HAARLEM S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Donkere Schaduwen DINSDAG 10 MEI 1910 Buitenlandsch Overzicht Over de STERF-OORZAAK VAN KONING EDWARD bestond nog geen zekerheid. Er liepen geruchten over oen beroerte, enz. 't Bekende geueeskuudige blad The Lancet geelt thans zekerheid en schrijft „Met hot oog op onjuiste ver onderstellingen, d'C haar grond vin den in de aanwezigheid van oen be leend laryngoloog aan het ziekbed van koning Edward, achten wij het ge- wenscht mede to deelen, dat de oor zaak van den dood was een gebrOK aan het hart, ontstaan na de bronchi tis. De laatste uren des koning ver liepen absoluut rustig en pijnloos." De juiste datum voor DE PLECHTIGE BEGRAFENIS is nog niot officieel vastgesteld, maar zeer waarschijnlijk zai 't 20 Mei wor den. Een broeder van den overleden koning vertoeft in Egypte «n hoewel hij snel terugre'st, zal 't nog wei 10 dagen duren oer hij te Londen kan zijn. 't Lijk zal dan ook eerst op den avond van 17 Mei naar Westm. Ilall worden overgebracht en daar twee dagen op een praalbed blijven liggen. De staatshoofden, die de begrafenis bijwonen, komen twee of drie dagen tevoren en nomen hun intrek in Buc kingham Palace. Er zuilen voel gekroonde hoofden komen Reeds weten onze lezers, dat t Noor- weegsche koningspaar al in Londen is aangekomen en dat ook de Duit- sche Keizer 't verlangen te kennen gegeven heeft, zijn oom persoonlijk de laatste eer te' bewijzen. Verder is 't waarschijnlijk, dat de koning van Ita lië komt, de aartshertog Franz Ferdi nand als vertegenwoordiger van kei zer Franz Jozef, Prins Hendrik om onze koningin te vertegenwoordigen, enz. De andere landen zullen nog of- ficieele deputaties zendenvoor Frankrijk wordt o. a. genoemd oud president Loubet, een groot vriend yan den overleden koning. Verschillende hoven hebben rouw aangenomen, 't Oostenrijksche hol o. a. voor den tijd van vier weken. Nog steeds konten BLIJKEN VAN DEELNEMING* Gistermiddag vergaderde o. a. de Duitsche Rijksdag, welke zitting werd bijgewoond door den rijkskanselier, veie ministers en den Engelscben ge zant. Door den vice-president Spahn werd een rede gehouden, waarin hij zei, dat "t Duitsche volk van harte deelneemt aan den zwaren rouw, waarin de Keizer en het keizerlijk huis door het overlijden van Koning Edward zijn gedompeld. Met de deel neming van de geheele wereld veree- nigt zich het Duitsche volk in sympa thieke gevoelens voor het Engelsche volk, dat door den snellen dood van zijn, midden in zijn constitutiomiee- len arbeid voor het welzijn en de ont wikkeling van zijn volk, uit het leven geroepen koning, een ernstig, onher stelbaar verlios leed. Deze toespraak werd door de leden van Rijksdag en Bondsraad staande aangehoord. 't Is altijd eigenaardig, wanneer een regeerend vorst sterft. Nauw zijn de eerste klanken der doodsklok ver storven, of met gejuich wordt de nieu we koning begroet. De koning stierf de koning leeft I De Engelsche grondwet bevat de be paling, dat 't lauds steeds door een koning geregeerd moet worden, 't Gevolg is, dat zoodra koning Edward VII de laatste adem uitblies, koning George V hem verving. Reeds Zaterdagmiddag heeft hij dan ook in den z.g. grooten raad de regeering aangenomen. In ons vorig Overzicht gave» we reeds een korte samenvat: ing vau de toespraak, die hij deze plechtigheid door DEN NIEUWEN KONING Ia gehouden. Hier volgt een vertaling van een der belangrijkste passages „Toen onze geliefde koning meer dan negen jaren geleden hier stond, verklaarde hij, dat hij tot zijn laat- sten ademtocht zou werken voor het welzijn en