HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD, Donkere Schaduwen MAANDAG 9 MEI 1910 Buitenlandsch Overzicht DE ROUW IN ENGELAND. Is vrijwel algemeen. De schouwbur gen zijn gesloten, de voetbalwedstrij den uitgesteld, do zittingen der recht banken opgeheven, enz. Overal han gen de vlaggen halfstok klinkt het droef-stemmend geklank dor kerk klokken.... De bevolking is zeer onder don indruk van 't plotseling sterven, en algemeen wordt uiting aan deze neerslachtigheid gegeven. De officieele tijd voor do zware rouw is in Engeland vastgesteld tot 7 November. f alle kerken werd gisteren de flL-L'van den Koning herdacht. De Westminster Abbey was zóó vol. dat T volk zich bij de ingangen verdrong. Do prediker zei, dat de koning in den hoogsten szraad het ideaal van den waren Christen nabij kwam. Hij roemde zijn grootheid van ziel en zijn edel hart. Toen hij op zijn zestigste jaar den troon besteeg, wijdde hij zich geheel aan den dienst van het land. Regeeren beteekendo voor hem dienen, en dienende regeerde hij over de harten zijner onderdanen. Nu komen er ©enige bijzonderheden over DE LAATSTE LEVENSUREN VAN DEN KONING. Den ganschen dag had de koning geweigerd om te bed rust te nemen, aan de geneesheeren zeggend, dat do politieke toestand dit niet gedoogde. Z. M. deed dan ook tot den avond ge regeld Staatszaken af, maar gedurig nam zijn lijden toe. 's Avonds deden *,ich complicaties aan 't hart voor en tverd de toestand van den patiënt binnen enkele uren zeer critiek. Gedurende de laatste oogenblikken leidde de aartsbisschop van Canter bury een korten dienst in des ko nings kamer, waarbij de koninklijke familie tegenwoordig was. Algemeen is men nog verwonderd over 't onverwacht sterven. In de pers loopen geruchten, dat 't einde door een beroerte verhaast is, maar offi cieel is dit nog niet bevestigd. Over DE BEGRAFENISPLECHTIGHEID is nog niet veel bekend. Vermoedelijk zal deze evenwel plaats hebben op 20 Mei. Thans is 't üjk des konings gebal semd en ligt op een praalbed in de troonzaal van 't Buckingham-paleis en werd Zondag bezichtigd door de leden der hofhouding en enkele be gunstigde personen. 't Gelaat droeg een kalme vredige uitdrukking. Nu zal 't stoffelijk overschot in de Westminsterhall tentoongesteld wor den, waar 't volk z'n koning voor de laatste maal zal kunnen zien. Men verwacht een grooten toeloop, waar om ook uitgebreide orde-maatregelen genomen worden. De couranten in 't Brittenland ver schijnen in rouwrand en bevatten lange artikels, om do deugden van ilen overleden koning te beschrijven. Daar 't allemaal slechts lof-predika ties zijn, zullen we met enkele aanha lingen uit DE ENGELSCIIE PERS Volstaan. De Manchester Guardian schrijft o. a. ,,fn den geest van schier iederen Engelschman roept de naam van ko ning Eduard de herinnering op van eenige geliefde eigenschappen zijn sportsmanschap, zijn welwillendheid en goedhartigheid, zijn stage liefde yoor den vrede, zijn onverschilligheid voor de gevaren die een vorst bedrei gen, zijn bezorgdheid om geen van zijn volk teleur te stellen, zijn wijs zwijgen en bescheidenheid in politie ke aangelegenheden. Zij, die koning Eduard 't best hebben gewaardeerd, hebben hem geen zedelijke volmaakt heid o f een zeldzamen geest toege schreven, Maar de natie heeft als hij ingeving gevoeld, dat hij een man was, in wien vele van haar eigen bes te en sterkste eigenaardigheden over- tieerschten dat zijn gezond oordeel, •welwillendheid, gematigdheid en af keer van wreedheid ook haar kenmer ken dat hij hield van datgene waar- ,\an de meeste Engelschen houden, en niet hield van datgene waarvan de