KWARTJES ADVERTENTIE N VRAAC-EN-AANBODS ADVERTENTIE!!: 1-6 RECELS 25 CENTS 3PLAATSINCEN f 0.50 BIJ VOORUITBETALING .«en,- a&ngBiren eèn looaoveretm'Koöisx «Heen door tusscbenkomst van liet postuur van hel patroonsverbond en ?van de contrale verbonden van de werklieden mag gesloten worden. (Daarom zijn alle bemiddelingsvoor- i'elollen, ln welke het bestuur van het jpairoonsverbond niet gekend wordt, (bij voorbaat veroordeeld, om echip- ■breuk te lijden. Om die reden heeft oen verzoeningspoging van het Ge- ,\verbegerioht te Frankfort ook niets Uitgewerkt Een vergadering van Badensche patroons heeft besloten, de uitsluiting 'scherper door te zetten dan tot nu toe «et geval was geweest. Van Zaterdag af zul het werk aan allo huizen in aanbouw neergelegd en zullen alleen de noodigste herstellingen uitgevoerd worden. Volgens een bericht uit Karlsruhe, zullen ook alle werklie ien, die niet bij een vakverecniging ■ijn aangesloten, in Baden worden uitgesloten. Reeds gedurende een veertien da gen staken te Duinkerken de werklieden in de bouwvakken. Maan dag is het hun gelukt, ook de dok- Werkers te bewegen, deel te nemen aan hun strijd, zoodat men in Duin kerken op het oogenblik zooiets als een algemeene staking heeft De staking gaat gepaard met zeer «tormachtige tooneelen. Dinsdagmor gen werd tusschen de stakers en dc aanwezige troepen een formeel go- Vecht geleverd. Drieduizend stakers plunderden dc goederenloodsen van het station, en toen een afdeeling ca valerie tegen hen uitgezonden werd, barricadeerden zij zich achter kisten en wagens. De ruiters werden met een hagel van steenen ontvangen, die verscheiden soldaten verwondden. Eerst nadat versterking aangevraagd was, kon men de werklieden uit hun stelling verdrijven, waarbij wederom aan beide zijden slachtoffers vielen. Geen tramwagen kon rijden. Alle winkels in de hoofdstraten werden uit vrees voor de plunderzieke stakers gesloten. llit N e w-Y ork wordt geseind, dat daar broodsgobrek dreigde door een staking van bakkers. Zesduizend arbeiders hadden het werk al neerge legd. In dc groote hotels en restau rants had men al moeite oir brood te komen. Stadsnieuws 'Akte-examens L. O. Haarlem, 3 Mei Geslaagd, de hee- ï"Cn: H. Meyer te Schoten, S. Roeper te Velscroord en J. van Ham te Vel- VRAAG. Beslaat er oök een' aorös- boelt in Nederland, speciaal bevatten de de adressen van groote firma's op allerlei gebied? Zoo ja, waar is te verkrijgen ANTWOORD. Er bestaat een adresboek van Nederland, dat bij Nijgh en Van Ditmar te Rotterdam verschenen is. Wend u ter verkrij ging cr van tot een boekhandelaar. VRAAG. Bestaat er hier ter ste de ook een cursus, die tot kapster op leidt ANTWOORD. Wend u tot het be stuur van de Huishoud- en Industrie school. VRAAG: Iemand heeft een huls ge huurd in 1905 op contract voor oen jaar. Dit is in 1906 vernieuwd; later niet meer. De huur ad f 6, wordt per week betaald. Ho© lang is nu de op zeggingstermijn? De huisheer zegt drie maanden. ANTWOORD: Dat heeft hij mis. Door de niet vernieuwing van het contract, wordt de huur thans vol gens het plaatselijk gebruik geregeld. Het is een mondeling gesloten huur geworden. Als men een op die wijze ■huurd huis per week betaald, dan kan men stellig met een opzegging an 14 dagen volstaan. VRAAG: Welk adres heeft de uit gever van het week- of maandblad oor den bockhandel? ANTWOORD: Het Nieuwsblad van den boekhandel is een tweemaal 's •eek verschijnend blad. Adres: Raadhuisstraat, Amsterdam. VRAAG: Wie zijn gerechtigd tot de erfenis van mijn dochter, die tien maanden getrouwd geweest is en daarna bevallen en overleden? Het kind is dood geboren en de moeder heeft nog een dog geleefd. Zij heeft hare ouders en eentge broers en zus ters nagelaten. ANTWOORD: De helft des gemeen- schappehjken boedels van haar en haar man, behoort aan den man. Als zij geen testament had gemaakt, dan komt de andere helft aan haar fa milie. De vader en de moeder krij gen idler een vierde, en de twee ove rige vierde gedeelten vallen aan de broeders en zusters te beurt. VRAAG: Ik word door een leveran cier reeds driemaal met een wisse! lastig gevallen over twee posten, aarvan ik er reeds lang geleden een heb lietaald. Ik weiger natuurlijk te betalen. Maar is hier niets aan te doen, daar ik mij door deze handel wijs beleedïgd acht? ANTWOORD: U kunt eir niets an ders aan doen, dan betaling aanbie den van hetgeen u verschuldigd zijt. Als u bewijzen kunt één post betaald te hebben, laat hem dan zijn gang aan. 't Is natuurlijk niet aan genaam, maar strafrechtelijk kunt u iemand, voor eene dergelijke hande ling, zonder meeT niet vervolgen. VRAAG: Mijne dochter is met Fe bruari in dienst getreden en heeft zes weken vóór Mei haar dienst opgezegd. Heeft zij nu recht op den godspen ning? ANTWOORD: Neen, mevrouw mag den godspenning van het loon afhou den. VRAAG: Heeft een externe kinder juffrouw, welke per maand betaald wordt, en drie dagen door ongesteld heid verhinderd is hare werkzaamhe den waar te nemen, en daarom zon der voorafgaande opzegging ontsla gen is, aanspraak op vergoeding? ANTWOORD: Ja, zij heeft behalve haar verdiende loon recht op eene schadeloosstelling. Die schadeloos stelling staat gelijk met het loon ge durende den opzeggingstermijn en de opzeggingstermijn is gelijk aan den tijd, die verloopt tusschen twee op volgende betalingen van het loon. Binnenland GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: S timmerlieden, machinale houtbewerkers, 3 wa genmakers, 1 meubelmaker, 1 mo delmaker, 2 metselaars, 3 opper lieden, stucadoors, witters, 6 machinebankwerkers, 1 monteur, 12 grofbankwerkers, mctaaldraaiers, 4 vuurwerkers, 3 ketelmakers, li burgersmed m, 3 machinisten, 4 sto kers, 3 electriciens, 1 instrument maker, 1 koperbankwerker, 1 ko perslager, 6 loodgieters, 3 schoen makers, zadelmakers, kleerma kers. 1 schilder, behangers, stoffeerders, bloemisten, 3 tuin lieden. 5 grondwerkers, 2 bakkers, 1 banketbakker, slager3, krui deniersbedienden, 1 kellner, 8 ma. gazijnknechts, 7 loopknechts, 2 huis knechts, 1 sigarenmaker, 3 kantoor bedienden, 2 boekdrukkers, letter zetters, 1 lithograaf, binders, losse werklieden dienst boden, 4 werksters, 1 naaister, 2 kooksters, 1 huishoudster, 2 vrou welijke kantoorbedienden, 1 Adspi- rant bouwk. opz., 1 houtdraaier. Rubriek voor Vragen Genbonnoerden bebben het voorreebt. vragen op verschillend gebied, mus voor beantwoording vntbaar, in te zenden bij de Itedaolie van Haarlem's Dngbla... Groote Houtstraat 63. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegoven en zoo spoedig mogelijk. Aon vragen, die niet volledig n woonplaats van don inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Mijn zoon is muzikaal aangelegd en speelt zeer goed viool. Ik beu evenwel onbemiddeld en zou toch gaarno willen, dat mijn zoon een muzikale opleiding genoot. Be staat cr ook een fonds of een vereeni- ging, die aan zulke jongelui de inid- delun verscnaft ANTWOORD. Do Schuurman Schimmel—Van Outeren-biichting Jieeft ten doel jongelieden, die door min gunstige omstandigheden daar toe niet in do gelegenheid zouden zijn, in staat te stellen, hunne studiën op het gebied van wetenschap of kunst te beginnen of voort to zetten. Secre- turis is de heer J. Krol Kzn., Flora park 8. VRAAG. Is een huwelijk tus schen neef en nicht geoorloofd ANTWOORD. Ja, VRAAG. Hoe kan men peren- vlekiten uit lancaster-gordijpen ver wijderen ANTWOORD. U moet da gordij nen 24 uur in een lauw sopje zetten, waarbij wat geest van salmoniak ge daan ia Daarna de plekken met ben zine goed inwrijven en in koud water naspoelen. De vlokken zullen dan ver dwenen zijn. VRAAG. Waar bestaat gelegen heid om tot verloskundige te worden opgeleid Zijn er nog andere behalve Te Rijks-scholen ANTWOORD. Rijks-kweekscho len ter opleiding tot verloskundige j CONCURRENTIE VAN SPOORWEG- zijn gevestigd te Amsterdam en Rot-j MAATSCHAPPIJEN, terdam. Directeur van die in de! De Knmer van Koophandel te Dor- hoofdstad is l)r. M. H. Biug, van diedrecht besloot tot het instellen van te Rotterdam is het Dr. H. Bitter. oen onderzoek naar de resultaten der Verder bestaat te Groningen noiz een j concurrentie van de beide groote iiko kweekschool spoorwegmaatschappijen. Dordrecht merftt van dS voordeelefT dier concur rentie niets. Aan alle Kamers van Koophandel zal het voorstel met toe lichting worden toegezonden, met verzoek de bijgevoegde vragenlijsten wel te willen invullen. Naar aanlei ding van de Ingekomen antwoorden zal een rapport worden samenge steld. DE DOODSTRAF. De classis Groningen der Gerefor meerde Kerken heeft besloten, adhae- sie te betuigen aan het besluit der classis Grootegnst, om bij de Re;, rug aan te dringen op wederinvoe ring der doodstraf EEN GOEDE VANGST. Op verzoek von de Haagscbe poli tie is te Amsterdam aangehouden de leider van de bende, die in vele an- do.-e plaatsen van ons land, door m ddel van valsche qui tan ties, gelden liet innen, z.g. voor liefdadige instel lingen. I>e aangehoudene was naar het Ilbld. meldt in het vorige jaar voor een dergelijk feit ook in hechtenis, doch is toen den dans ontsprongen. Drie leden van deze bende zijn thans achter slot en grendel. De leider is een slimme gast, die altijd anderen oJs zijn handlangers gebruikte, om zelf buiten schot te blijven. Hcm- dorden guldens wisten de heeren zich hier en elders op valsche quitanties te doen uitbetalen. ZWERVERS. Maandagavond werden door de po litie op den Riedijk, te Dordrecht, aangehouden twee minderjarige jon gens, die zwervende werden aange troffen. Naar het hoofdbureau ge bracht, gaven zij daar op te zijn de broeders E. en J. J. van B., respectie velijk oud 17 en 14 jaar, en thuis te behooren te Arnhem. Bij het nazien hunner zakken werd op den oudsten dier zwervelingen, die doof-stom is, aangelengd, VoTgong <re IKeoïïe dat 5 liter melk plus 1 liter water 6 liter melk is. Deze vervalsching kan ech ter met een melkweger door iedereen nagegaan worden. Er is bij de melk nog eene andere vervalsching, nl. de ontrooming ©r- van. Ook hier kan evenwel de melk weger waarschuwen. Geraffineerde