beenziekten; elko kamer heeft bijv. haar eigen badkamer eu W. C. Iloe het met de tentoonstelling Blaat Wel, ze begint er al eon beetje op te lijken. Wel schiet de Belglscho afdeeling nog niet hard op, wuartoe het zeer ongunstige weer hagel, re- tcu, onweer en Ijzige koude voor een fieel de schuld draagt, wijl onder deze omstandigheden sommige exposanten er tegen opzien, het beste van hun producten aan de risico van de expe ditie bloot te stellen, maar na mijn jongsteu Kout zijn er bijna dagelijks afdeelingen geopend Denemarken, Zuid-Amerikaansche republieken enz. In het Paviljoen Groot-Nederland, dat vermoedelijk a.s. Dinsdag zal worden opengesteld, zal de belang rijkheid en de verspreiding van on zen stam, onze taal, ons boekwezen en onze pers In Nederland, België. Noord-West Frankrijk, Oost- en West- Indlé, Congo en Amerika In beeld (v orden gebracht Een onderdeel der tentoonstelling 1# zelfs al weer afgeloopen, en heeft inet ile eerste drukke Zondagen enorm bezoek getrokken, namelijk de tuinbouw-tentoonstelling, waarop Ne derland een goed figuur heeft gesla- f;en onze inzending bestond name- ijk uit zes nummers, waarvan vijf een eersten prijs kregen. II. HENNIN'G Jr. Stadsnieuws GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der mcente Haarlem op Woensdag, "l8 Mei 1910, des namiddags te 11/2 uur, in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken xullen aan de or de worden gesteld 1. Modedeellngen en Ingekomen Stukken. 2. Voorstel B. en W.W. vaststelling Verordening Museum,, met nader voorstel B. en W.W. 3. ld. ld, vaststelling belooning leeraren, aan te wijzen ter vervan ging van Directeuren Hoogere Bur gerscholen. 4. Id. ld. beschikbaarstelling gel den gymnastiek-werktuigen, enz.. Gymnasium. 5. ld. id. onderwijs in Stenografie, Maleiscbe en Spaansche talen aan de HaiKlelsschool met 2-j. e., verbonden aan <ie H. B. S. met 3-j. c. 6. ld. id. vaststelling jaarwedden bewaarders School voor U. L O. lelt. tlHoogere Burgerschool met 5-j. Cursus en idem met 3-j. cursus. 7. ld. id. wijziging verordening re gelende de samenstelling en den werkkring der vaste Raadscommis- eién. 8. Id. id. verzoekschrift C. van den Bogaerde, herziening pensioen. 9. Schrijven id. voorstel-E. Levert, .wijziging art. 7 verordening levering duinwater. 10. Voorstel ld. vaststelling verorde ning, regelende de voorwaarden voor de leverincr van gaswijziging veror dening, regelende de voorwaarden voor de levering van electrischen Btroom, en wijziging verordening, re gelende de voorwaarden voor de leve ring van duinwater. 11. Id. id. verzoekschrift A. de Haan schadeloosstelling verlies uitvoering houw Openbaar Slachthuis, met nade re brieven B. en W.W. 12. ld. ld. eervol ontslag twee leer aren Gymnasium. 13. Id. id. beschikbaarstelling gel den deelneming Staf korps brandblus- BChers ann Congres te Brussel. 14. Id. id. machtiging aanwijzing deskundige voor bijstand directie ge meentelichtfabrieken bij voorberei ding Electrische Centrale. 15. Benoeming Raadslid-Commissa ris Stads-Apotheek (aftreding-C. G. Loomeijer Jr.). 16. Voorstel B. en W.W. vaststelling lijst benoembaren In Stembureau's. 17. Benoeming Stembureau's verkle ding leden Provinciale Staten. 18. Voordracht B. en W.W. benoe ming onderwijzer School voor meer uitgebreid lager onderwijs No. 2. 