door vernieuwing van den stoomketel en vervanging van de staande stoom machine door een liggende stoom machine I). Frank, om vergunning tot op richting van een lompenhew&or- cn wcrkpraata in het pcreiel aan de Spnnmwouderstraat N 42 J. S. Cohen, om definitieve vergun ning tot uitbreiding van de bakkerij, door hot bijplaatsen van een derden Ihoetoluchtoven tn de percenten aan de Spaarnwouderatraot no. 5/5 rood A. Iloogaard, om vergunning tot oprichting van oen drogerij van hui den en vellen op de vliering van het perceel aan den Burgwal No. 70. Op 24 Mei, des namiddags te 1 1/4 uur, kunnen op het Raadhuis bezwa ren hiertegen worden ingebracht Blosmententoonstelling. De dorde tijdelijke tentoonstelling tal worden voortgezet tot na de Pink sterdagen. Reeds nu zijn enkele in zendingen geheel vernieuwd en an dere door nieuwe inzendingen ver vangen. Zelfs de Orchideeën, welke gewoonlijk slechts voor enkele weini- go dogen voor eon tentoonstelling worden afgestaan, zullen groeten- deels op de tentoonstelling blijven staan, omdat bij ondervinding geble ken is. dat do zalen daarvoor bij uit stek geschikt zijn en de planten ar, idank zij de vochtige lucht en de uit nemende verwarming niets te lijden hebben. De Orchid eëncollecties worden ge regeld aangevuld en vernieuwd. Ook ïs de Anthuriumgtroep der firma Mor- gonetenn belangrijk uitgebreid en overgebracht naar het hoofdgebouw. In de zalen der afgesneden bloemen rijn de Narcissen vervangen door een uitgebreide verzameling Dairwin- en andere late tulpen. Ook op het tontocmsfellingsterroin beginnen thans de late tulpen zich snel te ontwikkelen, zoodat deze met hun ongewone en toch zoo harmoni euze kleuren tijden3 de Pinksterdagen in vollen bloed zullen staan en een nituwe aantrekkelijkheid zullen zijn voor de bezoekers der vollegrondsten- toonstelling. De vr>ogo tulpen In den Franschen aanleg zijn thans vervangen door een beplanting van verschillende vroege zomerbloemen, zooals Violen, Bellis enz., welke beplanting ge schiedt van wege de Algemeens Ver- eenigutg voor Bloembollencultuur. Gedurende de Pinksterdagen en daarna zal derhalve de tentoonstel ling voor de velen, die tijdens de feestdagen Haarlem zullen bezoeken, een nieuwe bron zijn van schoonheid en ontspanning. Dat talloos velen hiervan zullen gebruik maken mag zeker wel wor den voorspeld, vooral oir dat het ten toonstel lingsbestuur besloten heeft om Ier voldoening aan een algemeen geuiten wensch, den toegangsprijs op tweeden Pinksterdag en alle volgende dagen tot aan het bezoek van H. M. de Koningin te bepalen op 25 cent, zoodat thans ook grootera gezinnen met kinderen gemakkelijk in de gele genheid zijn om de tentoonstelling te bezoekeu. Omtrent de vierde tijdelijke ten toonstelling, welke op 26 Mei zal worden geopend kan worden medege deeld, dat hiervan een zelfstandig on derdeel zal zijn de groote voorjaars- fcloemenkeuriiig der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, waarvoor door het ten- toonsteliingsbestuur een der hoofdge houwen is beschikbaar gesteld, ter wijl de aanleg en de plaatsing der in- zend.ngen op die keuring is onder worpen aan de goedkeuring der ten toon stellingsaxchitecten. BOND VAN POLITIEBEAMBTEN. (Vervolg). Het hoofdbestuur stelt verder voor, om den termijn van voorbereiding tot het verkrijgen van gegevens en bet beramen van plannen inzake het her stellingsoord nog met één jaar te verlengen, omdat het bondsbestuur nog niet alle gegevens bezit, welke 't noodig heeft. Noair aanleiding van dit hoofdbestuursvoorstel laat de afd. Haarlem zijn voorstel vallen, op