vervalschers ontroomen eerst de melk doon er dan ondermclk bij en daarna water; zij houden daardoor de melk op haar soortelijk gewicht. De melk weger kan dan niot meer dienen. Heel dikwijls drinken wij reeds ge bruikte thee, het meel van het brood is vaak vermengd met gips, zwaars- paath, enz., onze koffie wordt bedor ven door dadelpitten, eikenschors, bo lus en zelfs zand, cacao door meel en zoogenaamde cacaodoppen.v Cacao in bussen is bijna nooit vcr- valscht, omdat die regelrecht van on ze bekende fabrikanten komt. Olijfolie wordt veel gebruikt, doch de meeste van die olièu hebben nooit Genua gezien. Aardolie en sesamalie dienen hier om te vervalschen. Geen enkel artikel wordt zoo ver- valscht als peper. Dit is trouwens met alle specerijen het geval. Met peper echter in hooge mate. lu Dordt wer den eens 50 monsters daarvan onder zocht en in allo kwam brood, gips, zwaarspaath enz. voor. Zelfs heeft men kunstpeper in korrels. Gelukkig worden onze groenten nog niet verval scht, maar met vleesch wordt nog veel te dikwijls geknoeid. In Amsterdam had men in 1902 bijna gesnoept van liet vleesch van een ka- meel. Met bier wordt niet veel geknoeid, met wijn des te meer. Ook bessenwijn wordt schromelijk vervalscht, vaak is het niet anders dan stijfselwater met een kleurtje en een smaakje. Deutsche SiaoTlèfaftrfeK, hebben groot- industrieelen in den woningnood hunner arbeiders voorzien door voor hen gezonde „cottages" te bouwen. Bij de lichtbeelden, waarmede de heer Kok zijn voordracht toelichtte, vertoonde hij ook eenige dezer cotta ges in Engeland, en een oud-Romein- sche badinrichting met centrale ver warming, om aan te toooen, dat de Ouden in dit opzicht zeker niet bij ons achterstonden, zoo ze ons niet vooruit waren. Overigens veraanschouwelijkte hij met sprekende lichtbeelden de onge zonde woningtoestanden, die in de groote steden zoowel als op het plat teland bestaan, en toetste aan goed ingerichte woningen de gebreken der ilechte. Rechtszaken DE HYGIENE DER WONING. De serie populaire lezingen vanwe ge liet genootschap Architectura et Amicitia te Amslordam werd dezer dagen besloten met een voor- TENTOONSTELLING SCHILDERS BEDRIJF. De Bond van Nederlandsche Scliil- ddrspatroons viert dezen zomer zijn 30-jarig bestaan en heeft zich gewent tot verschillende vakgenooten en fa brikanten, om medewerking tot het orgaiiiseeren van eeu vak-tentoonstel ling in het huisschildersbedrijf, in den meest uitgebreiden zin opgevat NEDERLANDSCHE JURISTEN- V EHEENIGING. Verschenen is het eerste deel van de Handelingen der -Nederlandsche Juristenvereeniging, bevattende drie praeadviczen over de dezen zomer te behandelen onderwerpen. Het eerste, geschreven door jhr. nir. Rh. Feith, handelt over het bewijs in strafzaken. VOLKSSTEMMING OVER DRANK GEBRUIK Evenals vroeger te Dinrperloo, Stecnwijk, Glanerbrug, St Pancras, Hengelo (O.), SmallingerlandL en de dorpen aan den Langedijk, is thans een stemming gehouden te Enkhui zen. De uitslag was dat uitgebracht verden 41G0 stemmen. Van onwaarde 40, blanco 397, zoodat het aantal gel dige stemmen 3723 bedroeg. Van deze ■erklaarden zich 88 voor onbeperk- tan drankverkoop. 