19. Id. id. id. ld. 20. Verzoekschrift J. Scbenkde .Visser herbenoeming gemeente>-vroed vrouw. Levering opgedragen. Door het departement van Oorlog Is aan de N. V. Handel-Mlj. van A. Resink te Haarlem, de levering opge dragen van 5000 K.G. yloeistaal en 8500 KG. kroezen-staai. DIAKONIE. De diakenen der Nederduitsch Her- Vormde Gemeente publiceeren een Verslag over 1909 over de Diakonie- trmen. Door de DIakonie werden in het laar bedeeld 451 gezinnen, waaronder 241 weduwen met of zonder kinderen, 81 hoofden van gezinnen boven GO Jaar en voorts velen, die door li chaamsgebreken en ziekte niet in staat Eljn tn hun onderhoud te voorzien, te amen uitmakende 923 personen. Uitgereikt werd 4457 1/2 kg. fijn tarwebrood, 10441 kg. grof tarwe brood, 12735 kg. roggebrood, eu aan gold een som van 10429.60. De altgaaf voor geneeskundigen on derstand bedroeg 1288.40. Gedurende den winter zijn uitge deeld 105 wollen dekens, 46 groote bedden, 9 kleine bedden, 18 peluwen, alle gevuld met zeegras, 911 hemden, en in drie turfdeelingen een getal van 174775 korte turven. De verzorging der oude lieden kost te aan de Diakonie een bedrag van 6193,67. Het totaal der ontvangsten was f27481,15, dat der uitgaven f27580,30, Eoodat de rekening over het jaar 1909 •loot met een nadeellg saldo van f99,15. De ontvangst van enkele bijzondere fitten voorkwam een grooter te kort. GEBOORTEN EN STERFTE. De Staatscourant beivat een statis tiek der geboorten en sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood hi Nederland over Maart 1910, waar aan wij voor Haarlem het onderstaan de ontleenen. Het aantal Inwoners bedroeg op 1 Maart (voorloopige cijfers, 68114. In die maand werden 114 levend gebo renen, 8 dood geborenen, 82 overlede- 8>on aangegeven. Van deze laatsten zijn 13 beneden het Jaar, 5 van 14 J., 2 van 5—13, 2 van 14—19, 8 van 20— 29, 3 van 30—39, 7 van 40—49, 12 van 5004, 15 van 6579 jaar en 15 op een leeftijd daarboven gestorven. De oorzaak was: Typhus bij 1, dysente- ria epidemica bij 2, longtuberculose bij 9, hersentuberculose bij 4, andere tuberculose bij 5, kanker en andere maligne tumoren bij 3, apoplexie, hor sen verweek ing bij 5, organische hart- gebreken bij 1, acute bronchitis bij 2, chronische bronchitis bij 1, pneumo nia bij 4, gastro-enteritis en diarr hoea bij 1, nephritis en brightsche ziekte bij G, aangeboren zwakte en gebreken bij 6, ouderdomszwakte bij 9, andere ziekten bij 14. onbekende ziokte bij 7 personen en geweiddadi- gen dood bij 1 persoon. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 8 timmerlieden. machinale houtbewerkers, 1 wa genmaker, meubelmaker, 1 mo delmaker, 9 metselaars, 4 opper lieden, stucadoors, 1 witter, 4 machinebankwerkers, 1 monteur, 8 grofbaukwerkers, 1 metaaldraaier, 9 vuurwerkers, 1 ketelmaker, 4 burgersmeden, 9 machinisten, 4 sto kers, I electrician, 1 instrument maker, koperbankwerker, 1 ko perslager, 9 loodgieters, 9 schoen makers, zadelmakers, kleerma kers, 1 schilder, behangers, stoffeerders, 1 bloemist, 4 tuin lieden, 6 grondwerkers, 1 bakker, 1 banketbakker, slagers, 8 krui deniersbedienden, 1 kellner, 10 ma gazijnknechts, 6 loopknechts, 9 huis knechts, 1 sigarenmaker, 4 kantoor bedienden, 9 boekdrukkers, 1 letter zetter, 1 lithograaf, binders, 14 losse werklieden dicnit- boden, 4 werksters, 1 naaister, 9 kooksters, 1 buishoudster, 2 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- rant bouwk. opz., houtdraaier. INGEZONDEN MEDEDEELLNGEN h 30 Cts. per regel. Se kwellingen van Eczema. De kwellingen en pijn, die eczema (prikkelende huiduitslag) vecroor- zaakt, zijn maar al te goed bekend aan den ongelukkigen lijder. Zoodra de patient warm wordt, begint de huid onuitstaanbaar te jeuken en kan hij bijna niet nalaten om de huid op de aangedane plaatsen open te krabben. Wanneer eczema uitbreekt op de handen en het gelaat is dit niet al leen onooglijk en kwellend, doch zal het zich bovendien dikwijls Bpoedig uitbreiden. Foster's Zalf is een balsem zonder weerga. Zij is zeer verkwikkend en