagen hechtenis. A. v. E., te Velsen, en E.G., te Haar lem, overtredingen Arbeidswet, 2 maal f 2 boete of 2 maal 1 dag hech tenis, en f 2 boete of 2 dagen hechte nis, L. v. B., te Heemstede, vrijge sproken. C. D., te Velsen, overtreding Spoor- wet, 3 boete of 2 dagen hechtenis. A. v. R.( te Ilaarlemmerliede, te laat geborteaangifte doen, 1 boete of 1 dag hechtenis. H. J., te Schoten en A. M. N. S., te Haarlem, nachtrumoer verwekken, 5 boete of 3 dogen hechtenis. J. B. Bzn., te Heemskerk en 2 an doren, een trekdier onbeheerd laten staan, 2 boete of 2 dn gen hechtenis. A. J., te Haairlém, en 5 andoren, loopen op verboden grond, 5 boete of 3 dagem hechtenis. H. L., te Haarlem, en 6 andoren, overtiredIng Politieverordening Haar lem, 8 boete of 5 dagen hechtenis, on 1 boete of 1 dag hechtenis. J. D. N. de W. en A. N. te Bever-1 wijk, overtreding Politieverordening Beverwijk, 1 boete of 1 dag hechte nis, f 2 boete of 2 dagen hechtenis, en f 5 boete of 2 dagen hechtenis. J. F., te Bloemendaai, overtreding Bouwverordening Bloemendaai, 15 boet© of 4 dagen hechtenis. j J. J. V., en 2 anderen, te Amster-1 dam, overtreding motorverordening IlaaTlemmerliede en Sp a arn w-oude, 10 boet eof 5 dagen hechtenis. J. E. M., te Bloemendaai en 16 an deren, overtreding Motor- en Rijwiel- Reglement. 2 boete of 2 dia-gen hech tenis en 1 boete of 1 dag hechtenis. Voorts werden or nog 20 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot 7kenschap tot 7 dagen hechtenis, 3 dagen hechtenis, f 10 boel© of 3 dagen hechtenis, f 6 boet©| of 3 dogen hechfetos, f 5 boete of 3 dagen hechtenis, f 3 boete of 3 dagen hechtenis £5 f 2 boete of 2 dSfOü hechtenis. Gev. Voorwerpen: Een dames handschoen. Kruisweg 62 rood. Een rozenkrans met kruisje, Be gijnhof 25. Een doublé armband, Tempeliers- straat 19. Een fantasiebroche, Parklaan 12. Een zilveren schakelarmband, Leid- schevaart 244. Een bruinharig hondje. Anthonie- straat 13. Een duimstok, Delftstraat 23 rood. Een zilveren portrethan eter, waarin 2 portretten, Ursulastr. 18 rood. Aangifte ls gedaan van het verlie zen van een gouden remontoir-hor loge. E-en Haarlemsch dichter in de 18e eeuw. Indertijd heeft Dr. A. II, Garrer een belangwekkende voordracht over bovenvermeld on<tor weergehouden. Opverzoek der vereen icing „I-Iaer- lern" heeft Dr. Garrer zijn toestem ming verleend tot het dóen drukken dezer voordracht. Het bookske is thans gereed en wij twijfelen or rilet aan, of alle leden zullen zich voor den luttelen prijs van een kwartje gaar ne de rede verschaffen, omdat de ty pische persoon van Pieter Merkman op zoo bij uitstek smakelijke en on derhoudende wijze door den schrijver is behandeld. Het werkje is door de Erven F. Bohn op keurig® wijze uitgevoerd. ,,.T. J. Cröm er". Begin Mei zal de Koninklijke Let terlievende Vereeniging „J. J. Cro mer een tooneelvoorstelling geven. Opgevoerd zal worden Een geloovi- ge, toonoelspel in drie bedrijven door onzen stadgenoot, den heer J. B. Schuil. Mej. W. Wessel8 te 's-Gravenhage, en do heeren C. Balfoort, leerling van <le Tooneelschool te Amsterdam, en J. B. Schuil te Haarlem, hebben hun- ne welwillende medewerking toege zegd. Door bedanken van drie bestuursle den moest een verkiezing plaats heb ben. Benoemd werden de heeren J. Zuidweg, B. Wagenaar