HAARLEM'S DAGBLAD. DE™ 5t*£ Donkere Schaduwen Tan de Residentie en haar bewoners. LVL Inkomstenbelasting und bein Ende. Voor de tweede maal Is de Raad in de nadere behandeling van bet ont werp inkomstenbelasting blijven ste ken. Het was in het najaar naar B. en W. teruggezonden naar aanleiding van de genomen besluiten om Inko men uit vermogen zwaarder te belas ten dan dat uit bedrijf en om een progressie in te voeren, en thans wor den de artikels behandeld. Dat hiervan velen gebruik maakten om nog eens argumenten te herbalen, die bij de algemeen© beschouwingen reeds afgedaan hadden, behoeft geen betoog en zoo vergingen een paar uren, die nuttiger besleed konden zijn. De progressie was het, die vooral tongen losmaakte en welke eerst de volgende week haar beslag zal krij gen. Niet minder dan 4 methoden zijn hierbij aan de orde. Bij B. en W. stijgt de progressie van de le tot de 13e klas geleidelijk tot 4 pet. en blijft dan constant. De heeren Treub c.s. willen de pro gressie van de le tot de 21e kl. van 2 tot 4 opvoeren en dan constant later, Bij de heeren Mouton en Lisman blijft het percentage 2 van de 1? tot en met de 12e kl., stijgt dan geleidelijk van de 13e tot.de 37e klas tot 4 en blijft vorder constant. Bij de heeren Ter Laan c.s. stijgt de progressie van de 6e tot de 21e klas tot 4 pet., tot de 30e tot 4.9 pet. en blijft verder con stant. Wethouder Simons verdedigde het niet te zwaor belasten vnn de groote vermogens en het voorstel van B. en W. met de bekende argumenten: de rijken zouden de gemeente verlaten en vestiging van vermogenden zou zeldzaam worden. Mr. Treub was zoo verstandig van verdere toelichting van zijn amendement af te zien, daar dit schriftelijk voldoende geschied was, maar wie dacht dal de heer Ter Laan dit goede voorbeeld zou volgen had het nns. Hij zette een boom, neen een heel woud van klassepolitiek op en veroordeelde alle andere stelsels dan het zijne. Komende week kan hij opnieuw be ginnen te planten, want dan wordt de zaak voortgezet, waarschijnlijk op denzelfden voet. Voor den Burgemeester, die. of hij herbenoemd wordt uf niet, lu elk ge val 6 maanden rust moet nemen, zal deze uitgesponnen discussie zeker geen meerdere aantrekkelijkheid ge ven aan hel ambt, dat zoo velen gaar ne door hem waargenomen zien. De Residentie zonder burgemeester Sweerts: dat is haast niet meer voel te stellen; ze passen bij elkaar en het moet al wel vtreemd loopen, oLs ze ge scheiden worden. in-den strijd.tegon de chantage is een slachtoffer gevallen, dat aan de zijde van de overwiiinuars behoorde te staan een rechercheur van poli tie is ontslagen, omdat hij met een zeer verre van gunstig bekend staand persoon onder één deken lag en de chanteurs-wereld op de hoogte hield van de plannen van de politie tegen haar. De man had nog de brutaliteit zich te beroepen op de commissie \oor advies, maar kreeg daar de kous op den kop eenstemmig gaven de leden den hoofdcommissaris gelijk. In verband met dit ontslas is het niet onaardig hier eens een feit te vermelden, waarbij een rechercheur een zeer eigenaardige rol speelt Of hel dezelfde als de ontslagene is, ben ik ecliler niet te weien kunnen ko men. De geschiedenis is als volgtKen glazenmaker in een van de nieuwe buurten, had groote onaangenaam heden gehad met een persoon, die weigerachtig bleef een rekening te be talen en verschillende niet bepuuld aangename woordenwisselingen wa ren er hel gevolg van. Onze man had behalve deze ruzie, ook nog een jongen hond, die als hij mee uit mocht, uil pure blijdschap te gen den eersten den besten voorbij- j ganger opsprong. Op een middag, dat de viervoeter de Ideur uitgelaten werd, passeerde juist de onwillige betaler