Parijsche Brieven CXXXI. liet behoort tot de groote zeldzaam heden in het leven, dat inen hoort, liet en meevoelt meedoet een collectieve menschelijke verrich ting, die wij een .homerisch gelach' plegen to noemen. Nu, onlangs had ik woev eens het voorrecht, te tijn van zulk een onweerstaanbaar, aanstekelijk gelach van reusachtige afmetingen. Ruim twee duizend men- schen lachten, brullachten en roldon haast over den grond! Men weet, dat thans de verkiezin gen voor de Kamer dor Algevaardig den In vollen gang zijn. Eerst een inleiding. In 1848 werd in Frankrijk voor het eerst het zoogenaamde alge meen kiesrecht ingevoerd. Sedert dien hcorscht in elke verkie zingsperiode de epidemische en min .of moer besmettelijke ziekte, die de «Jiënistische geneesheeren „le prurit politique" plegen te noemen, eu wel ke hierin bestaat, dat een groote me nigte brave en ook niet bravo bur gers, die in gewone omstandigheden heel kalm zijn en vredig hun da gelijk scha bezigheden verrichten, zich plot seling onwederstaanbaar geroepen gevoelen om te spreken, te schrijven, hun meeningen te uiten en over het heil van hun medeburgers te waken. Dan duiken er van alle kanten Can dida ts fantaisistes" op, dio voar zich een zetel in do Kamer der Afgevaar digden trachten te bemachtigen... of floen alsof... De eersten zijn de over tuigden, de ornstlgen; de laatste® (Zijn de „fumistes", de grappenmu- ■kers. Ovcur het algemeen zijn belde categorieën hoogst vermakelijk «erste hoars ondanks, de tweede wil lens en wetena. De meest bekende „candidate fan- lalsisles" zijn tot dusverre wel IWeest Alexander Dumas, een zijner Collega-romanschrijvers en Rodolphe lie Salis twee romanschrijvers dus en de directeur van den vroegeren Cabaret „Le Chat noir." Zijn aanspraken op een zotel in de Kamer somde de vruchlbore roman cier Alexander Dumas aldus op: Af gescheiden van 6 jaar opleiding, 4 jaar notariaat, 7 jaar bureaucratie, heb ik, gedurende 20 jaar, 10 uur per dag gewerkt, tezamen 73.000 uren. In die 20 Jaar heb Ik 400 boekwer ken en 35 drama's geschreven. De 400 boeicworken, met een oplaag van gemiddeld 4000 exemplaren verkocht tot 5 francs per exemplaar, levoren 'n totaalbedrag van 11.853.600 francs op. Do 35 drama's, elk gemiddeld maal gespeeld: 6.360.000 francs." Daarop volgde een becijfering van wat zijn boeken en drama's hadden dóén verdienen door papierhandela ren, inbindera, boekhandelaren, porteurs, leeskabinetten, teakenaare, directeuren, acteurs, decoratieschil ders, oostumiecra, figuranten, brand- wcermenschen, houthandelaren, olie- hundelairen, afficheure, benemers, controleurs, machinistent kappers, enz. enz. „Het dagelijksch salaris op 3 francs stellende eu het jaar op 300 werkda gen, hebben mijn boeken d:us gedu rende 20 jaar het salaris aan 692 per sonen verschaft Mijn drama's hebben te Parijs gedurende 10 jaar 347 per sonen doen leven. Dat cijfer verdrie dubbelende voor de provincie: 1041. Voeg daarbij de ouvreuses, chefs de claque, rijtuigen. Totaal: 1458 perso nen. Drama's en boeken hebben dus nan ongeveer 2550 personen voortdurend werk verschaft. Do affiche, welke die geweldige op somming behelsde, werd bij duizen den exemplaren tegen de Parijsche muren aangeplakt. Toen kwam de collega met z ij n aanspraken voor den draad: „Ik heb oneindig meer recht op een Kamor-zetel dan burger Alexan dre Dumas." Hij gaat er prat op,12.000.000 fro3. te hebben doen verdienen door zijn uitgevers, papierhandelaren en cla- queurel Bagatel I Mijn pen heeft, over een tijdvak van 20 jaar, 63 romans opgeleverd. Ik ga niet te hoog, als ik eiken ro man op 1.000.000 francs bereken. Totaal, 63 millioen francs. Ik tart een ieder, mij te bewijzen, dat 1 millioen, vermenigvuldigd