meeste Engelschen niet houden, zoodat, wanneer hij handelde, zij zeker wisten, dat het zou zijn, ge lijk zij zelf in zijn plaats zouden liebben gedaan, of althans gelijk zij achteraf zouden gewild hebben, dat zij gedaan hadden. Want de koning had die hoogste aanspraak verwor ven op de achting van de meeste En gelschen, n.l. dat hij in zekeren zin, ondanks dat hij in ruime mate van vreemde afkomst was, meer ÊngcLsch was dan de meeste Engelschen zelf. Dat heeft gemaakt, dat mannen van alle soorten en partijen een verwon derlijk vertrouwen hebben gesteld ln zijn oordeel." Dit is een liberaal blad, maar nu is aan de arlikelen der bladen niet (e zien van welke kleur ze zijn. Ook de unionistische zijn vol verheerlij king van den gestorven koning. De Times schrijft o. a. Men heeft gezegd, toen koningin Victoria was gestorven, dat haar op volger onmogelijk den invloed kon hebben, dien zij had geoefend. In ze keren zin was dat waar. De invloed van koning Eduard was niet dezelfde als die van koningin Victoria, maar in sommis© opzichten was de zijne bijna grooter. En dat dat van kouing Eduard gezegd kan worden is het beste bewijs voor zijn bekwaamheid en zijn meesterschap in „hot vak van koning". DE NIEUWE KONING zal regeeren onder den naam George V. Hij deelde Zaterdagmorgen 't over lijden zijns vaders dadelijk aan alle souvereine staatshoofden mee. Dien morgen werkte hij gedurig in Marl borough House en vond geen tijd om naar de sterfkamer te gaan. Wel liet hij geregeld vragen, hoe zijn moeder zich onder 't zware verlies hield.... Koningin Alexandra is diep be droefd, maar draagt haar smart met gelatenheid. Ze loopt do sterfkamer in en uit en is er niet toe te brengen in haar eigen vertrekken de hoog- noodige rust te nemen. 's Middags werd er een vergadering van den geheimen rand gehouden, die een uur duurde. Koning George was gekleed in admiraalsuniform en werd op den weg naar de vergaderplaats door een groote menigte eerbiedig gegroet. Na de gebruikelijke ceremoniën tee kend© Z. M. de proclamatie en hield daarna zijn toespraak. Hij begon met zeep bewogen te zeggen, dat hij niet in staat was meer dan een paar woor den te zeggen, zoo groot was zijn verdriet. Öe koning bracht in herin nering de door zijn vader bij diens troonsbestijging gesproken woorden, dat zoolang hij leefde 't zijn streven zou zijn de belangen van zijn volk zoo goed mogelijk te bevorderen. Die belofte is ten uitvoer gelegd naar zijns vaders beste vermogen. Het zal mijn ernstig streven zijn, aldus verder ko ning George V, met Gods hulp mijns vaders voorbeeld te volgen. De openlijke afkondiging der pro clamatie zal eerst heden-. Maandag middag, plaats hebben. De DEELNEMING, DOOR 'T RUITEN- LAND BETOOND, is vrij algemeen. In Noorwegen, waar zooals men weet, de koningin een dochter van den overleden koning is, zijn zelfs de schouwburgen gesloten. De Duitsche keizer heeft in verband met het sterfgeval 't programma voor den ontvangst van oud-president Roosevelt belangrijk ingekort, enz. Alle staatshoofden zonden telegram men aan den nieuwen koning, om hun deelneming te betuigen. Keizer Wilhelm zond een lang telegram, en deelde o. a. mee. dat hij de begrafe nisplechtigheid van zijn oom wil bij wonen. DE BUITENLANDSCHE PERS schrijft ook zeer waardeerend over den overleden koning. Enkele aanha lingen. Het „Berliner Tageblatt" schrijft „Hoe sterk hij ook alleen in Enge- land's belang werkzaam was, toch heeft hij een breuk met Duitschland trachten te vermijden. Hij heeft daar door him gelijk gegeven, die ook in Duitschland van omening zijn, dat de aarde voorloopig groot genoeg is, om