NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang, No. 8240. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 6 MEI 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E R TE N TIËN: per drie maanden: ^an regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels/l.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)J-30 fAd vertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederlandl-o5 (gy 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Geïllustreerd Zondagsblad, 'voor Haarlem i J 037X Redactie en Administratie! Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Costfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 7 MEI. Schouwburg: Soirée en bal .Proza to Poëzie, 8 uur. Brongebouw: Feestavond met bal Voor leerlingen van J. F. Warmer. Soc. Vereeniging: Voordracht Heil- magnetisme, 8 uur. Stadsnieuws WELDADIGHEIDSBLOEMENDAG. De totale opbrengst van den welge slaagden bloemendag in Haarlem en Omstreken op 30 April j.l. ten ba te der tuberculosebestrijding, be draagt 4116.25., Op grond van enkele vragen om trent de bestemming van dat geld, wordt nog eens medegedeeld, dat de geheele som komt in de kas van de „Vereeniging tot bestrijding der tu berculose" hier, dus wordt aangewend uitsluitend ten behoeve der tuberculo sebestrijding voor „Haarlem en Om streken." Eenige aardige voorvallen op dien dag, nakomertjes, alle getuigende van veel animo der verkoopsters, van wanne sympathie voor het weldadig heidsbloempje en van de offervaardig heid van het publiek voor het goede doel, zijn m. i. de vermelding wel waard en laat ik daarom hier vol gen. Spoedig, nadat het gebrek aan ori gineels weldadigheidsbloempjes zich liet gevoelen, deden zij opgeld, want velen wenschten nog het bloempje te bezitten. Handige verkoopsters toon den als zoodanig groote talenten en maakten van deze gelegenheid een goed gebruik. Zij verkochten opnieuw hun eigen bloempje en dat van fami lieleden en kennissen aan den meest biedende, of wel ze boden een andere bloem in ruil voor het echte bloempje, dat dan wederom en dikwijls voor een 10, 20, ja somwijlen honderdvou- digen prijs van de hand werd ge daan. 's Middags waren de echte wel- dadiglieidsbloempjes goud waard. Zoo bood eene dame op de Dreef een mooi geldstuk, wanneer haar een echt exemplaar werd bezorgd, en spoedig stond een edelmoedig gever het zijne af, om het bloempje ten tweede male weldadigheid te laten bewijzen. Een andere dame wilde ook geen ander bloempje hebben en was niet te bewegen., iets anders te nemen. Voor een heuseh, echt bloempje be loofde ze een goud tientje. Eu het heusche bloempje kwam, al was het niet zoo spoedig, omdat er geen bij de hand was, en werd in goud omge- ,zet. Een oud moedertje hield een paar verkoopstertjes aan .verontschuldig de zich, dat ze geen dubbeltje bezat, om een bloempje te koopen, maai- „of ze toch wat in de bus mocht doen voor do arme tuberculoselijders". Ik twij fel er geenszins aan, of een bloem is hare beJooning geweest, zij het dan ook geen" echte, waarvan men toen reeds lang niet meer was voorzien. Kon men geen bloem vexkoopen, dan werd, zooals in de trams gebeur de, met zulk een vriendelijk gezicht en op zulk een innemend en toon een kleine bijdrage voor het goede doel gevraagd, dat weigeren niet mogelijk was. En nu tot slot een kluchtig klein nastukje. Een eenig en typisch staal tje van titulatuur, zooals alleen de volksmond vermag weer te geven. Of het in verband staat met den bloe mendag, betwijfel ik. Echter, het ge beurde in de dagen van de propagan da, dies vertel ik het meteen. Het was dan bij mij aan huis, dat Ik, tot aller vermakelijke