en P. E. de Vries. Gesproken, weird over den boottocht naar de groote meeting, die gehouden zal worden op den 2en Pinksterdag te Zaandam. Een 60-tal leden had toezegging ge daan, dezen tocht mede te maken. Deze boottocht is georganiseerd door de afdeeingen Haarlem, Scho ten en Spaarndam. GEZONDHEIDSCOMMISSIE. Wij ontvingen het jaarverslag der gezondheidscommissie te Bloemen daai. over 1909, waaruit wij reeds vroeger de voornaamste punten heb ben meegedeeld. HEEMSTEDE. In 't Weekbl. van Bloembollencul tuur vinden we gewag gemaakt van een bijzonder mooi perk van 16000 miniatuur-hyacinten, door den heer P. M. J. Eldering, Monpadshoek, uit- geplnnt. Het blad is vol lof over de prachtige klenrschakeeringen, die wandelarrs, f'etoers en au tomobi'toten nopen tot stilhouden om even van het zeldzame kleurenspel te genieten. BEVERWIJK. Gisteravond ruim 9 uur ontstond er eeu begin van brand in de bakkerij van den heetr Slagt, Breestraat alhier. De brandweer wist met een water - leidingsiang verdere uitbreiding te voorkomen. HAARLEMMERMEER. Door het bestuur van den Haarlem mermeerpolder is te Hoofddorp pu bliek verpacht, voor den tijd van een jaar, het grasgewas der wegen, be staande uit 56 perceelen. De opbrengst over 1910 bedraagt f 4648. Over 1909 bedroeg die 4331. Doot den oud-kantonrechter in het kanton TIaar'emm r^ecr, Mr. C-om- melin, is aan alle politiemannen, die in dat kanton woonachtig zijn en hem gehuldigd hebben bij zijn vertrek, zijn portret in kabinetsformaat, met standaard, als souvenir geschonken. Door de bewoners van den Ring dijk bij Oudewetering, in deze ge meente, is in samenwerking met ue bewuners van Oudewetering (gem. Aikemade) een groote adresbeweging op touw ge>zet, om van de H. E. Spoorweg-maatschappij te verkrijgen dat over de Ringvaart, aldaar, ne vens de spoorbrug, ook een loop- en rijbrug wordt gelegd. Deze adresbeweging wordt gesteund door den Raad der gemeente Alkema- de, die zich ook bereid verklaard heeft zich financieele offers te ge troosten. Voorts heeft zich bedoelde combinatie van bewoners gewend tot den Raad der gemeente Haarlem mermeer, alsmede tot het bestuur van den Iiaarlemmernieerpolder om moreelen en financieelen steun van die college's te verkrijgen. Men hoopt zoodoende te zullen slagen. ZANDVOORT. De arbeider W. v. D. bij de E. S. M. liad het ongeluk terwijl hij met een zandwagen reed, daar af te vallen, waardoor de wagen over zijn dij been ging. Hevig gekneusd is hij naai hel St. Elisabeth's Gasthuis te Haar lem vervoerd. Door den burgemeester zijn tot agenten van politie 3e klasse benoemd J Kraayenoord alhier, T. Zwemmer en H. Kist, te Amsterdam, en J. Dijk stra te Haarlem. WELDADIGHETDSBLOEMENDAG. Ook te Zandvoort heeft zich eene Commissie gevormd om ten bate der tuberculosebestrijding voor Haarlem en omstreken het weldadigheids bloempje te verknopen 0.10 per stok op 30 April a.s., den verjaardag van Prinses Juliana. Die commissie bestaat uit het be stuur der ijverige Bloemendaalsche 1 cents-ver een iging „Boor kleintjes Groot", afd. Zandvoort en wel mej- I. A. v. d. Enden, B. van Ingen. K. Zwemmer en de heer D. H. van In- gen. Burg, Haarlem, 93 punten 3o prijs, A. J. Lips, Haarlem, 93 punten, 4e prijs, J. ITerinsen, Amslerd, 92 pun ten 5e