meer dan éëu vooruitstrevend volk ruimte te bieden tot ontwikkeling. Niet gemakkelijk zal deze koning te vervangen zijn en wij begrijpen vol komen, dat Engeland, vooral nu, in dagen van kritieken binneniandschen strijd, dubbel getroffen wordt door het heengaan ran dezen schranderen en zaakkundigen heerscher. Oprecht en van ganscher harte betuigen ook wij dezen man onze hoogachting, wien een leven van genot als kroonprins niet verhinderde, voor zijn vaderland op rijperen leeftijd nog een goed vorst te worden, en wien het heerscher- anibt van een der grootste mogendhe den van de wereld niet belette, een ondernemend en modern mensch te zijn, een volkomen gentleman". Do „Berliner Lokal-Anzeiger" oor deelt „Hij heeft de kunst verstaan, met behulp van zijn groote populariteit als mensch, een lauwerkrans te ver dienen als ernstig, zelfbewust vorst, geestdriftig voor de grootheid en de glorie van zijn land, als onvermoeid bestuurder. Hij was een zeer geëerde persoonlijkheid onder de regeorende vorsten van Europa, van de geheele wereld. Wij staan heden allen in ge dachten aan het doodsbed van koning Edward, ernstig gestemd, diep ont roerd." Nog hartelijker zijn de arlikelen ln de Frarische en Russische pers, wat begrijpelijk is, waar deze landen door nauwe vriendschapsbanden aan Engeland verbonden zijn. Toch zijn er eenige Duitsche bladen, die net oude twistvuurtje weer een beetje aanstoken. De „Gcrmanla" schrijft o. a. ,,'s Konings middelen om Engc- land's positie ie no vestigen, waren niet altijd onberis, ,k. Hij bestreed Duitschland, omdat het op oecono- misch gebied Engeland's gevaarlijk ste vijand was. Zooals Napoleon zijn continentaal stelsel tegen Engeland richtte, zoo trachtte hij Duitschland van de wereld af to sluiten. Dit mis lukte door de houding van Oosten rijk. De openlijke en geheime agitatio tegen Duitschland werpt een donkere schaduw op het lichte beeld van ko ning Eduard's regeeringsdaden. Deze fout wordt vermeerderd door het feit, dat hij, toen hij het machtelooze er van inzag, van gezindheid tegenover Duitschland veranderde." Tenslotte nog iets over den nieu wen KONING GEORGE V. George Frederick Ernest Albert, de tweede en eenig overgebleven zoon van koning Edward en koningin Alexandra, is geboren 3 Juni 1865, 17 maanden na de geboorte van zijn ouderen broeder, den hertog van Cla rence, die op 14 Januari 1892 over leed. .als jongens, waren die beide broe ders onafscheidelijke kameraden. Zij deden ook tegelijk in het jaar 1877 hun intrede bij de marine en bleven twee jaren op het opleidingsschip „Britannia". De jongere broeder legde zich toe op de zeevaart, deed zijn examens met groot succes en kreeg in 1890 liet bevel over de kanonneerboot „Trush". In 1892 kreeg George, die toen door den dood zijns broeders erfgenaam van den troon was geworden, den ti tel van hertog van York. In Mei van het volgende jaar ver loofde hij zich met prinses Mary van Teek (prinses May), een begunstigde van koningin Victoria, en hun huwe lijk werd op 6 Juli daaraanvolgende voltrokken. Uit dit huwelijk zijn vijf kinderen gesproten, waarvan het oudste, Ed ward Albert Christiaan thans de aan staande troonsopvolger is. De nieuwe koning heeft op zijn ver schillende reizen het uitgebreide ge bied, waarover hij thans den scepter zwaait, door eigen aanschouwing leeren kennen en zou, wanneer de dood zijns vaders dit plan niet ln duigen had geworpen, het parlement van de Zuid-Afrikaansche Unie heb ben geopend. De nieuwe koning is op politiek ge bied vrij onbekend. Hij aanvaardt de regeering bovendien op een zeer kri- tieit moment, nu in de binnenland- sche