NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Oaarg&ng. No. 8247. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 14 MEI 1910 A Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente) Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem de omstreken en franco per post Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. 1.20 1.30 1-65 0.02 H 0.37 H 0.45 ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Wegens de Pinksterdagen zal het eerstvolgend nummer onzer oourant Dinsdag verschijnen. AGENDA MAANDAG 16 MEI. Schouwburg: Bioscoop-voorstelling, 8 uur. Bioscoop-Theater, Gr. Markt: Bios coopvoorstellingen van 2 uur af. Brongebouw: Concert Haaxlemsch ■Muziekkorps, 8 uur. DINSDAG 17 MEI. Gr. Kerk- Orgelbespeling, 12 uur. Brongebouw: Tentoonstelling schil derijen, 10—5 uur. Stadsnieuws MUSEUM VAN KUNSTNIJVER HEID. In het Museum van Kunstnijver heid te Haarlem Is de verzameling Amphora's, die in den Archipel van Aziatisch Griekenland gevonden wer den en door mr. Th. Stuart te Am sterdam in bruikleen werden afge staan, thans aanzienlijk uitgebreid. De schoone vormen van dit vaatwerk en de moeilijke techniek, die met het vervaardigen verbonden waren, stel len een ieder in verbazing. De am- E bora's hebben hunne oorspronkelij- e patina nismede de aangroeiselen, die er zich in de zee op hebben ge hecht, behouden, waardoor ze een bijzonder eigenaardig en artistiek cachet hebben verkregen. De belangrijke keramische verza meling, die door de plateelbakkerij Joost Thooft en Labouchère te Delft in het Museum werd tentoongesteld, trekt zeer veel belangstellenden. LUILAK. Haarlem's jaarlijksch bloemenfeest behoort weer tot het verleden. Vrijdags, vroeg in den morgen al, Kwamen de schuitjes Gasthuis- en Raamsingel binnendrijven, moeizaam voortgeboomd door dengene, die straks als bloemenkoopman fungee- ren zal. Als reuzenruikers zijn ze, uit ademend golven van bloem-geur, straalglanzend, zooals nu, onder de gouden jonge Meizon. Wèl had de Na tuur tot het slagen van dezen luilak meegewerkt. Diep, diep-blauw stond de ruime luchtstolp boven het gulden en groene geweef van de nieuwe len te in de zich-tooiende hoornen, en stil stond het water in de singel-grachten, héél stil, als donkergroen graniet. En te midclen van die jonge blijheid hei voorjaarsch gepraat van Al vreugdige menschen, die uitgegaan waren, om een ruikertje of een polje te koopen, en daarmee d' een of ander te ver rassen of in onderer leven een meer der straaltje zonlicht te gieten. Aller- wege is het een handeldrijven en af dingen en verzekeren van den koop man. „dat het toch heusch niet voor minder kan". Oude bestjos komen in den middag de markt opstrompelen, voor een ver sierinkje van d'r bloemenrekje, en wat later stroomt het er van werklui, die ,,raoeder-de-vrouw" een verras- sinkje bereiden willen. Wat er aangevoerd is, het is wel de moeite waard en veel moer is er dan verleden jaar. Reusachtige hoeveel heden geraniums en afgesneden tul- Ïen dominoeren wel. maar daarnaast leuren rozenboompjes, fuchisa's, cineraria, begonia's, cactussen, etc. Zelfs ontbreken niet die kunstig ge knipte boomen, die sonimiger bewon dering, andere afgrijzen opwekken. Er zijn er in den vorm aau een haan Chantecler's invloed en in den Vorm van een voetbal sport-influen- ce De andere soorten verbeelden niet een bekend voorwerp, maar zijn gesnoeid en geknipt in de meest gril lige vormen, die menschelijk vernuft hebben kunnen uitdenken. En 's avonds vooral is het er heel mooi. Dan, van de overzij gezien, glanst en pinkelt het olie-licht in het avond-zwarte spiegel-water in scliitte- rlge spoke-pracht, en 'n rood, 'n gloei rood lichtje hier en daar doet in de even-rimpelende gracht 'n veelvervig kleurengamma vloeien van de week ste en teerste tinten, En in de verte de statig-koele pracht van de sneeuw- lichte electrisclie booglampen op de bruggen, helder en schitterend, maar toch niet zoo innig, zoo