verbazing, gepromoveerd werd, misschien wel „cum laude" tot autoriteit. Tot auto riteit met zeldzame quali/icatie. Zij, die mij die waardigheid vereerde, was gekleed met blauw vootrschort-, In gewoon dagelijksch tenue, d. w. z. In jak en rok, zonder hoed. „Of ze meneer mocht spreken?" „Meneer was niet thuis, maar wie ,of ze moest hebben, bij wie ze moest tljn?" j „Ja, ze was wel aan het goeje ad,res. Ze most de meneer, die het hoofd van de tering" was." „Wie zegt u?'' „Het hoofd van de tering, die woont toch hior?" Het was moeilijk, om ernstig te blijven. Men verwees haar naar het Consultatie-bureau, maar door afwe zigheid was ik helaas niet in de ge legenheid, haar te beduiden, dat die merkwaardige en hooge positie mij niet toekwam.- OUD-ONDEROFFICIEREN. De afdeeling Haarlem van den Ko ninklijken Nederlandschen Bond van Oud-Onderofficieren hield Woensdag avond een feestvergaderlng in het Brongebouw, met medewerking van het mandoline-ensemble „Con Amo- re", het duettistenpaar II, A. v. Mus- scherJono-ewaard, mejuffrouw N. N., alt, en mejuffrouw A. Drees, pia no-begeleiding. Na een kort openingswoord van den voorzitter, werden de prijzen, be haald in den jongsten wedstrijd der afdeeling door majoor Van Wagten- donk uitgereikt. Het verdere programma werd vlot afgewerkt. „Con Amore" speelde zeer verdienstelijk, vooral Muslca Froibi- ta, serenade voor mandolines, piano en bariton, mocht algemeen bijval Het duettistenpaar bracht de lach spieren in beweging en had zeer veel succes. Mejuffrouw N. N. zong zeer ver dienstelijk Wilhelm in a van Nassouwe van Ph. Loots, en Hooger lente, van Richard Hol. Mejuffrouw A. Drees zorgde voor een goede begeleiding. Een geanimeerd bal besloot dezen goedgeslaagden feestavond. Zondag houdt de afd. Haarlem in haar gebouw een invitatiewedstrijd voor de schietvereenigingen uit Haar lem en omstreken. Behalve de korps wedstrijd, wordt er een vrije-baan- en personeele wedstrijd gehouden, zoodat ieder schutter in de gelegen heid is om mede te dingen naar de verschillende prijzen. Verscheidene medailles zijn ter beschikking ge steld, o. a. door Mevr. Mr. D. Visser v. Hazerswoudo, door den Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren en den Schietbond van Haarlemsche sChiei- vereenigingen. VERBODEN TE BOTANISEEREN. Jac. P. 'i'hysse schrijft in De Le vende Natuur„Op het van ouds in botanische kringen zoo beroemde Duin en Kruidberg is thans door den eigenaar het botaniseer en ten streng- sto verboden. De talrijke en vlijtige bewakers hebben last nog strenger toe te zien op bet plukken of uitgra ven van planten, dan op het rooven van fazanteneieren of het strikken van konijnen. Aanleiding tot dit ver bod is de omstandigheid, dat veel van de zeldzame planten, indertijd door Van Eeden en later door andereu daar gevonden, zoo goed als geheel verdwenen zijn. Wij waardeeren het ten zeerste, dat. de heer J. T. Cremer op deze wijze meewerkt tot het in stand houden van onze flora en hopen van harte, niet alleen dat de plantenrijkdom op Duin en Kruidberg zich herstellen zal, maar dat tegelijkertijd de botanische verzamelaars zich vrij zullen maken van het vandalisme, waardoor zij thans nog maar al to vaak ergernis verwekken. Misschien wordt dan la ter de groene bus weer met vertrou wen toegelaten." Schilder ij e n-v erkooping. Dezer dagen zuilen in 't Bronge bouw schilderijen van moderne mees ters tentoongesteld worden, die te vens ten verkoop geboden worden. ZANGWEDSTRIJD. Verschenen is de lijst van deelne mers aan den Nationalen Zangwed strijd van „Inter Nos" met Pinkste ren te Rotterdam te houden. In de 1ste afdeeling mannenkoren komt uit „Crescendo" van Haarlem en vindt daar als concurrenten „Delftsch Mannenkoor", „Nut en Genoegen" van Rotterdam, en „Am- stels Werkman" van Amsterdam. In de 1ste afdeeling gemengde ko ren zingen „Onder Ons", „D. I. N. D. U. A." on „Polyhymnia" van Haar lem, en vinden daar als mededingende vereenigingen „Polyhymnia" van Schiedam, „Rotterdamsch Onderwij- zers-zangvereeniging", en do afdee ling gemengd koor van het „Haagsch Mannenkoor", Naar Zandvoort. De eerste ploeg schoolkinderen, die voor een drietal weken naar het „Kinderhuis" te Zandvoort gaat., ver trekt op den 18en Mei a. s. Het zijn leerlingen der beide Doopsgezinde scholen en der openbare school no. 6. MUZIEK OP DE BLOEMEN TENTOONSTELLING. Programma voor het concert van het Haarlemsch Muziekkorps, direc teur de heer C. P. W. Kriens, op Zondag 8 Mei. 1. Ungarischer Marsch, Fucik. 2. Ouverture Zum Namenstage Kai ser Franz, Beethoven. 3. Capricio ltalien, Tschaikowsky. 4. Soirée d'Eté, Valse, Waldteufel. 5. Grosse Fantaisie aus Mozart's Zauberflöte, Coenen. 6. Ouverture Tantalusqualen, Sup- pé. 7. Tweede Ungarische Rhapsodie, Liszt. 8. Quand l'Amour meurt, Cremieux. 9. Ballet de l'opéra La Glooonda, Ponchielli. MUZIEK OP DE GROOTE MARKT. Programma voor het concert van het Haarlemsch Muziekkorps, direc teur de heer C. P. W. Kriens, op Maandag 9 MeL 1. Einzug der Gladiatore, Marsch, Fucik. 2. Ouverture Don Juan, Mozart. 3. Freiheits Walzer, Reinhardt. 4. Der Kaiser Wiilielmsjagd, Kouts- ky. 5. Fantaisie op de Russische opera Het leven van den Keizer, Glinka. 6. Ouverture Banditenslreiche, Suppé. 7. Terpsichore Fantaisie Ballet, Ganne. 8. Venus steigt hernieder, Walzer, Lincke. 9. Fantaisie op Italiaansche Volks melodieën, RampezottL ORGELBESPELING in de Groote- of St.-Bavo-kerk te Haarlem, op Dinsdag 10 Mei, des na middags van 1 tot 2 uur, door den heer W. Ezerman. Programma 1. Preludium en Fuga. G. F. Han del. 2. Offertoire, L. Wel ij, 3. Sonate,' A. G. Ritter. 4. No. 4 uit de 3e Symphonie, R. Schumann. 5. Bénédiclion nuptiale, C. Saint- Saëns. Snelverband. In de Woensdagavond'gehouden le denvergadering der vereeniging Eer ste Hulp bij Ongelukken „Snelver band" werd benoemd tot secretaris wegens bedanken van den vorigen, de heer Th. K. G. J. Mooij en in diens plaats tot penningmeester, de heer J. Tates. V a c a n 11 e-K o 1 o n I e s. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van de Haarlemsche R. Kath. Vereeniging „Vacantiekoloni-es" alhier. Het doel is R. K. zwakke of zieke lijke minvermogende kinderen in staat te stellen herstel van gezond heid te vinden, zulks met beharti ging tevens hunner geestelijke belan gen. In een Roomsch-Katholieke om geving. De vereeniging tracht dit doel te bereiken a. door het uitzenden van kinderen, als onder art. 3 bedoeld, naar eene der R.-K. vacantiekolonies, welke door het bestuur, met goedkeuring van den geestelijken adviseur, zullen worden aangewezen b. door het maken van en het op wekken tot propaganda, ten einde ma terkelen en geestelijken steun voor deze vereeniging onder de RoomBCh- Ivatholieken van Haarlem (en omstre ken) te verkrijgen. Ernstigongeluï.' Woensdagmorgen is door het om vallen van een zijmuur in een in aan- bouwd zijnd huis bij de Potgieter straat ernstig gekwetst de metselaar J. Buiter uit de Oranjestraat. Een sleutelbeen is gebroken en zijn lin kerbeen gekneusd. De gekwetste ligt In zijn woning verbonden en is er waarschijnlijk een heele poos mooi mee. Het had evenwel erger kunnen zijn, want, gewaarschuwd door zijn makkers, wist hij een zwaren schoor steen nog. te ontwijken. Jubileum. Heden hei-denkt de heer J. Buter den dag, waarop hij