politiek zoo heftig gevochten wordt. Het is evenwel te verwachten, dat de strijd, die op het puut was uit gevochten te worden, nog eenigen tijd zal worden uitgesteld. UIT GRIEKENLAND. Het besluit van den hoogen mili tairen raad om 73 officieren van de lijst te schrappen, heeft groote op schudding gewekt. Er is een tele gram aan den koning gezonden, om het besluit niet goed te keuren. Ver der is een telegram aan Thcotokis ge zonden, om tegen het plan te protes teeren. Twaalf betrokken officieren zijn niet geweld binnengedrongen in het bureau van Zorbas, den minister van oorlog, en dreigden met wraak neming. Drie andere officieren heb ben zich met een vertoog gewend tot minister-president Oragoemis. Laatst genoemde beloofde de quaestie in nauwgezette overweging te nemen. Men vreest voor verwikkelingen, daar de vijanden van het vroegere militaire verbond de beweging steun den om Zorbas ten val te brengen. DE OPSTAND IN ALBANIë duurt nog geregeld voort. De laatste Hagen is weer flink gevochten, maar DE AARDBEVING TE CARTAGO. Naar schatting zijn te Cartago 1000 personen om leven gekomen en 1000 gewond. De eenige huizen, die zijn blijven staan, zijn twee houten gehouwen. Al de andere zijn verwoest. Stadsnieuws GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag, 11 Mei 1910, des namiddags ten 1 1/2 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en Ingekomen stukken. 2. Vergadering met gesloten deu ren. 3. Voorstel van B. en W. vaststel ling staat betaling uit post onvoor ziene uitgaven, dienst 1910, met ad vies Comm. Bijstand beheer gemeen tefin ancien. 4. Id. id. verzoekschrift N. van Breemen Co. e.a., aanbieding aan koop cokes. 5. Id. id. beschikbaarstelling gel den bouw cokesloods gemeen telichlfa- brieken. 6. Id. id. beschikbaarstelling gelden houw Museum. 7. Id. id. vaststelling verordening Museum, met nader voorstel B. en W 8. Id. id. vaststelling belooning leeraren, aan te wijzen ter vervan ging van Directeuren Hoogere Bur gerscholen. 9. Id. id. beschikbaarstelling gelden gymnastiekwerktuigen enz Gyinna- s'um. 10. Id. id. onderwijs in Stenografie, Maleische en Spaansche talen aan de Handelsschool met 2 j. c., verbonden aan de H. B. S. met 3 j. c 11. Id. id. vaststelling jaarwedden bewaarders School voor U. L. O. lett. B; Hoogere Burgerschool met 5-j. cursus en idem met 3-j. cursus. 12. Id. id. wijziging verordening, regelende de samenstelling en den werkkring der vaste raadscommis- sïèn. 13. Id. id. id. C. van den Bogaerde, herziening pensioen. 14. Schrijven B. en W. voorstel-E. Levert, wijziging art. 7 verordening levering duinwater. 15. Id. id. vaststelling verordening, regelende de voorwaarden voor de levering van gas, wijziging verorde ning, regelende de voorwaarden voor de levering van electrischen stroom, en wijziging verordening, regelende de voorwaarden voor de levering van duinwater. 16. Benoeming lid Commissie van toezicht op het Haarlemsch Muziek korps (vacature Dr. J. Nieuwenhuij- zen Kruseman). 17. Id. id. Commissie van Bijstand beheer gemeentebedrijven (id. J. J. Sneltjes). 18. Id. id. Commissie bezwaar schriften in zake de plaatselijke di recte belasting (id. id.) 19. Id. Commissaris Stads-Apotheek (id. id.) KUNST NA ARBEID. De typo- en lithografische vereeni- ging Kunst na Arbeid gaf Zaterdag avond een uitvoering in de concert zaal der Sociëteit Vereeniging, die door zeer velen werd bijgewoond. Nadat een muziekkorps de aanwe zigen eenigen tijd aangenaam had bezig gehouden, trad het mannenkoor gedirigeerd door den heer Kwantes, op met „De liefste plek", een lied waaraan aangename herinneringen verbonden