voor waarde dat dit punt op de agenda van de volgende algemeene vergade ring zal worden gebracht. De voor zitter doet toezegging, en zonder dis cussie gaat de vergadering vervol gens met het hoofdbestuursvoorstel mede. De voorzitter deelt daarna mede, dat door onvoorziene omstandighe den de rekening en verantwoording over 1909 sluit met een nadeeiig sal do van f 307. Het hoofdbestuur heeft per circulaire voorgesteld, dit nadee iig saldo hoofdelijk op de aangeslo ten voreenigingen om te slaan. Op voorstel van Amsterdam ral H Bondsbestuur trachten, dat art 2 van de proeve wetsontwerp, saamgesteld door den Bond ter verkrijging een er wettelijke regeling van den rechtstoe stand der burgerlijke ambtenaren, zoodanig zal worden gewijzigd, dat ook de politiebeambten daaronder lullen warden begrepen. Een tweetal voorstellen van Am sterdam, behelzende aan te dringen bij den minister van Justitie om tot do oprichting van eene politieschool over te gaan en tevens nogmaals met Z.Exc. te bespreken een betere be scherming van de politie, zooals vroe ger reeds in een uitvoerig adres van wege den Bond was betoogd, maar waarop een niet bevredigend ant woord was ontvangen, zijn, nadat de afgevaardigde van Amsterdam deze voorstellen uitvoerig had toegelicht met algemeens stemmen aangeno men. Een voorstel van Leiden tot het op richten van een weerstandskaa werd na een uitvoerige discussie door den voorsteller ingetrokken. Als gevolg dor discussie, gaf het B<-ndsbestuur toezegging op de vol gende jaarvergadering met een gede tailleerd voorstel te komen, om uit- voering te kunnen geven aan art. 2, alinea e van de statuten, waarbij steun wordt toegezegd aan politie-be- ambten in gemeentedienst, die zonder hun toedoen buiten betrekking gero ken en eveneens steun te verleonen aan nagelaten betrekkingen van over leden gemeente-politiebeambten. Tot leilen van het hoofdbestuur wer den benoemd de hoeren M. van Har- devcld te 's-Gravenhage, \V. Aarts to Venlo, J. Molenaar te Hilversum en M. Drent te Haarlem. Een voorstel van Leiden, om de contributie te verhoogen en te bren gen up 1 per lid, ontlokte eene lange gedachtcnwisseling, hetwelk tot ge volg had, dat Leiden haar voorstel introk, onder toezegging, in gunsti ger geldelijke omstandigheden van den Boud daarop terug te komen. De begrooting 1910 werd in ont vangst cn uitgaaf vastgesteld op f 3045. Een bestuursvoorstel, om een regle ment van orde vast te stellen voor de t© houden vergaderingen, werd door het Bondsbestuur na ernstige overweging teruggenomen. Na het afdoen van eenige huishou delijke aangelegenheden werd deze vergadering met een kort woord dooi den Bondsvoorzitter, den lieer G. van Putten te reiden op de gebruikelijke wijze gesloten. Rubriek voor Vragen Geubonneerdcn hebben het voorrecht, vragen op vorseliiliend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Hou(*traat 63. AUu antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en xoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dia niet volledig naam ea woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Ik heb een broer, die werkzaam is bij het circus Henry. Sinds Januari heb ik evenwel niets van hem vernomen. Kunt u mij ook zeggen, waar het gezelschap zich Ihuus ophoudt 7 ANTWOORD. Wend u om in lichtingen tot den heer B. M. Zuiker- berg, uitgever van „De Komeet", te Winschoten. Sluit een postzegel voor antwoord in. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen, hoe men een teervlek uit een jas kan verwijderen ANTWOORD. Teer moet met benziue verwijderd worden. VRAAG. - Als men iets verzoeken wil, dat in den raad van Provinciale Staten moet behandeld worden, schrijft men dan aan Gedeputeerde Staten of aan Provinciale Stalen ANTWOORD. Aan Provinciale Staten. VRAAG. Behoort een dienstbo- denwasch ,die 2 Mei gegeven en 6 Mei schoon afgeleverd wordt, tot het oude of tot het nieuwe kwartaal 7 ANTWOORD. Tot het nieuwe. Het vorige kwartaal eindigde immers 30 April VRAAG. Ik ben met Mei in be trekking gegaan doch in plaats van 6 Mei, den 2den gekomen, met de af spraak, dat ik die week extra betaald zou krijgen. Mevrouw kan zich daar nu niets meer van herinneren. Waar kan ik mij nu vervoegen ANTWOORD. Het wil ons voor komen, dat u slechts recht op 3 dagen extra loon hebt, maar u wilt daar toch zeker niet over gaan procedee- ren U moet dat met mevrouw op minnelijke wijze trachten te schikken, want als mevrouw zich daarvan in derdaad niets herinneren kan, zal er wel weinig aan te doen zijn. Wij vreezen althans, dat die afspraak niet te bewijzen zal wezen. VRAAG. Een dagdienstbode heeft liet huis van haar mevrouw schoon gemaakt en is gewoon daar voor wat te krijgen. Maar nu gaat zij weg. Heeft zij er nu ook recht op ANTWOORD. - Recht niet, al is het vrij algemeen gebruikelijk, om voor zulke bijzondere werkzaamheden iets te geven. Zij zal dat echter aan het goedvinden van mevrouw behoo- ren over te laten. VRAAG. Een dienstbode ls bij de inaand gehuurd. Zij is twee en een halve maand in dienst geweest. Me vrouw heeft haar nu den dienst op gezegd, heeft deze nu het recht om den godspenning af te houden ANTWOORD. Alleen wanneer het meisje, op den dag van haar ver trek niet langer dan drie maanden in dienst is geweest. Anders is aftrek ongeoorloofd. VRAAG. Wanneer in een onbe woonde woning door inbraak de wa termeter wor.it gestolen, kan dan de maatschappij de kosten van een nieu wen meter op den eigenaar verhalen? Het contract vermeldt daar niets van. Dertig M3. water wordt per jaar ge leverd volgens gewoon contract De meter Ls gehuurd, waarvoor f 1.50 per jaar wordt betaald. ANTWOORD. Wanneer daarom trent geene bepalingen of bedingen gemaakt zijn, zouden wij den huurder van den meter daarvoor niet aanspra kelijk durven stellen mits op aanne melijke gronden kan worden aange toond, dat hier inderdaad sprake is van handelingen, door derden on rechtmatig begaan en alzoo door overmacht, waartegen op geenerlei wijze had kunnen worden gewaakt, zoodat alle schuld of verzuim ont breekt VRAAG. Eene dienstbode heeft 4 Mei haar dienst opgezegd met zes weken. Wanneer moet ik haar nu laten gaan Kan ik de Nieuwjaars fooi inhouden ANTWOORD. U moet haar la- teu gaan precies zes weken na 4 Mei, uiaar de Nieuwjaarsfooi kunt u in dit geval niet inhouden. VRAAG: Iemand die eene betrek king aanvaard heeft zonder eenJg contract of afspraak en zijn loon per drie maanden ontvangt, wenscht zljno betrekking op te zoggen. Wat ls voor hem de kortste ojyzcggingstor- mijnt ANTWOORD: Zes weken, VRAAG: Wie moet het zegel eener quitantie betalen? ANTWOORD: Degene dia betaalt; maar hij die de quitantie afgeeft, zon der doze van zegel te voorzien, maakt zich aan overtreding der zegelwet schuldig. VRAAG: Ik heb een stuk land ge huurd en daarvan een derde beteeld, doch nu wordt mij geweigerd om het overige te betelen. Is men deswege schadevergoeding verschuldigd? ANTWOORD: Dat ia. zonder nadere kennis van zaken, Diet te zeggen. Hebt u het land als teeiland gehuurd dan kan niemand u beletten het ook als zi-odanig te gebruiken; maar het feit dat men het u wel wil beletten, doet het vermoeden geboren worden, dat u