verven-rijk, zoo fluweelig-schakeerend als de wal mende oliepitjes daar-beneden. Donker, zwart bijna nu, dromt voorbij menschen-rij, lachend, pra tend, schreeuwend, joelend in stijgen den climax. Kwart over negen plots een gewel dige slag van onder de over de Kleine Houtbrug rij U-ndo electrische trarn. Een hevige schrik komt ln honder den. Een agent is op post, maar ziet niets. Tram s'topt even, maar rijdt dan rustig verder. Hier en daar gegil van nerveuse meiskes. Wat was ge beurd Och, niet veel bijzonders, een paar straatjongens hadden klapper- tjes op de rails gelegd, die onder de tram-zwaarte persten, aangloeiden en ploften. „Zukke kwajongens I", zucht een oud moederke, ,,ze zouen 'n mins van d'r zei vers brengen." En voorbij gangers, dit hoorend, knikken beves tigend. Tegen twaalf uur begint de drukte te minderen, en in de diepe nacht uren is het er even verlaten als an ders. De kooplui gaan hun schuiten binnen, salons de rafratchissement nu, voor hun inwendigen mensch. Maar, om drie, vier uur al komen Haarlem's burgers wefrom. In den eersten vaal-grauwen morgenschijn dwalen ze over de markt, zoekend onder de bloemen, die, verkwikt door de nacht-koelte, nu weer heel frisch en fleurig staan, hetwelk hun 't schoonst toeschijnt. En hoe later het wordt, boe drukker. De handelaars hebben goede zaken gemaakt dit jaar. Dank zij het mooie weer. Dank zij den kooplust van Haarlem's burgers. Dank zij de repu tatie van den door-niets-overtroffen, noch-te-overtreffen luilak 1 Station of Gare. Naar aanleiding van het ingezon den stuk van den heer J. van Ek hebben wij nog eens nader onder zocht naar de Fransche termen waar om het hier ging. Daarbij is ons door een deskundige verzekerd, dat l'invention de 1' i m- primerie een goede uitdrukking is voor de uitvinding der boekdruk kunst. Di dat opzicht hebben wij dus ongelijk gehad. Met de quaestie station of gare staat hot volgens dezen zelf den taalkenner zoo. Vroeger, dertig jaar geleden bijvoorbeeld, werd er onderscheid gemaakt tusschen station (voor een kleine) en gare (voor een groote) stad. De Belgen kennen te genwoordig nog hun Hötel de la Sta tion. De Franschen evenwel noemen tegenwoordig alles gare. Wanneer wij dus nu toegeven, dat ook de uitdrukking gare in het Gidsje van Verfraaiing juist is, mo gen wij er wel bijvoegen, dat de heer Van Ek niet zeggen kon, dat wij ons Fransch „een weinig vergeten" heb ben, maar integendeel, dat wij het al te goed hadden onthouden. In deze is dan de schuld aan de Franschen qui ont changé tout cel a. ALGEMEENE NOORD-HOLLAND- SCHE MAATSCHAPPIJ VAN LEVENSVERZEKERING TE HAARLEM. Bovengenoemde maatschappij, on der directie van de heeren R. Baas Azn. en Johs. de Jongh, hield Vrijdag onder voorzitterschap van den heer M. N. Beets haar jaarlijksche verga dering van aandeelhouders. Door directeuren werd verslag uit gebracht over het boekjaar 1909, waaruit bleek, dat het verzekerd be drag tot op ultimo December 1909 ls gestegen tot f 4.280.272.88, terwijl aan premiën f 125.277.73, en aan rente f 10.908.20 1/2 is ontvangen. De resc-rve-toeneming is f 34.739.90, zoodat deze thans f218.723.19 be draagt. De sierfte was minder dan ver wacht werd en bleef dus boneden het berekende bedrag. Verwacht werden 820 gevallen met een bedrag van f 43.886, terwijl is waargenomen en uitbetaald voor 555 gevallen, met een bedrag van /29.3S2.40, bij loven werd uitbetaald 1226.96. De gekweekte rente was in het af- geloopen jaar weer hooger dan de voor de berekening aangenomen ren tevoet en werd gevormd door de be legging van de bezittingen der maat schappij in vaste goederen en effec ten. Na prae-advies van commissa rissen werden de balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd, sluiten de met een saldo van f 11.727.46. Zie verder de advertentie hierachter. Ais accountant voor het boekjaar 1910 is herbenoemd de heer G. Smits, te Haarlem, lid 1ste klasse der Natio nale Organisatie van