zijn, aangezien daarmede en met „Des Heereri Huis" op het concours van „Zang eu Vriendschap" den eersten prijs behaald werd. „De liefste plek" had ook thans weer bijzonder veel succes, evenals „Gij Adelaar", dat er op volgde. De komiek A. AL Vrugt droeg ver volgens „Een lid van het Keurkorps" voor, waarom smakelijk gelachen werd. „Zondag op het Meer" gaf het koor daarna en dit stemmige lied deed bijzonder aangenaam aan. De heer Vrugt had een enorm suc ces met zijn voordracht „Hannes bij de Juliana-feesten" en gaf nog een stukje toe, dat wel wat piquant was, maar niettemin werd toegejuicht. Toen „Des Heeren Huis" op plocli- tig-aangrijpende wijze gezongen was, word den heer Kwantes uit naam van kunstlievende leden en begunsti gers een zeer mooien krans aangebo den. Hiermede werd bedoeld een hul diging van den directeur, dio op zoo uitnemende wijze zijn koor heeft doen uitkomen op den grooten zangwed strijd, die ons allen nog versch in het geheugen ligt Hoewel natuurlijk het. winnen van den eersten prijs zijn schoonste belooning vormde. Ilct be hoeft geen betoog, dat dit bewijs van waardeering door den lieer Kwantes op hoogca prijs gesteld wordt. Een duo van de heeren Vrugt en Reinders, die samen allerlei liedjes zongen, gezet op populaire wijsjes, vormde het laatste nummer voor de pauze. Daarna kwam een bijzondere trac- tatie. Toen werd namelijk opgevoerd een komische operette van W. Stünn, getiteld,,De verzegelde burge meester". Deze operette, die blijk baar uitstekend was ingestudeerd, en waarbij de costuums inderdaad keu rig waren, verwierf ongemeen veel bijval. Een woord van lof mag aan de mezzo-sopraan, die de rol van Amalia Brandt had, niet onthouden worden, en begrijpelijk is, dat haar een fraaie bloemruiker werd aange boden. Een gezellig bal besloot ten slotte dozen welgeslaagden feestavond. BOND VAN ORDE. Zondag werd te dezer stede in café ,,De Karseboom" de 16e bondsverga dering van den Bond van Orde van personeel in dienst der II. IJ. S. M., gehouden. Voorzitter was de heer G. A. Spit. Vertegenwoordigd waren 41 stemge rechtigde leden. Op zijn verzoek werd door den voorzitter het woord aan den leider der afd. Haarlem, den heer K. Heer tjes gegeven, die 't een groot genoe gen vond de bondsleden op deze plaats welkom te mogen heeten. Spre kor noemde het een verblijdend ver schijnsel, dat zooveel leden aan de oproeping van het hoofdbestuur ge volg hebben gegeven. Daarna nam de voorzitter het woord, die de afd. Haarlem voor zijn gastvrijheid dankte. Het is een genoe gen. zei spreker, in een zoo schoono stad te mogen vergaderen. De afd. Haarlem weet ook T nuttige aan het aangename te paren, want niet al- j leen dat vergaderd worden zal, maar in gezellig samenzijn zullen de leden vanavond bijeen blijven, nu eens niet sprekend over spoorwegzaken, maarr over alles wat deze dag aan schoons heeft opgeleverd. Tn het bijzonder heette spreker wel kom de drie afgevaardigden van de anlï-sociaal-demorratischa vereeni ging „Recht en Plicht". De notulen van de 15e bondsverga dering werden ongelezen goedge keurd. De secretaris, de heer P. Krispijn, begon hierop zijn jaarverslag met op te merken, dat het ledental niet vooruitgaande is. Veel tegenwerking is van andere bonden ondervonden, maar grooten steun verleende steeds do directie der II IJ. S. M. Het aantal afdeeiingen bedraagt thans 19, met een gezamenlijk leden van 842. Het hoofdbestuur zag zich verplicht de afdeeiingen Zaan dam, Leiden en Leeuwarden op te heffen. Opgewekt worden de afd. om voor al krachtig te werken, want doen zij dit niet, dan kan de Bond zelve ook niet veel doen De kracht Yan