met 63, niet gelijk Ls aan 63 millioen. Dat aangenomen en buiten discus sie gesteld hebbende, heb ik mij aan een andere berekening overgeleverd; Ik onderwerp u die in alle vertrou wen: Ik woon Boulevard. Saint-Martin, entresol, en van 4 tot 5 nur 's mid dags zet ik me aan mijn raam neer, om do cocoventers te zien voorbij gaan. Ileel Frankrijk weet dat. Welnu, geen enkel reiziger komt te Parijs zonder op zijn bloc-note aan te teekenen, dat bij niet moet vergeten mij aan mijn raam te aanschouwen op het oogenblik, dat ik de coco-ven ters gadesla. Elke dier reizigers neemt natuurlijk de omnibus, om zich naar de Boule- niet teruggedeinsd zijn voor de uitga ve van een duurder voertuig. Men heeft mij gesmeekt om een au tograaf en een haarlok. Deze autogra fen worden dagelijks m het Hotel Bul lion verkocht tegen 50 dukaten, e,n ik heb cr minstens 6000 verstrekt. Re kent nu maar eens uit, welk een enorm bol/rag ik daarmee alléén Toods In omloop heb gebracht. Wat mijn haarlokken betreft, laat mij cr liever over zwijgen, aangezien ik ze thans zelf terugkoop overal waar ik ze kan terugvinden. Ik be treur hot nu, ze zoo te hebben rond gedeeld. Ten slotte een laatste beschouwing van groot gewichtik heb niet slechts lichamelijk een menigte drukkers en omnibuskoetsiers gevoed, doch boven dien den geest en het hart gevoed van 3 A 4 millioen Franschen, die uit mijn werken de gezondste wijsgeeri- ge en letterkundige leerstellingen hebben geput. Ik rekeh cr, waarde medeburgers, dus op, dat gij me zult afvaardigen naar de banken der Kamer, de plaats, welke mij een romanschrijver durft betwisten, die tot nog toe slechts koopwaar tot. het armzalige bedrag van elf millioentjes heeft voortge bracht. Behoef ik u te zeggen, dat de Parij- zenaars van die dagen zich ten zeer ste vermaakten met de „prouesses" van beide literatoren en natuurlijk geen van beide candidaten rioux" namen Eenige tientallen jaren later bracht de hoogst fantastische cabaretier Ro dolphe (de) Salis, zich noemend* „seigneur de Chntnoirville-en-Vexia", gunsch Parijs op stelten door zijn dwaas candidaatschap. Parijs was de hoofdstad der intellectueels wereld Monimartro, waar zijn cabaret was, stond bekend als do hoofdplaats van Parijs de „Chat noir" was het cen trum van Moutmartre hij was de directeur van die inrichting ergo burgers, vaardigt Rodolphe Salis naar de Kamer af Het spreekt welhaast van zelf, dat geen der drie candidaten een zetel bekwam. De twee laatsten vonden het best zoo zij hadden hun candidatuur gesteld, louter om zichzelf en anderen te vermaken. Onder de „candidats fantaisistes' waren zij „fumistes', schalken, die er van hielden, hunne medemenschen te doen lachen door hun malle in- en uitvallen. Alexandre Dumas daarentegen trok zich den slechten uitslag sterk aan. Hij was een overtuigde, en meende hartgrondig, dat de volksvertegen woordiging het niet buiten hem kon en mócht stellen. Sedert 1830 had de .prurit politique" hem danig te pak- ;en. Hij verscheen op alle revolution- naire meetings en banketten, en ver zuimde geen gelegenheid orn Louis Philippe uit te jouwen. In 1850 stelde hij zich, ten tweeden male, wederom candidaat, ditmaal echter, uit ran cune tegen de Parïjzenaars, in Gua deloupe. Helaas, hij verkreeg slechts pl.m. 3000 stemmen, tegen pl.m. 15 000, uitgehracht op Victor Schoel- chcr, den weldoener van het zwarte ras, die dan ook werd gekozen. Eerst daarna keerde Alexandre Dumas tot zijn romans en tooneejstukken tenig. Hierboven heb ik reeds gezegd, dat in élke verkiezingsperiode ernstige en 'gruppenmakerige „candidats fantoi- 'stos" uit den grond oprijzen. Dat is dus ook ditmaal gebeurd. In mijn arrondissement, het zesde het Quartier Latin, mijne