prijs, W. H. Bakkér, id., 91 punten 6e prijs, L. A. Boers, Haar lem, 91 punten 7e prijs, P. Bóts, id. 91 punten 8a prijs, G. Schouten, IJmuiden, 90 punten 9e prijs J. H. Kouings, Amslerd., 90 punten: 10e prijs, P. 11. Kluft,, Haarlem, 88 pun ten 11e prijs, P. L. Dullaart, Zut phen, 88 puulen 12e prijs J. Hoog- huis, IJmuiden, 87 punten. Afdeeling Vrije-baan. Ie Prijs, F. i-Iekkcr, Overveen, 99, 97 196 punten 2e prijs. P. L. Dul laart, Zutphen, 99, 95 194 punten 3e prijs, P. H. Kluft, Haarlem, 97, 96 193 punten4e prijs, G. W. C. van Essen, Haarlem, 98, 94 192 punten; 5o prijs, J. 11. Konings. Amsterdam, 96, 95 191 punten; 6e prijs, W. II. Bakker, Amsterdam, 1, I. 95, 95 190 punten7e prijs, H. J. Bouman, Haarlem, 95. 95 190 punten 8e prijs, L. de Raad, Haarlem, 95, 94 189 punten. Draagmedaille, hoogste schutLer vrije-baan 3 April, P. II. Kluft, Haarlem, 96 punten; 10 April, II. J. Bouman, id., 94 punten 17 April, G. W. C. van Essen, 98 punten 24 April, F. Hekker Overveen, 99 punten. Letteren en Kunst Uit de Omstreken SPAARNDAM. De afdeeling Spaarndam van den Bond van Staatspeusioneermg, ver gaderde gisterenavond Lu het café Telescoop. Van de -ruim 100 Leden wa ren er slechts 27 ter vergadering aan- wozig. Sport en Wedstrijden LAAGSTE WEDSTRIJDDAG VAN DE AFDEELING HAARLEM VAN DEN KON. NED BOND VAN OUD-OND.OFF. Het was Zondag 24 dezer zeer druk in het schietgebouw. Van de afdee ling Zutphen, 's-Gravenhage en uit Rotterdam waren schutters overgeko men. Waren allen in aangename stemming, het toppunt werd bereikt, toen mevrouw Visser van Hazerswou- de des middags in het gebouw kwam. De beschermster van den Bond werd daar toegesproken door den voorzit ter van de afdeeling uit Zutphen en Den Haag, waarna wijn werd rondge diend. Wij laten hier den volledigen uit slag van den wedstrijd volgen Afdeelin" Korpswedstrijd. Eere-prijs, Schietvereenigïng Rood Wit Blauw, Amsterdam, 23 treffers, 378 punten. Ie Prijs, Afdeeling 's-Gravenhage van den Kon. Ned. Bond van Oud- Ond. Off., 22 treffers. 359 punten, 2e Prijs, Afdeeling Amsterdam van den Kon. Nod. Bond. van Oud Ond. Ol'f., 21 treffers, 341 punten. 3e Prijs, afdeeling Zulphen van den Kon. Ned. Bond van Oud-Ond. Off., 21 treffers 329 .punten. 4e Prijs, Afdeeling Kenncmerland van den Kon. Ned. Bond Wn Oud- j Ond. Off., 18 treiters, 288 punten. Draagmedaille hoogste korpsschut- tei', H. Bakker, Amsterdam, met 95 punten. Afdeeiing Personeel. Eere-prijs, F. Hekker Overveen, 95 punten le prijs, L. de Raad, Haar lem, 94 punten2e prijs, A. v. d. BJöRNSTJORNE BJöRNSON. Deze bekende Noorsche letterkundi ge is gisteravond te Parijs, waa>r hij reeds gelui men tijd aLs zieke ver pleegd werd, gestorven. Met hem ls een bekende figuw heengegaan. Björnstjurne Björnson werd 8 De cember 1832 tc Klrkne geboren, maak te zich liet eerst algemeen bekend met 't schrijven van zijn boeren-no- veUe Synnöve Solbakken en het too- neelstuk in één bedrijf Tusschen de Slagen. In 1857 werd hij tooneeLdi- recteur te Bergen. Van 1860 tot 1863 verbleef hij te Rome, in Duitschland en ln Frankrijk. Van 1865 tot 1867 di recteur van den schouwburg te Chris- tiania. Daarna literaire en politieke voordrachten in Europa en Amerika. Sedert 1875 woonde hij, wanneer hij niet in het buitenland vertoefde, tn het Gudbrandsdal