op eene andere wijze hebt ge huurd. Alles hangt dus af van het door u gesloten contract of de ge maakte afspraken, in verband met den aard van het land. Weiland moet weiland Wijven en teelland teel- land. Alleen bijzondere overeenkom sten kunnen daarin verandering brengen. CORRESPONDENTIE. Den Heer J. We zullen uw vraag onbeantwoord laten, omdat een ant woord ons misschien tot groote or billijkheid zou voeren. Allicht zouden we een der door u bedoelde fabrieken overslaan. U kimt de gewenschte in lichtingen bij lederen sigarenhande laar krijgen. Uit de Omstreken BEVERWIJK. Uitsluiting. De sorteerders van de sigarenfa briek van Gebrs. Majoor, te Bever wijk, zijn door hun patroons uitge sloten, omdat zij de hun gestelde eischen, in zake loon voor stukwerk, niet konden aannemen. Vanwege het hoofdbestuur van den Tabaksbewer- kersbund zullen pogingen worden aangewend, om tot een vergelijk te geraken. De overige werklieden der fabriek, sigarenmakers, pakkers, enz., zijn aan het werk gebleven, doch ver wacht wordt, dat zij het werk zullen nederleggen. C,TeL"). HOUTRAKPOLDER. De heer B. Biesheuvel Azn., alhier, is gekozen tot bestuurslid van dezen polder, ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer D. Bauduin, te 's-Gravenhage. Het grasgewas der dijken en wegen bracht hij publieke verpachting /2904 op, zijnde f 777 meer dan in 1909. Binnenland PRINSES JULIANA. Het Haagsche correspondentiebu reau is gerechtigd mede te deelen, dat Prinses Juliana, die onlangs werd ingeënt, zich bij voortduring in een uitnemenden gezondheidstoe stand verheugt en dat het verloop der inenting zeer gunstig is geweest, zoo dat de Prinses daarvoor zelfs geen dag thuis heeft behoeven te blijven. Na hare taak, de zorg voor H. K. H. Prinses Juliana gedurende haar eerste levensjaar, tot bijzondere te vredenheid van H. M. de Koningin te hebben volbracht, keerde zuster De Haan dezer dagen naar Utrecht te rug. Zij werd vervangen door mejuf frouw M- Marting, die als kinderjuf frouw der Prinses ls opgetreden. TWEEDE KAMER. Het zijn tamelijk „taaie" zittingen, die van de Kamer, op het oogenblik. door den aaTd der behandelde onder werpen. En gisteren zou dat weer het geval zijn geweest, zoo er niet een beetje afwisseling ware gekomen. De Kamer zorgde daarvoor zelf door de verwerping (bij herstem ming) mei 44 tegen 37 stemmen, van den aankoop van de lijn Batavia— Buitenzorg, een voorstel dat van vóór de vncanüe was overgebleven. De verwerping (van links stemde alleen de heer lydeman vóór) verwekte ee nige sensatie. Van vóór de vacantie dateerde ook de heftige uitval van den heer Scha per tegenover de rechterzijde. Maar gisteren had men het over de trek honden, over „trekken" dus. Welnu, redeneerde de heer Schar per, ik heb ook wat te trekken, en wel in te trekken, n.1. de door mij ge bezigde uitdrukking waarvan ik er ken, dat ze niet te pas kwam. Gemak kelijk heeft men mij dat niet ge maakt, noch in, noch buiten de Ka mer, maar enfin, ik bekend schuld. Alléén... ik doe het niet onder den in vloed van het kinderachtige dreige ment, dat men mij het epitheton „ge ach te" zal onthouden. De Voorzitter glunderde van genoe gen en de heer Schaper sprak over de trekhonden. Het betreffende wetsont werp gaf tot eenige discussie aanlei ding, waaraan de heeren Smidt, van Twist, Rink en Lieftinck met den heer Van Idsinga en den Min. Heems kerk deelnamen. Principieel verzet was er niet tegen het ontwerp, wél bezwaar tegen het te veel overlaten aan algemeene maatregelen van bestuur (waarop de heer Lieftinck Inzonderheid wees). En voorts meende