het ggheel toch schuilt in de deelen. Dit oude gezegde is ook hier van kracht De afdeeling Amsterdam II wordt gehuldigd om haar keurig jaarver slag. O var het gen eel was in de ver gaderingen van *t hoofdbestuur moer belangstelling dan het vorig jaar te bespeuren. Het hoofdbestuur vroeg aan de directie der H. LI. S. M. in lichtingen betreffende de pensioen regeling. Het antwoord luidde in alie opz.chten geruststellend. De perma nente commissie van onderzoek naar misstanden werkte ook dit jaar weer zeer productief. De instelling „Hulp in Nood" kan niet op grooten bloei bogen. Het ba tig saldo liep terug, doordat do uit- kceringon de inkomsten overtroffen. Toch zijn voor dit jaar ook weer be dragen toegezegd. Het JuMleumfonda en Uilkeering bij overlijden ondervon den weinig belangstelling. Hot blijkt, dat het groote nut van deze instellingen bij vele leden nog niet doorgedrongen is. Op financieel gebied ging de Bond, bij het vorig jaar vergeleken, iets vooruit, ofschoon de inkomsten wat de contributicgelden betreft, terug liepen. Het fraaie verslag werd met ap plaus begroet. Op voorstel van den voorzitter, be sloot de vergadering daarop arm den heer Nierstrasz ie Amsterdam, schrij ver ooiier brochure over den heer Van Ha-welt, overleden gedelegeerd-com missaris der H. IJ. S. M., een tele- gram met dankbetuiging te richten. Op advies van de Commissie van Onderzoek uit de afdeeling Rotter dam, werden rekening en verantwoor ding van den penningmeester, den heer K. Houwen, in ontvangst en uit gaaf sluitend met een bedrag van f 3951.36 1/2 goedgekeurd. Aan de orde is alsnu de verkiezing van vier hoofdbestuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren II. ten Kate, T J. Bargerbos, II. Mei link cn bedanken van den heer C. Louw. De periodiek-aftredenden zijn dadelijk herkiesbaar. Alvorens tot de bekendmaking van den uitslag der stemming overgegaan wordt, houdt een der afgevaardigden van „Recht en Plicht" een gloedvolle rede, waarin hij verzekert, dat deze vereeniging» waar mogelijk, steeds in de grootste harmonie met. den Bond van Orde zal beproeven saam te wer ken, welke rede door den voorzitter met eenige hartelijke woorden be antwoord wordt. De uitslag der stemming is, dat do heeren Ten Kate, Bargerbos en Mei link mei groote meerderheid van stemmen herkozen worden, en dat in de plaats van den heer Louw !>©- noen id wordt de heer C. Simons te Haarlem. Na lange discussie werd besloten de volgende bondsvergadering te 'a- Gravenhage te houden. Het hoofdbe stuur stelt vervolgens voor, het op te dragen om, zoo gewenscht, door de Permanente Commissie tot onderzoek naar misstanden, pogingen aan te wenden de bondsleden ir. vakafdee- lingen in te deelen, daaruit besturen te doen kiezen etc. De afd. Den Haag zou het beter vinden, als dit voorstel eerst in de af deeiingen nauwkeurig zou kunnen onderzocht worden. De voorzitter is evenwel van mea ning, dat de zaak hierdoor op de lan ge baan zou worden geschoven. En het voorstel is zoo duidelijk, dat dit waarlijk niet noodig is. Spreker geeft daarop nog een toelichting. Na eenige verdere bespreking wordt het voorstel van het Hoofdbestuur bij acclamatie aangenomen. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de voorzitter met een Krachtig opwekkend woord de vergadering. 