592 wilden den toe stand zoo laten als deze is, 93* wilden 'ormindexing, terwijl de overigen de drank gelegenheden geheel wilden la ten verdwijnen. gevonden een bedrag van ruim f5 aan halve stuivers, welke hij met veel moeite verklaarde te Rotterdam uit een muntgasmeter te hebben weg genomen. Naar aanleiding daarvan werden de neide broeders verder :n verhoor genomen, waarbij aan het licht kwam, dat de oudste geruimen tijd was verpleegd geweest in de doofstommen-inrichting te Groningen en vervolgens in het Rijksopvoedings gesticht to Alkmaar, waaruit hij on langs was ontslagen en ter verpleging in een gezin te Arnhem opgenomen. De jongste woonde daar bij zijne ouders thuis. Jongstleden Donderdag hadden zij te Arnhem een rijwiel ge huurd en dat te Nijmegen te geide gemaakt, waar zij hadden overnacht en een deel van hel geld opgemaakt. Zaterdag wuren zij per stoomboot naar Rotterdam vertrokken, waar zij eveneens intrek namen in een loge ment en, zooals gezegd, de muntgas meter plunderden. Nadat van een en ander proces verbaal was opgemaakt, zijn de beide deugnieten naar Rotterdam overge bracht en daar ter beschikking van de politie gesteld. LEGATEN. Door den heer J. A. Hempenius, oud-organist der Groote Kerk der Ned. Ilerv. gem. te Zwolle, zijn ver schillende legaten vermaakt aan lief dadige instellingen, o.m. 'n som groot I 90.000 aan de diaconie der Ned. Her vormde gemeente aldaar, onder be zwaar van vruchtgebruik, en een som van f 1000 aan de vereeniging Weldadigheid. VERVALSCHEN VAN LEVENSMIDDELEN.- Dezer dagen hield de heer Van Raalte te Zutphen een lezing over ver valsching van levensmiddelen. Deze heer is autoriteit als directeur van den gemeentelijken keuringsdienst te Dordrecht. Hij vertelde onder meer het volgende Bij het ontbllt de melk, met water dracht van den heer A. J. Th. Kok, arcliilect bij de afdeeling Gemeente werken te Rotterdam over de hygiëne der woning. De spreker vestigde eerst de aan dacht op verschillende factoren, waarmede de bouwmeester in ver band met hygiënische eischen reke ning moet houden. Het klimaat en de bodemgesteldheid oefenen grooten invloed op de constructie en de ver deeling van den plattegrond. Huizen op zandgrond hebben doorgaans bij na alle vertrekken gelijkvloers, met hoogstens eén verdieping men noemt dit het landhiüstype. In steden ech ter, waar de grondprijzen hoog zijn en slechte bodemgesteldheid dure fundeeringen noodig maakt, is men op een minimale oppervlakte aange wezen, bouwt dus zooveel mogelijk in de hoogte en laat geen tusschen- ruimte tusschen de panden, waar door het blokwoningen-type is ont staan. Het is steeds een moeilijk op te lossen vraagstuk, deze woningen voldoende van licht en lucht te voor zien. Een andere factor Is de meerde re of mindere verfijning der levens- eischen van den bewoner, voor wien het huis bestemd isvoor den heide bewoner zuilen minimale eischen van hygiëne voldoende zijn, terwijl de ge zondheid van den stedeling met zijn geringer weerstandsvermogen angst- valliger moet worden beschermd. Het vraagstuk der woninghygiëne is reeds zeer oud en had bij de oude Romeinen reeds belangstelling. Dat zij er ook een goed inzicht in hadden, blijkt wei uit de overblijfselen hun ner woonhuizen met goede riolee- ring, waterleiding, waterafvoer en badgelegenheidallemaal zaken, die voor de volksgezondheid in het alge meen van het grootste belang zijn. Het vraagstuk der woninghygiëne concentreert zich tegenwoordig voor al om de arbeiderswoning, omdat in dit opzicht de meeste misstanden ge vonden worden, die