accountants. HOLLANDSCHE VOORSCHOT BANK. In de gistermiddag gehouden alge meen© vergadering van aandeelhou ders werden balans, winstr en verlies rekening goedgekeurd. De hear Mr. C. M. Rasch werd als commissaris herkozen, terwijl als nieuwe commis sarissen werden gekozen de heeren Mr. N. G. Cnoop Koopmans, directeur .dor Haarlemsche Brandverzekering- Maatschappij en Vincent Loosjes, wet houder der gemeente Haarlem. Het dividend werd vastgesteld öp 7 en besloten werd geene schuld brieven uit te loten. Bloemententoonstelling. VIERDE TIJDELIJKE TENTOON STELLING. Ter gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin zal een 4e tijdelij ke tentoonstelling gehouden worden, welke van 26 tot en met 29 Mei duren zal, Het hoofdbestuur wekt de leden tot inzending op. Een programma van deze tentoonstelling wordt niet uitgegeven. Alle inzendingen zullen beoordeeld worden naar hare ver dienste zonder onderlinge vergelij king. Opgaven ter Inzending voor de ze 4e tijdelijke tentoonstelling wor den ingewacht tot uiterlijk 18 Mei. EEREPRIJZEN EN MEDAILLES. Het hoofdbestuur deelt mede, dat een eereprijs, bestaande ln een gou den medaille, geslagen op eigen stempel, is ontvangen van Jhr. Mr. J. WG. Boreel van Hogelanden. bur gemeester van Haarlem, ©erelid der v e reen i ging. HOOFDBESTUURSVERGADERING. De agenda van de 9 Mei gehouden vergadering van 't hoofdbestuur van „Bloembollencultuur" bepaalde zich tol de behandeling van een aan tal teutoonsteilings-aangelegenheden, waarbij door den alg. secretaris-pen ningmeester, den heer Joh. de Breuk, mededceling werd gedaan van den stond der financiën, welke zeer be vredigend mocht worden genoemd. „CRESCENDO". In meer dan één opzicht was het concert, dat de mannenzangvereeni- ging „Crescendo" gisteravond in „De Vereeniging" gaf, belangrijk. Voor eerst kwam de liedertafel zelve die, zooals men weet sedert korten tijd onder leiding van den heer Henri Pielage staat uit met de beide koor werken, waarmede zij zich op het n.s. Pinkster-concours te Rotterdam zal hebben te meten met eenige zeer respectabele mededingende zuster- vereeuigingen en vervolgens werd dit „Crescendo"-concert opgeluisterd door do medewerking van de zoo gunstig bekende mede onder Pio- lage's leiding staande gemengde zangvereeniging „Onder Ons", die er insgelijks haar concours-nummers ton beste gaf. Van die coücoursnummers vroegen uiteraard voornamelijk de aandacht de zoogenaamde „verplich te" koren voor „Crescendo" een werk van L. F. Brandts Buys, getiteld naar Guido Gezelle's gedicht „Zege praal", voor „Onder Ons" een toon zetting van Jan van Beers' „Licht", door mevr. A. LambrechtsVos. Bei de zijn composities die er wezen mo gen. Beide ook stellen belangrijke eischen van klank-capaciteit en tech nisch kunnen aan de uitvoerders en van muzikaal voelen en dLrigeertalent aan hun aanvoerder. Zonder den uitslag van het Rotter- dainsche concours te willen vooruit- loopen, meen ik toch als mijn mee ning te mogen uitspreken, dat beide vereenigingen gisterenavond getoond hebben aan de gezegde eischen te kunnen beantwoorden. Zooals „Cres cendo" het magistrale toonwerk van Braildts Buys voordroeg, maakte het een machtigen indruk. Ik heb de ver tolking niet met de partituur in de hand gevolgd, maar Pielage's opvat ting scheen mij toch zeer wel in over eenstemming met wat de componist moet hebben bedoeld. Zeker zal „Crescendo" zingende zooals het gisteravond deed te Rotterdam de eer van den Haarlemschen mannen- zang geen afbreuk doen. Het "werk van mevr. Lambrechts Vos hoewel overal van fijne muzi kale intentie en van veel compositie techniek getuigende wilde mij niet zoo recht aanspreken. Het lijkt mij wat gerekt en de „knapheid" van be handeling dringt zich, vooral in de beide Fugliette's aan het begin en het einde \an stuk, wat te.veel op, om de belangstelling levendig te houden. De uitvoering als zoodanig liet, dunkt mij, weinig te wenschen over, en ook „Onder Ons" heeft dus reden en recht om vol goeden moed het strijdperk te betreden. Groote aantrekkelijkheid ontleende deze concertavond verder aan do me dewerking van het Gemengd Dubbcl- Kwartet II. P., dat in uitmuntende dispositie een aantal zijner liefste en meest toegejuichte nummers ten beste gaf. Nieuwe afwisseling weer bracht het programma in den vorm van solo voordrachten vocale door een ver dienstelijk Apeldoornsch baritonzan ger, deu heer Joan Lulofsinstru mentale door onzen bekenden, talent- vollen stadgenoot-violist den heer K. H. 