HOOGSTAANGESLAGENEN.- D o hoogstaangeel agenen in <Je ÏUJka directe belastingen zijn uit (Haarlem en omstreken: G. v. (L Beek, Adir. v. d. Beek, Ant. T. d. Beek, Gijsb. v. d. Beek, H. H. Reels, M. N. Beets, jhir. mi. P. Te- ding van 3erkhout, Jlir. F. Teding ■van Berkhout, J. W. A. Beynes, I. L. 'J. Bispinck, C. L F. J. BispLuck, M. Boot, Jhr. G. S. Boreel, jhr. L. G. Bo- reel, Jhr. uir. J. W. G. Bareel van Hogolanden, B. G. ter Brake, A. M. Breiteostein, J. C. Buiige, P. ten Ca- te de Vries, mr. M. G. P- del Court ■van Krimpen, H. Cremer, A. H. van Wickevoort Cronunelin, Dr. F. Da niels, P. N. van Doorninck, C. H. A. Dudok de Wit Jr., J. M. W. van Dus- eoldorp. iar. Ch. Enschedé, rar. H. J. D. D. Enschedé, mr. J. Enschedé, J. Th. Furstuer, P- Smidt van Gelder, L. E. Gerdessen, jbr. P. Gevaerts van Geervliet. P. Goedkoop Dz., J. A. Gouda, G. N. J. van de Griendt, A. Bierens de Haan, C. F. Bierens de Haan, M. J. ■van Hattuui, H. C. Hintzen, A. Honig, P. l li. van Hoorn, W. G. Huet, A. J. E. haron Van Ittersum, Th. S. J. Janzen, J. W. de Heer Kloots, mr. N. G. Cuoop Koopmans, J. Korthals Al- tas, A. F. Kramer, J. Krol Kzn., J. II. A. Kruimel. A. Laan Azn., J. C. Laan, C. 11. Laan, J. A. Laan, P. J. E. Le- lebvro, dr. M. F. van Lennep, jhr. H. J. Deutz van Lennep, mr. D. E. i ,van Lennep, F. K. van Lennep, W. P. J. Th. van Linden Tol, M. Lintner Jr., J. Luden, F. M. baron Van Lynden, Annous Menalda, S. R .A. van der Menlen, 11. D. Mispelblom Beyer, Ciir. N. J. Moltzer Jr., W. D. Haits- ina Muller, J. Mullemeister, L. P. Noé, J. A. Noppen, A. D. de Marez Oyeus, mr. A. A. Pélérin, mr. A. H. Phil ipse, M. A. F. H. Philipse, Jhr. Ch. F. v. d. Poll, Clir. N. J. Moltzer. W. J. Prins, jhr. P. Quarles van Ufford, L. L. graaf van Randwijck, mr. C. M. Rasch, jhr. A. W. G. van Riemsdijk. A. van Rossum, N. Rou- wéns, R. G. Rijkens, E. Sarphaty Orobio de Castro, I. E. Schcltema. G. Th D. Slaap, A. Stoop, K. P. H. Sy- pesteyn, K. \V. Sypesteyn, jhr. H. Teixeira de Mattos, mr. G. van Tien- hoven, dr. J. Timmei-, F. W. Chr. 1L baron van Tuyll van Serooskerken, G. D. Uiilenbroea jr.. D. Veen, E. A. Vélunan, P. Verschuyi, J. C. Veib, D. 11. vettewinkel, G. Vas Visser, G. J. van der Vliet, J- E. van der Vliet, W. \oii Voorst, mr. J. C. de Vries, J. D. Waller, Th. van Wavereu, G. J. van YYavereii. U. van Waveren, J. C. Wol- terbeek, J. R. Wüste, jhr. C. Ch. van der Wijck. L. P. Zoclier en mr. B. J. U. ZubJi. liet laagste gezamenlijke bedrag <an aanslagen, dat tot de plaatsing op de lijst heeft geleid, is 1098,U4. VOORBEREIDEND MILITAIR ONDERRICHT. Ons wordt verzocht het volgende te plaatsen: (Een woord van waarschuwing aan oudois en voogden van aanstaande lo telingen). Na indoeling der militie worden de milita.ro autoriteiten herhaaldelijk lastig gevallen met verzoeken van ouders ol voogden van miliciens om o\ erpluatslng van hun zoon ol pupil naar eon under garnizoen. Die verzoeken worden in den regel geweigerd up grond van de omstan digheid, dat ieder lcrteling het tegen woordig in eigen, hand heeft het gar nizoen te kiezen, waar hij zijn dienst tijd wenscht te vervuilen. Maar hij kan nog uit zijn oog punt beschouwd een grooter voor deel deeluchtig worden. Hij kan zijn eersten oefentijd bij de infanterie ei» vesting-artillerie 2ien bekorten tot 4 maanden (in plaats van 8 1/2 maand} Om «leze voorrechten te erlangen belioeft de aanstaande lo teling slechts twee achtereenvolgende win tert ijdperken, van 1 October lot einde Januari d. a. v. gedurende zn.ustcns vier uren per week, te heb ben deelgenomen aan ds vrijwillige oefeningen in den wapenhandel, die Jaarlijks in de garnizoensplaatsen en gemeenten waar zien