heeren in dat eéne arrondissement alléén dus, zijn er twéé fantastische candi date» opgeduikeld. Twéé in eén kies district dat is véél. Doch 't (juartier Luliti is ook do wijk van studenten en kunstenaars He ui [Slug der stemming, voor ge noemde wijk, op Zondag laatstleden was als volgt Ingeschreven 22009 stemmen de» 17465. der praktiseerende geneesheorerï en advocaten. De voorzitter ving zijn openings rode aldus aan „Burgers en burgeressen I Onze candidaat. dien gij hier in al zijn be scheidenheid vóór u ziet, is, schoon hij slechts tot 't portiersgllde behoort, oen doorluchtige persoon, dubbel en dwars waard om onze belangen in do volksvertegenwoordiging le beharti gen. Niet slechts was een zijner voor ouders een admiraal, die zich voorna melijk in de walvlschvangst hoeft on derscheiden, doch des admiraals na zaat zélf is een man, wïen gansch Frankrijk diepen dank verschuldigd is. omdat hij uit de groene wateren der griezelige Seine een dertigtal menschen heeft opgevischt, die zoo onvoorzichtig waren, don feilen stroom voor een zachte rustbank aan te zien." Onstuimig gelach en oorverdooven- de kreten onderbraken hier en daar de rede. Ook de spreker zelf kreeg soms een lach stuip, kon zich niet bij voortduring goed houden. Alleen Re- naudin bleef ernstig en deelde groeten uit Charles Benoist, républicain progressisie (afgetreden afgevaardigde) 8334 st Prache, idem, idem, 4086 st. P. Vivien, radical socialistc 2871 st. Aulagnier, socialiste unifié 1567 st. Renaudin 16 st Collas 14 st. Blanco of ongeldig 467 st Door niemand volstrekte meerder heid verkregen eerstdaags herstem ming. Uit de cijfers raadt ge natuurlijk, dat Renaudin en Collas de „candi dats fantaisistes" zijn. Van die twee heb ik slechts Renau din „bijgewoond". Een heerlijk type I Wat Kenaudm is Een literator misschien Of een cabaretier Of een student, dan wel een beeldend kunstenaar Niets van dat alles. Renaudin is.... concierge I Maar deze portier heeft 32 reddingsmedall ies een soort van kampioenschap dus. In dezen stil voortlevenden portier hebben ettelijke studenten den „pru rit politique" welen te omsteken, en... hard gaat-ie I Die studenten hebben daarmede een aar kunststuk geleverd. Want zij hebben den man op de meest door zichtige wijze voor het lapje gehou den en hem de domste en dwaaste dingen doen verkondigen en niet temin is Renaudin er hoogst ernstig bij gebleven. Zijn candidatuur was voor hem „meénens". De politieke jeukte is hem blijkbaar in het bloed gevaren O, inensehelijke zotheid, door Eras mus bezongen Renaudin zou zijn program en zijn ideeën ontwikkelen, in den Prëau des Ecoles, gelegen aan de Rue Vau- girard. Ongeveer twee duizend menschen stonden of zaten, in het ruime, „Zoometeen zal liij u zijn politiek program ontvouwen, waarnaar ik dringend verzoek, met do grootste aandacht te luisteren, aangezien de toepassing daarvan en die zou bij het welslagen dezer candidatuur niet lang uitblijven het Fransche volk reeds op aarde do hemelpoorten zou spenen, zoo zeker ais onze achtens waardige candidaat nu dagelijks poorten opent I" Ontzettend gebrul en gelach. Re naudin bleef ernstig en schonk zich een glas witten wijn-in,-dat hij met een nobel gebaar aan zijn lippen bracht. Mot een grooteu, rooden zak doek veegde hij daarop zijn niond af. Do president reikte hem toen een papier over. Renaudin las... las zijn program voor. Lus stamelend, hakke lend, las verkeerd, las woorden, die er niet stonden.... De praeses nam hem eerbiedig hot papier uit de hand en sprak Door zijn begrijpelijke ontroering kan onze euelachibare candidaat nu nog niet goed lezen. Straks wordt dat natuurlijk beter. Dan zult gij zelfs zien, hoe goed hij improviseert, deze die onlangs