'Kerkhoff. De eerste gaf liederen van Lövve, Schubert, Mann, Zweers, en Schumann, de tweede stukken van Mozart, Fiedler en Sarasate beiden op zeer muzikale wijze begeleid door raej. Betsy Pielage. Een avond dus van veel en velerlei kunstgenot. PHILIP LOOTS. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Aan het verslag omtrent den toe stand van het M. O. te Haarlem, ge durende 1909 zij het volgende ont leend: Het Jaar 1909 was voor het M. O. van het grootste belang door het ope nen van twee nieuwe scholen en de invoering van de nieuwe reglementen en voorschriften, waardoor een groo te verandering in den toestand geko- is. De Commissie van Toezicht, die het verslag stelt, brengt rechtma tige hulde aan de energie, waarme de de afgetreden Wethouder van On derwijs Mr. J. H. Thiel, de nieuwe organisatie heeft tot stand gebracht. De oprichting van de H. B. S. met drie-jarigen cursus, de daaraan ver bonden Handelsschool met twee-jari- cursus en de Avondschool voor handelsonderwijs maakt thans een hetere splitsing der leerlingen moge lijk naar hun toekomstig beroep in verband met aanleg en neiging. De leerlingen zijn te onderscheiden In twee groepen; de eerste groep om vat degenen, die voor den handel of administratieve betrekkingen bestemd zijn; de tweede hen, die ln ambacht of industrie hun beroep kiezen, of wel het eind-diploma der H. B. S. met vijf-jarigen cursus begeeren tot het voortzetten hunner studiën In ver schillende richting. Eerste groep.' a. Zij die voor den handel of admi nistratieve betrekkingen bestemd zijn, en niet de gelegenheid hebben na het er la ten der lagere school buiten be trekking te blijven, vinden naast hun ne dagelijksche practijk theoretisch onderricht aan den vijfjarigen cursus der Avondschool voor handelsonder wijs. b. Zij die wel gelegenheid hebben, om nog eenige jairen dagonderwijs te volgen, en overigens ln dezelfde rich ting gaan, vinden aan de H. B. S. met drie-jarigen cursus een volledig programma en kunnon, vervolgens in betrekking komende, nog de beide laatste leerjaren der Avondschool volgen. Van zelf sprekend Ls de wen- schelijkheid, dat de overgang uit de derde klasse der H. B. S. naar de vier klasse der Avondschool zonder examen kunne plaats hebben. c. Zij die nog langer voortgezet dag onderwijs kunnen blijven genieten, volgen na evengenoemde H. B. S. de daaraan verbonden Handelsschool. Tweede groep. Zij die voor ambacht of industrie l>estemd zijn, en niet de gelegenheid hebben, na het verlaten der lagere school buiten betrekking te blijven, vinden naast hunne practische oplei ding ln de werkplaats theoretisch on derricht aan den vier-jarigen cursus der Burgeravondschool, en desge- wenscht daarna aan den tweejarigen vervolgcursus. b. Zij die nog eenige Jaren dagon derwijs kunnen volgen, vinden dit: öf in de drie laagste klassen der H. B. S. met vijf-jarigen cursus, zoo zij daarna een middelbare technische school machinistenscbool te Am sterdam b.v., of buitenlandsch tech- nicum bezoeken; óf in de Ambachtsschool, vanwaar zij weder de laatste klasse der Bur ger-avondschool en desgewenscht nog den vervolgcursus kunnen bijwonen. c. Zij eindelijk, die nog langer voortgezet dagonderwijs kunnen blij ven genieten, of verder willen studee- ren, volgen den geheelen vijfjarigen cursus der H. B. S. Aldus is een sluitend geheel bereikt. Aanbeveling verdient het ter bevorde ring van het verband