en de hond sprong tegen hem op. Het dier kreeg ecu formen stokslag, werd nagezet en had zeker nog meerdere tikken beko men, als zijn baas den man niet in den nek jegrepen had. Een heele twist, waarbij de betnlingsquaestie te pas kwam, volgde en toen ging ieder zijns weegs. Den volgenden dag kwam bij den glazenmaker een man, die voorgaf, rechercheur van politie te zijn en ge zonden door den schuldenaar. Deze had n.l. een klacht ingediend tegen het lastig vallen op straat, maar zou er verder geen gevolg aan geven al» de glazenmaker hem O'en recher cheur) dadelijk /5 betaalde. Het slachtoffer werd woedend. Wat, de muil, die hem geld schuldig bleef, zijn hond sloeg, moest nu nog gpld van hem hebben I Dat nooit en de re chercheur werd, ondanks al zijn schoon beweren de deur uitgewerkt. Eerst toen kwam de veelgeplaagde tot do slotsom, dat het geval wèl zon derling was Een rechercheur die, nadat epn klacht bij de politie inge diend was, 5 komt innen om de zaak niet te doen voortgaan I Hij meendo met een pseudo-rccher chcur te doen gehad te hebben en liep naar het commissariaatsbureau, orn mee te deelen wat gesc nied was. Daar trof hij den man, die het „mld- delingsvoorslel" had gedaan, en die werkelijk tot de politie behoorde. De inspecteur van dienst maakte pro ces-verbaal op van het voorgevallene, gaf den rechercheur een standje, en dankte den glazenmaker, dat hij een en ander meegedeeld had. Zooals reeds gezegd, ik ben niet te weten kunnen komen of deze politie man en de ontslagen dezelfde is. wat me nb-t zou verwonderen, maar mocht dit niet zoo zijn, dan loopen in het corps nog meer personen rond, die verdienen san den dijk gezet te worden, want hun aanwezigheid is, vooral als legcu het afzettersgikie ge ageerd wordt, meer dan ongc wenscht Tol slot wil ik even een zin ver melden, door een zeer bekende figuur uit de S. D. A. P. gezegd op eene 1-Mei-vergudering, welke zin weer eens laat zien, tot welke zonderlinge beweringen personen komen, die in het vuur van nun rode niei voldoende op hun woorden letten. Dc spi eker, anders iieusch niet on handig, had het over de huidige Re- geering en gispte deze, omdat ze zoo weinig voor dc arbeiders deed. „Ze had gciienfokkers-vcreeuigingen en vercenigingen ter bescherming van den trekhond gesteund, v»or de die ren deed ze wél wal. voor de arbei ders niets. En de Grondwetsherzie- ningscoinimssie is enkel ingesteld otn het algemeen kiesrecht op de lange baan le kunnen schuiven. Maar we hebben tóch een overwinning be haald. Voor het eerst zit een van de onzen iu dc commissie. Aan do meeste toehoorders ging deze enormiteit voorbij slechts 'nier en daar in de zaal klonk een schate rend gelach. Jammer dat Troelstra niet aanwe zig was Dat had een pracht-intcrrup Stadsnieuws Examens L. O. Haarlem, 13 Mei. Geslaagd de hee ren M. J A. Post, J. Suiker, A. J. Santen, F. A. Tamis, A. W. G. Dek ker, II. J J. Spook on G. A. v. d. Mey. allen te Beverwijk. Rubriek voor Vragen Genbonneorden liebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mus voor beantwoording vatbaar, ln te xunden bij de Iti-dneiio van Hnnrlcm'a Dagblad, Oroote Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig noara en woonplaats van den Inzender vermelden wordt geen naudacht geschonken. VRAAG: ik bun bij iemand vast driemaal per week gehuurd en ont vang mijn gold per week, niet pei keer. Nu zijn de inenschen op reis. Heb ik nu recht op mijn loon? ANTWOORD: Een algemeene regel is dat geen loon is verschuldigd wan neer geen urbeid »s verricht. Op dien regel bestaan wel eenlge uitzonderin gen, maar uw geval schijnt meer te moeten wevden gerekend onder de bijzondere diensten, waarop de wet met van toopussuig Is. Het