iVereiÉreii moest laten sterven. "Acht hrea lang loefde hij nog, terwijl gedurig pogin gen werden aangewend om hem te bevrijdenDe man zag ze een voor een mislukken, totdat hij, een paar uren voor zijn dood» het bewustzijn •verloor. VOORSPELLING.: De Londensche „Telegraaf'-corres- tfoiident meldt „Old Moore" is een Engelsche „pro feet". Hij geeft ieder jaar een alma nak uit. Daarin voorspelt hij allerlei rampen, die hij uit den gang dor pla neten afleidt Voor de aardigheid heb ik pas zijn almanak voor 1910 eens ingekeken. En daarin deed hij de volgende voor spellingen „Wat beduidt dit De vlaggen zijn halfstoks, de torenklokken luiden. Een hooggeplaatst en bemind per soon is heengegaan." Vervolgens „Het komt „Old Moore" voor, dat de gewone teekenen van vreugde en genoegens door algemeene rouw ver stoord zullen worden. Want de dood zal zijn hand op zeer aanzienlijke personen leggen, tot verstoring der maatschappelijke en nationale feeste lijkheden. De dood spaart niemand. De machtigste moet onder zijn gena- delooze zeis vallen." En deze voorspellingen verduide lijkt „Old Moore", door een prentje ?an een lijkkoets met een kroon er- &p. De Engelsche profeet kan nu zeg gen, den dood van koning Edward te hebben voorzien. RADIUM IN DE ZEE. In de wateren der wereldzee ligt een geweldige schat begraven wié de middelen bezit, dezen schat naar boven te brengen, zoo vertelt de Figa ro, zal de rijkste man der wereld zijn, want zijn vermogen zal niet minder dan 3700 milliard gulden bedragen. Tot deze uitkomst is n.l. een Ameri- kaansch chemicus gekomen, die den radium-inhoud der zee berekend heeft. Voleens zijn onderzoekingen en berekeningen bevat de wereldzee ruim 20,000 ton van het wonderbare element, dat professor Curie ontdekt heeft. Naar de buitengewone prijzen, waarmee thans het radium betaald wordt, zou één ton radium een waar de van ruim 188 millioen gulden be- teekenen, zoodat de geheelo Inhoud een vermogen vertegenwoordigt van 3700 milliard DOMHEID. Te Hamburg heeft de krijgsraad een soldaat vrijgesproken, omdat hij te dom was voor strat. Een onderofficier had den soldaten verteld, dat ccn soldaat was bevor derd. omdat hij de pijn aan een ver pletterden vinger zoo heldhaftig ver droeg. Bedoelde milicien sneed zich nu de pink van de linkerhand af en gaf voor, dat dat bij de schietoefenin gen was gebeurd. Hij kwam voor den krijgsraad, waar hij verklaarde het gedaan te hebben om vooruit te ko men. Zijn superieuren en ook zijn vroe gere onderwijzer verklaarden, dat hij erg dom was en daarom sprak de krijgsraad hem vrij. Hij had eigen lijk moeten worden gestraft wegens zich zelf verminken, om van den mi litairen dienstplicht af te komen. KONING EDWARD. Waarschijnlijk geen Koning, die ooit dankbaarder stof vocxr zijn chro niqueurs zal bieden dan deze; want zoo schrijft het Hbld. deze Ko ning hield er, behalve zijn souverei- 'no eigenschappen, een aantal eenvou dige, genoegelijke, gewone op na, die tiiet weinig hebben meegeholpen, hem hij zijn leven te maken tot den popu- lairsten vorst, die aan de regeering Was. In zijn Ietwat conventioneél land kon hij zich zelf niet altijd laten gaan, vooral niet toen hij eenmaal van eeuwigen Kroonprins gekroond Koning was geworden. Daarom was het hem blijkbaar een genoegen, bui ten zijn land de statigheid van het protokol te kunnen afleggen. En dan denkt men natuurlijk in de eerste plaats aan Parijs, waar hij zich als Prins van Wales, maar later ook als Koning Edward VII evenzeer pari- si en gevoelde als de beste boulevar dier. Hij hield dolveel van het gaan hij-den-weg; de straat, met haar drukke leven en bewegen trok hem aan. Heeft hij niet de Parijsche poli tie eens tot wanhoop gebracht, toen hij tegen den len Mei, die wat woe lig dreigde te zullen verloopen, te Pa