op zijn landgoed Aulestad. Van zijne werken zijn de meest be kende, behalve de beide genoemde, het boerenverhaal Arne, 1858; het drama Koning Swerre, 1861; De Jong gehuwden, tooneel, 1865; Een faillis sement, toonee!, 1874; Een hand schoen, tooneel, 1883; Boven mensche- lljke krocht, tooneel, le deel 1883, 2e deel 1895: Aardrijkskunde en liefde, tooneel, 1885; Dn eland, tooneel, 1905; Als de Jonge wijn bloeit, tooneel, 1909. Maar Björnson was niet alleen dich ter en schrijver. Hij voelde zich de vertegenwoordiger van zijn land, waaraan hij het volkslied heeft gege ven, en was wat zijn aard betrof, een oclile personificatie van het Noorsche volkskarakter. Een man die midden op den weg stond en in zijn manieren iets uitdagends had; prikkelbaar en tot het fantastische geneigd; een al- les-aanpakkende hervormer met on wankelbaar optimisme. Hij heeft zijn leven strijdende door gebracht. Hij was een echte volksre denaar, journalist en staatsman. liet boek was hem het uiiddei om Invlóëd uit te oefenen op zijn volk. Een zijner romans, Er wordt ge vlagd, handelt hoofdzakelijk over op voeding, de andere, Op Gods wegen, is als een leerdicht. Gemengd Nieuws DE KLEINSTE DYNAMO. Een eenvoudig Fransch werkman, Trévet, heeft do kleinste dynamo der wereld gemaakt. Het geheele instru mentje weegt niet meer dan 7 gram; de draad van den klos heeft o.a. een doorsnede van 5/10 m.M. Het toestel letje werkt goed en levert bij een stroom van 3 1/2 Volt onder 0.2 Am père, die door een kleine zakaccu ge leverd wordt, een kracht van 0.7 Watt. Telegrammen AARDBEVING. VIGO, 26 April. (Reuter.) Twee aardschokken werden hier gevoeld zij hebben geen schade aangericht. SPANJE EN MAROKKO. MADRID, 26 April. (Reuter.) De MaroKkaansche gezant heeft in begin sel de Spaanseh-Marolckaansche over eenkomst aanvaard ten einde de on derhandelingen te bekorten is hij voornemens onmiddellijk naar Fez te vertrekken en de conventie aan den Sultan te onderwerpen, ten einde daardoor eiken twijfel, die bij Moulay Hafid zou kunnen ontstaan, weg te BRAZILTë EN URUGUAY. RIO DE JANEIRO, 27 April. (Reu ter.) De Braziliaansehe Senaat heeft met algeineene stemmen zijn goedkeu ring gehecht aan het verdrag van 30 October 1909, waarbij Brazilië nan UrnEniay afstaat een deel van het water en van de eilanden van het Mirimtneei, in do rivier Jaquarao, waardoor den llrii<ruayaari90her ban dols- cn oorlogsschepen de schee) vaart is rmengesteld op de riviei San Gonsolo en het meer Dos Patos naar Rio Grande do Sul. De Kamer heeft het verdrag reeds met 102 tegen 7 stemmen goedge keurd. DE „AURORA" VERGAAN. PAKIJS, 27 April. (Reuter.) De „Petit Parisien" bevat een telegram uit St. John's, Newfoundland, mel dende. dal de trawler „Boolhée" be richt bracht van het vergaan van het stoomschip „Aurora", mot 187 pas sagiers aan boord. De „Aurora" ln- naar men meent, een Engelsch cn- Noorsch stoomschip, waarvan m» sedert 1 April niets meer gehoowi heeft. Het Iibld. teckent hierbij aan:. Het bericht van het vergaan van déf „Aurora" komt reeds in de Engel-' sche avondbladen van gisteren voorj maar het is niet duidelijk, welke „Aurora" hier bedoeld wordt. In d« scheepslijsteu komen niet minder dat^ 13 „Aurora's" voor, waarvan 6 Engel- sche maar geen van deze schepen ia groot genoeg om 187 passagiers aan boord te kunnen hebben. Een dier „Aurora's" is een trawler, behooren- de aan de Consoli luted Steam Fishing and Ice Compagny te Grimsby, en van dit vaartuig is sedert 1 April niets meer gehoerd. Volgens de scheepslijslen is er nog een Noorsch stoomschip „Aurora", van 667 tons, dat 1 April van Boston naar San Do mingo vertrok. Amsterdamscbe Beurs. Openingskoersen van 26 April 1910, LABOUCHERE OVENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. 