verzachtend, an reeds de eersto aan wending geeft een opmerkelijk gevoel van verlichting. Al naarmate met de toepassing der zalf wordt doargegan, heelen de Jeukende Inzinkingen en aangedane plaatsen der huid, en bij na altijd ls één doos voldoende om een duurzame genezing te bewerkstel ligen. Foster's Zalf kent zijns gelijke niet voor eczema, aambeien, puisten en gordeluitslag, schurft, of eenige andere Jeukende huidziekte. Ziet toe, dat gij de echte Foster's Zalf krijgt. Zij ia te Haarlem ren torijgbaar bij de heeren J. J. Göppin- ger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarae 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel A 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. f- Als gij uw kind gezond, vroolijk es frlseh van geest wilt zien op groeien, geeft het dan Dr. ROMMEL'S Haematogen. WAARSCHUWING I Men vrage uitdrukke lijk den naam Dr. HOMMEL. fl 1.75 Iihi P» «atn fl 1.75 ▼alrijke bewljien wen geneslng. Welf art alia aamuk. Ëtscfct el a carenua de handteekeelf» 0. DtniflER, fe-MirWta*. «1 ne U he ka (-rwrt. Mf Nadarlaod H. SANDERS, Te Haarlem bij J. J. GöP- PINGER, Gr. Houtstraat 147. Binnenland BESNARD EN HET VREDES PALEIS. De Pariische correspondent van de N. Rott. Crt heeft Besuard te spro ken gohad over de opdracht voor het Vredespaleis. Door de Fransche re geering is den meester opgedragen voor de groote gerechtszaal te maken een muurschildering van 7 meter breedte, te plaatsen vier meter boven den grond, Besnard stolt zich voor te maken een allegorische voorstelling van den VmwIa. dia da atrlidendan scheidt (la Palx, séparant les combattant#). In den haroïschen stijl, dat wil zoggen geen uniformen of costumes, geen Pruisen en zoo voort, maar naakte munnefiguren, op paarden, ook. Een antieke oompositie de Vrede in de zuiverste opvatting van het woord. De schilder deukt er ongeveer twee en een half jaar werk aan te heb- RUW OPTREDEN DER POLITIE. Do Haagsche corresp. van 't Hbld. schrijft Een van de oudste en meest beken de Haagsche journalisten, die bij Roosevelts aankomst op het perron aanwezig wilde zijn, toonde den dienstdoenden inspecteur zijn door de politie uiteereikt persbewijs. Toen de Inspecteur, nog jong in jaren en mis schien erg zenuwachtig in 't vooruit zicht van wat er komen moest, met dat insigne geen genoegen nam en be- weerde, dat iedereen wel kon zeggen, dat hij journalist was, hield onze col lega den Inspecteur den penning vlak voor 1 gezicht met bet verzoek, er eens goed naar te kijken. De inspec teur uitle toen de, voor ieder die on zen collega kent, waanzinnige bewe ring, dat de journalist hem een slag gaf. Natuurlijk werd dat ten stelligste ontkend, maar ten slotte hield de in- specteur zijn wilde bewering vol, deed d«n journalist door twee agenten ar- reslceren en hem tusschen die agen ten publiekelijk naar bet politiebu reau brengen, hoewel onderweg nog een voorbijganger waarschuwde „Weet gijlieden wel wlen gij daar hebt Op het politiebureau scheen de op gewondenheid van den inspecteur wat te zijn bedaard. Hij bood den journalist een stoel aan, waarvan de ze natuurlijk geen gebruik maakte, nam naam en woonplaats op en zei toen, dat hij zich toch scheen te heb ben vergist en dat meneer wel weer kon heengaan. Onze collega verzeker de echter, dat het zóó niet zou auuo- peu en bekluagde zich terstond bij oen waarneineiKien burgemeester eu den hoofdcommissaris (later bleek ook de burgemeester zelf zich van de zaak op de hoogte te hebben gesteld;. Do zaak is nu „in onderzoek". \V at er nu zoo long aan te onderzoeken vuil, bogrijjien wij niet. Onze collega heeft toegezegd, hangende net onder zoek geen ruchtbaarheid te geven aan het geval, maar het spreekt vanzelf, dat dit publieke schandaal, dat door velen is gezien, niet stil te houden is. Bovendien zouden wij dit zeer ver keerd achten en het ls daarom dat wij het feit bier publiceeren, vooriou- pig zonder namen te noemen ook niet dien van den betrokken inspec teur. VERKIEZING PROV. STATEN. De .liberale kiesvareeniging ,,De Eendracht" te Hilversum besloot bij de a. s. verkiezingen geen candidaten te stellen. Aftredend zijn de heeren mr. Verkouteren (Chr.