minstens 20 liefhebbers hebben aangemeld wor den gehouden. Behalve dat liet deelnemen aan die oefeningen dus later gedurende den diensttijd groote voordeelen geeft, V'.rmen zij n) dadelijk een aangename en nuttige afwisseling na afloop van de dikwijls eentonige dagtaak. Lichamelijk wordt men, onder toe zicht van officieren, ontwikkeld door onderofficieren van het leger of do Reserve en men oefent zich in gym nastiek en schieten, zonder dat zulks den deelnemers een cent kost. Men ziet het, het legerbestuur doet 'aiies wat het kan om het den aan staanden lotcling zoo aangenaam en gemakkelijk mogelijk te maken. Profiteert deze nu niet van het mi-| lilaire voor-onderricht, dan zal hij het zich zeiven later hebben te wijten, indien bij kameraden voordeelen ziet genioteii, die hij zelf in dienst zal in «ten derven. Voor hen, die een verbintenis bij hei Reservekader zouden wenschen ami te gaan, bieden de vrijwillige wa penoefeningen een wolkomen gelegen heid om zich te bekwamen. Zulke jongelieden kunnen in één wmtertijdperk of een gedeelte daar van het getuigschrift voor lichamelij ke geoefendheid dat moet worden overgelegd om eene verbintenis bij het reservekader te kunnen aangaan verwerven. Ook in den a.s. winter zullen de vrijwillige wapenoefeningen weder in Haarlem en omliggende gemeenten plaats hebben. Het eenige, wat tot deelneming aan die oefeningen dient verricht te Svorden ie, zich vóór 1 Juni a.s. op te geven ten bureele van den com- majidoerende officier van het 10e Re giment fnfcurtbrfl tf'ïb" fif gemeenten, wauir geen garnizoen aanwezig is bij den burgemeester. Jongelieden, dde eens verbintenis bij het reservekader wenschen aan te gaan kunnen evenwel ten allen tij de tot het onderricht worden toege laten. Ten slotte warde nog vermeld, dat' aan het onderricht kunnen deelnemen allo jongelieden van 16 tot 24 jaren. Rubriek voor Vragen Gcnbonncenlen hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, iu te zenden bij de Redactie von Haarlem's Dagblad, Oroote Houti trant 63. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven on zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vernielden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Wanneer moet de lichting 1905 opkomen? ANTWOORD: Dit is nog niet met zekerheid te zeggen; een oproeping zal u later geworden. VRAAG: Tot wien moet ik mij wen den om het adres te vernemen of te doen opsporen van mijn wegge- loopon vrouw. Particuliere detectives zijn in den rogel zeer onbetrouwbaar. Weet u ook oen betrouwbaar persoon, die zich hiermee zou willen belasten? ANTWOORD: Wij kunnen u alleen den ratul geven: vraag het eens aan de politie. Maar wij betwijfelen wel, of die zich daarmee belasten zal. Uit de Omstreken SCHOTEN. Do Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van de Coöperatieve Iiouwvereen. „Nieuw- Schoten", alhier. Het doel is: aan personen uit den arbeidenden of daarmede gelijkstaan- den stand, uitgezonderd aan beu die reeds lid eener andere coöperatieve bouwve.-een gmg zijn, eigen woonhui zen te verschaffen. Tot loden van het bestuur zijn ge kozen de heereu G. II. Hospes, voor zitter, K. J. van Welsenes, A. Koop man, A. Francken en J. Hijkoop. Binnenland HOFBERICHTEN. Prinses Juliana heeft op Haar jaar dag van H M. de Koningin-Moeder een gelakt salonameublementje ten geschenke gekregen. Dit is geplaatst in het Prinsesschuis in het Kon. park op het Loo, dat het Prinsesje dage lijks bezoekt. DE KONINGIN-MOEDER IN ENGELAND. Door den Londenschen berichtge ver van hel „Hbld." wordt nog ge- se iud De Koningin-Moedor wenscht dal haar bezoek uuu Londen een strikt particulier karakter zaJ dragen. I-I. M. zal effn week