Wide ra gemeenten gebrrrfS maXen yaïI het llaarlemsche wisselkantoor, kan sterk betwijfeld worden, ja, geheel ontkend. Immers, terwijl vroeger de bewoners der naburige gemeenten, wanneer zij in Haarlem voor andere Joeleinden waren, telven één of twee guidons Inwisselden, wordt nu door /winkelier* en patroons voor veel 'grooter bedragen gehaald. Volgen» een door adressanten ge- tiouden onderzoek wordt zelfs syste matisch gewerkt, zoodat feitelijk be vorderd is, wat men dacht te bestrij den. Adressanten achten dan ook al leen afdoende het zich in verbinding stellen met de naburige gemeente- gas fa brieken, waardoor de aldaar te veel Inkomende muntstukken naar Haarlem terugkomen. Waar op het gebied van hooger- en middelbaar on derwijs door onze gemeente zooveel welwillendheid wordt betoond, daar mag de mindere man ook wel iets genieten van de gemeente, waar hij liet grootste gedeelte van zijn benoo- digdheden koopt. Het eenigste wal door de nieuwe tijdsindeeling Is bereikt, is een nieu we wiizo van gedwongen winkelne ring de winkeliers verplichten hun clientele aan zich. doordat tij de muntstukken beschikbaar stellen. De nadoelen van een en ander aan te toon on, achten adressanten onnoo- dig Nog mag gewezen worden op het feit, dat reeds nu in enkele huishou dens do petroleum weer meer in ge bruik komt. Heeft men geen munt stukken en wel petroleum, of is die gemakkelijk te krijgen, dun komt men (vanzelf daartoe. Het middel ia dus nadeeliger dan de kwaal Adressanten meenen in bovenstaan de memorie genoegzame gronden aangevoerd te hebben, om te verkla- Jron, dat de genomen besluiten uiterst mueelig zijn, zoowel voor de ge meente als voor de gasverbruikers. Zij vleien zich dan ook met de hoop, dal de Gemeenteraad bij de behande ling van het adres zich op genoemde f(ronden zal beroepen en het Dage- ijksch Bestuur, wanneer het onver hoopt zien met deze zienswijze niet kan vereenigen, zal vragen naar de motieven, die een en ander weerleg gen, opdat zal blijken, dat de geno men maatregelen werkelijk in het al gemeen belang zijn, waarvan adres santen nu allerminst overtuigd zijn. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 6 timmerlieden, machinale houtbewerkers, 1 wa genmaker, 1 meubelmaker, 1 mo delmaker, 8 metselaars, 1 opper man, stucadoors, witter», 8 machinebankwerkers, 1 monteur, f grof bank werkers, 1 metaaldraaier, i vuurwerkers, 1 ketelmaker, 6 burgersmeden, 8 machinisten, 6 sto kers, 1 electricien, 1 instrument maker, koperbankwerker, 1 ko per-lager, 8 loodgieters, 2 schoen makers, zadelmakers, kleerma kers, 1 schilder, behangers, stoffeerders, 1 bloemist, 3 tuin lieden, 8 grondwerkers, 1 bakker, 1 banketbakker, slagers, 2 krui deniersbedienden, 1 kellner, 8 ma gazijnknechts, 7 loopknechts, 8 huis knechts, 1 sigarenmaker, 3 kantoor bedienden, 8 boekdrukkers, 1 letter zetter, 1 lithograaf, binders, 15 losse werklieden dienst boden, 8 werksters, I naaister, 2 kooksters, 1 huishoudster, 2 vrou welijke kantoorbedienden, 1 adspi- rant bouwk. opz., 1 houtdraaier. Tegen het mishandelen Van dieren. Verschenen is T jaarverslag over 1909 der vereeniging tegen het mis handelen van dieren voor Haarlem en omstreken. Aangezien we indertijd reeds de daarin vervatte bijzonderhe den opnamen, volstaan we nu met de ze enkele aankondiging. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben bet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mite voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat. 58. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gogo/en en zoo Bpoedig mogelijk. Aan vragen, dlo niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden Wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Er werd mij onlangs ver teld, cLat er binnenkort een uitikee- ring In t faillissement van de Noord en Zuld-Hoilandsche Bank zou plaats hebben. Kunt u mij ook zeggen of dat waair is? ANTWOORD: Dit is juiüt U zult daarvan spoedig wel meer vernemen; kijk de advertentiën in ons blad maar goed na. VRAAG: Aan mijne woning wil lk een uithangbord plaatsen, dat onge veer 25 A 30 c.M. buiten de rooilijn komt. Moet ik daarvoor vergunning vragen? ANTWOORD Ja: geen veirgunniDg bel) eft gevraagd te worden voor wer ken, toestellen of Inrichtingen, die niet meer dan 0.11 M. huiten de rooi lijn uitsteken. De vergunning moet den Raad op ge zege id papier ge vraagd worden. VRAAG: Kunt u mij ook een mid del noemen om roode inktvlekken uit vitr.ige-gordljnen te verwijderen? ANTWOORD: Wrijf de gevlekte plaatsen met verdund zwavel-zuur In, en borstel met een zacht schuiertje daarna uit Herhaal deze bewerking eenlge malen, en spoel daarna de gor dijnen in koud water. De vlekken zul len don verdwenen zijn. VRAAG: Wanneer zonder eenlge re den (le huur van een huis wordt op gezegd on zonder dat de minste huur schuld bestaat, is men dan toch var plicht te verhulzen? ANTWOORD: De verhuurder, mits ödi gwüi^ageiWIe naaf Wwnjaw van opzegging, door hst plaatselijk gebruik gevorderd, ia te allen tijde bevoegd om eene opzegging van huur te doen en de huurder is verplicht daaraan te voldoen en zou zich door vorzot groote moeilijkheden en koeteen op den hels kunnen halen. VRAAGt Indien men wu echter Juist kosten heeft gemaakt, door bet laten verrichten van stucadoorswerk, nieuwe gordijnen als anderszins, heeft men dan recht op schadevergoe ding? ANTWOORD: Neen, hoe verdrietig dit ook xijn moge, de huurder la tgI- strekt niet gehouden om dergelijke koeter. op «enigerlei wijze te vergoe den. Het opzeggen van huur is een roer rechtmatige daad en Lndlen daardoor schade geleden wordt, is dlo voor huurders rekening. VRAAG: ls een vader verplicht car, wanneer hij voor de tweede maal in het huwelijk treedt, boedelscheiding te maken? ANTWOORD; Neen, eene verplich ting zijnerzijds bestaat niet. Hij kan afwachten of door meerderjarige kin deren scheiding geëlscht wordt. Het Is echter altijd gewenscht om schel ding te maken, omdat het van belang is met Juistheid te weten, wat door den hertrouwden echtgenoot ten hu welijk is aangebracht VRAAG: 'Als bij getrouwd ls, Is er dan niets meer aan het erfdeel! dier kinderen te doen? ANTWOORD: Etr ls een zeker be schikbaar deel, dat de vader hun ont nemen kan, zoodat zij tevreden moe ten zijn met hef wettelijk erfdeel of de legitieme portie. Hij mag dat be schikbare deel echter niet aan de nieuwe echtgenoote geven, die alleen genieten kan wat de wet te haren be- lioe\e beschikbaar stelt. Tot het ver krijgen hunner rechten moeten de kinderen zich wenden tot een procu reur, ten einde, Indien het noodzake lijk mocht wezen, de actie tot boedel scheiding bij de rechtbank voor hen aanhangig te maken. VRAAG: Daar mijn dochter zich met 0 Mei in een dienst verhuurd had, maar vele klachten over dien dienst hoorde, heeft zij den godspen ning teruggebracht. Is zij er daarme de af? ANTWOORD. Met het terugbren gen van den godspenning Ls zij er ei genlijk niet af en het gesloten huur contract werd daardoor niet vernie tigd, maar gewoonlijk woTdt er ge noegen mee genomen, omdat men niet veel heeft aan Iemand die tegen haar zin in een betrekking komt. Waarschijnlijk is het daarom niet, d.at zij nog op de eene of andere wij ze over de zaak zal worden lastig ge vallen. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Polderzaken. In de vergadering van den Schouw- broekerpolder onder deze gemeente, is besloten de polderlasten voor 1910 vast te stellen op ƒ5 per H.A. Verder werd in die vergadering vastgesteld de rekening over 1909 bedragende in ontvangst en uitgaaf f 635,89 1/2 en de begrooting voor 1910 bedragende ln ontvangst en uitgaaf f 745.541/2. UMUIDEN. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van de naamlooze vennootschap Stoomvis- scherij „Noordzee", te IJmuiden. Zij heeft ten doel het exploiteeren van stoomtrawlers, het uitoefenen der zeevisscherij in haren vollen omvang, het verkoopen van de opbrengst daar van, het varen van koopvaardijgoede- ren, alsmede het sleepen van sche pen en het verkenen van assistentie aan ln nood verkeerende vaartuigen, en voorts al datgene te doen wat met eeu en ander in onmiddellijk verband staat, met dien verstande echter, dat de vennootschap nimmer meer dan één trawler ln eigendom zal hebben. Het maatschappelijk kapitaal der vennootschap bedraagt f 35.000, ver deeld ln 70 aandeeleu, elk van 500, welke alle zljn'feeplaatst. Binnenland HET AANSTAANDE KONINKLIJK BEZOEK. Naar het HbLd. verneemt, zal H. M. de Koningin bij Haar bezoek aan de hoofdstad zeer waarschijnlijk de te waterlating bijwonen van het stoom schip Prinses Juliana, dat op de werf der Nederlandsche Scheepsbouw maatschappij gebouwd wordt voor re kening der stoomvaart-maatschappij Nederland. De tewaterlating zal naar alle waarschijnlijkheid op Woensdag 1 Juni piaats vinden. De plechtigheid van den doop zal door H. M. de Ko ningin verricht worden. De Prinses Juliana zal de grootste boot worden van de vloot der Mij. Ne derland het is tevens het grootste schip, dat ooit in Nederland gebouwd werd. De Amsterdamsche briefschrijver van de „Arnh. Crt.", het aanstaande Kon. bezoek besprekende, zegt. dat ook van de zijde van het Kon. Huis zelf reeds maatregelen zijn getroffen. Zoo zal ditmaal niet, zooals gewoon lijk bij het jaarlijksch bezoek audiën tie worden verleend, maar er zal cour worden gehouden. Het verschil daartusschen ls het volgende Op audiëntie mag ieder komen, die zich daartoe voelt geroepen, en voor al zij maken daar gebruik van. die in den loop van het jaar geridderd wer den. Verder komen de officieren van leger en vloot van heinde en ver naar de hoofdstad om zich aan Hare Maje»- Wl Is tafafl «xmUTI* Ie Wie lten voor «maakte promotis. Thans mogen alleen zij kemen, die al eens kennis maakten met het Hoofd van den Staat, waardoor natuurlijk het aantal personen, dat het Konink lijk Palels bezoeken zal, veel minder groot is dan gewoonlijk. Dit doet als logisch gevolg hot aantal logeergas ten belangrijk inkrimpen, en zal een niet onbelangrijk schadepoatje voor de hotelhouders zijn. Een ander gevolg ia, dat ook Hare Majesteit het minder vermoeiend heeft, want zoo'n audiëntie van eenl ge uren is werkelijk geen gemakkelij ke taak. Het schijnt op bet oogenblik wel weer noodig te zijn, de Koningin voor groote vermoeienis te sparen, want de geruchten, die in den laat- sten tijd de ronde deden, dat weereen vermeerdering van het Koninklijk ge zin to wachten is, werden mij thans bevestigd. TWEEDE K AMER. Het wetsontwerp tot aankoop van het particulier land Kandanghauer, door de Indische Regeering, is zon der stemming aangenomen. Bij de reeds vermelde bestrijding van den heer Van Karaebeek bleef het Do verdere spreker», de hoeren Colijn, Tydeman, De Meester en Boo- gaardt, maakten het den Min. van Koloniën gemakkelijk, door de ver dediging van het ontwerp, los van den financieelen kant, op grond voorna melijk, dat op de particuliere lan den, waar sou v ere ine rechten be staan, tal van misstanden voorko men, die weggenomen kunnen wor den, wanneer die gronden, stelselma tig aangekocht, tot staatsdomein war den. Do Min. voegde er aan toe, dat op middelen werd gezonnen om, be halve door onteigening, de souverel- ne