den vooruitgang van zijn volk. Ik ben er van overtuigd, dat het geheele volk zal meenen, dat hij dit, zijn voornemen, ten volle heeft ver vuld. „Het zal mijn oprecht streven zijn te trachten zijn voetstappen te druk ken en tevens te handhaven het con stitutioneel bestuur over mijn Rijk. „Ik gevoel zeer ernstig de uiterst vare verantwoordelijkheid, die op mij Is gelegd. Ik besef, dat ik vertrou wen kan op de hulp van het Parle ment en het volk van deze eilanden en do overzeesche gewesten, ter ver vulling van mijn moeilijke taak en ik ben overtuigd, dat zij mij zuilen toe- bidden, dut God mij kracht en leiding zal geven. 1-Iet strekt mij tol troost te weten, dat ik in mijn dierbare ge malin een steun zal vinden, die mij steeds ecu hulp zal zijn lu mijn stre ven voor het welzijn van mijn volk." Hierna legden de Lords de eed van trouw af aan den nieuwen koning. Dit is gisteren ook gedaan door de leden van 't Lagerhuis. Eerst legde de voorzitter den eed af en daarna volgden de ministers en de leden* Al le leden waren in rouwkleeren. Gisteren heeft ook EEN EIGENAARDIGE PLECHTIGHEID plaats gehad. K' ing George werd uit geroepen a to - '«owe vorst van de City, de handels van Londen, wat geschiedde met verschillende ce remoniën. Aan de sneus van de City, tegenover de gerechtsgebouwen, werd een tijde lijke barrière opgesteld, waarachter de Lord Mayor en andere waardig heid sbekleeders uit de City, met <ie trompetters zich opstelden. Van de westzijde naderde de stoet der herau ten en eere-jonkers en vroeg toegang tot de city om den nieuwen koning uit te roepen. Na eenige ouderwet- sche plichtplegingen, gaf de Lord Mayor het gevraagde verlof, de bar rière werd geopend en achter den stoet onmiddellijk weer gesloten. De Lord Mayor en de overige waardig- heidsbekleeders sloten zich bij den optocht aan. die naar de beurs en an dere plaatsen in de city trok, waar de herauten prins George tot koning uitriepen. De barrière aan den ingang van de City bestond uit een zijden koord, dat de poort moest verbeelden, die vroe ger ter plaatse stond. De geheele plechtigheid beteekent niet anders, dan de svmbolieke erkenning van de onafhankelijkheid der City tegenover de vorsten in den ouden tijd. Gisteren heeft ook DE PROCLAMATIE VAN KONING GEORGE V. plaats gehad. Deze geschiedde op het historische binnenhof van St. James's Palace en was buitengewoon schil derachtig. De straten in den omtrek waren afaezel door de troepen, waar achter het volk in dichte massa stond samengepakthet dak van het paleis, alle vensters en de verschillende ter rassen waren dicht bezet. Op den muur van den aangrenzenden tuin van Marlborough House, thans het pa leis van koning George, waren alle kinderen van den koning, met hun gouverneur, en andere leden van de koninklijke familie, opgesteld. De Ko ning en de Koningin Mary waren niet te zien, doch woonden toch de cere monie bij. Toen de Wapenkoning, die de pro clamatie voorlas, gekomen was bij de zinsnede waarüi over den dood van koning- Edward word gesproken, ont blootten alle aanwezigen eerbiedig 't hoofd, en bleven zij blootshoofds staan totdat de proclamatie geëindigd was. Aan liet einde bliezen de trompet ters een fanfare, en de batterij in St. James's Park opgesteld, loste saluut schoten. Toen het voorlezen van de procla matie eindigde met de woorden „God save the King", nam het publiek dien kreet over en weldra weerklonk die in steeds toenemend geroep door het park en alle aangrenzende straten. Een muziekkorps der eerewacht speel de het Volkslied, en toen een krach tige stem in de menigte de woorden