ongeveer verblijf houden m Browns Hotel, voornume- lijk om een samenkomst te hebben mei de Koningin-Weduwe van Zwe den, die te Londen zal aankomen. Daarna vertrekt II. M. naar Clare- mout, voor eeo bezoek aan de herto gin van Albany. DE DOOD VAN KONING EDWARD. Aan de woning van den Engelschen gezant bii ons Hof, is, na het bekend worden van het overlijden van koning Edward, de Britsche vlag halfstok geheschen. In het voorvertrek in het legatiege bouw, is een register van rouwbeklag neergelegd. waarop verschillende autoriteiten hun naam plaatsten. Van de woningen van vele gezan ten te 's-Ornvonhatre. zijn ten teeken van rouw bij het overlijden van het Engelsche staatshoofd, de vlaggen hunner Rijken halfstok uitgestoken. Namens onze regeering heeft de mi nister van buitenlandsche zaken aan de Britsche regeering telegraphische deelneming betuigd bij het overlijuen van Koning Edward. Minister De Aia- rees van Swinderen legde een bezoek van rouwbeklag al bij Sir George Buchanan. Engelsch gezant te 's-Gra- venhage. Ook de burgemeester der re sidentie deed van zijn deelneming blijken door een persoonlijk bezoek aan den gezant. Do Prins heeft Zaterdagochtend een bezoek van rouwbeklag afgelegd bij den Engelschen gezant. HET ONTSLAG VAN ENKA. In „Opwaarts" deelt mej. Van der Vlies (Enka) mee, hoe het met haar ontslaag staat „Het is een bericht, dat ik noch tegenspreken, noch bevestigen kan. De toezegging van ontslag werd mij eenige weken geleden in particulier onderhoud door den praeses van het schoolbestuur gegeven, maar de offi- cieele inededeeling heeft mij tot he den nog niet bereikt. Nu een christelijk schoolblad de onbescheidenheid had, de zaak ontij dig wereldkundig te maken, richtte ik tot het schoolbestuur liet dringend verzoek, mij spoedig uit deze pijnlijke onzekerheid te bevrijden." EEN ARME JONKER. Een jonkheer, vroeger kruidenier, nu arbeider, is zooals men on der de faillissementen kan lezen, fail liet gegaan. Hij heeft nu een verzoek tot rehabilitatie ingediend. Wat is een titel EEN STRANDING. Vrijdagavond liep het stoomschip „Dusseldorp" van de Argolijn Peters burgRotterdam, waarschijnlijk door defect aan het roer, op den lagen dam Hoek van Holland. De reddingboot „Prins der Nederlanden" is 's nachts driemaal ter adsistentie uit geweest, doch de bemanning wenschte het schip wegens ongevaarlijke positie niet te verlaten. Ongeveer 5 1/2 uur werden Zater dagmiddag door de reddingboot ne gen man van het s.s. „Diisseldorp" af gehaald. De overige vijf mannen wenschteti het éöhlp nog niet te ver laten. In het voorschip staat veel wa ter. Daar dit gedeelte met haver is geladen, bestaat er veel kans, dat de luiken zullen openbersten. De negen geredden werden in het hotel „Amerika" ondergebracht. ONGELUKKEN. Te Harlingen is de 18-jarige R. van der P., slagersknecht, door het los laten van het stuur der fiets te water geraakt en verdronken. Te Maastricht is zekere F. F., wo nende in de Plankstraat, van de trap pen gevallen en aan de gevolgen over leden. Jan van Egmond, die, zooais wij meldden, bij het tramongeluk te Rijnsburg zoor ernstig verwoud en in zorgelijken toestand naar het acade misch ziekenhuis te Leiden werd ver voerd, is aan de gevolgen overleden. HERZIENING WETBOEK VAN STRAFV, Zaterdag is in een der lokalen van het Departement van Justitie de bij Koninklijk besluit van 8 April 191U benoemde Staatscommissie geïnstal leerd, b»j welke gelegenheid de Mi nister van BinnenlandscJie Zaken, tijdelijk belast met hei beheer van het Departement van Justitie, eeno toe spraak hield. ONGELUK BIJ DE SCHIETOEFE NINGEN. Bij de schietoefeningen op het foil Pampus is een milicien uit Vlaardin- gen