wil ons daarom voorkomen dat u, geen ar beid verrichtende, ook geen loon kunt rekenen. DISGEN, DIE NIET IEDEREEN WEET. XJL IETS OVER DE ALGEMEENE FEESTDAGEN. Dnz© kalender bevat een aantal feestdagen, die men zou kunnen on derscheiden ln die welke op vaste data vallen en degene, die op wisse lende datums worden gohouden. Al zonderen we de feestdagen uit, die alleen door bepaalde kerkelijke ge zindten worden gevierd, do z.g. ,,al- gemoene" onUeenen eveneens hun oorsprong aan kerkelijke inzettin gen. De op vaste data gevierd© feesten zijn alleen Nieuwjaarsdag en Kerst feest. Hot laatste feest, dat aan de geboorte van Christus herinnert, („Korst" staat ln verband met „Ohiistus") wordt op 25 en 26 Decem ber gevierd. De Nieuwjaarsdag is ten onzent eveneens van kerkdijken oor- Bproa-t iloowel reeds de volkeren dor oudheid bij den aanvang van het Jaar feest vierden. De Christelijke kerkoverhcld stelde de opneming van Christus in het ver band op 1 Januari vast. Sinds 1700 rieren de Christelijke volken op dien dag Nieuwjaar. De oude Israëlieten beschouwden him Nieuwjaar als een dag der God delijke rechtspraak en van do schep ping van Adam. Dc groep der op wisselende data gevierde feestdagen ls grooter in ge tal. Zij omvat in chronologische volg orde: Goeden Vrijdag, Paschen, He melvaartsdag en Pinksteren. De datums dezer feesten worden bepaald door die van Paschen. D t feest werd door Mozes ingesteld ter ged >chtenis aan den uittocht van de Israëlieten uit Egypte, waar ze door d< koningen onderdrukt werden. Het woord Paschen, dat geen meer- vouds'orm is, maar een oude derde naam /al, is verwant met het latijn- sche en Grieksche woord Pascha, en "I Heb-eeuwsche Pesah (Phase), dat „Voorbijgang" beteekent en doelt op 't Bijbelverhaal van den uittocht uit Egypte, toen de Engel Gods, de hui zen der Israëlieten „voorbijging", maar in de woningen der Egyptena- reu dc eerstgeborenen deed sterven, om den Koning te bewegen het volk Israël ongehinderd te laten uittrek ken. De Christelijke kerk herdenkt op Paschen de opstanding van Christus uit het graf nadat Hij op Goeden Vrij dag gekruisigd was. Tot bel jaar 325 Is er veel strijd geweest over den datum, waarop het Paaschleest diende gevierd, to wor den. liet Concilie van Nicéa, in dit jaar gehouden, stelde Paschen vost op den Zondag na do eerste volle maan, die op 21 Maart volgde. Volt die eerste volle maan op een Zondag, dan is het feest een week later. Om deze redenen valt Paschen al tijd tusschen 22 Maart en 25 April. Weet men do maanstanden voor een bepaald jaar, dan kan men dus ook den datum van het Paoschfeest bereken »n. Met behulp van het Gul dengetal (Men zie daarover No. III dezer rubriek) is de eerste nieuwe maun in oen willekeurig jaar te bo irekenen. Telt men n.l. bij het jaartal één op en deelt die som door 19, dan geeft de rest het Guldengetal, dat aan wijst welken Januari het Nieuwe maan is. Voor 1910 geldt dus de berekening: 1910 plus 1 19 geeft a's rest 11. De eerste nieuwe maan viel dus op 11 Januari. De t-'jd, die er verloopt tusschen twee rieuwe manen is 29 dagen, 12 uren, J- min. en 2 9/10 seconden. Daaru.';c en uit bet verschil tusschen nieuwen volle maan: 15 tot 16 dagen zou dus do eerste volle maan na 21 Maart te berekenen zijn. Maar er is nog een manier ter bere kening van het Paaschfeest, die ook wel wat cijferen vergt, maar toch vlugger tot het doel voert en boven dien dit voordeel heeft, dat men den datum met deze formule kan afleiden uit het jaartal alleen. Men maakt daartoe vijf deelingen, waarvan men de resten achtereenvol gens aanduidt met a, b, c, d en e. FEUILLETON Naar bet Duilsch. Door PAUL HEN KEN'S, 63) liij viel bierbij bijna over zijn ■woorden hel was alsof hij vreesde het volge..d oogenblik van gedachte te zullen zijn veranderd, alsof hij zich haasten wilde naar de goede engel te luisteren, die met een vermanende hand zijn hart bad aangernakt. Een trek van levendigo veuasslng gloed over hot gelaat van don rechter van instructie. Hoe moet Ik dat begrijpen Is M bereid, een bekentenis te doen Daar liet de gevangene plotseling zijn hoofd laag op de borst zinken. Ja, zol hij op fluisterenden toon, lit zal bekennen. Om harentwille zal Ik beltonnen, tegenover haar wil ik toiet liegen. Hij haalde diep adem. Mijn vorige woorden met betrek king tot den verloopen nacht blijf Ik oprecht gestand doen, begon hij. Ik ben naar don uitdrager Schimmel Bij de drie eerste deelingen neemt men het jaartal als deeltal. Eerste deeling Jaartal 19 re6t a Tweede deeling Jaartal4, rest b Derde deeling Jaartal 7, rest c Bij de twee laatste deelingen maakt men gebruik van de resten der vorige deelingen. Vierde deelingMen vermenigvul digt de rest a met 19 en telt daarbij op het getal 24. Het getal, dat men nu verkregen heeft, deelt men door 30 en noemt de rest d. Vijfde deelingMen neemt 2 maal ide rest b4 maal d rest c en 6 maal de rest d, telt die getallen samen en voegt er nog 't eetal 5 bij. (Wanneer •t jaar een eindjaar van een eeuw Is, moet er 6 bijgetel dworden. Het nu verkregen getal deelt men door 7 en noemt de rest e. Thans telt men de resten d en e sa men. Het getal, dat daardoor ge vormd wordt, wijst aan het getal du- gen, dat er na 22 Maart verloopt vóór 't Paschen is. Als voorbeeld nemen we 't jaar 1911. I. 19U 19, rest 11 (a). II. 1911 4, rest 3 (b). IIL 1911 7, rest 0 (c). IV (19 X U 24) 30 283 30 rest 23 (d). V (3 X 3 4 X 0 6 X 28 6) 7 149 7, rest 2 (e) resten d plus e samengesteld geeft 25. Paschen 1911 is dus 25 dagen na 22 Maart, dus op 16 April. Wanneer de datum van Paschen eenmaal "-evonden is, vindt men den Hemelvaartsdag (de herdenking van Christus' hemelvaart) door 40 dagen bij Paaschfeest te tellen. Deze dag ls dus altijd Donderdag. Het Pinksterfeest Is zeven weken Da Paschen. Op dit feest vieren de Christelijke kerken de Uitstorting van den Heili gen Geest over de achtergebleven discipelen van Christus, door Hem gezonden om z'n volgelingen te leiden. Tevens is 't de herdenkdag van de slichting der eerste Christen-gemeen te, nl. te Jeruzalem, waar de discipe len op dien dag bijeen waren. Het Christelijk Pinksterfeest werd eerst door de kerkvergadering van Eivira in Spanje in *t jaar 80o Inge steld. De naam „Pinksteren" is afkomstig van 't Grieksche woord voor „de Vijf tigste". doeiende op bet tijdsverloop tusschen Paschen en Pinksteren. De Israëlieten vierden Pinksteren oorspronkelijk als dankfeest, wegens den ingezamelden oogst, later werd het 't feest tor herdenking van de wetgeving op den berg Sinaï door Mozes. Buiteniandsch Overzicht 't Is bijna een traditie geworden, dat. als er in de groote Europeesche politiek niets bijzonders te doen is, tie geleerden gaan „boomen" over 't gele gevaar of DE ONTWAKING VAN 'T OOSTEN, Ook nu weer I 't Engelsche blad de Times geeft een hoofdartikel over de quaestiedat van vroegere beschouwingen wel zoo veel afwijkt, dat we er de aandacht van onze lezers voor durven vragen. De Engelsche schrijver redeneert o. a. „De komende halve eeuw zal waar schijnlijk getuige zijn van een enorme toeneming der nijverheid in de Oos- tersche landen. Do gewoonte om ge duldig, en zonder zich veel het hoofd te breken, te sloven, is aan honder den millioenen Chineezen, Indiërs en Japanners tot een tweede natuur ge worden. Het Oosten is de vroegste ze telplaats geweest van nering en han del en er zij u vele teekenen, die er op