rechten der eigenaren op te hef fen. liet middel van den heer Van Karnebeek om vreemd kapitaal te weren, leek hem voorshands te dras tisch. Heden 11 uur: de verdere agenda. TUCHTSCHOLEN. Gedurende het jaar 1908 zijn ln de tuchtscholen aanwezig geweest 622 verpleegden (567 jongens en 55 meis jes) tegen 552 in 1907 en ln de rijks opvoedingsgestichten 772 (688 jon gens en 84 meisjes) tegen 791 ln 1907 (degenen, die in meer dan een ge sticht vertoefd hebben, slechts één maal geteld). COLLECTEURS STAATSLOTERIJ. Zondd" werd op een te Utrecht ge houden vergadering opgericht„De Vereeniging van Collecteurs der Ne- derlandscho Staatsloterij". Het bestuur ls als volgt samenge steld H. M. Hijmans van Veenen- daal, voorzitter, Rotterdam J. Bac kers, vi ce-voorzltter, 's-Hertogen- boschF. van Romburgh, secretaris, Lelden N. C. Colijn, 2e-secretaris, Leeuworden R. Lopez de Leë.o Lo- guna, penningmeester, Amsterdam E. van Praag, J. C. V. Mooymnn, Den HaagP. Schaap, Maastricht, en J. Appel, Middelburg, leden. HULDE AAN WIJLEN Dr. K. G. P. SCHWARTZ. Op het stille kerkhof der Ned. Herv. Gemeente te Oegstgeest, waar in het najaar van 1909 het stoffelijk over schot van dr. K. G. P. Schwartz, oud rector van het Gymnasium te Doetln- chem werd ter aarde besteld, werd Maandagmiddag door leerlingen en vrienden de grafkelder, waarin de doode zal rusten, tegelijk met een gedenksteen, aan de familie over gedragen. Gespr -ken werd door de heeren dir. Gerth v,u. Wijk, predikant te Benne- broek, Prof. dr. J. J. Hairtmann te Leiden en dr. Ter Haar Romeny, conrector te Haarlem. Een zoon van den overledene dank te namens de familie. DE EFFECTENBEURS TE AMSTERDAM. In de vergadering van de „Vereeni ging voor den Effectenhandel" kwam, naast andere punten, ook aan de or de de volgende motie van het be- Btuur „De algemeeue vergadering van le den van de Vereeniging voor den Ef fectenhandel, gehoord de mededeellngen van het bestuur, besluit het bestuur te machtigen, om. indien de onderhandelingen, welke met het gemeentebestuur van Amsterdam gevoerd worden, niet tot een bevredigend resultaat leiden, een terrein aan te koopen en tot het daar op stichten van een eigen Effecten beurs en eventueel de daarvoor noo- dige financieels maatregelen te ne men.' De voorzitter deelde mede. dat het bestuur der vereeniging reeds per- ceelen in handen heeft, namelijk een complex, gelegen van de Papenbrug- steeg tot het Bible hotel, welker opper vlakte blijkens een deskundig rap port, geheel voldoende is voor het bouwen van een effectenbeurs, enz. De Beurszaal zou eene oppervlakte hebben van 1200 M2. of bijna twee maal zooveel als de tegenwoordige Beurszaal, welke slechte 620 M2. meet Mocht de vereeniging met de elge naars van het genoemde complex niet slagen, dan ral het bestuur met nieu we voorstellen tot de vereeniging ko men, aangezien het ook nog van an dere zijde een aanbod van gunstig gelegen terreinen heeft ontvangen. Do motie van het bestuur werd met 281 tegen 4 stemmen aangenomen. TROELSTRA's ENQUêTE» VOORSTEL De Haagsche correspondent der Tèl. meldit: Naar mij heden vun Invloedrijke rijde werd verzekerd, wordt in poli tieke kringen verwacht, dat de behan deling van het enquête-voorstel ■Rroelstra zeer spoedig zal afloopen. Het komt de volgende week Donder- BègmKKiag an 'Ai orife «b Wis* Sa verwerping «r van vaatetaot, sal, boo verzekerde men ons, dir. Kuypeir hoogstwaarschijnlijk Dinsdag 24 Mei weer in de Kamer verschijnen. DE STAKING TE AMSTERDAM EN HET OPTREDEN TEGEN DB POLITIE. Onder het opschrift „hoog spel" schrijft hot Alg. Hbld. o.a.: Het loopt nu toch wel een zeer be denkelijker! kant op met het anar chistisch gespeel. Eeret door hun roekeloos gedoe bet gansche bouwbedrijf