van het lied aanhief, stemde weldra het geheele vulk daarmede in, met zulk een kracht, dat deze betooging tot voorbij Buckingham Palace kon gehoord worden. Nog altijd wordt er getwist ovei DE NALATENSCHAP VAN KONING LEOPOLD VAN BELGIË. De socialistische leider en lid der Kamer Van der Velde heeft een open brief geschreven aan den minister van justitie, waarin hij dezen ver zoekt, wel een onderzoek ie willen in stellen naar de volgende feiten. Na de operatie van koning Leo pold (zoo luidt dit schrijven) heeft ba ron Snoy den vertrouwden bediende van den vorst, Degueldre, ontboden en dezen gelast zich den volgenden dag per rijtuig naar een bepaalde woning te begeven, waar hij de^ ba ron vond, met de heeren Pochaz. va der en zoon, respectievelijk directeur- generaal aan het ministerie van fi nancien en afdeelingschef aan het de partement van koloniën. Aan Degueldre werden een envelop pe en eenige sleutels ter hand gesteld; teveDs kreeg hij de opdracht drie kof fers naar do Société Générale te bren gen en de sleutels en enveloppe te overhandigen aan een persoon, die hij aldaar zou aantreffen. In liet hem aangewezen gebouw vond hij baro nes do Vaughan, wie hij, ingevolge zijn lastgeving, de voorwerpen gaf. Mevrouw Delacroix liet daarop den inhoud der koffers overbrengen naar een kluis, welke zij in de Société Gé nérale bezit. De heer Van der Velde Besluit zijn brief met de uitnoodiging, de juist heid dezer feiten te toetsen aan de ge tuigenis van den persoon, die dezo opdrachten uitvoerde. Enkele bladen spreken 't vermoeden uit, dat hier sprake is van de dertig millioen aan Congciaensche waaiden, welke nog altijd zoek heeten te zijn. DE NIEUWE FRANSCHE KAMER zal, volgens een mededeeling van hel ministerie van builenlandsche zaken, tellen 71 reactionnairen, 17 nationa listen, 59 progressisten, 93 republikei nen, 248 radicalen en radico-socialis- ten, 29 onafhankelijke socialisten en ~'i veroenigde socialisten. VERKIEZINGEN IN SPANJE. Volgens de reeds bekend geworden resultaten der verkiezingen werden gókozen 44 conservatieven, 114 libe ralen. 48 republikeinen, 1 socialist en 18 van verschillende politieke gezind heid. De ministerieele meerderheid boven alle oppositiepartijen te zamen zou 60 stemmen bedragen. Tot de gekozenen behooren o. a. de heeren Moret. Maura en Romanones, minister van openbaar onderwijs. OPSTAND IN ALBANIA Volgens officieele mededeelingen hebben de Turksche troepen van Pre- thowo het plateau Karfüagh bezet EEN CHINEiESCHE KAMER. Er is een dekreet afgekondigd om trent de opening van een adviseoren- de Kamer op den eersten dag van de negende maand. Deze Kamer, die den grondslag zal vormen van een later parlement, zai 90 leden tellen, groo- teudeeJs leden van het keizerlijke Huis en voorts aristocraten en amb tenaren. Parijsche Brieven CCXXIL Liane de Pougy was eerst toonecl- speelster. Veel talent had zij niet, doch ze was heel mooi en in som mige theaters te Parijs wordt schoon heid nog meer gewaardeerd dan ta lent. In een schouwburg moet er wat te schouwen vallen en schoonheid is gauwer merkbaar dan talent Doch Lian9 de Pougy lnwl eer zucht En toen zij gewaar werd, dat de recensenten het steeds hoofdzake lijk over haar „mooie verschijning" hadden, verliet zij dapper de plan ken en werd.... schrijfster. „Yvée Lester" en „Yvéa Jourdan" zijn haar pennevruchten. Ik heb geen dier werken gelezen en kan dus niet beoordeelen, of zij als schrijf ster meer talent heeft dan als too- neelspeelster. In elk geval spreekt niemand over haar als letterkundige. Komt haar naam over iemand's lip pen en