's Avonds werd in „De Karseboom" een gezellige bijeenkomst gehouden. Haarlemsche Tram. De Haarlemsche Tramweg Maat schappij vervoerde in de maand April 1910 23338 passagiers meer dan in April 1909, met een meerdere op brengst van 11166.90. Het vervoer leverde in 1910 tot ultimo April een voordeelig verschil op van 2380.40. vergeleken bij 1909 gedurende denzelfden tijd. Stenografi e-P itmaa. Bij het op 4 dezer door deu Neder* Sandschen Stenografenbond sy steem I. Pitman gehouden examen is o. m. geslaagd voor diploma A. (theorie) de heer J. A. Sprengers, ta Haarlem. Hinderwet. B. eu W. van Haarlem doen weten, dat aan V. H. J- Troupin vergunning is verleend tot uitbreiding van do steenhouwerij in het perceel aan de Nieuwe Gracht No. 48, door bijplaat sing van éeu electromotor tail 10 P.K., één electromotor van 8 P.K. cn j eenige werktuigen. FEUILLETON aar het Duitscb Door PAUL HENKENS» 58) Tijdens de mededeelingen van den commissaris werd Hugo ascbbleok in het gelaat. Men heeft het dus goed gevon den, mijn doen cn laten te bespion- neeren zei hij toen vol minachting. Nu, goed dan, ja, ik zal toegeven dat ik vannacht werkelijk bij den uitdra ger Schimmel geweest ben. Dan heeft u toch ntinstgenomen een heel ongewoon uur voor een be zoek uitgezocht, antwoordde Alberti. Alag ik vragen, waarom u dat gedaan heeft Dat is mijn zaak, waarover ik weiger opheldering te geven. Waarover het gerecht zich ech ter wel bekommeren zal, daar de uit drager Schimmel vannacht dood in zijn bed is gevonden en de arts ul heeft geconstateerd, dat do dood op zijn laatst om één uur 's nachts is in getreden, dus op een tijd, waarop u nog in de woning van den uitdrager aanwezig was. Wat heeft u daarop te zeggen Hugo verdroeg den doordringenden blik van den ambtenaar schijnbaar kalm, maar hij gaf geen antwoord. Eenige secouden achtereen was het doodstil in de kamer. Nu, wat heeft u daarop te zeg gen zei nu Alberti. Het is rampzalig genoeg, dat ik u hierop antwoord moet geven, ant woordde Hugo, terwijl er een zenuw achtig trekje om zijn lippen speelde. Maar u zal toch zeker mij geen moord toeschrijven. Welke redon zou ik daarvoor eehad hebben Dat zullen wij later hebben na to gaan. Eerst verwacht ik nu uit uw mond een opheldering over uw nach telijk bezoek bij den uitdrager. Ik had een particuliere zaak met den uitdrager te behandelen. Het was mij heel onaangenaam hem overdag te bezoeken, omdat hij toch ecu tame lijk berucht mensch was. daarom koos ik met zijn goedvinden het nachtelijv uur. Ik wist bij ervaring, dat hij af en toe geldzaken behandelde mot jonge lieden van goeden huize. Openhartig zal ik u alles vertellen het vervelend langzaam vorderen van mijn proces over de erfenis kwam mij heel onge legen, daarom wilde Ik een kapitaal bij den uitdrager opnemen. De voor stellen. die hii mü dezen nacht durf de doen, waren echter hoogst onbe schaamd en ik zeide hem onverbloemd mijn meening daarover. Dat schoen hij mij heel kwalijk te nemen, want hij werd driftig en viel heftig tegen mij uit, het éene woord haalde het andere uit en ten slotte waren wij al lebei buiten ons zeiven van woede. Het zal zoo omstreeks middernacht geweest zim, toen de uitdrager plot seling tot mijn ontzetting languit op de sofa neerviel, waarop hij had plaats genomen. Hij mompelde nog nauwelijks verstaanbaar de woorden: „Dat zijn mijn krampen, ik krijg ze altijd, als ik mij ernstig boos maak. Daar daar op het buffet, dat kleine kastje, bovenste rij, het derde flesch- je oplossen in een glas water I" Of schoon de zaak voor mij hoogst pijn lijk was, sprong ik den zich van kramp wringenden uitdrager toch te hulp. Ik beschouwde zijn woorden als een bevel, loste de kristallen op en goot het mengsel over zijn uaif verstijf de lippen. Toen gebeurde er tot mijn ontzetting iets verschrikkelijks Schimmel begon hevig te rochelen, toen bleef hij doodstil liggen. De spreker hield een oogenblik op en wierp een blik op de beide aanwe