ln de war ge stuurd. Daardoor ellende gebracht in duizenden gezinnen en een materieele schade veroorzaakt, welker grootte niet te schatten ls. En dat ln een open winter, waarin het werk maar voor het aanvangen ligt Daarna, geprikkeld door het uit blijven van het gehoopt succes, een rumoerig optreden en samenscholen na afloop der vergaderingen en bij het posten. Een optreden, dat reeds eenlge malen tot i<: ^est ergerlijke handtastelijkheden Ikoefl geleid. En nu, een optreden tegen de po litie zoo grenzelou., onverantwoorde lijk, dat wel leder weldenkend man de menschen zal beklagen, die aan een dergelijke opruiende volksmenne rij zijn overgeleverd. We hebben beknopt verslag gege ven van de Planclus-vorgadermg, de meeting die belegd was „tegen het optreden deT politie!" Het was daar ln het oordeel van gewone burgers een ergerlijke ojnruierij. Echter, de anarchistische sprekers verstaan de kunst algemeenheden te debiteeren, waardoor hun woorden juridisch niet als „oprulorij" kunnen worden gequo- Llficeerd. Zoo blijven zij buiten schot. De uitwerking blijft echter niet uiL Wij hebben reeds verteld hoe Maan dagavond na afloop der vergadering de betoogers weder de stad zijn In getrokken om relletjes te weeg te brengen en politieoptreden uit te lokken. Daarbij was hun houding reeds zeer vijandig. Scheldwoorden en uittartingen was al wat zij toen beschikbaar hadden. Bij het uiteen drijven schijnt een troep, een goede honderd man sterk, naar de nieuwe stad te zijn getrokken. Het gold een bezoek aan de woning van den voor zitter der Algemeene Patroons-Veree niging, den heer Terllngen, op de Ceintuurbaan. Met het oog op geuite bedreigingen en manifestaties voor die woning was reels geruinien tijd aldaar een agent geposteerd. Na twaalven werd de Ceintuurbaan be reikt. Toen de agent de menigte tot doorloopen aanmaande, ls men op hem aangevallen. Daarbij is het on- menschelijk toegegaan. Want toen de man werd opgenomen bleek hij ern stig gewond. Hevig bloedend werd bij per rijtuig naar het ziekenhuis vervoeg alwaar een diepe snede over het achterhoofd en een kleinere over hot voorhoofd moest worden verbonden. Ook in den rug bleek de agent door een scherp voorwerp lich telijk verwond. De onverlaten hebben ook op den helm van den agent hun woede ge koeld. Het hoofddeksel werd geheel in-een-getrapt gevonden. De agent, wiens toestand wel ern stig doch niet gevaarvol ls, ligt thans nog wat versuft te bed. Naar het „Hbld." nog verneemt, ls door deu Inspecteur van politie J. W. Haarman een aanklacht wegens be teed igirig ingediend tegen den heer P. Meyer, die in de in „Plancius" ge houden protestvergaderiug tegen de politie dien inspecteur een „brutalen schoft" uoemde. De heer Haarman üuu de leiding bij net gebeurde op de Hoogesluis op 1 Mei en het was bij een herinnering daaraan, dat de heer Meyer deze beleedigende woorden bezigde. DB BURGEMEESTER VAN DEN HAAG. In de gisteren geiiouden Gemeen teraadsvergadering van 's Gravenha- ge weid d-oor den voorzitter mededee- ling gedaan van een brief van den burgemeester baron Sweerts. waarin deze mededeelt, dat zijn geneesheer hem minstens zes maanden volkomen rust voorschreef Daarom verzocht hij aan de Koningin hein niet te herbe noemen, waarop hij een brief ontving van den Commissaris der Koningin, hem meldende namens den minister van binnenlandsche zaken, dat hem tot het tijdstip zijner aftreding verlof wordt verleend niet verlenging van dat verlof bij eventueel© herbenoe ming totdat zes maanden zijn verstre ken. In verband hiermede zal de Raad Woensdag een tijdelijken wethouder benoemen. TERECHT. Het s-s. Alw'lne is te Mumbles aan gekomen. Oorzaak van het oponthoud onbekend. HET LOODWIT. Naar „Het