tusschen de on derdeden een der parallelafd. van de 3e kl. H. B. S. 5- of 3-jarigen cursus, meer in het bijzonder te bestemmen voor hen, d,ie daaruit naar een tech- niciun overgaan (zie boven groep b), en om aan de leerlingen den overgang uit de derde klasse der Meisjesschool naar de Handelsschool mogelijk to maken, waartoe de richting van het onderwijs ln die klasse moet worden gewijzigd. Gewezen wordt op de omstandig heid, dat het overgaan van de eene inrichting naair de andere, die te Haarlem zoo laat mogelijk kan ge schieden, van den leerling veel In spanning vergt Den ouders wordt dan ook ernstig aangeraden rijpelijk te overwegen en met de Directeuren na te gaan, vóór en al ee*r zij een bepaalde keuze doen. Hulde wordt gebracht aan de afge treden leden den heer Vincent Loos jes, wiens helder oordeel en groote ijver in het belang van het M. O. door de Commissie hoog werden gewaar deerd, en die men noode zag heen gaan; den heer J. van den Ban, wiens erkzaamheid In de Commissie mede aanspraak had op bijzondere erken ning, vooral bij den verbouw der school aan de Jacobij nestraat; den heer J. L. E. I. Breda Kieynenberg, is plaats als secretaris nauwelijks te vervullen is. Jarenlang was hij de ziel van het college, de vraagbaak bij menig onderwerp. In de plaats der aftredenden werden benoemd de heeren P. H. van der Ley, J. J. Bey- es en Mr. J. Dijckmeester. Omtrent den toestand der gebouwen wordt opgemerkt, dat het gebouw aan de Jacobijnestraat geheel onvoldoen de is en het onderwijs schaadt. Ver betering van de huisvesting dier school mag urgent heeten. H. B. S. met 5-j ar. c u r s u s. 101 jongens en 22 meisjes werden i'ergeplaatst naar de H. B. S. met 3- jar. cursus. Op 31 Dec. waren er 204 jongens a 60 meisjes. Het totaal der afgewezenen bij het eind-examen bedroeg 25 pet. (3 meis jes van de 7 en 7 van de 32 jongens). Van de 20 leerlingen der 3de klasse zijn 16 jongens en 2 meisjes geslaagd voor het eind-examen. TT. B. S. m e t 3-j a r. cursus. BIJ de opening der school op 9 Sep tember telde de school 189 leerlingen, op 31 December 192 leerl. Meisjesschool met 5-J ar. cursus. Van de 143 leerlingen vertrokken er 18 vóór het einde van den cursus. 12 leerlingen der 5de klasse ontvingen een getuigschrift. De nieuwe cursus ving aan met 132 leerlingen. Burgeravond sc hooi. Op 31 December 1908 waren er 300 leerlingen, op 31 December 1909 295. De vervolgcursussen telden 32 leerlin gen. Avondschool voor Han dels onderwijs. Het aantal leerlingen bediroeg 189. Het Brongersma-fonds heeft totaal ontvangen 788.31, daarvan ls nog over 1 438.11. In Februari werd ech ter nog 79.69 aan rente ontvangen. Bijzondere Middelb. Scholen. Ambachtsschool met Avondvaktee- kenschool. De leerlingen der darde klasse kunnen thans overgaan naar de vierde klasse der Burgeravond school. Ambachtsschool: Op 81 December 1909 waren er 151 leerl., waarvan 44 uit den omtrek. In Maart 1909 werden 45 leerlingen der derde klasse met 'n getuigschrift ontslagen. De Avond- vakteekenschool werd door 147 leer lingen bezocht. Van de 29, die eind examen deden kregen er 26 het ge tuigschrift. In 1909 wer het onderwijs aan de School voor Kunstnijverheid weder om in verscii.lieude richtingen uitge breid. Onder leiding van den heer Chr. Lobeau werd aan den avond cursus een afdeeling voor teokenen naai- het naakt model toegevoegd; voorts een afdeeling voor het email- leetren. De dagcursus wordt bezocht door 82 leerl.; de Woensdag- en Zaterdag middagcursus door 36 leerl.; de avondcursus 86; de modelklasse 8; de cursus der normaallessen 47 leerl, De Teekenscliool „St Jozef" had 95 leeirlLngen. Van de 7 die eind-cxanien deden kregen er 5 hun getuigschrift. Staalbad Haarlem. De Drlnklial werd gisteren door 68 personen bezocht. M a a t s c h a p p ij van N Ij v e r- heid. In de gisteren gehouden bestuurs vergadering van het departement Haarlem van de Maatschappij van Nijverheid is de heer C. H. Julius, ingenieur en gedelegeerde der E. S. M.. alhier tot voorzitter gekozen. Baden. In het douchebadhuis aan den Keu- denhorn zijn in de afgeloopen week 715 baden genomen. In dat oa* liet Leidscheplein 865. 