dit gebeurt niet zelden dan zijn het altijd de „belle femme" en de „femme chic" in haar, voor welken de volle aandacht gevraagd wordt. Voeg daarbij, dat zij een der toonaangeefsters in Parijsche mode zaken is, en ge begrijpt, dat zij niet behoeft te schrijven om een behoor lijk, ja zelfs een weelderig bestaan te hebben. Alle tailleurs en hoedenma kers kleeden haar volgaarne gratis een kleedingstuk, gedragen door Lia ne de Pougy, verschaft den vervaar diger een groot debiet. In do elegan te wereld is schoonheid een kostelijk ding, dat de bezitster een kosteloos bestaan, benevens kostbaarheden aan de hand doet Een paar weken geleden wandelde Liane de Pougy, vergezeld van ma dame d'Hervilly en prins Ghika, te Saint-Germain, de meest aristocrati sche buitenwijk van Parijs, de \v ijk risposteerde nu de bur- waar o. a. de uitdrukking „bour- geoisement vertueux" in een kwaden reuk staat De mooie Liane o, zoete naam I - - had een nieuwerwetschen hoed op. Middellijn ongeveer anderhalve me ter, zonder overdrijving omtrek rekeut zelf maar uit, mathemathlci Waarde een paar duizend francs. Ef fect grandioos 1 Het drietal stond op het punt, om n mondainen koekcbakkerswinkel binnen te treden, toen een ander drie- ',al, bestaande uit den heer Martel, jijn vrouw en madame Cherechews- ky, Liane en haar genoolen voorbij kwam. Liane'? hoed trok natuurlijk de aandacht van het burgerlijk trio. „Wat 'n hoed 1" riep mevrouw Mar tel uit, „wat 'n maskerade I Enfin geen wonder..— 't Is Liane de Pou gy 1" Prins Ghika, een piepjonge man met geheel onbehaard gezicht, vatte daarop vlam en kreet „Een maskerade Wie dat heefl gezegd, moest zichzelf maar eerst in den spiegel bekijken I" „Vlegel 1" ger. De kleine prins trad moedig op zijn tegenstander toe en wilde dezen zijn kaartje overreiken. Dat zou des prinsen eerste duel zijn 1 Zijn borst zwol. Doch hij had buiten den waard gerekend, althans buiten de burger lijke opvattingen en manieren vau den heer Martel, die de jonge door luchtigheid martel leerde met een paar geduchte vuistslagen, methode üam Mac Vea. De slagen kwamen zóó hard aan, dat Liane de Pougy eenige oogenblikken later, in een bui van humoristisch medelijden, tot keur ridder gezegd moet hebben „Hij heeft je leelijk toegetakeld, i n kleine joch 1" „Mon peut loulou I" dat teederc verkleinwoord, moet, dunkt mij, on der dergelijke omstandigheden, niet aangenaam klinken in de ooren van den betrokkene, vooral niet, als deze iemand vau prinselijken bloede is. De zaak kwam, op aanklacht van den pi ins, voor den vrederechter van Saint-Germain. Nog nooit, vermoed ik, zijn ar voor een „tribunal de simple police" zoo veel menschen van de „high life" bij elkaar geweest Het leek wel, of zoo dodelijk de graaf Robert de Montes- quiou de Fézensac een „conférence" zou gaan houden. Rijke toiletten, dat er waren! En hoeden, hoeden...! Daar kwamen [Jane de Pougy en madame d'Hervilly binnen. Bewonde rend gemurmel. Ditmaal had Liane een hoed op van 2 meter middellijn, wat het begrijpelijk maakte, dat de vorige hoed, die van de ruzie, „le pe tit chapeau" werd genoemd. Getuigenverhoor. Uw naam? Liane de Pougy. Uw ware naam? Chassaigne. Leeftijd Zeven-en-dertig jaair. Uw beroep? Schrijfster. Daarop moest Liane vertellen, hoe de zaak zich had toegedragen. Ik heb vergeten te vertellen, dat de burger Martel den prins ook nog voor makreel en Liane voor kraanvogel en kameel had uitgemaakt Nu klin ken die woorden in het Hollandsch heel onschuldig, doch in het Fransch zijn het beleedlgende scheldnamen. Cham eau" heeft ongeveer de betee- kenis van „smeerlap"; „maquerau" en „grue" zijn nog Liever benamingen die mijn pen evenmin wenecht te talen als Liane de Pougy de Fran- sche invectieven wilde uitspreken. Waarvoor schold de heer Martel den prins uit? Blozend tot achter de fijngevorm- de ooren, antwoordde Liane: Voor zeevisch. Algemeen gelach* Nu, wat zou dat? Maar een bijzondere soort van zeevisch. Wélke soort het was, was met mogelijkheid uit haar te kr'jgen. En u, waarvoor maakte hij n uit? Voor een trekvogel, en voor beest, dat hekend is om zijn sober heid. Enorm gelach. De president: Perfect, een dier, dat in de woes tijn zeer gewaardeerd wordt. Hevige lachbuien alom, ook aan de zijde der dienaren van den heiligen Hermandad. Madame Jousset, de eigenares van den eersterangs koekebakkerswinkel, kwam daarna, eveneens als getuige, gelukkig de raadsels oplosseu. Zij was klaarblijkelijk op de hond van het aristocratisch-paAri cisclie drietal en meende den prins nog te moeten boJof-trompetten door wijsgooriglijk te zeggen: „Het Is erg gemakkelijk, anderen te beleedigen; wat mooi Ls, dat ls, er niets tegen terug te doenl" Madame d'Hervilly getuigde, als was zij de spreekbuis van Liane de Pougy. Ook bij haar kwamen de di verse beestennamen niet over de tong. Madame Cherechewsky verklaarde, dat noch zij, noch haar vriendin zich beleedigend of zelfs kritisch over Lia- do Pougy had uitgelaten. Integen- sl persoonlijk had zij haax bewon dering uitgesproken voor het smaak- olie kanten kraagje, dat de schoone schrijfster bij die gelegenheid had omgedaan. Waarop de president haar onder het oog bracht, dat alle ande re getuigen het er over eens waren, dat Liane toen heelemaal geen kraag- om had. Voorts beweerde dezelfde getuige, dat juist de prins haar vriendin voor kraanvogel had uitgemaakt en het eerst een dreigend gebaar had ge maakt. Overigens had zij niets ge hoord en niets gezien. Haar man ,de geneesheer Chere chewsky, keurde het gansche gedrag "■an den heer Martel goed. Vervolgens werd, als eveneens ermakeliik „hors d'oeuvre". een tweede zaak van den prins Ghika be handeld. Ongeveer een jaar geleden beet de akelige hond vau een officier der kurassiers het snoezige hondje an Liane de Pougy. De vechtlustige prins toog toen met groote stappen naar een groep notaris-klerken, die in de buurt hartversterkinkjea ver schalkten, en vroeg hun met doods verachting Is die hond van ulieden Neen 1 luidde het korte bescheid. Dan is het de hond van dien vui- lon officier De „vuile" officier was al lang uit het gezicht verdwenen. Op deze zitting zei een van bovenbe doelde notarisklerken Wij zouden reeds vroeger van die boleedigende woorden gewag hebben gemaakt, indien wij niet bevreesd waren voor diplomatieke verwikkelin gen Toen bereikte de lachstorm zijn top. punt Zelfs de president kon zijn ernst niet bewaren hij kreeg een „fou rire" zóó dat hij op een gegeven oogenblik, hijgend naar adem, uit riep Om de wille van alles, menschen, laten w ernstig blijven 1 N'auweb'ks was de storm bedaard of meester Bauzin, de rechtskundige raadsman van prins Ghika. drong er op aan, dat deze rechtbank zich ter zake onbevoegd zou verklaren „want het geldt hier niet de kleinig heid van lichte kwetsurener is bloed gevloeid 1" Na eenig delibereeren over cn weer, oordeelde de president de rechtbank oubevoegd, zoodat de zaak eerstdaags voor de „police correctionelle" tc Ver sailles berecht zal worden. Als de prins Ghika niet verstandig is en zijn aanklacht niet intrekt, zie ik aankomen, dat het op die zitting zai volloopen van lachluslige Parij- zenaars van alle standen. Men is hier tuk op