2 1/2 Certific. N. W. S. 74. ZUID-AMERIKAANSCHE STAATS FONDSEN. C. Peru 12 1/2, Pref. Peru 39 1/2. TARMfpA VilF.EI.EN- Bindjey 1UU 3/4, Ueii Mij. 496, Nieu we Asahan 102 3/4. PETROLEUM-AANDEELEN. Koninklijke Petr. 530, Moeara Enim 251, Sumatra Paicmbang 198 1/8. MIJNAANDEELEN. Great Cobar 120. De AME1UK. MARKT opende vast: Atchison Topeka 110 1/2, Denver 40 3/4, Eric 28 5/8, Kansas 34 3/4, Pref. Gulf 65 5/8, Missouri 41, Ontario 44, Rock Island 44 5/8, Southern Rails 26 1/4, Union Pacific 181, Wabash 20 1/2, W. Pittsb. 5 1/4, Steel 83 1/8, Carren 61 1/4, C. Marine's 6, Pref. Marine 18 1/2, Bnds. 64 1/8. burgerlijke Start HAARLEM. ONDERTROUWD: 27 April: G. Moolenaar en A. J. Vis ser; F. W. Hoogerbeets en N. v. cL Ilam; F. C. ICoUerio en P. C. Smit; J. B. ten Bosch en C. Wiggers; W. van Huis en W. Mosemon; G. Stapel en G.- Stapel; W. C. van Wort en B. Molle- ma; S. A. Hoes en J. J.C. Rhee; C. Hommels en J. S. Out; J. 3. AJewijn en A. C. Dorrepaal. GETROUWD: H. J. Mensbergcn en A. E. Sleeman; H. A. Roest en D. Top; J A. C. Buur man en B. P. Berendrecht; L. J4 Switser en R. Zoer; A. Glas en W. de Koning, N. Veirkruissen en A. M. v. Velzen; II. Bon en C. Umana; E. Bouw on K. IClaassens. BEVALLEN: 25 April: A. G. E. Koning—Hartgeira z,, 26 II. J. M. A. VerberneBeijnea d. 27 F. W. J. ZuurendonkHopman* 26 J. M. TervoertLoerakker d. OVERLEDEN: 26 April: W. G. J., 11 m., dochter V* J. Metselaair, Leidschestr. 25 H. Hes sels, 81 j.Jansstr., 27. J Schoenber gen, 31 j., Wouwermansstr. SCHOTEN. GETROUWD: S, Nijssen es. I. M. Q-. Steftdsra; J. D. van Wlerlngen cn M. A. Vreengoor, BEVALLEN: D. Kopjes—Nieman z. M. E. v. Gel der—Schouten z. E. H. .TalinkVoocr- derman d. Marktnieuws Veemarkt. Aangevoerd en verkocht te Haar lem op 27 April 1910 Koeien en ossen. Aangevoerd 2, ver kocht 1, I 200. Nuchtere kalveren 112, hoogste prij» f 13, laagste f 6. Schapen 12, hoogste prijs 28, laag ste f 15. Lammeren 16. 17. 1 Paard. Op de heden alhier gehouden kaas markt waren aangevoerd en verkocht 5 stapels kans, te zamen uitmakende 724 kazen en wegende 1365 kilogram, f 27.50-/ 30.50. Correspondentie. Een tuberculose-lijdrter. Wii kun nen van onaeteekende verzoeken of mededeelingen geen nota nemen. ADVERTBNTIËN De Heer en Mevrouw J. P. J. VER BERNEBEIJNES geven kennis var» Je geboorte van hunne Dochter ANNIE. Haarlem, 26 April 1910. Huize Wilhelmina. Hiermede vervul ik den treu- rigen plich u ko oil3 te geven van het plofcseJrig overlijden na mijne geliefu Echtgenoot© ELISABETH SCHEER, flob. VAN VLIET, in den ouderdom van 46 jaar. J. C. T. SCHEER. Haarlem, 24 April 1910. Raam vest 41. De ter aardebestelling zal plaats hehben op Woensdag 27 April a.s. op de Algemeene Be graafplaats aan den Schoter- weg.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 2