rijs aankwam, om de Fransche hoofd stad eens te bekijken in de koorts van haar levendig® bevolking? Als Prins van Wales nog wandelde hij eens op straat en zag een blinde, d'e den drukken weg wilde overste ken, maar niet van zijn plaats durf de; hij nam den ongelukkig® onder den arm en leidde hem naar den overkant- Maar hoewel hij ar altijd op uit was, zijn lastig escorte van heimo volgers kwijt te raken, had men hem herkend, en eenige dagen later ontving hij een prachtig takt- stel met. dit anonieme inschrift: „Aan den Prins van Wales die een blinde geholpen heeift in de druïde van het verkeer." Een anderen keer bleef hij bij kraampje staan, waar gebakken aardappelen boven een potvuurtje la gen te pruttelen, om zijn verkleum- do handen te warmen. Uit goedigheid kocht hij van den straatkok een por tie, die hij met een knipoogje naar zijn gezelschap in zijn zakken stopte. Maar den volgenden ochtend had de kok al een papier boven zijn stalletje bevestigd met er op: „Leverancier van Z. K. H. den Prins van Wales' en de prins lachte daar zelf het har telijkst om. Hij was sportman In hart en nie- iren; daarom was hij ook Engelech- man. Zijn sportbijnaam was: Konink lijke Sportó-patrodn. Llevellngsnparl? Neen. Dan deze spart, dan diet Op hippisch gebied had hij geluk met zijn uitstekende renstallen en zijn beroem de stoeterij t« Sandringham; twee maal won hij den klassieken Engel- schen Derby, eens met „Persimmons" eens met „Diamond Jubilee"; den dag van zijn sterven kreeg hij nog bericht van hot winnen door zijn tweejarig paard „Wltch of the Air" op de ren nen van Kempton Park. Toen hij Jongen was speelde hij op Eton, later to Oxford en Cambridge, oricket, voetbal, tennis; hij reed een fijne schaats; hij was een goed bil jartspeler, een groot liefhebber van golf, diat hij vooral op de links te Blardtz speelde, en een geduchte Nim rod van klein en groot wild, in zijn eigen land en soms ver daarbuiten. De watersport was een van zijn la tere liefhebberijen; het mooiste jacht te Cowes was dat van den thee-Lip ton, of van Z. M. Sloeg hij met zijn „Britannia" niet den „Meteor" van den Duitschm Keizer? Paardrijden deed hij gedurende zijn koningschap niet meer, ook niet meer wielrijden. al was zijn tweewieler door een drie wieler vervangen. De automobiel was zijn laatste sportliefde. Op mode-gebied, bijvoorbeeld! de arbiter elegantlarumi Wanneer hij zich een nieuwen snit voor zijn klee- ren had laten maken, voelde elk En- gelschman het als zijn duren plicht, hem te volgen. Zoo lanceerde hij das sen, boorden, manchetten. Niet alleen modellen van hoeden en handschoe nen, ook de wijze hoè ze te dragen, gaf hij aan. Do mode van de omge slagen broeksranden creëerde hij zelfs onbewust, door uit de modderi ge stallen to Newmarket op de ren baan te verschijnen met de randen van zijn broekspijpen nog omgesla gen, omdat hij vergeten had ze neer le slaan. Wat hij droeg was style, hoe hij droeg was chic! Hield veel van het tooneel en der halve ook van tooneelspelers, en speelsters. Op zijn laatste doorreis zag hij te Parijs La Vierge folie, na tuurlijk ook Chantecler. Toen hij nog prins van Wales heette, was zijn avond aldus verdeeld: de voorstelling in de zaal, de pauzes achter de cou lissen; hij kende vele kunststerren, hij soupeerde graag met artiesten, hij gaf hun die kleine geschenken, welke de vrlenrlschap onderhouden. De ac teur Fréderlc Febvre kreeg zijn wan delstok cadeau; met Le Bargy, dien Parijschon arbiter van de mode, kon men hem gearmd zien loopen. Eens heeft hij mee gefigureerd in Fédora. omdat het hem lustte de zaal nu eens ie bekijken van den anderen kant van het voetlicht. Hield veel van whist, nog meer van bridge; hij speelde kalm, bedaard, overleggend; won dus dikwijls, soms hoog. Hij was niet