wijzen, dat zijn vorderingen op eco nomisch gebied groote veranderingen zullen teweeg brengen voor het Wes ten. Kortom, wij zien ln het Oosten den aanvang van groote wereld-gebeurte nissen, die veeleer ln haar samen hang dan wel elk op zichzelf dienen te worden beschouwd. De gemakke lijkheid, b.v., waarmede de Wester- sche wetenschap het aan den invloed van Europa heeft mogelijk gemaakt, zich in Azië uit te breiden, heeft waarschijnlijk vele misvattingen doen ontstaan over de latente kracht van het Oosten. Europa kon bijna niet verwachten, dat Japan zou zegevieren over Rusland. De opvatting, dat de 450 millioen Chineezen, die geen vrees koeste ren voor pijn of dood, voor de meer- gegaan, om eindelijk eens paal en perk te stellen aan zijn voortdurende afdreigingen, maar iedere gedachte aan moord was verre van mij. Uit de gelaatstrekken der aan wezigen sprak onmiskenbaar teleur stelling. Dus u blijft bij uw ontkennen van schuld zei Alberti met somber saamgetrokken wenkbrauwen. U geeft dus niet toe vannacht den uit drager vermoord te hebben Hoe zou ik dat met mogelijkheid hebben kunnen doen antwoordde Hugo, die de oogen niet neersloeg voor de uitvorschend op hem gerichte blikken van don rechter van instruc tie. Hoe zou ik ook in het bezit heb ben kunnen komen van een even verschrikkelijk als zeldzaam vergift, dat aan het leven van den uitdrager een eind gemaakt heeft Volgens waarheid heb ik alles meegedeeld. Wij hadden een hevigen twist met. el kaar gekregen, hij kreeg dien aanval van kramp, maar had nog dö kracht mij te wijzen, waar het middel be waard werd Ik verstond niet goed, hoeveel kristallen ik in het water moest oplossen, ik meende twaalf te hooren. In elk geval was ik buiten gewoon opgewonden. Ik was niet in staat er op te letten, hoeveel kristal len ik in het water deed, in zooverre treft mij schuld aan den dood van den uitdrager. Maar ik roep den He mel als getuige aan, dat ook in den derheid lieden zouden zijn zonder per soonlijken moed, wordt niet gedeeld door hen, die weten, hoe de Chinee- scho kanonniers op het eiland Lioe- koeng-tao stand hielden bij hun bat terijen, toen, in 1895, de Japanners Wei-hul-Wei veroverden. Da Benga- lcezen hebben den laatsten tijd blijk gegeven, dat zij voor zekere vormen van verzet een tot dusver niet aan hen toegedichte geschiktheid bezitten. De verachte Tibetanen hebben de Britsche troepen verbaasd door hun plotseling betoon van moed in het gevocht V:1 Toena. Lord Kitchener le verde het bewijs, dat hij zelfs de ver drukte fellah's nu en dan tot vechten kon krijgen. Dc Perzen hebben onder Nadir Sjah Indie afgeloopen en een zoo kloek volk, als de Perzen van toen waren, kan bezwaarlijk zijn krijgshaftige eigenschappen voor al tijd hebben ingeboet...." Zoo gaat de schrijver voort en ein digt dan ten slotte „Wij willen niet het schrikbeeld wekken van nieuwe Invallen van Aziaten in Europa. Enkel willen wij wijzen op het onverstandige, dat erin schuilt, zonder onderzoek a priori ge vormde opvattingen omtrent het Oos ten Ie blijven koesteren. De superio riteit van het Westen over het Oosten, waarop men zich verheft, kon wel eens niet altijd duren." Dit is een kalme beschouwing van 't gele gevaar 1 Nu de strijd weer ge opend is, kan men er zeker van zijn, dat er voorloopig weer niet 't laatste woord over gezegd is. Wellicht, dal er ook weer verdedigers komen van Tolstoi's opvatting, die voorspeld heeft, dat de tijd zal komen, dat hei blanke ras voor de gele overheer- schers zullen bukken. Voorloopig is 't gelukkig nog niet zoover I Toch zijn er nu al verwikkelingen in 't Verre Oosten te wachten, 't Gaat weer over Korea. 