Volk" meldt, heeft Hels- dingen tot minister Talma schriftelijk de fraag gericht of het onderzoek naar loodvergifliging onder de schil dersgezellen, in 1907 door minister Veegèna toegezegd, speciaal voor Overijsel nog niet ig afgeloopen. Zoo ja, waarom het resultaat niet werd gepubliceerd en of die publicatie thans binnenkort is te verwachten VOLKSBOND. Op den beschrijvingsbrief voor de 37e algemeene vergadering van den Volksbond tegen drankmisbruik, wel ke op 26 J uli a. s. te Scheveningen zal worden gehouden, komen o. m. de volgende voorstellen voor Hoofdbestuurom ln overleg met en door bemiddeling van de algemee ne commissie van de Nationale Huis- vlljt-tentoonstelllng zorg te dragen, dat uit de Inzendingen op de tentoon- stellüift zoo deze de technische mo- gelljWïeH Sr Van bpèbcn, ëefi Eeur- collectle worde samengesteld, welke als verplaatsbaar museum van den Volksbond dienst zal kunnen doen. Utrechtwat kan worden gedaan om bet drankmisbruik op kermissen tegen te gaan J Hoofdbestuur om zich tot de re geering te wenden, opdat deze wets- voorstelleu aanhangig make, waarbij de bevoegdheid wordt verleend aan lo. den strafrechter om bij veroor deeling wegens misdrijven, welke ln dronkenschap zijn gepleegd of met misbruik van bedwelmenden drank door den dader samenhangen, tevens de opneming van den dader te beve len ln 'n herstellingsoord voor drank zuchtigen voor den tijd van ten min ste een halfjaar en ten hoogste twee jaar 2o. den burgerlijken rechter om, op verzoek van bloedverwanten in de op gaande of in de nederdalence lijn, van broeders of zusters of echtgenoot of op dft vordering van het openbaar ministerie, de opneming in een her stellingsoord voor drankzuchtigen te bevelen voor deu tijd van ten minste zee maanden en ten hoogste twee ja ren, van hem, die geregeld zoodanig misbruik maakt van bedwelmenden drank, dat hij daardoor ernstig zede lijk of ander nadeel toebrengt aan zijn omgeving ol gevaar oplevert voor de openbare orde of veiligheid. SPOOR- EN TRAMPERSONEEL. Te Arnhem werd de 7de jaarverga dering gehouden van het Ned. R.-K. Secretariaat van Spoor- en Tramweg personeel „Si Raphael". De deelnemers aan de vergadering begaven zich in optocht van het Sta tionsplein naar de St. Eusebiuskerk en vervolgens naar Musis Sacrum. Er waren eenlge muziekcorpsen in den stoet en 42 vaandels. Ongeveer 1200 personen namen aan de verga dering deel. De voorzitter, de heer J. Hellemond uit Bokstel, wees er op, dat het leden tal teil gevolge van de contributiever- hooging aanvankelijk achteruitging, doch nu weer stijgende is. De organi satie heeft aan innerlijke kracht ge wonnen. Doch spreker vestigde er de aandacht op, dat van de 84.000 spoor- mannen in ons land er 30.000 Katho liek zijn en dat daarvan nog geen1 4000 in 85 afdeelingen aangesloten zijn. Er zal dus z. i. gewerkt moeten worden om de niet-georganiseerden tot aansluiting te bewegen. Spreker wees op de teleurstelling van de spoorwegmannen in minister Regout, wat betreft pensioen, Zon dagsrust, diensttijden, enz. De heer mr. A. J. M. J. baron Van Wijnbergen, lid der Tweede Kamer, hield een rede over „Katholieke or ganisatie". ZONDAGSRUST De „Ned." schrijft Met verbazing lezen wij, dat de Staatsspoor voornemens is gedurende de maand Juli des Zondagochtcnds eon plelzlertrein met tweede- en derde klasse rijtuigen van Rotterdam en Dordrecht naar Brussel en des avonds terug te laten loopen. Wordt van deze reisgelegenheid vol doende gebruik gemaakt, dan zal daarmede in de maanden Augustus en September worden voortgegaan. Zoo onze Regeering al geen ver mindering van den Zondags dienst kan bereiken, we mogen toch vertrouwen, dat ze vermeerde ring kan voorkomen DRAADLOOZE TELEGRAPHIE. Op den