vóór 40 jaar in dienst trod bij de firma Met Mey- link, kantoor-boekhandel alhier. De ze dag kon niet onopgemerkt voorbij gaan. Van het personeel ontving de jubilaris een mooie schemerlamp en van den patroon een couvert met in houd ter herdenking van dit feit. Vrienden en kennissen gaven vele blijken van belangstelling, zoodat de jubilaris waarlijk een zeer genoeglij ken dag had. Geslaagd. Heden slaagden voor act's A van de bewaarschoolonderwijzeressen, onze stadgenooten, de dames M. Holster en E. F. Derks. Speelwerk op den Groo- ten Toren. De nieuwe wijsjes van 't speelwerk van den Grooten Toren zullen zijn op 't heele uur een Valerius-lied 't Is een dagh van vroolijckheidt en op 't halve uur In naam van Oranje doe open de poort. Verbreiding der Waa rheld. Woensdag 18 Mei zullen in een verga dering van de Vereeniging tot Ver breiding der Waarheid als sprekers optreden de hoeren Ds. C. J. v. Paas- sen, Ds. J. Weener en Dr. A. H. de Har tog. S t a a 1 b a d-H aarlem. Gisteren en eergisteren werd de Drinkhal van de Maatschappij tot ex ploitatie van Staaiwaterbro.nnen in het Frederikspark door 60 personen bezocht. Besmettelijke Ziekten. In de week van 27 April tot en met 3 Mei zijn ter kennis van den centra- len gezondheidsraad gekomen Uit Haarlem 1 geval van roodvonk. Uit Velsen 1 geval van roodvonk. Uit Zandvoort 1 geval van diphthe- ritis. Hoogstaangeslagenen, De Staatscourant bevat een lijst van de hoogst-aangeslagenen in de Rijks-directe belastingen. Door plaats gebrek kunnen wij daarvan eerst mor gen opgave doen. DE HALSEN EN HET BRAND GEVAAR. De heer H. B. Goettsch te Utrecht, vertegenwoordiger der Adolphs" brandkastenfabriek heeft een brochu re uitgegeven over de weigering van den gemeenteraad om noljalousiën voor de Halsen aan te schaffen. Voor de 10 Halsen zijn f 30.000. Het boekje maakt een vreemden indruk. Zoo iets Ameri- kaansch, reclame-zuchtig! Medegedeeld wordt, dat de Halsen gerust 15 A 20 mlllioen gulden waard zijn, omdat pas een Hals-schilderij in Amerika voor 1 1.250.000 is ver kocht Wanneer de gemeente Haarlem het bedrag van f 30.000 niet wil besteden zou er volgens den heer Goettsch een nationale (afgezien van een internati onale) inschrijving kunnen gehouden worden. Op den omslag wordt in rand afge drukt: Op den avond van 1 April 1910 waren „DE HALSEN" IN GROOT GEVAAR, men leest namelijk in de N. R. Cf. van 2 April: „Gisteravond te 10 3/4 uur bralt te liaariem brand uit in de bo venverdieping van perceel 27 aan de Groote Markt, bewoond door mrs. T. en R. De vlammen sloe gen naar buiten, doch de brand weer wist het gevaar tot de bo venverdieping te bepalen. De wa terschade is echter- groot". De buitenstaander zal zeggen: dat is een argument dat klopt Maar wij Haarlemmers weten, dat perceel Groote Markt 27 gelegen tusschen... Sm edestraat en Jansstraat 't Gevaar voor de Halsen was dus ver, zeerverte ZOEKEN. SCHOENMAKERSPATROONS- VEREENIGING. De Staatscourant bevat de konink lijk goedgekeurde statuten van de Haarlemsche Schoenmakerspatroons- vereeniging, alhier. Het doel is het bevorderen van den bloei dei- schoenmakerij in het alge meen en het behartigen van de belan gen der leden van de vereeniging in het bijzonder. Zij stelt zich voor dit doel te berei ken door: a. het houden van bijeenkomsten en vergaderingen; b. het uitnoodigen van sprekers tot het houden van voordrachten; c. het organiseeren of steunen van cursussen, wedstrijden en tentoon stellingen. d. het voorstaan van de belangen der leden bij particulieren en bij de Uegeering van gemeente, provincie en Rijk; e. het stichten van afdeellngen; f. het sluiten van collectieve con