trotsch, en liet dit ook wel gaarne merken. Van een straat venter kocht hij eens een stel prent kaarten met verschillende portretten van den Koning van Engeland- „Toch mooi, de roem, niet? Om zoo je por tret maar op straat te kunnen koo- penl", zei hij tegen don geen met wlen hij wandelde. Als levendig in- en uitvaller plaat ste hij deze grap, toen het gesprek liep over kinderliefde. „O, daarbij overtreft niemand me, omdat ik al tijd het portret van mijn moeder bij me draag". En hij nam eenig® scrave- reigns uit zijn zak met den beelde naar van Koningin Victoria er op. En ten slotte dit kernwoord van niemand minder dan Gladstone over hem: „Do omstandigheden hebben hem als kroonprins een verpletteren den plicht als souverein opgelegd, en hij beantwoordt er aan met eere en toewijding. Hij heeft zijn invloed doen gelden op die maatschappij, en meer dan één instelling dankt haar bestaan aan de belangstelling^ die haar werd bewezen door den eensten gentleman van Engeland." MOORD OP EEN HOLLANDER IN BELGIS. Aan de Brusselsche Matin" wordt uit Eeckeren, België, gemeld': In den nacht van Zondag op Maan dag heeft zich hier een verschrikke lijk drama afgespeeld- In een aantal houten hutten, bij de nieuwe waterbassins, wonen Hol- landsche arbeiders» die aan het uit graven dezer bassins werken. Naar aanleiding van een geschil over een jong meisje, ontstond er een twist, in den loop waarvan een der Hollanders een messteek in de keel ontving, dae hem opslag doodde. Zijn twee broeders werden even eens gewond. Het lijik van den ver- slagene ia naar het lijkenhuis over gebracht, terwijl het parket gewaar schuwd is. Letteren en Kunst VAN EEDEN. Frederik van Eeden komt in Mei gereed met het tweede boek van het „Lied van Schijn en Wezen". Dit werk zal binnenkort verschijnen. Ter perse is ,,'t Paleis van Circe", too- neelspel in drie bedrijven. Een zuiver artistiek prozawerk van zijn hand, getiteld „De Slriuslegende", een sprookje voor groote mensehen, na dert zijn voltooiing, terwijl nog dit jaar gereed komt een „Kritisch Ver weerschrift", dat alleen in Holland uit zal komen, getiteld „Het Dichter schap en het Nieuwe Weten", een boek voor het Jonge Nederland. Carolina van Dommelen la ernstig «merest aid. TIJDSCHRIFTEN. Het laatste nummer van „Archilec- tura" bevat: Moaw'-.elingen betreffen de hef Genootschap. De verkoop van „Het arsenaal". Populaire voordrachten. liet stadhuis van Amsterdam, Prijsvraag \oor hei benutten der gronden, vrijgekomen tengevolge van de slechting aer ver sterkte omheining van Antwerpen. Berichten. Kerk en School GER. KERKEN. Beroepen te Franeker ds. J. Koppe te Bunschoten. DOOPSG. GEMEENTEN. Aangenomen het beroep te Arnhem ds. P. J. Glasz te Alkmaar. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg ls afgelegd het aanvullings-examen in de dier- en delfstofkunde door de hoe ren O. Stadig, J. J. JL Zwibker en J. A. N. Ballentijn. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen de heer F. L Dee, geboren te Leiden. Rechtszaken BIGAMIE. Men meldt uit 's-Gravenhage aan de Tel. S., die zich ter zake van het plegen van bigamie in voorloopige hechtenis bevor^, heeft verzet gedaan tegen de beschikking der Haagsche rechtbank, waarlij hi] naar de openbare terecht zitting dier rechtbank was verwezen met lost tot zijn gevangenhouding. liet Gerechtshof gelastte naar aan leiding van het gedane verzet instruc tie omtrent de vraag, of bij den ver dachte de wetenschap bestond, dat het in Engeland gesloten huwelijk geldig was voor de Neder]andsche wet. en beval zijne onmiddellijke invrijheid stelling. VERDUISTERING. Het Gerechtshof te Amsterdam ver nietigde het vonnis der Rechtbank te Haarlem, waartij de notaris J. M. N. uit Aalsmeer veroordeeld werd tot vijf maanden gevangenisstraf wegens ver duistering