men dat aan de zorg voor de honden de belangen van de menschen, die met hondenkarren hun brood verdienen, niet mochten worden opgeofferd. De Min. zette uit een, dat hiervoor geen vrees behoef de te bestaan. Het doel was alleen algomoemo regelen te stenen betref fende het gebruik van trekhonden. Provinciën en gemeenten bleven be voogd hot verkeer niet trekhonden te regelen, doch dan moest naar unifor miteit gestreefd worden. Do eindstemming word aangehou den. Aangenomen werd een wetsont werp tot wering van den Amerikaon- schen Kruisbesscnmeoldauw en eon overeenkomst betreffende de haven van Delfzijl met de provincie Gunnin gen. Heden 11 uur openbare vergade ring. HET ONDERZOEK DER ENQUéTE- COMMISSIE VOOR DE G. E. W. TE AMSTERDAM. We lezen in het Hbld.: Naar wij vernemen, strekt het on derzoek der commissie van enquête in zake het beheer der gemeentelijke electriciteitswerke» zich steeds vereier uit en heeft hel de grenzen van de memorie van <lr. De Gelder reeds ver overschreden. Dinsdagmorgen te half negen ver voegde zich eon gedelegeerde van de commissie met haar secretaris en (wee stenographen aan het bureau der Centrale aan den Hoogte Kadijk Na aankomst van enkele hoogere ambtenaren der Centrale zijn op or der van den gedelegeerde der enquête commissie, den heer Wibaut, enkele schrijfbureaus en kasten door een smid opengebroken en is de inhoud zorgvuldig onderzocht. Enkele stuk ken, van zeer belangrijken en ernsti gen Inhoud in verhand met de han gende enquête zijn gevonden en in beslag genomen. Voorts vernemen wij. dat de com missie een bezoek heeft gebracht aan de woningen van een drietal hoogere ambtenaren der Electrische Centrale ten einde ook daar gegevens te ver zamelen. BEGRAFENIS Mr. C FOCK. De ter nardebestelling van mr. C. Fnck geschiedde gister op Nieuw Ei kenduinen te 's-Gravenhage ander groote belangstelling. Aan de groeve spraken mr. Feith namens den minister van binnen- landsehe znken; mr. Patijn als Com missaris der Koningin; prof. Blok en de praeses van het Leidsche collegi um; generaal Kool namens de com missie van toezicht op het Kon. Con servatorium; Arnold Spoel voor de lceraTen en leeraressen en de leer lingen van die inrichting; de heer Samson uit naam van de leerlingen. ERFGOO IER SQU A ESTIE. Het Hbld. schrijft: In een vergadering van de nieuwe partij onder de «rfgooiers bleek bij vele leden groote ontevredenheid te bestaan over het gematigd optreden van hei. hoofdbestuur der partij. Men wilde weder overgaan tot een krachti ge actie. Na langdurige besprekin gen word evenwel op voorstel van den voorzitter besloten, In afwach ting van de regeling deT quaestie van receieirinenwege voorloopig nog ge duld te oefenen. Voor 1 Mei 1911 zal allea we( geregeld zijn. Binnenkort zal men weder bijeen komen om te bespreken op welke wijze de onregelmatigheden, door de oude partij Stad en Lande van Gooiland in den laatsten tijd be gaan, zullen worden ter kennisse ge bracht van de hoogere autoriteiten. Mr. H. A. LORENTZ. Men meldt uit Arnhem, dat mr. Lorentz a.s. Zaterdag door het comi té, dat zich daartoe gevormd heeft en door burgemeester en wethouders ten stadhuize zal worden gehuldigd als leider van de expeditie naar het Sneeuwgebergte op N'.