ernstig aan hét gelaat en aan den arm verwond. Door het ontbre ken der afsluitplaat is hij door de uil het kanon slaande vlam getroffen. Nadat den gekwetste een voorloopig verband was aangelegd, is hij naar het militair hospitaal te Amsterdam vervoerd. S. D. A. P. Tot leden van het. dagelijksch be stuur der S. D. A. P. zijn, naar „Iiel Volk" meldt, gekozen de hceren Vlie gen (tevens tot voorzitter), Van Kuyk- hof eit Wibuut. Verder zijn in het partij-bestuur gekozen de heeren Van der Goes, Helsdiugen, Hermans, Schaper, Spiekman en Troelstra. De heer llelsdingen kan echter, daar er maar drie Kamerleden lid van het partijbestuur mogen zijn, deze benoe ming met aannemen. Tot afgevaardigden naar het Int. soc:alistisch congres zijn gekozen de heeren Van Kol, Schaper, Troelstra,1 Vliegen en Wibaut, terwijl voor nog twee mandaten moet herstemd wor den tusschen de lieereu Duys, Van der Goes, llelsdingen en Mendels. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND. In dc vergadering van het hoofd bestuur van den Vrijzinnig Democra- Stichen Bond werd besloten de be noeming van een voorzitter aan te houden tol de volgende vergadering. Voorloopig treedt de heer Herman Snijders als waarnemend voorzitter op. De benoeming van een propagan dist werd eveneens aangehouden. De heer Van Deventer zal voorloo pig optreden als penningmeester van het hoofdbestuur, doch kan geen de finitieve benoeming, waartoe hij door het hoofdbestuur was aangezocht, aannemen. BESLAG GELEGD. De deurwaarder G. D. Dammers heeft ten verzoeke vun het orkest be slag gelegd op de rolschaatsenbaan in het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam. Het orkest had gestaakt, om- dat de directie zijn eisch tot uilbeta ling der gage over de week der hon- dententoonstelling, waarin niet gere den en niet gespeeld werd, niet in willigde. Een ander orkest werd ge- eugageerd, doch mr. Jules Keizer, die in deze oplreedt voor het stakende orkest, deed op baan en rolschaatsen beslag leggen. Het beslag is eenige uren later al weer opgeheven, nadat de directie den eisch van het vorige orkest, dal weder is aangenomen, had ingewil ligd. OVERTREDING ZONDAGSWET. Den llden Februari werden door de Rechtbank te Middelburg verschil lende personen veroordeeld wegens op Hemelvaartsdag verrichten van werk op den openbaren weg, wat in strijd met de Zondagswet werd ge acht. Thans is tegen 5 personen te lerse- ke, die zich op den jongsten Hemel vaartsdag aan hetzelfde vergrijp heb ben schuldig gemaakt, proces-verbaal opgemaakt. ONYVEDER. Bij het korte doch hevige onweder, dat Vrijdagnacht boven Hilversum en omstreken woedde, sloeg de bliksem in den toren van de Ned. Herv. Kerk te Nieuw-Loosdrechl, met het gevolg, dat brand ontstond in de spits. Met groote krachtsinspanning wist men het vuur tot dc spits te beperken, die geheel afbrandde. Zaterdagmorgen was men den brand meester. EEN HONDERDJARIGE. Bouwina Duré, weduwe van Hen drik Bos, te Groningen, hoopt Dins dag haar honderdsten verjaardag te herdenken. EF.N WRAAKNEMING. Een berucht wildstrooper uit Els- hout, zekere S., ontmoette den jacht opziener Do M. wellicht uit een oude veete viel hij De M. aan en bracht hem met een mes acht sneden toe. S. vluchtte daarna naar Duitschland. Kerk en School HET ONTGROENINGSVRAAG- STUK. Sedert Woensdag verblijven te Gro ningen eenige senatoren van de stu dentencorpsen te Amsterdam, Leiden en Utrecht om met den senaat van Vinnicat Atque Pol it de vraag te be spreken of een eventueele wijziging van het ontgiroeningsvraagstuk ook noodig en wenscliclijk zou wezen, R.