tweemalen gepleegd. Op nieuw rechtdoende werd beklaagde schuldig verklaard aan het voortgezet misdrijf van verduistering en veroor deeld tot vijf maanden gevangenis straf met ontzetting van den veroor deelde uit het ambt van notaris. Het O, M. bij het Hof eischte veroor deeling tot één jaar. ontzetting uit het notaris-ambt en onmiddellijke gevan- geiineininir, voor welk laatste het Hof echter geen termen aanwezig achtte. WALTHER—RICHTER. D® Ilooge Raad verwierp hel cassa tieberoep van den uitbreker H. J. W. K. Richter, schrijnwerker te Halle, door het Gerechtshof te 's-Gravenha ge, met bekrachtiging van een ver- sieknrrest van 190», veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf wegens diefstal, in Juni 19047 van hor loges en een portemonnaie met 10 uit woningen aan het Rijswijksche Plein te 's-Gravenliage. Uit de Arbeiderswereld NEDERL. VERBOND VAN VAK- VEREF.N1GINGEN. Tweede dag. Dinsdag werd de vergadering van het Nöderlandsch Verbond van Vak verenigingen voortgezet, onder pre sidium van den heer J. Oudegeest. Allereerst wordt behandeld een voorstel van het Bondsbestuur, tot wijziging der statuten. Deze wijzi ging, bedoelende de algemeene verga dering niet meer ieder jaar, maar om de twee jaar te houden, wordt goed gekeurd De Algemeene Nederlandsche Tim- merliedenbond heeft een voorstel in gediend, om het Bondsbestuur te vra gen, de mogelijkheid te onderzoeken van het doorvoeren eener regeling, volgens welke de geldmiddelen, noo- dig voor steun bij in strijd zijnde or ganisaties, gevonden zullen worden door verplichte bijdragen van de aangesloten vereenigiugen. liet voorstel werd na eenige dis cussie aangenomen. De volgende al gemeene vergadering zal het bestuur een reglement aanbieden. Op voorstel van liet Bondsbestuur wordt besloten deel te nemen aan het Internationaal Socialistisch en Vak- vereenigingscongres, dat in Augustus te Kopenhagen bijeenkomt. Als afge vaardigden van het bestuur worden voorzitter en secretaris aangewezen. De Bond van Nederlandsche Ge meentewerklieden heeft het volgende voorstel op de agenda gebracht „Aan hei Ver bondsbestuur wordt opgedragen, zoo noodig in overleg met de betrokken organisaties, maat regelen te beramen om de burgerlijke en politieke rechten der ambtenaren te waarborgen". Na veel discussie werd het voorstel als volgt aangenomen Aan het Verbondsbestuur wordt op gedragen, de betrokken organisaties bij het beramen van maatregelen, om de burgerlijke en politieke rechten der ambtenaren eu werklieden in openbaren dienst te waarborgen, te trachten te steunen. Van de Bouwvakarbeiders kwam bet volgende voorstel in behandeling: Het N. V. V. steune krachtig de actio van den Bond van Nederland sche Onderwijzers ten gunste van de neutraliteit van het onderwijs. Ook over dit voorstel werd breed voerig gesproken. Op grond van een en ander stelde het bestuur voor den Etrïjd voor de neutraliteit rustig door den Bond en de politieke partijen te laten voeren. lie vergadering sloot zich met ap plaus hierbij aan. Het voorstel van den Bouwvakar beidersbond wordt ingetrokken. Met groote meerderheid wordt een voorstel verworpen, om de Nederland sche Vereeniging van Spoorwegperso neel een subsidie te verleenen voor propaganda in het Zuiden. Inzake de verbruikscoöperatie licht de voorzitter de volgende resolutie toe De vergadering, enz. j spreekt als haar meening uit, dat a. op de leden der vakvereenigin- gen de zedelijke verplichting rust lid te zijn of te worden van de algemeene arbeiders-coöpcr&tSe in hunne woon plaats en hunne vrouwen te overtui gen van het groole belang, hetwelk zij hebben bij den bloei der arbeiders- coöperatie b. de leden der vakvereenigingen hebben tegen te gaan hel stichten an afzonderlijke verbruiks-coöpera- ïes voor bepaalde groepen