-Hist.) en mr. Thijssen (R.-K.). EERSTE KAMERLEDEN OP REIS. De rondreis van leden der Eerste Kamer in de provincie Overijsel zal in het laatst van Juni aanvangen. EEN DRAMA. Wederom heeft zich Vrijdag te Rot terdam een dergelijk drama afge speeld als Zondag, zij het dan ook niet met zulke noodlottige gevolgen. De losse werkman P. van Veen, die al geruimen tijd in onmin leefde met zijn vrouw, kwam 's nachts aan zijn woning in de Hendrikstraat 104, doch werd door zijn vrouw niet binnenge laten. Toen het hem gelukt was om den toegang door het raam te forcee- ren, namen zijn vrouw en oudste dochter de vlucht om eerst 's morgens weer te keer en. Het bleek toen, dat Van Veen zich had verscholen. Bij de komst der vrouw kwam hij uit zijn schuilplaats en loste op zijn vrouw een revolverschot, dat haar aan den hals verwondde. Moeder en dochter vluchtten en kregen nog een schot na. De vrouw stelde zich onder bescher ming der politie en een agent begaf zich naar de woning om Van Veen te arresteeren. Deze loste bij zijn komst nog twee schoten op zich zelf en ver wondde zich onbeduidend aan het hoofd, zoodat hij nog te voet naar den politiepost kon worden vervoerd. Van daar zijn bij en zijn vrouw naar het ziekenhuis overgebrachL De op den man gevonden revolver bevatte nog twee scherpe patronen, terwijl hij er nog een zestal los in den zak had. TENTOONSTELLING TE BRUSSEL. Onze gezant te Brussel, jhr. Van der Staal van Piershil, heeft eon feestbanket, dat hij zich voorstelde eerstdaags te geven bij gelegenheid dor opening van de Ned. aid. ter Brus- selsciie tentoonstelling, wegens den dood van Koning Edward tot een la- teren datum, vermoedelijk 31 Mei, uit gesteld. Tot de genoodigden zullen aanzitten aan het daags te voren door den Ned. commissaris-generaal aan te bieden feestmaaL PALEIS-STADHUIS TE AMSTERDAM. Do N. R. Ct. schrijft: Naar wij vernemen, legt de door den gemeenteraad benoemde commis sie tot onderzoek van de PaleLs-Stad- huis-quaestie de laatste hand aan haar 'rapport, en kan de verschij ning hiervan tegen het eind der maand worden tegemoet gezien. De commissie is overtuigd van de mogelijkheid om den zetel van het ge meentebestuur weder naar het Paleis over te brengen. Kan dit denkbeeld niet verwezenlijkt worden, dan wenscht zij het Prinsenhof naair de zijde van de Oude Hoogstraat uit te breiden. De bouw van een nieuw stadhuis aan den Dam vindt in de commissie als zoodanig geen verdedigster. EIGENAARDIG PLAATSJE. 'Aan het station te Lievelde bij Groenlo heeft een roodstaartje ouden- de treeplank van een waacron haar nestje gebouwd. SPOORWEG BATAVIA—BUITEN ZORG. Hot correspondentiebureau te 'i Gravenhage meldt: Uit ingewonnen inlichtingen blijkt dat er geenenlei grond bestaat voor het bericht dat de directie van de Ned.