bij ministerieelbe sluit is benoemd tot hoogleeraar in de reddingskunst: Voorshands zal ik dus maar het program voorlezen." En terwijl de oolijke praeses Sas, maakte Renaudin er de gebaren bij. Af en toe dronk hij, met altijd den zelfden statigen ernst, teugen "witten wijn. „Ouvre done ta gueule schreeuwde er plotseling iemand. Van dat oogenblik af deed Renaudin zijn gebarenspel vergezeld gaan van mondbewegingen, zonder geluid te geven Eenige toeschouwers rolden van plezier letterlijk over den grond. De zaal daverde van het gelach. Renaudin bleef ernstig enbleef witten wijn drinken. Eindelijk, waarschijnlijk tengevol- i van den wijn, gevoelde hij zich mans genoeg om zelf het woord te voeren. Stokte hij, dan fluisterden de president eu de andere leden vun het comité hem het noodige in. Was hij uitgeput, bek-af, dan verving eep dier trawanten hem. Mijn pen is niet in staat oih liet reusachtig effect te beschrijven, dat do afgewisselde redevoeringen te weegbrachten. De toehoorders stuip- lacliten, schreeuwden, zongen zoo moet er af en toe op den Olympus zijn huisgehouden Nu en dan, in oogenblikken van ge ordende vreugde, werd er rhythmisch in de hauuen geklupt en gezongen Renaudin au Panthéon, Ion, ton, taine Ironisch bravo-geroep daarna, afge wisseld door het gezang van een paar wreedaards, die net krankzinni gengesticht te Charenton een beter oord voor Renaudin vonden dan het Panthéon eu aanhieven Renaudin k Charenton, Ton, ton, toine I Waaruit het program van Renau din zooal bestond Als hij gekozen werd, zou hij o. a zorgen, dat lo. alle Franschen voortaan witten wijn instode van water te drinken kregen 2o. elke nieuwgeborene 590 francs uitbetaald kreeg 3o. de ceintuurbaan verlengd werd; 4o. «en uiliuute werd. hewejkslélbgd tusscheu Frankrijk en het koninkrijk Montenegro 5o. de rampzalige wet van Mariotte werd verbeterd. Einzoovoon, enzoovoort. Wat de wet van Mariotte betreft: als men nagaat, dat dio in Holland de wet van Üoyle wordt genoemd on deze do natuurkundige waarheid be helst. dat van een bepaald, gewicht aan gas het volume, zoolang de tem peratuur dezelfde blijft, omgekeerd evenredig ia aan de spanning kan men zich eenigermate voorstellen, hoe erg do studenten en oud-studen ten deu armen cunciergo in de maling moeten hebben genomen. Voor hem had do wet van Mariotte betrekking op de.... belasting I „„Voor mij was dio avond hoogst gedenkwaardig. Wat weten wij in het dagelijksch leven van de beteeke- nis der uitdrukking „homerisch ge lach Je moet eerst een paar duizend menschen tegen elkander hebben zien aankomen en over den grond hebben zien rollen, lachend, lachend, lachend tot slapwordens toe. Een Hollander, wien ik het boven staande verhaalde, voegde mij toe „Een land, waar dergelijke dingen gebeuren, is zijn'ondergang nab Niet zoo somber, waarde landge noot 1 lk geloof geen steek van dien ondergang. Evenmin geloof ik in het INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. Wanneer de nieren ziek zijn wordt liet goheele lichaam langza merhand vergiftigd. Niets ia meer te vrcozen dan vergif tiging door urinezuur, omdat dit zoo langzaam voortwoekert eri zoo dik wijls niet verdacht wordt, voordat do ziekte zich door het geheele chaam verbreid heeft. Het groote werk der nieren ls om uit het bloed de urinezuur-vergiftcn cif te scheiden. Wanneer deze orga nen echter zwak of ziek zijn, kunnen zij hun werk niet behoorlijk volbren gen en wordt het goheele lichaam langzamerhand vergiftigd Dat is de reden, dat gij u zoo mat terneergeslagen en prikkelbaar gevoelt. Het is of gij geen kracht, geen energie of werklust hebt. 