-Guinea. ONGELUKKEN. Door het uit elkander springen eoner machine zijn in de bouten- en moerenfabriek van Hendrik van Thiel Comp. te Helmond vier personen gewond. Een ie reeds overleden, twee anderen liggen zeer ernstig. DE H0FVUVEI1-QUAESTIE TE 's-GRAVENHAGE. Man Ls van gemeentewege begon nen met werkzaamheden ter voorbe reiding van de demping van een deel van den hofvijver teneinde een beslis sing uit te lokken omtrent het eigen domsrecht. MISDADEN 1 Uit het Zuiderdiep, te Nieuw Bui- nen, is het lijk opgehaald van den 22-jarigen timmerman D. A. die sinds verleden Donderdag werd vermist. Dien dag had hij, die nogal misbruik maakte van sterken drank, twist ge had met zekeren B., die nu ls gear resteerd. Sedert Vrijdag 29 April werd te Nij- verdal vermist G. J. te A. Hij had dien dag 's avonds ruzie gehad. Gis- lernamiddag is zijn lijk drijvende in de rivier de Regge gevonden. De justitie heeft de zaak in handen. DE MOORD AAN DE NIC. WITSEN- KADE TE AMSTERDAM. De voorloopige hechtenis van Ymkje B. en P. R-, verdacht schul dig te staan aan het vreeselijk mis drijf van de Nicolaas Witsenkade, 's door de rechtbank aldaar weder met 30 dagen verlengd. ONGELUKKEN. Door het niet gesloten zijn van den overweg werd het rijtuig van den heer P. Staapel, uit Berkhout, door den sneltrein van Hoorn naar Alk maar gegrepen. Het paard werd on middellijk gedood en het rijtuig to taal verbrijzeld, terwijl de heer Staa pel er met eenige lichte verwondin gen afkwam. MINISTER NELISSEN. De minister van Justitie, mr. Nelis- sen, is gisteren nog aan dat departe ment geweest om, vóór hij aftrad, zijn portefeuillo persoonlijk over te dragen aan den benoemden minister van Justitie ad interim, den minister Heemskerk. Bij deze gelegenheid nam mi. Nc- lissen ook afscheid vuu hoofd- en verdere ambtenaren van het departe ment. GEHEIME DISTILLEERDERIJ. Het hof to Arnhem veroordeelde W. J., te Nijmegen, wegens het heb ben van een geheime distilleerderij te Arnhem, tot 4 maanden gevange nisstraf en tot verbeurdverklaring der in beslag genomen werktuigen. DE MISHANDELDE POLITIE AGENT TE AMSTERDAM. De toestand van den Maandagavond door een troep bouwvakstakers mis handelden politieagent, Witteveen, is nog altijd ernstig, alhoewel het erg ste niet behoeft te worden gevreesd. De man is dooF zijn-talrijke- aan vallers zóó mishandeld, dat hij, na eerst huiswaarts te zijn gebracht, on middellijk naar het gasthuis moesi worden vervoerd. In zijn rug bevon den zich ©enige wonden, blijkbaar door pennemessen toegebracht- Er bestaat gelukkig goede grond voor de hoop, dat de politieman de ernsti ge mishandeling zal te boven komen, zoo meldt do „Tel.". De recherche zot ijverig het onder zoek naar do daders der mishande ling voort. ZONDERLINGE MENSCHEN. Onder dit opschrift schrijft men uit Westdorp aan do N. V. Ct. Een jong echtpaar, naar wen wil moot hij in hot bezit zijn van acte lan ger onderwijs, heeft plan opgevat, om op een eenzaam plekje op den schraal sten hoidebodem van Drente hun hei mat op te slaan en die meenen ze ge vonden te hebben in het magere duin zand bij Odoorn aan de Oostzijde van den straatweg. Daar hebben ze etn smal stukje du nzand gekocht, en hebben daar op de verstafgeiegen punt van den straatweg een eigen aardige woning gebouwd, zeer smal, eenigszins in de lengte met een zeer smal zij-raampje naar de straat ge keerd, een lange uitstekende kachel pijp doet dienst ais schoorsteen, met hellend dak. gedekt met heide of plaggen. Iedereen ziet direct dat hier aan de voorschriften der bouwveror dening in geen opzicht is voldaan. F.cn klein gedeelte van hun duinzand, direct aan den straatweg, is door hen in een klein tuintje horschapen en omheind met onde zakken en een soort zeildoek. Enkele bedden hebben ai ©enigen tijd gepronkt met lange latten, die zeker dienst zullen doen voor boonenstokken. Met andere menschen in hunne om geving hebben ze in het geheel