van ar beiders de coöperaties den plicht hebben, den arbeid der vakvereeniging zoo- ;-el mogelijk te bevorderen door a. het afsluiten van collectieve con tracten, regelende de arbeidsvoor waarden en de rechtspositie van het in de coöperatie werkzaam zijnde personeel b. bij het uitvoeren van werken re kening te houden met de arbeids voorwaarden, waaronder deze zullen plaats hebben c. den sinjd der vakvereeniging waar en voor zooveel doenlijk te steu nen met bare macht als afnemers d. le zurgen, dat steeds met georga niseerd personeel wordt gewerkt e. een deel der winst te bestemmen tot steun van de plaatselijke en na tionale vakbeweging. De vergadering, meen ode, dat de rechtmatigheid of jui:*-t--id eener sta king of uilsluiting gen beoor- deelicg van de vakbeweging moet blijven en dat derhalve onmiddellijke steun der coöperaties aan stakende ot uitgesloten arbeiders of aan hun ne vakbonden, ongewenscht is, noo- digt mitsdien de coöperaties uit, het voor dat doel bestemde deel der winst te stellen ter beschikking van het N. V. V. Na eenige discussie wordt de reso lutie onveranderd goedgekeurd. Met een slotwoord van den voor zitter werd de vergadering gesloten. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN A 30 Cts. per regel. Kier- en blaaszwakie bij kinderen. Een der dikwijls verkeord-begrepen ersehijnselen van zwakte der nieren bij kinderen is bedwateren. Vele ou ders zijn geneigd om deze onaange name kwaal toe te schrijven aan een kwade gewoonte. Niets is echter min der waar; merzwakte komt '«eel voor bij kinderen en is dikwijls overerfe lijk, zoodat ouders, die aan de me ren lijden, niet genoeg acht kunnen ,laan op hun kleinen. Kinderen, die met nier- of blaas- zwakte aangedaan zijn, verschillen in vele opzichten van gezonde kinderen. Zij zijn niet opgewekt, niet sterk of levenslustig en vroolijk, maar prik kelbaar en knorrig. Het spelen ver moeit hen spoedig, op school zijn ze dikwijls niet in staat om de lessen be hoorlijk te volgen, en voortdurend hebben zij last met de urine, die zij' niet op kunnen houden. Foste Rugpijn Nieren Pillen kun nen voikomen veilig door kinderen gebruikt worden. De nieren worden spoedig geregeld en versterkt, en de zwakte der blaas verdwijnt, waar door een einde wordt gemaakt aan hun onaangename kwaal. Hoe langer gij echter dergelijke kenteokenen verwaarloost, des te meer zaJ de ziekte zich uitbreiden en gij kunt dus niet spoedig genoeg be ginnen met het gebruik der echte Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen, die alom ten zeerste geprezen worden. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iodere doos de handteekening van James Foster dient voor te komen. Fosteir's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de hee- ren J. J. Göppinger, Groote Houtstr. 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel a 1.75 voor één, of 10.— voor zes doozen. Tegen het Br. Hommel's Hsematogen WAARSCHUWING I Men vrage uitdrukkelijk den naam Dr. HOMMEL. Pers-Overzicht DE KUYPER-ENQUêTE T „Algemeen Handelsblad" schrijft o. a. De Memorie van Antwoord is nu .-erschenen. Zij bewijst, hoezeer de quaestie van de den oud-minister Kuyper aangewreven onbehoorlijke handelingen, dreigt uit te drogen tot een staatsrechtelijk twistgeding. Met treffende logica inderdaad worden de argumenten, in bet Voorloopig Ver slag door „de meeste loden", met name door den heer De Savornin Lohman in zijne nota bijeengebracht, wederlegd. Het ware trouwens ook moeilijk, die redenaties niet te weerleggen. Een gevaar dreigt, dat ook blijkt uit den weg, dien de memorie van den heer Troelstra heeft ingeslagen. Maakt toch niet dit document den indruk van een wijdloopige verhan deling over een academisch vraag stuk Niemand zou langzamerhand achter de gewisselde stukken