25-jarig bestaan. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan zijner zaak op morgen, biedt de heer M. J. Roozenkrans, wijnhan delaar, zijn personeel Tweeden Pink sterdag een uitstapje naar Den Haag en Scheveningen aan. RAADSSTUK. LEDEN STEMBUREAUX. B. en W. bieden den Raad ter vast stelling voor 12 maanden eene lijst aan, waaruit voor een eventueels stemming of herstemming een keuze kan worden gedaan tot lid en plaats vervangend lid van het sternbureau, dat in elk der stemdistricten, waarin de gemeente is verdeeld, alsdan zit ting moet hebben. Militaire Zaken. Bij Koninklijk besluit zijn in hun- neu rang overgeplaatst bij het regi- ineui grenadiers en jagers, de kapi tein M. M. Eysseli en de eerste-luite- naut C. J. M. van Blijeuburgh, on derscheidenlijk van het 4de en van het 10de regiment infanterie. L a f I Hedennacht zijn van twee paarden, toehehoorende aan den petroleum- handelaar A. Hartog, en van een paard van den groentehandelaar Ver del, alhier, de staarten afgesneden. De dieren liepen in een weide aan den Zuid-Schalkwijkerweg. Toen de eigenaars de paarden hedenmorgen kwamen haleu, bemerkten zij het eerst. De daders zijn niet bekend. De politie doet onderzoek. SLUITING VAN SIGARENWINKELS. Het bestuur der afdeeling Haarlem van de Ned. Ver. v. Sig. Winkeliers, verspreidt een vragenlijst om de ge voelens der sigarenwinkeliers te ver nemen over geheele of gedeeldelijke Zondagsluiting. De lijst bevut de volgende vragen: 1. Zijt gij voor de Zondagsluiting Zoo ja, geheel of gedeeltelijk 2. Indien u voor gedeeltelijke slui ting zijt, welke uren van den Zon dag zijn voor uwe zaak de meest ge schikte 3. Welken tijd van het jaar acht u het meest geschikt 4. Indien u tegen geheele en gedeel telijke sluiting is, welke bezwaren heeft u daartegen 5. Indien het grootste gedeelte der sigarenwinkeliers hunne zaken eeni ge uren sluiten, is u dan bereid, ook hiertoe over te gaan Dia konessenhuis. Tot huischirurg van het Diakones- senhuis is als opvolger van wijlen den heer J. A. Lodewijks benoemd de heer C. W. J. W esterman, die deze be noeming heeft aangenomen. IIAARLEMSCH MUZIEKKORPS geeft Dinsdag a. a 17 Mei 's avonds 8 uur een concert op de Groote Markt. Het programma luidt 1. Sempre fidelio, Marsch, Sousa. 2. Ouverture Des Künigs Lieutenant, Titl. 3. Morgenbl&tter, Walzer, Strauss. 4. Maskeupolonaise, Faust. 5. Fantaisie aus der Operette Prins Methusalem, Strauss. 6. Ouverture Le Cheval de Bronze. Auber. 7. Fackel tanz, Meyerbeer. 8. My queen. Valse, Goole. 9. Fantaisie aus der Operct e Carnaval Ln Rom, Strauss. LANDWEER VERONTRUSTING. Vannacht om bij twaalven werden de bewoners van Haarlem en om streken opgeschrikt door zware ge luiden, die in menig geziu heel wat verwarring brachten. De onschuldig ste uitlegging was, dat het onweerde; meer angstig was de nieening van sommigen, als b.v. in het Amsterdam- sche kwartier gebeurd is, dat men voor een aardbeving vreesde, en hals- over-kop het bed uitkwam. Het was echter nog onschuldiger dan onweer, al was het toch een soort „weer", namelijk de landweer, die zich hij de Liode en Penningsveer verdienstelijk maakte met het oor logsspel, waarbij de forten daar tei plaatse de verontrustende geluiden voortbrachten. Tot vier uur heeft men de men schen uit den slaap gehouden. We vragen of het niet behoorlijk zou zijn, wanneer de militaire auto riteiten in den vervolge een kennis geving openbaar maakten, wanneer zij wederom den nachttijd bestemder voor hun geraasmakende oefeningen. Z o m o r d i e n s t E. S. M. De zomerdienst van de Electr. Spooi begint 1 Juni en komt vrijwel over een met den vorigen zomerdienst. De Pinksterdagen wordt naar 5^* hocfie gereden.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1