's Mor gens hebt gij een ellendig gevoel in uw rug, cn pijn in de lendenen en zij don. uw oogen zijn opgeblazen en uw ledematen rheumatiseh, vooral bij vochtig weer. Uw urine is bewolkt en komt. branderig en onregelmatig. Tenzij hot urinezuur onmiddellijk wordt uitgedreven, worden uw le- ensdöelen aangetast en treden nood- oltige ziekten op: de nieren worden cel na ccl vernietigd en de blaas oriicst misschien haar kracht om het water op te houden. Alleen eon nierengeneesmiddel kan j het urinezuur oplossen er. de nieren heipon om de onzuiverheden uit het bloed te filtreoren. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn als zoodanig be kend. Zij werken rechtstreeks op de nieren en blaas en herstellen hun natuurlijke werking. Let ar op, dat de juiste naam Fos ter's Rugpijn Nieren. Pillen, en de handteekening van James Foster op de doos voorkomen en weigert alle namaak. De echte zijn te Haarlem erkrijgbaar bij de heeren J. J. Göp- pinger, Groote Houtstr. 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel A 1.75 voor één, of 10.— voor zes doozen. Uit de Omstreken schraal verlichte'vertrek, op do komst algemeen aan den ernst van oen te wachten van „1 homme du jour", mensch of van een naiie, die nooit den held van den dag. Eindelijk, een i m uitgelatenheid kan lachen. •vard Saint-Martin (e begeven. Zes I kwartier over deu tijd, kwam hij, in-1 i3'fu nacht heeft Renaudin de stuivers! Wanneer hij mij heeft aan- gfthaald met ironisch gejuich, de zaal h)ü0rt uiel kunnen opentrekken voor aaa binnenstappen. Een vleezige man van late thuiskomers. Hij was vol zoeten schouwd, neemt hij weer de omnibus. I -n Nogeens zes stuivers! 20.000 reizigers geti roJUL jaar die uitgave. Die handeling duurt, zoete glimlach op zijn glimmend ge reeds 20 jaar en heeft bijgevolg aan zic,lt verried verlegenheid en gevoel omnibus 4.800.000 sous opgeleverd! t eens van de I SCyhe prinsessen, die, om mij te ,„c VJl„ jaar of vijftig, zestig, met grijzen- WlJ"S. diepen slaaps .do spuuglokken. Ai zijn 32 medailles men, misschien ook 20.000 reizigers getroosten zich elk prijkten op zijn opgezette borst. De hope. j.- -. - Goeie, brave Renaudin I Le cordon, a. v. p. ran eigenwaarde. Ik nnreMt niAt Aftr.o M«nXn„V.7l °P de strode werd hij verwelkomd IK spreek niet eens vaji de Russl- door ,lcl ct)mllé dat be;lond ult m tenten en oud-studenten waarop en, in zijn droo- vol zoete, diepe OTTO KNAAP. HEEMSTEDE. RAADSVERGADERING. Om huif acht opent de burgemees ter Mr. D. E. van Lennep de verga dering, waarin de heeren v. d. Eyken, Prey de cn Dr. Droog ontbreken. Punt 1 houdt in de benoeming van een lid voor het Burgerlijk Armbe stuur, wegens periodieke aftreding van den lieer C. H. van den Berg, die niet meer voor een benoeming in aanmerking wenscht te komen. De VOORZITTER brengt hulde aan den afgetredene voor de wijze, waar op deze vele jaren in genoemd college is werkzaam geweest. Gekozen wordt de heer C. W. Jan sen Hendriks. Nu moet nog een voorzitter be noemd worden, welke functie door den heer Van den Berg bekleed werd. Daartoe wordt de heer C, van der Weyden benoemd. Overgegaan wordt tot de benooming der leden van twee stembureaux. Van hc.t eerste is de burgemeester voorzitter. Tot leden worden gekozen de heeren Beelen en Hoeker. Tot voorzitter van het 2de stem bureau wordt de heer Q. v. den Berg benoemd, tot leden de heeren Diemer Kool en Van Gemert. Op een adreg van den heer A. H. Blansert tot demping van een sloot, wordt goedkeurend beschikt. B. en W. stellen voor een nieuwe brug te maken over de Wippervaart, waarvoor door den gemeente-archi tect een plan is gemaakt. De brug zou van ijzer worden gemaakt, terwijl de kosten pl.m. ƒ1000 zouden bedra gen. De heer VAN DEN BERG acht het wenschelijk, dat de brug niet komt op de plaats, waar de oude zich be