over de „beteekenis van het enquêterecht", de geweldige politieke kolk ontdekken, die zij tnaskeeren. Indien het mogelijk is, de „eer" voor deze kunstig aangebrachte mas keering. die blijkbaar zelf op den aanvaller, den heer Troelstra. mis leidend heeft gewerkt, toe te kennen aan een persoon, en niet aan een collectiviteit, dan is het de heer De Savornin I.ohman, die dezen „lof verdient. Hij toch is het geweest, die zich tot pleitbezorger der Kuyper- zaak heeft gemaakt, niet natuur lijk niet, door voor de hoofdzaak op te komen, doch door een ge heel apparaat van staatsrechtelijke i fixeermiddelen op te werpen. In trouwe onaannemelijk en specieus, blijken deze exceptie's geschikt, het onderzoek naar de politieke morali teit van dr. Kuyper's ministerschap, ie doen wegzakken In kuilen van ..constitutionalisme". Wij achten het nu, nu de Memorie van Antwoord bedenkelijke blijken geeft, dat het po litieke vraagstuk zal worden herleid lot een juridisch, noodzakelijk daar op te wijzen. De heer Lohman moge er zich niet van bewust zijn hij mo ge zich in dezen wederom achten als den verdediger van onze Consiitutie en van hei Rechthij is in waar heid de verdediner van. den doof pot. Dat mag wel goed worden Inge zien, Ook door anderen, die meenen, staatsrechtelijke bezwaren te moeten koesteren. Er is een hooger recht dan dat des heeren De Savornin Lohman; er is een nationaal recht op zuiver en gezond staatkundig beleid, hetwelk in dezen een nauwlettend, ontleed kundig onderzoek noodig maakt Dat leert óns de Constitutie. De zaak is op het oogenblik van groot gewicht, omdat naar het ons voorkomt, de rechtsche partijen bij deze nu spoedig te beslissen Kuyper- zaak staan v jor een levens-moment van beslissende beteekenis. Zij heb ben de parlementaire meerderheid, en zij hebben hunnen grooten chef. De vraag is nu, zal de eerste objec tief weten te staan tegenover den laa'ste zal zij, wat hij haar gegeven heeft, weten voorbij te zien voor wat zij zelve geven moetzal zij zich we ten op te werken tot eene verantwoor delijk gouveraementeele partijof blijven een partijzuohtige cabale Sport en Wedstrijden VOETBAL. ONTMOETINGEN IN DE OMSTREKEN. Zondag werd er op het terrein van do cavalerie-kazerne een voetbalwed strijd gespeeld tusscheu de Schoten- sche Voeiha'-Vereeniging en hei hu zaren-elftal „Voorwaarts". Met rust was de stand 1—0 voor de S. V. V.» aa de paoze doelpuntten Voorwaarts en de S. V. V. elk één maal, zoodat het einde kwam met een 2—1-over- winning van de Schotensche Voethal- Vereeniging, die welverdiend was. ZATERDAGSCHE COMPETITIES. Naar de „Tel." verneemt, heeft de heer D. Hans bij bet bestuur van den Nederlandschen Voetbal Bond de volgende motie ingediend, ter behan deling od de eerstkomende algemeene vergadering De vergadering gehoord de debatten, noodigi het bestuur dringend uit, zoo spoedig mo gelijk een proef te nemen met hel instellen van Zaterdagsche competi ties en gaat over tot de orde van den dag. Ter toelichting van deze motie heeft de heer Hans het volgende medege deeld „Ik stel mij voor, deze motie op de vergadering eenigszins uitvoerig toe te lichten. Reeds thans wil ik mede- deelen, dat zij een gevolg is van de, in den laatsten tijd van verschillen de kanten, gerezen bezwaren tegen het houden van wedstrijden op Zon dag, ook van zijden, waar men ons spel zeer gezind' is. Ik persoonlijk deel in beginsel die bezwaren niet, maar ik meen, dat de Nederlandsche Voetbal Bond verstandig zal doen, met te trachten, ze zoo tijdig moge lijk te ondervangen, en zoodoende ook aan de Roomsch-Katholieke en andere, speciaal voor geloofsgenooten georganiseerde, voetbalclubs, alle be"- staansgronden te ontnemen. Het mid del daartoe zie ik in Zaterdagsche competities, waaraan de deelneming geheel vrijwillig