lichttoren „De Brandaris" te West-Terschelling wordt eerst daags vanwege de marine een tijde lijk oefeningsstation voor draadlooze telegraphie opgericht DE MINISTER VAN JUSTITIE. De Minister van Justitie, de heer Nelissen, is thans in Den Haag terug gekeerd, maar zal, hoewel heden de termijn afloopt van de verloftverien- ging, zijn ambtswerkzaamheden niet meer definitief hervatten, daar de minister wegens gezondheidsredenen zijn ontslag aan de Koningin heeft verzocht en ook verkregen. Tijdens de ontstentenis van een minister van Justitie is het beheer van het Departement van Justitie, ad in terim, opgedragen aan den Minister van Binuenlandsche Zaken, Mr. Th. Heemskerk. TENTOONSTELLING TE BRUSSEL. Op don dag der opening (Dinsdag 17 dezer) van het Nederlandsch pavil joen ter Brusselsche tentoonstelling zal de commissaris-generaal voor Ne derland, mr. Regout, in eeu der res taurants op het tentoonstellingster rein een feestbanket geven, waarbij vermoedelijk eenige der ministers, departementshoofden hier te lande, als gasten zullen aanzitten, EEN TUINDORP. De Hengelosche Bouwvereenlging te Hengelo heeft een onmiddellijk aan de bebouwde kom grenzend terrein aangekocht, ter grootte van 14 H.A. Het plan der vereeniging is, hierop buizen te bouwen, die uiterlijk en innerlijk modellen kunnen zijn van goede arbeiders- en beambten wonin gen Al deze huizen zullen afzonder lijk worden gebouwd met flinke tui nen er bij en in één aanleg vereenigd. Een gedeelte zal onbebouwd blijven, en dienen voor sportterrein. Koloniën DRINKWATERVOORZIENING TE SEMARANG. L. en V. ontving het volgende onge- teekende telegram uit Semnrang „De ingezetenen van Semarang zonden aan den gouverneur-generaal Idenburg een telegram, waarin wordt j gezegd, dat sedert de besmetverkla- j ring op 22 Februari te Semarang 1800 choleragevallen voorkwamen. Voorts! zijn typhus en dysenterie er sedert vele jaren epidemisch heerschende, dat alles is een gevolg van de slechte watervoorziening. De burgerij verzoekt Uwe Excellen tie met den meesten aandrang zoo danige maatregelen te willen nemen dat met den aanleg der Oengaran- leiding onmiddellijk kan worden be gonnen, desnoods door toepassing van art 31 der Comptabiliteitswet, omdat de burgerij vreest, dat door Verder uitstel het begin van den aan leg minstens een Jaar zal worden ver traagd," Gemengd Nieuws De Bmsselsche politie heeft de hand gelegd op een zestal valsche munters van Fransche en ltaünunsche natio naliteit. In het verblijf van een hun ner werd een gehcele werkplaats voof het munten van geld aangetroffen. De gevonden munten vertoonen den beeldenaar van Leopold II en het jaartal 1909. MOORD EN ZELFMOORD. Maandagmorgen omstreeks 7 uur doodde een Oostenrijker op den weg van Kcrkrade uaar Herzogenrath de 16-jarige dochter van zekeren E. te Bleijerheida. De vermoorde begaf zich des mor gens met eenige vriendinnen naar Herzogenrath, om van daar per spoor naar Rheidt te vertrekken, alwaar zij werkzaam was. Zij werd door den moordenaar op gewacht, die haar "n doodelijk schot met een revolver toebracht. De dader Oostenrijker voa geboorte oud 28 jaren, was vroeger kostganger ge weest in het huis van genoemden E. en wilde waarschijnlijk een verkee- ring aangaan mot de vermoorde, die zulks van de hand wees. De moordenaar joeg zich zelf even-, eens een kogel door liet hoofd. Beiden stierven na weinige oogenblikken. SPREEKWIJZEN EN SPREEKWOORDEN. De „Loc." geeft het volgende staal tje van verknochtheid niet altijd juist geplaatstaan hot gebruik van spreekwijzen en spreekwoorden bij Iemand in Indië, die een ander over een liefdesqnaestie schrijft ....Om Jou van dienst te zijn wil ik de hand langs mijn hart strij ken en mijn best doen, om de zaak