-Indische Spoor wegmaatschappij voornemens zou zijn een nader voorstel aan het gou vernement te doen betrekkelijk den verkoop van de spoorwegiljn Bata viaBuitenzorg. Rechtszaken EEN LIEFDESDRAMA. Voor de 5e Kamer der Amsterdam- sche Rechtbank stond terecht de 21- jarige magazijnbediende, die beschul digd wordt, dat hij in den avond van 19 Januari 1910 op een stuk open ter rein, bij de Hout horststraat te Am sterdam gelegen, opzettelijk na kalm beraad en nadenken en rustig over leg een 17-Jarlg meisje van het leven heeft beroofd. Beklaagde bekende. HIJ is Indertijd wegens oplichting tot een Jnar gevangenisstraf veroor deeld. In Maart 1908 werd hij uit de gevangenis ontslagen. In het begin van 1909 leerde hij het 17-jarige meis je kennen, dat als corseltennaaister op een fabriek op de Keizersgracht al daar werkzaam was. Hij ging met het meisje „loopen". In het eerst was de familie van liet meisje er niet op te gen later wel. Zelf overhandigde het meisje hem een briefje harer ouders, waarin zij bezwaar maakten tegen zijn omgang met hun dochter. Of dit te wijten was aan zijn vroegere ver oordeeling, die aan de ouders van het meisje bekend was, kon beklaagde niet zeggen zij hebben hem er nim mer over gesproken. Beklaagde is na de ontvangst van het briefje met de ouders gaan spreken en het gevolg daarvan was. dat de verkeering weer werd toegestaan. Hij ontmoette het meisje eiken dag vrij geregeld, ging haar van de fabriek afhalen. enz. Den 5en ol den 6en Januari deelde het meisje hem mede, dat de ouders ver deren omgang tusschen hen verboden hadden, doch zij spraken af toch met elkaar te blijven loopen, er voor zor gende, dat de ouders ben niet be merkten. Toen hij Vrijdags het meisje weer sprak, was zij erg bedroefd zij deel de mede, dat zij het thuis zoo slecht had en zeiue „maak mij maar dood." Beklaagde vroeg daarop of zij daar bij bleef en op het bevestigend ant woord spraken zij af, dat hij een re volver zou koopen om eerst haar en daarna zichzelf dood te schieten. Daar zou echter een paar dagen mee gewacht worden, omdat hij pas op 18 Januari geld van zijn patroon zou beuren. Maandag 17 Januari vroeg hij het meisje weer of zij er bij bleef. Zij ant woordde dat het maar het beste was. Ook ditmaal trachtte hij bet haar niet uit het hoofd te praten. In den ochtend van 18 Januari wend tusschen hen afgesproken, dat in het Vondelpark de daad zou plaats heb ben. Hij stelde het meisje in de gele genheid haar vriendinnen te traktee- ron en, zoodra hij geld van zijn pa troon ontvangen had, ging hij op den Zoodljk een revolver met patronen koopen. Hij betaalde fl en laadde de revolver met zes scherpe patronen. 's Avonds ontmoette hij het meisje weel'. Na eerst een poos met haar om- geloopeu te hebben, ging hij met haar met de tram naar bet Vondelpark. Daar liet hij haar de revolver zien en vroeg hij of hij haar zou doodschie ten. Het meisje stelde toen voor nog m da<r te wachten. in den ochtend van 19 Januari sprak hij het meisje weer en 's avonds haalde hij haar aan de fabriek af. Hij deelde onderweg mede wat er gebeu ren zou en op het terrein achter bet Rijksmuseum tusschen de brandweer kazerne en bet gasthuis zeide het meisjelaten we het hier doen, het is hier een stil plekje. Bekl. haalde toen de revolver te voorschijn zij legde het hoofd tegen zijn linkerschouder aan en hij bracht de revolver tegen haar linkerslaap en schoot af. Hij hoorde een hevigeo knal en viel op den grond. Meer kan hij zich niet herinneren. Hoe dikwerf hij geschoten heeft (de doctoren zeggen, dat het meisje vier maal getroffen werd) en of hij de re volver ook op zichzelven gericht heeft, kan hij zich niet herinneren. Een politie-agent in de buurt hoor de vier achtereenvolgende schoten los sen. Hij vond het meisje doodgescho ten .Bekl. lag over het meisje heen, met de revolver in de hand. Hij had een schot aan den schouder en moest in het Gasthuis ter verple ging worden opgenomen. Deskundigen verklaarden, dat het mogelijk was. dat de schouderwond bij bekl. afkomstig is van het eerste schot op