vindt, maar rneer naar het dorp toe. De lieer CROMMELIN vraagt, of de brug, die alleen voor voetgangers is, niet wat duur komt. De heer VAN MEEUWEN komt met een voorstel, om de brug van be ton te maken, wat ongetwijfeld goed- kooper zal zijn. De VOORITTER is bang, dat de brug dan in den winter wat glad zal zijn. Voorgesteld wordt, dit punt aan te houden, hetgeen geschiedt. Op een verzoek om afwijking van art. 15 der bouwverordening door den heer D. J. Brenner, te Amsterdam, wordt gunstig beschikt. Goedgekeurd wordt een wijziging in de algemeene politie-verordenmg, waarmee aan B. en W. toezicht op beplantingen langs de vaarten wordt opgedragen. Evenzoo een voorstel van B. en W. tot liet aangaan eener geldleening, groot 165.UOU legen den koers van 97 pUt. en 3 1/2 pCt. rente, voor den aan leg der duinwaterleiding. Van het bestuur der afdeeiing Ben- nebroek en Omstreken van „Het Wit te Kruis" is eeu adres ingekomen, waarin gevraagd wordt om een gel delijke subsidie, daar de vereenigiug zich een brancard heeft aangeschaft voor ziekenvervoer, die ook op de Glip enz. gebruikt zal worden. B. en W. stellen voor, hierop afwij zend te bescliikken, aangezien de ge meente Heemstede in het bezit is van een zeer goede brancard. De Raad gaat vervolgens over tot een zitting met gesloten deuren. Na heropening deelt de VOORZIT TER een voorstel van B. en W. mede om een crediet van ten hoogste 500 te verleenen voor het opmaken van een catalogus, waarin een beschrij ving van hel archief der arnhacJits- heerüjkheid Heemstede zal worden gegeven. De heer F. N. van Door- ninck heeft welwillend aangeboden, de beschrijving te leveren. Wordt goedgekeurd. B. en W. stellen voor op het ter- Te in der gasfabriek een woning te bouwen voor den eersten titter, wat wel noodig is, daar de waterleiding gebouwen op hetzelfde terrein komen. De kosten zullen pl.m. 3000 her dragen. Wordt goedgekeurd. B. on W. stellen voor aankoop van do pc/rccolcn sectie C, nos. 1424 1425, voor een som van 1200. Deze perccolen zijn na eenige verbeterin gen zeer geschikt voor arbeiderswo ningen. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor aanschaffing van een slangcnwagcn voor den rei nigingsdienst en van een drietal nieuwe slangen, aangezien de oude min of meer versleten zijn. Wordt goedgekeurd. Ingekomen is een wegenplan van de maatschappij Zuiderhout tot goed keuring. Wordt gesteld in iianderi van B. en W. om advies. Van den heer G. N. Waasdorp- is be richt ingekomen, dat hij gaarne met ingang van 1 Juni opnieuw aange steld wil worden tot lantaarnopste ker op oon salaris van 255. Do VOORZITTER stelt voor hiertoe j over te gaan, aangezien op werk niets aan te merken va Goodgokcurd. Van den heer Tromp is ingekomen eon bericht, dat hij vertrouwt, dat een gemeente-werk aan hein zal war den opgedragen, aangezien hij laag- sto inschrijver is. De VOORZITTER doelt mede, diat de heer Tromp uit Haarlem heeft in geschreven voor 559, de heer Jansan Hendirilcs uit Heemstede voor f 562. B. en VV. hebben gemeend, dat er, omdat Hendriks in Heemstede woont, wat gemakkelijker is met het oo; boodschappen enz., veel voor te gen was, dezen het werk te gunnen, daar hot verschil slechts 3 bedraagt. Hondriks heeft het werk reeds ge kregen. De heer CROMMELIN denkt, dat de hoer Tromp wel telefonisch gesloten kan zijn, terwijl naar Hen driks geloopen moet worden. De heeren Honig en Van Meeuwen zijn er voor, waar het een publieke aanbesteding geldt, om aan den laagst inschrijvende de aanneming te gunnen, wanneer er zooals hier niets op het werk van zoo iemand te zeggen valt. De VOORZITTER zegt, dat aan B. on \V. het bod van Hendriks het moest aannemelijk voorkwam, om dat het verschil in geld niet