dergelijke rechtsgedingen. Ai zou de heer Martel de zwaars ie straf ten deze krijgen, de risee van het pu bliek is en blijft de prins Ghika. Er zijn zaken, die men niet voor het ge recht moet brengen. Op de afgeloopen zitting heb ik on der meer beroemdheden en beroemd- heidjes een grappigen tooneelschrij- ver gezien. Ik vrees voor Liane de Pougy, dat eerstdaags in een der Pa rijsche theaters een blij spelletje zal worden opgevoerd, getiteld ,,I*e pe tit chapeau de Diana de Ronsry" of iets van dien aard. Hoe toch een klein voorvalletje hee-1 Parijs kan interesseeren Mits „la note gaie" er maar is. OTTO KNAAP. gens was het tusschen Castricum en Heemskerk, sneeuw-, hagel- rsn regenbuien en on weder ceai paar uur onafgebroken zich deden golden als in inenscbenheugeuis niet bekend. De spiuaziovelden waren dan ook dia geheel onder sneeuw weggedoken, die op sommige plaatsen een voet hoog lag. In sommige tuinen waren de bloemen geheel vernield, terwijl vooral de zwarte bessen danig gelo den hebben. Behalve het doodslaan van een koe van J. W„ richtte do bliksem geetl schade aan De schade voor sommige tuinders zal belangrijk zijn. Binnenland Uit de Omstreken BEVERWIJK. Onweer. Bijna den geheel en dag woedde gisteren een noodweer in de omstre ken van Beverwijk. Vooral des mor- HOFBERICHTEN. De Koningin zal zich bij de begra fenis van koning Edward doen ver- legeowoOTdigeu door den Prins der Nederlanden, die tot het volbrengen van die zending met het pantserschip „Heemskerck naar Londen zal wor den overgebracht. De Prins zal als hoofd der missie vergezeld worden door twe© leden van het Militaire Huis van da Koningin. Het Ilof zal vermoedelijk voor 14 dagen rouw aannemen over den dood van koning Edward. MINISTER VAN JUSTITIE. De Torenwachtei" van de „Mid- delbuvgs-he Courant" kan bevestigen, dat er z-er ernstig sprake is, dat He heer Nelissen Bij zijn aftreden als minister van Justitie zal vervangen worden door den Katholiek oir. Lede- boer, procureur-generaal bij den Hoog»n Raad. DE TWEEDE KAMER, van baar Paaschvacantie terugge- keerd, zag haar ledental effectief ver meerderd door het binnenkomen van den heer De Meester, die, hoewel bij na een jaar geleden gekozen, nog niet beëedigd was en zitting genomen had De oud-mi uister bleek de ernstige ge volgen eeuer hevige ongesteldheid nog niet ten volle te boven. Het spreekt wel vanzelf, dat koning Edward's dood werd herdacht. Do voorzitter sprak gevoelens van deel neming uit jegens het Engelsche volk, dat zijn koning verloor in tijdsom standigheden, waarin diens adviezen de beteekenis hadden van die van een ervaren staatsman. Aan zijn verzoek, om de condolean ces der Tweede Kamer aan de Brit- sche Regeermg over te brengen, wil de de Minister van Buitenlandscho Zaken gaarne gevolg geven. Onder schrijvende v al de voorzitter hail gezegd, zeide hij, dat de voortreffe lijke Engelsche koning, die overleden was, in net laatste tiental jaren een belangrijke rol had vervuld in do wereld-politiek ea dat de zegenrijke gevolgen van zijn invloed ook buiten de grenzen van zijn land mochten worden gewaardeerd. De Kamer, die haar afdeelmgeu, waarin zij aanstonds werken ging, opnieuw samenstelde, regelde hare werkzaamheden aldus, dat zij morgen zal beraadslagen o.m. over den terug koop van het land Kaudanghaucr dat zij Woensdag stemmen zal over de lijn Batavia—Buitenzorg dat zij Dinsdag na Pinksteren niet verga dert, doen in elk geval Donderdag daaraanvolgende des middags zal be raadslagen over het voorstel-Troel- stra (enquête-Kuyperzaak). De heer Vliegen zal op een nadei te bepalen dag