moet zijn. Zoodoen de behoudt de bond de elementen, die zich anders wellicht zouden afschei den, trekt ook hen naar zich, die te gen spelen op Zondag godsdienstige, door mij volkomen geëerbiedigde be zwaren hebben, verhindert het door dringen der antithese in de sport en neemt in verschillende kringen be zwaren tegen ons spel weg. De bond dient hen, die, om welke reden dan ook, liever op Zaterdag dan op Zon dag spelen, daartoe in do gelegenheid te stellen. Vandaar mijn voorstel, om het bestuur uit te noodigen, met Za terdagsche competities een proef te nemen. Ik wil deze korte toelichting niet eindigen, zonder er bij uw geacht college ernstig op te hebben aange drongen, de algemeene vergadering dit jnar reeds op Zaterdagavond te doen aanvangen. Een bond als de onze is daartoe verplicht, te meer, daar ik dit jaar zeer uitgebreide de batten voorzie, over vele zaken." DUITSCHLAND—BELGIS. Het Duitsche elftal voor den op IC Mei te Duisburg te spelen wedstrijd DuitschlandBelgië is als volgt sa mengesteld Doel Fass- Aehter Neuamler, Gelbhaar. Midden Unfried, Glaser, Mitte. Voor Bert. Friedrich, Kipp, Löble, Schilling. Gaworblonsky. InvallersWorpitzky, Reisland, Mechling. ANTHON BEGEER. Het plotseling verscheiden van den heer Anthon Begeer heeft in Neder landsche sportkringen groote deelne ming verwekt Behalve als groot dustrieel, die zich over het gansche land een grooten nunin had verwor ven, die aan het Nederlandsche Hof zeer hoog werd geacht en door het Koninklijk Echtpaar en de Koningin- Moeder herhaaldelijk voor zijn ont werpen werd gehuldigd, was de heer Begeer ook in sportkringen.zeer be mind. Zeer veel heeft hij voor de sport gel a an, speciaal het voetbalspel werd door liem begunstiger. Zijn beide zoons, in latere jaren zijn trouwe me de-arbeiders, genoten vaders oeiong- steh.ng ook bij hun lichamelijk® op voeding. De Ltrechtsche verenigin gen ontvingen herhaaldelijk biijaen van zijn groote belangstelling. Voor al Hercules 1 t® Utrecht, verliest m hem een crooien vereerder, een zeer verdienstelijk beschermen die heel veel voor de vereeniging gedaan heeft. Het gebeurde vaak 's Zondags, dat te zijnen huize een réunie van sportsmen plaats had, waar het dan aan de noodige gezelligheid niet ont brak. Nog in de kracht van zijn loven Lrf hij zijn kinderen, zijn zaak en do sportwereld ontnomen. In den vreem de, waar hij voor herstel van gezond-: beid vertoefde, is hij de eeuwige rust gaan zoeken. De herinnering aan zijn beminnelijke persoonlijkheid zal nóg lang bij allen blijven voortleven 1 DAMMEN. Zondag werd in Café Brinkmaan alhier, onder buitengewone belang stelling de finale gesj>eeld van den nationalen wedstrijd, uitgeschreven door den Algemeenen Nederlandschen Dam bond. Aan den wedstrijd hadden 71 spelers deelgenomen, verdeeld over vier klassen. De hoofdklas, waarin het Hol- landsch kampioenschap werd aange boden, bestond uit 11 deelnemers, en dat de beste krachten aanwezig wa ren, bewijst wel bet eindresultaat, waarin het punten-cijfer weinig va rieert. Na een zwaren strijd werd de volgende uitslag verkregenC. H. Broekkamp, 13 punten, len prijs, met titel „Ilollandsch Dam-kampioen", aangeboden op groot zilveren medail le, benevens fraai kunstvoorwerp L. J. Content, en S. S. van Baaien. Am sterdam, ieder 12 punten. 2en en 3cn prijs, bij loting toegekendJ. Swart, A- Hakker en M. Snijders, Amsterd., ieder 11 punten, 4en prijs Bij loting ontving Swart het kunstvoorwerp, Hakker en Snijders fraai diploma- Voorts behaalden S. Abram, Am sterd., 10 p.A. Cardozo, Amsterd., en G. Fris, Zaandam, 9 p.G. P. Heek en J. Meijer, Haarlem, 6 punten. In de le klas waren 20 deelnemer», verdeeld in 5 groepen. De eerstaanko- menden in deze groepen speelden we der onderling om de verdeeling der prijzen. Ook deze strijd werd steeds met de grootste bt'angstelliDg ge volgd. Het eind-resultaat hierin was A. D. Querido. Amsterd., 12 punten, len prijs, met titel „Hoofdklas-spe ler", aangeboden op groot bronzen medaille, benevens fraai kunstvoor werp A. Turkenburg, Amsterd-, 11 punten, 2en prijs; Z. Brandeis, Am sterd., 9 punten. Sen prjsA. Dem- stra, Amsterd., 8 punten, 4en prijs J. Vernet, Bodegraven, 7 punten. 