voor een krach tig nationaal bestaan gevaarlijk zijn. In het buitenland, en ook hier en daar bij ons te lande, bijv. bil do EEN INBREKER DIE GEEN VER DEDIGER WILDE HEBBEN. Gelijk hij daar stond, netjes aange daan in zijn blauw costuum, de oogeu met een lorgnet gewapend, zou nie mand hem voor een inbretcer verslij ten. Toch werd hij in 1905 wegens poging tot inbraak met valsche sleu tels, onder de verzwarende omstan digheid van recidive, tot vier jaren gevangenisstraf veroordeeld en had hij zich gisteren voor de 4de kamer der Amslerdamsche rechtbank weder voor een soortgelijk misdrijf te ver- ntwoorden. Het is de 47-jarige timmerman Hen- dricus V.. die terechtstond. Do toegevoegde verdediger deelde mede, dat hem uit een schrijven ge bleken was, dat beklaagde niet ver dedigd wilde worden. Beklaagde bevestigde dit. ,,Ik wensch niet door meneer ver-, dedigd te worden. Ik zal mij zelf ver dedigen", zeide hij, waarop de verde diger vertrok en het proces een aan vang nam. Het bleek, dat twee rechercheurs beklaagde in den nacht van 9 op Februari op de Prinsengracht bij de Leliegracht te Amsterdam op verdach te wijze hadden zien staan bij de deur van een brandgang, toegang ge vende tot vier pcrcecleu. De recher cheurs, die op hun fietsen zaten, re den eerst door. maar keerden spoedig terug. Beklaagde stond op dat oogen blik een eind verder op de gracht. De rechercheurs gingen de deur der brandgang, waar de man had ge staan, in oogenschouw nemen, en zagen toen, dat de sponning geha vend was. Zij liepen daarop op den beklaagde toe, vroegen hem wat hij bij de deur had moeten doen, doch h:j ontkende bij de deur geweest te zijn. Ook gaf hij ontwijkende ant woorden op de vraag, waar hij woon de. De rechercheurs, het geval ver dacht vindende, namen beklaagde mee naar het politiebureau, waar op hem bevonden werden zes loopers, vijf sleutels, een aantal boren, een kaars met lucifers en een kromgebo gen broodmes, dat blijkbaar diende om den schotel van het deurslot naar binnen te drukken. Verder bleek, dat een andere agent van politie beklaagde kort te voren had zien staan bij de naburige open bare schooi, het deurslot dier school nauwkeurig bekijkend. Beklaagde deed het voorkomen, dat hij den bewusten nacht op iemand stond te wachten, wien liij de inbrekerswerktuigen, die hij in ver schillende kleedmgstukken verborgen bij zich droeg, moest overhandigen. Het O. M., het feit bewezen achten de, eischte 5 jaar en 4 maanden ge vangenisstraf. Besiaagde trachtte zichzelf te ver dedigen. Hij betwistte, dat er juridi sche motieven ziju, waardoor hij veroordeeld zou kunnen worden. Het wettig bewijs is in geen geval gele verd. APPEL BIJ DAG'"AARDING OF RE QUEST IN GESCHILLEN OVER ARBEIDSCON iRACTEN. Men herinnert n de processueele strijdvraag, of hooger beroep van een vonnis van den kantonrechter in za ken betreffende een arbeidsovereen komst, bij dagvaarding dan wel bij request moot worden omgebracht. De eerste kamer van ae Amsierdamsclie Rechtbank had die vraag beantwoord met dagvaarding, de tweede kamer van dezelfde rechtbank met re quest. Die strijd mag thans beëindigd hee- ten door een uitspraak van den Hoo- gen Raad. Uit de beslissing mag veilig afge leid worden, dat de Hooge Raad de meening van den procureur-generaal deelde, dat de geschiedenis én de ter minologie van de gewijzigde wetsbe paling de procedure betreffende de arbeidsovereenkomst bij den kanton rechter niet maken tot een geding op request, zoodat van een beslissing van den kantonrechter in zulke za ken bij dagvaarding en niet bij re quest moet worden geappelleerd. ONGELUKKEN BIJ DE RIJKSVER ZEKERINGSBANK. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht deed uitspraak in de zaak van den ambtenaar der Rijksverzeke ringsbank Mulder, die bij het verhui zen uier instelling door een ongeval was getroffen en wien de door hem te dier zake aangevraagde schade loosstelling werd geweigerd, zoowel door het bestuur der R. V. B. ais door den Raad van Beroep te Amster dam. De Centrale Raad bevestigde door den Raad van Boroep gegeven uitspraak, zjlks op grond, dat de Rijksverzekeringsbank wel is een pu bliekrechtelijk lichaam, doch dat de werkzaamheden, die dit lichaam door in zijn dienst zijnde personen doet verrichten, niet vatbaar zijn, om ook verricht te worden in dienst van een privaat persoon. Overwogen werd, dat bij de beoor deeling hiervan niet alleen gelet moet worden op de bepaalde werkzaam heid, welke de in dienst zijnde per soon verrichtte, toen net --ngeval hem trof, doch op h-*l geh <-le samens.el van werkzaamheden, noodig orn de taak, die aan de R. V. B. is opgedra gen, te vervullen. De Bank toch ont leent aan de ongevallenwet rechten en bevoegdheden, om de taak, haar door die wet opgedragen, uit te voe ren, waarover een privaat oersoon niet zou kunnen beschikken- WALTERS—RICHTER. Voor den lloogon Raad werd oe- handeld het cassatieberoep van den beruchlen uitbreker II.- J. W. K. Rich ter, schrijnwerker te Halle, thans uit andoren hoofde gedetineerd, die in Juni 1904 uit woningen aan het Rijs- wijksche Plein to 's-Gravenhage eeni ge horloges cn een portemonnaie met geldswaardigen inhoud had weggeno men en deswege door de 'Iaagschd Rechtbank was veroordeeld tot twee jaar en 6 maanden gevangenisstraf tor zake van diefstal met inklimming, tweemaal gepleegd. Dit vonnis was door het Gerechtshof te 's-3ravenha- ge bij verstek bevestigd. Jaren daar na was de requirant, die na te zijn ontvlucht uit de gevangenis, weder was gevat, tegen dit arrest in verzot gekomen en had hij, zooais zijn ge woonte was. ten sterkste ontkend, de bewuste Richter te zijn, opgeven de Wallers te heeton. Hef Hof hoon de alsnu een aantal getuigen, die den beklaagde beslist herkenden als Richter, den persoon die op 3 Octo ber 1904 voor do Rechtbank en op 1 December 1904 voor het Ho' had te rechtgestaan. Het verstekarrest word >i. rhalvö bekrachtigd op 10 Maart 191C. Van dit arrest was de veroordeelde denzelf den dag in cassatie gekomen, zonder evenwel toon of later cassatiernidde- len op te govon. Tol verwerping van het cassatieb» roep werd geconcludeerd. Uitspraak 9 Mei. POGING TOT MOORD. Beklaagd van bovenstaand misdrijf heeft voor do rechtbank te Rotterdam terecht gestaan L,. V., 57 jaar, wa genmakershaas in Den Bommel. Be klaagde gaf op, dat hij den llden Fe bruari, 's namiddags om half twee, met dc „Koningin Wilholmina" van de Maaskade te Rotterdam naar Den Bommel verlimkken was. Tusschen Rotterdam en Schiedam was de con (luctcur J. Oosterom bij beklaagde ge komen. Zonder iets te zeggen, had beklaagd© drio kwartjes op tafel ge legd. en de conducteur, niet anders denkende dan dat hij ce:i retour- kaartje Den Bommel moest hebben, dat