interpelleeren over do uitzetting vau een tweetal builen landsche werklieden, van wie één een leider van Duitsche arbeiders beweging (uitsluiting te Glanerbrug). Heden 11 uur openbare vergade ring. Iroelstra's enquête-voorstel. Verschenen is de Memorie van Ant woord van den heer Troelstra op hot voorloopig verslag over zijn voor stel, tot het houden eoner onquète omtrent handelingen van den toen- maligen Minister vau Binnenlandse ha Zaken tea- zake van decoraties in 1903 en 1905. Ter beantwoording du;- voornaam ste bezwaren tegen zijn voorstel ont wikkeld, meent de heer Troelstra de ze te moeten toetsen aan de twee eer ste stellingen ter motiveering en ver dediging van dat voorstel in par, 1 der Mem, v. Toelichting opgenomen. De eerste stelling: De Kamer heeft het recht van enquête omtrent al die aangelegenbeden, welke tot l»are at- FEUILLETON Naar het Duitseh.. Door PAUL 11ENKENS. 59) Deze bewering verdient.... sta melde Hugo. De rechter viel hem in de rede. Hij zocht in de op de schrijftafel liggen de papieren rond, toen hield hij plot seling Hugo de drie accepten voor, die In de vroegere woning van Beek ge vonden waren. Ontkent u misschien ook uw be kendheid met deze papieren ?vroeg hij. Noen, deze papieren zijn mij be kend, antwoordde Hugo, nadat hij een vluchtigen blik op de wissels had geworpen, maar meteen niet had kun nen verbergen, hoe hevig hij schrikte. Dat zijn mijn accepten. Ja, en uw oom heeft za onder teekend, nietwaar Weer wierp Hugo een blik op de papieren. Het ontging den rechter van instructie niet, hoezeer zijn hand beefde. U zal wel gelijk hebben, luid de het antwoord, met plotseling heesch geworden stem. Uw overleden oom gaf u vermoe delijk deze papieren ter dekking van een of andere schuld Ja, antwoordde Hugo. Hij was altijd heel goedig tegenover mij. Ik herinner mij toch duidelijk, hoe u mij vertelde, dat u al lang met uw oom gebrouilleerd was. Kan u mij niet zeggen, wanneer u zoo ongeveer met uw oom gebroken heeft Rechter Albert! had niet kunnen verhinderen, dat Hugo intusschen snel een blik op de accepten had ge worpen. Zoo precies herinner ik mij dat niet meer, het moet echter in elk ge val in Februari geweest zijn, ant woordde hij toen snel. Dus na het uitgeven van deze accepten Natuurlijk Anders zou mijn oom mij zeker de accepten niet gegeven hebben. Heel juist- Naar hetgeen de ge tuigen mij van uw oom verteld heb ben, was hij over het algemeen zeer precies op het punt van geldzaken. Het zal u wel groote moeite gekost hebber, vóór u deze accepten van hem loskreeg Dat zal ik niet ontkennen, be vestigde Hugo. Juist de omstandig heid, dat ik al heel spoedig daarna weer geld noodig had, gaf aanleiding tot onze breuk. Als ik u nu echter zeg, dat die breuk al in Januari heeft plaats ge grepen llugo werd bleek. Hij moest zijn blik afwenden. Dat dat moet een vergissing zijn. Neen, dat is een bezworen feit. Hedenmorgen nog heeft de voormali ge dienaar van uw oom gezegd en met een eed bezworen, dat de breuk tusschen u en zijn vroegeren meester op den verjaardag van den laatsten, den 24sten Januari van dit jaar, had plaats gegrepen. Deze wissels hier, die op 28 JaDuari gedateerd zijn, zijn dus eerst na de breuk met uw oom onderteekend. Zij zijn toch Immers door hem onderteekend Natuurlijk I stoof Hugo op. U zei toch zooeven zelf, dat uw oom u deze accepten moeilijk had kunnen geven, nadat gij van elkaar vervreemd waart, zoo ging Alberti zonder pardon op hetzelfde thema voort. Hoe komt het nu echter, dat juist de uitdrager Schimmel deze ac cepten in zijn beizit had U heeft blijkbaar