opwoog tegen het grootere gemak, veroor zaakt door liet wonen in het dorp van den aannemer. Hij stelt voor dit aan den heer Tromp te berichten, hetgeen goedgekeurd wordt. Bij de rondvraag wijst de heer v. d. BERG er op, dat vlak naast het mooie plein voor het Raadhuis modderpoel gevonden wordt. Do VOORZITTER zegt, dat eT over gedacht zal worden, daar iets aan te doen. De hoor IIONIG meent, namens de Raadsleden te spreken, wanneer hij den burgemeester bedankt voor de keurige wijze waarop deze d,e buiten- land'icha afgevaardigden ter bloemen tentoonstelling op het Raadhuis heeft ontvangen. De VOORZITTER zegt, dat hij zeer gevoelig is voor deze waardeorende woorden en heeft ook den indruk ge kregen, dat het bezoek te Heemstede aangename herinneringen zal ach terlaten. Hiertoe hebben bijgedragen de heeren die de bloemversierin-gen hebben aangebracht aan en om het Raadhuis. Daartoe bohooren de hee ren Q. v. d. Berg, v. Empelen, Ne- lissen en v. d. Weyden, wien dus even eens een woord van dank toekomt Vervolgens wordt de vergadering gesloten. VELSEN. Botsing. Gistel-namiddag trachtte een land bouwer uit West zaan nog juist voor het binnenkomen der stoomtram van 5.53 naar Haarlem met zijn wagen de remiso te Velsen te passeeren, waar juist de straatweg open was gebro ken. Het paard word echter schich tig on een botsing onvermijdelijk. De voerman werd vlak voor de locomo tief geworpen, welke echter nog bij tijds tot staan word gebracht. De wa gen was vernield. Binnenland TWEEDE KAMER. TERUGKOOP VAN HET PARTICU LIER LAND KANDANGHAUER. In de Memotrie van Antwoord over het wetsontwerp botreffenden boven- genoemden terugkoop deelt de Minis ter van Koloniën mede, dat de ter mijnbepaling van 1 Juni, die een op tie-termijn van 5 A 6 maanden verte genwoordigt, door da Nederlandsche Handelmaatschappij niet zonder moeite verkregen on niet voor ver lenging vatbaar is. De voorgestelde aankoop van het land Kandanghauer is een op zich zelf staande maatregel. De Minister kan daarom niet inzien waarom het weinig rationeel zou zijn tot den voorgestelden aankoop te besluiten, terwijl nog geen beslissing is geno men omtrent het aanhangige wets ontwerp tot terugbrenging van de particuliere landerijen langs den weg van onteigening. Do Regeeiring wenscht zich voorts onverkort voor te behouden de vrij heid om desgeraden ook nog andere maatregelen voor te stellen in het be lang van de terugbrenging van de particuliere landerijen tot het Staats domein. Het in het Voqrloopig Verslag ver melde gerucht, dat. Kandanghauer voor 4.000.000 aan een Engelscha combinatie zou zijn aangeboden, kan de Minister noch bevestigen, noch' ontkennen. Ondenkbaar is het geval, niet, daar deze prijs oorspronkelijk: ook aan de Nederlandsche Handel maatschappij is gestold. Daar even wel thans het land voor 3.500.000 te koop is, is do billijkheid van den vraagprijs alleen aan dit laatste cij fer lo toetsen. BRANDEN. Te Ivrulninge Is de schuur van den landbouwer J. Dek afgebrand, waar bij twee koeion omkwamen. Twee koeien moesten wegens bekomen brandwonden bovendien worden af gemaakt BUREAU VAN' ADVIES VOOR MID- DENSTANDSBELANGEN TE AMSTBRD v.M. 3 Algemeene Winkeliersvereni ging le Amsterdam Ls aangezocht, de noodige stappen te om te komen tot de oprichting van o>n bureau van advies voor middeis'.t ndsbelangen. Ten einde de bespreking met dé plaatselijke verenigingen mogelijk te maken, zal op Diasdag 31 Mei do heer J. S. Meuwse dit onderwerp in leiden. RECHTSTOESTAND VAN GEMEEN TE-AMBTENAREN. Het hc-stuur van den Nederland- schenBond van gemeente ambtenaren zal bij den minister van Justitie een audiëntie aanvragen, om nogmaals krachtig aan te dringen op onver wijlde regeling van den