het meisje. De kogel kan door het hoofd van het meisje in bekl.'s schouder gedrongen zijn. Aan den commiB3ari3 van politic, _p wien bekl. een ailerongunstigen indruk maakte, omdat hij zich zoo onverschillig betoonde, verklaarde beklaagde, dat hij op zichzelf gescho- n had. Door andere getuigen werd de ver moorde geschetst ais een stil, zacht, braaf, fatsoenlijk kind. Op vriendin netjes maakte het meisje niet den in druk, dat zij levensmoe was. Aan haar nichtje deelde de versiagene mede, dat zij bang was, dat bekl. haar iets zou doen, omdat er eens een groot mes uit zijn zak gevallen was. De moeder der versiagene zei, dat zij van meet af aan er op tegen was ge weest, dat bekL met baar dochter om ging. Zij vond haar dochter te jong te goedig voor bekl. Ook zijn vroe gere voroordeeling werkte er toe mede dat ze de verkeering niet wenschte. Bekl. maakte op haar den Indruk, dat hij leugenachtig was en opschepte. Haar dochtertje was altijd stil. maar in de laatste dagen niet stiller don anders. Integendeel was zit opgewekt, toen haar beloofd werd, aat ze een pakje mocht huren om naar een bal-masquó te gaan en zij een horloge van haar vader zou krijgen als ze den jongen liet loopen, wat ze beloofd had. Den dag van het gebeurde had ze, de wo- vfcing verlatepdo. haar moede/ tot tweoma&I toegeroepen „dag moe P* Of dit tweemaal groeten iets bijzon ders was, kun de getuige niet ver klaren. Het O. M. achtte art. 287 Wetb. van Strafr. „het opzettelijk iemand van het leven berooven" van toepassing eu niet urL 293„het op verlangen iemand van het loven berooven". Het blijkt niet, dat een uitdrukkelijk, ern stig verlangen door de versiagene is kenbaar gemaakt. Hoogstens kan hier gezegd worden, dat het feit is ge pleegd met toestemming van bekl. Die eenvoudige toestemming is niet voldoende voor toepassing van art 293. liet O. M. wilde aannemen, dat het feit ls gepleegd met toestemming van de vermoorde, omdat hij bekl. niet In een ongunstiger daglicht wil stellen. Maar verhelen kan spr. liet niet, dat hij de voorstelling van bekl. niet ge heel tot do zijne maken kan. Een ernstige straf noodlg achtende, eisch- te spr. tien jaren gevange nisstraf, wegens moord. Mr. C. H. van Zeggelen, bekl.'s verdediger betoogde, dat bekl. do daad pleegde op uitdrukkelijk verlan gen van het meisje, met wie er zes da gen lang over gesproken is. Hij vroeg daarom bekl. vrij te spreken. Mocht de Rechtbank evenwel aannemen, dat hier moord plaats had, dan verzocht hij bekl. niet te veroordeelen, alvo rens een onderzoek is ingesteld naar zijn geestvermogens, een onderzoek dut prof. Winkler absoluut noodzake lijk acht. Alles is hier onderzocht: de kogels, de revolver, het lijk, alleen don beklaagde onderzocht men niet. En dit is toch noodzakelijk. Mocht be klaagde worden vrijgesproken, dan zal er vooj gezorgd worden, dat hij komt onder medisch toezicht, ver bui ten Amsterdam. Uitspraak 25 Mei a. s. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen te Uitgeest ds. G. C. de Kloet te Nuenen c. a. (N.-Br.). Beroepen te SuThuisterveen (toee.) ds. H. G. Cannegieter te Jelsum. Aangenomen het beroep te Zoel- mond ds. G. C. C. Geijskes te Kats. GER. KERKEN. Beroepen te Enkhuizen ds. D. Hoek te ZwijndrechL DOOPSGEZ. GEM. Bedankt voor het beroep te Baard ds- M. van der Vegte Jr. te Wolvcga. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagd voorbereidend kerkelijk examen de heer J. Deet- m an. Letteren en Kunst LUCIFER. Naar ,,De Tijd" verneemt, zal de N. V. „Het Tooueel" (directeur W. Roy aards), het aanstaand seizoen openen met Vondel's „Lucifer". Do première zou te Leuven gegeven wor den voor de katholieke studentenver- eeuiging „Met Tijd en Vlijt", die dit najaar een Jubilé viert. TOONKUNST. De algemeene vergadering van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst wordt 11 Juni te Arnhem gehouden. Gemengd Nieuws EEN MIDDEL TEGEN VERMOEIDHEID. Professor dr. A. Loewy heeft in het Zuntzsche laboratorium te Berlijn zeer interessante proeven genomen betreffende een verhooging van het weerstandsvermogen der spieren door middel va- medicijnen. Het resul taat was, dat het inderdaad mogelijk bleek, de vermoeidheidsverschijnselen bij de spieren kleiner te maken. Men liet nl. een hond een langen tijd loo pen in een wiel, dat electrisch- werd rondbewogen. Toen nu de hond duidelijke teeke nen van vermoeidheid gaf, werd hij onder de huid ingespoten met sper- min en nu b!eek,.dat het dier nog vrij langen tijd kon doorloopen. Met drie verschillende proeven toonde prof. Loewy aan, dat het zuurstofverbruik na bet toedienen van d® spermin, zeer onbeduidend minder geworden was. Hoe de spermin eigenlijk werkt, zal de professor door verdere proeven trachten aan te toonen. GEVAARLIJKE MENSCHEN. Pechouz, een schildersknecht te Lyon, die zich wilde wreken op zijn patroon, had in diens huis een bom nedergelegd, die gelukkigerwijze niet sprong. Pechoux werd in hechtenis genomen en verklaarde de bom te hebben v&rvaardigd in een huis, dat hij te Grenoble bewoonde. Aan het adres, dat hij had. opgege ven, werd een huiszoeking gedaan en daar werd een anarchistisch arse naal ontdekt van zulk een omvang, dat blijkbaar n»g anderen dan Pe choux in de vervuardiging der helsche machines betrokken moesten zijn. De politie te Grenoble heeft dan ook reeds een reeks verdachten in hechte nis genomen. DE CARABINIERI EN DE POLITIE LN ITALié. Te Napels, waar de beruchte en ge heimzinnige „Camorra" gezegd wordt bet beft in handen te hebben, bestaat een diepe naijver tusschen de ge meentepolitie en de carabinieri de laatsten toch gaan er prat op, bet grootste aantal Camorristen gevat te hebben, die vervolgd worden als ver dacht van medeplichtigheid aan den moord op het echtpaar Cocuolo, wel ke misdaad waarschijnlijk aanleiding zal geven tot een geweldig eensatie- procee voor het assisenhof te Rome, zooals we onlangs mededeeiden. Vol gens de openbare meening durft de Napelsche politie eenvoudig geen le den van het genootschap gevangen te nemen uit vrees voor wraak zelfs wordt wol gesproken van speien on der een hoedje tusschen «te politie en de Camorristen. Het succes der carabinieri ls blijk baar een dor onder-officieren, zekere Capezzutti, in het hoofd geslagen tonmlnste, dezer dagen beschuldigde hij openlijk, in een volle spoorweg* coupé, do Napolitaansche magistral tuur van verdachte toegeeflijkheid jegens zekere misdadigers. Toevallig zaten er in het rijtuig twee rechtq/J lijke ambtenaren, die verontwaajö digd tegen zulke taal protesteerden^ Aan het eerstvolgende station lieten! zij proces-verbaal opmaken. Het gebeurde is ruchtbaar gewoiti den en heeft groote beroering ver« wekt onder de Napolitanen, die zich thans in twee partijen, voor en tegen' den loslippigen gendarme, verdeeld' hebben. LUCHTVLOOT. Gervais, de vroegere rapporteur over de begrooting van oorlog in den Franschen Senaat, deelt in de „Ma-' tin" mede, dat het Fransche legerbe stuur voor het einde van dit jaar ze ven luchtschepen zal bezitten, liet volgende jaar zouden er nog ten min ste vier bij komen. Tegen het eiude van 1913 zullen er verder, volgens het program van het ministerie van oor log, ten minste twintig bergloodsen klaar zijn. Het legerbestuur houdt zich ook druk bezig met plannen voor het ge bruik van liegtoestellen. Van zeven officieren, die tot