vroeger ook al geldzaken met hem gehad Nu ja, gaf de baron met te genzin toe. Hij gaf mij geld op volkomen veilige wissels. Schimmel schijnt toch tegen de veiligheid van deze wissels bedenking gehad, te hebben. De wissels zün al sinds einde April te innen en of- schqon uw oom na dien tijd nog bijna drie maanden geleefd heeft, heeft Schimmel ze niet tijdens zijn leven laten presenteeren. Ook na den dood van den baron heeft hij ze niet bij den executeur testamentair laten aan bieden, die toch dadelijk gezorgd zou hebben, dat het geld betaald werd. Welke verklaring kan u van zoo'n vreemde handeling geven Maar ik kan toch niet weten, waarom de uitdrager dat gelaten heeft, ik ben toch niet de voogd van dien man geweest Nu, het zou toch heel gewoon zijn, aan te nemen, dat de uitdrager heel goed wist, dat het hem toch niet zou geven, als hij ze bij den ouden beer presenteerde. Hij had zeker re den te vermoeden, dat de Qjiderteeke- ning van uw oom vervalscht was 1 Hoe denkt u over dia verklaring? Hugo staarde voor zich uit en zweeg. Toen glimlachte hij verachte lijk. Daar heb ik geen antwoord voor, zei hij koud. Wat bewoog u met den uitdra ger Schimmel een briefwisseling In cijferschrift te voeren Hugo keek ontsteld op. Dus, daar wil u nu achter zien te komen U vertelt mij louter vrien delijkheden, waarvan ik zelf geen vermoeden heb, fluisterde hij met bevende Hopen. De commissaris Grósser is in staat, u de geheele correspondentie te laten kijken. U kreeg uw aaunianiu- gen vau den kant v«.n Schimmel door advertenties in het dagblad van dien dag, die altijd tot opschrift hadden „Liedervers ontvallen". Kan u zich dat niet herinneren Het gelaat van den baron nam een sombere, bezorgde uitdrukking aan. Hij keek naar den grond en zweeg. Nu, wil u mij geen antwoord geven vroeg de rechter van in structie. Toen hij daarop nog altijd geen antwoord kreeg, kwam hij vlak bij I-Iugo staan. Het is voor u verreweg het bes te, baron, als u geen uitvluchten meer zoekt, maar een openhartige, eerlijke bekentenis aflegt, hernam hij op ernstigen toon. Een reeks van toevalligheden heeft een keten van bewijzen tegen u aangevoerd, die onomstootelijk zijn. Uw hand komt in het oog loopend met het gevonden bloedspoor overeen. Bovendien moet u toegeven, op 25 Juli in Krenzlingen geweest le zijn en daar het voor juf frouw Hedwig Beek bestemde aange- teekende pakje afgegeven te heb ben Neen, dat is een verdenking, waartegen ik niet genoeg protestee- reu kan, zei Hugo, nu heftig opge wonden. Ik was niet in Kreuzlin- *gen, ik reisde in tegenovergestelde richting, en ik ben volkomen in staat mijn alibi te l>ew:jzen Nu, men zal informaties nemen, die de geloofwaardigheid van uw be weringen zullen mollen vaststellen. Ik verzoek er teïfs dringend oui, mijn alibi op dien criticken avond nauwkeurig te mogen opgeven. De rechter fronste geërgerd de wenkbrauwen. Wil u dus niets bekennen, niets? vroeg hij, terwijl hij den beklaag de een stap naderde. Neen zei Hugo scherp en be slist. Ik heb niets ie bekennen I Weer maten de beide mannen el kaar met de blikken, maar Hugo sloeg zijn oogen niet Yoor den blik van den ander neer. Nu goed, mijnheer v. Engler, dan bevestig ik hiermee uw gevangenne ming. zei Alberti. Tom voegde hij er tot den commis saris van politie bij U zal er voor zorgen, dat doze mijnheer in voorloopige hechtenis wordt gesteld. Daarop zich weer tot Hugo wen dend, ging hij voort Eerst ben ik genoodzaakt, van het tot nu toe met u gevoerde ver hoor een nauwkeurig protocol te la ten opmaken. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5