juist /0.75 kostte, scheurde dit uit. Beklaagde had echter slechts een enkele .is noodig en dit wist de con duct. ur wel, want hij kende beklaag de go 1. -icltemin Meet hij, ondanks herhaald -Tzoek, weigeren het re tourkaartje 'erug te nemen en er een enkele reis voor in de plaats te geven, terwijl het hem ook niet mo gelijk was het retourtje aan een an deren passagier te verknopen. Hierover driftig gewo-den, had be klaagde een met vijf scherpe patro nen geladen revolver uit zijn jaszak gehaald en daarmede op den, een paar meter van hom afstaanden, con ducteur drie schoten gelost, zonder hem te treffen. Het was niet zijn be doeling, den conducteur te dooden hij had hom ln zijn zitvlak willen schieten, om hem te straffen voor zijn plagerij mot hot bewuste retour tje. Hij had door de schuld van dezen conducteur al eenmaal 0.40 schans geleden een voor hem bestemd pakje was door dezen inpluats vau naar Den Bommel naar Üoltgensplaat ge zonden, waar hij het zelf moest ha len. Na het plegen van het rnisdrijt werd de beklaagde' door conducteur eu passagiers gegrepen, aan een paal in de kajuit vastgebonden en aan da Schiedamsche politie overgeleverd. Het O. M. stelde in het Licht dé hoogst eigenaardige en zonderlinge wijze, waarop beklaagde gemeend heef; den conducteur te moeten straf fen. Al is hij geen geboren misdadi ger, toch schijnt hij er niets om ta geven voor een kwartje een moord te doen. Op grond van een en ander wero drie jaren gevangenisstraf geeischt De verdediger, mr. Th. Maassen, poogde aan te toonen, dat liet opzet tot doodslag of zware mishandeling niet was bewezen. Pleiter was voorts van meening, dat .iet deskundigen onderzoek ten opzie ito van dezen be klaagde te kort geweest was, en drong er mitsdien op aan, een nieuw onderzoek te bevelen, waarbij be- klaugde gedurende langeren tijd in observario zou kunnen worden geno-- men. ZAAK-DIETERS. De Rechtbank te Groningen, uit spraak doende in de zaak-Dieters, achtte niet bowezen de le. sub A. (en laste gelegde oplichting en de 2e. sub C. ten laste gelegde verduistering, doch achtte allo meerdere ten laste gelegde verduisteringen wettig en ovei tuigend lie wezen, en veroordeelde den beklaagde tot een gevangenis straf van één jc.ar en drio maanden, met aftrek van de vijf maanden voor loopige hechtenis. Beklaagde zat volgens het „Hbld." tij'l-.Tis de voorlezing zenuwachtig 'e snikken en verliet da rechtszaal schijnbaar als een gebroken man. Letteren en Kunst MULTATULI IN „DE G!DS." Het verschenen Gidsnummer brengt de aangekondigde Multatulia. TUdichrlften. Het laatst verschenen nummer van „Het Leven'' (No. 17. van 29 April 1910) bevat de volgende geiliustreer- de artikelen en foto's Een „beziens waardigheid" van Amsterdam nie Parkschouwburg-Rulue), met \ele in-, terieur-foto'sHot Bentheimer Slot,' met fraaie foto's Met de Camera on-; der de Houden. (De tentoonstelling van „Cynopliilia") met tal van foto's; Dc Internationale Tentoonstelling ta Brussel, met foto'sDe brand van de „Sommelsdijk", met foto's; Prins Hendrik op de Waddeneilanden en verder de gewone rubrieken. De bijlage bevat de aclutiende afle vering van de sorio „De Troonopvol'. gers van Europa" en geeft het portret van Prins Louis van Monaco. Het laatste nummer van „Architect I tura" bevatMededecllngen betreffen-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6