5en prijs. Uit de 2e klas moet nog vermeid, dat in groep 1, de le prijs behaald werd door Em. Cardozo an Amster dam, met 5 p. en de 2e prijs door F, Hoppe, Zaandam, en K. C. de Jonge, van Amsterd., met 3 p. In groep 2 behaalden na overspelen H. J. Hille- brandt, Amsterd., den len prijs en M. Gorternulder, Edam, den 2en prijs. De overige prijswinners zijn reeds ver meid. De premie voor de mooiste com binatie wordt toegekend, zoodra de heer Herrn. Hoogland Jr. alt Utrecht, als heoordeelaar heeft beslist. Te 7 1/2 uur was de zaal weder go- heel gevuld met dames en beeren, dis de toekenning der prijzen wenschlen te wonen. Bij de Inleiding weos de voorzitter, de heer J. Meijer, in t bij zonder op de groote beteekenis van dezen wedstrijd, welke in Nederland nog nimmer was geëvenaard. En dat de regeling goed is geweest, getuigt de afloop van dezen strijd, waaraan 71 deelnemers gezeten hadden, zon der dat ook maar één verschil door de jury moest behandeld worden. Hiervoor bracht hij dank aan de hee ren Adams, Van Baaien. Broekkarnp en Snijders als wedstrijd-commissie. Vooral ook den heer S. van Gelder werd «en woord van dank gebracht voor zijn omvangrijke en toch nauw keurige administratie; waarbij hem namens de deelnemers „De Damspe ler" als souvenir en blijk van groote erkentelijkheid werd aangeboden Toen richtte de voorzitter het woord tot den heer Brockkamp, dien hij den grooten voorvechter en ijveraar noem de voor ons damspel In Nederland en nog ver daar buiten, en bood hem een prachtig souvenir aan, vergezeld van een fraaie en kunstig bewerkte oorkonde, onderteekend door circa 100 schenkers uit verschillende plaat- van ons lan<L Dit souvenir be staat uit een groot bronzen beeld, voorstellende „De Wachter", op ma honiehouten piëdestal, en werd aan geboden als blijk van hulde en groote wanrdeerlng. waarmede allen door. daverend applaus instemden. Meteen zeer geanimeerd bal, afgewisseld door verschillende voordrachten, werd daarna de avond gesloten. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Zwolle, W. A. Fev, bouwkundige en aannemer te Nunspeet. Recbter-com- missaris mr. E. L. Umbgrove; cura tor mr.Mr. Polak. Breda. F. Michielsen, weduwe C. Kloet, koopvrouw in mode-artikelen, te Breda. Rechter-commlssaris jhr. mr. A. J. J. van Sasso van Ysseltcu rator rnr. W. Ingen-Housz. Vernietigd J. Thomas, smid, laatst gewoond bobbende te Koudum. Geëindigd NV. Hendriks, barbier te Milliogen. Onze Lachlioek RAAR HEERI Geneesheer Die Solmans ls toch een rare kerel. Gisteren vroeg Ik hem te éten, hii at zich een indigestie en... gaat naaT een onderen dokter toe, om zich een reeept te laten schrijven I EEN PRODUCTIEF COMPLIMENTJE. Toen de deur openging trad <lc be delaar haastig de gang binnen. Mevrouw, vroeg hij, heeft u een aalmoes voor een arm, oud man De vrouw des huizes nam hem scherp op Toen zei ze Je bent nog hoel goed in staat om je eiger. kost te vc-dSenen. Z6Ó oud ben Je niet Schijn bedriect, mevrouw, lntdde 't antwoord Ik bén oud genoeg om uw grootvader te kunnen zijn. Hij begon met schildpadsoep en eindigde met een glas purt 1 WAS HET EEN MOOIE SPEECH Hoe werd uw speech in de Sociëteit ontvangen Uitstekend 1 Een van de leden ver telde me, dat hij bij zichzelf gezegd had, toen ik eindelijk ging zitten Dat is het beste, wat hij ooit gedaan heeft 1

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 7