te arrangeeren, gedachtig aan 't spreek woord Doe wel en kijk niet naar de linker- of rechterhand!... Maar ik moet je ronduit zeggen, „want ik ver moord mijn hart niet in een kuil en steek de stoolcn niet onder de ban ken", dat jij door "t geven van dien raad aan 'n verliefde heel onvoor zichtig handelde en zelf schuld bent, dat hij je de kous over den kop trekt... Je hebt den haan lioorcn kraai en en Je weet niet waar de klepel hangt Wees voor den vervolge voorzichtiger, vriend amice, de moe der is voorzichtig met de porselein kast. anders snijdt zich ln den vin ger en dlo voorzichtigheid is in de eer ste plaats noodig bij 't randgeven aan verliefden, want ln de liefde wijst de blinde aan den lamrne, die niet loopen kan. den wegdaarom moet je „nooit Je vinger in de schors van den boom steken", want „dan nemen ze de heele hand I...." „Laai verliefde lui eenvoudig in hun vet zitten, dan braden zo gaar." Te radon zijn ze niet en moeten dus maar voelen en niet hooren en door de wijsheid ondervin den. „don zitten ze op de ecbr&ndo blaren Onthoudt, dat en denk, als je weer zoo iets aan js hand krijgt, aan mijn raad, want dure raad is goed en die zich spiegelt aan een an der, dempt den put en „zal nooit met het net van achteren visschen. Doe je dat niet en ben je weer zoo stom, dan zal je weer de poppen zien dansen en je hebt 't je zei ven te wijten, want niets is meer waar dan, die met de bal kaatst, zal stonn oogsten." EEN EILAND GEANNEXEERD. Een Britsche walvischvaarder heeft, bliikeus een bericht uit Dur ban, Heard-eiland, in -den zuidelijken Indischen oceaan ten 1 «hoeve v an het Britsche rijk geannereerd. De be manning heeft er de Britsche vlag geheschen, en aan den stok een ver klaring van inlijving bevestigd- De mogelijkheid van een protest van de zijde der Vereenigde Staten is ech ter niet uilgesloten, aangezien de groep, waartoe het ei land behoort, in 1853 door een Amerikaan werd ont- deKt, naar wien zij ouk genoemd is. UITVIND ING. Men maakt melding van een nieu we uitvinding, die aan verschillende Londensche handelsmannen is ge toond, een machine roor het opplak ken van postzegels. He machine, on geveer van de grootte van een schrijf machine, snijdt de postzegels van de strooken. bevochtigt ze en plakt ze op de stukken. Zij werkt zoo snel, dat per uur 4000 postzegels kunnen wor den opgeplakt. Voor (\e bediening is alleen het heen en wejr bewegen vai^ een kruk noodig. Dezelfde uitvinder heeft deze ma chine iu een automaat geplaatst, die dienst kan doen aan stations, in kof fiehuizen e. d. LEVEND VERBRAND Een werkman te Namen was bezig zijn koffie te drinken onder een rieten dak, nabij de steengroeve, waar hij werkte. Zijn kameraden riepen hem toe, dut het afdak vuur gevat had. Hij begreep het eerst niet ca toen hij eindelijk zag, wat er gaande was, wilde hij nog een kist gereedschappen redden op dat oogenblik zonk het neten dak ineen, ilij bevond zich tusscneu twee stukken en brandde als een toorts. Toen men hein eindelijk kou naderen, was het te luaL De man gaf weldra onder hevige pijnen den geest VREESELIJKE DOOD. Te Woodiesfurd is, bij het bekiee- den van een mijnput met metselwerk, de put ingestort. Zes werklieden, die op de halve hoogte aan dijn arbeid waren, werden door het neervallende puin en grond meegesleurd en op den j bodem van de put bedolven. Een dor mannen raakte beklemd tusschen den wand van de put en oen paal van den vernielden steiger en bleef han gen. Een paar gene<^heeren werden nedergelaten om op te nemen, of hij te redden zou zijn, desnoods door amputatie va nzijn beide beenen. Dit bleek echter ondoenlijk, zoodat men den ongelukkige een langzamen dood

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6