rechtstoc-*' stand der gemeente-ambtenaren. DE KONINGIN-MOEDER NAAR ENGELAND. H. M. de Koninigin-Moedor zal Vrij dagavond a.s. de reis naar Engeland aanvaarden via Viissingen, waartoe II. M. per Hollandsche Spoor van 8.39 de Residentie zal verlaten. Do Londenscho berichtgever van 't „Hbld." schrijft Do Koningin-Moeder, di8 Zaterdag to Londen wordt verwacht, zal, naar ik verneem, haar intrek nemen ia „Brown's Hotel", Albemarlo Street, Piccadilly. Ilct bezoek van de vorstin geldt niet alleen haar zuster, lie her togin van Albany, doch ook, en zeker niet het minst, de koningin-weduwe van Zweden, die alhier tijdelijk ver blijft in het Hyde Park Hotel." TERAARDEBESTELLING. Do Koningin deed zich lieden bij de teraardebestelling op do algemeene begraafplaats to 's-Gravenhage van het stoffelijk overschot van den in tendant der koninklijke paleizen, jhr. Hoeuff van Velsen, vertegenwoordi gen door den luitenant-generaal J. E. N. baron Sirtema van Grovestins, grootmeester van llarer Majesteite Huisdo Koningin-Moeder door den kamerheer jhr. Van Tets en de Prins door zijn adjudant, den luitenant ter zeo Byl do Vroe. De Koningin, do Koningin-Moeder en de Prins hebben van hun deelne ming bij liet overlijden van den in tendant o. a. ook doen blijken door het zcndcD van kransen. DE KUYPER-ENQUöTE. Naar „Het Volk" verneemt, zal bin nen enkele dagen mr. Troolstra's me- moirie van antwoord op het afdee- lingsverslag over zijn enquête-voor stel in zake dr. Kuyper, bij de Twee de Kamer worden ingediend. Men verwacht, dat het voorstel dan een dor eerste punten van behandeling voor de Kamer zal zijn na haar wo- der-bijeenkomen in de volgende week. WETHOUDER VAN ONDERWIJS TE ROTTERDAM. Mr. Rombach, de kort geleden op nieuw benoemde wethouder van On derwijs te Rotterdam, is lijdend aan een ongesteldheid van ernstigen aard. De geneeskundigen hebben hem. naar de „N. R. Ct." mededeelt, geraden, zijn betrekking neder te leggen Dit advies is bij mr. Rom bach, die dezer dagen tot herstel van gezondheid naar buiten vertrekt, in ernstige overwegine. „GANZ GEMüTLlCII". Hoe „ganz gemütlich" tc Zevenaar officieeie zaken behandeld worden, bleek dezer dagen, schrijft de ,,N. A. Ct.", uit eene kennisgeving van den burgemeester, die tevens lid der Pro vinciale Staten is, aan den eersten wethouder. De burgemeester moest op zekeren dag de stad uit, en gaf daarom op de volgende wijze kennis aan den eersten wethouder „Ik ga lieden naar de Stalen, En moet daarom do stad verlaten, Hou jij nu Zevennnr in de gaten I" BRUTALE AANRANDING. Maandagmorgen, terwi 1 de land bouwer Ch. de Weert, wonende te Moerst.rato, onder de g-nieente Wouw met zijn rijtuig van den smid te Hal steren huiswaarts keerde, werd hij op een eenzame plaats, op de Moer- straatsche Baan, staande gehouden door een hem onbekend persoon. Deze haalde een revolver te voorschijn, en onder bedreiging eischle hij van De Weert geld. Toen deze uit zijn rij tuig geslapt was, eu ae outiekeude mededeelde, dat hij D=e-i geid bij zich had, richtte liet sujet ^et wapen op De Weert, en moest deze toelaten, dut zijn zakken onderzocht werden. Wijl toen bleek, dat De Weert werkelijk geen geld bij zich had, liet de onbe kende De Weert vrij. De aanrander sprong op zijn fiets en vluchtte. De politie zoek' ju-BlA NA-BIJBEL. Ter gelegenheid van de jaarverga dering van de Vereeuiging van Chris telijke Ouderwijzers en Onderwijzeres sen in Nederland eu de Overzeesche Bezittingen zal de Juiiana-Bijbel wor den aangeboden. PRINSESSEDAG EN DE SCHOOL. Aan B. en W. van Den Haag is het volgende schrijven verzonden door dr. F. U. Ockerse, arts, aldaar, „dat hij zijn dochter, leerlinge der

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 10