luchtvaarders wor den opgeleid, hebben al vier hun di ploma gehaald. KONING EDWARDS DUBBELGANGER. Als meer vorsten had ook koning Edward nogal enkele dubbelgangers, die de gelijkenis met ziin persoon ims aangenaam, soms ook onaange- inin hebben ondervonden. In Marienhad, waar Z. M. cllc jnar vertoefde, kwam steeds een Ameri kaan, 'Me zoo sprekend op den koning leek, dat het volk hem Edward II noemde. Hij kleedde zich net. als de koning, ging nooit zonder geleide uit. Hij deed dezelfde wandelingen korht 'n dezelfde winkels en wat hij zei tond den volgenden dag als een ora- kei In de Kurzeitung. De koning liad er veel pret in. Maar de zaak liep scheef, toen de dubbelganger zich over politiek ging uitlaten. KONING ALBERT'S DAGVER- DEELING. Sedert zijn troonsbestijging staal de nieuwe Belgische Koning eiken dag om vijf uur op; hij zet zich da delijk tot werken. Om half acht ont bijt hij met de koningin; acht uur komt de kleine prinses haar oudera goeden ochtend wenschen» en speelt met hen, tot de koning weer aan den arbeid gaat; om negen uur zit hij weer voor zijn werktafel tot elf uur. Dan maakt hij een wandelrit met ie koningin, hetzij te paard hetzij por auto; wanneer de koningin het. te druk heeft met haar armenzorg gaal hij alleen. Na het tweede ontbijt wordt de geheole middag weer aan den arbeid besteed, meest in zijn werk kamer, soms buiten het paleis. Kort Nieuws Uit goede bron heeft men te Peters burg vernomen, dat na een bespre king tusschen den Tsaar, Stolypin en gouverneur-generaal Seyn besloten is, den Finschen Landdag niet te on< binden. Do Zwitsersche zijdefabrieken heb ben, zoodra de Engelsche koning ge storven was, groote bestellingen aan zijde voor rouwkieeren gekregen. Te Zürich hebben twee groote firma's een bezending van 30.000 kilogram aan zwarte zijden stoffen per snelste gelegenheid naar Engeland ver stuurd. Men wil in Duitschland een mus um van het dagbladwezen stichten. De met de voorbereiding belaste com- sie heeft aan bibliotheken en mu- ean rondschrijven verzonden om te weien te komen waar zich verza melingen van dagbladen bevinden eu in welken toestand. Een telegram van Reuter uit Dur ban melilt, dut de inboorlingen den dood van Eduard VII aan de komeet Halley wijten, die daar goed zichtbaar is. Zij gelooven, dat de staartster een lichtende wagen Ls, af gezonden om zijne ziel hemelwaarts te voeren. Bij den gemeenteraad van Parijs zal een voorstel inkomen, om eene straat naar koning Eduard te ver noemen. Zoodra de nieuwe Fransche Kamer bijeen is, zullen verschillende nieuw gekozen leden een voorstel indienen, om de bezoldiging van de afgevaar digden van 15.ÜOO francs tot 9000 fra te verminderen. Men verwacht een zeer levendige beraadslaging. Do dag van het proces tegen don Oostenrijkschen luitenant Hofrlchter, beschuligd van poging tot vergift!- giug van een aantal officieren van den Oostenrij kschen generaien staf, is thans zoo goed als vastgesteld. He! proces zal beginnen in de eerste da gen na het Pinksterfeest, Woensdag 8 of Donderdag 19 Mei. De Koninklijke Bibliotheek te Ko penhagen heeft een BJörnson-tentoon- stelling ingericht, bestaande uit hand schriften, boeken, portretten en kari katuren. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Middelburg W. Izeboud, tim merman te Ritthem. Rechter-commis- earls jhr. mr. W. H. Hoeufftcurator inr. J. J. Heyse. Amsterdam. K. Witzen Geijsbeek, groen tori handelaar, Amsterdam. Rechter commissaris mr. J. Krus* man curator mr. A. Zeldenrust. Opgeheven J. ter Holle, metselaar te Vriezen* veen. Geëindigd i J AVentel er, echtgenoote van J. u Veltraan, to Goes.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 10