-K. KERK, We lezen In „De Noord-Brabander": Df Bisschop van 'e-Bosch, boarende en ziende dat er méér werk gemaakt wordt van zijn 50-Jarlg priesterschap, dan hij verlangt, brengt ter kennis van zijne diiocesanen, dat hij dien merkvvaardigen dag niet anders dan in stilte wenscht te vieren, en drukt do hoop uit, dat men zich van elk ui- terlij kbewijs van belangstelling zal onthouden. Letteren en Kunst MULTATULI-HERDENKING. De huldiging vau Multatuli's na gedachtenis werd Zaterdag te Amster dam ingezet met de opening in het Stedelijk Museum vau een tentoon stelling van Multatuliana. Dc heer C. R. Bakhuizen van den Brink liicld een korte rede, waarin hij zei Zijt welkom geheeten, gegroet gij allen aldus sprak hij. De dag is dan aangebroken, die gewijd zal zijn aan de nagedachtenis van den man, die \óór 50 jaar golving bracht in de ef fen zee der Ilullandsche samenleving, iu den rustigen, ongestoorden ge- dachtengung van Holland's burgerij, golving, neen, een hevige branding beukte de kusten, klopte de rustende gemoederen op, zwiepte naar boven wat, onuitgesproken, bij velen nog duister en verborgen lag op den bo dem van hot gemoed. In het Paleis voor Volksvlijt was men bijeen voor een door het Rotter- damsch Tooneelgezelschap onder di rectie P. I). vun Eysden belangloos te geven voorstelling der onafgewerk te blijspolfragmenten „Aleid". Vooraf ging een rede, uitgesproken door den voorzitter der Multatuli- commissie, mr. J. N. van Hall. Deze zei o. a. Een plicht vervullen wij heden, een plicht van dankbaarheid, nu wij hui- de brengen aan den man, die, vijftig jaar geleden, in den „Max Havelaar" voor het eerst zich aan ons openbaar de; aan don denker der „Ideeën", den zaaier van vrijmakende en vrucht dragende gedachten aan den dich ter, die in de Wouter-geschiedenis, in ..Vorstenschool" en zooveel meer on ze letterkunde verrijkte met kunst werken van hooge waarde, „wiens stijl" zooals Kloos eenmaal schreef „een datum is in de geschiedenis onzer (literaire) kunst". Wat wij voor de nagedachtenis van •zulk een man doen. mag niet zijn het eerbetoon van één dag. De blijvende hulde, die wij hem wenschen te brengen, moge san dit volk ten goede komen, voor welks le ven en lijden hij het eerst onze oogen geopend heeft in dit geweldig boek met dien zonderlingen titel en dien nog zonderlinger inhoud in „Max Havelaar" of de Iioffyveilingen der Nederlandsche Handelmaatschappij". De „Max Havelaar" was een nood zakelijk hoek. Het heeft oogen en ooren geopend voor diep-gewortelde misbruiken, voor ten hemel schreiend onrechthet heeft door in wijder kringen belangstelling to wekken voor dut land en dat volk, reeds zoo lang aan onze macht onderworpen, maar dat wij nog zoo weinig kenden, een nieuw element gebracht in ons 'gevoel voor Neerlandsch Indië. Mututuli's geniale greep, door zijn edelmoedigen geest geleid, heeft dat gewrocht, en wij danken er hem op nieuw voor op dezen gedenkdag. Niet vervuld gezien heeft Multatuli, wat hij met het schrijven van zijn boek zich had voorgesteld den plot selinge» keer vun het kwade tot het goede, de dadelijke wegruiming van de misbruikeu, waarlegen hij zoo moedig en onzelfzuchtig den strijd aanbond. Vuur de „sülle kracht", die van zijn werk uitging en die den ontwikkelingsgang van onze kolonia le politiek onmiskenbaar heeft be- heerscht, had hij geen oog, kon hij misschien geen oog hebben. Persoon lijk kreeg hij geen voldoening; recht werd hem niet gedaan. Men liet hem praten en hongerlijden. Maar men had zijn boek mooi gevonden om den dichterlijken, meesleependen vorm. Dal stak hem. Om mooi-schrijven was het hem niet te doen geweest. Nu hij echter gedwongen was, het brood te verdienen voor zich en de zijnen, nu zette hij zich aan het schrijven, verontwaardigd en