tracten met vereenigingen van sohoen- Multatuli-avond. Naar wij vernemen zal de Multatu- li-herdenking hier ter stede gevierd worden met een opvoering van drie bedrijven van „Vorstenschool" en twee fragmenten van 't onvoltooid gebleven blijspel „Aleid", door het Rotterdamsch Tooneelgezelschap. C a e c i 1 i a. In plaats van den heer Alb. Heiloo, die als zoodanig bedankt heeft, is tot directeur van het mannenkoor Caeci- lia benoemd de heer Otto de Nobel. Wandeltocht. De gemengde zangvereeniging „On derling Genoegen" van hier, direc teur de heer J. Post, hield gisteren een wandeltocht naar „Duin en Daal" en omstreken. Op haar wandeling bracht ze af en toe eenige liederen ten gehoore, o.a. ook op 't Kopje. De vele wandelaars uit de omge ving gaven door een dankbaar ap plaus het bewijs, dat ze de openlucht- uitvoering op prijs stelden. Het vroo- lijke troepje bracht alierwege waar het zich vertoonde veel levendigheid. Benoemd. Mej. van Roekei alhier, is benoemd tot onderwijzeres aan een bijzondere school te Baarn. INBRAAK-ONDER DEN SINT MAARTEN. In den nacht van Woensdag op Donderdag is ingebroken in de be kende meubelfabriek in de Maerten van Heemskerkstraat „Onder den Sint Maarten", alhier. Wel is het den leden van het gilde-met-de-lange-vin- gers gelukt binnen te komen, maar ze zijn er niet in geslaagd iets buit te mlken.... omdat geldswaarden des nachts geborgen worden op een plaats, die de dieven niet kennen en dan ook niet doorzoeken kunnen. Met een looper is de buitendeur ge forceerd en het slot van da kantoor deur is met een breekijzer opengebro ken. Verschillende laden zijn daar geopend, maar niets is om opgemelde reden ontvreemd. De politie doet onderzoek. J. A. S c h o 11 e. Donderdagmorgen werd in zijn ka mer in de Johannes de Deo-stichting doodgevonden de 86-jarige pastoor J. A. Scholte, die sinds twee jaar in dat gebouw zijn verblijf had. De overledene, geboren den lGden November 1823, werd in 1861 te Cu- ragao tot priester gewijd en ls daar werkzaam geweest tot hij in 1866 om gezondheidsredenen naar Holland kwam. Na in verschillende streken van ons land als kapelaan en pastoor gestaan te hebben, heeft Z. H. E. in 1884 het ambt neergelegd. De overledene heeft verscheidene jaren te Haarlem gewoond, o. a. aan de Parklaan. Hij had. vele vrienden, Vooral onder de schooljeugd en deed veel voor de armen. De teraardebestelling heeft Maan dagmorgen om half elf plaats, op de R.-K. begraafplaats alhier, (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). VELSEN. NED. HERV. KERK. Beroepen te Arnhem dr. A. j. d* Sopper, te Velsen. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen i W. Nout, Zeist, villa Bertha (Pe^ ters), 6 p. J. Hymans, Amsterdam, Hotel Gr. Badhuis. A. J. Harbrinck Numan Baarn, id. Fam. Andersen, Amsterdam, Tram straat no. 11, 5 pers. Fam. Visser, Haarlem, Dr. Mezgcr- straat no. 2. 6 pers. Fam. Sturkop, Amsterdam, Hooge* weg no. 19, 5 pers. Fam. Stom, idem., idem., 5 pers. Fam. Vriesendorp, Idem., Zuider straat 4, 5 pers. Door den Jachtopzichter C. Hobo Ia proces-verbaal opgemaakt tegen A. J. te Haarlem, wegens het vervoeren van wildstrikken in de duinen. Vier strikken wei-den in beslag genomen. Aan den met 1 Januari j.l. eervol ontslagen gemeente-veldwachter S. Behrens. thans gemeentebode en bui tengewoon gemeenteveldwachter Is door den Burgemeester namens den algemeenen Nederlandschen Politie bond de gouden medaille uitgereikt wegens 40-jarigen politiedienst. Aan M. C. Snyer alhier is door B. en W. vergunning verleend tot den verkoop van sterken drank in het klein in de gelagkamer met serre, groote concertzaal en kleine zaal van