't Is te voorzien, dat T KEIZERLIJK KOREA WELDRA EEN JAPANSCHE PROVINCIE zal zijn. Reeds eenigen tijd geleden vermeldden geruchten, dat tusschen Rusland en Japan een geheim con tract over de annexatie van 't schier eiland tot stand gekomen was. -.Denk aan den politieken moord op den Ja- panschen onderhandelaar Prins Ito). Half Mei werd toen al genoemd als datum der inlijving. Thans zijn berichten ontvangen, dat de in Korea gevestigde Russi sche consuls zich naar Seoel hebben begeven voor een bespreking van de aanstaande annexatie van Korea door Japan. Verzekerd wordt, dat Rusland niets tegen bedoelde annexatie wenscht in te brengen, wijl de Russische belan gen daardoor in (reen opzicht worden geschaad. Bovendien is der Russische regeering zeer veel gelegen aan een goede verstandhouding met Japan, met het oog op <Ja Amerikannsche plannen betreffende Mantsjoerije en de uitdagende houding van China. En wat zullgn de Koreanen doen? De 21/2 millioen mensehen, waar onder misschien slechts 2 of 300.000 strijdbare mannen zijn, zullen niet veel vermogen. 't Zou evenwel niet onmogelijk zijn dat China voor de Koreanen partij trekt. Wat daarvan 't gevolg zou zijn We durven t niet te veron derstellen, maar zeker is, dat er wel verwikkelingen dreigen. Precies als IN 'T RUMOERIGE GRIEKENLAND. De regeering staat daar voor de zooveelste maal weer wankel en twist met de officieren. Er komen dan ook geruchten over de herleving van 't beruchte militair verbond, dat dan een dictatuur zal invoeren en het bij eenkomen van de Nationale vergade ring voor onbepaaiden tijd verdagen, om 't volk op oen Constituante voor te bereiden. Ook in de provincies en de gewone burgerkringen is er beroering. Wat er de oorzaak van is? Nntmirliik voor drie-kwart DE KRETENZER QUAESTHJ. Die brengt ook in Turkije veel be weging, ja ook zelfs in Albanië. Op een protestvergadering van alle ge meenten in het villajet Monastir is het besluit genomen aan de Kamer en den grootvizier kennis te geven, dat de gebeele Albaneescbe bevolking te wapen loopen en naar de Grieksche grens oprukken zal. om de rechten van Turkije op Kreta te doen eerbiedigen als de regeering niet ln vier dagen bevredigende verklaringen ln zake de Kretenzer quaestie aflegt. bittersten strijd de gedachte niet bij mij is opgekomen om een moord te begaan. Hoe is u er toe gekomen, om in den nacht nog een bezoek aan Schim mel te brengen Wil u mij dat ten minste niet naar waarheid mode- deelen Dat gebeurde als gevolg van den uitdrukkelijken wensch van den uit drager en hiermee begint de zoo be schamende bekentenis van mijn eigen misdrijf, antwoordde Hugo. Ik heb u zooeven geen antwoord willen geven, toen u vroeg of de onderteeke- ning van mijn oom op de drie accep ten echt was. Nu zal ik onomwonden verklaren, dat ik mij aan een zwaar vergrijp heb schuldig gemaakt en alle oiulerteekeningen zelf geschreven heb. U bekent dus u ten nadeele van uw oom aan vcrvalsching van wis sels te hebben schuldig gemaakt Ja, daaraan beken ik mij sohul- dig. Ik wist in mijn wanhoop niet meor wat te doen. Voor Ik mijo meis je leerde kennen, was ik een lichtzin nig mensch, die doelloos voor zich heen leefde. Ik zal mijn overleden va- dor niet aanklagen, maar hij had mij een betere opvoediDg moeten geven. Hij bracht mij in slecht gezelschap. Evenals mijn vader werd ik een spe ler. Toen hij stierf, was zijn nalaten schap een overvloed van schulden. Ik zou stellig toen al ten onder zijn ge- Da Alboneezen voeren nu een op stand tegen de Turken. Maar als 't tegen een derde gaat, dan zijn Turk en Albanees plotseling weer vrien den Van DE RUSSEN EN DE FINNEN kan ditzelfde niet gezegd worden. Rusland schijnt niet geraden te wij len worden, om de knechting van Fin land te staken. Nu