verbit terd en in zijn verbittering en ver ontwaardiging vaak, op zijne beurt, onrechtvaardig. Maar de man, „die veel had geleden", had, in zijn leven van lijden en mede-lijden, een schat van kennis vergaard op velerlei ge bied zijn levendige, voor eiken in druk licht vatbare geest had, van hier en van daar, indrukken ontvan gen, die hij weergaf in geschriften vol pliantasic, vol oorspronkelijk von- kenspattend vernuft. Dat waren de „Ideeën". Daarom naast hem, die de gewe tens wakker schudde, streed en leed voor de inlandsehe bevolking van Neerlandsch-Indië, naast den onbe vooroordeelde» grooten denker, eeren wij ook den Dichter. En hebben wij zoo, Multatuli ge huldigd, dan mogen wij die huldi ging omzetten in een daad door te steunen de poging tot stoffelijke en geestelijke verheffing van Insulinde, die het Max Havelaar-fonds beoogt Zóó zullen wij aan het nageslacht' de plaats kunnen wijzen waar hij ge zaaid heeft. 's Avonds werd met veel succes „Vorstenschool" van Multatuli opge voerd. Naar wij vernemen zullen de heer en mevrouw Erfmann—Sasbach het volgend seizocy deel uitmaken van Royaard's gezelschap. (Vad.) Rechtszaken MOORD, DIEFSTAL EN VER NIELING. Het is thans ruim zes maanden ge leden, dat door het geheele land de treurige mare verbreid werd, van een afschuwelijken moord, bedreven door twee personen op een oude vrouw, onder Surhuizum. Zaterdag moesten beide verdachten rekenschap geven van hun daad, voar de rechtbank te Leeuwarden. De publieke tribune was meer dan bezet toen de buitengewone zitting werd geopend.- BIJffoTgfaaYdUng wad aan' béidever- dachten, A. v. d. V., 25 jaar, en B. O., 24 jaar, arbeiders to Su'xhuizumer- holde, ten laste gelegd: lo. Diefstal van een vrouwenzak, toebehoorende aan Jantje Postmus, buisvrouw van A. Hoekstra, gepleegd onder Surhuizum, in den vroegen morgen van 25 October j.L, hebbende verdachten, ten einde den diefstal ge makkelijk to maken., vooraf genoem de vrouw, opzettelijk aangegrepen, en met een mes verschillende ver wondingen aan den nek, onder het oog, en onder de kin toegebracht, en in hevige mate tegen het hoofd ge schopt. ten gevolge van welke ge weldpleging voornoemde vrouw op 28 October d. ü.v. is overleden; 2e. opzettelijk, in vereeniging, in den nacht van 23 op 24 October, na daartoe vooraf bet plan te hebben beraamd, den polderdijk in de zoo genaamde „Wijde Pet" te Surliuister- veen, dienende tot waterkeering, doorstoken of doorgraven te hebben, zoodat het door dien dijk beschut wordende terrein werd overstroomd. Als verdedigers traden op mr. C. A. Römer, voor den eerste beklaagde en mr. J. M. van Hettinga Tromp, voor den tweede. Nudat 9 getuigen en één deskundi ge waren gehoord, requireerde het O. M. tegen ieder 18 jaar gevangenis straf. Gemengd Nieuws DE AARDBEVING IN MIDDEN- AMERIKA. Spaarzaam zijn nog de berichten, die over de aardbeving in Costa Rica binnenkomen. Toch kon men met ze kerheid veronderstellan, dat de ramp versclirikkelijk geweest is. Volgens telegrafische berichten uit Manaqua begon de aarde zich te' Cartago reeds Woensdagavond om half zeven te bewegen. Terwijl de ontzette bevolking de straten op vloog, begonnen de huizen reeds in te storten. Slechts een gering aantal menschen was in staat naar veilige plaatsen te vluchten. Het gezantschap van Costa Rica te Washington ontving bericht, dat meer dan C000 menschen gedood, gewond, of dakloos zijn geworden. Na de cata strofe heerschte te Cartago volslagen anarchie. De gevangenen braken uit en plunderden en roofden naar har telust. Hoewel de staal van beJeg af gekondigd is, hebben de soldaten de groote moeite, om de orde te hand haven. Honderden vluchtelingen zijn te San José aangekomen. Een groot aantal gezinnen kampeert op de hoog ten om de stad. Artsen en verpleeg sters zijn naar de plaats des onheils vertrokken. De schade wordt op ver scheiden milliocnen dollars geschat. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Odo!-FüS(a iif'Nfc IS -30 en 50 ct. Stoomvaartberichten Het stoomschip Rindjani, van Rot terdam naar Java, passeerde 7 Mei v.m. Kaap del Armi. Het stoomschip Medan, vertrok 7 Mei van Rotterdam naar Batavia. Het stoomschip Koning Willem II, van Amsterdam naar Batavia, ver trok 6 Mei van Lissabon Het stoomschip Billiton, van Am- sterdam naar Batavia, passeerde 6 Mei Finislerre. Het stoomschip Goentoer vertrok 7 Mei van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Rembrandt, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 7 Mei van Singapore. Het stoomschip Ambon, van Bata via naar Amsterdam, passeerde 7 Mei Kaap del Armi. Het stoomschip Anistelland, van Amsterdam naar Buenos Ayres, arri veerde 5 Mei te Santos. Het stoomschip Kernland, van Amsterdam naar Buenos Ayres, ver trok 6 Mei van Santus. Het stoomschip Tambora, van Java Daar Rotterdam arriveerde 7 Mei, des voorin. 8 uur, to Marseille en zet te de reis voort. Het stoomschip Menado, van Rot terdam naar Java, passeerde 6 Mei Peniche. Hel stoomschip Amsteldijk arri veerde 7 Mei, v.m., van Baltimore te Botterdam. Het stoomschip Wilis, van Rotter dam naar Java, vertrok 7 Mei van Colombo. Het stoomschip Koning Willem III, van Batavia naar Amsterdam, arri veerde 7 Mei te Lissabon. Het stoomschip Flores vertrok 7 Mei van Amsterdam naar Java. Het stoomschip Prinz Eitel Frie- drich, van Rotterdam naar Oost-Azië, arriveerde 7 Mei te Colombo. Het stoomschip Rotterdam, van Rotterdam naar New-York, vertrok 7 Mei. des namiddags 3 uur, van Bou logne sur Mer. Het stoomschip Soestdijk arriveerde 7 Mei, des voormiddags, van Rotter dam te Nedport News. Het stoomschip Maasland, van Bue- nos-Ayres naar Amsterdam, arriveer de 7 Mei te Duinkerken. FA ILLISSEMENTEN. Uitgesproken Utrecht. T. W. Ruygrok, koop man en winkelier, uldaar. Rechter commissaris jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije curator mr. II. Th. ter Haar Romeny. Breda. F. W. C. Theissing, voor heen scheepsbouwmeester, te Raams- donksveer, alwaar hij handelde on der de firma Theissing Co., thans zonder beroep, te Teteringen. Rech- ter-commissaris jhr. mr. A. J. J. van Sasse van Ysseltcurator mr. P. C. E. van Wijmcn, Breda. Hocrenveen. J. Hoonstra, var- kenskooDman te Annelacha. Rechter commissaris rnr. A'. van def Ley feu* rator mr. J. Russchcn. Amsterdam. De nalatenschap van J. Streuli, aldaar overleden op '18 Februari. Rechter-commissaris mi'. P. A. Rutgers van dor Loeff ci« rator mr. Ed. Philips. Assen. G. Diomcr, landbouwer, t« Annen, gemeente Anloo. Rechter-com missaris: jhr. mr. D. J. den Beer Poortugael; curator: mr. A. van der Sluis. Arnhem, gerechtshof. H. Neefjes) zonder beroep, te Hasselt. Rechter.-; commissaris: jhr. mr. M. A. de Savor-; nin Lobman; curator: mr. J. F. baroa vau Haarsoltc, te Zwolle. Middelburg. P. A. Mol, koopman, te Goes. Rcchter-comuiissaris: rnr. L. v.j Andcl; curator: mr. J. de Witt Ha mer. J.-Gz. 