het perceel gelegen aan de Koster straat no. 7, alhier. Donderdag werd alhier een voetbal match gehouden tusschen Z. V. V. van hier en B. V. V. van Beverwijk. De uitslag was 3—1 in het voordeel van B. V. V£ Het bouwen van twee woonhuizen aan de Spoorstraat te Zandvoort, voor rekening van mej. de wed. v. d. Schinkel, Is opgedragen aan de aan nemers A. H. Siegers en F. J. Zant» voort, wonende te Zandvoort en Haar lem. Uit de Omstreken SPAARNDAM. Gisteren arriveerden alhier drie be ruchte personen uit een naburige ge meente. Na eerst Bacchus niet vergeten te hebben, werd brood gekocht in een winkel, zonder te betalen natuurlijk dat is zoo de gewoonte van dergelij ke sujetten. Daarop zeilde het drietal nogmaals een café binnen, het den bezoekers en den caféhouder lastig makende. Aan het verzoek van den waard, om het café te verlaten werd niet voldaan, maar lang duurde dat niet, want toevallig vertoonden zich daar twee politie-monnen, de rijks veldwachter Rijnders van Halfweg en de gemeente-veldwachter Nauta van Spaarndam. In korten tijd lag het drietal opscheppers op den Rijnland- schen Dijk in de modder. Wel verko zen zij het dorp niet te verlaten, maar onze politiemannen wisten er raad op. De grootste belhamel werd opge pakt en in een hokje gezet, de twee anderen werden zonder vorm van pro ces het dorp uitgebracht in dc rich ting Halfweg. Vele menschen waren getuigen van dit onverkwikkelijke schouwspel. HEEMSTEDE. Brandweer. Aan de brandspuit no. 1 zijn be* noemd tot len luitenant de heer J. Vooges en tot sergeant de heer D. F. de Wilde. Binnenland BRANDKASTDIEVEN. 'Aan den straatweg naar Overschie te Rotterdam werd Donderdagochtend 6 uur door boerenarbeiders in een strooberg gevonden een aan de ach terzijde geheel opengebroken brand kast. De Rotterdamsche politie, die er van verwittigd werd. nam de brand kast mee naai- de stad en toen bleek uit de boeken, dat ze gestolen was uit het kantoor en den winkel der Ca outchouc en Gutta-percha Handels vennootschap aan ds Noordblaak, te genover het postkantoor, welke win kel Woensdagavond 9 uur gesloten was. Door inbrekers is de brandkast, wegende circa 10U K.G., vermoedelijk per rijtuig weggehaald. De kast be vatte geen geld. VERBRAND. Een 3-jarig kindje der echtelieden R., te Maastricht, viel achterover in een ketel kokend water. Het armo meisje is na hevig lijden overleden. BETOOGING. Het Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen en de Sociaal-Democra tische Arbeiderspartij hebben te Rot terdam een betooging gehouden om op te komen voor de eischen 1. De arbeidsduur voor volwassenen moet worden vastgesteld op ten hoog ste 10 uur per dag. 2. De nachtarbeid moet worden af geschaft in alle bedrijven, waar hij niet absoluut onontbeerlijk is. 3. Het verbod van kinderarbeid moet worden uitgestrekt over alle be drijven en de leeftijdsgrens voor het beschermde kind moet worden vast gesteld op minstens 14 jaar, met zeer groote bescherming van de jongelie den van 14 tot 18 jaar. HULDIGING LORENTZ. Men meldt uit Arnhem: In een buitengewone vergadering van het Natuurkundig Genootschap „Wessel Knoops" zijn de plannen be sproken tot huldiging van on zen stadgenoot mr. H. A. Lorentz. De voorzitter deelde mede, dat mr. Lorentz door het gemeentebestuur of ficieel zal word..: ontvangen. De vergadering benoemde in het huldigingscomité de burgemeester de zer gemeente, baron Van Heemstra, tot eere-voorzitter, dr. II. v. d. Stadt, tot voorzitter, en de voorzitters van eenige plaatselijke vereenigingen tot leden. Het comité zal zich voorti eenig* particulieren assumeeren.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1