hebben weer 150 Engelsche en Iersche leden van 't Lagerhuis ln een schrijven aan den voorzitter van de Russische Doema geprotesteerd. Zij schrijveD o. a. „Wij, do ondergeteekenden, leden van het Britsche Parlement^ wen- schen eerbiedig de vrees kenbaar te maken, waarmedo wij het voorstel beschouwen Finland te berooven van de constitutioneel© rechten, tot dus verre genoten door dit Groot-Hertog dom. Zulks doen wij niet uit lust om ons te bemoeien met de kinnenlondsehe aangeJegenhedon van een vreemden staat, doch mot het eemg© doei, om te handhuven dio toestanden, welke het meest gescliikt zijn voor de ont wikkeling en het versterken van vriendschaps-betrekkingen en goede verstandhouding tusschen de Britsche en Russische volken, die zooveel ge meenschappelijke belangen hebben. Onder do Finsche constitutie, zoo als die langer dan een eeuw heeft be staan, is het verkeer tusschen dit land en Finland gesladjg toegeno men en zijn vele banden van genegen heid en vriendschap geknoopt. Elke maatregel, die den gestadigen voor uitgang van een constiluliuneele re geering in Finland zou tegenwerken, zou ongetwijfeld die verhouding schade doen en een pijnlijken indruk iu dit land maken. Wij hebben de ontwikkeling van constitutioneel© regeering in Rusland van den laatsten tijd met vreugde begroet en onder dat stelsel zien wij met vertrouwen te gemoet een trou wer knoopen van banden van gene genheid en vriendschap tusschen het Britsche en hel Russische volk. Maar wij zouden het beschouwen als een zaak van oprechte droefenis, wan neer een der eerste daden van de con- stituioneele vergadering in Rusland zou wezen de constitutioneele regee ring iu een deel van des Tsaren ge bied te onderdrukken, waar die re- geering zoo buitengewoon gunstig heeft gewerkt. Met de beste wenschcn voor het succes van uw beraadslagingen en den voortdurenden vooruitgang van het Russische volk, verblijven wij (volgen de handteekeningen)". Zal Rusland naar deze raadgeving luisteren Het ls een vriendelijke vermaning van vrienden, maar.... Er worden nog eenige nadere bij zonderheden gemeld over DE PLECHTIGE BEGRAFENIS VAN KONING EDWARD. Men ls thans begonnen met het op slaan van stellages langs den weg, dien de lijkstoet Dinsdag zal volgen van het paleis tot aan Westminster Hall. Voor de plaatsen wordt zeer veel geld betaald, soms wel f 100. Daar de kazernes te Londen geen ruimte genoeg bieden, om de vel© troepen, die voor de begrafenis naar Londen komen, te herbergen, zullen de soldaten in Hydepark, dat tot een reusachtig militair kamp wordt inge richt, in kwartier komen. Op verlangen van koningin Alexan dra, is de verzegeling van de dood kist, die gisteravond zou plaats heb ben, en de niet voor het publiek toe gankelijke ïupraallegging, waarmede heden zou begonnen worden, uitge steld, ofschoon de toebereidselen voor de laatste plechtigheid reeds voltooid waren. De troonzetel is verwijderd en onder den karmozijurooden hemel, waarop een kroon prijkt, is een altaar opgericht, bedekt met een wil kleed mei goudfranje en versierd met een kandelaber en een buitengewoon groote boeveelheid bloemen. Tegenover het altaar staat de met scharlaken gedrapeerde katafalk met groote kaarsen in booge kandelaars aan de vier hoeken. Aan het eind daarvan, het verst weg van het altaar, staan twee bid- stoeien, Wanneer de kist in de katafalk zal zijn geplaatst, wordt het bedekt met hel lijkkleed, dat ook voor koningin Victoria ls gebruikt en daarop wor den de kroon, de scepter en andere regalia gelegd! Garde-grenadiers hou den de wacht rondom de baar. gaan, als mijn oom, de broeder van mijn vader en diens groote tegen stelling, zich mijner niet had aange trokken. Maar het