zigen, als wilde hij zien, welke uit werking zijn woorden hadden. U vertelt heel aardig, zei de rechter droogjes. Maar wat gebeurde er nu verder - Ik wist van schrik niet ,wat ik doen zou, ging Hugo voort. Daar lag de doode man, en ik was midden in den nacht alleen in zijn huis.... Welnu, dan zou er toch niets na tuurlijker geweest zijn, dan dat u zoo gauw mogelijk een arts had gehaald Ik stond ook al op het punt dat te doen, zei I-Iugo verder. Maar daar viel mij plotseling de gedachte in, dat ik den uitdrager wel eens uit een ver keerd fleschje gegeven of mij in de quantiteit vergist kon hebben. Misschien heb ik in mijn opgewonden heid een verkeerd fleschje ontkurkt. Kortom, de gedachte kwam In mij op, dat ik door den dood van den uitdra ger in ongelegenheid kon komen, zoo als dat nu ook immers het geval is. En wat deed u t<>en Misschien was het n-et verstan dig van mij zoo to handelen, zei Hu- go, terwijl hij kalm den doordrin genden blik van den ander verdroeg. Ik heb daar ook, oprecht gesproken, al gewetenswroeging over gehad, maar ten slotte is toch ook ieder zichzeif het naast Om kort te gaan, ik dacht er over de sporen van mijn tegenwoordigheid bij den uitdrager zoo mogelijk uit te wlsschen. hemzelf uit te kleeaen en in bed te leggen, zoo dat men zou denken, dat hij 's nachts door een beroerte was getroffen. Heeft u dit yoornemen .ultgc- i. voerd Ja. Kan u mij misschien ook nog verklaren, hoe het komt, dat wij van morgen alle winkelwaren in een gren- zenlooze wanorde vonden Niets gemakkelijker dan dat, antwoordde de baron. Ik was van nacht hevig opgewonden eu wist niet meer, wat ik deed. ln mijn pogingen om den uitdrager te helpen, heb ik mij gewoon zinneloos aangesteld, ik herinner me nog zoo vaag, hoe ik van alles heb opengemaakt en weer weg geschoven. Ik geloof, dat door schrik uiijn overleg verdwenen wasotn een glas water te zoeken, maakte ik schuifladen opsn, enz., enz. Meent u mij zulke sprookjes op den niuuw te kunnen spelden 'l zei Alberti. Met die woorden was hij opge staan eu ais toevallig wat dichter nij den commissaris gekomen, dien hij eenige woorden had toegefluisterd. Grosser kDikte even en ging toen de kamer uit. Nauwelijks een minuut later kwam hij 31 weer terug, terwijl hij een groot blad papier in de rechter hand hield. Wees zoo goed wat dichter bij te komen, zei hij dadelijk daarop tot den baron. Zoo. alstublieft, voegde hij er bij toen dit gebeurd was en hij het vel papier op de schrijftafel gelegd had, wil u zoo goed uw linkerhand eens op dit papier te leg gen? Ik begrijp u met. Waarom moet ik dot doen vroeg Hugo verbaasd. Maar bijna met geweld greep de commissaris zijn linkerhand en druk te haar op een in krachtige krijtlij nen uitgevoerde teekenxng, die op liet vei papier stond. Het spoor van de hand past bijna precies, ze' hij toen tot den rechter van instructie. Zelfs hier de brecde gouden ring, dien hij aan den vierden vinger draagt, wordt bijna precies zoo afgedrukt als op het spoor zicht baar is, alleen de lengte der vingers is ©enigszins anders. Ik begrijp nie's van dat alles.... stamelde Hugo, onwillekeurig zijn hand K«=trekbend. jjat beteeaent niets meer en n*cta minder, dat dat ik u van dtn in->oid op uw oom verdenk, zti Alberti kort af eu ruw. ik mag wel aannemen, <lal u dc bijzonderheden vau de legen Beek aaneevoerde klacht v bsitnnd zijn. U herinnert zich ook nog w.,5 de omstandigheid, <tat er een bloedspoor in de gang :s gevonden. Dit spoor kwam tot nu toe met geen enkele der daarmee vergeleken han* den 9vereen. Het is van u afkomstig- (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5