geen omgang. Niemand mag hunne wo ning binnengaan; bij niemand bren gen zo bezoek. Zonderlinge gedachten worden er over gewisseld, zonderlin ge manier van woningbouw, zonder linge manieir van tuinbouw, zonder linge manier van levenswijze. Hoe lang hun kluizenaarsleven zoo voortbestaan zal, zal de tijd moeten loeren. KOMETENVREES. Daar was angst en vreeze in het gemoed van heel wat goede burgers van de stad Groningen. Toen Zater dagnamiddag op een heel vroeg uur een plotselinge duisternis intrad het was tusschen zes en zeven hoe laat precies zullen de menschen. die zich meer met het weer bezighouden, als het althans de moeite waard was, wel hebben vastgesteld toen men daar zoo nagenoeg in donker kwam te zitten. Een duistere vaalgroe ne lucht, hevige windstooten waar moesten de menschen in dezen tijd van kometenvrees anders aan den ken dan aan „de komeet". De komeet, waarvan immers alle kranten verha len hebben gehad, verhalen, die hier en daar nog wat aangevuld en min of meer gewijzigd, heel wat angst hebben doen ontstaan voor het onbe kende stoortmonster, dat den IScn Mei de aarde en dus ook de geheeie Groninesche kermis zal verwoesten, vernietigen. Niets zal er overblijven het is wel tegengesproken, de ge leerden hebben wel verteld, dat het heelemaal niet zooveel kwaad kan, dat een aarde eens door een kometen- staart gaat, maar de algemeen- nienws-lezer houdt uit ziin kranten berichten graag het griezeligste bij zich en dus wus het Zaterdag de komeet, die duisternis bracht en duis tere gezichten. Ze kwamen de deur uit de men schen ;er zijn werklui zoo maar van het karwei weggeloopen. het gereed schap lag waar de man h>»d gestaan, precies als 's middags als het schaf ten begint En hier en daar ston den groepjes cn bespraken het geval en keken naar de grauwe luchten. Er waren er zelfs, die door de vuist ke ken en dat zijn. zooais men weet, vaak de ware weerkundigen. Maar zooals gewoonlijk waren de geleer den het ook nu weer oneens. Want tegenover de stellige verzekering van den 'n „je tallen zien nou krieg je de poppen an 't dansen, nou komt-e déer an en nou wordt 1 natuurlek duuster deur de staarde", stelde een ander de geruststellende verzekering: ,,dun- derkoppen man, niks aanders, nou knn "t best wezen dat te op Noord- diek slim onweer hemmen En een derde herinnerde aan den datum, „joa, as 't nou tien doage verder was, joa dan zol Je zeggen t is zoo ver, maar 't het jè net nog in de krande stoan dat-e nog 'k wait nait bouvèr vot is Intusschon was er duidelijk merk bare angst. Het zijn geen praatjes, dat er Zaterdagmiddag werkelijk menschen zijn flauw gevallen uit angst dut het gevreesde oogenblik er was met Hoffman's druppeltjes heeft men ze weer moeten bijbrengen. En *8 avonds het was alweer hel dor en daarna woar duister gewor den gaten or een paar kindoren op onze stoep on oen or van vertelde: „cn mien vou het 't zuls zegd, en rllo komeet is 'n hall groot ding en nog veul grooter dan öo haile wereld en d'r zit. ook 'n staarde an en as die nou der togen an komt dan is aalles inins vot, zegt mien voa, en duarom „W.it tol dien voa doar van wal- ten, dien voa is Jè schounmoaker „Nou on mien voa wait 't veul be- tor as dien voa, nou, em tnogst willen dat dien voa schoonmaker was Twee Jongens vlogen elkaar toen hevig in het haar de komeet van. Halley had hun er aanleiding toe ge geven. (N. Gr. Ct.) Sport en Wedstrijden VOETBAL. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Men schrijft uit Ntjuiegen: De tweede voetbul wedstrijd om het kampioenschap van Nederland tus schen Quick (N.) en H. V. V., respec tievelijk kampioen der Oostelijke en Westelijkt) eerste klasse, ls thans de finitief bepaald op Zondag 15 Mei, eersten Pinksterdag. Het terrein ligt aan den Groesbeekschcn weg, ruim een half uur gaans van het Spoorweg station, 1-lot terrein van Quick is klein, maa.r dit behoeft de sportliefhebbers van elders niet te weerhouden Zondag a.s. een bezoek aan de Keizer Kaïrel- slad te brengen. Op den eersten rang heeft men 2OU0 goede plaatsen, waar van 1000 zitplaatsen (overdekte tribu ne, n iet-overdek te tribune en banken langs het veld) en op den tweeden rang 1500 goede staanplaatsen, waar van 600 op verhooging. Het Quick- bestuur heeft voor dezen wedstrijd, waarbij een groote toeloop van tiezoe- kers wordt verwacht, een speciale terrein-inrichting tot stand doen bren gen om, met de beschikbare ruimte woekerend, oenige duizenden perso nen in staat te stellen liet epel onge hinderd te kunnen volgeu. Reeds zijn op de overdekte tribune alle plaatsen uitverkocht. Kerk en School DE GROENTIJD Doot het Collegium Supremum van den Utrechlschen Studentenbond is aan den Senatus Veteranorum van het Utrechtsche Studenten Corps een schrijven gericht, waarin wordt ge zegd: Met leedwezen vernam het Colle gium, dat pogingen om dit verouderd misbruik af te schaffen, opnieuw ge faald hebben en dus de vereeniging van alle Utrechtsche studenten in één verbond weder naai' een verdere toekomst is verschoven. Door den groentijd facultatief te stellen en slechts te groenen wie zich uitdrukkelijk daartoe bereid ver klaart, zult gij het Utrechtsch stu dentenleven een gewicbtïgen dienst bewijzen, door een reden van groote verdeeldheid weg te nemen en U zelf de gelegenheid geven om van een steeds zinkende minderheid wederom de algemeene Studentenv.ieeniging te worden, die ge eenmaal geweest zijt, toen ge wel op de hoogte van uw tijd waart. Marktniemvs Veemarkt Aangevoerd en verkocht te Haar lem up 11 Mei 1910 Koeien eu ossen 3 stuks, hoogste prijs I 320, laagste 230. 1 Stier, 300. Nuchtere kalveren 60 stuks, hoogste prijs 12, laagste f 8. Schapen 42 stuks, hoogste prijs f 28, laagste 20. Lammeren 36 stuks, hoogste prijs 12, laagste 7. Paarden 2 stuks. Pers-Overzicht SPORT EN ZONDAGS HEILIGING. De Haagsche correspondent van <le „Prov. Geld. en Nijmeegsche Cou rant" heeft ann eenige autoriteiten hun meening gevraagd, over wat door ds. G. J. Heering in het weekblad „Ons Godsdienstig Leven" als „het bruine gevaar" word gesignaleerd eu hem de noodzakcli khe'd deed beplei ten van Rcgeei'insfsmaatregelon, die den Zaterdagmiddag wettelijk vrij zouden mak»»n. De Utrechtsche Hoogleeraar, dr. P. H. Rittcr schreef den Haacschen me dewerker van het Nijmeegsche blad, dat er aangaande deze quaestie van de Nederlandsche Vereeniring tot be vordering van Zondagsrust eerlang een rapport is te wachten. Z. D. H. Mgr. van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, schreef hem „W achten h?t voetbalspel en de sportbeoefening, g-lijk deze up ver schillende plaatsen gehouden wordt, een bezwaar van Zondagsheiliging, zooals de Katholieke Kerk deze wenscht." „Mij heeft de Engelsche vrije Za terdagmiddag steeds zter toegela chen", antwoordde jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. bet geznzhebben- de Tweede Kamerlid voor Goes, doch ik ben niet genoegzaam met den ar- beiderstoestsnd ten onzent bekend# om te beoordeelen. of die reeds nu kan worden Ingevoerd. Dat die van Regeeringswege werd opgelegd, zou ik allerminst wenschen En wat do spelen op Zondag betref-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6