was al te laaL De uitdrager Schimmel had nuj al kleine sommetjes geleend. Op de bekende wijze verschafte hij mij geld op de vervallen wissels, die ik niet kon aan bieden, tot steeds hooger© bedragen, zoodat teu slotto de honderden dui zenden werden. Als ik af en too uiel spelen wat wou, dan betaalde ik den woekeraar Iets af, zonder dat daar mede mijn ichuldeulast echter noe menswaard minder werd. In dien tijd maakte ik kennis met Hildegard Wichorn. Ik deed een ge lofte een ander en beter mensch le willen worden, om mij de groote lief de, die Hildegard mij toedroeg, waar dig te maken. Maar het noodlot ach tervolgde mij, lk was met onverbreek bare banden aan voeten en handen gebonden. Schimmel had van mijn verloving gehoord, omdat hij wist, dat mijn oom geen cent he.ta.len zou, dreigde hij mij bij mijn aanstaanden schoonvader aan te zullen klagen, als ik eindelijk mijn lang vervuilen accepten, die tot het bedrag van vier duizend vijf honderd mark waren op geklommen, niet inwisselde. Wat dan gebeuren zou, was mij duidelijk, dan was mijn jong liefdesgeluk verdwe nen. Op den dag, toen ik om de hand van Hildegard vroeg, had mijuheer Wichern mil gevraagd, of lk schul den had, en er bij gevoegd, dat hij wenschte, dat mijn verleden dood was, dat ik ter wille van zijn kind een nieuw leven zou beginnen. Hij schilderde mij schitterende vooruit zichten. Wie weet, als ik op dat oogenblik den moed gehad had hem alles te bekennen, dan zou hij mis schien vriendelijk gestemd geweest zijn, in plaats daarvan schaamde ik mij echter voor mij zelf en deze schaamte bracht mij tot deu leugen Van nu af aan moest ik alles in het werk stellen om den uitdrager met zijn bedreigingen tevreden te stellen, als ik niet als leugenaar bij den va der van mijn meisje bekend wilde zijn. Herhaaldelijk deed ik een po ging mijn oom van alles op de hoogte te brengen, maar hij heeft nooit veel met mij op gehad. Zijn eigen over dreven spaarzaamheid, maar ook de kwaadaardige inblazingen van mijn nicht Dora, die misschien eerst ge hoopt had mij aan zich te ketenen, maar sinds mijn verloving mijn on verzoenlijke tegenstandster was ge worden, hebben zeker tot zijn steeds meer op den voorgrond tredenden te genzin. voor mij bijgedragen. Toen ik eindelijk ln den uitersten nood. omdat Schimmel verklaard had goen dag langer te willen wachten, den ouden heer alles bekende het was op den 24sten Januari, zijn verjaar dag toen kwam het tot een breuk. Zonder erbarmen wees hij mij de deur. Met wanhoop iD het hart sloop ik ln dc avondschemering van dien dag Tiaar Schimmel, overdag tot hem le gaan. durfde ik niet wogen. Hoo- nend wees Schimmel, mij af, hij ver klaarde, dat hij ileir volgenden daa al naar nnjn aanstaanden schoon \ader zou gaan en hem de al lang vervallen accepten ter inwisseling zou voorleggen. Ik probeerde nog eens hem tot undere gedachten to bren gen. lk vertelde hem. ofschoon lk het tegendeel al wist. dat mijn oom niet ongenegen was, mij het noodige geld tot delging van mijn schuld te Iee- nen, muar dat hij op het oogenblik zelf niet in het bezit van :1e noodige contanten wus, maar dat zij in specu latieve effecten waren vastgelegd. Maar toen zei de uitdrager, dat ei heelcinnal geen gereed geld noodig was, de onderteekening van mijn oom alleen was voldoende, maar dau moest hel gezamenlijk bedrag van de wissels vijf duizend vijf honderd marlt bedragen. Werkelijk gelukte liet mij tien woekeraar de belofte af te dwingen nog drie dagen te wach ten. Dat was een galgen-uitstel. Een angstig kreunen kwam over de lippen van don gevangene, die het altijd nog niet waagde zijn blik van den grond op te heffen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5