's-Hertogonbrtsch. G. Vink, land^' bouwer, te Almkcrk. Rechter-commisï saris: jhr. mr. van Nispen; curators mr. E. van Zinnicq Bergmann. Oiigehcven H. Oldeman, winkelier, te Ambt- Ommen. J. van Eyzcren, smid, te Middel burg. P. J. van dc Ven, huisvrouw van H. F. Trimbach, modiste, te 's-IIertogen- hosch. Jos van der Sanden, herbergier, te 's-IlertogenboscJi. C. van Dijk, wed. De Rooy, te Dos sen. Verzoek om rehabilitaitie inge diend Jhr. J. van Coeverden, voorheen winkelier in kruidenierswaren, thans arbeider, te Ambt-Delden. Verzoek om surséance van beta ling ingediend A. de Kemp, aannemer en timmer man, te Utrecht G. Huisscn, werkman, te Rilland- Bath. Geëindigd: J. C. van Mil, schilder, te Resteren. K. van Leusden, koopman en win kelier in rijwielen en omderdeelen, te Vreeswijk. F. Steur, arbeider, te Batenburg. A. E. Bakker, schilder, voorheen te Utrecht, thans woonplaats onbekend. Onze Lachhoek AANPLAKBILJETTEN. Wanneer men op aanplakborden nieuwe biljetten aanplakt, zonder de oude af te scheuren, krijgt men soms de zonderlingste zaken door elkaar te lezen. Zoo zag ik het volgende in een stad, die ik niet noemen zal. Wan neer ik van het eene biljet op het an dere overga, heb Ut puntjes gezet. Donderdag 27 Januari vrijwillige verknoping van een partij manilla sigaren... afgericht, door den heer De Bont... tot 't, besjvoeien van... een genlleman-dicf... geopend van 1 No vember a.s. af... on vroeger toebehoo- reml aan een groot kunstenaar... met gedraaide pooten... die reeds drie lan ge jaren... uithoofde van zijn jeugdi gen leeftijd... wordt doodgeschoten op commando van.,., een vet varken en zes magere koeien, die... naar de markt gaande, om schelvisch te koo- pen... tot beJooning voor hun moed... in de eerstvolgende vergadering zul len ontvangen de orde van... Grietje B., bijgenaamd schele Jaan... een ou den doofpot, verder een tafel met vier poolen, eenige stoelen... en eindelijk alles wat door... een jongste bedien de... wordt bevolen. Als slotnummer een harddraverij van... witte, roode en savoye kooien... ten huize van den burgemeester... tot bespreking van de beste manierom zoo zwaar mogelijk Friesoh vee te verkrijgen van... ze ventien kop liest kanariezaad... te be vragen bij... wijlen den heer... die de vergadering zal sluiten. Gevraagd een gezelschapsjuffrouw... goed met paarden kunnende om gaan... liefst met begeleiding van vi ool of piano... om tijdens... de Fran- sche revolutie... in de binnenlanden van Afrika... haring te venten... be nevens een jongejuffrouw van pl.m. 16 jaar, die hare opvoeding genoten heeft... ter gelegenheid van het om hakken en uitroeien van., ruim acht honderd kilo... stille genegenheid. Verder gevraagd een kleermakers knecht... om de lachspieren op te wek ken van een boekbindersknecht... met groen trijp en springveeren. Dc officier van justitie verzoekt aanhouding van... Michiel Adn'aansz. de Ruyter... die reeds jaren lang met de studenten der Pol. Hooge- scbool... op elk pond 1/2 pond toe geeft tor vervanging van drie scheepsladingengekookte garnalen diev, weeens verplaatsing der zaak... een kwartet zullen geven... in den vorm van een Japnnsche vaas... naar teekening van... een pasgeboren kind je... van de beste getuigen voorzien... electrisch verlicht en ingericht naar de eischen des tijds. De eerlijke vin der zal... een internationale tentoon stelling houden... op den stoep van een drogist-winkel... met medewer king van... versche zalm en gerookte paling... verkrijgbaar in de electri- sche bakkerij van... de gemeente-rei niging... om grooter schade te voor komen. Het geheel zal slaan onder leiding van... een rijk gebeeldhouwde en goed onderhouden... herdershond.., een goeden burgerpot kunnen koken... die enkele dagen geleden... met zijn splinternieuwe schoonmoeder... een wandeling maakte... ten einde verlof te kunnen ontvangen... zijn sloot zoo ver te kunnen doorgraven... d,at on- dergoteekenden, allen bewoners van Nijmegen en omstreken... hun vlag gen kunnen uitsteken, hopende... dal de aardappelen die verkocht zijn nog eens tot inkeer zullen komen. (De Nieuwe Koerier.)

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6